f EERSTE BLAD. „Wij willen Tunis" Dinsdag 6 December 1938 Roosevelt verdedigt zijn politiek Roemenië Engeland Noodlottige brand 91ste Jaargang. Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53II. BUITENLAND Chamberlain geeft Frankrijk garanties voor den status qiio in de Middéliandsclie Zee.* i '5 In antwoora op een. desbetreffende vmeg in het Lagerhuis heeft minister president Onamberiain verklaard, dat de Britsdh-Italiaansche overeenkomst van lb Nov ember op geen enkele wijze inbreuk maakt op de Britscho ver plichtingen jegens Frankrijk. De minister verklaarde verder, dat, hoewel Tunis, Corsica en Nice niet met zooveel worden genoemd, zijn bij de onderhandelingen, welke aan de over eenkomst voorat gingen, zij vallen oa- dat het eerste addendum dier over eenkomst, dat spreekt over de hand having van den status quo in het MiddeUandschs zeegebied. Chamberlains verklaring werd met gejuich begroet. Chamberlain heeft verder medegedeeld, dat hij naar aanleiding van de betooging in de ïlal'aansclie Kamer don Britsehen ambassadeur te Rome heeft opgedragen er de aandacht van Ciano op fe vesü gen, dat incidenten van deze soort tenzij stappen worden gedaan ter corri gecring van den gew-pkten indruk een allemadeeligsten invloed hebben op de vooruitzichten van samenwerking tusscben de vier mogendheden van Munchen. Uit het antwoord van Ciano, aldus Chamberlain, blijkt, dat de Italiaan- scbe regeering zich niet aansluit bij de demonstraties en niet voornemens i=> af te wijken van de verplichtingen, die zij tegenover ons hoeft aanvaard. fk kan, zoo zeide Chamberlain, geen reden zien om verandering te brengen in de plannen voor mijn bezoek aan Rome. Henderson stelde daarop de vraag, ot Chamberlain, het de Italiaansche regeering duidelijk zal maken, dat Engela id niet van plan is ae vriendschap met Frankrijk op te offeren om vriendschap met Italië te koonen Attfee vroeg, of Chamberlain geloofde, aat onder de beslaande omstan digheden gesproken kan worden van spon tane beloogingen in Italië. Chamberlain antwoordde op deze dia- gen „Wij hebben verzekeringen van de Italiaansche regoering gekregen, die wij naluurlijt aanvaarden", Daladier naar Corsica en Tunis In Januari a.s. De Fxansche minister-president Dala dier is voornemens in Januari, tijdens het reces van de Kamer, een bezoek te brengen aan Corisca en Tunis. Geen opofferingen voor den vrede De internationale spanning zal het komende voorjaar haar hoogtepunt bereiken. Pixiow, de minister van oorlog der Unie van Zuid-Afrika die te Londen terugge keerd is van een reis naar Duitschland, Nederland, België en Italië, heeft gister avond een verklaring afgelegd over den Emropeeschen toestand. Hij zeide, dat Europa in de richting van een oorlog drijft, een oorlog, welke geen enkele natie wenscht, dodh waar op iedere regeering zich voorbereidt. Tenzij er in de volgende maanden een volledige wijziging komt in de voor uitzichten, zal de internationale span ning volgens Pirow in het a.s. voor jaar haar hoogetepunt bereiken. Het tragische van den toestand is, dat sinds de regeling der Tsjecho-Slowaaksche kwestie geen vraagstuk aan de orde is, dat een oorlog zou verontschuldigen, laat staan onvermijdelijk maken. Het drijven naar oor log wordt volgens Pirow zuiver veroorzaakt door psychologische factoren. Het vluchtelingenvraagstuk. Zelfs het vluchtelingen vraagstuk is vol gens den minister op betrekkelijk gemak- itolrjfkte wijze te regelen. Voor zijn oplos sing zijn twee dingen noodig 1. Geld om in de plaats te tomen van het bezit, dat den vluchtelingen niet wordt toegestaan mede te nemen. Dit zou tonnen worden geregeld doosr een internationale leening, waarvoor de landen, die zich van hun vluchtelingen ivensdhlen te ontdoen, verantwoordelijk moeten zijn, doch welke gewaarborgd zal moeten worden door d'e andere groote mogendheden. 2. Het land, waar de vluchtelingen, die. geen geld hebben of door immigratiewetten worden belemmerd, zich tonnen vestigen; Er is volgens Pirow meer dan voldoende onbewoond geschikt gebied, waar tweemaal zooveel vluchtelingen zullen kunnen kjo'o- niseeren als er in aanmerking voor zullen tomen. Wat ontbreekt is evenwel de bereidheid eenige werkelijke opoffering te doen. Dit Is zoowel aan de zijde der landen, die hun vluchtelingen kwijt willen als aain de zijde deigenen, die hun gevoelens vain sympathie laten hooien, het geval. Pirow voegde hieraan toe, dat de inter nationale houding ten aanzien, van de vluchtelingehkwestie op zichzelf geen re den is voor oorlog, doch dat zij symptoma tisch is voor de geestesgesteldheid, welke niet bereid is werkelijke opofferingen te doen voor den vrede. Zoolang d'ie geestesge steldheid aanhoudt, zal het drijven naar oorlog een drijven met toenemeaden aandrang voortgaan. De strijd in Spanje De luchtbombardementen. Elf Junkers bombardeurs hebben, onder bescherming van achttien Fiat jachtvlieg tuigen, gistermiddag verscheidene dorpen ten Noordwesten van Valencia gebombar deerd, waarb ijvijf personen werden ge dood en 33 gewond1. Volgens een nader bericht van Renter ge schiedden de aanvallen op Chiva, Livra en AJeublas en werden elf personen gedood en 22 gewond. Een stap der Spaansche re geering te Londen. Do Spaansche ambassadeur te Londen heeft giaieren een bezoek gebracht aan Butier cu diens aandacht gevestigd op de bezorgdheid der Spaansche regeering over dt voortdurende lievige aanvallen op de burgerbevolking door vliegers van wie beweerd wordt, dat het Duilscliers en Ita lianen zijn. Het veiiuidt, dat de ambassadeur hier aan heeft toegevoegd, dat volgens inlichtin gen, waaro\ei de Spaansche regeering be schikt, deze aanvallen op de burgers, met inbegrip van vrouwen en ldndeien, door Duitsche en Italiaansche vliegers, naar verwacht wordl, in de naaste toekomst zul len toenemen. De ambassadeur heeft ge vraagd, welke stappen de Britsche regee ring zon nemen tegenover dergelijke schen dingen ui elementaire beginselen van meüsciieiijnbeid. Belgie De positie van Spaak Het socialistische congres tegen benoeming van een agent te Burgos. Het buitengewone congres der Belgische werkliedenpartij hèeft gisteren een motie aangenomen, waarbij het besluit om een handelsagent naar Burgos to zenden wonlt afgekeurd. Do consequentie van dit besluit is, dat de socialistische ministers moeten aftreden. Gistermiddag heeft minister-president Spaak een onderhoud gehad met den mi nister van economische zaken, midden stand en landbouw, Heymans. Deze deelde mede niet langer aan de regeering te zul len deelnemen. Men gelooft, dat de portefeuille van landbouw zal worden aangeboden aan Graaf De La Barre d' Erquelinnes, roomsch- katholiek senator te Bergen (Henegouwen), die evenwel weigerde. In een gisteravond gehouden kabinets raad is besloten hedenmiddag voor de Kamer te verschijnen. Spaak zal dan een verklaring afleggen over den politieken toestand, zoowel ten aanzien van de bia- nenlandsche als ten aanzien van de bui- tenlandsche politiek en met name tan aan zien van de kwestie Burgos. Het is vrijwel zeker, dat het kabinet zal vallen. Frankrijk De staking in Le Havre. Uit Lorient wordt gemeld, dat drie zee officieren met 126 mariniers naar Have zijn gezonden om de stakers te vervangen. Uit Cherbourg wordt gemeld, dat gisteravond een detachement mariniers naar Havre is vertrokken om de mailstoomer „Paris" te bemannen. Reuter bericht, dat de toestand te Havre niet is gewijzigd. De „Paris" zal vandaag naar New-York vertrekken, bemand met mariniers. In het algemeen is in liet land een ver mindering van de staking te bespeuren, duizenden stakers zijn naai' hun werk teruggekeerd. Duitschland De anti-semietische maatregelen Joden moeten effecten depo- neeren en kunnen geen grond k oo pen. De rijksminister van economische zaken, Funk, heeft een verordening over „de to tale ontjoodsching van het Duitsche eco nomische leven, van het Duitsche grond bezit en andere gewichtige bestanddeelen van het volksvermogen'uitgevaardigd1. In de verordening worden de koog-ene bestuursautoriteiten gemachtigd een Jood te gelasten, tot vervreemding of liquidatie van zijn -onderneming of tot vervreemding van zijn grondbezit en andere vermogens- bestanddeelen over te'gaan. Voor het voor- loopig beheer van Joodsch vermogen kan nen lasthebbers woitden aangesteld1. Verder bepaalt de verordening, dat Joden in het vervolg geen grond of rechten op den grond in Duitschland kunnen verwer ven voor vervreemding van grond door een Jood moet toestemming verleend wor den. Joden moeten hun papieren, van waarde, aldus wordt in een ander deel der verordening bepaald, op de banken deponeesren. Duitsche en staatloosüe Joden mogen geen voorwerpen van goud, zilver of pla tina, edelsteenen en paarlen verwerven, verpanden of vrij vervreemden. Slechts Li sandere officieele instanties mogen derge lijke voorwerpen uit Joodsch bezit ver krijgen. Tegen beschikkingen op grond van deze verordening kan binnen twee weken be zwaar worden ingediend. De positie der -Joden in Dantzig, Naar verluidt zou de Senaat van de vrije stad Dantzig overwegen een ghe'.tto voor de Jooasche bevolking in te rich ten. verder hebben de autoriteiten van Dan zig de burgers, die in liet buitenland wo nen, medegeueeld, dat zij zoo spoedig mo gelijk terug moeten keeren, willen zij hun burgereichton niet verliezen. Dit beeft zoo wel betrekking op Joden als op anderen, die om politieke redenen zijn gevlucht. Vereensgöe Staten Een pleidooi voor de democratie. Gisteren heeft president Roosevelt een rede gehouden, welke voor het gioofste dgeel 0ewij& was aart de verdediging van zijn J Ciitiek en behandelde hoofdzakelijk Limierüauasche aangelegenheden. Sleclifs tegen bet einde van zijn rede begaf Rooseven zich op buitcnlandseh po litiek terrein, toen hij verklaarde: „Er mo gen in de wereld menschen zijn, die mee nen, dat een gedrild volk, waarvan alle gedachten cn aaaen geleid worden -door één man, sommigen de soort van veiligheid zal geven, die hun bevalt, doch, welke oveitu-'gingen ik er ook op ha houd, geen is sterker aan mijn vast geloof, dat de veiligheid cn hel welzijn van het Ameri kaansehe volk het best gediend kunnen worden door de democratische beginselen, welke bet lana sterk en groot hebben gemaakt. Wat Amerika in de komende paar larendoet ot nalaat, te doen, zal nog eeuwen lang van veel grooteren in vloed op ue geschiedenis van het mensch- dom zijn dan de meesten van ons, die hier thans dij een zijn, ooit zullen be seffen, Wij zijn met slechts de grootste en machtigste democratie in de gelieele we reld, doch vele andere democratieën ver wachten van ons. dat wij de leiding zullen nemen, opdat ae wereld er weer bovenop moge komen. In bet kort komt de rede van Roose velt neer op de mededeeling, dat hij met zijn liberale programma zal doorgaan, on danks het verzet, aat bij de verkiezingen tegen den New Deal tot uiting is geko men, en onaanks de critiek, die op hem zelf in de pers en elders is uitgeoefend De paniekzaaiende-radio-uitzending. De commissie voor de verkeersmiddelen, die een onderzoek heeft ingesteld naar de omstandigheden, waaronder het hoorspel „War o ftlie Worlds" is uitgezonden), men zal zich herinneren ,dat deze uitzending in het geheele gebied dor vereeaigde Staten paniek verwekte. De commissie zegt in haar verslag deze omstandigheid te be treuren ,doch acht een herhaling niet waar schijnlijk en ziet geen roeden voor in grijpen. Weer een aanslag. Kolonel öristescu, voorzitter van het mi litaire gerechtshof te Oemautzi, is licht aan den schouder gewond, toen twee jonge lieden op straat vier revolverschoten op hem losten. Een der daders is gearres teerd, de andere kon ontvluchten. De kolo nel is een week geleden door de IJzeren Garde met den dood bedreigd' in een brief, waarin aangekondigd werd, dat hij tusschen 1 en 15 Januari zou ivorden omgebracht. Franco heeft beloofd Britsche schepen onge moeid te laien. Franco heeft de verzekering gegeven, dat de gespecificeerde lijst van schepen, welke graan en andere levensmiddelen naar Groot Drittannië vervoeen, onge moeid zullen worden gelaten. Ui Bij Corn. Swarttouw's Constructie Werkplaatsen en Machinefabriek aan de Wilhel- minahaven liggen tien sluisdeuren gereed voor transport naar het slaizencomjplex te Ravenswaay in de verbinding AmsterdamBoven Rijn, Het totaal gewicht dezer deuren bedraagt 450 ton. Het aantal werldoozen. Op 18 November hoeft hot aantal werk loozen 1.826.105 bedragen, d.i. 46.87G ameer dan op 17 October. De hertog van Windsor zal terugkeeren. De hertog van Kent, die zich per vlieg tuig naar Oslo begeeft, om de begrafenis van koningin Maud bij te wonen, hoeft te Kastxup (Denemarken) een tusschenlan- ding gemaakt. Hij verklaarde aan een ver tegenwoordiger van de „Social Democra ten" dat do hertog van Windsor zonder twijfel binnenkort naar Engeland zal terug keeren en zich daar blijvend zal vesti gen. De hertog van Kent naar Noorwegen. De hertog van Kent is per vliegtuig naar Noorwegen vertrokken om de uitvaart van koningn Maud bij te wonen. Int. Samenwerking Von Ribbentrops bezoek aan Parijs De onderwerpen der besprekingen. In den namiddag zouden vandaag to Parijs besprekingen tusscben Dal ad ier, Bon net en Ribbenlrop aanangven. Ook zal de Fransch Duitsche verklaring, de „nooit meer oorlog"-overeenkomst onderteekend wor den, Vanavond zullen Bonnet en Von Rib- bentrop voor de radio komen. Al wat in officieele kringen te verne men valt, is, dat de Fransch-Duitscbe ver klaring zal inhouden: 1) De erkenning der onveranderlijkheid der grenzen tusschen Frankrijk en Duitsch land. 2) Do bevestiging van hun goeden wil. 3) De overeenkomst der beide naties eikander te raadplegen in geval van ge schillen. Deze overeenkomst zal echter on derhevig zijn aan de voorwaarde, dat der den in de bevoorrechte positie zullen ver- keeren, eveneens te zullen worden geraad pleegd, d.w.z. dat Duitschland Italië zou raadplegen en Frankrijk Groot Bittannië. De besprekingen zullen waarschijnlijk veel ruimer terrein beslaan dan de weder- zijdsche verzekering inzake nooit meer oorlog. Zal niet over koloniën worden ge sproken? Geen enkel onderwerp zal van de be sprekingen worden uitgesloten, behalve misschien de Duitsche koloniale eischen welke een te delicate kwestie worden ge acht om hij dit eerste Fransch-Duitsche gespTek onder vier oogen behandeld te worden. Rij besprekingen over het Spaansche vraagstuk en de kwestie dor toekenning van oorlogsrechten aan Franco zal de Framsclien regeoring er ongetwijfeld op aandringen, dat zij in deze aangelegen heid, zoowel als in die der Italiaanschen eischen de'handhaving van den status quo in de Middellandsche Zee zal eischen. Het is ook mogelijk, dat gesproken zal worden over de kwestie der Fransch-Duitsche overeenkomst inzake bewapeningen en ten aanzien van het toegenomen ruilverkeer. Het Fransch-R ussische pact. Als niet het minst belangrijke onderwerp der besprekingen wordt bet Fransch-Russi- sche pact genoemd ,dat naar men ver wacht eveneens aan de orde zal tomen, de onderteehening van een niet-aanvalspact is een van tevoren uitgemaakte zaak, daar Von Ribbenlrop anders niet de reis naar Parijs zou maken. Daarom tonnen de veronderstellingen in belanghebbende kringen dat Von Ribben, trop als voorwaarde zal worden gesteld voor de onderleekening door Frankrijk dat Duitschland iederen steim der eischen van het Italiaansche i rieden iisme op liet conti nent, in de Middellandsche Zee en in Afrika zal verwerpen, buiten beschouwing worden gelaten. De verklaring, dat de Fransche gren zen onschendbaar zijn, staat naar de op vatting van Fransche officieele kringen ge lijk met te zeggen, dat de Italiaansche eischen inzake Tunis, Oorisca en Nice niet door Duitschland tonnen worden begun stigd. Niettemin worden in Frankrijk van de Fremsch-Duitsdhe besprekingen geen directe resultaten verwacht. Zij worden het logische gevolg genoemd van de conferentie van München. Gemengd Nieuws Twee kinderen in de vlammen omgekomen- Omstreeks zeven uur vanmorgen-heeft te Wychen een noodlottige brand ge woed, waarbij twee kinderen om het leven zijn gekomen. Door tot nu toe onbekeude oorzaak brak op genoemd tijdstip brand uil in de bakkerij van don heer J. Herben, gevestigd, in de Spoorstraat te Wychen. Toen de heer B. den brand ontdekte, had het vuur reeds een grooton omvang aangenomen. Het was reeds overgeslagen naar de woning, zoodat de bewoners ern stig gevaar liepen. De familie B. bestond uit man, vrouw en drie kinderen. In verband met de St. Nicolaas-drukte was er nog een zusje van' de vrouw in huis om in den winkel te helpen. Alle kinderen lagen nog te bed, toen de heer B. den brand ontdekte. Hij en zijn vrouw trachtten onmiddel lijk de kinderen in veilighed 1e breingen. Twee van hen kon men nog naar buiten brengen. Het derde kind der familie, de vijfjarige Jantje, had echter reeds zoo ern stige brandwonden opgeloopen, dat het kind spoedig daarop overleed. Helaas was hel ook niet meer mogelijk de slaapkamer van het zusje van de vrouw des huizes, de zestienjarige Annie Hen driks, te bereiken. Hel meisje kwam in de vlammen om. Hoewel de brandweer spoedig ter plaaise was, kon niets worden gered. Van het Luis is alleen de voorgevel blijven staan. De heer B. en zijn vrouw en de twee geredde kinderen zijn voorloopig bij bu ren onder dak gebracht. Beide lijken zijn in den loop van den ochtend naar het in d'e nabijheid gelegen Sint Josefsgesticht vervoerd. De brandweer moest zich beperken tot bet beschermen van de aangrenzende per- cc-elen. De heer B. beeft behalve zijn bak kerij en daarbij behoorendo winkel ook nog een sigarenwinkel. Deze bleef behou den. 1 De verslagenheid in het dorp is zeer groot. Van alle kanten werd hulp geboden, toen de V-brand werd ontdekt. Het totaal afgebrande buis bestond- uit een beneden- en bovenverdieping. De om gekomen kinderen sliepen met twee an dere kinderen op de bovenverdieping. Twee konden worden gered. De overige leden der familie en oen knecht sliepen in het achterhuis. Moordaanslag te Groningen Vrouw door haar echtgenoot verwond. Gistermorgen heeft de 52-jarige arbeider B. L., te Groningen, een moordaanslag op zijn eehlgenoote gepleegd, die ernstig werd! gewona. Sedert geruimen tijd leefde het echt paar in ontnin. Dientengevolge was de vtcuw bij haar zoon gaan inwonen. Gistermorgen verscheen L. ten huize van zijn schoonzoon. Met een hamer ging hij zijn vrouw, de 52-jarige C. K., te lijf en bracht haar verscheidene verwon dingen toe, waarbij o.a de kaak van" de vrouw werd stukgeslagen. Onmiddellijk hier op vluchtte de man. Op advies van den politiedokter werd de vrouw naar het Academisch ziekenhuis overgebracht. Haar toestand is ernstig. De man is in den loop van den dag door de politie opgespoord' en gearres teerd, waarna hij ter beschikking is ge steld van den officier van justitie. Aanrijding met doodelijken afloop. Vanmorgen om half elf is in den Haar lemmer Hout te Haarlem een ongeluk met doodelijken afloop gebeurd. De 50-jarige heer P. Groot uit Heem stede, fietste in die Hildebrandlaan, wel ke wordt gekruist door de trambaan van de lijn HaarlemLieiden. Dc heer Groot wilde de rails oversteken, juist toen een tramtrein uit Haarlem naderde. Doordat hij even weifelde, werd hij door den mo torwagen gegrepen en ongeveer tien meter meegesleurd. Hij kreeg een schedelbreuk en was vrij wel op slag dood; Deze courant verschijnt dageliiks, met uit zondering vau Zon- en Feestdagen, Pros per kwartaal f 2.—lianco per post f2 50Pnjs per week* 15 ets. Af?on- derlflfce numsaers 4 ets. Abonnementen ■worden dagehiks aangenamer iörertentiën mor bet eerstvolgend num mer moeten vóór ell uur aan bet Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór uur. £6n bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. 5CHIEDAMSCHE COURANT Pr$9<tar Advertentien: na 1—5 regels fl 55; ■I nfiAAif Iedere regel meer 10.30, in het Zaterdagnummer NO* ZZUJ/ 15 regete fl.60, iedere regel meer f 0.35 Reclames f0.75 per regel. Incassokostend ets.; postk^itanti»i5l5 ets. Tarieven van advertentien bij abonnement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Klune Advertentien opgenomen t OüO t/m. 15-woor- den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden* 's Woensdags: Kleine Advertentie» tot 25 woor den f025, nAta vóór Dinsdagavond 0 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags- Kleine Advcrtentiën 11.00,indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1