EERSTE BLAD Dinsdag 22 November 1938 Londen en i'arijs UW KINDJE VERKOUDEN Duitschland 91ste Jaargang, Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Duitschland beseft de belangrijkheid van het bezoek van de Britsche ministers aan hun Fransehe collega's. I V/il De strijd in China. De strijd in Spanje Engeland Het vluchtelingenvraagstuk Frankrijk Tsjecho Slowakije Noorwegen Sovjet Rusland BINNENLAND De Maastunnelbouw JJezo coura.ui rersciiijnt dagelijks, met uit zondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 8.—; franco per post f 2.50, Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertenties voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan 'iet Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór O uur. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. PrQl'&r Adrertentiën: raai5 regels a 55} Êostkwitanties 15 ets. Tarieven van advertentien y abonnement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden legen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen a f050 t/m, 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent lot een maximum van 30 woorden. Woensdags: Kleine Advfcrtentientot 25woor den f 0.25, mits viór Dinsdagavond 6 uur aan bot Bureau bezorgd. 'e Zaterdags: Kleine Advertentien 11.Q0, indien niet \*66r Vrijdagavond 6 uur bezorgd. De Matin" vernoemt het solgende nit Londen lil \t elhigelichie kringen geeft men te verslaan, dat de terugroeping ver- wacht'kan worden van den Duilsch'en ambassadeur te Londen, dr. Van Dirk- sen, Berlijn zon" hiertoe overgaaii als protest legen do' Engèlsche reacties op de jongste anfi'-Joödsohe -maatre-' gelen. Officieel zou het heetén, dat de ambassadeur-haar Berlijn geroepen wordt, om rnpport uit te brengen. Majoor Bodenschatz, een van de naaste medewerkers van Goering, zou naar Lon den gestuurd zijn, met de opdracht de Britsche autoriteiten Ie waarschuwen, dat elke verklaring over een nauwe militaire Overeenkomst lunchen Frankrijk en En geland op het gebied der verdediging, te Berlijn „zeer betreurenswaard" zou wor den geacht, en da' zulk een politiek in strijd zou zijn mot le na Munchen zoozeer nagestreefde rust in Europa. Ook enkele Engrische bladen voorzien, dat Hitier onverwijld zijn ambassadeur te Londen zou kunnen terug roepen, o a. ook wegens het feit, dat Chamberlain de vroegere Duilsche kolonie Tanganyika ge noemd heeft als een mogelijk gebied van vestiging voor de uitgeweken Duitsche Joden. Aan den vooravond dus van het ver- trek van Chamberlain en Halifax naar hun Fransehe eoJIetuFs te Parijs, wordt van Duitsche zijde op zeer duidelijke wijze gedemonstreerd, da' liet erna! ia met de Jodenkwestie. Tegelijkertijd echter blijkt wel uit de zending van Bodenschatz, dat men in Berlijn niet heelemaal gerust is over 'het a.s. nauwe contact tussehea Londen en Parijs. Het aceoord van Mün- ehen mag er dan ni"l door in gevaar ge bracht woiden, Je algemeene indruk op de publieite opinie van de Jodenvervol ging en de bekoeling welke niet min der algemeen is na de eerste dagen van opgeleefde hoop, zullen niet nala ten te Parijs een steer van zekere Te- serve te scheppen ten aanzien van do betrekkingen met Duitschland. Geen Duitscli-Engelscbe ont moeting in naaste toekomst. Chamberlain hef! gisteren in het La gerhuis ontken in nd geantwoord op de vraag of de te Miiuehen getroffen regelin gen voor c-en voortzetting der Engelsch- Buitsche besprekingen met het oog op een tjevorderhuy van de politiek van kal- inecring, er on eenigerlei wijze van af hankelijk waren dat Groot BritSamiie zijn hcnvapeningsproornm net zou uitbreiden of bespoedigen, en of eeaiaerlei Engrisch- Duitsche ontmoeting in de naaste toe komst onder oogen werd gezien. Ten aanzien van de a.s Fransch- 'Britsch i besprd-'ngou schrijft de di- p'omalie'.e correspondent vai Reuter, dat de defondd'vvestics waarschijn lijk daarbij op den voorgrond zullen staan. De besprekingen le Pa rij-- zul len gelegenheid beden voor uitwssc- ling van iu'ichlmgen omtrent de stappen, die venomen worden on de gebreken le herstellen, die geduren de de Tsjecho Slovvaaksclie crisis 'den dag zijn getreden. Aangezien Chamberlain en Hali'ax met zulten worden vergezeld door deskundi gen, is liet waarschijnlijk, dat de de- ïensiebesprokingen op een breede alge- meene basis zullen gehouden worden, zon der' dat op technische detailpunten zal worden ingegaan. Dit za' de eerst-; gelegenheid zijn voor de Engelsclie ministers voor een persoon lijk overzicht, tezamen met de Fransehe ministers, van den Europeeschen toe stand sedert de regeling van het Tsjecho Siowaaksche vraagstuk. Het Spaansche probleem zal zeker ter sprake komen, doch het is twijfelachtig, of daarbij gesproken zal worden over de toekenning van de rechten van oorlog voerenden. De secretaris deT niet-inmen- gingscommissie, Hemming, heeft thans zijn rapport gereed, doeh voor zoover op het oogenblik kan worden vastgesteld, is geen wijziging gekomen in de houding van Franco, welke nog steeds is dat zijn aanvaarding van het Britsche plan afhan kelijk gesteld is van een tevoren toeken nen van de rechten van oorlogvoerende. Gok is het niet waarschijnlijk, dat de Engelsche en Fransehe ministers diep in zullen gaan op het koloniale probleem. Chamberlain en Halifax, die, naar ver wacht wordt, morgen zullen verirefcken, sullen vergezeld worden door Cadogan en Strang. De rel van Roemenië. De „Malin" ziet in liet bezoek van ko ning Carol van Roemenië nieuwe econo mische vooruitzichten. Het eerste tastbare resultaat zal zijn, dat de legaties der bei de landen tot ambassades worden gemaakt. De „Petit Parisien" meent, dat door steun van'Frankrijk en Engeland' aan den han del en industrie van Roemenië een tegen- wicht gevormd' wordt tegen den „buiten- spongen economischen expansiezucht" van Duitschland. In een bespreking van den Europeesclidn politieken toestand', schrijft de „Jour": „Drie arbeidsvelden leenen zich voor een as ParijsLonden: 1'. De ontwapening en de economische vraagstukken. 2. De Duit sche koloniale eischen. 3. Het rare Oosten. Met de Engelschen moeten wij hierin sa menwerken en ons wederzijdsch beveili gen". Chamberlain geeft geen inlich tingen vooruit. In hel Lagerhuis heeft de arbeidersop- posilie er sterk op aangediongen, dat Cham berlain medodeelingen zou doen over zijn bezoek aan Parijs. De premier zeido niet in staat te zijn van te voren te zeggen, welke onderwerpen besproken zullen wor den, omdat dat naar zijn meening niet in het openbaar belang zou zijn. Op her haald aandiingen van Attlee zeido Cham- beilain: „Ik beantwoordt liet bezoek, dat de Fransehe minister-president ons gebracht heeft. Wij zullen zeker gelegenheid' heb ben verschillende vraagstukken van alge meen belang te bespreken. Op de vraag of liij het kabinet zou raadplegen over do onderwerpen van bespreking, bleef Chamberlain hqt antwoord schuldig". Chamberlain op audiëntie. Gisteravond is minster-president Cham- beüuin door 'ten Br'tschen koning in audiëntie ont.angen. De minister-presi dent, die morgen naar Parijs zal vertrek ken, heeft ecuigou tijd bij don koning ver toefd. Wrijf dan keel, rug en borstje in met Dampo. Wonderlijk zooals dat helpt! kPot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. De toedand in llocuan. Tengevolge van den Chitmeselien tegen aanval (rekken de Japanschp troepen die opereeren langs den spoorweg Kanton Ilankau in het Noorden van Hoenan, lang zaam terug. Zij staan thans 110 kilometer ten Noorden van Tsjangtsja. Ook in Noord- Hoepeh ondervinden de Japanneezen ern stige moeilijkheden, zij wachten thans te Tsausjih, 100 kilometer ten Westen van Hankau, op versterkingen. In liet Westen van Ankwei hebben de Chineesche troe pen de belangrijke stad Lioean heroverd. Terechtstellingen in verband met den brand te Tsjangtsja. Het Chineesche persbureau meldt, dal in verband' met den grooetn brand, die Tsjangtsja, de hoofdstad van Hoenan, ver woest heeft, drie hooge gamizoens- en politie-officieren. wegens ernstige nalatig heid' ter dood veroordeeld en terechtge steld zijn. Tsjang Kaï Sjek, die onmiddellijk naar Tjangtsja was gekomen op het vernemen van de ramp, gaf order tot de instelling van een krijgsraad', welke de schuldigen veroordeelde. De gouverneur van Tsjang tsja werd' van zijn 'rang onthéven, doch verzocht in dienst te mogen blijven om het lierstelwerk te leiden. De orde wordt geleidelijk hersteld en de bevolking begint reeds naar de stad terug te keeren. Rechts offensief aan de Se-gre. Sedert twee dagen ondernemen de troe pen van Franco reeds hevige aanvallen aan den rechteroever van' de Segre." Gis teren hebben zij ten N.W. van het dorp Seros eenigsziris hun linies kunnen ver beteren. In het Iegerbericht van het hoofdkwar tier van de troepen van Franco wordL medegedeeld, dat de rechtsche troepen bij verkenningstochten in het gebied' tussehea de veroverde stellingen en de Segre Oen honderdtal tegenstanders is gevangen ge nomen en veel materieel is buitgemaakt. De opneming ran Duitsche vluchtelingen in het rijk. Chamberlain heeft gisteren in liiet La gerhuis een verklaring afgelegd over het internationale streven naar vergemakkelij king van de vestiging van emigranten uit Duitschland in het Yereenigd Koninkrijk en de koloniën. De eerste minister zei de: Men heeft den geheelen toestand sedert de conferentie van Evian verder bestudeerd. Het aantal, dat in het Vereenigd Konink rijk kan worden toegelaten, is beperkt door de capaciteit der vrijwillige organisaties, die sedert 1933 ongeveer 11.000 mannen, vrouwen en kinderen in staat hebben ge steld in Grool-Britiannië te komen. Wat de koloniën betreft, er moet aan herinnerd worden, dat, ofschoon zij een uitgestrekt terrein beslaan, het niet noodzakelijkerwijze mogelijk is onmiddellijk eên groot aantal vluchtelingen op te nemen. Den gouverneurs van Tanganyika en Britseh Guyana is gevraagd of land beschikbaar gemaakt kon worden voor vestiging op groole schaal, voor vrij. willige organisaties, die zich bezig hou. den met vluchtelingen. De gouverneur van Tanganyika die bereid is mede te werken ,lieetf verklaard, dat een missie van vluchtelingen organisaties welkom zal zijn voor een onderzoek naar de gebieden,- die men voor de vestiging voorsteld bij de gouverneurs van Noord Rhodesia en Nyasaland betreffende de mogelijkheid van vestiging op kleine schaal, heeft uitgewezen, dat die mo gelijk zou zijn. Wat Britseh Guyana betreft, vei klaar de Chamberlain dat de regeering voor stelde vrijwillige organisaties uit te noodigen eigen vertegenwoordigers uit te zenden om daar een onderzoek in te stellen. Wanneer de resultaten van dit onder zoek gunstig zal zijn, overweegt de regee ring groote gebieden in pacht te geven op edelmoedige condities bu onder voorwaar den, die later zulten worden geregeld'. Ifet is in dit stadium niet mogelijk nauwkeurige cijfers te geven omtrent bet totaal van het gebied, dal beschikbaar zou kunnen wor den gemaakt, doeh <lit totaal zou zeker niet minder zijn dan 10.000 vierkante mij len; e n mogelijk zelfs meer. Wat Palestina betreft, aldus verkhrde Chamberlain verder, algemeen wotJI er kend, dat dit kleine land in geen geval een oplossing kan bieden voor hel vraag stuk der Joodsclie vluchtelingen. Het heeft echter zijn bijdrage geleverd. Niet minder dan 40 pCt. der Joodsche immigranten in Palestina gedurende de laatste twaalf maan den kwamen uit Duitschland. Ten slotte zeïde Chamberlain, dat de re- gecring hoont, dat de andere landen, die op de conferentie van Evian vertegenwoor digd waren, er ook naar zouden streven al liet mogelijk hij (e dragen in de drin gende noodzaak ter vergemakkelijking van emigratie uit Duitschland en uit de landen, waar de .vluchtelingen een eerste asyl heb ben gevonden. Ik moet er echter den na druk op leggen, dat, hoe groot ons verlan gen en dat van andere landen ook moge zijn om hijstand te verleenea in dezen emstigen toestand, de vestigingsmogelijk heden strikt beperkt zijn. Lof voor minister-president Colijn. In de gistermiddag gehouden zitting van het Lagerhuis heef! voorts minister Hoarc in anlwoord op vragen, eveneens verkla ringen over het vraagstuk der vluchte lingen afgelegd, speciaal betreffende dien nood der Joodsche kinderen. Iloaiiv zeido, dat de Nederlandsche mi nister-president, Colijn, bereid was een tijdelijk toevlucht te verleenen aan kin deren en transmigranten, mits er hoop was, dat wij hen in dit land' zullen ont vangen. - Ik kan ministerpresident Colijn de ver zekering geven, dat wij den kinderen, die krachtens dit plan hier komen, geen hin dernissen in dor. weg zullen leggen (ap plaus). In Juni eerste reis va-n de Mauritania". De iCunard' White Star Limited deelt mede, dat het nieuwste schip dezer maat schappij de „Mauretania" o p!7 Juni 1939 voor zijn eerste reis van Liverpool direct naar New York zal vertrekken. Het nieuwe schip, dat 34.000 ton meet, is 772 voet lang en 90 voet breed. Drie duizend' man zijn op de werf te Birken head druk aan den arbeid op het schip. De vertegenwoordiging van het Vaticaan. In welingelichte Vaticaausche leringen verluidt, dat nog geen definitieve stappen zijn ondernomen ten aanzien van de ver tegenwoordiging van het Vaticaan bij het Britsche hof. Ten aanzien van de berich ten in de pers dienaangaande, verklaart nren in deze kringen, dat de paus gaarne een vertegenwoordiging te Londen zou zien. Reactie op de decreten. Zeshonderd werklieden van de fabriek van chemische producten, Kuhhnann Wa- treles, te Roubaix, hebben gisteren de fabrieken bezet, uit protest tegen de nieuwe werktijden overeenkomstig de de creten. In den middag zijn de stakers door da politie verdreven. Ook andere fabrieken werden bezet. De spoorwegarbeiders hebben besloten een krachtige actie legen de decreten op toiuv te zetten. Het bezoek van. koning Carol en kroonprins Michael. Koning Claroi en kroonprins Michael van Roemenië hebben zich met president Le brun naar Rambouület begeven, waar zij na het noenmaal lieblien deelgenomen aan een jachtpartij. Per trein is het gezelsciliap in de hoofdstad teruggekeerd'. Gisteravond (e tien uur bobben koning Carol en prins Michael Parijs verlaten. Zij begeven zich naar Sigmaringen in Duitschland', waar zij een bezoek zullen brengen aan het hoofd vau de familie IIo- lienzollem, prins Friednch. De DuitschTsjecho-Slowaaksche grens regeling. Tusschen de Duitsche regeeriug en de re geering van Tsjecho-SIowakije is een over eenkomst tot stand gekomen inzake de vast stelling der grenzen tusschen het Duitsche rijk en do Tsjecho-SIowaaksehe republiek. Tegelijkertijd werd een verdrag onder- teekend inzake staatsburgerschap en optie en een verklaring over de bescherming der w nlerzijdsehe volksgroepen. x'olgens een communiqué van het Tsje cho Siowaaksche lolegraafagenlsclup zal Duitsrilland Tsjecho Slowakije 30 gemeen ten teruggeven, wetke gelegeu zijn aan do andere rijde van de tegenwoordige grens lijn en zuiver Tsjechisch zijn. Daarentegen zal Tsjecho Slowakije aan E uitschland moeten afstaan 110 gemeenten en gehuchten in Bolicmen, 17 in .Moravie en Silez.io en een in Slowakije. „Als deze plaatsen zijn gelegen langs de tegenwoor digs grenslijn. Groote deelcn ervan bevin den zich in de streek van Chod, welke den Tsjechen dierbaar is." OandiiT.irirur van T\jvalk«wski staat niet vast. Naar verluidt zon minister Tsjvalkowski zekere bedenkingen tegen zijn verkiezing tot president van de republiek hebben ge uit, zoodat men in politieke kringen een candidataur-Tsjvalkowski nog geenszins ze ker acht. Men vestigt er dc aandacht op, dat binnenkort belangrijke politieke onder handelingen met het buitenland moeten gevoerd worden, waarbij de actieve mode werking van den minister van huïtonland- sche zaken noodig is. Het land zegt men beschikt echter over geen onderhandelaar, die de kwaliteiten van Tsjvalkowski be zit en daarom is het niet onmogelijk, dat de vroegere minister van binncn'andsche zaken, Czernv, candidaat voor het presi dentschap gesteld wordt, terwijl TsjvaJ kowski premier en minister van builen- landsche zaken zou worden. Anü-semietLschc maatregelen. Volgens de „Prazsky List" is de regeering van Slowakije voornemens een aantal maat regelen te nemen ter bescherming van de binnenlandscho markt tegen de Joderri#Jo- den 2ullen alleen nog maar aan Joden mogen verkoopen, Groote landerijen in Joodsche handen zullen stel&elinatig wor den onteigend tegen een zekere \ergoedinj. Verder zal het aan Joden \erboden zijn werkzaam le zijn in de journalistiek, als arts of in de Siowaaksche wetenschappen. Alle Joodsche emigranten zuilen uitgewe zen worden. In de Siowaaksche scholen zal een numerus clausus worden ingevoerd en in de klassen zullen de Joden gescheiden zitten van de overige leerlingen. H.M. do Koningin verwelkomt Haar Ko ninklijken gast op liet oogenblik, waarop deze den trein te Amsterdam verlaat. Zes maanden rouw aan hel hof. Het Noorache hof heeft in verhand met het overlijden van koningin Maud voor zes maanden den rouw aangenomen. i Doodvonnissen uitgesproken tegen contra revolutionairen. Het militaire gerechtshof voor Siberië dat te JJmoika zetelt, heeft de leden van een contra-revolutionaire organisatie, die den leider van een plaatselijke afdeelingj voor landbouwmachines, die hen had aan- gclnacht, hadden vermoord, ter dood ver oordeeld Een der beschuldigden heeft be kend, dat deze groep rekende op een oor log iusschon Sovjet Unie en Duitschland en Japan er zich op voorbereidde de/a beide mogendheden le helpen in hun strijd tegen Sovjet Rusland. 1 Z. M. Koning Leopold in den Konink lijken trein te Roosendaal op weg naar Amsterdam Weinig verschil met de vorige maand. Pij oeu bezoek aan den Maastunnelboinvi te Rotterdam is ons gebleken, dat voor den oppcivlakkigon toeschouwer het ver schil met den bouwloestand van een maand geleden niet zoo bizonder groot is, mar kante gebeurtenissen hebban practisch niet plaats gevonden, zoodat alles slechts ccir stap verder is afgewerkt dan toen. Als werkelijk nieuws kan slechts worden ver meld, dat aan het begin van de afgeloopen maandelijksche periode een groote zuiger is gearriveerd, welke begonnen is aan liet wegzuigen van dat gedeelte van den ri vierbodem, waarin te zijner tijd de tunnel- elementen voor liet riviergedeelte zullenj komen ie rusten. i Aan den rechter-Maasoever gaat men' voort met liet betonneeren van het inwen dige van het ventilatiegebouw, waarin zich' den beganen grond een groot aantal vloe ren en wanden bevinden, die tijdens het naar beneden brengen van de fundatie niet) tot uitvoering konden komen, omdat zij1 het tempo der werkzaamheden dan te veel vertraagd zouden hebben. Thans, nu de pneumatische arbeid gestaakt is, kan ment daaraan de noodige zorg besteden en zoo verschijnen dan ook successievelijk de ge compliceerde timmerwerken der bekistingenl waarin de contra-vorm van het te maken! betonwerk is afgebeeld. Bij den gesloten oprit is men doendet met bet ontgraven van den bouwput voor het Innelgedeelte, dat onmiddellijk aan sluit hij het ventilatiegebouw. Men ziet hier tlians het breede, langzaam hellende betonvlak, van den bovenkant van! het tunnellichaam. Lang zal dit evenwel niet meer duren, aangezien reeds begon nen Is met dit gedeelte weder met grond! te bedekken. Aan den iinker-Maasoever is de caisson voor het ventilatiegebouw in zeer snel tempo tot ca. 14 meter onder R.P. gezon ken. Men is er in geslaagd, daarbij gehol pen door de bodemgesteldheid, een ge middelde zakking van meer dan een meter per dag te bereiken. Thans wordt het twee de gedeelte van den ophouw tot uitvoering gebracth. - In de Heysche haven is de houw van het tweede drietal tunnelstukken alweer aan merkelijk gevorderd. 1 Wat tenslotte den stand van het werk in do Waalhaven betreft, volgens vooraf vastgesteld stortprogramma, wordt hier de voltooiing van de eerste drie tunnel-ele menten ter hand genomen.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1