Het adres der „Negen Mannen De leerlingenschaa! FLUKS - S.V.V. 2-2 TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT 99 Noodeioos hooge cijfers Kunst en Wetenschap De actie der onderwijzersorganisaties. ie SPORT. VOETBAL. Techniek tegen geestdrift. Het adre?, dat op 29 October door een negental vooraanstaande Nederlanders tot den voorzitter van den Taad .van ministers werd gericht, beeft alom ten zeerste de aandacht getrokken. En terecht, want in dit manifest wordt toch feitelijk mot an ders betoogd dan dat Nederland, indien het op den thans sedert jaren ingeslagen weg blijft voortgaan, binnen afzieubaren. tijd aan den rand van den afgrond zal komen te staan, bij welk beeld men on willekeurig associaties maakt met een land als Frankrijk, hetwelk onder dé zegeningen v;m het bekende Volksfront momenteel een vrijwel niet le herstellen crisis doormaakt. En wanneer men dit beeld voor oogen liaall dan vraagt men zich toch onwille keurig af: Is er momenteel in de finan cieel© gestie van ons land ook maar de geringste analogie te hespeuren met die in, ecu land als Frankrijk? En dan moet het anhvoord aanstonds luidenniet in het alle) geringste opzicht. De financiering geschiedt, althans wat den vorm betreft, hier ie lande nog steeds naar de oude beproefde principes, t.w. zooveel mogelijk door „lang geld", terwijl zelfs door de crisis heen, de regwring er in is geslaagd om bet overgroole deel van baar vlottende schuld, in den vorm van schatkistpromesscn en biljetten, te eonso- liileeren, waardoor zij thans indien men, om te motiveeren redenon, (te voor reke ning van het egalisatiefonds uitstaande pro messen buiten beschouwing laat tot een kleine f200.000.000 is teruggeloop en. Vergelijkt men hiermede een land als Frank rijk, hetwelk in een goed jaar lijds zijn vlottende schuld met een kleine Veertig milliard francs zag stijgen, dan springt het absurde van de vergelijking wel dui delijk in het oog. Ook in zuiver econo misch opzicht is de toestand daar te lande en liier volkomen onvergelijkbaar: hier te lande normale productie- en arbeidsvoor waarden, daar de beruchte 40-urige arbeids week met haar het volksinkonien onder mijnende lendenzen. Wat Nederland gedu rende de crisisjaren echter wel heeft moe ten ervaren is, dat aan de reeks van batige sloten van vóór 1929 een einde kwam en dat deze plaats moesten maken voor omv angrijke tekorten, welke de staatsschuld in die jaien met een goede f 700.000.000 deden stijgen. Ongetwijfeld een indrukwek kend cijfer, waarvan de druk in den vorm van rente en aflossing zich natuurlijk des te meer doet gevoelen, nu gebleken is, dat de hoop, waarmede de regeeiing zich geruimen tijd heeft gevleid, n.h dat na de zeven magere do zeven vette jaren zou den aanbreken, niet in vervulling is ge gaan. Integendeel: de opleving beeft slechts een goed jaar geduurd, en thans zitten wij ahveer in een periode van dalende activi teit met alle nasleep van dien, terwijl juist de onevenredig snelle, doch onmisbare- her bewapening zeer zware eischen aan de schatkist stelt. Het moet dan ook ongetwij feld in dit licht worden gezien, dat boven genoemde mannen gemeend hebben het stilzwijgen te moeien verbreken en der see- geering te moeten wijzen op haren plicht om niet verder te gaan op wal men zou kunnen noemen den „weg der vlotte leer nitigspoliliek". O een verwijl aan minister Dc Wilde. Nu moet ons loch van het hart, dat speciaal den huidigen minister van fina.ii ciën toch nauwelijks verweten kan wor den die opvatting le zijn toegedaan. In tegendeel, het is juist deze bewindsman, die sedert zijn opireden volledig gebroken heeft met het systeem van „rijden in den mist" en getracht heeft het parlement Oen begiooting aan te bieden, welke oen alles behalve rooskleurig beeld' van den toe stand van 's lands financiën geeft. Al thans zoo was onze reactie destijds bij liet lezen van de millioenen-nola, doch we kunnen ons voorstellen, dat, daar de indiening destijds samenviel met een pe riode van ongekend hevige politieke span ning, men zich zulks toentertijd niet ten volle heeft gerealiseerd, en dat men thans, nu de situatie rustiger is geworden, meer gelegenheid heeft, zich hierover het hoofd te breken. Het door den minister voor 1939 in de millioenen-nota becijferde te kort van f61.200.000 was allesbehalve ge flatteerd, terwijl hij aanstonds op dit cijfer de opmerking laat volgen, dat 'rekening houdende met de nagelaten siortin- 6on "J de sociale verzekeringsfondsen, ad' f 25.500.000, dit tekort feitelijk op f86. <00.000 dient te worden gesteld. TT. Drie pesten. Hiertegenover nu piaafsen adressanten r r OQ nnnCnnn va." r!iot minder dan f 198.000.000 en het is dit cijfer, hetwelk wij nog eens aan een nadere beschouwing willen -ouacrwerpen, omdat men zich niet van d'cn mdiuk kan vrijmaken, dat dit noodeioos hoog is gesteld. Deze hoo- gere raming var, het tekort is hoofdza kelijk op drie posten terug ie voeren t.w. het opvoeren van een annuïteit van 14o.OC0.000 wegens schuld aan de verze kerii)gsfo;idsdu-:i vóórts liet verhoogen van de jaailijkschc aflossingen op de staats schuld met f26.000.000; en ten sJolle het meer op den gewonen dienst brengen dan b'j de ingediende bogrooting het geval is tot een bedrag van f60.000.000. Wat het eersle cijfer belieft.» hiertegenover kan men stellen, dat iu de millioenen-nota reeds voorzien is in 'n storbng van £20.000.040, zoodat hoogstens nog een bedrag van f 25.000.000 voor opvoering in aanmerking zou komen Hierbij dient echter aanstonds le worden opgemerkt, dat liet niet_ op- voeien \an dit bedrag rechtvaardiging vindt in de „bezuinigingswet 1935", die in de mogelipmeiu voorzag van tijdelijke opschorling van de jaarlijksche annuïtei ten aan dte verschillende verzekenngs- fondsen (invaiideits- en oudordomsfonds), voor den tijd van vijf jaar, eeu periode die dus volgend jaar afloopt. Vóórdien zal de Kamer zicli hebben uit te spreken of het thans gevolgde systeem van fondsvorming nadien zal blijven ge handhaafd, dan wel dat men zijn toe vlucht wil nemen tot het z.g. omslag stelsel. Besluit men tot dit laatste, en brengt men dus de jaarlijksche aanspra ken van de sociale verzekeringen ten laste van den gewonen dienst, dan komen ook alle achterstallig? annuïteiten te ver vallen. En in het licht van deze moge lijkheid lijkt liei alleszins gerechtvaardigd deze annuïteiten tot dat tijdstip builen beschouwing te laten, althans hiervoor momenteel geen voorzieningen te treffen, welke dan "(och alleen langs den weg van nog veid'ere belasliiigvei liooging zou den kunnen worden gevonden. Wal hel tweede punt be.ivft, ook dit kunr.cii wc niet sterk vinden. De regeering lost thars blijkens de Miliioenen notti 153.000,0C9 in 1939 af, hetgeen neerkomt op "en jaarlijksche aflossing van circa 2 pc!,., hetgeen toch ailernii ist in strijd kan wi men geacht met de regelen voor conservatief iinanciee! beheer. Vergelijk! men deze politiek met die welke ireu op d't stuk in Engeland volgl, en welbij ui'rmnr op staatsschuld wordt afgelost, dan kan men niet anders constateer."! Jau dat -mzc aflassingspojitiafe den to D de; politiek ten volle kan door.-taau. Hieraan wordt ook rnc-ï afgedaan door het teil, dat wc li cmenteel overwegend voor im productieve doeleinden leenen, w uit het zelfde, en in nog veel sterker male, kan van a©oere landen worden getuigd. Boven dien moet erkennen, dat lelatief toch reeds een belangrijk gedeelte onzer defensie uit gaven \ia den gewonen diens! wordt ge finaneicid. En wat ten slotte het verwijt betreft dat een te grooi gedeelte onzer uitgave n iris'cd'i van op den gewonen dionsl, naar den kapiiaaldiensl is overgebracht het geen cus wi' zeggen, dat de regcering daarvoo- wil leenen ook dit lijkt niet geheel steekhoudend, omdat in dit bedrag een aimzhulijl. bedrag schuilt dat albe? voor 3939 geldt en hei lijkt juist in ver,i.ind hiermede niet wetischebjlc om voor a'ezc incidenteel© en grootendeels niet meer lerugkcerend© uitgave, thans DER MAANDAG 7 November 1938. No. 22012. het gewone budget extra zwaar te belas ten, heigeen toch zooveel wil zeggen, dat voor dit ééne jaar alleen reeds uit dien hoofde do belastingen tot dit bedrag dien den te worden opgevoerd. Wij hebben met hel bovenstaande al lerminst willen zeggen, dat de toestand van 'stands financiën gunstig moet wor den genoemd dc sociale polilick van minister Romrnc- en dte contingentec-rings- pc,bliek van minister Steonberghe zullen ons nog menigmaal het hart doen vast houden maar wij kunnen het gevoel niet van ens af 'zetten, d'at de negen mannen den fc-estand .wel wat ai te som ber hebben afgeschilderd'. Boierulien, hoe stellen zij zich voor het door hen becij ferde tekort weg te werken? Een oplossing doen zij immers met aan de liand. Belas- lingverhooging tot dekking van het door hen becijferde tekort? Dit kan toch nau welijks worden gemeend. Immers liicrdoor zou Nederland andermaal den weg der deflatie worden opgedreven, doch dan op een wijze, die het gevaar in zicli sluit, krachten te ontketenen, die wij juist tot op dit moment nog steeds hebben weten te behcerschen. s De bedeeling. Men kan uan ook de gedachte niet van zich afzetten, dat de adressanten met liun appèl aan de regeering nog iels an- d'eis hebben bedoeld dan haar uil sluitend op haar phclu\te wijzen, niet verder den huidigen weg op te gaan, en dan is men geneigd le denkeu aan de mogelijk heid'. dat zij hiermede beoogd hebben over de hoofuc-n van de R. K. bewindslieden heen, de regeering en met name den héér de Wilde, den steun Ie geven, welken hij straks bij de verdediging in de Kamer noodk; zaï blijken te hebben. Maar dan nou dunkt ons aan do gevolgde wijze een Schóuhoitslehler !e kleven in dier voeg?, dat do indruk, die het manifest op net buitenland' kan hebben gemaakt, toch wel zeer bedenkelijk is te adilen. Im mers in de bewoordingen, gebruikt docr bel negenmauschap, lig! loch een, ook voor Jniileuiand-che ooren, niet te miskomen vrees opgesloten, die des Ie alarmeenm- der kan werker,, omdat bei buitenland nu eenmaal niet dal inzicht in de werke lijke -verbondingen van ons land kan Imb- ben als d" Ne lerl,anders zef. En ii -it licht beschouwd dunkt ons het appèl a.tn d" regeering zelfs niet zonder gevaar. Het A. V. It. O.-schaaklournooi wc rd gisteren le Amsterdam geopend. De heer De Clercq verrichtte de openiu gszet voor de partij dr. Eu we (links) Ke res. Drie eereleden van den Rond van Nederlandsche architecten. In een plechtige vergadering in ue aula van dc academie voOr beeldende kunsten (e Amsterdam zijn Ziilenjag prof. ir. J. A. ft. van der Steur, dr. Jan Kalf en prof. R. N. Roland Holsl geïnstalleerd als ome letten van den Rond van Ncderiandscho Architecten. De Commissie van Samenwoiking voor het Onderwijs schrijft: In het vorige is aangetoond, dat de ver deeling der leerlingen van één school over de verschillende klassen groote moeilijkhe den meebrengt, als er niet voor iedere klas een onderwijzer beschikbaar is. En lang niet alle scholen hebben even veel leerkrachten als leerjaren of klassen. Dit is natuurlijk weer tengevolge van de ge tallen in de leerlingenschaa]. Kleine scho len liebben die moeilijkheid altijd. Dat er ook vaak „groote" klassen onl- staan, ja te groote klassen zijn, is alge meen heleend. Een overzicht van de aan tallen dezer schoten met de juiste cijfers van de aantallen leeilingen per klas, zooals dit heden nog hestaai, zou on (.stellend wer ken. Het zou echter een dor cijfer-overzicht worden. Daarom maar een paar algemeen heden Een klassebezetthig tot 36 teerlingen eischt van de leerkracht reeds alle inspan ning en groote zorg. Lijkt dit gejat van 36 te klein, welnu, dan hoogstens 40 per klas. Maar er zijn zeer veel klassen met grootere bezetting, waarbij de aantallen leerlingen per Idas oploopen tot70. Stel u dat voor: klassen met 4S, 50, 56, 60, 64 en 70 leerlingen en daar is dan één, zegge één leerkracht voor. Zulks is geen uitzondering, want ga het in eigen omgeving maar na. Dit komt voor op middengroote en zeer groote scholen. Wat moet er van dat onderwijs terecht komen? .Wat moet er in die gevallen van de opvoeding terecht komen? Op scholen met uitgesproken cachet, op z.g. standenscholen zorgen de ouders wel, dat het aantal leerlingen per leerkracht niet grooter is dan b.v. ten hoogste 24. Dan worden daar extra leerkrachten aangesteld en betaald. Maar gemeentebesturen en schoolbestu ren. kunnen dat bij „zware" klasbezelting niet doen en al zouden ze het kunnen, dan w.ordt het aanstellen van boventallige onderwijzers belet door hooger hand. De te hooge aantallen van de bestaande leerlingcnscbaal zijn er de schuld van, dal deze toestanden beslaan bij ons onderwijs. Daarom ligt liet op den weg der ouders om hierbij te helpen. Het is zoo erg gesteld, dat de aclic der ouderwijzere organisaties als goed en nul- tig en noodzakelijk erkend is door tal van gemeenlehosluien, schoolbesturen van all? richtingen en vooraanstaande personen bij middelbaar- en hooger onderwijs. Honder den eu honderden van alle richtingen steun den dc verzonden adressen aan de le- gcering. Maar hel is ook de zaak der oudere om niet werkloos te blijven toezien. liet is niet enkel iels van de onderwij zers. Zij zijn heusch niet bang om hard le werken, maar het moet redelijk blijven en sinds lang is het onredelijk en moet er helaas wel naar builen over geschreven en gesproken worden. Het is veel erger, dan men denkt of weel. Hoe komt het dan, dat er op de scholen nog zooveel van terecht komt? Omdat er in Nederland ruim 4500 vol waardige ouderwijzere (essen) zijn, die ho ven de door do wet vcreischle getallen in de school arbeiden, niet door de regeering betaald, nergens „vol" worden gesalarieerd!, maar die voor een schijntje en zelfs gioo- tendeels geheel voor niets volsgen zelf standig werken in een eigen klas en zoo het onderwijs ïedden. Dat zijn de z.g. kwcekelingen met akte. Dat zijn geen aankomende jongeren, die zoo'n beetje praclijk opdoen in de school en nog moeten geëxamineerd worden. Neen, dat zijn echte akte-bezitters, die door de zware crisislijden beliooren tol liet groote leger van de 15000 werkloozc onuenvijzers en die nu „op hoop van eenigc kans ooit (ooit?)" 4500 plaatsen in scholen be zetten, omdat feitelijk die plaatsen bezet moesten zijn door maatregelen van de regeering. Die veel gesmade kwcekelingen met ak!e redden en behoeden het onderwijs in Ne derland voor totaal verval. Hulde aan die jongere generatie. Waarom doet de regceriug dan zelf niels ter verbetering? In een slolarlikel hierover nader. -v?- V y ff'* Het wrak van het s.s. Cliryssi in de va argeul van den Nieuwen Waterweg ik thans zoo diej) gezakt, dat nog sle chts een zeer klein gedeelte van het schip zichtbaar is, het wordt met springstoffen opgeruimd. Als de scheidsrechter ei en over twee aanbaden blaasi, stellen beide pariyen zich als \oigl op: S.V.V. in dezellde op stelling a's vorige week tegen D.C.L. dus Krieg. liükhoist, Feelders. J.- Pouius, cte Bruin, C. Poulus. A. v. Dieselen, Goossens, Versteeg, Ro meijn, Coehore I'ïuks met invaller voor kooper Hardcn- Jio! als volg! Nooifand. Roembout, Pools. Kuipp, V/ijwer, Weeland. Roet, Hooren, Genitse, Borst, Plazier. S.V.V. heelt den toss gewonnen en ver kiest mot den wind in den rug te spelen, die van doe, tot doel staal. AI direct zit S.V.v. voor het d'oel van Fluks en als Rotneijn eu Bochove een aardigen aan val opzetten, weet één der backs liet gevaar tijaig at te wenden. Daar de ver dediging vin S.V.V. er nog niet in is, ontslaat een gevaarlijk moment; v. Hoo- ren selnel lu.og over doel. Er volgt dan weer een goeden aanval, Goossens speelt terug op J. Poulus, passeert eeret den linkshalf van Fluks om daarna eeu goe den pass aau Arie van Diggelen te go ven, maar de voorzet wordt weer het veld imieuorkt Fluks schijnt speciaal hel voorkomen van doelpunten op hot oog te heblen. Geregeld zijn zes a zeven spelers in de huurt van het doel te vinden. Zoo blijven de backs :n hc-t doelgebied, terwijl de kant- lialve? angstvallig d'e buitenspelers dek ken. Daar ook de lange centerliaU' in terug getrokken positie speelt, is het begrijpe lijk, dat de voorhoede van S.V.V. danig op d? huil gezehii wordt eu weinig gelegen heid krijgt om haar spel le ontplooien, liet gevoig van deze takliek is, dal ook haar voorhoed" meestal aan hatr lot over gelaten is. Ze schijnen voor dit euvel schijnbaar compensatie te vinden door het stuk niemandsland te overbruggen door met flinke hard© trappen de voorhoede aan liet werk te zetten. De sporadische uitvallen waren niet van gevaar cnlblool, maar Krieg kon door tij dig uitloopen eenige keeren redden. Boven dien was de verdediging nu beter inge speeld en vooral Bokhorst redde oeujgw malen fraai en smoorde zelfs eenige aan vallen in den kiem door tot over do helft op te dringen. Versloeg is zeer actief en wanneer eenige harde schoten van hem naast of over gegaan zijn, trekt Boet er tusschenuit maar zijn voorzet wordt over geschoten. Aau den anderen kant laat Ro- meyn zich ook niet onbetuigd en als hij na een snellen doorbraak tegen den paal schiet en daarna den terugspringende!! bal naast werkt, kruipt Fluks door het oog van een naald. Even later zal blijken, dat Fluks met minder pech te kampen heeft dan S.V.V. Nadat de midvoor doorgebroken is, redt Krieg fraai door snel uitloopen, maar kan niet verhinderen, dat de terugspringende hal langs hem heen gekogeld wordt. (I0). Coen Poulus, die overal te vinden is, waar gevaar dreigt, zet een aanval op in samenwerking met Romoyii; dc bal wordt keurig naar Bochove geplaatst, passeert eenige tegenstanders. Op 't laatste nipper tje gaat ook deze kans verloren. S.V.V. zet nu alles op alles en als na ©enige v®r- geefsche pogingen weer een algemeen© aan val volgt, loopt Versteeg den bal in het net. (11), Er volgt eeu verre pass van Bochove naar rechts en terwijl de bal door van Dig gelen ingeschoten wordt, fluit de scheids rechter voor rust. Pech! Rust 11. Dooidnt Fluks nu den wind in haar voor deel heeft, gaat de strijd meer gelijk op, ofschoon liet spel van S.V.V. op veel hooger peil slaat. Bokhorst, die reeds eenige hinder van zijn knie ondervond, raakt den bal ver keerd, moet uitvallen en wordt vervangen door V. d. Ende. Reeds direct ontstaat een gevaarlijk moment ah de linksbuiten van Fluks voor doel verschijnt, maar het harde schot wordt keurig door Krieg onschade lijk gemaakt. Als na een afgeslagen corner de bal bij J. Poulus koint, zet deze voor, waar Bochove klaar staat om met een ge weldig hard schct S.V.V. weer de leiding le geven. (12). Steeds komt S.V.V. terug en Versteeg wordt eenige keeren op 't laatste moment een goede kans om den voorsprong te ver- grooten ontnomen. Fluks stelt alle pogingen in het werk om haar achterstand in te halen. De verde diging bepaalt zicli alleen tot het hard wegirappon van den bal. Ofschoon dc voor hoede ais los zand aan elkaar hangt, zijn de aanvallen niet van gevaar ontbloot van wege de snelheid waarmede ze uitgevoerd worden. Zoo moet FcehJers verscheidene keeren handelend opireden om zich den rechtervleugel van het lijf le houden, het geen hern best afgaat oin daarna zijn voor hoede met forsche trappen aan het werk te zetten. Als hij een fanajieken tegenaan val van Fluks, de Bruin met een snoek sprong redding gebracht heeft, komt even daarna de bal bij den midvoor, een zeer hard schot ketst van de lat terug "en de toestormende rechtsbinnen kopt in. (22). SVV zet nog alles op alles. Romeijn en Bochove verwisselen van plaats, maar niets wij meer lukken daar Fluks een groot aantal spelers voor doel terugtrekt. Scheidsrechter Bosnia leidde tot ieders genoegen. iris we de spelers eens onder de loupe nemen, moeten we consialeeren, dat Krieg aan beide doelpunten geen schuld had en eenige malen fraai gered heeft. Feel tere, de Bruin en Bokhorst speelden hun gewone spelletje. V. d. Ende die tegen 't einde voor Bokhorst inviel, kon men aanzien dat hij op een voor hem ongewone plaats speelde. Coen Poulus speelde een buitengewone partij en was de ster van het veld. Jan Poulus ontbrak het niet aan capaciteiten, maar speelde niet enthousiast genoeg en bleef le dikwijls staan als hij gepasseerd was. De linkervleugel en Versteeg hebben gemaakt wat er van te maken viel, al zat het hem niet mee. Het doelpunt van Boc hove was een juweel. De rechtervleugel bleef iets onder zijn gewonen vorm, waar schijnlijk het gevolg van het stevig ingrij pen door dc verdediging van Fiuks.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5