EERSTE BLAD. üiLJZS-.T^&=JSS, c.^3. vr Vrijdag 18 November 1938 Britsch-Amerikaansche handels overeenkomst No. 22022 buitenland Duitschland Filmglinsters Roemenië Egypte Tel. No. 69300 (3 iijnen). 91ste Jaargang. BUREAU LANtaE HAVEFI 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. Vermindering van invoerrechten. De invloed van het verdrag op den economischen toestand in het Britsche rijk. De toestand in het Verre Oosten Het anti-semietisme in Duitschland Engeland Tsjech© Slowakije De regeeringsverklaring Frankrijk Belgle Italië Dcie courant verschijnt da„-e!i ks, mclnit- zondering van Zou- cu Feestdagen I'rijs per Uartaal t 2.-. lianco por post - Een bepaalde plaats van advertentien •wordt met gewaarborgd. SCHI EDliMSCHE COURANT Prijs der Advertentiln: van 15 regels f155; Iedere regel meer f O 30; in het Zaterdagnummer 15 regals ft.80, iedere regel meer f0.35 Reclames T0.75 per regel. IncassokostenÖ cta.} nostk\vitantie315 ets. Taneven van advertentien by abonnement zyn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentién opgenomen k fü,5Q t/m. 45 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentien tot 25 woor den f 0 25, mits vóór Dinsdagavond G uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags' Kleine Advertentien 14.00, indien niet vóór Vrijdagavond G uur bezorgd. Gistermiddag is op Kot Wille Huis to Washington in tegenwoordigheid van president Roosevelt de Engelsch- Amciikaansclie haiulelsoi ereenkomst onderteekend. De Vereenigde Staten en Canada hebben tézelider tijd een nieuwe han delsovereenkomst onderteekend ter ver vanging van de einde van dit jaar a£- loopendc overeenkomst. D'e Britsche ambassadeur Lindsay en Overton, de tweede secretaris van het mi nisterie van handel, teekenden voor Groot- Brittanmë, en Huil voor de Vereenigde Staten. Minister-president Mackenzie Ring heelt de Amerikaanscli-Caniideesche orereen- komst onderteekend1. Een korte toespraak werd gehouden door minister Huil. Ook president Roosevelt voeide het woord. De Engelsch-Amerikaansche handelsover eenkomst versterkt niet alleen de Engelsch- Amerikaansche handelsbetrekkingen, doch is in mindere mate van invloed op de economische regelingen in het geheele Brit sche rijk. De overeenkomst is gebaseerd op de behandeling als meestbeguiistigde natie en is drie jaar geldig, ingaande 1 Januari a.s. Zij zal kunnen worden gecontinueerd,doch er is een opzeggingstermijn van zes maan den gesteld. De Butsche regeering geelt in een préambule uitdrukking aan haar hartelijke waardeering jegens de dominions en Indie wegens hun bereidheid de sluiting der overeenkomst te vergemakkelijken door in te stemmen in zekere wijzigingen in hun rechten op grond van die overeenkomsten van Ottawa, De overeenkomst doet zien, dat de Vereenigde Staten de beste af nemers zijn van Groot-Brittannië. Zij heb ben in 1936 ingevoerd voor een waarde van 40 millioen pond aan Britsche goede ren, in hoofdzaak vervaardigde producten, terwijl de Britsche invoer uit de Vereenig d'e Staten in hoofdzaak bestaat uit grond stoffen. De Veieenigde Staten staat vermindering van rechten toe op de Britsche textiel- goederen, welke voor het overgrooto deel naar Amerika worden uitgevoerd en een waarde vertegenwoordigen van meer dan tien millioen pond. Vrij van rechten zijin Britsche artikelen ter waarde van 9 xj> mil lioen pond. Op Britsche goederen Ier waar de van 23 millioen, waarop rechten wor den geheven, wordt een vermindering dezer rechten verleend over een waarde van 11 millioen, terwijl de huidige Ame- rikaansche rechten zoo blijven op een in voer ter waarde van zes millioen. Be vermindering der Amerikaansche in voerrechten bedraagt meerendeels 30 tot 40 pet. De rechten op Biitsclie whiskey blijven onveranderd. Amerika doet con cessies voor 600 aitikelen. De Britsche concessies behelzen, dat het tegenwoordige voorkeursrecht op uit het Britsche rijk afkomstige tabak niet zal worden verhoogd. Groot Briüanmè zal den besiaanden vrijen invoer van ruwe ka toen en mais handhaven. De rechten op tarwe, sommige vrachtensoorten en zacht hout worden "ernrinderd. De rechten op in de Vereenigde Staten vervaardigde goe deren worden algemeen met 20 tot 15 pCt. verlaagd. Tegen de verwachting zal het invöer- recht voor Amerikaansche automobielen 'niet worden verlaagd. De koloniën genieten dezelfde algemeen© --«.voordeelen en gaan dezelfde algemeene ver plichtingen aan als het vereenigd konink rijk. Do bestaande vrije invoer op feitelijk alle uit het koloniale rijk afkomstige ar tikelen in de Vereenigde Staten blijft be- De Chineesche aanvallen in Kw anglociig. Naar het Chiheesclie persbureau meldt, heeft de Chineesche woordvoerder de bui- tenlandsche berichten, volgens welke de Chineesche troepen vorderingen maken bij hun tegenaanval op Kanton, bevestigd Reeds zijn vier belangrijke steden ten Oos ten en ten Noordoosten van Kanton nJ Tsjoenghva, Tsjengsjin, Polio en Waijeoing heroverd. De voorhoede der1 langs den spoorweg KantonIianiau oprukkende troepen i s genaderd tot het slalion Hsiau- ping, 12 kilometer ten Noorden van Kan ton. Eenige dagen geleden hebben de Clii- neezen Tamsjoei, op 10 kilometer van de Biasbaai, genomen. Japansche tegenaanval len zijn afgeslagen. Terwijl de Japansche troepen in Noord- Hoenan zeer langzaam langs den spoorweg KantonHankau vorderen, hebben de Clii- neezen in het Zuidoosten van Hoepeh een verrassende flankbeweging uitgevoerd op een punt, dat 10 kilometer ten Noorden van Tingstselsjau ligt. De Japamieezen ver loren 1000 dooden en gewonden, terwijl hun opmarsch in Hoenan door deze nederlaag belemmerd wordt. Tengevolge van een Japanschen lucht aanval op Lioetsjau in Kwangsi, zijn hon derd personen gedood of gewond. Vele huizen zijn in de asch gelegd. Ook op Loengtsjau is een luchtaanval gedaan. Het aantal slachtoffers daar is echter nog n iet bekknd. vmzm- De nieuwe Oranjebrug is bij de N.V, C. Swarttouw Constructie Werkplaatsen en Machinefabriek aan de Wilhelminahaven met behulp van twee drijvende bokken op een elevatorbak geplaatst. Hel gevaarte van 140.000 K.G. hangt in de takels. De brug is 23 M. breed en 10 M. lang. Op de foto zijn de verhoogde gedeelten aan weerszijden van het brugdek te onderscheiden, die bestemd zijn voor voetgan gers en wielrijders. staan. Er zijn voorzieningen getroffen voor op zegging der overeenkomst, indien de ver houding tusschen de koersen van pond en dollar op ingrijpende wijze verandert. De overeenkomst kan gewijzigd wordenl indien eenig land grooter voordeel of een bizondere concessie verkrijgt. Er zijn voorzieningen getroffen tegen dumping en export-subsiches. Wat de Amerikaansch Canadeesche over eenkomst betreft, wordt verklaard, dat een vermindering van 2i/2 tot 10 pet. wordt 4p^Sestaa-n op de door Groot Rrittannië tan deerde voorkeur. De opgelegde boete. Volgens inlichtingen uit goede bron, wel ke echter nog niet officieel zijn bevestigd hebben de belastingautoriteiten opdracht ontvangen, aleer de boete van een milliard ten volle zal zijn voldaan, aan Duitsche Joden geen certificaten meer te vers hekken dat alle belastingen betaald zijn. Zooals men weet zijn deze certificaten noodig om machtiging te kunnen krijgen Duitschland te verlaten. Huurovereenkomsten met de Joden gelden niet meer. Er zal binnenkort een decreet worden gepubliceerd op grond waan an de bepalin gen van de tegenwoordige Weiten op de huurovereenkomsten niet meer zullen gel den ten aanzien van Joodsche huurders. Naar schatting zullen op grond van de/en maatregel alleen te Beilijn ongeveer 80.000 woningen vrijkomen voor Duitsche huur ders. Kunstwerken worden gered". Gisteren zijn uit de huizen an verschel dene Duitsche Joden te München kostbare schilderijen, collecties Clhineesoh jiorselem en antieke meubelen weggehaald en over gebracht naar het nationale museum om .veilig te worden opgeborgen". Leden van de Kulturkammer te Munchen hebben, vergezeld van ambtenaren van de Gestapo, bezoeken gebracht aan de huizen en de artikelen op Vrachtauto's geladen. Dit was volgens de instructies van gouw leider Wagner, die onlangs heeft verklaard, dat hij er voor zou zorgen, dat kostbare aan Joden toebehoiorende voorwerpen voor het Duitsche Volk' ziouden worden bezaaiden. De overheid is over het algemeen zieer beleefd, doch men heeft den eigenaars niet gezegd of zij eenige schadevergoeding zul len ontvangen, i Dok de Amerikaansche Iian- ddsattaché naar Washington terug. De handelsattaché der Vereenigde Staten te Berlijn, Miller, is naar Washington ont boden. Het departement van handel deelt mede, dat het hier een maatregel betreft, waartoe reeds een maand geleden was be sloten en die niet in verband staat met den terukeer van Wilson. Matiging der Amerikaansche immigratiewetten? De Amerikaansche minister van arbeid heeft volgens een telegram uit Washington, medegedeeld, dat het congres in zijn vol gende zitting zal worden gevraagd de im migratiewetten op meer libeiale wijze toe te passen. Het ministerie van arbeid overweegt deze kwestie, doch heeft zicliii tot nu toe nog geen definitieve gedachten over deze aangelegenheid gevormd. Het Brilsehe protest als ken nisgeving aangenomen. Het Duitsche an'woord op het Brit sche protest tegen het feit, dat de „An- gnff" Britsche staalslirdvn ui verban 1 ge bracht heeft met de'daders van de aan slagen op Von Rath en Gustloff, is als kennisgeiiag aangenomen, mair met aan vaard, naar Reuter verneemt. Naar verluidt, heeft men de zaak aan Londen voorgelegd err zijn nog geen in structies voor verder optreden ontvangen. De omslandigheid, dat in de in Duitsch land! gepubliceerde lezing van het inter view van Reuter met Goebhels niet de passage slond, waarin Goebbels de ver zekering gaf, dat de zaak onderzocht zou werden, is te BerKjn in het bizonder op gevallen. Pirow te "Eerlijn. D'e minister van landsverdediging van Zuid-Afrrka is gisteravond om tien vooï negen uit Londen te Berlijn aangekomen. Het bezoek van koning Carol. Koning George, koning Karei en prins Michael, zijn gisteravond gasten geweest van lord Halifax, die op het Foreign Office in de LoeamP-zaal een maaltijd aanbood, welke een der schitterendste was sinds de kroning. Behalve het gevolg van koning Karei en de leden van de Roemeensche legatie waren vele kabinetsministers aanwezig, voorts liooge commissarissen voor de do minions. de hoofden der militaire depar tementen en ambtenaren van hel mi nisterie van buitenlandsche zaken. Er waren geen dames genoodigd, ter wijl geen toespraken werden gehouden. Het parlement voor hel eerst sedert de crisis bijeen. Syrovy Finaneieele hesluiten rr<! gepubliceerd. De boekbespreker. 18 November. Gisteren was ik op bezoek hij mijn vriend den boekencrilieus. Aan zijn huisdeur hing een bordje w aar- op: „Stilte" stond, en daaronder was met potlood geschreven: „De beroepszieke is licht ontvlambaar, werp dus niet ach teloos brandende of gloeiende woorden op zijn gemoed". Ik tikte bescheiden op het voordeur-ruitje. Een verpleegster deed open. „Meneer maakt hot naar omstandigheden redelijk vvèl", fluisterde ze „die ijszak op zijn hoofd doet hem goed, maar de patient is nog uiterst prikkelb.uu". Vooizichtig deed ik zijn v\ eikkumeuleur open en het tafereel ofschoon mij van ieder jaar om dc-zen tijd wel bekend dat zich aan mij veitoonde, deed inij ont stollen. Er stond een muur van boeken. Een hooge dikko muur van opeengesta pelde hoeken. Zij was in twee muren ver deeld. Door de smalle spleet er tusschen zat een gtauvv heer, een ijszak op het hoold, van slechle-majonaise-gele huids kleur, wolken rook hingen om zijn zeer zorgelijk geiunpeldo voorhoofd, een och tendjas hing achteloos om zijn al 6e ma gere borst, een kist sigaren, twintig doozen sigaretten, een batterij van twaalf pijpen, twee tabakspotten stonden voor liem. Hij stond op. Vreemd balanceer- Hct Staatsblad! zat vandaag twee be j de zijn hoofd de ijszak. Stak mij een sluiten van het min'ster.e van financiënmagere hand toe en mompelde: „Zeg pubheceren. 'niets, waaide vriend, alles wat je zoudt liet eerste brengt de jaarhjkscl.e rente u Me want op de gewone schaUustbons met een loop-1 bb i tijd' van zes maanden tot 9i/£ pet. Het dlcs uaL mensclien zouden kunnen zeg- tvveede te jaarlijkscho rente op schat, t- 8el1 13 dez0 vierhonderd nieuwe, hteder- bons met een looptijd van 75 tot io5landsclie hoeken gezegd. Dezen muur links üagen op 2 7 '10 pet Het derde decreet heb ik reeds gelezen en deze muur rechts Schort, n et ingang van 18 Nov ember, debevat de boeken, die ik nog moet lezen, inschrijvingen op sehatkbtpap ei met een lederen dag gaan er zes af en lederen looptijd' van drie maanden op. De koloniale kwestie. De koloniale kamercommissie heeft een dag komen er tien bij Die klassieke he den die tevergeefs een ton tegen oen i berghelling moesten opdnwen, zouden re- mot, e aangenomen, waarin z,j er haar hobben Jüa Nederlandschen vreugde over uitspreekt, dat zij van den minister-president do verklaring hoeft ver kregen, dat Frankrijk zijn koloniale Tijk, zooals het aan het einde van den wereld oorlog was samengesteld, zal handhaven. De kwestie van toelating van Duitsche vluchtelingen. De Kamer heeft bepaald, dat Dinsdag a.s. gedebatteerd zal worden over de po litiek, welke de regoering voornemens is boekbeoordeelaar-m-November te bevrij den. Neon, zeg niets! Alle goede, troos tende, hove, wijze, wanhopige, -vroolijke, smartelijke, gezellige, vleiende, barse he, opwekkende, verheffend© en neerslachti ge woorden die een sterfelijke mensck volzinnen kan staan hier in. In dezen lin ker muur. En vertel mij niets van onze tantes, nichten, maagden en moeien. Haar lot, haar avontuur, haar vvenseh en haar werkelijkheid, zijn honderdvoudig bereids te volgen tegenover uit Duitschland konita-beschreven in deze vierhonderd maal de vluchtelingen en over de vraag of do drie honderd is 120.000 bladzijden, ieder vraagt volmachten. Het parlement der tweede Tsjecho-Slo- waaksche republiek is gistermiddag te vier uur Voor het eeist bijeengekomen. Aan de rechterzijde van den Tsjecho- Slowaakschen minister-president, genciaal Syrovy, had de eerste minister van Slo wakije, dr. Tisso, plaats genomen}, aan de linkerzijde van Syrovy ontbrak Wolcein, de ministerpresident van de Karpatische Oekraïne, welke door geen enkelen minister vertegenwoordigd w as. Generaal Syrovy nam het woord voor het voorlezen der regeeringsverklaring. Hij gaf een uiteenzetting van hetgeen de re geering sedert 4 October gedaan heeft en deed' een beroep op het land, dat het hem zon li elpen bij de vervulling van zijn taak en verzocht het pariement daarna een aaln- vang te maken met de behandeling van de constitutioneeel wet, die Slowakije en de Karpathiscke Oekraïne autonomie toekent tot de nieuwe grondwet zal zijn afgekon digd. Bovendien vroeg hij het parlement de regeering volmachten te verleen en. De snelle ontwikkeling der gebeurtenissen aldus zeide hij maakt het noodig, dat de centrale regeering en de regeeringen van Slowakije en de Karpatische Oekraine be schikken over voldoende volmachten, opdat zij snel de beslissingen kunnen nemen, die voor het land noodzakelijk zijn. De vol machten zijn onmisbaar, indien men wil, dat de rcgecring onmiddellijk1 de met an dere staten gesloten overeenkomsten ten uitvoer kan leggen. Minister-president Syrovy kondigde nog aan, dat de Kamer de volgende week zal worden bijeengeroepen a oor de verkiezing an een president der icpubliek1. Hij bo sloot zijn rede met een oproep tot een heid. regeering een overeen komstigen maatregel zal nemen als de Noderlandsche regeering. Naar aanleiding van het protest van den communistischen afgevaardigde Relecom tegen de terugzending van uit Duitsch land komende vluchtelingen, heeft de mi nister van justitie verklaard, dat de re geering zich, met beklemd gemoed, ver plicht heeft gezien de controle op buiten landers te verscherpen. De eischen \an openbare orde moeten in overeenstemming warden gebracht met overwegingen van menschehjkheid. De re geering heeft beviel gegeven de uitleidin gen op te schorten, indien de openbare orde niet wordt verstoord. De kinderkraut moet hervormd worden. De Italiaansche minister van volksop voeding heeft gisteren de directies en hoofdredacties van do bladen bijeengeroe pen om met hen de kinderkrant te be spreken. Deze moet in het vervolg aan de hand van de volgende bepalingen worden geredigeerd Ten eerste: afschaffing van alle copie uit het buitenland, met uitzondering van de producten van Walt Disney. 'len tweede: beperking tot de helft van het aantal pagina's gewijd aan illustraties en vermeerdering van den tekst. Ten derde: in den tekst moet vooral gewezen worden op het Italiaansche he roïsme, het Italiaansche ras en de Ita liaansche geschiedenis. Anti-semietisme. E'e ijzeren garde heeft gepoogd in de Boekowina te Boekarest systematisch de winkels en fabrieken van Joden te plun deren en in brand te steken, politie en gendarmerie zijn evenwel onmiddellijk krachtig opgetreden en hebben tot nu toe alle pogingen verijdeld. De agitatoren pogen ook hooi- en stroo- mijten in brand te steken. Talrijke arrestaties zijn verricht en maat regelen zijn genomen om de orde te hand haven. Prinses geboren. Koningin Farida heeft gisteren het le ven geschonken aan een dochter. Het kind zal Ferial genoemd worden. Het is het eerste lid' van de dynastie van Mohamed Aly, dat in het Montaza- paJeis is geboren. bevatter vijfhonderd' woorden. Zou jij aan deze 60.000.000 gedrukte woorden nog een paar honderd gesprokene willen toevoegen? Nee, vertel me niets van het ongeluk van Jeanne Dreuvelvveide, wier verloving af is. Dertig ongelukkige-Jean- ne boeken heb ik gelezen en er wachten er nog zestig. En tracht niet mij op de hoogte te brengen van de ziele-tnoeibjk- lieden van je neef Antoon Lampenist. In den linkermuur bevinden zich achten vijftig hoeken met ziele-m oeil ijklioden. Temidden van de barsclio Noorsche na tuur, van het lachende Italiaansche land schap, van Friesche weiden, Groninger dorpsleven en Afglianistansche maxkt- tafereelen. Ik nam reeds kennis van con flicten in het binnenste van advertentie- reizigers, biskw ie fabrikanten, aapjeskoet siers, staatslieden, postzegelhand'elaars, di plomaten, ijscolïeden en wat die meer zijn. Dacht je dat ik dan nog belangstelling zou hebben voor het leven van Antoon Lampenist? Neen, zwijg stil, Amice Filmglinsteraar. Vertel mij niet van de reis die je gemaakt hebt. Ik ben deze week, via dien muur hier in Thibet, in Ankara, in Syrië, op de toppen van de Himalaya en aain de Ivoien kust geweest, ik heb bevers ge vangen in (Canada, gezeild1 over de Frie sche meren en ananassen geplukt ila Cali fornia. Reisbeschrijving genoeg. "Waarom zou ik dan jouw gezanik over vijf dagen in Parijs nog moeten aanhoorea? „Ik"... begon ik. Niks te Ikken. Heelemaal geen ik. Er zijn driehonderd en drie hoeken over ik verschenen. Ik heb met driehonderd en drie ikken kennis gemaakt. Ik stik in ik. Ik word misselik van ik. Hou je mond over ik. Ik interesseert me niet. De situatie zou pijnlijk geworden zijn, ware het niet, dat de verpleegster bin nen Had. Zij gaf mij een wenk, dat ik ongemerkt moest verdwijnen. „De zenu wen van meneer..." zei ze. „Niks zenu wen, in de naam d'er muren, praat niet over zenuwen. Hier liggen 280 boeken over complexen en projecties..." Hier is uw nieuwe ijszak, meneer Boekbespreker", zei de zuster „en er is een groot pak bezorgd'. Ik heb het maar- voor u open gemaakt. Twee en vijftig nieuwe Noderlandsche ronrans..."

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1