Duitschland verdrij t de Jo ien EERSTE BLAD. Maandag 14 November 1938 Maar de verzekeringsgelden vervallen aan den staat Tel. No. 69300 (3 lijnen). 91ste Jaargang. No. 22018 BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3, lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND De nat. soc. regeering treft economische maat regelen, welke den Joden het leven in het derde rijk onmogelijk moeten maken. Bovendien moeten zij zelf de schade betalen van de jongste pogrom en is hun een milliard mark boete opgelegd. Verontwaardiging oveide geheele wereld Er komen nog meer maatregelen Ook de roomsch-katholieken De strijd in China. Frankrijk Nieuwe economische maatregelen Mexico De onteigening der olievelden Engeland Roemenië Gemengd Nieuws Ernstig auto-ongeluk Ernstige verkeersongelukken in de residentie Groote brand te Roggel xittl uit* Bene coal au l veibtlujut iU9cj*>% 7nndorm2 van Zoa- cn i'eestdagcn. £p.r wartaal f S. ^Afvertott^yoTler^rfltvolgendBUtn. =r%VÓ- Zaterdags 'vóór Eon bepaalde plaats Tan admtentien wordt -niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prtfa der AdYertentlon: van 1—5 regels fl 55; Iedere regel meer f 0 30, in het Zaterdagnummer 15 regels f 1.80, iedere regel meer f 0.35 Reclames f0.75 per regel. Incassokostenocts Eostkwitantieslö ets. Tarieven \an advertenüén ij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentien opgenomen f0.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 6 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentien tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 0 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentién 11.00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. De gevolmachtigde voor het vier jarenplan, Goering, heeft, een verorde ning uitgevaardigd, krachtens welke Jo den van 1 Januari 1939 af verboden wordt, een detailhandel te drijven, verzendhuizen of bestelkantoren te heb ben, of zelfstandig een handwerk uit te oefenen. Evenzeer kan, volgens deze verordening, een Jood van 1 Januari 1939 af geen bedrijfsleider meer zijn, in den zin van de wet tot ordening van den nationalen arbeid van 1 Januari 1934. Is een Jood in een leidende be trekking in een handelsonderneming werkzaam, zonder bedrijfsleider te zijn, dan kan de bedrijfsleider hem met een termijn van zes weken opzeggen. Voorts heeft de gevolmachtigde voor het vierjarenplan een verordening uit gevaardigd, krachtens welke de geheele schade, welke door de ^verontwaardi ging van het volk over het gestook van het internationale Jodendom te gen het nat. socialistische Duitschland*' op 8, 9 en 10 November 1938 aan Joodsche zaken en woningen is aange richt, door de Joodsche eigenaars, resp, door de Joodsche handcldrijvcuden, ter stond moet worden hersteld. De kosten van het herstel komen voor rekening van den eigenaar der betrokken Jood sche handelszaken, resp. woonhuizen. Aanspraken, op verzekeringsuitkeeringeu van Joden van Duitsche nationaliteit, worden ten gunste van het rijk in be slag genomen. De verdere ingrijpende maatregelen dienende om ,,het Jodendom uit het Duitsche bedrijfsleven uit te schakelen en een eind te maken aan toestanden welke een provocatie vormen", zullen zeer binnenkort in verordeningen en wetten worden vastgelegd. In het bizonder is nog bet besluit genomen, om de Duitsche Joden, in hun totaliteit, in den vorm cener geldboete ten bedrage van een milliard rijksmark, to straffen voor den snooden moord in Parijs. Dit bedrag komt volledig ten goede aan bel rijk. De gevolmachtigde voor het vierjarenplan heeft reeds ecu dienovereenkomstige verordening uitge vaardigd. Betcekent de boete" van een milliard een hoofdelijke» om slag van 3000 mark? De aan dc Joden opgclegle „boete" van 1 milliard mark zal, volgens Reuter ge lieven worden in den vorm van een speciale belasting op het Joodsche bezit. De brute vaarde van dit bezit bedraagt 8 a 10 mil liard mark. De beffing zal dientengevolge ongeveer tien procent bedragen. Hoewel er geen officiee'o gegevens over hel totale vermogen der Duitsche Joden bestaan, aldus meldt Havas, word bet drie jaar geleden door Duitsche statistieken ge schat op 12 tot 20 milliard. Thans moet dit vermogen op niet meer dan 7 lot 10 milliard geschat worden, ook al, doordat liet door gedwongen verkoop van bedrij ven stei'k verminderd is. De boete van oen milliard zou dus 10 tot 15 procent van het Joodsche vermogen betreffen. Goering beeft echter ook bepaald, dat de tijdens de laatste dagen aangerichte scha de aan Joodsche eigendommen door de Joden zelf hersteld moet worden. Daar de schade voor geheel Duitschland wordt ge schat op een milliard mai'k, zou in hot geheel van hel Joodsche vermogen een lielasling van 20 tot 30 procent geheven, worden. Per hoofd heteekent dat een belasting van ongeveer 3000 mark. Men kan thans reeds zeggen, dat door het verbod van handel drijven de Jood sche bevolking een doodelijkc sla- wordt toegebracht, daar alle andere be roepen reeds bij de wet voor Joden verboden zijn. De wandelende Jood.... Onder de Joodsche bevolking van Duitschland heerscht op het oogenblik, na de gebeurtenissen der laatste dagen, een ware angst. Hun arrestatie vreezende, zijn duizenden Joden uit hun woningen te Ber lijn weggetrokken en daar zij niet durven terugkeeren, zwerven zij van plaats tot plaats, bezoeken zij hun vrienden en be delen oirn onderdak. Zelfs wordt gezegd, dat zij in de bosschen rondom Berlijn ver blijf houden. Berichten van het platteland toonen aan, dat de maatregelen tegen do Joden in vele kleine centra, veel heviger waren dan te- Berlijn'en 'in de groote ste den. Niet slechts enkele groepen herriema kers richtten schade aan aan Joodsche bezittingen, doch de geheele bevolking werd aangezet om hun afkeer van de Joden tot uiting te krengen. Door dr. Goebbcls aange kondigd. In een interview van een spccia'en Reu- ter-verslaggever met rijksminister dtr. Goeb- bels, heeft deze gezegd', dat Duitschland wenscht, dat Engeland zich niet bekom mert om de manier, waarop Duitschland het Joodsche vraagstuk In de naaste toekomst zullen een geheele reeks decreten worden uitge werkt, die in hoofdzaak van ceono- mischen aara zullen zijn en ten doel hebben oe Joden te verwijderen uit het zichtbar- economische leven. Do nieuwe wetten zullen in 'ekere ma'e ook 1 etrekking hebben op cultu- reelc vraagstukken. Wij willen de Joodsche cultuur niet vernietigen, doch de Joden moeten hun cultuur voor hen zelf behouden. De nieuwe wet ten zullen met gelden voor Joden van andere nationaliteiten. Wij zijn niet voornemens de Joden naar be- paa'de stadswijken te drrjsen Zn kun nen blijven waar zij zijn, d'ocli na tuurlijk kunnen te dezen aan/ien nieuwe maatregelen verwacht wor den. Op dc vraag, welk beroep dc Joden zullen kunnen uitoefenen, antwoordde Goebbels- „Zij kunnen hun zaken ver knopen en van de rente hunner beleg gingen leven Zij kunnen ook productie- vcn arbeia verrichten, doch ook daarin zullen zij beperkt worden, indien zij een uitdagende houding blijven aannemen en den toestanu verscherpen. In geen geval zal een vreemdeling leed gedaan wor den of een aanval worden ondernomen op buitenJaudschen eigendom." Vernielingen en brandstichtingen in Dantzig. Op het gebied van Dantzig hebben anli- semietische uilspattingen voortgeduurd. Tegen drie uur gisternacht hebben jonge- lieden, die behooren tot nationaal-socia- listische formaties, de synagoges te Lang- fulir en Zoppot, een badplaats aan do kust, in brand' gestoken. Gisterochtend stonden nog slechts de verschroeide muren over eind. In alle steden van Dantzig werden de meeste winkels van Joden verwoest en do ruilen vernield. D'o Joodsche pers in Polen meldt, dat tal van Dantziger Israëlieten ruw werden bejegend en dat verscheiden personen ern stige verwondingen hebben opgeloopen. In een rede te Ganserdorf (Oostenrijk) heeft Jury, gouwleider voor Beneden- Oostenrijk, verklaard„Wij zuilen het vraagstuk van het politieke katholi cisme oplossen op dezelfde wijze als liet Joodsche vraagstuk". De eerste blijken \an veront waardiging. De Fransche, Britscbe en Amerikaan- sche pers is niet karig in haar uitingen om de jongste pogroms in Duitschland te veroordeelen. Maar ook van andere zij den komen blijken van verontwaardiging. Zoo heeft de Amerikaansche staatssecre taris Huil den Duitschen ambassadeur te Washington op het staatsdepariement ont boden. Hij onderhield zich gedurende een kwartier met hem. Volgens welingelichte kringen is het mogelijk, dat Hul! tegenover den ambassadeur uitdrukking heeft gegeven aan de bezorgdheid, die de anti-semieli- sche maatregelen in de Vereenigde Staten wekken. Diezelfde kringen wijzen er echter op, dat geen enkel protest mogelijk is, aangezien heteen zuiver hinnctnlandsche aangelegenheid gaat. Ia Eet rijk zelf. In alle kerken van de- belijdende kerk in Duitschland zijn gisteren gebeden ge zegd „voor allen, die lijden". Bovendien werd' gebeden voor da predi kanten, die onlangs bij decreet van den minister van godsdienstzaken hun inko men hebben verloren. Tegenoffensief der Chincezcn. Het Giiineesche persbureau zegt dat- ver schillende berichten bevestigen, dat de Chi nee zen geleidelijk vorderingen maken met hun tegenaanvallen in Kwangioeng, en dat hun troepen thans uit vier richtingen op Kanton aandringen. O'p verschillende punten ongeveer 60 K.M. ten Noordoosten van Kanion wordt hevig gestreden. De Clu*neezen hebben ver schillende plaalsen heroverd-en de Japan- sche bezetting is afgetrokken. P 9 Volgens een onbevestigd bericht.hebben de Gbineezen Waitsjau ten Oosten van Kanton heroverd. Hcrwaardcering van den goud voorraad der Bank van Frank rijk. Een der door den Franschen minis terraad goedgekeurde we'slecreien be paalt de herwaarucering van den goud voorraad der Bank van Frankrijk op den grondslag van 170 frank voo-t' één pond sterling. Wijziging an de 40-nrige wct'k- w eek mogelijk gemaakt. Een ander belangrijk decreet heeft betrekking op den arbeidsduur. De 40-urige werkweek wordt gehandhaafd doch voor een periode van drie jaar zijn, met het oog op den ernst der economische situatie, wijzigingen ge bracht iu de toepassing van de 40-urige Weck. In beginsel is het stelsel van vijf werkdagen van acht uur afgeschaft: De arbeidsduur woidt verdeeld over zes volle dagen of over vijf dagen en een halven dag. Bizontlcre inkomstenbelasting van 2 pCt. Van alle beroepsinkomsten wordt een buitengewone nationale contributie van 2 procent geheven. Inkomstenbelasting, per- soneele belasting en zegelrecht worden er- hoogd. De salarisbclasling wordt op 8 pro cent gebracht Ook couponbelasting en be lasting op koffie, suiker, tabak, wijnen', worden verhoogd1. Er zijn eenigc wijzigin gen in de heffing der belastingen geko men. Niemand zal meer dan 50 procent van zijn inkomsten behoeven te betalen. Ileynaml over den algemecnen toestand van Frankrijk. De Fiansche minister van financiën, Reynaud', heeft Zaterdag een rede gehou den. Hij zei Je zich te wenden tot alle Franschen cm hen te spreken over hun vaderland. Ia zfj| rede gaf hij een over zicht \an den toestand en behandelde hij de maatregelen der regeering. fk heb u een slechte en een goede boodschap te brengen, Eerst dc slechte boodschapuw toestand is zeer ernstig. Eti de goede boodschap: Als uw Luit moe dig genoeg is. kunnen wij er zeker an zijn d'e moeilijkheden te boven te komen. Wij zullen hel klaarspelen. De Koninklijke wachtkamer van het Centraal Slation te Amsterdam wordt in verband met het aanstaand bezoek van Koning Leopold gerestaureerd. De wanddecoraties onder schildershanden. Een overeenstemming nabij? Het blad La Prensa schrijft uit welinge lichte bron de groote lijnen te hebben vernomen van de overeenstemming, die op het punt zou staan tot stand te komen tusschen de Mexicaansche regeering en de onteigende oliemaatschappij. Over deze overeenstemming zou recht streeks zijn onderhandeld tusschen den Me- xicaanschen ambassadeur in de Vereenigde Staten, Najara, en vertegenwoordigers der maatschappij, na een indirecte lussdien- komst van Gordell Huil. Het bereikte ac- coord zou het beheer over de Mexicaan sche petroleum toevertrouwen aan een ge mengde maatschappij, beslaande uit ver tegenwoordigers van Mexico en van de onteigende maatschappij. Dit organisme zou belast worden met de exploitatie tot een algeheele regeling zou zijn verkregen van de schadeloosstelling, die do oliemaat schappijen in beginsel zouden aanvaarden, "volgens La Prensa zou dit ontwerp acqqord zijn voorgelegd aan president G'ardenas, die er in beginsel geen bezwaar legen zou hebben. De reis van ket koningspaar. Officieel wordt medegedeeld, dat de ko ning en de koningin 15 Mei a.s. te Quebec zullen aankomen om hun reis door Ca nada te beginnen. Vermoedelijk zullen zij omstreeks 10 Juni uit Halifax vertrekken, doch het is mogelijk, dat het bezoek nog vier of vijf dagen wordt verlengd. Koningin Mary bezoekt hertog en hertogin van Gloucester. Koningin Marv beeft gisteren een bezoek gebracht aan den Vrtcg en hertogin van Gloucester,, zoodia zij te Londen terug ge keerd waren. Zooals men weet, had liet heitoselijk paar een bezoek gebracht aan den hertog en hertogin van Winlsor te Parijs Koning Carol naar Engeland vertrokken. Koning Carol van Roemenië is in ge zelschap van prins Michael gisteravond naar Londen vertrokken, Voor zijn vertrek heeft de koning den correspondent van Reuter in een bizondere audiëntie ontvan gen. Ilij deelde hem mede, dat hij met groot verlangen zijn bezoek aan Engeland tegemoet ziet. De koning heeft steeds de groote kwaliteiten van liet Britsche volk gewaardeerd en hij gaat naar Engeland ah ambassadeur van zijn volk, dat naar hij hoopt steeds heter bekend zal worden. Roemenie heeft een lange periode van vrede noodig. Twee priesters gewond. Zaterdagavond is op den rijksweg "s-Her- togenboschGrave een ernstig auto-onge luk voorgevallen. Uit de richting Nijmegen kwam een per sonenauto, waarin gezeten waren de pro vinciaal van de paters der H. H. Harten, pater dr. Poelman uit Ginneken en pater Van do Sande, van het groot-seminarie der congregatie te Nuland. Onder Schailc reed do auto welke door een der paters werd bestuurd, door nog onopgehelderde oorzaak tegen «een boeren kar. D'e auto vloog langs een boom en smakte vervolgens in den langs den weg loopende sloot. Beide inzittenden werden uit de auto geslingerd en bleven niet ern stige verwondingen liggen. Zij weiden naar het ziekenhuis te 's-IIer- togenbosch o vei gebracht. Een mot doodelijkcu afloop. In de residentie zijn enkele verkeerson gelukken gebeurd, waarvan een met doo- delijken afloop. Op het Spui kwam de 63-jarige voet ganger \Y. A. B., wonende aan de Ge dempte Gracht, bij het oversteken van den rijweg onder een passeerenden tramwagen van lijn 9. Hulp kon het slachtoffer niiet meer baten, want toen de tramwagen door een kraanwagen was opgevijzeld en de man er onder uitgetrokken kon worden, kon de geneesheer van den Geneeskundi gen Dienst slechts den dood constateeren. Een ander ernstig ongeluk geschiedde om ongeveer 4 uur op de Charlotte de Bourbonstraat bij de le Van den Bosch straat. Hier kwam de 27-jarige motorrijder J. H. uit Aarlanderveen, die geen voorrang verleende aan een vrachtauto, bestuurd door iemand uit L'eidschedam, tengevolge van deze nalatigheid met genoemde vracht auto in- botsing. - z De motorrijder en zijn duc-passagier, de 45-jarige R. van der L'. uit Ter Aar, kre gen ieder een hersenschudding en werd du door den Geneeskundigen Dienst naar het roomsch kath. ziekenhuis aan het West einde overgebracht. Laat in den avond was hun toestand naar omstandigheden redelijk wel. Voorts is in den loop van den laten middag in de Multatulistraat een 6-jarige jongen H. G. uit de Max* Havelaarstraat door een motorrijder overreden. Met een gebroken been en twee groote hoofdwonden is de knaap in het zieken huis in het Westeinde opgenomen. Meubelfabriek door vlammen ge teisterd. Zaterdagavond' omstreeks zeven uur ont dekte iemand, die langs de stoommeubel- en timmerfabriek van de N.V. Leon Wagö- man en Zn. te Roggel lnvam, dat er in de fabriek brand was uilgebroken. Ilij sloeg alarm, aangezien de meeste inwoners van het dorp in de kerk bijeen waren. Inmiddels hadden de vlammen in do biandbare omgeving met groote snelheid om zich lieen gegrepen en er was een vuuizee ontstaan, waartegen de handbrand- spuitcn van Roggel en van Heijthuizen, niets vermochten. Roermond zond een motorspuit en ge zamenlijk bestreed men de vlammen met water uit de Roggelsche beek. Kantoren, spreekkamer, de lak- en polijst- inricliting en een a[werkkamer werden door liet vuur verwoest. Brandmuren voorkwamen, dat do brand nog grooler afmetingen aannam. D'e omliggende perceelcn heeft men door nathouden voor vlammen gevrijwaard'. Op de fabriek, welke tot voor kort met zeventig man werkte, waren thans veertig arbeiders werkzaam. Verzekering dekt do schade, welke in de duizenden ioopt. Noodlottige onvoorzichtigheid. De 15 jarige G. H. Thysse, uit de Van Speijkstraat te Rotterdam,' liet zich Za terdagmiddag in de Mathonesserlaau op zijn fiets door een vrachtauto van de firm ai Van Nelle meetrekken. De jongen viel, ge raakte onder den wagen en was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het zie kenhuis aan den Goolsingel vervoerd. Jongetje onder auto geraakt en ernstig gewond. Eer. tienjarig zoontje van de familie De L. in Ter Haar bij ter Apel, sprong Za terdag op den straatweg van een wipfcar juist op liet moment, dat oen personen auto naderde. Het, knaapje werd aangere den en is met een zware hersenschudding en inwendige kneuzingen in het zieken huis te Winschoten opgenomen.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1