HANS EN BOB SCHIJFSCHIETEN PM ZELF TE MAKEN Guericke* de tovenaar van Maagdenburg MS We wisten allemaal, hoe Hans ernaar verlangd had om zijn oom naar de boot te mogen brengen. Je moet weten, dat Hans biet bij' zijn ouders woonde. Zijn vader en moeder waren nog in Indië, maar hij was naar Holland gekomen, omdat hij hier op school moest gaan. Hij woonde nu in huis bij twee dames, die nog meer kinderen bij zich hadden. De dames waren wel aardig, maar ze waren vreselijk streng en we von den het altijd heel zielig voor Hans, dat hij direct erge straf voor alles kreeg, als hij eens iets deed, dat niet mocht. En Hans was nogal een woelwater, dys het gebeur de vrij dikwijls, dat hij na moest blijven of strafwerk kreeg. Dan kreeg hij thuis ook nog eens straf en mocht een paar dagen niet voetballen of er werd een ander pret je ingetrokken. Nu ging zijn oom, de enige oom, die in Holland was, naar Indië terug en Hans mocht hem naar de boot brengen. Hij moest hem nog een pakje meegeven voor zijn vader en moeder. Hij had zijn oom Jaap in lang niet gezien, want deze woon de helemaal in het Noorden van het land. Met de trein van half 5 zou hij aan het station aankomen en dan zou Hans met hem meereizen tot Amsterdam. Hans mocht zelfs mee op de boot van Amsterdam naar IJmuiden. Hij was de laatste dagen dan ook erg braaf op school geweest, want hij wist, heel goed, dat de dames Bel zeker niet goed zouden vinden, dat hij naar Amsterdam ging, als er klachten over hem kwamen. En toen gebeurde het! Op de allerlaatste mid dag! Het was werkelijk niet de bedoeling van Hans geweest om die prop papier tegen het hoofd van meneer Van Broek te schieten. Het ging helemaal per onge luk! Maar meneer was woede..d. Hij keek Hans heel boos aan en zei: „Kom jij om vier uur maar eens een kopje thee drinken in het scheikun delokaal. Breng je boeken .en schriften mee en neem ook de huissleutel maar mee!" Iedereen wist wat dat betekende. Dan moest je zo lang blijven, dat de deur thuic al dicht was, zoals meneer dat noemde. We keken allemaal naar Hans, Hij had een erge kleur gekregen en we hadden vre selijk met hem te doen. Even later, in de middagpauze, gingen we vlug naar hem toe. Hij zag er uit of hij wel een deuntje wilde gaan huilen! Eén van ons, een nieu weling, stelde voor om stilletjes weg te gaan om vier uur, maar dat kwam omdat hij meneer van Broek nog niet kende. Als je dat zou doen, zou hij meteen naar huis opbellen en dan mocht Hans helemaal niet meer weg van de dames. We moesten er dus iets anders op vinden. Eerst dachten we erover om het tegen meneer te zeggen, maar hij was zó boos geweest, dat Hans dat niet durfde1 Maar toen kwam Bob op een idee! Bob is nogal brutaal, maar hij is een echte, trou we vriend en je kon altijd op hem rekenen. Hij zit in de parallelafdeling. We fluister den een tijdje met elkaar en toen hadden we het hele plan al klaar. We zouden alle maal meehelpen om te zorgen, dat Hans toch nog mee kon naar Amsterdam. Het uur na de pauze hadden we weer les van me neer van Broek. Dan zouden we beginnen! Misschien zou de rest ook wel in orde ko men Toen we na de pauze weer in de klas za ten, waren we allemaal zo lawaaiig en zo druk, dat meneer telkens boos naar ons keek. Maar dat kon ons niets schelen, we praatten zachtjes met elkaar en lachten en eindelijk zei meneer nijdig: „Nu moet het maar eens uit zijn! Jullie komen allemaal Om vier uur terug in het Scheikundelo kaal! Ik wil dat lawaai niet meer hebben m de klas!" We keken elkaar vrolijk aan en knipoog den eens. Het eerste deel van ons plan was alvast goed gelukt! Nu moesten we verder aden. Om vier uur stormden we allemaal het Scheikundelokaal binnen. Meneer was er nog niet en dat kwam goed uit. We draai den de lampen achter in de klas uit en zet ten er andere peren in, die geen goed licht gaven. Want ik zal het maar direct zeggen, we waren wel met het goede aantal leer lingen, maar het was toch beter als we niet al te duidelijk te zien waren, want al had Bob nog zo zijn best gedaan, hij leek nog niet erg op Hans! Meneer riep één voor één onze naam af om te zien of we er wel waren. Hij scheen niet eens gemerkt te hebben, dat er iets niet in orde was met de lampen. Toen hij Hans' naam afriep, antwoordde Bob: „Pre sent!" ..Boers" 7"\ meteen een boek, dat precies op hetzelfde ogenblik op de grond viel. Meneer van Broek keek nijdig naar den eigenaar van het boek en vergat daar door eens een beetje nauwkeuriger naar Hans te kijken. Daarna stelde hij Hans de eerste vraag. Maar nog voor Bob tijd had om te ant woorden, viel er een klosje garen op de grond. Het was een heel mooi, wit klosje garen. Het viel van de achterste bank en bij elk treedje (in het scheikundelokaal staat elke bank een beetje hoger dan de bank daarvoor), bonsde het hard naar be neden. Nu moest meneer eerst weer on derzoeken wie dat klosje garen had laten vallen. Gelukkig vergat hij daardoor, dat hij iets aan Hans had gevraagd. Daarna moesten we sommen maken. We schreven allemaal heel ijverig. Meneer van Broek liep tussen de banken door en keek bij ieder eens, hoe hij hef maakte. Plotse ling bleef hij staan en dacht na. Hij keek op het blonde hoofd van Bob. Hans had donker haar! Dat was heel gevaarlijk en we kekp" elkaar eens angstig aan. Bob deed net hij niets merkte en schreef rus tig verf ~r. Toen egon één van ons plot seling hard te gapen. Meneer van Broek draaide zich nijdig om en vergat, dat Hans nooit blond was geweest! Even later stond hij plotseling voor Bob, die voor zich uit staarde. Hij keek hem recht aan. Bob keek hem ook aan. zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken en begon toen zelfs te praten. „Het zijn erg moeilijke sommen, meneer", zei hij. Me neer begon te lachen en zei: „Ja, dat is heel goed voor jullie!" Toen moesten wij" allemaal lachen en meneer lachte mee. Hij OPLOSSING VAN DE LEGPUZZLE: DE GANZENHOEDER. dacht zeker, dat we hém geestig vonden! Toen kwam hij in zó'n goeie stemming, dat hij ons nog eerder naar huis liet gaan, dan zijn plan was geweest. We waren toch wel een beetje verbaasd, dat hij niets van de omwisseling van Hans en Bob had ge merkt. Het kwam waarschijnlijk, omdat hij de jongens allebei heel goed kende en om dat het helemaal niet bij hem op kwam, dat een jongen vrijwillig school zou blij ven. Hij zag daar Bob zitten en dacht er niet zo gauw aan, dat Bob niet bij ons in de klas zat, maar in de parallelafdeling Bovendien had Bob zijn rol heel goed ge speeld en had zo gewoon gedaan, dat me neer helemaal geen argwaan had gekregen Hans was intussen naar Amsterdam ge gaan en had zijn oom tot IJmuiden uitge leide gedaan. Toen hij de volgende dag op school kwam had hij voor ons allemaal een reep chocolade bij zich. „Van oom Jaap", zei hij. „Omdat jullie me geholpen heb ben!" Toen gingen we naar meneer van Broek toe en vertelden hem alles. We boden zelfs aan om nog een uur na te blijven, maar hij zei: „Eén keer is genoeg!" en stuurde ons toen weg. In het jaar 1631, in de dertigjarige oor log, stond het leger van den veldheer Tilly voor de stad Maagdenburg. De Raad van de stad was bereid zich over te geven, maar toen stroomden alle burgers samen en ver langden van de Raad, dat ze de stad zou den verdedigen. Otto von Guericke, een jonge burger, stond aan het hoofd van de burgers. Hij zei, dat het schandelijk was om zonder je te verdedigen je stad over te ge ven. De Raad gaf toe en een paar maanden lang duurde toen het beleg. Op het laatst heerste er groot gebrek in de stad en werd er grote armoede geleden, maar de burgers hielden vol en zo behaalden ze tenslotte de overwinning op het machtige leger van Tilly. Niemand had vergeten, dat het eigenlijk Otto von Guericke geweest was, die tot verzet had aangespoord en uit dankbaar heid kozen ze hem nu tot burgemeester. En hij was een goede burgemeester. Hij ver dedigde en herkreeg de oude rechten van de vrije stad. Guericke als Natuurkundige. Maar niet alleen door zijn dapper gedrag is Guericke beroemd geworden. In Mei van het jaar 1654 liet hij zijn luchtpomp zien aan den keizer Ferdinand. Op het plein in Regensburg zagen de vorsten van het rijk iets, waar ze stom verbaasd over waren Er werden twee grote halve bollen, die hol waren, opgesteld. Toen pompten de helpers van Guericke met een instrument, dat nog nooit iemand eerder had gezien en dat Guericke „luchtpomp" noemde, de ïudtó uit de bollen, nadat ze de helften tegen elkaar aan hadden gelegd. En toen gebeurde het wonder! De twee kogels waren alleen door een leren riem aan elkaar verbonden, maar ze waren niet meer van elkaar los te krijgen. Aan elke helft werden 12 paarden vastgemaakt! De helpers sloegen de paarden en joegen ze op, zodat ze weg zouden hollen, maar de" dieren konden niet wegkomen! De bollen waren niet uit elkaar te krijgen en de paar den bleven eraan vastzitten! Toen kwam Guericke naar voren en lachend pompte hij weer lucht ih de bollenen ziet! Deze tovenaar kon nu de bollen gemakke lijk met zijn handen uit elkaar trekken. Maar er waren toen maar een paar van de aanwezigen, die begrepen wat dat bete kende! Het was een proef, die voor de na tuurkunde en de techniek van bijzonder grote betekenis was! De meesten vonden het wel een aardig grapje - en geloofden niet, dat de paarden de beide helften wer kelijk niet uit elkaar konden trekken. Hij maakte het weer. In 1658 deed een ander praatje de ronde! De burgemeester kon het wéér maken! Een paar dagen tevoren had hij tegen de burgers gezegd: „Jullie moeten allemaal je daken versterken. Kijk maar eens of de dakpannen allemaal goed vast liggen, want er komt een grote storm." Toen hadden ze allemaal gelachen, maar twee dagen later was er een storm gekomen, die zó erg was, dat de dakpan nen over de straten vlogen en dat de bur gers allemaal vreselijk bang werden! En helemaal boven, op de vierde ver dieping van zijn huis zat Otto von Guericke in zijn natuurkundig laboratorium en „maakte" het weer. Hij had een weerman netje gesmaakt, dat hem liet voorspellen, wat er voor weer zou komen. Het bestond uit een» glazen buis, die van boven geslo ten was en die in een bak met kwik stond. Op de oppervlakte van het kwik stond een klein houten poppetje, dat met de vloeistof zakte, als de luchtdruk veranderde. Met één hand wees het mannetje daarbij op een schaal, waar graden op aan waren gete kend. Dat was de eerste weervoorspeller en meteen de eerste barometer. Het speelgoed voor het meisje, ■v# Op een keer kreeg hij bezoek in zijn la boratorium van een klein meisje. Hij maak te een „slakkenhuis", voor hear. Een lange papieren buis rolde hij zo op, dat het een slakkenhuis leek." Het meisje blies in de buis en begon te juichen van plezier, toen het papier uitrolde en recht kwam te lig gen. Dat bracht de4 geleerde op een idee. Hi> bedacht, dat je zo ook de druk van de damp van verschillende gassen kon meten Hij maakte een buis van metaal, sloot het ene eind ervan af en maakte er een 'wij zer aan vast, die over een schaalverdeling liep. Toen liet hij damp in de buis stromen, de buis rolde een beetje los en hij kon op de schaal de sterkte van de druk aflezen. In 1663 gebeurde er weer iets, waar de hele stad over sprak. Er was een raadsheer bij den burgemeester op visite gekomen en toen had de burgemeester 's avonds plotse ling de kaarsen uitgedaan. Hij zette een grote kogel van zwavel op een stellage en liet de kogel heel vlug rond draaien. Toen hield hij er plotseling een stuk metaal te gen en op het- zelfde ogenblik knetterde het en er sprongen zulke helle vonken af, dat de kamer in een helder licht stond. De arme raadsheer schrok °r zo vreselijk van, dat hij van zijn stoel viel. Hij had de eerste electriseermachine ge zien. die door Otto von Guericke was uit gevonden! Jullie hebben allemaal wel eens op de kermis voor een schiettent stil gestaan en gekeken, wat je allemaal kon winnen als je precies in de roos schoot. En misschien hebben jullie wel een proppenschieter of een windbuks of iets anders, waar je thuis mee kunt schieten, zonder dat je de hele boel kapot schiet. Maar het spreekt van zelf, dat je een paar keer moet oefenen voor je zó goed kunt schieten, dat je precies de roos raakt. - Het is wel eens goed om te schieten, want je krijgt er een vaste hand van en daar heb je later, wat voor werk je ook doet, altijd plezier van. Het is heel gemakkelijk om Ézelf een schijf te maken waar je op kunt schieten. We kun nen het zelfs zo maken, dat we er een wedstrijd aan kunnen verbinden. We nemen daarvoor een houten plank, en tekenen daar op verschillende plaatsen cirkels op. Die cirkels zagen we nu uit en we zorgen daarvoor, dat de achterkant van de schij ven schuin afloopt. Jullie kun nen op het andere plaatje zien, hoe dat bedoeld is. Daar is de plank van de zijkant bekeken. Nu zetten we elke uitgezaagde schijf weer in de plank en slaan we ook een paar krammetjes in de plank zelf en maken zo de schijven met een touwtje aan de plank vast. Aan de voorkant zetten we dan een paar cijfers op de schij ven en als we de plank dan mooi geverfd hebben, kan de wedstrijd gaan beginnen. De plank wordt op een afstand gezet en ieder mag nu om de beurt schieten. Als een schijf geraakt wordt, valt die naar ach teren, maar blijft daar aan het touwtje hangen. Je moet van ieder opschrijven, welke schijf hij geschoten heeft en wie op het laatst de hoogste punten heeft, heeft gewonnen. Een andere schietschijf kunnen we ma ken tussen twee houten blokken in. We maken tussen vier houten latjes twee blok ken vast. Het onderste moet werkelijk vast zitten, zodat het zich niet kan bewegen, maar liet bovenste moet gemakkelijk kun nen glijden. Daartussen in komt de schijf te staan. We maken de schijf aan twee lat jes vast en zetten die latjes tegen de Mok ken aan. Wanneer je nu met het schieten het midden van de schijf raakt, vliegt de schijf weg en knallen de twee blokken op elkaar. Je kunt een klappert je op het on derste blok leggen, dan geeft het een erge knal als het bovenste blok op het onderste valt Verder kunnen we nog de „elownschijf" maken, We zagen daarvoor het figuurtje van een clown uit en verbinden dat met een schjjf, zodat de beide stukken hout lood recht op elkaar staan. Onderaan maken we nu scharniert je vast e op die manier .{naw^- •7 if t him HET NEEFJE UIT DE STAD: „Wat hebben jullie een domme kippen! Ze wroeten nu al drie uur in de grond en ze heb ben nóg geen ei ge vonden 1" kunnen we het mannetje en de schijf weer aan een ander plankje vastschroeven. Wan neer je nu schiet en je raakt de schijf, ver dwijnt die en staat plotseling de clown overeind. Dat is een heel grappig gezicht Natuurlijk kan je inplaats van een clown allerlei andere figuurtjes nemen. Dat moe ten jullie nu zelf maar eens proberen! EEN WERELDRECORD. In de dierentuin in Leipzig werd kort ge leden de 1000ste leeuw geboren. Zoveel leeuwen zijn er nog in geen enkele andere dierentuin geboren. Nu heeft deze dieren tuin weer een nieuw record geslagen met de geboorte van de 100 en 101ste gevlekte hyena. Dit is een wereldrecord. Het is tot nu toe nog maar heel weinig voorgekomen, dat een hyena, die in gevangenschap leefde een jong kreeg. Maar in de dierentuin van Leipzig, waarvan dr. Max Schneider, die bekend is door zijn grote kennis van hye na's, de directeur is, zijn er nu al zoveel geboren, dat ze over heel Europa verspreid zijn. Deze jonge hyena's zijn grappige dieren. Als ze pas geboren zijn, zijn ze eigenlijk nog niet gevlekt, maar hebben een zwart bruine kleur. Ze kunnen al direct lopen en hebben hun ogen open. Jullie weten, dat bijvoorbeeld pas geboren honden en katten hun ogen een paar dagen dicht houden. Deze hyena's hebben zelfs al sterke hoek tanden en ook hun snijtanden zijn al heel scherp. Ze beginnen dan ook al heel gauw met hun broertjes en zusjes te spelen en bijten elkaar dan flink. DE LAATSTE BLADEREN. WETENSWAARDIGHEDEN. In de Wang-Poorivier in China werd een schildpad gevonden. Op zijn schild stond geschreven, dat hij in 1580 door een pries ter was gevangen en daarna weer vrij was gelaten. Het is bekend dat sommige schild padden heel oud worden, maar deze is toch wel bijzonder oud! In Devon werd een huis helemaal door brand verwoest. Later vond men onder de puinhopen een goudvissekom. De goudvis zat er nog in en zwom vrolijk in het rond. Er was zelfs geen splinter afgesprongen. In een klein plaatsje in Mexico werd een man veroordeeld, omdat hij bij een film voorstelling op het doek schoot, toen daar een grote schurk zijn vervolgers ontkwam. De kogel vloog terug langs de wand en verwondde een meisje in de zaal. De man was dus wel erg „in" de film geweest! In Canada worden vissen uit vliegtuigen neergelaten in water, waar geen vissen zijn. Vroeger gebeurde datsmet een boot, maar nu is gebleken, dat de dieren allen blijven leven, als ze van niet al te grote hoogte worden afgeworpen en dat ze boven dien beter verspreid worden. In een museum in Chicago is een heel interessante progf gelukt. In een turflaag in Mandsjoenje waren zaden van de lotus bloem gevonden. Die zaden moesten daar al ongeveer 500 jaar in gelegen hebben. Ze waren helemaal hard geworden van buiten en het leek wel, alsof ze gepolijst waren. Daardoor waren de zaden niet door de vochtigheid en ook niet door zuurstof of iets anders aangetast. Toen de zaden naar Chicago werden gebracht deed men er een paar proeven mee. Na heel lang proberen lukte het om de harde buitenkant er door zwavelzuren af te krijgen. Daarna werden de korrels in een waterbad gelegd en na zes dagen ontkiemden ze! Dat is werkelijk iets heel bijzonders, want zaadkorrels blij ven over het algemeen hoogstens 20 of 30 jaar zo goed, dat er nog planten uit kun nen komen.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 8