STADSNIEUWS St. Nicolaas bij St. Eloy De herwonnen vrijheid - WANDGEDIERTE De Treindienst Omliggende Gemeenten I Morgen de vlaggen uit! Ia verband met het feit, dat het lorgen 155 jaar geleden zal zijn, dat Prins Willem van Oranje, de latere Koning Willem I, te Scheveniagen landde, wat aangemerkt kan worden ils het tijdstip, waarop Nederland de finitief zijn onafhankelijkheid herkreeg, zal morgen van alle gemeenlegebouwen stadhuis, St, Janskexk, gemeentebu- reaux en de scholen de vlag wor den uitgestoken. Van de zijde van het gemeentebe stuur zou het op prijs worden gesteld, al» ook de burgerij morgen het be langrijk feit van de herwonnen natio nale vrijheid wilde acoentueeren door de vlag uit te steken. Kamermuziek-avond Het Zepp aroni-kwar t e t Het is den laatsten tijd nog prettiger ge worden concerten, georganiseerd door de afdeeling Schiedam van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst bij te wo nen dan vroeger. De kwaliteit van het ge- Lol ene was ook eertijds meestal zeer goed, maar een voor driekwart leege zaal werkte niet mee om de sfeer te scheppen, die ontvankelijker maakt om van muziek te genieten. Dat euvel schijnt thans ver holpen te zijn, want ook gisteravond was de belangstelling voor den Kamermuziek avond van Toonkunst in Musis Sacrum zoo groot, dat de zaal nagenoeg geheel gevuld was. Het Zepparonï-kwartet heeft in den be trekkelijk korten tijd dat het bestaat, zich reeds ©en voortreffelijken naam veroverd; zij die dit ensemble gisteren voor het eerst hoorden, zullen zich daarover niet ver wonderd hebben. Het kwartet bestaat uit de heeren Fer nando Zepparoni en Han van de Ven, viool; Joh. Waraars, alt en Bram Heme- rik, cello. Elk dezer is een meester op zijn instrument Han v. d. Ven trad kortge leden in Musis Sacrum op als solist op het leeraren-concert van de Muziekschool Toonkunst maar meer nog is het sa menspel dezer vier musici te roemen. Ze zijn wat hun spel betreft geheel op elkaar ingesteld; zelden of nooit hoorde men een oneffenheid of een ongewenscht do- mineeren van één der instrumenten. Voor de pauze werd een werk van Haydn en van Schubert uitgevoerd, waarvan het eerste, Strijkkwartet opus 74, no. 1 nog iets dankbaarder is dan Schuberts Strijk kwartet opus 29 in A moll., Ook aan de jongere componisten werd op- het program een plaats ingeruimd; uit gevoerd werd n.l. een Strijkkwartet in B dor van O. Respighi, een Italiaan, in 1879 geboren, die kleurrijke muziek schrijft. In deze compositie had de cello een ge heel eigen taak; zij accentueerde nu en dan het rhythme, dat in moderne muziek zulk een belangrijke plaats inneemt, ofschoon dit werk niet gerekend.kan wor den lot de hyper-tnodeme genre. De „Statendam Bij WiltonFijenoord. Na de „Nieuw Amsterdam'' is thans de „Statendam", eveneens van de Holland- Amerika Lijn, bij Wilton-Fijenoord aange komen om te dokken. De verbeteringen aan de Wilton haven aangebracht, waarvan we kort geleden het een en ander meedeelden, maken het mo gelijk thans de grootste Nederlandsche schepen in het Wiltondek op te nemen. De berekening was, dat de „Nieuw Am sterdam" gisteren weer naar Rotterdam zou kunnen vertivkken, maar in verband met den storm die het laatst van de vo rige week woedde, heeft men het dok waarin de „Nieuw Amsterdam" was op genomen, laten zakken. Het groote opper vlak. van schip en dokwand ving zooveel wind, dat men vreesde, dat het dok van zijn ankers zou losslaan. Daardoor is het schoonmaken van de onderzijde van de „Nieuw Amsterdam" vertraagd. Het schip zal nu echter morgen ver trekken De „Statendam" zal dan haar plaats in het groote dok innemen. Voor- loopig is de „Statendam" in de Wilton haven gemeerd. Ernstige val Bij het verrichten van herstellingswek- zaamheden op het dak van een pand aan den Overschiescheweg is gistermiddag de 19-jarige A. P. J. door een ruit gevallen en terechtgekomen op een 4 M. lager ge legen betonnen vloer. J. liep een rechter- onderbeenfractuur en een lichte hersen schudding op. Na door eon arts voorloopig ter plaatse te zijn verbonden, is de jonge man per politie-auto naar de dr. Nok-tslichting over gebracht Fa. W. VAN LOON Zuiveraars van Gebouwen en Schepen STADHOUDERSLAAN 37. Een onhandelbare jonge dame. Door de lanóprpolitie is aangehouden een 15-jarig meisje, verdacht van het thuis plegen van ©enige diefstallen, o.a, van geld en een ringetje. Omdat de ouders geen kans zien het kind in de stokken te krijgen en te houden, is de politie in deze zaak gemengd, zoodat nu de over heid kan trachten het meisje voor den ondergang te behoeden. Zij is voorloopig in het politiebureau in bewaring gesteld Benoeming, De heer Ai. de Groot, thans verbonden aan ac reaactie van de Schiedamsche Cou rant, is benoemd tot redacteur-vers'aggevex aan. de Bussumsche Courant. Pakketpest St, Nieolaasfeest. Ter bevordering van de goede overkomst van .postpakketten gedurende de a.s. St. "N i ooiaasdrui I e wordt aan de afzenders aanbevolen 1. De pakketten doelmatie en vooral ste vig te verpakken. Verpakking in slappe kartonnen doozen of dunne houten kistjes meestal niet voldoende. 2. De pakketten en de adreskaarten van een duideajk geheel gelijkluidend adres te voorzien en tevens een afschrift daarvan in het pakket te sluiten. 3. De adressen bij voorkeur op de pak ketten zelf te schrijven; indien dit niet mogelijk is, plakt men de adressen met goedie kleefstof (in geen geval met lak) deugdelijk op de pakketten. 4. De label-adreskaur'en voor de hinnetr- landsche pakketten met een kruislings ge bonden touw deugdelijk aan de pakketten te bevestigen. 5. De naam en het adres van den afzen der duidelijk op de adreskaart te vermel den; vermelding daarvan tevens op het pakket verdiend aanbeveling, echter dient dit zoodanig te geschieden dat geen verwar ring kan ontstaan met het adres van den geadresseerde, 6. Met de verzending niet te wachten tot Maandag 5 December doch de pakketten reeds 2 of 3 December ter peet te be zorgen. Op Zondag 4 December vindt geen paiketpostbesfeUing plaats. 7. Op 3 December kunnen pakketten tot 18 uur ter verzending warden aangeboden, ook aan de postagentschappen. Wielrijder aangereden. In de St. Liduinastraat is gisteravond de 17-jarige wielrijder J. K. S. aangereden door een vrachtauto, bestuurd door A. uit Maasland, die uit de Veenlantstraat kwam. De chauffeur remde, nog, maar zijn wagen slipte door en wierp den wielrijder omver. Deze kneusde zijn linkerbeen; zijn rijwiel werd beschadigd. Leidersvergadering R. K. S.V. Excelsior. De voe'balafdeelmg van de R.-K. S.V. Excelsior houdt Donderdag as. in het pand Lange Kerkstraat 70 een bijeenkomst van aispiranten en juniorleiders en aan voerder® van de senioren-elftallen, een bijeenkomst, waarin kapelaan J. van Hou ten uit PoHerdam en de heer J. Warbux- ton, trainer van Excelsior, het woord zul len voeren Passage 29 AGENDA. SCHIEDAM. Theater, 8.15 uur. 1. Mister Moto speelt hoog spel. 2. Kareltje op dwaalwegen. 29 Nov. Gebouw R. K. Volksbond, half 3. Propaganda-avond Prot. Chr. Be sturenbond. Nov. Geref. Jeugdhuis, 8 uur. Ned. Chr. Vrouwenbond. Mevr. A. Knop pers—Valkenier: Maar één ding doen. Nov. Passage Theater, 8 uur. Feest- vergadering Prinoevlag. Nov. Gebouw Chr. Soc. Belangen, 8 uur. Confessioneele Vereenïging, Spreker A. Baas. 30 Nov. Verenigingslokaal 8 uur. 29e Da Oos la-avond. 1 Dec. Passage Theater, 8 uur. Liefdadig heidsvoorstelling. Ulile Dulci. Wes terman en Zoon. 1 Dec. Gerei Jeugdhuis, 8 uur. Jaar vergadering Geref. Oudersvereeni- ging. 1 Dec Irene, 8 uur, Ouderavond Kna vtnvereen. Bidt en Werkt en Jon ge'iedenc/ub „Jonge Samuel". 1 Dcc. Lange Kerkstraat 70, half 9. Lei ders vergadering R-K. S.V. Excelsior. Sprekers kapelaan J van Houten en J. Warburton. 2 Dec. Bovenzaal Corner House, 8.15 uur. Ned. Vereen, voor Luchtbescher ming. Lezing architect A. H. van Leeuwen voor bouwbedrijven. 3 Dec. Musis Sacrum, S uur. Feestavond „Onderling Kunstgenot". ROTTERDAM. Heden e.v d Tivoii Schouwburg, 8.15 uuri Job Peters revue. Lach iederen dag 20 Nov. Groote Schouwburg, 8 uur. ftal. Opera. II barbiere di Siviglia 30 Nov. Gerei. Kerk Duyststraat (Delfs- havenj 8.15 uur. Orgeb oordracht Feilt Asma. Bioscopen. Capitol. 2.15 u. 815 u. De 13 lanciers. City. 2.15 u. 7 u. 9.30 u. De 13 lanciers. Corso. Van 11 af doorl. De boekanier. Grand. 2 u. 7 u. 9.15 u, Alexander's Rag time Band. Lumière. 2.15 u. 7 u. 9.15 u. Vadertje Langbeen. Olympia. 7 u. 9.15 u. Ik ben de wet; Bedekte oogen. Prinses. 215 u. 8.15 u. De macht van het goud; Dracula's dochter. Scala 2 u. 7 u. 9 30 u. De vrouw in 't rood. Studio. 2 u. 7 u. 9.15 u. Een groot schan daal. Thalia. 2.15 n .7 u. 9.15 u. Vadertje Langbeen. Wardt vermoedelijk oi ergtno- men door de ItET. Naar we vernemen zijn de onder handelingen tusschen de RET en do directie "an den z.g. Treindienst, die een aulohusJienst station Schiedam Diergaardelaan Rotterdam exploiteert, inzake het overnemen van den Trein dienst m een vergevorderd stadium. Wat de bedoeling is van de directie van de RET met d'en Treindienst, als deze door haar mocht worden overgeno men, kon men jus niet meedeelen. Het zou in de lijn van de RET liggen, als de Treindienst werd opgeheven, omdat de tram nu reeds het geheele traject be lt, dat ook <le Treindienst exploiteert. Maar daardoor 'zouden velen, die thans gebruik maten van de snelle verbinding, die de Treindienst onderhoudt, gedupeerd worden, want een rit met een RET-bus van het station naar het beginpunt van lijn 1 of 4 en daarna overstappen in de tram om daarm«e de reis naar Rotterdam te vervolgen, za^ meer tijd vorderen en bo vendien vermoedelijk duurder zijn. Vele bewoners van het Westen van Rotterdam, die per trein richting Den Haag of Hoek van Holland reizen, maken thans gebruik van den Treindienst en rijden voor een dubbeltje in korten tijd van huis naar het. station en omgekeerd Zoo we echter meedeelden, s de zaak tusschen RET en Treindienst nog niet in kannen en kruiken; de ervaring heeft geleerd, dat dergelijke onderhandelingen soins lang kunnen duren. Kiuderkoor Schiedams Jong Leven. Een geheel bezetle zaal heeft gister avond in Gebouw Eendracht bizonder veel genoegen beleefd aan de opvoering van de operette „De Wonderbloem'), diotor het kinderkoor „Schiedams Jong Leven') an der leiding ran den heer Adr. de Ronde. De rollen zaten er goed in en de kin deren speelden de geschiedenis van den zieken prins, die" door een wonderboom- genezen werd, heel vlot. De costuums waren zeer goed verzorgd. Ongeveer tachtig jongens en meisjes speelden mee. Aardige dansjes werden uit gevoerd door "kabouters en elfen, welke waren ingestudeerd' door mej. T: van dear Bijl. De muzikalfe begeleiding was in han den van den heer W. de Ronde Verplaatsing postagentschap. Met ingang var. 1 December a.s. wordt het postagentschap in de ■BeijerlandScho straat verplaatst naar Wilhelminaplein 22. Aan dit agentschap kunnen ook telegram men worden aangeboden, doch geen tele foongesprekken worden gevoerd', daar hier voor de straalcal in die Lekstraat kan wor den gebezigd. Aanbesteding. Door de genie is heden aanbesteed het maken van'beddingen, gebouwen on meet- palen van gewapend beton op het eiland Rozenburg, Laagste inschrijver is de heer J. K, Simon, van hier, voor f186.850. WAAHBOHC-KLEEIHXG is voor Heeren die goede kleeding het meest wacrideeren. Waarborg-Kleeding alléén bij: De reclameplaatwelke door het Nederlandsche Jeugdleiders Instituut verspreid wordt voor de Nationale collecte op Zaterdag 3 December a.s., waarvan de opbrengst besleed sal worden aan deDuitsche vluchtelingen, vervolgd wegens ras en geloof. BINNENLAND De niet-inmenging Vice-admiraal Van Dnlin bedankt als voorzitter van de controle commissie. Vice-admiraal Van Duim, de voorzitter van de controlecommissie van de niet- inmengingscommissie, heeft als* zoodanig aan Lord1 Plymouth, den voorzitter van de niet-inmengïngscommissie, zijn ontslag aangeboden. Lord1 Plymouth heeft na overleg met do niet-inmengingscommissie het ontslag met leedwezen aanvaard en vice-admiraal Van Duim dank gezegd voor de bewezen dien sten. Het ontslag wordt op 10 December van kracht. Zoo we reeds gemeld hebben is ook hier ter stede een werkcomité gevormd, dat de collecte op a.s. Zaterdag voor bon, die in Duitschland in verband met ras en geloof vervolgd worden, organiseert. Deze collecte wordt gehouden op initia tief van het Ned. Jeugdleiders Instituut te Amsterdam, dat ook de centrale leiding heeft. In het Schïedamsche comité hebben op verzoek van den burgemeester, mr. dr. F. li. J. van Haaren, zitting genomen de heeren A. Al. Sunderman, ass.-districts- commissaris van de Ned. Padvinders Ver- eeniging; P. Soetens Sr. voor de Jeugd organisaties van den Ned. Prot. Bond; P. J. A. Baars, leider van de R.K. Pad vinders; G. Baron, die de jeugd der Ned'. Herv. gemeente vertegenwoordigt; A. de Blois, namens den Geref. Jeugdraad; A. van Duinhoven voor de soc. dem. jeugd beweging en F. A. de Wolff, voorzitter van het Nat. Jongeren Verbond'. De heer A. M. Sund'erman heeft de lei ding van de sub-commissie, die de col lecte organiseert; de heer A. van Duin hoven is voorzitter van de sub-commissie voor de propaganda. Aan alle jeugd- en ook aan andere ver- eenigingen is een circulaire gezonden, waar in medewerking wordt gevraagd, want het slagen van een collecte hangt behalve van het doel, waarvoor de inzameling wordt gehouden en van het weer, voor een zeer groot deel af van liet aantal collcctrioes en collectanten. Het is de bedoeling Za terdag op de drukste punten van de stad* „posten uit te zetten" en voorts huis aan huis een gave te vragen. Do kantoren zul len Donderdag en Vrijdag apart met lijsten „bewerkt" worden! Voor Zaterdag heeft het comité zeker een 100 k 150-tal helpsters en helpers noodig van ongeveer 1625 jaar, die zich Don derdag en Vrijdag telkens van 710 uur n.m. in gebouw Eendracht kunnen aan melden. Ook de hulp van ouderen wordt gaarne aanvaard1. Die kunnen b.v. collec- teenen tijdens het muziek maken van de vereeuigingen, aangesloten bij de Fede ratie van Schïedamsche Muziekgezelschap pen. Het comité stelt zich voor laierdag 15.000 speldjes aan den man te brengen! Pelroieumboring in Suriname. De gouverneur van Suriname heeft bij de Staten een ontwerp ingedienJ, volgens hetwelk aan de Standard Oil vergunning zal worden verleend tot petroleumboring op terreinen langs de kust, ter gezamen lijke grootte van anderhalf millioen II.A. lisdBorrde van den minister van saciale zaken over dc kinderzegcLs. De minister van sociale zaken zal heden avond' om 9 uur op de 1875 en 415 M. golven een propagandarede houden betref fende den a.s. verkoop van de weldadig heidspostzegels en -briefkaarten „voor het kind". Deze rede zal over den 301.5 metór zender op Donderdag 1 December 's avonds om 7.20 uur opnieuw worden uitgezonden. Pirafyphns aan boord van Hr. Ms. Sumatra. Onder de officieren van Hr. Ms. krui ser „Sumatra", thans liggende te Tanger, hebben zich benige gevallen van paraty;- phus voorgedaan. De zeven patiënten zijn opgenomen in het Italiaansche hospitaal ter plaatse. Hun toestand is gunstig. Onder de overige bemanning hebben zich geen verschijnselen van genoemde ziekte vertoond. OVERSOHIE. Geslaagd. Voor het diploma A. van het machinisten- examen is te 's-Gravehhage geslaagd de heer 0. J. Felix van liier. Scheepvaart. SCHIEDAM, 26 November. Aangekomen Noorsch s.s Henrik Ibsen van Rotterdam, cm te dokken hij de werf Wilton Vertrokken Gneksch s.s. Tilemar.hos, naar Rotterdam. SCHIEDAM, 27 November. Aangekomen Eng. ss. Soudan, van Hull, om te dokken bij de werf Wilton. Vertrokken Panameesch s.s. Myriam, naar Tampico SCHIEDAM, 28 November. Aangekomen Eng. ss. Cerinthus, van Sheerness, om te dokken bij de Schcepsb. Mij. Nieuwe Waterweg, Ned. s s. Tapanoeli, van Oost Azië e. v. Rotterdam, om olie te lossen in de Wilhelminahaven bij dc N.V. Sehieveem. Vertrokken Zuid Slavisch s.s. Kupa en Ned. ss. Gus®um.. beidh naar* Rotterdam. 30 30 Er waren eens twee zeer bekende historische Sinten. De een was een grest menschonvriand, do ander een kunstzinnig goudsmid. Zij leefden vele eeuwen geleden in verre gewesten; het waren St Nicolaas en St. Eloy- Jaarlijks ondernam de Sint uit Spanje zijn reis naar de lage landen, en op. zijn doortocht bezocht hij zonder mankeeren steeds hef huis van den heiligen en kunst- zinnigen Eloy, om bij hem fraaie en uitgelezen voorwerpen als geschenken te kiezen en mee te nemen. Ook tegenwoordig kiest St. Nicolaas ieder jaar nog steeds voor aparte geschenken, voor bijzondere blijken van zijn genegenheid, het eerst uit de collectie, die hier te lande om haar uitgebreidheid en goeden smaak een bijzondere reputatie heeft verworven, de keurcollectie namelijk van HET HUIS VAN DIR. A. VAN DER LOO - JUWELIER - NOORDBLAAK 63 ROTTERDAM

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2