Q 5 0^- li liMAN t Schaduwen aan de kust UW BRIEVEN Z00DPA ZE GEPEED ZBN Rechtszaken Zestigjarige weduwe ontdook belasting Sport Voetbal Gemengd Nieuws Door goederentrein gegrepen en gedood De „Walborg" voor Bayonne gestrand Meisje geofferd aan bloedgod S PORTRET VAN winkelier Oplief'fi nUitverkoop bij GEZ. WILLENS zijn. Hoogstraat 156 - Tel. 68324 Korfbal Tien dagen gevangenisstraf ge- eischt. Voor de Haariemsche rechtbank stond gistermiddag de 60-jarige weduwe B., thans wonende te Amsterdam, terecht, omdat zij in Mei 1936 de aangiftebiljetten voor de inkomsten- en vermogensbelasting op zettelijk onjuist had ingevuld. Haar in komsten bedroegen f 12.000.doch zij bad f 2000.ingevuld. Volgens het aan giftebiljet bezat zij een vermogen van f47.000.doch in werkelijkheid was dit f 270.000.- Verdachte toonde voel berouw en zei, dat zij vroeger ook reeds foutieve aangif ten had gedaan, zoodat het voor haar moei lijk was geweest, daarvan plotseling af te wijken, daar het bedrog dan terstond aan het licht gekomen zou zijn. Als getuigen werden gehoord de inspec teurs van de registratie en van de directe belastingen te Haarlem, die deze zaak had den onderzocht. Zij kregen een vermoeden, dat de aangifte niet in orde was, toen hun bekend werd, dat verdachte aan een doch ter in Indië f 5000 had geleend, hoewel het aangifte! 11 jet vermoede, dat zij slechts f3000.aan vorderingen had uitstaan. Be officier van justitie zeide in zijn requis'toir, dat verdachte weliswaar veel berouw toont en ook oen groote som aan gewetensgeld bij den ontvanger heeft ge stort, maar dat toch een strenge straf nood' zakelijk ie. Het zou zeer onbillijk zijn tegen over niet-vermogcuöon, dat iemand met kapitaal deze zaken met geld zou kunnen afdoen. De officier eischic daarom twee maal vijf dagen gevangenisstraf. De verdediger, mr. B. W. Dullemen, ver klaarde, dat verdachte in een brief aan den minister heeft aangeboden, f 70.000 ge- wetensgeld te betalen, om het door haar veroorzaakte nadeel voor het rijk ongedaan te maken. Met het oog op haar leeftijd verzocht pleiter geen gevangenisstraf op te leggen, maar desnoods een flink hooge hooge boete. Uitspraak 1 December. Inbreker tot drie jaar veroordeeld. De Roiterdamsche rechtbank heeft von nis gewezen in de zaak van den 48-jari- gen koopman C. AL S. uit Rotterdam, thans gedetineerd, die in den nacht van S op 9 Augustus van dit jaar heeft inge broken in de woning van den heer A. Eikelenboom te Krimpen aan de Lek, vnai hij hij een inrit van ruim 4500 gulden maakte. S. werd veroordeeld lot drie jaaT gevangenisstraf. Wegens brandstichting drie jaar gevange nisstraf geëisehL De officier van justitie bij de rechtbank te Groningen eischte gisteren drie jaar ge vangenisstraf tegen den 33-jarigea brand' stoffenventer J. van den B, te Delfzijl en den 57-jarigen koopman A. van Z. te Farmsum, beiden thans gedetineerd, be schuldigd van brandstichting in den brand- stoffenschuur van do Gebrs. van den B. aan het Eemskanaal onder Farmsum in den nacht van 14 op 15 September jj. In den loop der laatste jaren is ook te voren reed's vier maal brand uitgebroken, zonder dat het de politie mocht gelukken deze tot klaarheid te brengen. Beide verdachten ontkenden het hun ten laste gelegde. De rechtbank zal Donderdag 24 dezer uitspraak doen. Rijwieldieven veroordeeld. De 31-jarige D. v. LI. en do 33-jarige F. H. W. S., beiden 1 os-werkman uit Rot terdam, hebben voor de Rotterdamsche rechtbank terechtgestaan, omdat zij in de maand Augustus uit verschillend© rijwiel- bergplaatsen niet minder dan dertig rij wielen hebben weten te stelen. Overeen komstig den eisch van het O.AL werden beiden door de Rotterdamsche rechtbank veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van den tijd in preventieve hechtenis doorgebracht Wegens heling werd de 33-jaxigo Jac. II., los-werkman, eveneens te Rotterdam en gedetineerd', veroordeeld tot twee maan den gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis, zoodat hij in vrij heid werd' gesteld, terwijl de 52-jarig© los- werkman \V. J. werd vrijgesproken van de hem ten last© gelegd© heling. Een drietal andere verdachten in deze zaak nacht nog op een vonnis. ILK.S.V. Excelsior". Excelsior speelt Zondag tegen de leiders van de afdeeling, Spartaan, uit Rotter dam. De Spartanen zijn er dit seizoen wel bizonder in en wonnen reeds 7 van 8 ge speelde wedstrijden met doelsaldo van 20 —8. Het tweede elftal gaat naar Leonidas en mag vooral, wanneer zij ongeslagen wenschen te blijven, de tegenpartij niet on derschatten. Verder wordt nog gespeeld: Oüvco 2—Excelsior 3, te Pijnaeker, 2 u. Excelsior 4Celer 2, Damlaan, 12 u. Pioniers 2Excelsior 5, Rotterdam, 2 u. Junioren: Excelsior ASpartaan A, Damlaan, 12.30 u. S.V.W.R. A—Excelsior A2, Rotterdam, 1 2u. Zaterdag Excelsior BAeolus B, Damlaan, 3 u. Excelsior ClSpartaan Cl, Damlaan, 3 u. St. Lodewijk C2~-Exeelsior C2, Rotter dam, 3 uur. W.A.H.3.V. Zooals uit onderslaanden stand blijkt, is de voor morgen vastgestelde wedstrijd Vul- caanW.A.H.S-V, I zeer belangrijk. Mocht deze wedstrijd gewonnen worden' door W.A.H.S V., dan heeft zij het behalen van het kampioenschap in eigen hand. De ver- eeniging 't Centrum is ©en nieuwe ver- eeniging, welke vorige week met drie elf tallen uit den N.C.V.B. naar den R.V.B. is overgekomen. Be stand is: doelp. gesp.gew.gel.vrl pt. v.t. 0 0 14 36—6 VAN Wiel rijdster het slachtoffer. Gistermiddag omstreeks half vijf is te lloekelom de 21-jarigo dochter van den boschwachter De Gooyer, toen zij por rij wiel de- spoorbaan r -erstak, door een goe derentrein, welke in de richting Ede reed', gegrepen en op slag gedood. Het slacht offer, dat eenigszins doof was, heeft den trein blijkbaar niet hooren' naderen. Het ongeluk geschiedde cup enkele me ters afstand van de ouderlijke woning. Het stoffelijk overschot is naar het zie kenhuis te Bennekom overgebracht. De trein heeft de reis na eenigen tijd vertraging voortgezet. liet borg" W.A.H.S V. I 7 7 Vulcaan 8 7 Telefoon 7 4 Hahuhelo II 5 2 V.O.T. 5 1 R.K.S.Al H 4 1 Cursist I 4 0 G.G.G.D. 6 0 't Centrum 0 0 1 0 1 0 1 1 12 20—18 9 31—18 4 7—12 3 9-11 2 12—14 1 6—17 1 8—23 Vlug en Lenig. Zondag is Vlug en Lenig wederom vrij. Zij kan eens afzien, wat haar concurrenten prestoeren. Deetos 3 ontvangt O.S.C R. en het zou niet verwonderen, als dit eens een gelijk spel werd. O D.O, en 't Zui den, bekampen elkaar, wat wel eens een kleine overwinning voor O.D.O. kan wor den en Spartaan zal wel weer een neder laag lijden tegen Ter Gouw. De stand is thans: Lenig Vlug en iVefos 3 't Zuiden 1 O.D.O. O.S.C.R. 2 Ter Gouw Spartaan Vlug en Lenig 2 speelt om 12 uur op haar teiTein aan den Noordvestsingel te gen Sperwers. 5 5 5 6 7 '4 6 3 3 2 2 2 1 1 - 2 IS—14 1 1 13-9 1 12—11 2 11—11 3 17—20 2 7—7 5 9—15 Scheepskok verdronken. Nederlandsche stoomschip „Wal- van de reederij Raltica te Amster dam, is gistermorgen voor den haveningang van Rayomie tegen de Noorderpier ge strand. Het schip, dat in wilde vaart voer, en met een lading kolen op weg was van Gdynia naar Ravonne, zakte in den wee ken bodem weg en wordt als verloren be schouwd. Toen het schip in nood verkeerde, voer de reddingboot van Bayonne uit, om de uit achttien koppen bestaande bemanning, allen Nederlanders, van boord te halen. Bij liet reddingswerk geraakte de onge veer dertigjarige scheepskok, P. -Vader, wo nende te Amsterdam aan het Mariniers- plein, gehuwd en vader van een kind, dies zijn eerste reis aan boord van de „Wal borg" maakte, te water. De man ver dronk jammerlijk. De „Walborg" was in Maart 1937 uit Zweedsche in Nederlandsche lianden over gegaan. Het schip was 1483 brulo en 872 netto ton groot. Sensatieverhalen over Ned. Indië in Weensehe krant. Hel „Bat. N.bld." signaleert weer ©en aantal gruwelverhalen over Soematra in een te Weenen verschijnend blad. In Indië lacht men over dezen onzin, maar het zou toch wel goed zijn, als tegenspraak in hot Weensehe blad zelf volgde, want men kan nooit weten, wat de propaganda er nog sens mee gaat doen. Als de Weensehe bevolking niet beter wordt ingelicht, zou zij misschien geloof gaan hechten aan der- gdijken onzin. Itet „Neues Wiener Journal" van 5 Aug. publiceerde een gruwelverhaal uit de rim boe van Falembang. De Amerikaaasche reiziger John Britten zou iets ontdekt heb ben, wat nan de Nederlandsche autoritei ten onbekend was, „De Chineesche en Maleische paraten in de Aloesi-delta, niet ver van de sta/I Pa- IcmLang", zoo berichtte de Amerikaan, „hebben uit him zeerooverij ©en cultus ge maakt. Zij aanbidden een God, dien zij „Plaa" noemen. Op alle plaatsen, waar zij zich nederzetten, richten zrj voor dezen god een kleinen tempel op. Als zij van hun rooftochten terugkeeren, brengen zrj den nieuwen god een offerande; meestal is het een hond, vaak ook een mensch." De autoriteiten stonden er zeer twijfe lend tegenover, aldus het „N.W.J.", maar nu is er een nieuw feit, dat niet genegeerd kan worden. „De planter Öle Svendeng had twee vriendinnen van zijn dochter voor een nachtelijken boottocht uitgeanoodigd. Het waren Engelsche meisjes, die met de doch ter van den planter een kostschool in Lon den hadden bezocht Den volgenden dag werd de planter op een eilandje uitgeput aangetroffen. De le venslustige man was niet te herkennen. Zijn haar was zoo wit als sneeuw gewor den en zijn oogen stonden als van een krankzinnige. „Er is iets vreeseiijks gebeurd", ver klaarde hij met bevende stem. „Wij had den koers naar de Aloesi-delta gezet, toen plotseling een aantal gele en donkere hoof den uit het water opdook. Het waren Ma- ieiers en ook eenige Chineezen. De ban dieten klemden zich aan de boorden van de boot vast en tien of twaalf sprongen in het kleine scheepje. Ik richtte mijn re volvers op de piraten, schoot zes kogels af, doch toen werd ik overweldigd. Voor mijn oog en werden nu van mijn dochter en haar beide vriendinnen de arm» en beenen gebonden en wierp men haar daar na in kano's, die opeens verschenen. Mij" hielden de piraten eenige uren vast, waar na ze mij losmaakten en in het water wierpen." Het Weensclio blad vertelt dan, lioe de nnsporingen vruchteloos waren, ondanks groot opgezette tochten, totdat de Ameri kaan weer op de proppen kwam. Hij kwam alleen daarvoor regelrecht uit Borneo. „Twee dagen na zijn aankomst in de Aloesi-delta had hij in ©en kleinen Ptaa- tempel bloedsporen gevonden. Hij stelde d© die zegt: Eind goed, al goed. Hoe goed moet dan zoo'n worst wel zijn: die heeft twee einden. Maar als U de echte Geldersche verlangt, die van Stegeman, met die heerlijke, zachte rooksmaak, kijk dan vooral welk loodje er aan het touwtje zit, dat ze bijeen houdtl LET OP ol er wel Stegeman op 't loodje staat In winkels met ons raambiljet schen zijn, die zooiets gelooven, juist, om dat dergelijke dingen veel vertoond wor den in buitenlandsche bioscopen, is het wel zaak, dat een prompte tegenspraak volgt in het Weensehe blad zelf. Visschcrs ia het ijs. Uit Almaala, in Kazakhstar, wordt ver nomen, dat tengevolge van een zware® storm in het Noorden van de Kaspische Zee, welke storm gevolgd werd door vorst, verscheidene tientallen Russische visschersschepen met ongeveer vijfhonderd opvarenden in het ijs beklemd zijn ge raakt. Zoven motorbooten en een vlieg tuig zijn den visschers te hulp gesneld. Een viool voor Mussolini, De Japan ees Kimpach: Aliyamolo, die doorgaat voor de bekwaamste vioolbouwer van Japan, heeft een viool vervaardigd, waaraan hij drie jaar gewerkt heeft en die thans aan Alussolini ten geschenke zal worden gegeven. De viool is vervaardigd uit het hout van een zeshonderd jaar ouden ahornboom welke staat aan den voet van den Foedzjiama, den heiligen berg van Japan. De viool is reeds over handigd aan den Italiaanschen ambassa deur, die voor de verdere verzending zorg zal dragen. Naar het Er.gelsch van J. JEFFERSON FARJEON MAGAZIJN „DE STER" Profiteert thans HOOGSTRAAT 42 36) Hoofdstuk XX. Entree van mijnheer Root. Delecliveinspecteor Root had een goed inzicht in eiren capaciteiten. „Wat heeft het voor zin anderen op te werken tenzij je jezelf ook kant opwerken vroeg hij. Hij weigerde te gelooven, dat hij de bekwaamheid bezat, om eenmaal „de groole speurder" van Scotland Yard te worden, terwijl hij ook weigerde de vele goede deugden, die hij bezat, te misken nen. Hij was bij voorleekt een speurder en hij wist dat hij dat was. Een paar van zjn ergste fouten had hij gemaakt, omdat hij ernstig gespeurd had. Hij was ook origineel. Dal. was meer dan ©ens de oorzaak geweest van zijn falen want hoe we oöfc moeten denken over de ouderwetsche methoden van de politie, gewoonlijk zijn zrj de besten op den lan gen duur er, de origiaeele detective moet geïnspireerd worlen om betere resultaten te verkrijgen dan derenen die zich hiel den aan de oude offieteele methode. Root was geen genie. Toch klampte hij zich vast aan originaliteit. Terwijl hij een speurder, een slrevet was, streefde hij er naar liet genie te worden, dat er eens de oorzaak van zou zijn dat zijn origi naliteit goede vruchten zou dragen. Alaar zijn grootste deugd «as volhar ding. Hij trok bij alles zijn jas uit en werkte gelijk een slaaf. Geen van zijn gebreken kon ooit toegeschreven worden aan gebrek aan inspanning. Zoo gelieerde bet, dat, tcK-n Leonard Sefton, na ten wandeling van vijf kilo meter, aan de deur klopte van de kleine politiepost 1e Craverlcy, hij niet alleen inspecteur Root thuis vond, maar dat hij ook onmiddellijk diens belangste ling ws. op te wekken. Om er rond' voor uit le komen, de inspecteur was juist bezig met, wat liij beschreef als het „Zeemeermin- mysterie", to<n zijn bezoeker kwam. „Is er iets nieuws te vertellen over die erdjvijning van mijnheer Fvne?" riep hij uit, toen Leonard inhet kort het doei van zijn komst had uitgelegd. „Nu, ik heb alle tijd voor u beschikbaar. Dat is het werk waar ik van houd. „U bent er zelf nog niet erg mee opge schoten, is het wel?" vroeg Leonard. „Dat schikt nog al. Ik kar. op 'foogen- blik spreken of nieL Maar ik geef nooit mijn vertrouwen aan iemand', tenzij ik weet wat hij' waard is en dat doe ik zeker niet binnen een minuut." Leonard lachte, en vond, dat hij zelf veel met dezen man gemeen had. „Uitstekend - ik zal eerst vertellen," zei hij, terwijl hij ging zitten in den stoel, dien de inspecteur hem aanwees „en ik hoop, rl'at ik het waard zal zijn, om daarna nog het een en ander met u te bespreken. Ik heb eenige aar dige dingen om uit te wisselen," voegde hij er aan toe. „Neen, te vei tellen, niet uit te wisse len," corrigeerde Root. „Ik werk op vrij- wÜJgei grands"ag. Tri dit Zeen.e.'rm n ge val help ik die ongelukkige juffrouw lyne, die de leiding van het hotel heeft en als u het zelfde doel beoogt, wel, dan kunnen we satren werken en dan hoe ven we ook grerr overeenkomst te slui ten. En nu, \ertel." ,Goed. Opt komt liet eerste schok Weet u, dat er vanmiddag een man, die vermoord was, aan den voet van het pad bij Craverley Point is gevonden?" Root keek zijn bezoeker strak aan, vond dat hij 1 ©trouwbaar was en terwijl hij zijn groote handen op zijn lessenaar vouwde, hoog hij zich naar voren. „Dat is belangwekkend," zei hij. „Ga verder. „Neen, ik wist het niet." „Hij heef» daar ongeveer tien minuten gelegen. De eenige, die hem gezien heeft was de schoenenjongen uit het hotel. Toen ik met hem mee ging om te gaan kijken, was het lichaam verdwenen." „Werkelijk? Nu, dat wordt nog interes santer," riep Root uit, terwijl hij rechtop ging zitten. „Ik wist, niet, dat de ont- Hoeveel gras nemen melkkoeien per dag op? Het is niet gemakkelijk op deze vraag een juist antwoord te geven en waarschijn, lijk houdt de opname ook verband met de temperatuur van de buitenlucht, met de voedzaamheid van het gras en nog enkele factoren, o.a. de grootte der melkgift. In „Schakels" beschrijft ir. Dols een. politie hiermede in kennis. Opnieuw werd t waarhij met de buitentemperatuur en de samenstelling van het weïdebestandi rekening werd gehouden. Bij deze proef werd van twee gelijks perceelen het eene wel geweid en het an dere niet. Terstond na het weiden werden,' een aantal piraten in hechtenis genomen en nu bekende één van hen, dat één der meisjes den god geofferd was, opdlat hij de vervolgers op een dwaalspoor zou. bren gen Op denzelfden dag werden de beide En gelsche meisjes ontdekt. Zij waren in een hol verborgen. Do piraten hadden haar ontzettend mishandeld.. Het lijk van d© dochter van den planter kon echter niet meer gevonden worden. Haar uitgebloede lichaam liadden de moordenaars in zee geworpen. De politie vond de volgende dagen in totaal tweeëntwintig tempels van den god Ptaa, die werden vernield..." Dit overtreft inderdaad alles, wat er tot nu toe aan sensatie- en gruwellectuur uit Indië in het buitenland verteld werd. Het is of een filmschrijver zijn fantasie heeft laten werken. Maar omdat er altijd men- binding iemand zoo snel tot stof deed inkrimpen." „Nu list het lichaam op bet wrak..." „Pardon, wat zegt n onderbrak de inspecteur met wijd open oogeti \an ver bazing... „Ik hoop. dat ik niet in u zai worden teleurgesteld." „Ik vertel u slechts eenvoudige fei ten." „Dan zal ik mijn best doen utc geloo ven. Manneer werd! het lichaam gevon den? En wparom werd het niet noodig geoordeeld de politie te waarschuwen Leonard verklaarde zijn redenen, zich afvragend hoe de inspecteur zijn uitleg gingen zou opnemen. Tot zijn verlichting natn de inspecteur het nogal goed op. „Ik kan niet zeggen, dat u juisi han delde," merkte hij op. „Eigenlijk deed a dat niel. Alaar in uw plaats zou ik waar schijnlijk nef zoo gehandeld hebben...' „Ik weet niet, ot ik net zoo gehandeld zou hebben,' onderbrak Leonard, „als ik geweten hao, wat voor soort man u was." „Geen complimentjes, als 't u belieft," zei Root; en toen vroeg hij, zeer incon sequent: „Ln wat dten,kt u wel, wat voor soort man i^ ben?" „Dat soort mensch, wiens inst'nci zegt te zullen helpen, maar niet te hinderen. Er zijn er van beide soorten in uw imi- lieu. dat wee. u." „0," merkte de inspecteur op, terwijl hij de diagnose eens nader overdacht en zijn ueus wreef. „Nu, missachten is het beide perceelen kort afgemaaid. Natuurlijk bracht het afgeweide perceel slechts weinig gras op en het andere meer. Het verschil tusschen beide was door de koeien afgeweid. Men kwam tot de uitkomst, dat een koe gedurende den weidegang per dag ongeveer 70 k.g. gras met 22 tot 24 k.g. droge stof opnam. (De Boerderij). DAMESt Voor een goede lijn, moet U Zoowel confectie als naar maat nog niet zoo slecht. Laten we verder gaan, mijnheer Sefton..." met een blik op hel kaartje van zijn bezoeker „en men kan in mijn vak niet verder gaan, tenzij men helpen wil Wat zou u ervMi zeggen, als u mij eens de heele geschie den! verleide? Daarna, durf ik wel zeg gen, zal ik u wat van de mijne ver tellen. Maar dk>e het zoo beknep: mo gelijk, omdat we veel te doen zullen neb- ben, naar het schijnt. Maar vergeet mets. Ik wil al'es weten." Terwijl de inspecteur uitgebreide noti ties maakte, vertelde Leonard alle ge beurtenissen uit dë laatste twaalf uren en hij werd niet eenmaal in de rede gevallen. Aan het slot van het „relaas, bestudeerd© Root de notities we! vijf mi nuten, ze overwegend©, ze toetsende aan hun werkelijke waard© en trachtend ze te formuleeren tot een duide'ijke samen hangend© geschiedenis. „Het mo'ief dat is wat ons ont breekt," barstte hij plotseling los „Zoek het motief en alle details zullen op hun plaats korren. Maar hier hebben we een heeleboel incidenten, zonder een schijn van redelijkheid. Ook zijn er gebeurtenis sen genoeg voor drie b£ vier gevallen. En all'-naai-eindigen zij met de vraag: „waarom?" En die eerste vraag is," antwoordde Leonard, „waarom verdween mijnheer Fyne?" (Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 6