I e r ;d a m EERSTE BLAD. Vrijdag 2 December 1938 Regeeringscrisis in Beigië Filmglinsters Vereenigde Staten f 91ste Jaargang. Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Vandaag moet de beslissing vallen. Rede voering van minister van financiën de oorzaak Gistermiddag heeft de Belgische minister van financiën, Gerard, in de Kamer de fi nancieel© politiek van de regeering ver dedigend. Hij zelde o.a., dat de staat niet meer uit moet, geven, dan hij inkomen heeft,' er moetorde zijn in de uitgaven en de staat mag niet alle opgespaarde gelden opslorpen. Ook moeten particuliere spaargelden blijven bestaan, waaruit het initiatief van handel en industrie voort komt. De minister verklaarde verder van oordeel te zijn, dat de staat voorloopig niet zijn toeviucht hoeft te nemen tot een ieening. llij wees op den vooruitgang welke het liberalisme in de negentiende eeuw heeft geliad. De minister gelooft niet, dat de gerichte economie reeds resul taten heeft opgeleverd. Hij weigert niet rekening te houden met de werkelijk heid, doch liij blijft voorstander van economische vrijheid. Uit naam van de socialisten antwoordde Puset den minister en zeïde, dat de re geering een deflatie-politiek voert, welke de socialisten niet wenselien. De tijden van het liberalisme zijn voorbij en thans heeft men een technische revolutie in de pro ductie, welke problemen stelt, die door hei liberalisme niet kunnen worden op gelost. Er moet dus een andore economi sche politiek worden toegepast indien men het verval van België wil tegenhouden. Ministerraad. Gisteravond te zes uur zijn de leden van de regeering bijeengekomen ter bespreking van den toestand na de redo van den mi nister van financiën. In de bijeenkomst van den ministeriaad onder voorzitterschap van ministerpresi dent Spaak is gebleken dat de woorden van den minister van financiën gistermid dag in de Kamer met de goedkeuring van al zijn collega's hebben weggedra- geu. De bijeenkomst heeft twee uur ge duurd en. na afloop is gisteravond het volgende communiqué uitgegeven „Do ministerraad heeft den politieke!) toestand besproken. Morgenmiddag te vier uur zal Lij opnieuw bijeen komen." Tijdens de bijeenkomst hebiien de mi nisters lang en breed gesproken over de vraag ot het nuttig zou zijn een minister- cnsis te veroorzaken, in verband met de mecningsvcrschi len, welke zijn gerezen in den schoof der regeenng zeh en tusselien parlemenlstraclie-: inzake punten van het regeeiings-propramma, n.I het vraagstuk der werkloosheids-verzekering en de" pro fessioneel© organisatie tezamen met do economische regeling. De regeering heeft zich afgevraagd of er aanleiding was om een debat in het parlement uit te io.oven over deze vraag stukken. Het bericht over het terugtrekken van de Spaansche diplomatieke vertegenwoordi ging in Be!git: lieefL de moeilijkheden nog vermeerdeid. De ministers zijn uiteen ge gaan zonder een beslissing te nemen en zullen vanmiddag opnieuw bijeen komen. In welingelichte kringen gelooft men, dat het moeilijk za' zijn een oplossing te vinden en men verwacht, dat vanmid dag een regeeringscrisis zaï ontstaan. De strijd in China Offensief der Japanneezen in de N.W. provincies op komst? Te Loy&ng ontvangen berichten van den inlichtingendienst onthullen, dat grooto Ja- pan'sche troepenafdeelingen in het Zuidwes telijk deel der provincie Sjansi onlangs naar Tatoeng, een belangrijke stad in Noord Sjansi, gelegen aan den weg naar Soeiyoean, zijn overgeplaatst. Deze troe penverplaatsing wijst volgens officieuze Chineesche kringen op Japansche voorbe reidingen voor een aanval op groote schaal als inleiding tot een groot offensief in de Noordwestelijke provincies. Frankrijk Na de staking De uitsluiting van de stakers is vrijwel algemeen. Uit bijna alle induslrieele centia wordt gemeld, dat tahijkc fabrieken, waar ge staakt is, voorloopig hun poorten hebben •gesloten en bet peisoncel hebben ont slagen. Tevens is aangekondigd, dat binnen kort weer personeel in dienst zal worden genomen. Hierdoor is liet mogelijk' zekere ongewenschte elementen buiten de deur ie houden. Ook in vele genationaliseerde bedrijven heeft men deze maatregel geno men, o.a. in de vliegtuig-industrie, i," de tabaks-fabrieken en de arsenalen. Deze „lockout" zal slechts kort duren. Reeds zijn enkele li onderden ontslagen ge- al vlen. Volgens de O. G. T. worden door de lockout." la de metaalindustrie getroffen 500.000 man, in de textiel-induslrie 1ÜO.OOO en in de bouwvakken en leerin dustrie enkele duizenden. De moesten kun nen vragen wederom te worden aangesteld. Verder meldt de 0'. G. T. dat te Parijs meer dan 500 ambtenaren bij de openbare diensten, zijn ontslagen alsmede 7CO hij de veriichtingsdienslen. Op verscheidene plaatsen zijn deze maat regelen aanleiding geweest tot stakingen en werden protestbetoogingen gehouden. De regeering lieeft besloten hen, die let initiatief hebben genomen tot de stakings beweging liun functies in openbare licha men. te ontnemen. Hierdoor wordt ook Jouliaux getroffen, de secretaris-generaal van de 0. G. T., die tevens lid is van den raad va,n beheer var de Fransche Bank. Betrekkingen tusschen Brussel en Barcelona verbroken Diplomatieke vertegenwoordigers in beide steden teruggeroepen. Volgens oen bericht van het Spaansche persagentschap heeft Del Yayo medege deeld, dat de Spaansche regeering haar am bassadeur te Brussel heeft teruggeroepen. Dit besluit is, aldus heeft Del Vayo ver klaard, gen omen „met het oog op de vreem de omstandigheden, waarin do Belgische regeering kennis heeft gegeven van haar besluit een handelsagent naai' liet door do opstandelingen belieerscliie deel van Spanje te zenden". Be ambassadeur is gisteren reeds naar Barcelona vertrokken. Het consulaat te Antwerpen zal de zaken der ambassade waarnemen. De Belgische rogeering heeft besloten den Belgischen zaakgelastigde en den consul te Barcelona onmiddellijk tenig te roepen, naar aanleiding van het besluit der Spaan sche repubiibemsche regeering tof liet te rugroepen mn haar diplomatieke vertegen woordiging in België. Parleincnfs bijeenkomst gaai niet door. De socialistische Kamerfractie deelt me de, dat de bijeenkomst, die zij voor van daag had georganiseerd en waarvoor zij alle afgevaardigden had uitgenoodigl, geen doel meer heeft, daar de regeering het par lement voor 8 December heeft bijeenge roepen. Die bijeenroeping was het eenige doel der heraamde vergadering en het initiatief der fractie heeft dus reeds sucbes gehad. Vandaag wordt derhalve niet ver gaderd. Engeland De schepen niet graan zijn teruggegeven In het Lagerhuis heeft Cihamberlain me degedeeld, dat volgens een bericht van den Britschen consul te Palma de twee schepen met door de Brifsclie regeering gekocht graan zijn teruggegeven. Chamberlain zal ook den paus bezoeken. Reuier meldt uit Rome: Chamberlain aal bij zijn bezoek aam Rome ook een bezoek brengen aan den paus, wanneer de gezondheidstoestand' van den paus dit aou toeslaan. Een dergelijk bezoek is in overeenstemming met liet gewone diplomatieke gebiuik. De Patestina-conferenlie. De Palestina-conferentie zal vermoedelijk in do eerste helft van Januari bijeenkomen. In welingelichte kringen te Londen ver luidt, dat do meeste antwoorden op do Britsclie uitnoodiging zijn ontvangen en instemmen met liet Rritsche initiatief. Tsjecho Slowakije Tsvalkovsky naar Berlijn? In politieke kringen te Berlijn gaat liet gerucht, dat de minister van buitenland- schc zaken van Tsjccho Slowakije morgen naar Berlijn zal komen om een officieel bezoek al te leggen. Naar verluidt, zal hij spreken over economische vraagstukken, welke vooral betrekking hebben op de Sub- karpathische Oekraine. In Duitsche officieels kringen verklaart men niets te weten van dit bezoek. Duitschland Von Ribbentrop naar Parijs Van semi-officieele Duitsche zijde wordt gemeld, dat de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, Von Rib- benirop, zich Maandag as. op verzoek van de Fransche regeering naar Parijs zal begeven, voor een kort verblijf. Aankoop van Joodsche eigen dommen Biirckel vaardigt voor Oosten rijk een verbod uil. Bij decieet van den nationaal socialisti sch en. gouwleider voor Oostenrijk, Bürckel, is liet koopen van aan Joden toebeboorendo eigendommen, of het doen inschrijven van hypotheken daarop verboden. Alle sedert 9 November piaats gevonden hebbende ver- koopen dezer eigendommen worden van onwaarde verklaard. In een oproep aan. de nationaal socialis ten van het voormalige Oostenrijk licht Bürckel dit decreet^toe en zegt:' „Na gde gebeurtenissen van 9 en 10 No vember zijn bij de bevolking, in het bi zonder van die te 'Weenen, eigenschap pen aan den dag gekomen, die- "men ge woonlijk als „Joodsche"' karakteriseert. Een aantal zoogenaamde fatsoenlijke lieden trachtten Joodsche bezittingen tegen be lachelijke prijzen te koopen. Volgens mij zijn deze „koopers" slechts ploerten en op geld bell us te schooiers. Als er uit deze verkoopen voordeel moet wor den gelrokken ,dam kan dit slechts de gemeenschap en geen particulieren ten goede komen. Degene, die zich dus door oplichterij meester maakt ran een Joodsch eigendom, besteedt de gemeenschap." Dergelijke verkoopen zullen worden ge annuleerd en wanneei er zich onder de functionarissen, die deze in de ambtelijke registers hebben irigeschm en, partij ieden bevinden, zullen deze uit de partij 'wor den, verwijderd. Dit decreet kan dus ais een aanvulling worden beschouwd op de in een gedeelte der pers verschenen berichten omtrent de arrestatie van twaalf leden der nationaal socialistische partij te Weenen. Ter dood gebracht Wegens overval op een chauffeur. De beide daders van een overval op een. auto nabij Heidelberg, Reif, oud 19 jaar en [Tom, oud 18 jaar, zijn Dinsdag j.l. ter dood veroordeeld en gisteren te Ber lijn terechtgesteld. Zij hadden den overval op 13 November j.l. gepleegd en den chauf feur van de auto met een ijzeren hamer ernstig gewond. liet grijze mannetje. 2 Diecemboi'. Er is een nieuw man netje naast ons komen wonen. Een nieuw mannetje-in-de-puntjes. Alüjd netjes, al tijd beleefd, altijd op z'n gemak. Een grijs mannetje. Zijn haar, zijn hoed, zijn jas, zijn slobkousen en zijn sokken zijn grijs. Zijn oogen, zijn hart, zijn aaawe- zliigheid-hier-op-aarde zijn óók grijs. Hot is een mannetje dat thuis hoort in de grijsheid van de laatst© Novemberda gen. Een mannetje van de stilte. Zonder hartstocht. Zonder heftigheid. Zonder vreug de. Zonder smart. Een neutraal mannetje. Altijd wanneer er nieuwe mensclien in onze stille, buiten-affe straat komen, kun nen wij die oogenblikkelijk classificeeren. Het intellectueele gezin dat in September met een verhuiswagen vol boeken en rom- melacïitige meubelen luidruchtig bij ons is binnen getrokken, heeft de straat op stelten gezet. De intellectueele meneèr draagt een flambard. Mevrouw allerlei kleu rige linten in het haar. D© kinderen san dalen, D© kinderen hebben per autoped ons trottoir veroverd. Zij hebben veel en luidruchtig oneenigheid. De groenteboer heeft er 'n goeie an, de slager haalt zijn neus voor hen op. Het zijn idealisten, slod dervossen, atheïsten en ra u w kost gangers De oude mensehen van October zijn in één maand) het middelpunt-van-sympatkie bij ons geworden. Tusschen alle nikkel in glas en fel-kleurige cactuspotten, tus schen alle fleurige liandgeweven tapijtjes en reproducties van Vincent van Gogh, van alle andere acht-en-zestig halve villaatjes is hun interieur dierbaar ouderwetsch. Veel donker-glanzend mahoniehout, penant kastjes, schommelstoelen en anti-makassers en het kunstvoorwerp voor hun venster is van een ondefinieerbare krullige en bloe- mige weemoed en de Ronner-met-de-katjes aan hun wand roept herinneringen op aan wijlen alle grootmoeders van ons straatje. Maar van het nieuwe grijze mannetje kunnen wij niets zeggen. Zijn komst was even grijs en geruiscliloos als hij zelf. Niemand heeft liet gemerkt. Maandag stond no. 36 nog leeg en Dinsdag hingen melk aan, heeft de melkboer gezegd en hij kookt zelf zijn potje heeft d© slager geopperd'. En. een vrouwmensch komt öc zoogezeid niet over den vloer, behalve des Woensdags en 't Zaterdags een werkster i een stille, groote, zwarte vrouw met een gebogen rug lenvermoeid© oogen. „Zelfs die werkster heeft iets geheimzinnigs" ziel mevrouw Jansen van nummero 34. De balletjesfranje is altijd néér. En dea avonds zie je er nooit licht branden. „Hoer 't daar is ingericht is zelfs niet bij ver onderstelling te vermoeden en hij woont zeker in d© achterkamer" heeft mevrouw Bakkeman van doctor Bakkemaa (leeraaC H.B.S.) van nummero 12 gezegd. Nee, dat grijz© meneertje is geen aan winst voor onze straat. Want onze straat is de gezelligste straat van de stad. We kennen mekaar allemaal. En we komen allemaal bij elkaar op de thee behalve de nieuwe intellectueelen, die zeggen geen tijd er gordijnen met balletjes franje voor de s voor thee te hebben, maar die toch wel vensters en blonk de koperen deurknop héél vriendelijke menschen zijn. Italië „Wij willen Tunis" De ,,Lavoro Fascista" over de Italiaansche verlangens. In een artikel over de „Italiaansche eischen" zegt de „Lavoro Fascisle", dat het niet gehouden is tot dezelfde discre tie als Ciano. Het blad geeft de „on rechtvaardigheden" aan, die hersteld moe ien worden, als men prijs stelt op de Italiaansche vriendschap". De bezetting van Tunis door Frankrijk in 3881 beteekende door de wijze, waarop zij geschiedde, de diplomatieke vooi geschiedenis en wegens de Italiaansche belangen, die reeds eerder in dat gebied bestonden, een ernstig Uit recht, dat de Italianen nooit hebben ver gelen. Wil men met Italië bevriend zijn, dan moeten de onrechtvaardigheden thans ongedaan gemaakt worden." Het blad zegt tenslotte, dat, hoewel bet geen gezag heeft om dit neer te schrijven, het toch do aandacht er op vestigt om aan te toonen, dat het hier niet gaat „om de diplomatieke en zelfs niet "de politieke verhouding tusschen beide staten, maar om de moreule en psychologische betrek kingen. „Tunis". De „Regime Fascista" schrijft met be trekking tot do redevoering van Ciano, dat Italië zijn eigen eischen voor heden en toekomst zonder uitzondering handhaaft. De Kamervoorzitter heeft de afgevaardig den, toen zij „Tunis" riepen, onmiddellijk tot de orde geroepen, maar het nationale gevoel laat zicli niet tot stilstand brengen door liet geluid van een bel. De uitroepen moeten beschouwd worden als rechtstreek sche, onwederstaanbare uitdrukking van de stemming, die het geheele Italiaan- sclie volk van heden bezielt. De viooluitbreiding. Het Amerikaanselie ministerie van ma rine heeft gisteren den bouw van een slag schip van 35.000 ton gegund. De kosten bedragen bijna 53 millioen dollar. In twaalf dagen l'jjcl heeft het ministerie thans op dracht gegeven tot den bouw van vier slagschepen van deze grootte. en stond er een koperen kooi met twee kanaries voor het raam. Niemand heeft een verhuiswagen gezien. Niemand' heeft gestommel van canapé's ge hoord. Niemand zag een papier niet VER HUURD op 't grootste raam. Het grijze mannetje is inééns gekomen. Het lijkt wel of liij plotseling is geboren en oud ge worden op nummero 36. De kruidenier hoeft aan mijn eigen dag hit, persoonlijk en zonder een zweem 'van opgewondeniieid gezegd, dat dit meneer Al- bersma is. Wij hebben gezegd: „Albersma... Albersma... dat zegt me niets... heb jij ooit van Albersma gehoord', vrouw?... Was er niet ergens een kantonrechter Albersma of zoo? ...Laa's kijken, néé... dat was Alberts, meester doctor Alberts, getrouwd met een meisje van Dreuvelen... néé... Albers ma... Albersma... dat zegt me nu werke lijk heelemaal niks..." Eén ding staat vast: op nummero 36 is niets en niemand anders dan deze ééne. grijze heer Albersma. Hij neemt zelf de Z K. H. Prins Bernhardt nam gisteren deel aan een jacht op Rozenburg. De Prins begeeft zich te Hoek van Holland aan boord van de „Berghaven", om over te varen naar den overkant. Het is hu reeds duidelijk dat het grijze meneertje nooit ofte nimmer zal deelne men aan de gezelligheid van ons gezelli ge straatje. Hij groet niemand en hij heeft zelfs geen aanstalten gemaakt om aan te pappen met de boren. „Hij geeft je niet eens de gelegenheid goeie-morgen te zeg gen", zei de dikke, vroolijke Bakkeman, die geen gelegenheid pleegt te laten voor bijgaan om een opgetogen woord te laten daveren wanneer hij iemand van hei straatje tegenkomt Het is een stil manneke, dat grijze me neertje. Een in-zich-zelf-gekeerd, neutraal en proper manneke. Aitijd 't zelfde. Altijd slobkousen aan. En altijd grijs. En zelfs wanneer de zon schijnt blijft de balletjes- franje néér. U begrijpt toch zeker wel dat zoo'n dood halfviliaatje en zoo'n dood meneertje de- toneeren in het gezelligste straatje van de stad En dat wij eenparig de Bakkemannetjes gelijk geven, wannneer die zeggen dat dit 't begin van het einde van de gezelligheid is? Want wie zegt ons dat er op nummer 4 en op nummer 82, die leeg staan, niet van die zelfde balletjesfranje zal komen? Sport Voetbal Zwaluwen —Hong. Veulens 2-2 Ecu ster uit het Noorden! Hoewel de weersomstandigheden verra van gunstig waren, hebben de Zwaluwen gisteravond op het V.U.C.-terrein in Den Haag den Hongaarschen Veulens voortref felijk partij gegeven, zoo goed zelfs, dat een kleine zege van onze landgenootem verdiend zou zijn geweest. Zij speelden een frissche, enthousiaste partij voetbal, soms min of meer ondoordacht, maar toch steeds met de kennelijke bedoeling) den koristen weg naar het vijandelijk doel te vinden. Vooral Lenstra (Heerenveen) viel op door zijn uitstekend spelbegrip. Hij scoorde ook beide doelpunten en wanneer scheidsrech ter Mooy zijn derde, volkomen zuivere doelpunt niet had geannuleerd, dan zou de Noordeling de hattrick hebben ver richt. Daarmee ware de zege aan de Zwa luwen gekomen. Het geheele elftal voldeed wel, waarbij wij zeker in aanmerking mogen nemen, dat ae ploeg tegen deze felle Hongaren een beter resultaat boekte dan het Bondself- tal. De winst van deze match is ongetwij feld het spel van den jongen Lenstra iu de Zwaluwen-voorhoede. Deze couraut verschijnt dagelijks, inel uit zondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.—. franco per post f 2.50. Pnjs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentim voor !;et eerstvolgend num mer moeten vóór olf uur aan het Bureau bezorgd zpn, 's Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs der Advcrtentien: van 15 regela fi 55; Nfï OOtï'iA. togel meer f 0 30, :n het ZatTdagnummer IIU. 15 regels fl.SO, iedere regel meer f 0.35 - Reclames ƒ0.75 per aegel. Incassokosteiucts.; nostkwitantieslö ets. laneveu \an odvertentien bij abonnement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Degelijks worden tegen vooiuitbetaling Kleine Advertentien opgenomen in i 0.50 t/m 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 wooi den. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 wooiden. 's WoensdagsKleine Advertentien tot 25w oor den 1 0.25, mits vóór Dinsdagavond b uur aan bet Bureau bezorgd. 'a Zaterdags' Kleine Advertentién f 100, Indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. zijn.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1