"AKKEITJE KOOLHOVEN EERSTE BLAD VLIEGTUIGEN N.V. Zaterdag 26 November 1938 Proteststaking in Frankrijk 91ste Jaargang. No. 22029 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LARGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Tegen de nieuwe wetsdecreten van Daladier. De socialisten eischen het aftreden der regeering. De C.G.T., het Fransche vakver bond, 'heeft besloten tot afkondiging van een al gemeen e staking, op Woens dag "SO November. De staking zal 24 uui duren. Het besluit inzake de algemeenc sta king vvera met al gemeen e stemmen geno men door de bestuurscommissie van het vakverbond. In de vergadering werd een resolut'e aangenomen van den volgenden tekst „In de eerste plaats wenschen wij een krachtig protest te doen hooren tegen de dwangmethodes door de regeering ten aan zien van de arbeiders, die het werk heb ben neergelegd om hun verontwaardiging te betooaen tegenover de wetsdecreten, ge nomen. Eveneens werd besloten een be roep te aoen op alle arbeiders ieder in cident en icaere voorbarige actie te ver meden welke slecbts nadeel zou kunnen toebrengen aan de algemeene actie van het verbond. Geen afzonderlijke beweging moet wor den op touw gezet buiten de actie, waar toe door de verantwoordelijke organen van het algemeen vakverbond is beslo ten." De 24 uursstaking. Ten aanzien van de 24 uursslaking van Woensdag a.s. wordt in de resolutie ver klaard: „Hoe de omstandigheden en gebeurtenis sen ook zijn, overa. zal Donderdag 1 December des ochtends het werk moeten worden hervat Zonder verwijl moeten in krachtige discipline door de belang- hebbeme vakvereenigingen veiligheids maatregelen worden genomen en streng worden uitgeroerd, zoowel ten aanzien van personen als voor de bescherming van ma teriaal De staking zal in kalmte moe ten voorbij gaan. De arbeiders moeten geen enkele uitdaging beantwoorden. Het C.G.T verklaart, dat' de "staking niet vergezeld zat gaan van een bezetting der werkplaatsen of kantoren. Woensdag 30 November zal geen en kele betooging worden georganiseerd en ook geen enkele vergadering worden ge houden. Na 'e staking zal de actie der C.G.T. tegen de wetsdecreten worden voortgezet op de wijze, welke tijdig door de erantwoordeüjke organen zal worden bepaald De adus aangegeven beweging der alge meene staking is slechts bestemd om te protesteeren tegen de wetsdecreten in het algemeen, d.e den arme treffen ten voor deel© van den rijke en beoogen voordeel te geven aan het kapitaal ten koste van de arbeiders. In de resolutie wordt vervolgens be toogd, dat het door de regeering bepleite stelsel in zich elementen draagt vooreen nieuwe debacle, „welke het land voor altijd de mogelijkheid op herstel en onaf hankelijkheid zal doen verliezen". Socialistische fraetie eïscht af treden der regeering. De socialistische Kamerfractie heeft een motie aangenomen, waarin gezegd wordt: De socialistische fractie eisdit het onmiddellijke aftreden der regeering, die in Kamer en land op geen en kele meerderheid meer steunt en wel ker politiek van reactie en stelselma tige provocatie van het arbeidende deel van het land een gevaar voor de natie en de republiek wordt. De regeering niet verrast. Het besluit van de O. G. T. op Woensdag 30 November een algemeene staking te gelasten heeft de regeering niet onvoorbe reid verrast. Alle maatregelen zijn geno men om de orde en de openbare diensten te handhaven. De regeering heeft boven dien de mogelijkheid haar toevlucht te nemen tot de wet op de organisatie des lands in tijd van oorlog en maatregelen zsooals zijn genomen ten aanzien van de spoorwegen van Anzin kunnen polk elders worden genomen om het spoorwegverkeer te verzekeren. i Gisteren zijn de stakingen niet toegeno men. ïh regeeringsfcringen gelooft men niet, dat de ambtenaren, van wie de loonen zijn verhoogd, zullen gaan slaken. Indien dit toch het geval zou zijn, zullen strenge maatregelen worden genomen. Beroep van Blum op Daladier. Vandaag zal in de „Populaire" een be roep van Leon Blum op Daladier worden gepubliceerd, waarin Blum den minister president bezweert niet te vasthoudend te zijn. Volgens Blum is Daladier op een weg, welke voert naar een hevig sociaal con flict. Indien hij op den ingeslagen weg voortgaat zal hij het land in gevaarlijke avonturen storten en er is slechts een op lossing de zaak' opgeven. Het geheele land neemt stelling tegen de decreten en Blum vraagt Daladier hoe hij denkt, dat zijn poging zal slagen, welke gebaseerd is op het vertrouwen van het land. Volgens Blum moet Daladier den olijftak' werpen in den socialen strijd. De regeering moet den vrede en republikeinsche orde herstellen, opdat het land met energie en solidariteit naar het heil wordt gevoerd. VERLOVINGSRINGEN VANAF 4.50 H. TH.v.d. VLERK, Rott. dijk 268 Duitschland De Jodenvervolging Joodsche zaken moeien worden geliquideerd. Slechts een derde ded mag „geariscerd" x\ orden. De verordening betreffende de uitroeping van de verwijdering der Joden uit het eco nomische leven in Duitschland is thans ai- gekomen. Zij bepaalt, dat Joodsche zaken ortbonden en geliquideerd moeten worden. Overdracht van Joodsche zaken m „Ari sche" handen is slechts in Mzondere ge vallen toegestaan „om de ravitailleering van de bevolking te verzekeren". Het is bekend, dat volgons aanwijzingen van de nationaal socialistische leiders slechts een derde gedeelte van de Jood sche zaken mag blijven bestaan na te zijn „geariseerd". Joodsche handwerkslieden moeten van de hand werkers Hj s le n geschrapt worden vóór 1 Januari a.s. W*ar spraken ze over? Daladier en Cham berlain big het verlaten van het Elysce te Parijs na de lunch, welke door president Lebrun was aangeboden. Engeland De Parijsche reis Chamberlain en Halifax voldaan. Da diplomatieke redacteur van Reuter meldt, dat Chamber/ain en Halifax bij hun terugkeer te Londen zeer voldaan waren over het verloop der Britseh-Fransche be sprekingen Zi, vonden het vooral aange naam, dat men in den korten tijd van het bezoek zooveel werk had kunnen verzetten. In welingelichte kringen wil men geen voorspellingen doen omtrent de besluiten die in Engeland ten aanzien van de de fensie wellicht zullen worden genomen als uitvloeisel der Parijsche onderhande lingen Naar verluidt hebben de staatslie den van feeiue landen hun standpunt naar voren gebiacht en is men ten slotte tot volkomen overeenstemming gekomen. In de standpunten ten aanzien van de Spaan- schs kwestie is geen verandering geko men. Men vermoedt, dat Frankrijk Engeland niet speciaal verzocht heeft bemiddelend tusschen Parijs en Rome te willen op treden. Veraer heeft Chamberlain het standpunt der Britsehe regeering aangaan de het vluchtelingenvraagstuk uiteen ge zet. Men houdt rekening met het feit, dat er reeds drie millioen vreemdelingen in Frankrijk i er olijven en dat Frankrijk dus meer dan zijn aandeel bijdraagt in de oplossing \an het vluchtelingenvraagstuk. Tenslotte hebben de staatslieden het vraagstuk van de waarborging der nieuwe Tsjecbo Slowaaksche grenzen besproken, doch men vermoedt, dat zij afwachten tot de ambassadeurscommissie te Berlijn zal mededeelen, era' de grenzen definitief vast gesteld zijn. Tweeduizend metaalarbeiders in staking. Tweeduizend metaalarbeiders zijn gis termorgen in verschillende afdeelingen der English Stm Corporation te Sheffield, m staking gegaan. Het is niet bekend, welke de redenen zijn dezer staking, die in de werkplaats, waar loopen van kanonnen gedraaid worden, begonnen is. Vereenigde Staten President Roosevelt zal Wilson ontvangen. President Roosevelt heeft tijdens een persconferentie medegedeeld, dal hij den ambassadeur der Vereenigde Staten te Ber lijn Zondag of Maandag zal ontvangen om met hem den tegenwoordigen toe stand in Duitschland te bespreken. Nieuwe nota aan Dnitschland. In diplomatieke kringen te Washington wordt gemeld, dat het ministerie van but- tenlandsche zaken der Vereenigde Staten een nieuwe nota heeft gericht tot Ber lijn inzake de Oostenrijkscho schulden. HuLl heeft inderdaad medegedeeld, dat hij niet voldaan was over het antwoord van Berlijn op de eerste Amerikaansche nota. De tekst van de nieuwe nota Is niet gepubliceerd. Neem dadelijk 'n Stop die razende kiespijn! "AKKERTJES" zijn onfeilbare pijn stillers en bevrijden U direct van zenuwpijnen, spierpijnen, hoofdpijn. Onschadelijk! Let op 't AKKER-merk, Pór koker van 13 stuks 12 stuivers. Per Hoos,, van, 2 -stuks - 2 stuivers. BINNENLAND Telef69901 AANNEMER VAN BETONWERKEN Vrijmetselaars en Roomsch Katholieken Open brief aan het Episcopaat van Nederland. Dc hoeren H. van Tongeren, grootmees ter; A. F. Lt Faubel, grootsecretaris heb ben namens het hoofdbestuur van do Or de van Vrijmetselaren onder Het Groot oosten der Nederlanden oen open brief ge richt aan het Episcopaat van Nederland, waarin oa. wordt gezegd: Wij zijn er van overtuigd, dat ook de Roomsck-Katkolieke geestelijkheid met zorg en droefenis ervaart, hoe meer en meer een verwijdering onder de menschon ont staat, die maar al te veel gepaard gaat met haat tegen ras of groep en met ver dachtmaking van hunne bedoelingen, aard en wezen. Hare Majesteit de Koningin heeft on langs in een zoo voortreffelijk „Persoon lijk Woord" de medewerking gevraagd van alle Nederlanders tot de moreele en geeste lijke herbewapening, „dien innerhjkein drang, welke ook uitwendigen ommekeer met zicb brengt en tot gevolg heeft, dat eerlijkheid', vertrouwen en liefde richten oor worden tusschen personen en volken". Dit, ook ons streven, begroeten wij met volle instemming; immers, volgens haar Ordegrondwet beoogt de Nederlandsche Or de van Vrijmetselaren o.a. de ontwikke ling van al die eigenschappen van geest en gemoed, die den mensch en de menscb- heid' kunnen opvoeren naar hooger geeste lijk en zedelijk peil; zij erkent de alge meene broederschap der menschen; zij kweekt verdraagzaamheid, zij zoekt op, nat menschen en volken vereent en tracht weg te nemen, wat de geesten en gemoe deren verdeelt. Het hoofdbestuur is diep doordrongen van de groote beteekenis van de aange haalde Koninklijke woorden, juist voor dezen tijd; zij hebben ons getroffen, ook omdat wij en het zij gezegd met de eerbied en bescheidenheid, die ons tegen- over H.M. de Koningin past een weer- q3 met dc rechtspraak of de uitoefe- klank van die woorden in onze beginsel- j nmg van hel openbaar ministerie belaste verklarinr mouen hooren^- .-f lerlML der cerihtertiike macht, hebben een telingen, onder wie een aantal, dat er in geslaagd was nit een concentratiekamp te ontsnappen en waarvan verscheidene»! sporen van mishandeling vertoonden, lie- nevens verscheidene jonge meisjes en be jaarde lieden, aan het station te Zevenaar is aangekomen, en dat deze menschen per keerenden trein weer naar Duitschland zijn. teruggezonden, nadat zich op het station hartroerende tafreelen hadden afgespeeld'?, 2. Is de minister, ingeval voorgaande viaag bevestigend wordt beantwoord, be reid mede te deelen: a om welke redenen, nadat de re- goerïng toegezegd heeft Joodsche vluch telingen in zekere mate hier te lande toe te laten, aan bovengenoemde vluchtelin gen de toegang is geweigerd; b. waarom in dit geval zelfs geen reke ning is gehouden met het feit, dat een aantal dezer vluchtelingen levensgevaar, al thans lijfsgevaar dreigt, terwijl vóór 10 November j.l. deze omstandigheid voor de beoordeeling der toelating wél gewicht in de schaal legde? Moreele en geestelijke herbe wapening Adhaesicbctuiging aan H. M, de Koningin van de rechter- Belgie België zal een agent te Burgos benoemen. Minister-president Spaak heeft gistermid dag in den kabinetsraad mededeelingea ge daan over de besprekingen, welke hij met de ministers Golijn en Parijn heeft gehad ter gelegenheid van het officieel© bezoek van den koning aan Nederland, Hij beeft voorts de groote lijnen aange geven van de verklaring, welke hij Dinsdag in den Senaat zal afleggen over de politiek der regeering tegenover Spanje. Na den ministerraad werd gisteravond vernomen, dat de eerste minister tijdens deze verklaring het besluit zal mededeelen. dat een agent naar Burgos zal worden ge zonden Hij zal er de gebiedende nood zake!ij'kheid van aantoonen voor de behartiging der com- mercieele belangen van België. De agent van België zal niet worden benoemd voor de debatten in het parlement, Frankrijk Betoogers veroordeeld, Twee personen, die Woensdag bij den uilgang van het Gare du Nord kreten van afkeuring hebben geuit bij het voorbijgaan van Chamberlain, zijn onderscheidenlijk veroordeeld tot veertien en zes dagen gevangenisstraf. Bulgarije Revisionistische troebelen. Vierhonderd studenten en anderen zijn gisteren te Sofia gearresteerd en een aantal personen werd gewond. Tijdens verscheidene botsingen die zich hebben voorgedaan tusschen betoogers en politie. De demonstranten hebben luide geprotesteerd tegen het verdrag van Neuilly Studenten en andere knielden op straat, etn riepen: HeiJ Hitier. Zij zongen het volks lied van de Dobroedsja. Elk jaar op 27 November, op den ver jaardag van de onderteekening van het verdrag van Neuilly, worden protestbijeen- komsten gehouden. Dit jaar begonnen de beloogingen vroeger. 1 De regeering is vastbesloten op rede lijken voet te blijven met de huren vajn Bulgarije en zij wenscht deze revisionis tische agitatie te beteugelen. Verdere agi tatie wordt venvacht tegen vandaag en morgen. Int. Samenwerking Zweden uit de niet ininengingscommissie. Die Zweedsche regeering heeft haar ge zant te Londen, die eveneens vertegenwoor diger van Zweden in de niet-inmengings- commissie is, opgedragen zijn mandaat als lid der niet-inmengingseommissie, ter be verklaring mogen.hoqipn^,-:_ Overtuigd', dat ook Gij niet andêrs wenscht dan dat: „eerlijkheid, vertrouwen en liefde richtsnoer worden tusschen per sonen", willen wij nu uitvoering geven aan een reeds eerder bij ons opgekomen voornemen, Uwe aandacht te vragen voor de wijze waarop in de Roomsch-Katho- lieke pers de Vrijmetselarij en Vrijmetse laren worden besproken. Behalve enkele uitzonderingen van den laatsten tijd; geschiedt die bespreking op een wijze, die den R.K. auteurs onwaar dig is. Met opvallende, vet-gedrukte hoofden verschijnen nn en dan in de Roomsche pers artikelen, zooals„Bolsjewisme en vrijmetselarij onder één masker"; „Die ac tie der godloozen in Frankrijk, Vrijmetse laars en Sans Dieu's"; „Pauselijk woord' en vrijmetselaarsgeest"; „Merkwaardige onthullingen over de vrijmetselarij". In al die artikelen staat niets over de Vrijmetselarij, rechtstreeks, noch zijdelings maar het doel is bereikt, n.l. het vestigen van de aandacht op de Vrijmetselarij in ongunstigen zin. Vrijmetselaren en Roomsch-Katholieken zullen ook in de toekomst, als anders denkenden, hunne levensbeschouwingen tegenover elkander blijven stellen, doch laat dat dan geschieden op waardige wij ze, en met vermijding van laster en grof heid. De werkloosheid In de week van 7 tot en met 12 November 1938 De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat blijkens door liet Centraal Bureau voor de Statistiek ver strekte voorloopige gegevens in de week van 7 tot en met 12 November 1938 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloo- ze-nkas waren aangesloten 567.022 perso nen (waaronder 74.891 landarbeiders). Van de 492.131 verzekerden, huiten de. landarbeiders, was het werkloosheidsper centage 23,2 (in de vorige verslagweek, van 24 tot en met 29 October 193S, was dit percentage 22,5). In de overeenkomstige verslagweek van November was het werkloosheidspercen tage voor verzekerden (zonder landarbei ders) in de laatste jaren als volgt: 1932 28,4; 1933 25,2; 1934 27,6; 1933 31,5; 1936 30,0; 1937 25,1; 1938 23,2. Op 12 November 1938 waren bij de orga nen der openbare arbeidsbemiddeling in geschreven 346.379 werkzoekenden, waar van er 328.961 werkloos waren (n.l. 314 715 mannen en 14.246 vrouwen). Het weigeren van Joodsche vluchtelingen. Het (s.d.) Tweede Kamerlid Donker heeft aan den minister van justitie de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het waar, dat er op 23 Novem- schikking van lord Plymouth te stellen, lber j.l. een groote groep Joodsche vluch teden. d&r rechterlijke macht, hebben een adres gerient tot H. M. de Koningin, waar in zij getuigen van de diep gevoelde dank baarheid en volkomen instemming, waar mede zij kennis hebben genomen van Hare Majesteits oproep tot moreele en geestelijke herbewapening. Van de noodzaak, dat eerlijkheid!, ver trouwen en liefde richtsnoer worden van. ons aller denken en handelen, zijn zij ten volle overtuigd. Het wil hun voorkomen, dat dit even zeer geldt voor de nooden binnen den kring -mn eigen volk als voor die daar buiten, in de verhoudingen tusschen de volkeren onaerling. Hetgeen de adressanten in hun ambt dagelijks waarnemen, heeft hen doen zien, dat bepaaldelijk ook voor den nood! bin nen eigen kring moreele herbewapening de eenigc uitweg is. Misdrijven vinden hun oorsprong in het tekort schieten van opbouwende moreele eigenschappen bij den dader, meermalen m .edzuoht bij anderen tevens. Niet het snelverkeer eischt dagelijks men schen Oilers, maar het egoisme en gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel bij de weg gebruikcis. Scheidingen, in steeds groeiend aantal, zijn vrijwel steeds de oogst van gebrek aan ware. opofferende liefde en zelfver loochening Nog veer meer huwelijken mis lukken aoor dezelfde oorzaken zonder dat wettelijke scheiding volgt. Het is met voldoende, al ware dit mo gelijk. alle geschillen volkomen juist te beslech.cn. Geeu vonnis neemt de mo reele oorzaken bp de partijen zelf weg. Alleen een ommekeer in de harten der menschen kan ae grondslag zijn voor een werkelijk© oplossing van allen nood. En dit geldt niel alleen voor hen, die proce- deeren. De rechtzaal toont geen op zich zelf staand bcelü, maar slechts den neer slag van de moreele opvattingen in ons geheele volk. Goede vrienden op de internationale honden tentoonstelling, welke in het Alexandra Pa lace te Londen werd gehouden. Deze courant verschijnt dagelijks, metait- aoadering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.iianco per po3t f 2.50. Prys per week- 15 ets. Afzon derlijke namraerB 4 cta. Abonnementen worden dagelpka aangenomen, Advertentien voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan liet Bureau bezorgd zyn, 's Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Pr\js der Advertentién: ran 1—5 regels f155; Iedere regel meer f030, in het Zaterdagnummer 15 regels f 1.80, iedere regel meer f035 Reclames f0.75 per regel. incassokostenöcts.; postkwitanties 15 ets. Tarieven van advertentien by abonnement zyn aan het Bui eau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Klem» Advertentién opgenomen 1050 t/m 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentién tot25 woor den f 0.25, nuts vóór Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau bezorgd 's Zaterdags Kleine Adv ertentiën i 100, Indien niet Yóór Vrijdagavond uur bezorgd. 14 Kar. Goud met aardig ge schenk - en ara-, "veeren GRATIS MEDERLANDSCH FABRIKAAT

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1