November en December te Schiedam 1813 n. TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Door A. VAN DER POEST CLEMENT De laatste November dag brengt dan -roar Schiedam de beslissing. Het Provisio neel Bestuur komt bijeen. Alle leden zijn aanwezig behalve Pieliot en Heyligers. Van beide heeren is een schrijven binnengeko men. Heereman leest zè voor. „De grote ge beurtenissen", zoo schrijft Pichot Lespinas- se, „welke er in dit land plaats heblien, zedert de Erectie van bet College, mij doende voorzien, dat de enge kring, welke ik mij daarvan had voorgesteld van alleen werkzaam te moeten zijn tot bevordering der rust en ordre, en tot waameeming der Stedelijke belangens, door den loop der omstandigheden overschreeden zal moeten worden, doen mb besluiten om voor mijn post als lidt van het Provisioneel Bestuur te bedanken". Heyligers neemt eveneens ontslag „om redenen". Ongetwijfeld zal er'aandacht geweest zijn bij het hooren voorlezen Van deze brieven Maar bet is alsof men aam het gelaat van den president ziet, dat er belangrijke, ern stige mededeelingen nog moeten komen, Zoo is het inderdaad. Gespannen luistert men naar den volgenden brief: „De Generaal en chef Baron Sweerts de Landas aan' de tegenwoordige regeering van Schiedam. Mijne Heeren, „Tot mijn groote verontwaardiging heb „ik vemomenl, dat de Publicatie van 't „Gouvernement door UEd. nog niet is ge publiceerd; ik heb zulks niet kunnen ge loven), dan zo 't zelve nog niet moigt ,gebeurd zijn, gelaste ik UEd, bij deze „dezelve op ontfangst dezes ie laten pu- „bliceeren en bij nalatigheid van dien,, zal „ik met mijne 'magt UEd.'hier toe nood- „zaken. - „De Generaal en chef voomd. „J. D. Bn. Sweerts de Landas". Nog is de president niet gereed. Ook de Commissaris-Generaal van het Algemeen Bestuur der Vereenigde Nederlanden te Botterdam, F. B." 's Jacob, had zich tot het Provisioneel Bestuur van Schiedam ge richt in de volgende bewoordingen„Daar de belangen van het Algemeen vorderen, om de zeivde geest welke in de grootste steden van deze Departementen daorstrale," overal te doen werken, zoo' gelasten' wij om -on-verwij'd de-Prodamatie-yan -heWtl- gemeen. Bestuur* dei Vereenigde* Nederlan den in dato 's-Gravenliago den 20 en 21 November 1813 in Uwe gemeente te doen aflezen en aanplakken, zoo als zulks al daar gebruikelijk is". Schiedam kiest de zijde van den Prins. Als de president zijn voorlezing beeft beëindigd, is er een oogenblik stilte. Wat er in ieders gemoed omging, we weten het niet. Wat ieder lid afzonderlijk te berde bracht, we weten het evenmin, We kennen slechts het besluit, dat de besprekin gen bekroonde: „In aanmerking genomen, dat de troupen der geallegueerd'e mogend heden niet alleen in dit land zijn doorge- rillonbespeling dien dag nog eens te her halen. 's Avonds van acht tot twaalf uur zullen de openbare gebouwen geïllumi neerd worden. 3 December worden Heereman, Pieter- maat en Vexnède aangewezen om den Prins van Oranje in Den Haag „van wegens het Bestuur dezer stad over Hoogstdeszelfs ar- rïvement te complimenteerea". 7 Decem ber brengen deze Heeren verslag uit van hun zending: eerst hadden zij een ver- geefscbe reis naar Den Haag gemaakt, maar gisteren waren zij bij Z.D.H. toege laten en hadden de gevoelens van dank baarheid van het Sehiedamsche Bestuur over de komst van deii Prins in Neder land1 vertolkt; de Prins had hen in de „minzaamste termen" te woord' gestaan. Tenzelfden dage wordt nog besloten, dat op den eerst volgenden Zondag, 12 Decem ber,in alle Sehiedamsche kerken dank en bedestonden gehouden zouden worden. Oranje soeverein. Dan komt de 8ste December, een dag, die, eyenals" de 30ste 'November, den Schiedammers wel lang in het geheugen zal zijn gebleven, 's Morgensbetreden de heeren van het Provisioneel Bestuur het Stadhuis. Dte presidentdoet mededeeling van de Proclamatie van den Prins van Oranje ter gelegenheid' van zijn komst op den vaderlandschen bodem. Van de voor pui van het stadhuis, ten overstaan van alle leden van het bestuur, na voorgaand klokkengelui, wordt op plechtige wijze de proclamatie den volk© hekend gesmaakt, 's Avonds 8 uut vergadert het bestaar ten tweeden male. Heereman vertelt, dat hij deze vergadering had belegd, omdat ver schillende ingezetenen verzocht hadden hun wenschen aan het bestuur kenbaar te mogen maken. Heereman deelt dan éérst nog het volgende mede: In do 's-Graven- haagsche Courant van 7 December had hj "s middags een Publicatie van den Prins van Oranje gelezen van 6 Decem ber, houdende „dat zijne Koninglijke Hoog heid, na op den 2en dezer in Amsterdam de souvereiniteit over de Vereenigde Ne derlanden ingevolge de algemeen uitgedruk te begeerte des volks, te hebben aanvaard, de teugels der Regering zelve in handen genomen, en zich met de onmiddellijke be- ste^^^dor--staat9zak^-^Ma^g-heidt2,.v, De president zegt niet tehebben kun nen nalaten dit belangrijke stuk nog he den ter -kennisse van het bestuur te bren gen. De leden van het bestuur zetten uit een, hoe reeds van vele zijden hun de wensch der ingezetenen van Schiedam was kenbaar gemaakt, dat ook namens deze stad de souvereiniteit over deze landen zou worden aangeboden. Ook zij zijn vain mcening, „dat het aanvaarden derzelve Souvereiniteit door zijn© K.H, alleen in staat is om de zoo verlangde omwending van zaken geheel te voltooijen, den Vijand geheel van den Vaderlandschen bodem te verdrijven en aan Nederland d© vorige dagen van welvaart, voorspoed en luister MIJMERINGEN Hinderen in de verte. Zekér zouden wij verbaasd staan, waa neer wij wisten, hoeveel ouders in. Neder land kinderen hebben, die, tot zelfstandig heid gekomen, buiten onze Europeesche grenzen hun levensbestaan gevonden heb ben. Want, niettegenstaande alle moge lijke beperkingen in bijna alle landen, gin gen zelfs nog in de laatste tijden talrijke jonge mannen en vrouwen naar andere lau den. De een bleef dichter bij bonk dan de ander. De eerste hield gemakkelijker den band met bet ouderlijk huis aan dan de ander; loopt dus minder gevaar te ver vreemden van die hem het naast zijn op aarde. Het ligt in de natuur wan den mensch, dat die band aangehouden wordt Het doet steeds onaangenaam aan, wanneer wij hoo ren van kinderen, die het ouderlijk huis verlieten om een eigen plaats in de wereld in te nemen en nooit meer zich aan dat huis, aan hun ouders iets gelegen lieten lig gen. Voor veel oudere is .dat meer dan een verdriet; het is hun kruis. Menig schrijver heeft over dat onderwerp een roerende schets geschreven. Wanneer het goed is, is het voor ouders een heel ding om een land zoover weg te zien trekken. Vaak werd -het begeerd: een mooie positie, gunstige'- .voorwaarden. Met dankbaarheid werd' de* positie aanvaard. Welk' een moeite had mén zich niet gege ven om haar te verwerven. Maar toen de dag van het vertrek aJ meer en meer na- derde; toen de reis geregeld1 moest worden passage besproken, afscheid genomen en eindelijk de dag van het vertrek aangebro ken was, to<$n was er- toch stille droef heidnu nog het wegbrengen naar trein of bootmomenten, die men niet licht vergeet; momenten, die moeder tranen in de oogen brengt, omdat zij zich niet goed houden kan en vader stil maken, omdat hij zich goed houden wil en om zijn vrouw ook' goed houden moet Dan is er een stoel leeg; een kamer vrij gekomen in het huis. Dan is iu het leven ingetreden het wachten. Wachten op tijding uit het verre land. Hoe welkom zijn die tij dingen. Daarvan wist zoowaar reeds de oude Joodsche Spreukendichter ie gewa gen „een goede tijding uit verren lande is als ktoud water op een vermoeide ziel". Kinderen in de vertél Men heeft ze en toch men heeft ze niet. Béter: men heeft ze, maar men bezit ze 'niet Tenslotte zijn tien levende woorden meer dan tien lange brieven. Zéker, men leeft met elkander mee. Men leeft van brief tot brief. Aan De reddingboot van Southend slaagde erin de opvarenden van den bark ,,Neepawa", die ter hoogte van de Engelsche kust tijdens den jongsten stom verging, aan land te brengen. Op den achtergrond het wrak, waarvan nog slechts de masten boven water uitstaken. drongen, maar binnen Amsterdam zijn ge- 00,J,blik mag meer trokken, ook Den Haag, Hoofdplaats van dit c -*> Arrondissement hebben bezet, dat er geen© der voormalige administratiën aldaar meer aanwezig zijn, en dat gemelde iróupen het Algemeen Bestuur der Vereenigde Ne derlanden in naam van Z.D.H. den Heere Prinse van Oranje erkennen en des zelfs beveelen doen ter uitvoer brengen, dat men dus het gemelde Bestuur moet aan merken als belast met de uitoeffening en oppermagt in deze gewesten, dat voorts hoezeer het Provisioneel stads Bestuur zicih alleen heeft geconstitueerd tot bewaring der rust en orde binnen dezle slad' en waarneming der stedelijke zaken," echter de omstandigheden van dien aart zijn ge worden, dat dte belangens der stad niet meer van de algemeene belangens kunnen afgescheiden worden, en dus vorderen dat deze stad zich gedrage naar hetgeen plaats heeft in de grootere en hoofdsteden van dit land, en dat het Bestuur gehoor geve aan den algemeenen wensch der Ingezete nen dezer stad. Is goedgevonden de proclamation van hot Algemeen Bestuur der Vereenigde Ne derlanden in dato 'sGravenhage den 20 en 21 November 1813 te doen aflezen en aanplakken". Vrees van R.K. zijde. Van de aanwezige leden is het alleen de heer Nolet, die tegenstemt, vermoedelijk!, zooals ook' Heeringa indertijd schreef, uit vrees, dat met den Prins de voorrechten der Hervormden zouden terugkeeren. Zoo komt dus in Schiedam de ommekeer definitief tot stand. Nog denzelfden dag 's avonds laat, bereikt den president Heere man het bericht, dat de Prins van Oranje in Scheveningen geland en in Den Haag was aangekomen. Den volgenden morgen vroeg reeds komt het Provisioneel Bestuur weer samen. Heereman doet mededeeting van de gisteren ontvangen „belangrijke en hteugehelijke tijding"; hij zegt reeds provi sioneel last te hebben gegeven dezen mor gen do. klokken* te luiden en het carillon te bespelen. Het bestuur kéurt allés wat haar president gedaan had- goed'. Tevens wordt besloten het klokgelui en de ca- worden verloren. Zoo spoedig mogelijk zal, na voorgaand.' klokgelui, ten overstaan van het geheel© bestuur, van de voorpui van het stadhuis de proclamatie worden afge kondigd. De plechtigheid zal opgeluisterd worden door het spelen van blaasinstru menten. Ook het carillon zal worden be speeld'. Eerst als dit besloten is, worden de vertegenwoordigers van de burgerij bin nengelaten, die er ook nog ©ens op aain dringen, dat door Schiedam op het voor beeld' van de grootere Hollandsch© steden den Prins van Oranje de souvereiniteit zou worden opgedragenimmers het volk* be schouwt dit als de verzekering van zijn heslaan en zijn welvaart. De president ant woordt, dat liet bestuur „reeds in zoo verre den wensch der Ingezetenen was vooruitgegaan", dat het zoo juist beste ten had' de proclamatie, waarbij de Prins kennis gaf de teugels van het bewind aanvaard1 te hebben, te doen afkondigen. Met de opdracht, dit besluit alvast aan de burgerij mede te deden, verlaten de burgers het stadhuis. Inmiddels had klokgelui de burgerij, voor- zoover zij al niet reeds op straat was, op de been gebracht. Vol menschen staat de Groote Markt. Het carillon speelt. Toort sen en flambouwen werpen hun spook achtig licht over de menigte. Trompetge schal weerklinkt. In statige» stoet gaan do leden van het Provisioneel Bestuur maar de voorpui van het stadhuis. De publica tie wordt luider stemme voorgelezen; „wel ke voorlezing", zoo staat er in de notulen, „met den grootsten geestdrift onder do levendigste acclamation en blijdschapsbe- toningen van den volke is achtervolgd ge worden". 1) 25 jaar geleden heeft do toenmalige Sehiedamsche archivaris, N. J. M. Dwesch, in het Historisch Gedenkboek der Herstel ling van Neerlands onafhankelijkheid in 1813 bovenstaande gebeurtenissen even eens beschreven. beide zijden van de verte. Maar het per soonlijk éuutact ontbreek L Hèt zien in el kanders oogen; de stevige handdruk; het medeleven van dag tot dag. Hét medeleven vooral in dagen van groote vreugde of van diepgaand verlies. Dan eerst voelt een va der, een moeder, dat zij kinderen in de verte hebben. In stille oogenblikken, hoe vaak gaan dam de gedachten terug in het verleden. Toen de kinderen nog Wein waren en allen nog thuis. En vader en moeder vaak met zor gen in het liart dacfoten aan de toekomst van hun kroost; het inkomen minder en de kansen geringer werden. En toen kwam de toekomst ineens open te liggen maar heel in de verte. Een bres werd geslagen in den kleinen kring. Hét wachten begon en het tellen. Het wachten op goede tijding uit het verre land en het aftellen van de maanden, de jaren van het verlof. Het verlof naderde en aan beide zijden van de verte nam de spanning toe. Welk een weerzien was datWelk een vreugde I Wie dat in hun leven erva ren hebben, weten dat. Wie het niet erva ren hebben, kunnen deze vreugde zich in derdaad' moeilijk' indenken. Voor dit alles is echter één voorwaarde ■onmisbaar: de positieve opbouw van het gezin. Waar een gezin, bet bekende beeld van het losse zand vertoont, daar zal dat losse verband door de verte geheel opge lost worden. Waar een hechte en sterke ge zinsband is, daar zal te samen gehouden worden wat natuurlijkerwijs te samen hoort. Wij lazen dezer dagen een brief van een jong vrouwtje, dat nog drie jaren wachten moet voor de verlof tijd van haair man aan breekt. Vader en moeder hier in Nederland' hebben verhuisplannen en schreven daar over naar de kinderen in de verte. Toen kwam het protest: Niet verhuizen, want dan kunnen wij ons hier niet voorstellen, hoe het huis is. Een klein voorbeeld van wat wij zoo even zeiden. Het ouderlijk huis is voor hen in de verte als vrucht van positieven gezinsop- bouw nog het middenpunt. Zij willen er al les van weten; stellen zich in stille uren voor, hoe vader en moeder; dé broeders, de zusters daar zijn. Zoo moet het blijven. Blijft het niet zoo, dan zakt daar iets weg. Maar...... kinderen in de verte of nietdit blijft de taak der ouders, en niet minder van de kinderen, een taak in onzen tijd te veel verwaarloosd, om positie ven gezinsbouw te verzorgen. De kinderen in de verte zijn daarvan bet overtuigend bewijs. I J. Nagel, smsam DElt ZATERDAG 26 November 1938. No. 22029. Het Dnitsche consulaat te New Tork wordt De Koning en de Koningin van Engeland bewaakt door... Joodsche poliÜe-ogenten. brachtell dezcr dagen een bezoek aan het Max FinMsteaii. de commandant der bewa^ kingsmansehappen, verlaat na een inspectie mmr Konxngui Elizabeth genoemde ziéken- het consulaat-gebouw. huis aan de Hackney Raod te Londen. Sport Voetbal De wedstrijden van morgen Moeilijke wedstrijden voor Her- mes-DVS en SV.V De eerste 'helft der competitie wordt in de Westelijke afdceiingen morgen beslo ten en dit slot belooft een spannende periode in te luiden. In Afdeeling 1 ontvangt Hermes-DVS, dat in ongewijzigde opstelling speelt, CVV. Gemakkelijk: zullen onze stadgenooten het niet krijgen tegen het sterk defensief spe lende Rotterdamsche ctuh. De laatste wed strijd van Hermes-D VS tegen HBS was slecht en waarschijnlijk zullen de spelers deze waarschuwing ter harte genomen heb ben. 'Bizonder hard zal er gewerkt moe ten worden, wil er een beter resultaat be haald worden dan een gelijk spel. Aan den kop gaat nog steeds ADO. Morgen krijgen do Hagenaars echter DWS op bezoek cn bedriegen de voorteekenen niet, dan zullen de Amsterdammers door middel van een overwinning de leiding overnemen. Blauw Wit en KFC, even eens tot den kopgroep behoorende, spelen in bet Olympisch Stadion. De mogelijkheid bestaat, dat Blauw Wit iets productiever is en dus een kleine zege behaalt. Stormvogels heeft het vrij gemakkelijk. Zij krijgt HBS op bezoek en een over winning voor de IJmuidenaren moet als zeker aangenomen worden. Sparta speelt op eigen terrein tegen Xerxes en zal wel haar zooveelsle nederlaag te incas- seeren krijgen. In Afdeeling II kan Feijenoord zich op de eerste plaats handhaven, aangezien Feijenoora zich in eigen huis toch wel meester zal kannen tonen over RFC. Moch ten de Rotterdamsche leiders evenwel strui kelen, aan neemt DOS de leiding over, aangezien zij op het bezoekende VIJG een overwnniiig kan behalen. DHC ontvangt VSV. Een veraeehng der punten ligt hier wel 'htt meest voor de hand. Ajax kan haar positie eenigszins ver beteren doos het teleurstellende Haarlem een nederlaag toe te brengen, 't Gooi doet de laalste weken van zich spreken en met de resultaten van den laatsten tijd voor oogen, moet zij geacht worden in staat te zijn DFO te slaan, waardoor zij de onderste plaatsen zou overlaten aaa Haarlem en BFC. In TIB moet SVV naar Vlaardingen, om De lioliandiaan partij te geven. Weliswaar staat SVV nog steeds ongeslagen aan den kop van ae ranglijst, maar men mag niet vergeten, dat De Hollandiaan een zeer gevaarlijke tegenstander is op eigen ter rein. Geven onze stadgenooten hetzelfde spel te zien ais tegen Sliedrecht, dan kan men er op rekenen, dat zij twee punten mee naar huis nemen. De lagere klassen. In de dercte klasse C speelt DHS thuis tegen Coal. DUS kan een overwinning be halen. Martinit krijgt het moeilijker in haar uitwedstrijd, tegen OVV, doch kan door enthousiast spet beide punten veroveren. De drie vierae klussers spelen weer al len thuis. Ursus ontvangt DVC en kan den bezoekers een nederlaag toebrengen. SFC speelt tegen Concordia. Willen de Schie dammers in de running blijven, dan is een overwinning noodzakelijk en wij ge loven, dai zij hiertoe in staat zullen bh ij ken ta zijn, Schiedam ontvangt DJS ea zal waarscnijulijk de punten deelen. Hockey ïl.K.S.V. Excelsior. Het hockey programma voor morgen! luidt: Dames: Bully 1—Excelsior 1, 12 uur. Korfbal Vlug en LenigO.D.O. Morgenmiddag om 2 uur speelt Vlug en Lenig een zeer belangrijken thuiswedstrijd tegen het Dordtsche O.D.O. Destijds behaalde Vlug en Lenig in Dor drecht een gelijk spel, maar of zij lied thans zoover zal brengen, is niet gemak kelijk te voorspellen. Het kan een aardige wedstrijd worden. Aan dezen wedstrijd gaat de wedstrijd Vlug en Lenig 2't Zuiden vooraf, diet om 12 uur aanvangt De stand aait het hoofd van de rang lijst luidt thans: l Vlug en Lenig 5 3 2 8 18—14' Deetos 3 5 3 1 1 7 13—9 O.D.O! 3 3 2 18 18—12 Sfy. Bret

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5