De gesloten grens Nederland Duitschland gaat niet door iaatste Nieuws AdvertentI ën EEN JONGMENS F. I.— p. pond KROMMENHOEK Een aantal gevallen, waarbij de Nederlandsche douane-beambten Duitsche vluchtelingen onverbiddelijk moesten terugwijzen. De moord op het woonwagen meisje Automobilisme Eerste autorace in Nederland Priester had een Jood geholpen Beurs van Amsterdam. ONZE BOTERLETTERS Rechtszaken Beleediging van Hitier? Sport Voetbal Verbod van Rotterdam's burgemeester BUITENLAND De algemeens staking in Frankrijk Burgerlijke Stand Handel en Bedrijf MODERNS ÉTAGE-WO NI MG van de bekende kwaliteit Singel 101, Tel. 69551. Hoogstraat 72 Tel. 67545 'Op initiatief van liet Comité van Waak zaamheid van Nederlandsche Iniellectueo- len is op Zaterdag en Zondag j.I- aan een deel van de NederlandSch-Duitsdhe grens door een commissie, bestaande uit de hoe ren F. J. W. Drion, oud-lid der Tweede Kamer, rar. dr. G. J. van Heuven Goedhart, hoofdredacteur van het Utredh.lsdli Nieuws blad, en mr. G. M. van Nijnatten te JSij- megen, een onderzoek ingesteld naar do praktijk der toelating en afwijzing van Duitsch-Joodsche vluchtelingen door de Ne derlandsche autoriteiten. Aan het door deze commissie uitgebrachte verslag is het vol gende ontleend Door mededeelingen van regeeringsweg© is de indruk gevestigd, dat bij de toelating van Duitsch-Joodseiie vludlitelingen zooveel tegemoetkoming en voortvarendheid zou worden betracht, als met de inachtneming van de uit economische en hygiënische overwegingen onvermijdelijk voortspruiten de beperkingen mogetijk is. Men zou op grond hiervan onder meer verwachten, dat in al die gevallen, waarin niet onmiddellijk op grond van voldoende gegevens tot toe lating kan worden besloten, overgegaan zou worden tot tijdelijke detineering b.v. gedurende een week teneinde door een behoorlijk onderzoek een volledig beeld te verkrijgen. Evenwel moet geconstateerd wer den, dat kennelijk dte aan de grens- autoriteiten verstrekte instructies met deze voorwaarden van menschelijte handeling van vluchtelingen, die, ge lijk nader zal blijken, veelal in onmid dellijk levensgevaar verkeeren, geen re kening houden. Niet dan met de grootste moeite en na urenlang aandringen wordt in een onkel geval bereikt dat de onmiddellijke terug zending, die de instructies voorschrijven, gedurende een zeer korten termijn, door gaans van slechts enkele uren, bij hooge uitzondering van één dag, wordt opge schort. Indien niet van particuliere zijde nu en dan werd ingegrepen, zonden, naar onze stellige overtuiging, allen die niet het officieel bewijs van hun recht tot blij vende vestiging n een ander land kunnen overleggen, zonder verwijl worden terug gezonden, zelfs indien met groot» waar schijnlijkheid moet -worden verwacht, dat zij als gevolg daarvan in levensgevaar zul len komen te verkeeren of, in het gunstig ste geval, zonder middelen van beslaan of onderdak in Duitschland zullen moeten rondzwerven. Ter ondersteuning van hetgeen hierbo ven is gezegd, geeft de commissie een aan tal voorbeelden, waarvan wij de sprekend ste overnemen Twee jongens, wier vader zelfmoord had gepleegd1 en wier moeder zich in Berlijn bevond, kwamen aan de grens, waar een brief van een in Den Haag wonendon oom op het grenskantoor gereed' lag, meldende, dat deze oom bereid was zich het lot van de beide jongens aan te trekken. Zij wer den aanvankelijk teruggezonden, maar dank zij particuliere tusschenkomst kon het be doelde stuk opgespoord warden, waarna zij het na uitvoerig onderhandelen, toe lating werd' verkregen. Een man, verloofd met een in Engeland wonende vrouw, die voor hem reeds een betrekking in dat land had weten te vin den, werd ondanks langdurig onderhan delen met het departement van justitie naar Puïtschland uitgeleid. Hij zag tegen het hc-m dreigende iot zoozeer op, dat hij hij het Nederlandsche douane-kantoor ©en re volver vroeg om zich van kant te maken. Dten dag daarna vond men dicht hij de Nederlandsche grens, op Duitsch gebied een man aan ©en boom hangen. 1 Een man, wiens vader in het bezit van oen industrieel procédé was en die ge weigerd had dit procédé aan de Duitsche autoriteiten te verraden, werd eenigo we ken in Duitschland door niet-Joden verbor gen. en kwam langs den normalen weg over de Nederlandsche grens, waar hij werd' vastgehouden. Binnen 2-1 uur volgde zijn uitleiding. Bij wijze van uiterste concessie werd hij niet aan de Duitsche politieauto riteiten uitgeleverd, maar gaf men hem ge legenheid via de bosschen zijn „vader land" binnen te gaan. Een bejaarde rabbijn, die weliswaar geen EngpJschc verblijfsvergunning kon toonen, doch wel door brieven aannemelijk kon maken dat hij in Engeland een werkkring iiij Jooösche instellingen zou kunnen ver krijgen, en die bovendien reeds in het be zit was van; a. een Tsjechisch paspoort, hem als Tsjech verleend; b. een spoorkaartje tot Vlissingen; c. een bootkaart tot Londen; werd uitgeleid. De man, die om 10 uur 's morgens per trein was gearriveerd, mocht op Nederlandsch grondgebied' niet wachten op de telegrafisch gevraagde be vestiging van zijn vooruitzicht op een werk kring in Engeland, maar werd na oenige uren oponthoud onverbiddelijk over de grens gezet. Bij zijn uitleiding verzekerde hij ander aanroeping van God, dat zijn te rugkeer in Duitschland zijn' dood betee- kende. Omtrent zijn verder lot is niets be kend. Een in Nederland wonende Duitsche Jood, die in Duitschland werkt en die elke week van Vrijdagmiddag tof Zondagavond thuis hij zijn vrouw vertoefde, gedurende welke periode zijn pas door de Nederland sche autoriteiten in bewaring werd ge houdens-werd dc laatste weken in Neder land niet meer toegelaten, omdat de Duit sche autoriteiten hem zijn pas heblien ontnomen. Een man, die ernstig mishandeld was en die, om aan verder gevaar te ont snappen, te voet gedurende 14 dagen door Duitsch'and had' gezworven, werd niet toe gelaten, omdat hij geen bewijs kon leveren van de hem toegebrachte verwondingen. Een „staten'ooze" vrouw (Jodin), die na 12 dagen loopen meer dood dan levend de Nedter'andsebe grens bereikte, werd on verwijld weder uitgeleid. Een vrouw die uit vrees voor arresta tie en mishandeling m haar Duitsche woon plaats met naar een Engelsch consulaat durfde le gaan haar man bevindt zich in Londen en die daarom niet de ver- eischte papieren kon toonen, werd onver wijld teruggestuurd. Een Joodsclie weesjongen, voor wien een in Nederland wonende tante bereid was borg te staan het weeshuis is tijdens de laatste anti-Joodsche uitspattin gen vernield werd! niet toegelaten. Wij hebben alle redenen, adiis de com missie. om overtuigd te zijn van de vol strekte juistheid dezer feiten, ofschoon de namen en andere details uiteraard niet voor publicatie vatbaar zijn. Deze gevallen zijn kenmerkend voor de praktijk der behan deling van Joodsche vluchtelingen, slacht offers van de mishandelingen in het Duit sche rijk, door de Nederlandsche overheid. Wie niet beschikt hetzij over een offi- cieele verblijfsvergunning voor een ander land, dan wel over een door een in Ne derland wonende relatie verkregen ves tigingsvergunning voor Nederland' zelve, slaagt er niet dan bij uitzondering in, toe gang tot ons land te verkrijgen. Van rede lijke toepassing van het asylrecht kan dan 1 ook in de laatste weken de instructies zijn naar ons gebleken is telkens opnieuw verscherpt naar onze overtuiging niet meer worden gesproken. Een vervolging op grond van een ingezonden stok. Voor den Rotterdamschen politierechter heeft gistermiddag terechtgestaan de 32- jarige kloosterbroeder J. A. K., uit Schie dam, wegens overtreding van art. 117 van het Wetb. van Strafrecht, namelijk het be- Ieediccn van een bevriend staatshoofd. Hij zou in de vierde klasse van een r.k. St. Thomasschool aan de Warande op 27 September- j.I., den dag na de be kende rede van Hitler, tegen de kinderen hebben gezegd, dat Hitier een misdadiger is. Verd. zeide ter zitting zich niet precies meer te kunnen herinneren wat hij gezegd heeft, maar dit heeft hij niet gezegd. Ilij kan wel over Hitier hebben, gesproken en over de misdadigheid' van den oorlog maar hij weet niet, dat hij dit met el kander in verband heeft gebracht. Een schooljongen van tien jaar verklaar de, dat de broeder de kinderen gevraagd' had een apart „weesgegroetje" te bidden, omdat hij hoopte, dat Hitier krankzinnig zou worden of vermoord zou worden. De officier achtte het tenlastegelegdo niet bewezen en vroeg vrijspraak. De verdediger, mr. M. M. van Velzen, zeide in zijn pleidooi, dat in een blad' (het Nat. Dagblad) een ingezonden stuk was verschenen, onder het hoofd „On schuldige kinderziel", waarin dit geval werd besproken. Het stuk was anoniem. In de dagvaarding is deze zaak zoo voor gesteld, als het in dit ingezonden stuk was geschied. Spr. achtte het verkeerd, dat politiek op school werd besproken. Dat is verdaehtes ongeluk geworden. Het is een gevoelige les voor hem geweest en het zal niet meer voorkomen. Dat hij evenwel vervolgd is op grond van een anoniem ingezonden stuk moest spr. ten sterkste laken. Deze zaak had disciplinair afgedaan moeten worden. De verdediging sloot zich vervolgens aan bij het requisitoir van den officier. De politierechter deed onmiddellijk uit spraak en sprak verd. vrij. Dc gouddiefstal in dc tandheelkundige kliniek te Utrecht Conform den cisch van den procureur- generaal veroordeelde het gerechtshof to Amsterdam, een Utrechtenaar, kostbaas van den ex-student, die aan de inbrekers de voor hen noodige inlichtingen heeft ver strekt omtrent de plaatselijke situatie van de tandheelkundige kliniek van de rijks universiteit te Utrecht, tot drie jaar ge vangenisstraf met aftrek van den tijd, in voorloopige hechtenis doorgebracht. Zooals men weet, werd bij de inbraak eenige maanden geleden in de kliniek van het tandheelkundig instituut een groote hoeveelheid goud gestolen. De Utrechtsche rechtbank had verdachte tot dezelfde straf veroordeeld'. Naar waarnemingen verricht in den mor gen van 29 No/omber, medegedeeld door Let Kon. N<--J. Met Inst, iri De Bilt. Hoogste barometerstand 771.7 te Riga. Laagste barometerstand 734.4 te Thors- havn. Verwachting Aanvankelijk zwakke veranderlijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt met plaatse lijk mist, vemxg o! geen regen, later toe nemende Zuidwestelijke tot Zuidelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, toenemende kans op regen, weinig verandering m tem peratuur. De dader tot tku jaar gevange nisstraf veroordeeld. De rechtbank te Almelo heeft vandaag den jeugdigen J. F. van ée W., die het woonwagenmeisje Tetje Hof om het leven heeft gebracht, veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf met ter beschikking stel ling van de xegeering. De eisch was levenslange gevangenisstraf, omdat het O.M. moord met voorbedachten rade aannam. De rechtbank achtte dit even wel niet bewezen en veroordeeld© van de W. wegens doodslag, waarbij zij haar mee ning uitsprak, dat de dader in een zoo- danigen toestand van emotie beeft gehan deld, dat hij verminderd toerekeningsvat baar moet worden geacht. Naar wij vernemen hééft het be stuur van den Koninklijken Nederland- schen Voetbalbond het volgende schrij ven ontvangen van den burgemeester van Rotterdam „Dc burgemeester van Rotterdam, overwegend, dat het ter voorkoming van verstoring der openbare orde ge- wensckt is, dat dc voetbalwedstrijd Ne derlandDuitschland, ip -Zondag' 11 December a.s. niet doorgaat, gelet op art. 221 2e lid van de gemeentewet, besluit het honden van gemelden -wed strijd te verbieden." Het bestuur van dm Koninklijken Neder- landschen Voetbalhond heeft van dit schrij ven kennis genomen, en hoeft het Fachamt Fussbail in Duitschland van dit besluit van den burgemeester van Rotterdam in kennis gesteld. Naar wij verder vernemen zal de ont moeting tusachen het Bondsdftal en de Hongaarsche veulens, vastgesteld op mor genmiddag wel doorgaan,Deze Ontmoe ting was, naar men weet, bedoeld als oefenwedstrijd voor den komenden inter landwedstrijd NederlandDuitschland. Begin Juni te Zandvoort. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de Koninklijke Neder- iandsehe Automobielclub om begin Juni van het volgend- jaar, behoudens goedkeuring van de bevoegde autori teiten, te Zandvoort do eerste inter nationale snelheidswedstrijd in Neder land voor automobielen te organisee- ren. Deze autorace zal op een circuit u or den verreden, hetwelk geheel in de ge meente Zand; oort is gelegen. Het gemeen tebestuur van Zandvoort heeft dit circuit aan de K.N.A.C. voor dezen wedstrijd af gestaan. Het is de bedoeling om enkele wegen van dit parcours binnenkort te as- fai toeren, opdat het circuit aan alle eischen uelke aan een modernen wedstrijd wor den gesteld, zal voldoen. Deze „Prijs van Zandvoort" zal buiten de bebouwde kom van Zandvoort wordt gere den op een circuit van 2300 meter lang en grootendeels 9 meter breed, waarvan het onderdek al bijna klaar is. Het bovendek zal uit stroef asplndtrbeton bestaan. De deelne mers zullen door de K. N. A. Cl worden uilgenoodigd, ria aanmelding bij de auto mobielclub. Alleen Nederlanders komen in aanmerking. Verwacht wordt, dat ongeveer 100 automobilisten zullen meedoen, ver deeld over .4 klassen naar den cylinderim- De rcgcering heeft tien oor logstoestand geproclameerd. Parijs, 29 November. (Reuter). Van daag is officieel een decreet gepubli ceerd voor de toepassing van den oor logstoestand, waarbij de regcering verstrekkende bevoegdheden worden verleend, oa. tot hel opeisclien van de diensten van iederen burger. In het decreet wordt gezegd, dat alle employé's en arbeiders van de openbare diensten van staat, departe ment of gemeente, gerequireerd wor den, evenals al het personeel va-n diensten, waarvoor door slaat, de partement of gemeente concessies zijn verleend. In een lang rapport Ban president Lebrun zegt DaJadier, dat de regeering de noodige maarregelen zal weten te nemen om aan alle gebeurtenissen het hoofd 1© bieden. Het personeel in staatsdienst, dat in Bta- king gaaf, zal, naar in het rapport ver klaard wordt, onmiddellijk ontslagen worden. Do requisi tic-maat regelen. Bij besluit der regcering zijn de mijnen en de daarvan afhankelijke bedrijven in het Zuiden van den Elzas gerequireerd. Hedenochtend zijn nog voor elf uur aan alle gemeentebuizen en de gebouwen van openbare diensten biljetten aangplakt be treffende requisitie-maatregelen ten aanzien van ambtenaren. Werd ter bescherming gearresteerd. Gelnhausen, 29 November. D.N.B.) De Joodsche advocaat Sondheimer was kort geleden wegens omvangrijke belastingfrau de zwaar gestraft. Het bleek, dat Sond heimer, die voortvluchtig is, een deel van zijn acten ondergebracht had in deïoomscib katholieke pastorie, waar de priester, En gels geheeton, ze in zijn studeervertrek bewaarde. De politie heeft de documenten thans in beslag genomen. Toen het voorgevallene bekend werd, aldus voegt liet Duitsche Nieuwsbureau aan dit bericht toe, kwam het tot bel omgingen van de opgewonden bevolking tegen den priester. De politie zag zich gedwongen den pri«sU\, Engels, en zijn kapelaan;, be nevens een derde bij deze aangelegenheid ebtrokken persoon, in „Schutzhafl" te nemen. houd. Alleen serie- en sportwagens zullen kunnen deelnemen. De datum is voorloopig vastgesteld op Zaterdag 8 Juni. Op dien dag komen er 4 wedstrijden2 des mor gens en 2 des middags. Donderdag 1 en Vrijdag 2 Juni zullen vermoedelijk trai ningsronden verreden worden. KOERSEN OP 29 NOVEMBER 1938 (Medegedeeld door de Amsterd. Bank). 1ND. ONDERN. V.K. HEDEN Binnenland. A.K J. 39% 40 7« Van Berkel 52*/t 52»/« Cert. Calvét95/s 89Vs Nederl. Ford347 347 Ned Gist Spiritus 524 524 Ned. Kabelfabriek 652 551 Philips Gt. G- B223'/» 228 4 Unilever144'/s 143'/.6 (Buitenland). Anaconda §5'/, 25s/, Bethlehem Steel53'/» 523/t- General Motors Sü'/s 3ClI/la;/6 Kennecott Copper 3*2'/» 3206/a Republic Steel lG5/8 16'/. Ü.S. Stee- Corp. 47"/,t 46'/— 73/15 ELECTR. OND. Aniem tod Ind. Gas Mij. 241 241 »/4 (Buitenland). Cities Service56/e 5'/, MIJNEN. Algem. Exploratie.. 57'/f £>7'/4 Redjang Lebong 157 157 Singkep Tin Mij. PETROLEUM. Kon. Ohe 325»/4 325'/^— é'/a (Buitenland). Cont. Oil 21»/. 20'/»— 1 Mid. Cont. Petr. 11 11M U}/9 Phillips Petr29'/s 29"/I0 Shell Union 10*/4 103/4— "/15 Tidewater Ass. Oil K>3/,, 10l/4°h RUBBER. Amsterdam Rubber228'/, 226»/,— 8 Deli Batavia Rubber 154"/) 154'/, SUIKER. Vorstenlander. 85 853/46»/s Handelsver. A'dam 478 475 71/. TABAK. Dels Mij. 274 271 Deli Batavia209 210 Senembah 248 248 SCHEEPVAART. H.A.L.112 1 l2'/t Rott. IJoyd 108 107'/ Ned. Scheepv. Unie 1193/, 120 SPOORWEGEN. Canadian Pacific 4»»/16 4 Illinois Central 1G13 11 »/8 N.-YorkCentr.Railr. 13 V 183/»— »8/,f Southern Pac18*/< 18*/.— Southern Railway Cv 1213/,, 12'/s Wisselkoersen. Amsterdam, 29 November. Londen S.ö53/s, Berlijn 72 GO, Parijs 4.791/2, Brussel 31.08i/«, 'Bern 41.75, Ko penhagen 3S.20, Stockholm 4410, Oslo 43.—, New Vork 1.8313/16, Milaan 6.40, Praag G.29, Prolongatie Vz pet. DINSDAG, 29 November. Officieels noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn f 16.per H.L. ad 46 pCt Zonder fust sn zonder belasting. Niet-offideel. Spoeling: fl.40. Binnenlandsche spiritus f24.h 100. Buitenlandsche spiritus f 14.50—f 15. Zender fust en zonder belasting. Hoog water. 29 Nov. 8.13 uur, 20.31 uur. 30 Nov. 9.06 uur, 21.32 uur. Zon en Maan. Zonsopg. 29 Nov. 7.45 u., ondg, 15.50 u Zonsopg. 30 Nov. 7.47 u., ondg. 15.49 u. 30 November E.K. 7 December V.JJ. SCHIEDAM. Geboren: 25 November: Matthijs, z. van M. Kor poraal en A. van Oosten, Jan Vermeer- straat 10. Cornelia Susanna, d. van W. van der Burg en S. van Katwijk, West- f 1 an kela n (Leliestraat 135. 26 November: Cornelis Antonius, z. van A. J. Hoovers en M. de Dreu, St Liduiria- straat 73. 27 November: Marinus Johannes Anto nius. z. van M. Bevers en W. M. M. Gil- hsse, Huijsmansstraat 43. Lambertus, z. van J. J. D. van Etten en C. 31. Boon, J.A. Alb. Thijmstraat 20 28 November: Pieter Gerardus, z. van M. J. v. Hattem en A. G. Bockkom, Celsius- straat 18. Een als levenloos aangegeven kind van J. H. Stoel en M. Schot, Singel 48/3. Scheepvaart. SCHIEDAM, 29 November. Aangekomen Ned. s.s. Prinses Juliana, van Vlissingen, om le dokken bij de Scheepsb. 3fij Nieuwe Waterweg, en Ned. s.s. Statendam, van Rotterdam, om te dokken bij d'e werf Wilton. Vertrokken Ned. s.s. Tapanoeli, naar Pemis. Eng. s.s. Soudan, naar Antwer pen. TERSTOND GEVRAAGD voor lichte kantoor werkzaamheden Brieven onder letters EA, Bureau van dit Blad, Lange Haven 141 in onderhuur gevraagd door broer en zuster, b. b. h. h. Br» onder letters D W Bureau van dit blad, Lange Haven 141 In alle artikelen een ongekende sorteering tegen de laagste prijzen 1 JUWELIER.. HORL 31 F 1NNENWEG JONKERFRANSSTRAAT

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 3