dBSMMm: KQUOERfV* Laatste Nieuws BUITENLAND De Jodenvervolging in Duitschiand Omliggende Gemeenten Nederlandsche order voor Engeland Ernstig auto-ongeluk Burgerlijke Stand Kerk en School Rechtszaken Sommeling in fiet gelijk gesteld Gemengd Nieuws Twee inbraken in Amsterdam Beurs van Amsterdam. Technische bondsvergadering van het K.N.G.V. Feestavonden Geref. Kerk BINNENLAND De toestand in het Verre Oosten Godsdienstige Samenkomsten 47, Succes vuur onzen stadgenoot, den heer O. J. W. Brand. To Arnhem „do Bond-sstad 1939 is in het gebouw Musis Sacrum j.l. gistaren do 15e technische bondsvergadering van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond gehouden onder voorzit' eischap van den lieer J. H. F. Sonuner to Dordrecht, die na eon koala begroetingsrede direct het woord varteen- de aan den wethouder van onderwijs dor Geiderscho hoofdstad, den heer B. Bakker, lid' van het veteranen korps van hei v er hond. Namens liet gemeentehoMnur \an Arnhem heette de heer Bakker de technici van het K.N.G.V. en de belangstellenden van harte welkom in de plaats, waar met Pinksteren van het volgend jaar het groo- te driejaarlijksche K.K.G.Shondsleest zal worden gehouden en waaraan, naar ver wacht wordt, ditmaal niet minder dan 10.000 turners en turnsters uit binnen- en buitenland zullen deelnemen. De lichamelijke opvoeding. Wanneer de lichamelijke opvoeding ooit gestaan heeft in het brandpunt van de belangstelling, aldus ving spr. zijn rede aan, dan is zulks zeker heden het ge val. Het rapport van het rijkscollego voor lichamelijke opvoeding geeft in duidelijke taal aan de grove tekortkomingen, waar van wij allen echter reeds lang op de hoog te waren. Wanneer wij evenwel al de be langstelling van dit oogenblik canstatee- ren, mogen wij wel zeggen, dat deze ver gadering wordt gehouden onder gunstige Voorteekenen. Talrijke nuttige en doelmatige, steeds terugkeerende werkzaamheden zorgen er voor, dat er in het K.N.G.V. geen verstar ring ontstaan, maar dat de techniek een levende techniek blijft en een in alle op zichten doorgevoerde volksopvoeding, die het geliecle uitgestrekte terrein van de gymnastiek, de lichte athletiek, het zwem men en liet openluchtspel omvat. Daar mede tracht men het Nederlandsche volk te doordringen van de groote waarheid, dat hoe meer gymnastiekzalen en speelvelden een volk bezit, hoe minder sanatoria het noodig zal hebben. Wie de sociale en maatschappelijke toe standen in don loop der 70 jaren, dat het verbond thans bestaat, heeft bestudeerd, zal begrijpen, dat gymnastiek voor de volkskracht noodzakelijk en onontbeerlijk is. Is het geen schade voor eon land1 als het onze, dat nog een half millioen kin deren van de> lagere school van allo lichaamsoefening is verstoken? De taak van het K.N.G.V". is nog niet geëindigd. Demonstratie. Nadat enkele punten val technischen aard waren afgehandeld, begaf men zich naar de groofe zaal, waar de oefenstof voor de 27e K.N.G.V.-bondsfcesten in 1939 werd gedemonstreerd voor de technische leiders. De heer G. .T. W. Brand te Schio dam bleek in slechts enkele uren tijds met de leden van de Amhemsche vereenigingen E.N.K.A., T.H.O.R. en U.D.I Bato te yosf.erbeek en het Schiedamsche T.H.O.R. verrassende resultaten bereikt te hebben hij het Instudeeren van de algem-eene vrije oefeningen, die hier op keurige wijze ge demonstreerd werden. Aan de demonstratie namen 6 heeren en 18 jongens van THOR deel, die Zon dagmorgen 8 uur per autobus van hier vertrokken en via Utrecht en Wageningen den tocht maakten. Terug ging de route over Ede en Woudenberg. Om half 9 3 avonds arriveerde het gezelschap, waar- ij zich op den terugtocht ook hun lei der, de heer Brand had aangesloten, weer hier ter stede. AGENDA. SCHIEDAM. Passage Theater, 8,15 uur. lo. De brand van Oud-Chicago. 2o. De. cowboy van Brooklyn City Theater, S.15 uur. 1. De kroeg. '2, Het doodo ravijn. '14 Nov. Gebouw R. K. Volksbond, half 9- Vergadering Hanze. 14 Nov, Gebouw Eendracht,' 8 uur. Leden raad D. E. S. 14 Nov. Verenigingslokaal, 815 uur. Ned'. Vereen. \an tin s rouwen Le/i g en filii over winter por. •14 Nov, Musis cacrum, 8.15 uur. „Har- monia" Psychometrische s ar,co 14 Nov. Musis Sacrum, 8 uur. Vertooning G.E.O.S.-film Geref. Evangelisa- 1 lie onder schippers). ROTTERDAM. Heden e.v d Ti\oli Schouwburg, 8,15 uur. Bob Peters tevtfe. Lach iedcren dag. Bioscopen Capitol. 2.15 u. 8.15 u. Zij, die van de Piraat leven; Arlistenpension. y n-15 7 u. 9.30 u. Drie Kame raden. '"iso. Van 11 u. af doorl. De firma wordt verliefd. u" J u- Daar waar mijn Sane woon. Lu.nièro 2.15 u. 7 u. 9.15 u. Vadertje Langbeen. Olympia. 7 n. 9.15 u. Tureson de on overwinnelijke; Het radiomoord mysterie. Prinses. 2.15 u. 8.15 u. Hollywood Ho tel; Oproer in San Quénlin. Sca'a. 2 u. 7 u. 9.30 u. Vrouwenclub. Sludio. 2 u 7 u 9.15 u. De Wildzang. balia. 2.15 u. 7 u. 915 uv Vadertje Langbeen, Vreemdelingen-wetgeving, Do commissaris van politie, hoofd' van politie, ingevolge tie bepalingen van het Vreemdèliugenreglement, maakt bekend', dat bij Koninklijk Besluit van 14 October 1938, S. 252, art. 27 van bet VreamdeJiugemregte- ment aanmerkelijk is gewijzigd. Van 7 November 1938 af is een ieder, die aan oen vreemdeling nachtverblijf ver schaft, verplicht, hiervan aan hem of aan een door hem aangewezen ambtenaar, het zij mondeling, hetzij schriftelijk kennis te geven onder opgave van den naam an voor naam, nationaliteit, woonplaats, datum ear plaats van gcbooite, zoonrede, voorzoover een Nededandsch visum is verleend, van een korte omschrijving van het daarbij be paalde, alle welke gegevens worden ont leend aan het desbetreffende paspoort. Wanneer de vreemdeling niet in het be zit is van een te zijnon name gesteld pas poort, is degene, die nachtverblijf var- schaft verplicht, daarvan hetzij monde ling, lndzij schriftelijk kennis to geven aan genoemd hoofd van politie of aan dear door dezen aangewezen ambtenaar, ouder opgave van de gegevens in den vorigon zin vermeld, zoo mogelijk ontleend aarr andere identiteitspapieren van don vreem deling. Hij, die er zijn beroep van maakt aan personen nachtverblijf te verschaffen, is bovendien gehouden in het register, be doeld bij art. 438 van het Wetboek van Strafrecht, ten aanzien van vreemdelingen, wiel hij eetn nacht onderdak heeft ver schaft, de hiervoren genoemde gegevens aan te teekenen of to d'oen aanloekonetn. De verplichting tot kennisgeving rust dus niet alleen op hen, die er hun beroep van maken nachtverblijf te verschaffen, zooals hotel-, pension- en logementhouders, maar evenzeer op i cd eren particulier. Particulieren moeten binnen 24 uur, de kennisgeving doen aan het politiebureau, afd. vreemdelingendienst, Lange Nieuw- straat 55, alhier. Overtreding van deze voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste vijfhonderd gulden. Door de recherche zal een strenge con trole op de naleving der voorschriften worden uitgeoefend. Bij overtreding wordt een strafrechtelijke vervolging ingesteld'. Eerste lustrum S.S.V. Steeds Hooger. De Schiedamsche Sportvereen. Steeds Hooger heeft Zaterdagavond in Tivoii haar eerste lustrum gevierd' met een gezelligen feestavond, welke d'ruk bezocht werd. Die leiding was in handen van den voorzit ter, den heer L. van den Berg, die in zijn openingsspeech o.a. mededeelde, dat Steeds Hooger met succes had deel genomen aan de wedstrijden in de eerste klasse van de zomeravond-competitie. Bloemstukken waren gezonden door de vereenigingen Novi en S.V.C. en door het Haagsche Vredeburg. Een bizonder aardig programma werd af gewerkt, waaraan de O.K. Rhythm Stars en de Hawaiian Friends hun medewerking verleemden. De leiding berustte bij den humorist Freddy Collelte. Na afloop bleef men'nog eenigen tijd bijeen om te dansen. Yegla. De vootbatvereeniging Vegla, bestaande uit leden van het personeel van de N. V. Vereenigde Glasfabrieken, heeft Zaterdag- lavond een feestavond gegeven in Musis Sacrum ter gelegenheid van haar eerste lustrum. Na een kort openingswoord van den voorzitter, den heer J. G. van Leeuwen, werden de prijzen uitgereikt van de beide bekers, die voor de neder- Jaagserie van Vegla beschikbaar waren ge steld, De bekers werden uitgereikt aan Hermes-D. V. S. en Maas. Aan het programma verleenden lnm me dewerking het duo Smeenk, de Singing Hawaiian Bros, de Bravo Boys en de Hakkert Band, welke na afloop ook voor dansmuziek' zorgde tijdens het bal, dat onder leiding stond van den heer A. Schil- peroord. Klein Bab herspel der. De groote zaai van Eendracht was Za terdagavond goed gevuld, toen de voor zitter van de Schiedamsche voikstuinders- vereeniging „Klein Babberspolder". de lieer B. van d'er Zee, een kort openings woord! sprak, waarin hij o.a. mededeelde, dat de vertt-niging zoowel wat het leden tal als wat d'e positie van de kas be teert, vooruit gegaan is. Spr brac lit ten slotte dank aan de feestcommissie, die gicli buitengewoon had ingespannen om dezen avond te doen slagen. Het programma werd verzorg 1 door het d'uo Brouwer--Alberts, dat veel succes oogstte met lieups, duo's en enkele schets jes. Do heer Biomsted begeleidde aan de piano, met medewerking van de Ac cordeon Stars. Na afloop was er bal onder lei ling van d'en beer Menlstee. •—-HrtXiUH-ixriKSn Naar waarnemingen vericht in den morr- gen van 14 November, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. Hoogste barometerstand777.1 te Bu dapest. Laagste barometerstand: 733.4 te Jan- mayen. De verwachting Meest-matige Zuidwestelijke tot Weste lijke wind, zwaar tot half bewolkt, later wellicht weer toenemende bewolking, wei nig o£ geen regen, iets kouder. De zitplaatsen-regeling. Maandag a.s., 21 November, zal in do Plantagekerk oen vergadering worden ge houden van leden der Geref. Kerk, waar in de ontworpen regeling der zitplaatsen in de kerkgebouwen zal worden besproken. Ongeval op een voetbalveld. Tijdens een voetbalwedstrijd op een voet balveld aan den Laanslootschewee zijn gisteren twee spelers niet elkaar in bo|sing gekomen, waarbij een hunner, A. B., van hier, lichte inwendige kneuzingen op liep. Op a-Jwes van een dokier is B. per politieauto naar diens woning vervoerd. Zonnegloren-avond. Op den „Zormegloren-avcn 1" Vrijdag in het Ve-reenigingsgebouw ge'.ioud'en, ver leende de Orkeslvereeniging .Eendracht", directeur Louis v. d. Harst, lmar mede werking en niet een orkestje uit Iliilegers- berg, zooals in ons vers'ag Zaterdag j.l. werd' meegedeeld'. Wat sommige Joden moeten betalen. Berlijn, 14 November ([leuterANP). In een gisteren gehouden bijenkomst van welgestelde Joden, welke door de regee- liug bijeen geroepen was. heeft elk hun ner een papier ontvangen, waarop het bedrag is aangegeven, dat hij moet bo- talen voor het herstellen van de schade, die Donderdag j.l. aan de winkelruiten is toegebracht. Dit Lr drag moet nog van daag worden voldaan. Het totale bedrag, dat de Joden voor de ingeworpen rui ten moeten betalen, is niet bekt ad, doch een rijke weduwe zal 50 000 mark moeten betalen en een Joodsche fabrikant 150 000 mark. De betaling van d'it bedrag ont helt den Joden niet van de verplicht ng, bij te dragen in de boete van een milliard mark voor den moord op Von Rath. Joden geweerd van de hoogescholen. Oerlijn, 11 November (D.NRijksminis ter Rust heeft telegrafisch instructies ge- zonde.n aan den rector der Duitsche lio-> gescholen, waarb. aan Joden het deelne men aan lezingen en oefeningen, evenals het betreden der hooge-wholen verbot en wordt. Fi is een wetsontwerp in voorbe reiding, waarin vastgelegd wordt, dat in den vervolge geen Jood me -r woriU toe gelaten tot de studie aan Duitsche hooge- scholen. VLAAK DINGEN. Kosten per leerling L.O. R. en W. stellen voor het bedrag be doeld in art. 55bis der L.O.-wet 1920 voor liet jaar 1939 te hepa'en op f 11.6-1 per leerling voo-r gewoon L.O. en op f 18.94 per leerling voor U.L.O. LuEffdadigheWsvoariteNllng-. Dooi de Schiedamsche Tooneelclub „Utile Duld" zal ten hate van de Vlaardingsche Gezondheidskolonie op 28 Nov. in de zaal Harmonie 'n opvoering worden gegeven van „Westerman Zoon", tooncelspel in 3 Bedrijven door C. van Bommel—Kouw en FT. Bakker. Stokvis bestelt vost een half mil lioen gulden motorfietsen. De N.V. Handelmaatschappij R. S. Stok vis en Zonen heeft aan de Britsche mo- torrijwielindustiie een order verstrekt voor een bedrag van circa een half millioen gulden. Deze order is alleen reeds onge veer anderhalf maal zoo groot als de to tale Britsche export van motorrijwielen naar ons land' de laatste jairon heeft be dragen. Volgens de Rott. staat deze plot selinge order in verhand' met het feit, dat aan de firma Stokvis onlangs de vertegen woordiging van de Duitsche (D.K.W.) mo toren ontnomen is. Japanneezcn bedreigen Tsjangsja. Tokio. 14 November (Domei). Volgens Japansclie frontberiohten lijden de Chinee- sche troepen onder een gebrek aan voor raden en munitie. De toestand in Tsjangsja, de hoofdstad der provincie Hoenan, moet verschrikkelijk zijn. Duizenden gewonde Chineesclie sol daten zijn naar Tsjangsja ran het front te ruggezonden en worden daar onverzorgd achtergelaten. De militaire en burgerlijke autoriteiten zijn de stad ontvlucht. Op ver schillende plaatsen is brand uitgebroken, en veie groote gebouwen staan in lichter laaie. De regeering van de provincie Iloe- nan heeft haar bureaux Zondagmorgen naar het achterland veiplaatst- Uit de s'ad vindt een ware uittocht plaats. Tsjangsja ligt Zuidelijk van Haukau aan de lijn Kanton-Hankau, De Haagsche president heeft de ver woeien van den staat verw orpc-n, zich bevoegd verklaard van het ge schil kennis tc nemen en den staat veroordeeld om zich te onthouden van elke handeling waarbij het bedrijf van de N.V. Sommeling zou worden belemmerd. De president kende eisclrcresse geen dwangsom toe, aangezien do president aanneemt, Jat de staat zich aan do door hem gegeven beslissing zal hou den. Do uitspraak van den president wordt uitvoerbaar bij voorraad ver klaard, met dien verstande, dat de eischende partij binnen drie weken een geding over de hoofdzaak bij den be voegden rechter zal aanhangig maken. Tegen den minister evenwel verklaart de president eiscberesso niet-ontvankelijk. In de Vrijdag j.l. behandelde zaken, n.l. die van Koch, do N.V. Unie en de N.V". Sitters tegen den staat, heeft do president vonnissen in overeenkomstigen zin ge wezen. stedelijk filiaal van de llema, waar do buit eveneens f3000 bedroeg. Maar deze inbraak liep voor de daders beter af. Tot rrog toe althans heeft de polilio nog geen spoor te pakken van de daders of van het geld. In do deur van de vrij groote bramlka-t hebben de heeren, die zeer waarschijnlijk het edele vak ook technisch onder de knie hebben, met een cirkelfrais rond het slot een stuk uitgezaagd, waarna do buit voor het grijpen lag. De heeren grepen dus en hun greep bracht ongeveer [3000 op, hoewel nog niet met zekerheid gezegd kan worden hoe veel in de brandkast lag. Een nachtwaker merkte ernst gi-geiawml door het openstaan van een deur van het magazijn, dat er iets niet pluis moest zijn. Naar alle waarschijnlijkheid hebben de in brekers zich Zaterdagavond laten inslui ten, waar-op zij gedurende den nacht ge heel ongestoord hun gang konden gaan. Een persoon aan «Ie gevolgen overleden. Gistermiddag omstreeks 12 uur reed op den rijksstraatweg te Tcuge, onder de ge meente Twello-, een auto met vier inzit tenden, allen afkomstig uit Den Haag, en op weg naar Enschede, door tot nu toe onbekende oorzaak tegen een der langs den weg staande hoornen. De wagen bot ste vervolgens tegen oen volgende boom en sloeg daarna over den kop. Van de vier inzittenden kwamen er drie, waaronder de bestuurder, de lieer L. A. goed af. Zij liepen slechts lichte verwon dingen op. D'e echtgenoote van den hoer L. A. ech ter kreeg zware verwondingen aan liet hoofd. Een geneesheer uit Twello, die zeer spoedig ter plaatse van hot ongeval was, heeft mevrouw A. met zijn eigen auto naar hel ziekenhuis te Deventer vervoerd, waar zij aan haar verwondingen is overleden. Het slachtoffer is 52 jaar oud. De drie andere inzittenden konden op eigen gelegenheid naar Den Ilaag terug- keeren. De auto werd zwaar beschadigd. Kraanwagen contra tram. Op de Koemarkt, bij de halteplaats vVrn de H.E.T.-bussen, ter zijde van bet wacht huisje, is gistermorgen kwart voor 11 een auto-kraanwagen van de Ford Automo bielen Industrie te Rotterdam tegen een tramwagen van lijn 4 gebotst. De bestuur- :!er van den kraanwagen, A. P. uit Rotter dam, zag de naderende tram te laat en toen hij door sterk remmen nog een botsing trachtte te voorkomen, gleed zijn wagen door de gladheid van de straat'door D'e radiator en koplampen werden ingedrukt; van den tramwagen werd de verfbescha digd. In het proces tegen den staat en tegen den minister van justi tie. Gelijkluidende uitspraak in drie andere zaken. De president van de Haagsche rechtbank, rnx. A. S. Rueb, heeft heden uitspraak ge daan ia het kort geding, dat j.l. Woensdag d'ag tussclien de N.V. Sommeling's auto mobielbedrijf t-enerzijds en don slaat der Nederlanden en den minister van justitie anderzijds is gevoerd. Toen onlangs de minister van justitie door middel van twee circulaires de po litie last gal ook die autobusdiensten het rijden te beletten, welke niet door ©m vonnis tot stopzetting veroordeeld zijn, doch welke reilen op een traject, waarop andere diensten wel zijn verboden, stelde Sommeling zich op het standpunt, dat de minister van justitie tot hat nemen van dezen maatregel niet bevoegd is geweest en dat de staat daarmee tegenover Som meling een onrechtmatige daad hoeft ge pleegd. Sommeling eischte, dat bet beletten van zijn dienst zou stopgezet wrodon en stel de naast den staat ook den minister van justitie, voorzoover doze buiten den for- meeien kring van zijn bevoegdheid zou hebben gehandeld, persoonlijk aansprake lijk. Voor eiken dag, dat de belemmering zou voortduren en eischte Sommeling oen 'dwangsom van f1000. Godsdienstige samenkomsten. Oud Geref. Gemeente. Gebouw Lange Haven 9 7. Donderdag half 8 de heer Roos van Zeist Maar de daders van een ervan zitten reeds achter slot en gren del. In dc hoofdstad heeft bet inbrekersgilde zich in den nacht van Zaterdag op Zon dag op twee plaatsen tegelijk ingespannen om op een goedkoope manier aan de neo- dige losse duiten te komen. In heide ge vallen gelukte het, maar in één ervarr had den de daders niet lang plezier van huil geld. Dat was het geval bij een inbraak in de woning van een bakker, waar een bedrag van f3000 werd buitgemaakt. De woning van den bakker ligt boven don winkel en tijdens de Zaterdagavond-drukte forceerden de snoodaards de deur en haal den het geld uit oen linnesukast. Hier mede was bewezen, dat de daders blijkbaar geen onbekenden waren. Toen de diefstal ontdekt wérd, wist de politie dan ook al heel gauw in welke lichting zij moest zoeken en reeds in d-en loop van dan nacht werd een vijftal personen van hun bed gelicht. Het zijn een vader, die tege lijkertijd ook de geestelijke vader van het inbraakplan is, twee zoons, eon verloofde van een van die zoons, en een vriend. On geveer f 2000 van het gestolen© is terug gevonden, waarvoor zelfs gezocht moest worden in een tuinhuisje in Watergraafs meer. En d'e politie heeft goede hoop, dat de rest ook wel terecht zal komen. De tweedo inbraak werd volgens de re gelen van da kunst gepleegd in hot hoofd- SCHIEDAM. Geboren: 1L November: Klara Willemina. d. van C. Timmer en J. W. van Schenkhof, Van 's-Gravo-andestraat 21. Piet er, z. van A. v. d. Hoek en E. W. Sanstra, Parallel weg 206. 12 November: Maria Theresia, J. van J. Maagdelijn en 11. Rust, Willem Brouwer sstraat 31. Lijntje Willemina, d. van P. Oosterman en J. J. M. Prang, Van Swindenstraat 59. Overleden: 10 November: M. H. Vriethoff, 53 jaar, Dr. Noletstraat 1. KOERSEN OP 14 NOVEMBER 1938 (Medegedeeld door de Amsferd. Bank). IND. ONDERN. V.K. 45 55% DO1/. 347% 525 235% (Binnenland. A.K.U. Van Berkel Gert. Caivé Nederl. Ford Ned. Gist Spiritus Ned. Kabelfabriek PhilipsGI.G.B. Unilever1487: (Buitenland). Anaconda Bethlehem Steel General Motors Kennecott Copper Republic Steel U.S. Steel Corp. ELECTR. OND. HEDEN 43 56 90 344 233 4 Ned. Ind. Gas Mij. (Buitenland). Cities Service MIJNEN. Algem. Exploratie. Redjang Lebong Srngkep Tin Mij. PETROLEUM. Kon. Olie (Buitenland). Cont. Oil Mid. Cont. Petr. Phillips Petr Shell Union Tidewater Ass. Oil RUBBER. Amsterdam Rubber Deli Batavia Rubber SUIKER. Vorstenlanden Handelsver. A'dam TABAK. Deli Mij Deli Batavia 1487, 1457,7 28% 56%, 40% 35%, 18%. 53%, 277,- 87, 5677- 397,40V8 347,- 57,, 187,- 7a 52%- 13lu 255 244 255 2447, 7 67, 61 157 170 607, 156 1C7 3377, 332 4 22 127, 31% ""/i. 107, 227s- 3 127, 317, 117s- lO'V.e- 2417, 168 2367,- 87. 1G5 - 7, 86 488 SC 77, 484 b 2877, 220 2587, 288 - 7, 2177,— 87, 2587,— ü1 114 111 1233/s 113 111 1217, 57, 12% 16%, 167i6 4517i, 5 12%- 15% 67, 157,— 6%a 147, SCHEEPVAART. H.A.L. Rott. Llovd Ned. Scheepv. Unie SPOORWEGEN. Canadian Pacific Illinois Central N.-York Centr. Railr. Southern Pac Southern Railway Cy. Wisselkoersen. Londen 8.73 3/8, Berlijn 74.Parijs 4.89, Brussel 31.27, Bern 41.82, Kopen hagen 39,02(4, Stockholm 45.05, Oslo 43.95 New-York 1.84 15/16, Milaan 6.65, Praag 6.36, Prolongatie }Jg pet.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 3