ABDIJSIROOP KOOLHOVEN EERSTE BLAD. VLIEGTUIGEN N.V. Zaterdag 1? November 1938 Amerika en Duitschland Filmglinsters 91ste Jaargang. No. 22023 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Een langdurig „ambassadeurioos tijdperk'* te wachten? De houding van Engeland en Belgie inzake het vluchtelingenprobleem. toevoeging van codeïne AKKER'S VERLOVINGSRINGEN 4.SO H. TH.v.d. VLERK, Rott. dijk 268 De strijd in China. fleïëf, 6990& AANNEMER YAH BETONWERKENt Frankrijk Lebrun naar Londen Belgie Roemenië Duitschland Vereenigde Staten Engeland Gemengd Nieuws Lugubere vondst Deze courant erscliijnt dagelijks, met uit zondering ran Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.—; franco per post f 2.50. Prijs per week: 15 ets, Afzon derlijke nuni ,srs 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adrertentiën voor net eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan bet Bureau bezorgd zijn, Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats van advertentiên wordt niet gewaarborgd. Pryg der Iedere ri intiSa: ran 1—5 regela f 1.5% eer f 0.30; In bet Zaterdagnummer DURANT regel per regel. Inca88okosten5 ets.; 16 ets. Tarieven van advertentiên 15 regeÜkllSO, iedere regel meer f0.35 Reclames 11195 i êostkwitaafcfcffl y abonnement rijn aan bet Bureau verkrijgbaar- Dagelijks vftrden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentlftiropgenomen 10.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 ttm. IS woorden. Elk woord meer 5 cent tot-een maximum van 30 woorden. 'b Woensdags: Kleine Ad verten tién tot IS woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 nur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiên ll.OO.tndien niet vóór Vrydagavond 6 uur bezorgd. •Te Washington beschouwt men het a.s. vertrek van don ambassadeur van Duitsch land te Washington, Dieckhoff, naar Ber lijn te zjn ingegeven door trots van Duitschland Deze trots, a'.dus veronder stelt -men, zou moeilijk kunnen toestaan, dat Dieckhoff te Washington zou blijven nu de ambassadeur en de handel-attaché der Vereenigde Staten uit Berlijn ziju ontboden. Welingelichte kringen verwachten, dat deze poovere betrekkingen met het rijk van langen duur zullen zijn en zij verwachten geen verhelering a'ecr de kwestie van den uittocht van de In Duitschland vervolgde minderhe den zal zijn geregeld Groote betoekenis wordt toegekend aan de besprekingen van Kennedy met Chamberlain en MacDona'd o.er •een uittocht op groole schaal van Joden uit Duitschland Pas wanneer de kwestie zal zijn op gelost, zal het mogelijk zijn ecu wer kelijke verbetering in de Duilseh- Amerikaansche betrekkingen onder de oogen te zien. Hooge kringen te Washington zijn zich er van bewust, dat hier een aangelegen heid is, waarin Groot Br.ttannië en de Vereenigde Staten niet precies een ge- Jijldoopende politiek volgen. Deze omstandigheid wordt te meer be treurd, aangezien te Washington niet de wensch bestaat Chamberlain te dvvars- boomen in zijn vredespolitiek. De regeo- ring der Vereenigdo Staten, aldus ver klaart men, heeft zich trouwens niet aan deze politiek gebonden Er wordt ten slotle verklaard, dat, zoolang de omstandigheden in Duitschland' blijven, zooels ze thans zijn, geen en kele regeering der Vereenigde Staten, wel ke verantwoordelijk is voor minderheden van katholieken Joden en negers, in liet geheel 36 millioen zielen, zou kunneu spreken over een bevrediging van Hitier. Een dergelijke politiek zou een politieke onmogelijkheid zijn. De houding van België. De Belgische minister van buitenlands'ohe «akten, Spaak, heeft gisteren den Ne der] an d- schen gezant te Brussel, baron van Ha- rinxma thoe Slooten, ontvangen. Do be sprekingen hadden betrekking op het pro bleem der hulpveileening aan Joodsclie vluchtelingen uit Duitschland. De Neder- landsche ge2ant heeft den Belgisdhen pre mier de vraag gesteld of België zich zou aansluiten bij de hulpverleening ten gunste van de Joodsche uitgewekenen uit Duitsch land, zulks in verband met het voorstel van den Nederlandschen eersten minister, dr. Ctolijn. Spaak heeft baron Harinxma thoe Sloo ten herinnerd aan hetgeen België reeds had gedaan ten aanzien van hulpverieening aan Vluchtelingen uit Duitschland. Do regeering beeft het onderbrengen georganiseerd van ongeveer 1500 vluchtelingen twee centra, een te Merxplas, het tweede te Maméffe. Wanneer andere landen de mooning moch ten zijn toegedaan dat een aanvullend ge baar noodzakelijk is, zou België de moge lijkheid om zich daarbij aau te sluiten in gunstige overweging nemen. De houding van Engeland. Maandag een verklaring van Chamberlain. Brilsche parlementaire kringen verwach ten, dat Chamberlain Maandag in het La gerhuis een uiteenzetting zal geven van de maatregelen, die de regeering zich Voorstelt te nemen om de emigratie te vergemakkelijken van Joden, die het slacht offer zijn geworden van de vervolgingen in Duitschland, benevens hun. vestiging in sommige buitenlandsehe of koloniale ge bieden. Waarschijnlijk zal de eerste minister dan tevens de datum hekend' maken waarop de commissie-Winlerlon, die dit probleem behandelen zal, bijéén zal komen. De toestand in DuUsehland. De diplomatieke redacteur van de „Man chester Guardian" schrijft, dat men te Berlijn en omgeving 10 000 Joden zou hebben gearresteerd De redacteur raamt het totaal aantal arrestaties op 30.000 tot 40.000. „Het imeerendeel der te Berlijn gearresleerdè Joden is naar het concentratiekamp te Sachsenhausen, nabij Oranienburg, gezon den, waar zich ook ds. Niemoeller be vindt." Dezelfde redacteur schrijft bevestiging te hebben gekregen van terechtstellingen van Joden in liet concentratiekamp van Bu- chenwalci bij Weimar, waar 70* Joden ge fusilleerd werden in den nacht van 8 fp 9 November, dat wil dus zeggen voor fét overigen van Von Rath. In alle stre «te, ianvs de Westelijke grenzen vooral, htichton duizenden Joodsche vrouwen en kinderen, wier echtgenoolen en vaders gearresteerd zijn, te vluchten. Voorts verklaar', de diplomatieke redac teur, dat het steeds duidelijker was, dat liet pogrom lang van tevoren was voor bereid was. Alleen reeds te Berlijn, zoo schrijft hij, werden 3000 Joodsche win kels methodisch verwoest „door georgani seerde benden in zeer kort tijdsbestek". Te Kassei zijn de woningen en bezittin gen van bijna alle Joden vernield Men bracht de Joden op een plein bijeen, waar de brandweer hen natspoo't, waarna zij, geheei doorweekt, naar het concen tratiekamp te Buchenwald werden gezon den. In Neurenberg moesten alle patiënten van het Joodsche ziekenhuis bijeen ko men op het binnenplein, terwijl het ge bouw inwendig werd afgebroken. Een tehuis voor ouden van dagen te Ems moest des nachts ontruimd worden. De geheele inhoud van. het tehuis werd stuk geslagen. De dubbele samenstelling /an Abdijsiroop uit kruiden-extracten en „codeïne" maakt haar werking snel -:n veelzijdig. Die groote noest, stillende kracht van Abdijsiroop, die V 's-nachts vrijwaart van dien naren kriebelhoest. heeft haar te recht den iaam gegeven van 'a-Werelds bÈste Hoestsiroop". Zij helpt U binnen den kortst mo- gelijken tud er. op afdoende wijze af van vastzittend slijm, prikkel- hoest en benauwende hoestbuien. Akker's A rij stroop zal U helpen in den strijd tegen ontstoken slijm vliezen en gevoelige luchtpijpen. SEPPVLLt lenige der 20 (ruiden w&aamsMm*.™«j- tegen hoest, griep, bronchitis, asthma flacon 90 ct„ f 1.50. f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaar 14 Kar. Goud VANAF met aardig ge schenk en gra- veeren GRATIS Vijfhonderd Joden uit D ach au ontslagen. Ongeveer, .vijfhonderd. Joden zijn ontsja- gen' uit het concentratiekamp' te Diacliau) r-n gisteren, te Münclien teruggekeerd. Het aantal Joden, dat nog in dit concentratie kamp opgesloten is, moet op het oogen- blik ongeveer vijftienhonderd bedragen. Men wijst er op, dat de Joden weer de mogelijkheid hebben om in Joodsche win kels inkooipen te doen. Het plaatselijk be stuur der nationaal-socialistische partij kon digt aan, dat de Joodsche cultureele hond verkoopdepêts gevestigd lieeft waar de Jo den te Mdnchen thans alle waren, die noo dig zijn voor hun levensonderhoud, kun nen koopen. Joodsch eigendom. Joodsche huiseigenaars te Neurenberg zijn door het arbeidsfront genoopt een document te onderteekenen, waarbij zij hun bezit overdragen aan het arbeidsfront, ver neemt Reuter van gewoonlijk welingelichte zijde. Do transactie word gedaan naar taxatie waarde van de huizen, het arbeidsfront behield hiervan negentig procent, terwijl de eigenaars 10 pCt. ontvingen. De Cliinccsche aanval op Kanton. Naar het Chineescibe persbureau uit Hongkong meldt, kwamen sinds gisteroch tend vele vrachtauto's met Japans olie sol daten en voorraden Kanton binnen uit Oostelijke richting. Bevestigd wordt, dat de Japanschc troepen verscheidene stellin gen langs den grooten weg naar de Bias- baai ontruimd hebben. Ook' uit Toengsja'n worden troepen overgebracht, hetgeen er op wijst, dat de Japansche autoriteiten een onmiddellijken Chineeschen aanval op Kan ton verwachten. De Cliineezen, die optrek ken langs den spoorweg KantonHankau en den weg van Joengjoen naar Tso-gnghwa hebben de buitenste Japansche verdodi gingsliniën vernietigd. Japansche oorlogs schepen brengen voortdurend versterkingen NEBERLANDS0H FABRIKAAT van Formosa aan. In allerijl worden sterke verdcdigingsweiken opgeworpen. De gucril- 3a-benden ten Zuidwesten en ten Oosten van Kanton bereiden er zich op voor de geregelde troepen bij te staan, als het oogenblik' voor het offensief is gekomen. De guerilla. Het Chineescho persbureau meldt, dat de Ghineesclie guerilla-troepen in Sjansi zeer bedrijvig zijn, nadat dé Japansche poging tot verovering van Woetaisjan mislukt is. Intusschen worden in Soeijoean sterke Ja pansche troepenbewegingen waargenomen, vooral in de nabijheid van Kweilnva. Men gelooft, dat do Japanneezen een actie in het Westen der provincie willen onder nemen, i In Zuid-Hopei hebben de guerilla-troepen de stad Taming bij verrassing genomen. De Japanneezen. verloren 300 dooien en gewonden. NJ; 7 Vergezeld van ziju echlgenoote. Het officieele bezoek, dat de president der Fransche republiek en mevrouw Lebrun het volgend jaar aan Engeland zullen bren gen is vastgesteld op Dinsdag 21 Maart, en het zal duren tot Vrijdag 24 Maart. Ten paleize Buckingham werd medege deeld, dat de president de uitnoodiging heeft aanvaard voor een bezoek, dat in die dagen zal worden gebracht. Koning Carol van Roemenië te Brussel. Koning Carol van Roemenië en kroon prins Michael zijn in gezelschap van mi nister van buitenlandsche zaken, Comncne, gisteravond uit Calais te Brussel aange komen. Zij werden verwelkomd door ko ning Leopold en prins Kami. De beide vorsten en de beide prinsen waren in civiel. In liet paleis te Laeken werd' een in tiem diner aangericht. De koning van Roe menië en dte leden van zijn gevolg lo geerden in het paleis te Brussel. Aanslag op een synagoge. Gisternacht hebben onbekendten in de synagoge van bet stadje Resjitza dynamiet tot ontploffing gebracht. Het gebouw werd geheel vernield, doch mensclienlevens zijn niet te betreuren. Anti-katholieke hetoogingen te München. Gisternacht hebben zich te Münclien an ti-katholieke betoogingen voorgedaan. Ka tholieken hadden met bloemen en guir landes teen beeld van de EL Maagd op oen der voornaamste pleinen der stad versierd. Des nachts hebben jongeliedten d'e bloemen weggehaald' en de bloempotten kapot ge slagen. Om incidenten te vermijden deden S.S.- lieden de menigte die in de nabijheid sa menschoolde, doorloopen. Do uitbreiding der bewapening. De assistent-minister van oorlog, heeft in een rede voorspeld, dat president Roo sevelt liet congres toestemming zal war gen tot aankoop van ruim 9280 gevochts- toestellen voor de luchtstrijdkrachten van het leger. Johnson bepleitte onmiddellijke massa productie van vliegtuigen en zeide„Onze suprematie in dte lueht wordt bedreigd door Europeesdite voorsprongen". Hij voegde hieraan toe, dat het gewel dige tempo, dat de rest van de wereld in zet, het noodig zon kunnten maken voor de Vereenigde Staten om htet thans nog geldende doel van 2320 oerste-IinieVlfcg- tuigen zelfs te verviervoudigen. Mijn. schrijfbureau. 19 N o v e m h e r. Tenv ijl ik over mijn schrijftafel staar om het onderwerp, waar mede ik u vandaag wil lastig vallen even, vóór ik het opschrijf, eenigen vorm te geven, zie ik plotseling wat er eigeniijk allemaal oip die schrijftafel staat, zonder dat ik mij daar eigeniijk ooit van bewust ben geveest. Ik laat dat oorspronkelijke onderwerp maar wegfladderen dat komt wel weer teiug op liet oude nest onder mijn schedeldak en bekijk nieuwsgierig het nieuwe. Gek denk ik dat ik nooit gezien lieb wat er allemaal op mijn schrijftafel staat en ligt. Ik verkeer iedeien dag vele uren in liet gezelschap van al deze klei nigheden en ik merk ze alleen maar op, wanneer ik ze missen zou. Een tabakspot die ik nooit gebruik omdat ik een blikje met tabak in mijn bureaula heb liggen. Zoo'n standaardje-met-vakjes om aller lei dingen in te doenwel, al die din gen zijn er in, ze zijn er al jaren in, een beetje papier en enveloppen en een spoor wegboekje vaniaat 's kijken voor de aardigheidvan Mei 1933en ouwe visitekaartjes van me zelf, die onbruik baar zijn geworden, omdat er een oud adres en een oude titulatuur op staat en venier een stapel lidmaatschapskaar ten van 1929 af Een kapotte brie ven veger. Een geval van allemaal moertjes en schroefjes en een naald die er af gebroken is. Onbruik baar geworden. Trouwens ook nooit ge bruikt. Als 'n brief normaal is, is het vijf cent en wanneer hij zwaar aanvoelt is het een dubbeltje en waarvoor zou ik dan een brievenweger noodig hebben? Maar dat kapot'h ding staat er al zoo lang en bovendien lieb ik liet gekregen van iemand die ik erg aanlig vind. Laat 'm maar staan. Staat er al zoo lang. Ilecft niemand hinder van, zelfs onze afstofstcr Mina niet, want zóóver, tot lieelemaal achter op mijn schrijftafel, reiken haar ijver en stof doek niet. Een prachtige lucifershuls. Voor groote doozen luciefrs. „Jij liebt noodt lucifers bij de hand, jij moet al lijd weer 'n doosje uit ds keuken-hebben, hier lieb je een groole doos in een mooie, liuls; 'n nuttig Sinter- klaascadeau" heeft mijn vrouw gezegd. „Dank je wel, dat vind ik nu 'secht prac- tiscli, ik zal cr een goed gebruik van ma ken", heb ik gezegdin 1931. Maar toen de groote doos leeg was, kreeg ik een automatische aansteker. En die prachtige huls, dat practische cadeau, mooi goud en blauw met 'u kleurig blommetje, die ligt c|p mijn schrijftafel. Heb ik één maand gebruikt. Verder nooit naar omgekeken. Maar stel je voor dat je zoo iets zou weg gooien. Laat maar rustig liggen. Trou wens: die automatische aansteker ligt er ook, in dat zilveren bakje met allerlei dingetjes. Dat bakje staal al jaren rechts achter op mijn schrijftafel en ik heb toet in geen jaren opgemerkt. Eens kijken wat ik er allemaal zoo zorgvuldig in heb be waard: twee koffersleutels (van een koffer die ik lang niet meer heb); zes liefda digheidsstempels; veertien postzegels van drie cent (heb ik nooit geweten dat ik die nog bad, ben ik gislercn nog in den regen naar een postzegelaulomaat geloopen voor één van drie en kletsnat thuis gekomen) en twee boenen overhemdknoopjes, en een oude, afgebroken zilveren dasspeld, een foeileelijk ding hoe heeft diehoe heet ze ook weerzoo'n ding kunnen uitkiezen. En zes punaises. Enoch een portefeuiilelje met een portielje van ikiu jade naam doet er niet toe, maar wat hebben we samen een diep gaande gesprekken gevoerd over leien en liefde en lijden. Laat alles maar rustig in dat bakje lig gen. Waarom zou ik iets weggooien waar toch wel herinneringen aan veibonJcn zijn? En het ligt er allemaal al zoo lang en niemand heeft er hinder van Er ligt zoo veel dat vergelen is op mijn schrijftafel, zooveel dat nuttig is en nooit gebruikt wordt en waaraan de een of andere uiet-eens-heel-bclangrijkc her. inncring verbonden is. En zoo is het in de laden van mijn schrijftafel, die ik niet ge bruik; laden met papieren en kranten knipsels en tijdschriften en brieven en portretten. Ik durf ze niet te gaan orde nen. Later, als ik tachtig ben, dan is dat gezellig werk Zoo als op mijn schrijftafel is het overal in huis. Overal zijn onbeduidende, geringe en onnutte dingen, die zonder dat ge het weet, en zonder dat ge er eenig nut van hebt u vergezellen. Dingen, waarvan ge liet bestaan niet kent en waarvan ge niet kunt scheiden. Een lieel mensclienleven gaan die din gen mee. Een heel mensclienleven zijn ze kostbaar. Een heet menscl.enleven zijn ze onafscheidelijk en vóél te belangrijk om er afstand van te doen en ze in de asch- emmer te werpen. Keef, de executeur-testamentair, zal het met genoegen doen; weg die lucifershuls, dat vod ran een brievenweger, dat gekke ouwe portretje, die nonsensikale brieven van ouderwelsche tang-vergeten menscben. Vort er mee de vullisbak in. O ja, ik had over een ander onderwerp vijlen schrijven, maar ik heb over mijn schrijfbureau zitten staren en gepeinsd bij dingen zonder vaarde...... En wanneer je er goed over nadenkt, dan is dit eigenlijk een onderwerp dat zóó diep gaat als geen ander onderwerp, dat zóó menschelijk is, als nauwelijks iets an ders en weemoediger dan de weemoedigste dag in November Het terrorisme in Palestina. Bij Beitjallah, ten Noorden van Hebron, lieeft een treffen plaats gehad tussclion een bende Arabieren en twee peletons Coldstream Guards, die, vergezeld van een afdeeling mortieren van een verkennings tocht terugkeerden. De Arabieren, die in aantal de Guards verre overtroffen, slo ten de Britsche stellingen in en gaven vuur, doch hun vuren werd' beantwoord uit mitrailleurs en geweren, waarbij hun verliezen werden toegebracht. De Arabie ren verspreidden zich hierop. Do Engel- schen hebben zeven gewonden. Hugh Wilson, de AnicrLkaanselie ambassa deur te Berlijn, aan het Gare du Nord te Parijs, op doorreis naar Amerika, waarheen president Roosevelt hem ontboden heeft, om verslag uit te brengen omtrent de toe standen in Duitschland en het vraagstuk Jodenvervolging. Lijk van een jonge vrouw in een bouwland. Echtgenoot in hechtenis genomen. Gistermiddag omstreeks vier uur heeft de gemeentepolitie van Brunssum in een bouwland, gelegen te Amstenrade (Limb.), een afschuwelijke ontdekking gedaan. Ia een gonje zak gewikkeld lag daar het lijk' van een 23-jarige vrouw uit Bruns sum, die sedert enkele dagen weid' vermist. De beenen van het slachtoffer slaken uit de zak. Onmiddellijk werden de noodige maat regelen genomen en liet parket te Maas tricht van dezen luguberen vondst op de hoogte gesteld. Na eenigc-n tijd was de officier vaji justitie ter plaatse, waarna; men onmiddellijk tot een diepgaand onder zoek overging. Naar wij vernemen heeft dit onderzoek! geleid tot de voortoopige inhechtenisne ming van den 28-jarigen echtgenoot der vrouw. Het echtpaar was drie maanden geleden in het huwelijk getreden. Naar liet schijnt konden de jong gehuwden het goed met elkander vinden. Maandagavond j.ï. heeft de vrouw per fiets haar woning ver laten en sedert dien heeft niemand meer iets van haar vernomen. Het onderzoek in deze zaak is in han den van inspecteur Weyma van de gemeen tepolitie te Brunssum. Jeugdige moordenaars. Twee bToers, dertien en achttien jaar oud, hebben gisteren in Kanntliië vijf auto rijders vermoord en berooid, n.l. des och tends twee en 's middags drie. De vorige week hebben zij twee automobilisten ver moord en beroofd. Hoewel een prijs op liun hoofd is gezet, zijn zij nog niet ge vangen.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1