de kust Schaduwen aan TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Om den staart van het koud- bloedpaard Schaken Het A.V.R.O.-tournooi gesloten DINSDAG 29 November 1938. No. 22031. BINNENLAND Een proef-proees uitgelokt. Te Kruiningen (Zeeland) is door den oppen\ ach tmeester-brigadecommandant der Kon. Marechaussee te Hansiverad pro- ces-vcrbaal opgemaakt tegen den rijks dierenarts Wi J. !-• de G., terzake van veronderstelde dierenmishandeling. In tegenwoordigheid van den districts commandant der Kon. Marechaussee te VJissingen, kapitein A. J. W. J. L. Lose- caat van Nouhuys; den voorzitter van hot Ned. Trekpaardenstamboek jlir. Jan van Vredenburck; den secretaris N. T. S. dierenarts L. A. Bom en enkele andere belangstellenden-getuigen heeft de betrok ken dierenarts namelijk een hem toebe- hoorend veulen, geheel lege artis, den staart zgn. gecoupeerd', opdat in hoogsten rechterlijken aanleg uitgemaakt zou kun nen worden of deze chirurgische ingreep op een gezond koudbloedveulen als dieren mishandeling in den zin van het Wetboek van Strafrecht beschouwd zal moeten wor den. Tevoren heeft dierenarts De G. er een korte uiteenzetting van gegeven, aan de hand1 van een skelet. Hij wees er daarbij o.m. op, hoe, bij deskundig coupeeren door het braakbeenplaatje, tusschen den 5ea en 6en staart wervel, geen hoofdzenuwen meer doorgesneden worden, doch slechts zenuw- vertakkinkjes. Voor het eigenlijke coupeeren van den staart is deze eerst totaal gevoelloos ge maakt door het toedienen van twee in jecties in het ruggemerg, kort boven dm staarlwortel. Nadat toen met een zgn. cou peertang het onderste gedeelte van den staart was afgesneden (hetgeen in een fractie van een seconde geschiedde) is de zoo goed als niet bloedende wonde met een ringvormig roodgloeiend ijzertje dichtgeschroeiddit duurde alles met el kaar minder dan een halve minuut Het paardje reageerde noch op het coupeeren zelf, noch op het schroeien, ook maar in liet minst: het stond er bij alsof 't heel de zaak niet aanging. Binnenkort zal deze zaak voor den Mid- delburgsclien politierechter behandeld wor den. Deskundigen mennen, dat, om den uitvoer van paarden voor ongeveer 2 a 3 millioen gulden per jaar te behoudpn, coupeeren van de staart van koudbloedpaarden nood zakelijk is Er worden per jaar in Neder land 40000 a 50.000 veulens gebaren, waarvan echter 10 000 in Zeeland. Driehoekzcgel oor bizondcre vluchten. In verband met de bizondere vlucht van de Iv.L.M. naar Zuid-Afrika is tot en met 5 December a.s. de luclitpostzegel van 30 cent (driehookzegel) op alle postinricktin- gen verkrijgbaar. Nieuw rijwielachlerlicht met bajonet- sluiting. De Staatscourant bevatte dezer dagen een ministerieele beschikking, waarbij aan de koninklijke metaalsmederij, Hotzo Span- ninsa, te Joure, vergunning verleend wordt, tot fabrikatie en in den handel brengen van een geheel nieuw type rijwielachter licht, met bajonetlamp. Voor zoover be kend, is dit de eerste bajonet-achterlamp, die door de K.E M A werd goedgekeurd, volgens de veel strengere en onlangs ge wijzigde voorschriften. Dagelijksche indexcijfers. Medegedeeld door het Centraal Bureau voor de Statistiek, 's-Gravenhage, 28 November. Aandelenkoersen: 91,2. Goederen groothandelsprijzen88,3. 45) „We werden verlost door een gezelschap uit het hotei, je zuster incluis, die zeer in zorg zat, omdat jij verdwenen was. Waarom neb je geen briefje of iets an ders achtergelaten Sommige menschen zijn niet vaam, dat ze zusters hebben, dat is een feit." „Zou jij haar willen hebben?" „Dat zou ik zeker maar niet direct als zuster. Maar ter zake. Wat deed die dwaas, toen hij de boot op het strand had gezet?' „Ja, hij is gek, juist," knikte Guy, ter wijl 'hij voortging met zijn verhaal. „Hij mopperde wat m zich zelf, ofschoon ik niet kon hooren wat hij zei. Toen begon hij langs hel strand te sluipen, alsof hij 'door iels erschris.t was. Hij scheen geen wast plan te hebben hg leek net een schip zonder roer, begrijp je. Tenslotte ging hij naar den weg en ik geloof,,dat dit het laatste was, wat ik van hem izag. Ik dacht cr nu over om in de boot (te Nazi-methoden Apotheker-assistente ontslagen we gens gilt aan collecte voor Jood- sehe vluchtelingen. Dat de nazi-methoden, welke thans L'iuitschland in de geheele wereld in op- spraak brengen, ook in ons land door hier woonachtige Duitschers ingevoerd wor den, hadden wij nog niet eerder geconsta teerd dan Donderdag, aldus meldt de Amersf. Crt. In de Duitsche apotheek Z. te Amers foort werd ook gecollecteerd voor de Duitsch-Joodsche vluchtelingen. De heer Z. was op dat moment niet aanwezig. De eerste assistente gaf, naar goed Neder- landsche gewoonte, spontaan uit eigen beurs een bijdrage voor het goede doel. Iets later werd zij bij haar" patroon ge roepen, en deze gaf order, dat niemand van zijn personeel in zijn zaak nèch uit de kas van de apotheek, noch uit eigen zak iets mocht geven voor deze collecte. De assistente antwoordde, dat zij dit juist gedaan had en de apotheker was daarover dermate verstoord, dat hij haar per 1 Ja nuari ontsloeg. Hoe zwaar hij het „mis drijf" aanrekende, moge daaruit blijken, dat de assistente reeds 41/2 jaar in de apotheek werkzaam is en dat zij, volgens zijn eigen woorden, naar volle tevreden heid steeds haar werk heeft gedaan. Van den heer Z., die met zijn Duitseh. diploma praktijk in Nederland alleen kan uitoefenen door middel van een Neder- landschen provisor, die verder zijn inkom sten ontvangt van Nederlandsche inwoners hadden wij wel geen medelijden met de Duitsche mishandelden, maai' toch wel meer gezond verstand verondersteld'. Het spreekt vanzelf, dat het voorval in de stad in breeden kring verontwaardiging heeft gewekt. De toelating van Duitsche vluchtelingen De waarborgsom van ander halve ton voor nict-arische Christenen. Op de vragen van het (s.-dTweede Kamerlid den heer Donker, luidende: Is Let waar, dat de regeering alleen bereid is een beperkt getal Duitsche vluch telingen. toe te laten, wanneer door parti culiere bijdragen de kosten te voren zijn gedekt en dat dientengevolge van bet Pro- testantsch hulpcomité, dat in de eerste plaats tot taak heeft den steun aan „niet- arische" Christenen, door de regeering een bankgarantie van f150 000 geiraagd wordt? Is de minister met van oordeel, dat de toelating van deze Duitsche vluchtelingen onnoodig goremwordt door den eiseh van het te voren gestort zijn van een bank garantie tof een zoo hoog bedrag, te meer waar de inzamelingsactie van gemeld co mité m vollen gang is en reeds giften en toezeggingen tot een bedrag van meer dan f 30 000 zijn ingekomen Hebben de ministers van justitie en van binnenlaDdsche zaken het volgende geantwooia. Het antwoord op deze vragen moet reeds daarom ontkennend luiden, wijl op last van oen minister van justitie na 10 No- vember 193. een aanzienlijk aantal Duit sche vluclnehngen, in ons land zijn toe gelaten. Aan het Protestantsch hulpcomité evenals aan het r.-k. vluchtelingencomité is door den minister van binnenlandlsche zaken de eisch gesteld, d'at een zeker bedrag zou worden gestort als garantie voor de verzorging van niet bij eigen familie onaer te brengen Protestantsche en r.-k. vluchtelingen, ten einde te voorko men, dat dezen ten laste zouden komen van het Joor het Joodsch comité samen- getracht en verder nog aan te indien fonds. Sport Opschorting Aincrika-anschc compenseer wide invoerrechten op melk en zuivel. Blijkens telegrafische mededeeling van Hr. Ms. gezant te Washington is de heffing van compenseerende invoerrechten op Ne derlandsche zuivel- en melkproducten, wel ke heden zou ingaan, hangende een nader onderzoek' opgeschort. gaan, Napoleon, en te probeeren of ik jou kon vinden." „Waarom deed je dat niet, vent?" vroeg Napoleon. „Het is zoo mooi op het water." ;,Hou je mond. Omdat die idioot kwam terug gesprongen, en langs het strand begonen te rennen. Hij was zeker van iets geschrokken." „Ik ben benieuwd of dat die reddings ploeg uit het hotel was," prevelde Na poleon. „Zij gingen omstreeks dien tijd naar het strand en zij gebruikten dezelf de boot. Lieve oude Daisy. Zij is zeker duizelig geworden van al dat heen en weer gaan." „Wie is Daisy?" „Do boot. Maar, ga voort. Wat deed je toen?" „Ik volgde den kranzinnige." „Waarom?" „Dat weet ik niet, kerel. Hij deed zoo vreemd, dat ik d'acht er goed' aan te doen." „Het zon ook even goed geweest zijn om uit te zoeken, wat hem zoo aan 't schrikken had gebracht," opperde Napo leon. „Dar zou je op je zuster en het verdere gezelschap gestuit zijn." „Nu, ik deea dlat in elk geval niet," antwoordde Guy scherp, „en ia dergelijke gevallen doe je niet altijd dat wat je doen -moet. Is vertelde je toch, d'at mijn hoofd omliep met al die herrie. Ik werd' er zenuwachtig van. En dan had ik nog een ander vaag idée. Die kerel kwam Aljechin offieieel uitgedaagd - voor een titelgevecht tegen Keres. Voor de laatste maal zijn de acht groot meesters deelnemers aan het A. V. R, O.- toumooi bij ellcaar gekomen, ditmaal weer in bet Amstelhotel te Amsterdam, waar de huldiging plaats vond en het tour- nooi gesloten werd. De vlaggen der verschillende nationali teiten waren in een hoek van de zaal op gesteld en daarvoor waren de meester» gezeten Keres en Fine in het midden en de verdere prijswinnaars aan weerszijden. Na het spelen van het F.«t!hj«che volks lied. nam de voorzitter van de A.Y.R.O., de heer G. de Olereq, het noord, die constateerde, dat nu de titanenstrijd ge streden is, de prestaties van de acht groot meesters terecht bewondering afdwingen. Bewondering in de eerste plaats voor de felle strijdlust, velke het geheele toumooi door duidelijk' naar voren trad en die bij voortduring in stand gehouden werd door de zucht om te witlen winnen. De verras singen zijn vele geweest en van het begin tot het einde heeft er spanning getlieerscht omtrent den uitslag, ja- zelfs zoo groote spanning, dat de gehele wereld vrijwel geen enkel land uitgezonderd, warme be langstelling toonde. Op mij als voorzitter, aldus vervolgde de heer De Ciereq zijn rede, rust de taak dank uit te spreken tot, allen, die aan dit toumooi hebben meegewerkt en tolt het welslagen er van hebben bijgedragen. Hier toe behoort in de eerste plaats de wedstrijd leider, de heer Landau. Het is geen ge makkelijke taak om in .een toumooi van grootmeesters, de acht groots ten, die de wereld keilt, als leider op te treden, doch men mag oonstateeren, dat de heer Land.au zijn taak op voortreffelijke wijze heeft ver vuld, Voorts bracht spr. (Jank aan de com missie voor geschillen, den Koninklijken. Nederlandscbcn Schaakbojnd en het Eune- comité, voor hun hulp. Ten slotte bracht de heer De Qercq dank aan do acht grootmeesters, die dit toumooi hebben mogelijk gemaakt; Wie de/e acht grootmeesters heeft zienkampen, voelde zoo duidelijk welk een groote kracht, ener gie, verstand, fantasie en vaak durf er noodig waren om zich met elkander te meten. Namens de A.V.R.O. riep spreker hun een hartelijk tot weerziens toe, in een nieuwen strijd, die wellicht onder de aus piciën van de A.V.R.O. *zal worden ge streden. Want, namens de A.V.R.O. maak ik, aldus de heer De Cl ere q, gebruik van het recht, dat den overwinnaar of Joracth- tens de toumooi-bepalingen, in dit geval volgens het Sonnenborn-Berger-systeem, den Uit handen van een Hollandsche boerin ontving Keres tijdens de prijsuitreiking aan de deelnemers van het A.V.ILO-schaaklournooi, welke gisteravond te Amsterdam plaats vond, een echt Hoiiandsch kaasje. De deputatie van den Soesoehocnan van Soerakarta is uit Den Haag vertrokken. Het afscheid aan den trein. van *t wrak, hè? Dat concludeerde ik ten slotte en jij vertelt me, dat ik gelijk had. Ik dacht, d'at, wanneer ik hem kon vangen, ik misschien iets over jou zou te hooren krijoen. Hrj zou kunnen weten of jij er was, in elk geval jal Dat wist hrj." „Zie je nu wel! En dan vertel je me nog, dat ik,hem niet behoefde te volgen. Het was een gok en ik koos orn (hem te volgen en afs ik twee seconden later had gekozen, zon ik hem gemist hebben, want hij rende als een bezetene." „Welken kant ging hij op?" vroeg Na poleon „Dezen kant,' antwoordde Guy. Den- zelf den weg, dien we nu loopen. Hij bleef eerst op het strand, toen ging hij een soort rotspaa langs en daarna rende hij langs de rots. En toen viel hij plotse ling.' „Heb je hem toen gepakt?" „Ik bereikte hem. Hij lag ineen ge schrompeld ais een ballon, waarin ge prikt was, en ik dacht heusch, dat de kerel dood was, en ik schrok geweldig. Ik heb nog nooit zoo'n nacht gehad. Maar zeg eens, hoe staat het met jouw hoofd?" „O, hest. Ga maar verder! Je bereikte hem Ja." ,En ik boog me over hem heen. Hij zag er miserabel uit. Ik nam zijn arm en schudde er aan, en porde hem'. En toen was hij ineens weer op de been en deed' hoogst geplaatsten meesier in dit toumooi toekomt, ten behoeve vaAden heer Keres, den tegenwoordigen wereldkampioen dr. Aljechin, uit te dagen tot een wedstrijd met den wereldtitel als inzet. En zulks op de basis van de door dr. Aljechin bij het begin van dit toumooi afgelegde uitvoerige verklaring en onder voorbehoud, dat de A.V.R.O het met den candidaat wereld kampioen en den wereldkampioen zelf eens wordt Met deze uitdaging heeft de A.V.R.O. de taak, welke zij zich bij den opzet van dezen achtkamp voor oogen heeft gesteld, ten volle vervuld. Namens de deelnemers dankte Rueben Fine. Hij hoopte, dat de A.V.R.O. en de Nederlandsche schaakwereld even prettige herinneringen aan dit toumooi zullen heb ben als de acht deelnemers. Onder leiding van Kommer Kleyn werd het tournooi allegorisch afgestolen. Meisjes in de kieederdracht der elf provincies over handigden aan nlle deelnemers oen provin ciale specialiteit op bet gebied van lekker nij. En ten slotte ontvingen alten een Zaansch molentje in oud-zilver. Namens den K. N. S. B. bracht de heer G. J. van Ziftersteyn dank aan de A.V.R.O. voor de organisatie. Nog geruimen tijd bleef men in onge dwongen samenzijn bijeen. Aljechin zal iezijncrlijd op de uitdaging antn oorden. Omtrent de uitdaging voor een v. edstrijd om het wereldkampioenschap tusscllien Al jechin en Keres, welke uitdaging door de A.V.R.O. tot den wereldkampioen is ge richt, vernemen wij nog nader, dat deze radio omroepvereeniging schriftelijk Al jechin heeft verzodht zijn voorwaarden voor een titelwedstrijd bekend te willen maken. Aljechin heeft op dit verzoek nog niet officieel geantwoord. Het sou in zijn be doeling liggen deze aangelegenheid eens rustig te bekijken om dan tezijnertijd zijn standpunt aan de A.V.R.O. en aan Keres bekend te maken. Een beslissing wilde hij op dit oogenblik', één dag na het tour nooi, niet nemen. Voetbal. Het wedstrijdprogramma K.N.V.B. Het programma voor Zondag luidt als volgt Afdeeling I. Ie klasse. SpartaXerxes. me een luchtsprong maken. „Jij duivel, jij duivel I' stootte hij uit. „Moordenaar! Maar mij zu. je niet vermoorden!" Je bad hem moeten hooren, Napoleon. Hij liad een vrc-ema accent en zijn stem sloeg heelemaal over Het sneed mij door d'e ziel, maar nu ik die woorden tzeg, lijkt het niet zoo erg." „Zij klinken niet zoo slecht," mom pelde Napoleon „Hrj renoe dadelijk weer weg en ik hem achterna Het scheen mij toe, dat ik niets beters kon doen. Hallo wat is dat?" „Wat is er? schreeuwde Napoleon. Guv stond stil en raapte een klein voor werpje op „Wel allemachtig i" riep hij uit. „Dat is mijn penhouder. Hij zal uit mijn zak gevallen zijn we renden namelijk langs deze plek, zie je." „Ja, ik «nap het," antwoordde Napo leon. „Zou je me willen vertellen, hoeveel verder jullie nog renden"? Guy hief zijn hoofd" op en wees plotse ling naar boven. „Zie je oat licht?" vroeg hij. „Ja natuurlijk," antwoordde Napo leon. „Dat schijnt uit een klein hutje aan den oever van de rivier. Tot zoover ren den wij." „0," riep. Napomon. „En is die gek daar nu nog?" Guy knikte. „En hij Is er niet alleen." In verband met het eeuwfeest van do „Groeten Trek" op 16 December a.s., Din- gaansdag, hield de Zuid-Afrikaansche ge zant, Z.Exc. dr. H. D. van Broekhuizen, gisteren te Botterdam voor de leden der Ned.-Zuid Afrikaanschc Vercenigiog eca rede. Afdeeling II. Ie klasse. VUC—DFC. 2e Idasse A. IIvTV- Velox. Overmaas BMT. Gouda—UW. 2e Idasse B. FluksExcelsior. OlymriaCoal. DHSI aakkwartièr, Jos. de Haaffl VOC— Sieea" Hooger. ow—vfg: FortunaSteeds Volharden. 4e klasse E. UrsusCeleritas. Res. Ie klasse. CVV 2-SVV 2, A. Swaneveld. Hermes-DV6-- 2Feijenoord 2, 12 uur, J. Lawende. Res. 2e klasse O. SVV 3— Neptunus 2. „Werkelijk?" zei Napoleon. „Wat inte ressant." Toen zij weer naar het licht keken, ging het uit. Hoofdstuk XXV. Het hutje aan de rivier. Eenigo oogenblikkea staarden zij naar de zwarte plek, waar eerst het lichtje had geschenen. Toen. weaddte Napoleon zich tot zgn metgezel en zei: „Had je mei beter je verhaal wat vlug ger kunnen doen? Je hebt me hier ge bracht, maai je vertelde niet waarom juist nu Moete.n we de hut bestormen of wat anders?" „Ik weet met, wat me moeten doen," fluisterde Guy. „Maar ik zal je den toe stand vertellen of liever, hoe de toe stand was, toen ik het verliet en daarna kunnen we beslissen, wat er moet gebeuren.' „Ik wou, dat Sefton hier was," ant- ivoordae Napoleon. „Hij beeft verstandl van die dingen, maar ik ben al niet beter dan jij. Hoe was de toestand'?" Opeens greep hij Guy's arm en duwde hem naar een bosclije. „Als zij het licht uit hebben gedaan om te trachten naar ons te kijken, dan is het beter, dat we hun geen kans geven." (Wordt vervolgd.) DEK Naar het Engelsch van J. JEFFERSON FARjEON

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5