"M PUROL A m Hengelen ais sport J>A#ductèu> .dit TWEEDE BLAD SCHJEDAMSCHE COURANT Onze snoekhengel wordt compleet Mooie, Gezonde Huid BINNENLAND MIJMERINGEN Gemengd Nieuws Brand in artisten-pensïon Trein botst op autobus Noodlottige haarbehandeling? „De Tulp" A. Daaimeijer N. V. Kurken - Capsules- Dopkurken - Lakken Westmolenstraat 5-8-23 - Telefoon 68439. Als de snoek zich liet aanlokken door groote kurken en onder de bekoring zou geraken van de felle kleurenschittering daarvan, dan zouden de meeste snoek- sinmien uit den handed evenveel ideale viscbtuigen zijn. Niels is editor minder waar. .fagor en hengelaar, die bij hun pogingen om buit te verworven, list te- aenovor Hst moeten stellen -- en zoo dikwijls moeten ondervinden, dat het dier lijk instinct niet de mindere is van 's mon- schen verstand is eten immers maar al te goed, dat opvallend gekleurde uitrus tingsstukken niet ?n hun arsenaal thuis hooren. Dobber ea drijvers. Wij zullen dus onzen dobber en drij vers zoo onopzichtig mogelijk van kleur en zoo klein mogelijk houden en vooral niet in de fout vervallen om een aantal evengroote kurken, ter grootte van eon okkernoot, op onze snoeksim te zeitten. Maar zelfs, als we deze lout niet maken, ook dan nog zijn deze voorwerpen een noodzakelijk kwaadnoodzakelijk, wat den. dobber betreft, om liet aasvischje, van den bodem te houden en ten aan zien van de drijvers om de richting aan te ges-en, waarheen onze toekomstige buit het aasje sleept en 0111 den hengelaar duidelijk ce maken, hoes-er „onze" snoek met zijn maaltijd is gevorderd. Een kss-aad is die kurkrnassa voornamelijk vanwege haar drijfvermogeu, den tegenstand', wel ken de visch ondervindt tijdens het op peuzelen van ons aasje en die bij groote (en dus), achterdochtige exemplaren heel dikwijls het loslaten van den aasvisch tot gev-olg heeft. Een bijna radicale opheffing van den weerstand tijdens den tocht onder svaler, .heeft de Fransche vinding van den dob ber met waterballasl gebracht. De stift in de kurk is hierbij tamelijk dik en hol gemaakt. Wordt nu deze dobber onder water getrokken," dan vult het huisje, dat van hoven open is, zich met water, svaar- door het drijfvennogen van de kurk piac- tisch nul wordt en deze geen opwaan- schen druk meer uitoefent. Met andere woorden: zijn daarmede de nadeel en van het vissclien met een dobber tegenover het bercepsvischtuig „de fleur' uit de we reld geholpen. Immers de weerstand s-an de drïjs'crs kan, indien deze niet van abnormale afmetingen zijn, bij een zwaren visch als de snoek wel buiten beschou wing blijs en. Uitstekend geschikt \-oor die dagen, waarop de snoek herhaaldelijk het aasje loslaat en ei' niet anders mee doet dan „spelen", zooals een kat met een muis, is toch cok flit systeem niet zonder ge breken, waarvan liet ongeweide völloopca bij roerig water wel het ernstigste is. "r)e vorm. Behave door het drijfvermogeu, wordt de weerstand, welken de visch onder vindt, ook door oen vorm van de kurk bepaald, wat tot de constructie van sigaar- vormige dobbers (fig. 1) heeft geleid, fn diep water met weinig plantengroei is dit type zeer goed te gebruiken. Waar veel waterplanten groeien, zijn kogelronde drij vers en een dito dobber een noodzake lijkheid, omdat bij dezen vorm de kans op verward raken daarin het geringst en het weer vrij komen na verwarring het grootst is. Zeer veel wordt do .„Fishing Gazette"- dobber gebruikt, die u afgebeeld vindt in figuur 2. Door de gleuf in de engte richting is het mogelijk om in een oog wenk van dobber te verwisselen, zonder de onderlijn cer«! te demonteeren, wat gemakkelijk kan zijn hij aasvisch, die sterk in grootte verschilt. De afgebeelde grootte is ruim vo'doendc voo-r aasvi-cls- jes tot een kngte van 13 a 11 centimeter. Het verdient aanbeveling, om de houten stift' aan cie onderzijde wat in te korten, zoodat alleen aan de bovenzijde van de kurk een stukje van een halve centimeter blijft uitsteken. Indien u dit stukje zsvarl verft en een diergelijken dobber kiest, wel ke van hoven wij is geverfd en waar van de onderkan! bruin of groen is, dan hebt u een snoekdobber. die alle boven vermelde ongemakken slechts in geringe mate bezit en die bovendien bij slecht licht nog op fhnken afstand goed zicht baar (voor de hengelaar) is. Olijfvormige drijvers, ter grootte van een musschenei of nog kleiner en waar van een derde deel, dat naar den hen- geltop gencht is, wit geverfd is en de rest slechts met blanke vérnis is be werkt, zijn vooi ons doel zeer geschikt en u vindt er in figuur 3 een afge beeld op werkelijke grootte. Om onze snoeidijn zonder Imoopen in elkaar te kunnen zeiten, zooals ik u do vórige maal heb' beschreven, moeten ook deze drijvers van "eer. stiftje zijn voorzien, wat heel gemakkelijk uit een stukje bamboe of rotan is te'maken. De stift mag niet of slechts heel weinig uitsteken. Een gloeiende breinaald of oen rond' vijltje (een zoogenaamde roltestaart),'." verleenen uitstekende diensten om het gat de' ver langde doorsnede te geven. FIG 2 HG 3 FIGt Het metalen enderlijntje. Vlijmscherpe tanden, die onze lijn boven den haak glad afsnijden bij den eersten heet of die ten opzichte vandie lijn als een zaag werken, met een even noodiotttig gevolg voor den hengelaar, ma ken het gebruik van een melalen onder- lijntje noodzakelijk. De haak moett beves tigd worden aan een koperen hetthikje -of aan een staaldraad je. Een kettinkje is heel goed, mils men het (eenigc) goede fabri kaat weet te kiezen en met gepast wantrou wen staat tegenover de splitringen (kleine sleutelringen) die gebruikt worden om den haak aan den ondersten schakel te zetten. De splitring is bij de meeste (overigens oversterke) snoeksimmen de zwakke plek, tenzij men het voortreffelijke -ovale model gebruikt, dat hier helaas niet te koop is. En nog steeds geldt het gezegde: een lijn is niet sterker dan de zwakste plek. Minder opzichtig nog zijn onderlijntjes van staaldraad. Eeii onderlijn van .dit materiaal uit drie geledingen, oploopend in lengte vanaf den haak gerekend, in totaal ongeveer 28 centimeter lang, is mijn keuze. Daar ik de lussen van de leden zelf soldeer, kan do splitring vervallen. Van boven voorzien van een dubbelen stalen wartel en. aan den onderkant van een niet te grooten driehaak of vierhaak van goede kwaliteit, staat deze constructie van onderlijn slechts in één opzicht hij het kettinkje ten aelhter en wel door het krinkelen van het staal draad. na het vangen van een. groot exem plaar, maar is overigens daaraan zeker su perieur. Trouwens, er is tegenwoordig wol gevlochten en gedraaid staaldraad' te koop, dat ook na langdurig gebruik nog weinig neiging tot krinkelen vertoont. Rollen, Restte mij nu nog maar ruimte voor een bespreking van de diverse typen van rollen, dan zoua* u uw keuze met de komende feestdagen met kennis van za ken kunnen maken. De mij toegemeten ruimte laai een dergelijke bespreking na het. voorafgaande niet meer toe en ik zal mij dan ook bepalen tot het geven van enkele wenken, die uw keuze toch zul len vergemakkelijken. Voor liet visschen met levend aas komt voornamelijk het hierbij afgebeelde model in aanmerking (fig 4) en niet zoozeer de Amerikaansche rol me versnelling. Het is het bekend© Notlmgnam-type en wel liefst uit metaal vervaardigd. De trommel moet een door snede hebben van 8 tot 10 centimeter en de rol -moet verder voorzien zijn van een pai 011 een slelschrocf (A). De stel- scliroef dient, om het „terugslaan" bij het werpen te voorkomen en om tijdens het bijten, alweer zonder gevaar voor „backlash", snoei' te kunnen geven. Dit vieren kan dan levens zonder het hin derlijke geluid van den pal plaats heb ben, dien wij dan ook eerst inschakelen op het moment, dat we den roover vast slaan. Een pai, dien wij m werking kun nen stellen door middel van een hef boompje (B.) aan clc-n rand van den ach terwand, is wel heel gemakkelijk. Onnoo- dig te zeggen, tot slot, dat een dergelijke rol niet vcor zes dubbeltjes te koop isl Maar met een goede rol is toch ook geen bedrag gemoeid", dat niet iedere snoekhen- gelaar, die toch al heel wat uiigeeft voor zijn acte en vergunning, bij elkaar zou kun nen krijgen. En de voordoeken van een goede rol boven een garenklosje van een halven gulden zijn evident. KARBA. (Nadruk ver!-oden). A!,e ruwheid en roodheid, pukkeltjes en uitslag, worden weggenomen door Belde ïn daozen von 30-60,Tube 45 cf.BtjApoth.enDroij. MUNHAROT Minister Pirow in Den Haag. Gisteravond is de Zuid-Afrikaansche mi nister van handel en defensie, de beer Pirow, in Den Haag aangekomen. De Zuid-Afrikaansche gezant dr. H. D. van Broekhuizen, reisde met minister Pirow mede. 1 Gevraagd naar een verklaring ,over den aard van zijn bezoek1 weigerde de minister elke inlichting. i Dr. van Broekhuizen was iets mededeel zamer dan zijn gast. De gezant bevestigde het bericht, dat dit bezoek alleen als een beleefdheid tegenover hem beschouwd moet worden. Over de plannen van minister Pirow kon of wensch- te hij niets ie zeggen. 1 In den loop van den avond1 werd dooi den Zuid-Afrik'aanschen gezant een diner aangeboden. St. Nicolaas. De grootte dag van den goed-heilig man staat weer voor de deur. Mogen het maar weinigen zijn ,<lie er niets van merken. Het is voor de zooveelste maal niet onder gun stige omstandigheden, dat Nederland dezen dag, die er een van groote en algemeene vreugde dient te wezen, viert. Te velen zijn in onze dagen slachtoffers van de cri sis in den een of anderen zin, die, met oen zucht in het thart zeggen: „Wij kunnen er van 'tjaar niet aan doen". En toch, hoe wel men er niet aan doet heelemaal niets zal toch wel een zeldzaamheid wezen. Wat kan ons dat leed doen, wanneer wij hooren of lezen van kinderen, die op den dag van den grooten kindervriend met leego handen staan. Die misschien wél in een liedje gevraagd hebben om de komst van den goeden Sint, maar wier vraag niet werd beantwoord. Gelukkig, dat er haast alom vereenigingen zijn, die bet voor zulke kleinen opnemen en bun een blijden dag bezorgen. De vei bedding heeft den ouden Klein- Aziatischen bisschop wel heel erg gemeta- m-orplioseerd. Wie de karige hislorisdh- betrouwbare berichten' nagaal, lieikent den bisschop van Myra nauwelijks in den Spaanschen Sint. Maar, het is een gescj'iied- vervalsching van de edelste soort, welke niemand den daders euvel zal duiden. Hier toch moclit zeker het doel de middelen hei ligen. liet doel was als een ideaal (e toe- kenen een man van overvloeiende liefde voor de kinderen; een liefde, die ook oude ren door de jaren heen gaarne op zich za gen toegepast. Hier gaat het dus-om het ideaal en de toepassing daarvan. Durven wij feieüijk in onze dagen nog spreken van zulk een ideaal? Is er voor liett ideaal welk dan ook nog plaats in deze verwrongen wereld? Lijkt het niet, dat 'de wereld hoe langer zoo vlakker wordt? Zijn er nog in den daalsten tijd niet ide alen te grabbelen gegpoid, waarvan wij ge dacht hadden, dat ze aan den hemel zon den blijven schitteren als sterren, waarop ide zeeman het oog. gericht 'houdt om veilig te varen? - - Laten wij het maar eerlijk bekennen wij de mensche.i -onzer generatie laten aan die na ons zullen komen een wereld na, waarop men, als op de puinhoopen eener verwoeste stad, zou kunnen zitten weenen 1 Waarom dan, zullen wij den dag van den goed-heilig man meren Alleen maar om het tastbare? Dat zou onrecht wezen aan gedaan aan die dragers van een goed' ide aal, die van den historischen bisschop van Myra den Sint gemaakt hebben, die representeert het ideaal van een breede naastenliefde. Zij toch hebben gekend de hoogheid van een ideaal en de vriendelijke toepassing daarvan in hek leven. Maar het ideaal was toch voor hen de 'hoofdzaak. En dat moet het wezen ook voor ons. Wij mogen nóch liet ideaal nóch de toepassing daarvan verbasteren. Wij weten van oude ridders, die ten strij de togen met- opgeheven banier. In het gewoel van den strijd kon die niet opgehe ven blijven. Maar dan, als er een zeer cri- tiek' oogenblik team, waarin liet ging om overwinning of om -nederlaag, dam werd die banier weer hoog opgeheven; de krijgs kreet weersclialde en met nieuwen moed, als of do strijd juist begon, werd de verbitterde strijd weer opgevat. Die oude ridders nisten het wel, wat die banier voor bun volgelingen beteekende. En ook wij wij moeten weten wat een hoog geheven ideaal beteekent vootr een mensclilieid ,die ziet hoe de gang van de wereld die idealen naar beneden haalt. Zóó en niet anders de dag van den goed heilig man. Wij voelendezen datum op den kalender spreekt van liefde tot het zwakke; tot al les wat zichzelf niet helpen kan allereerst en dan hoe langer zoo meer zich uitbrei dende als de kringen ia het water. Dit is het wat de wereld noodig Iieeft Speciaal die onzer dagen; de openbaring van dat ideaal en het ideaial als ideaal. Daden van liefde kan de wereld' niet mis sen. Evenals de aarde de zonnestralen niet missen kunnen, omdat een mensch geleerd heeft niet alleen vooruit en achteruit en terzijde te zien, maar ook naar boven. Wie alleen maar hierbeneden let op wat voor oogen is, die vervalt vroeg of laat tot wanhoop. Maar wie omhoog ziet tot het ideaal, die houdt vast aan de liefde, die het al over- m Het Nederlandsch Huis van de Cité Universitaire te Parijs is in tegenwoordig heid van president Lebrun geopend. Een tweetal interieurs van het moderne gebouw wint. J. Nagel. DER ZATERDAG 3 December 1938. Ne. 22033 De betrokkenen zijn ernstig ge dupeerd. Gisteravond omstreeks zes uur is brand uitgebroken' in het pand -Amsterdamsch© Veerkade no. 50, to 's-Gravenhage, waar gevestigd is het pension van den heer J. Tokkie. I>e heer Tokkie was omstreeks dezen tijd aan tafel gegaan eu eenige ©ogenblik ken later kwam liet dienstmeisje zeggen, dat de radio plotseling was gestopt. Aan dit voorval wijdde men aanvankelijk geen aandacht, doch na enkele oogonblikken kwam een buurman van den heer Tokkie, die even verderop- woonde „handenkoning" meedeelen, dat de bovenverdieping van eht pension in brand stond. Men alarmeerde onmiddellijk de brand weer, die na eenigen tijd met twee motor wagens en een ladderwagen verscheen en den brand krachtig aanpakte. In het pension van den heer Tokkie lo- geeren veelal artisten. Zoo waren er nu nvee Engeische en twee Nederlandsche ar tisten, die optreden in de Bouwmeester revue en in het cabaret Tabaris. Do Ne derlandsche artisten hebben een groot deel van hun kleeren en andere eigendommen kunnen redden, de Eugelschen moesten het grootste gedeelte van hun loebehooren ach terlaten en zitten thans vrijwel zonder eenige have in een vreemde stad. Ook de heer Tokkie is door den brand1 gedupeerd. Wei is hij verzekerd, doch niet ogen bedrijfssehtade en juist in dezen druk ken tijd beteekent dat voor hem -een groote verliespost. De altisten vonden een voor- loopig onderkomen in het pand ernaast, het logement van do wed. Van Look. Aanvankelijk voedde de brand' nog he- liig. De vlammen sloegen uit het dak van de zolderverdieping, doch door het krach tig ingrijpen van de brandweer was gevaar voor uitbreiding spoedig geweken. kon verstrekken, daar van dit geval geen aangifte was gedaan. Ook was van geen en kelen arts vernomen, dat hij bij een over ledene een doodsoorzaak had vastgesteld, die aanleiding gaf tot een nader onder zoek gelijk te doen gebruikelijk is bjj verdachte omstandigheden. Zes en twintig schoolkinderen gedood. Tijdens een verblindenden sneeuwstorm! is bij Mid vale in den Amerikaanscben staat Utah, een goederentrein ingereden op een autobus, waarin een dertigtal schoolkin deren hadden plaats genomen. Dokters en, ambulances begaven zich in allerijl naar de plaats van de ramp. Aanvankelijk werd1 gemeld, dat 15 kinderen om het leven gekomen waren. Later werd echter békend, dat 26 personen zijn omgekomen en 12 zwaar gewond. I Chineesch meisje onder verdach te omstandigheden overleden. Wjij lezen in de Deli C'rt. van 22 No vember: Naar wij vernemen is Vrijdag jJ. een Chineesch meisje onder verdad'ite omstan digheden overleden. Zij was dien dag bij een Cthineeschen kapper op den centxalem pasar geweest om heur haar te laten permanenten. Tijdens die behandeling maak te het meisje tegen een Chineesch e kap ster de opmerking datt het toestel zoo warm werd, waarop deze antwwoordde dat zulks noodig was om de krul goed' in het haar te zetten. Enkele uren na den terugkeer uit de kapperszaak is het meisje thuis echter overleden. Naar vermoed wondt is de ondes kundige behandeling van het haar hiervan de ooïzaak. Het blad heeft zich naar aanleiding van bovenstaand bericht tot de politie ge wend, waar men echter geen inlichtingen Een. meisje ontvoerd en weer tercekt. 1 Bij het stadje Ozon-Hill in den Ameri kaanscben staat Maryland, hebben twee bandieten, die op een vrachtauto reden, twee uit een kloosterschool komende 18- jarige meisjes overvallen. Een meisje kon vluchten, het andere, Mary Brown, werd op de auto ontvoerd. De geheele politie van Maryland en, Washington werd gcrequireerd en speurde met bloedhonden naar de ontvoerders. Mary is later door haar ontvoerders naar hei ouderlijk huis teruggebracht. Het kind viel hij de thuiskomst in zwijm. Later verklaarde liet, dat het, alvorens naar huis te worden gebracht, te Washington was vastgehouden. Er wordt thans een onder zoek ingesteld. De ontvoerders hebben de vlucht genomen. -Cc rjO Citroen-Jenever Distillateur sinds 1857 KLOOS VREDENBREGT'S KURKEN FABRIEK SCHIEDAM

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5