Gemeentebegrooting 1939 nr| De collecte voor Duitsche vluchtelingen WANE GEDIERTE STADSNIEUWS Politioneele aangelegenheden. De straat belasting te hoog geacht. Muziek in den post Stedelijk Muziekcorps. De gemeentelijke bedrijven. Kerstgave voor de werkloozen Begrafenis notaris P. R. van Eilekom Begrafenis M. Witkamp De internationale brigade Fa. W. VAN LOON STADHOUDERSLAAN 37. Verdronken Het s.s. „Zaandam" Aan het slot van het verslag over 't onder zoek in de secties van de gemeentebe grooting 1939 is het vo'gende ontleend Jaarwedde wethouders. Een lid acht de jaarwedde van ue wet houders te laag. De notulen van den ge meenteraad. Joor een lid van de 3e sectie wordt er j<p gewezen, dat het volgend jaar de overeenkomst met den raadsverslaggever afloopt, in verband waarmede dit lid aan dringt op het treffen van een regeling, waardoor een stenografisch verslag wordt verkregen. Hierop stelt een lid van de le sectie eveneens prijs. Politie. In alle secties wordt, hetzij door één hetzij door meerdere leden het beleul van den burgemeester ten aanzien vain het hou den van vergaderingen en toorteeivoorstel- ijingen niet juist geacht. Twee leden wijzen er op, dat het nood zakelijk is, dat de burgemeester zijn hou ding tegenover de Communistische partij wijzigt. Deze leden vragen, waarop de hier toegepaste censuur op beslo'en vergaderin gen berust. Gevraagd wordt door de betrokken leden met welk recht de politie het 'houden van een openbare vergadering praktisch onmo gelijk kan maken. Een ander lid daarentegen brengt hulde aan den burgemeester voor het verbieden van vergaderingen, die onrust zouden kun nen veroorzaken. Feu lid wijst er op, dat de bovenbedoel de afwijzende houding van 'len burgemees ter ten aanzien van openbare vergaderingen moet leiden tot het feit, dat de ontwikkeling en ontspanning elders zal worden gezocht. Een lid vraagt naar welken maatstaf wordt beoordeeld of vergunning zal wor den verleend voor het hebben van een z.g. „cententafel" in cafe's en andere in richtingen. beschikbare f 2000 te verdoelen over alle corpsen bij de federatie aangesloten. Een ander lid acht het in verband met de cullureele taak van de gemeente ge- wenscht, dat de gemeente bevordert, dat de bevolking veelvuldiger en op goedkoo- pere wijze in contact wordt gebracht met verschillende kunstuitingen. Het Feestterrein. Twee leden vragen te bevorderen voor het Feeestterrein een tweeden uitgang te maken. Het daarvan niet aanwezig zijn veroorzaakt bij meetings en feesten opstop pingen Arbeidsbeurs. Een lid wijst er op, dat het nog al eens voorkomt, dat groole bedrijven voor den tijd van een dag personeel in dienst nemen, en dat daarbij de Arbeidsbeurs als berniu delingsinstituut wordt gebruikt. Op die ma nier wordt deze zeer nuttige instelling een verlengstuk van de bedrijven. Dit lid vraagt of het niet mogelijk is door middel van een administratieve bepaling daarin verandering te brengen. Volkstuintjes. Een lid dringt aan op het maken van een waterpomp nabij de volktsuintjes aan den Maaskant, ten behoeve van de besproeiing dier tuintjes. Datzelfde lid vraagt herziening van de huurprijzen van de volkstuintjes Gasfabriek, Fen lid wijst er op, dat de werkzaamhe den van de gasfabriek geraas en binder zou den veroorzaken voor de omwonenden Electriritcitsbedrijf. In alle secties wordt kennis genomen van de financieele resultaten, die de elee triciteitsovereenkomst met Ro'terdam tot nu toe heeft gehad. Geraagd wordt of het niet mogelijk is gulden- of kwartjes-electrioiteitsmeters te plaatsen, zoo-als om. in Den Haag. zulks om de betaling te vergemakkelijken. Woningdienst en Gemeente werken. Een lid vraagt of niet reeds thans over wogen moet worden de Woningdienst en Ziekenhuis. Een lid is van oordeel, dat de antieke lif ten in het ziekenhuis zoo slecht zijn, dat voorziening ter zake noodzakelijk is. Fen lid acht meer toezicht bij het erkee. Gemeentewerken onder één directie sa- wenschelijk. Dit mag echteT niet leiden tot men voegen, personeelsuitbreiding. Meerdere leden ragen inlichtingen om trent de noodzakelijkheid van aanschaffing van een motor met zijspan voor de ver keerspolitie, waar deze huns inziens uiei noodig is. Een lid acht het gewenscl'ü, dat een definitieve plaats wordt aangewezen voor den politiepost in het Westelijk stadsdeel. Bij noemt hiervoor een gedeelte van Kiein- Babberspolder op den hoek van de Burge meester Knapperüaan en den Vlaardinger- dijk. Een ander lid acht de vestiging van een politiepost in de Gorzen gewenscht en wijst het Rozenburgerplein als plaals daarvoor aan. Enkele leden vragen waarom de vergoo ding voor diensthonden wederom tot een hooger bedrag is uitgetrokken. Tevens wordt gevraagd tot welk doel deze politiehonden worden gebruikt, anders dan voor hun normalen dienst. Eenige leden verklaren zich tegen het subsidie aan de Schiedamsehe Burgerwadhl. Andere leden daarentegen achten dezen post juist. Sportfondsen bad. Een lid vraagt inlichtingen omtrent den stand van zaken betreffende bet verzoek om frnancieelen steun voor het Sport- fondsenbad. Keuringsdienst. Een lid raagt inlichtingen over het aan tal processen-verbaal, dat is gemaakt onder den nieuwen directeur van den keurings kring Schiedam. Dat lid- vraagt tevens of hel niet mogelijk is de keuring %-an wild en gevogelte onder den keuringsdienst te brengen. Burgemeester Knappertlaan. Een lid vraagt wat de kosten zouden zijn wanneer het breedere profiel van de Burgemeesler Knappertlaan over dien ge- hec-lcn weg tot aan den Vlaarlingerdijk zou worden doorgevoerd en in verband hier mede, hoe lang de tegenwoordige toestand aeacht wordt nog te kunnen meegaan. Straatbelasting. Enkele leden vragen naar het oordeel van B. en W. oier de straat belas ting. Deze wordt hcog geacht .Een der leden consta teert dat er sinds vroeger een zeer belang rijke verhooging heeft plaats gevonden en vraagt in hoe verre hier nog sprake is van heffing naar de normen van een billijke vergoeding. Lichamelijke opvoeding. Een lid vraagt of voldoende aandacht' wordt besteed aan de lichamelijke opvoe ding op de scholen. Het Stedelijk Muziekcorps. Fen lid wijst er op, dat er behalve het Stedelijk Muziekkorps nog eenige andere corpsen zijn en bovendien een federatie van muziekcorpsen. Hij vraagt zich ai of het niet billijk; moet worden geacht, de II in ons blad van gisteren. Ex tra-ui tkeering aan steungeld. De minister van sociale zaken heeft den gemeentebesturen medegedeeld, dat de minister heeft beslo'en, goed te keu ren, dat ook dit ]aar aan ondersteunde werkloozen boven hun gewone steunuïtkee- ring een Kcistgave wordt toegekend. Deze Kerstgave mag wederom 25 procent bedra gen ian het bedrag, dat de betrokkenen over de week van 11 t.e.m. 17 Dec. aan uitkeering ontvangen. De minister vestigt er de aanoacht op, dat niet mag wor den toegchena 25 procent van het theo retische steunbedrag, doch van de werke lijke wlkeering, waarin begrepen even- tueele branclsloffenbijslag, die de onder steunden over genoemde week ontvangen. Deze Kerstgave kan eveneens worden toegekend over de extra-bijdrage, die aan meerderjarige, inwonende kinderen wordt uitgekeerd. Aan de werluoozen, die in de betref fende week bij de werkverschaffing zijn geplaatst, kan over die week geen Kerst gave worden toegekend Ten aanzien van deze personen zaï de minister nader zijn besluit kenbaar maken. Leger des Hrils. Door het overlijden van een der Heils soldaten vervalt de bijeenkomst van het Leger des Ileils op morgenavond en wordt Donderdag een godenkdienst gehouden in de Leger des Heilszaai, Lange Haven 27. S.M.H.Y. en O.T.G.. Symphonia". Ter gelegenheid van haar 15-jarig be staan organiseert de S.M H.V. en O.T G- „Symphania" twee jubileumavonden in Musis Sacrum. Op Zaterdag 17 December as. worrlt een feestrevue opgevoerd door het mu ziek- en tooneelgezelschap „Symphonia"; den volgenden dag wordt een toone&lwed- slrijd gehouden, waaraan Schiedamsche fooneeïvereenigingen deelnemen. Beide avonden worden besloten meteen bal. Op len Kerstdag wordt 's middags in gebouw Amicitia, Hoogstraat 170, een re ceptie gehouden en 's avonds in Musis Sacrum een intiem feest voor de leden en donateurs. Kerstmiddag C.A.B. Het comité Schiedam van de C.A.B. be reidt zijn vaste klanten ook dit jaar weer een gezelligen Kerstmiddag. Deze is be paald op Woensdag 21 December a.s.; dit maal niet in het Geref. Jeugdhuis, maar iu Musis Sacrum. Hedenmiddag half één is op de algemeene begraafplaats aan den \laardingerdijk" ter aaide besteld het sloffelijk overschot van den heer P. R. van EJlekom, in leven no taris hier ter stede. Op de begraafplaais waren aanwezig de notarissen A. Hoek en P. Schaberg; de candidaat-notaris de heer A. S. H. A. Blaisse; de gemeentesecretaris mr. N. J. Post; de heer Eu Steinder, directeur van het kantoor van de Rptt. Bankvereeniging hier ter stede; de hoer L, Ileukels, voor zitter van de Gir. Hist. Kiesvereen. „Groen van Prinslerer"; de heer P. Dupont en eenige andere zakenrelaties. Met den rouwstoet kwamen behalve far milieleden ook mee ds. en mevr. J. W. Tonsbeek, notaris A. H. Ris uit Oude Tonge en leden van het kantoorpersoneel van wijlen notaris Van EJlekom. De heer A. H. Ris, die vroeger candidaait notaris bij den overledene was, sprak in de kapel eenige woonlen van afscheid. We hebben aldus spr., niet de gelegen heid gehad om afscheid van den heer Van Filekom te nemen, als we gaarne zouden hebben gedaan. En dit afscheid', ook na mens hen, die langer of korter met den thans ontslapene hebben gewerkt, moet kort zijn, om le blijven in den geest, dien notaris Van EJlekom zou wenschen. Dank bracht spr. den overledene vooff de prettige samenwerking, voor zijn maaier om met zijn personeel om te gaan; hij droeg dit een goed hart toe en werkte zelf hard. om te voorkomen ,dat anderen ie veel zouden doen. Voor de ondervoeden wijze van meeleven met zijn personeel bracht spr. dank en gaf de verzekering ,dat de heer Van Ellékom lang bij hen allen in herinnering zal blijven. D s. J. W. To n s be ek zeide, dat het niet in den geest van den overledene zou zijn uit te weiden over diens goede eigenschap pen'; bij was een bescheiden man; voor wie 'hem kenden stond zrfrr hart open. Spr. herinnerde aan het Bijbelwoord Morgen zal men u missen,, want uw zit plaats zal ledig gevonden worden". Zoo gaat het ook met no'axis Van Eilekom. Hij heeft een lang leven van God ontvangen en de 76 jaren, die hij telde, zou men hom uiterlijk niet hebben toegedacht; men schat te hem zeker 10 jaar jonger. Hij zal gemist worden in do eerste plaat3 door zijn eclitgenaote, met wie hij 30 jaren lief en leed heeft geteeld; ook in Indië zal hij gemist worden dcor zijn dochler en schoonzoon, waarvan de over'elenc zooveel hield. Zelfs op Kerstmis zal men daar dingen ontvangen ,di« vader nog gereed heeft gemaakt. Voor zijn personeel was hij een yaderlijk vriend en ook dit zal hem missen. '1 Xo'aris Van EJlekom ging altijd rustig en kaüm zijn gang; er ging -allijl rust van hem uit. De dood is niet geheel onverwacht geko men; de overledene was zich bewust, dat hij oud werd en zijn krachten minderden. Hij heeft zijn plaats met eere en trouw bezet en God en Zijn dienst niet vergeten. Moge thans zijn plaals bezet zijn in het Vaderhuis met de vele woningen. Nadat het stoffelijk overschot naar de groeve was gedragen en daarin was neerge laten .dankte d s. Tonsbeek namens de familie voor de belangstelling, citeerde het laatste vera van Gezang 249 en eindigde met het „Onze Vader". Bijna de f 3700 bereikt. Als nagekomen giften ontving het co mité, dat de collecte voor vervolgden we gens geloof en ras organiseerde, nog f100 van M. de B. en f100 van WiltonFijen- oord. Het totaalbedrag is thans gestegen tot f3695.37, terwijl nog één lijst circuleert. In de opsomming uit welke heeren het colleetecomilé bestond, is gisteren do naam van den heer G. Baron uitgevallen. Het comité ontving van den burgemees ter, mr. dr. Van Haaren, een hartelijke dankbetuiging voor de eensgezinde samen werking en het prachtige resultaat, dat bereikt is. Hedenmiddag te twaalf uur is op de al gemeene begraafplaats aan de Keikhoflaam te 's-Gravenhage ter aarde besteld het stof felijk overschot van den heer M. Witkamp, in leven directeur later president-commis saris van de N.V. Distilleerderij v.h. Wed. Van den Eelaart. Op de begraafplaats waren verscheidene vrienden en leien van het personeel van het bedrijf aanwezig. Aan de groeve sprak eerst de schoonzoon van den overledene, den hoor A. M. Sun- derman, die de goede kwaliteiten van den heer "Witkamp schetste, niet alleen waar het zijn vrienden betrof, maar cök tegenover zijn clientele. Vervolgens sprak de oudste neef, de heer G. Witkamp uit Delft woorden van troost tot de naaste familie, waarna ds. J. A. Ta zei aar uit Rotterdam, de Twaalf ar tikelen des geloofs bad. Tenslotte sprak nog een der vrienden, de heer H. F. Sc hu tter uit Den Haag, waarna de heer A. M. S u n d e r m a n allen voor hun belangstelling dankte. De kist was met verscheidene bloem stukken gedekt. i Schiedam gepasseerd. Een gedeelte van de internationale bri gade, die in Spanje heeft gestreden en. gisteren hier te lande is teruggekeerd, pas seerde omstreeks 6.20 per trein het sta tion. Men had verwacht, dat daarbij ook eenige Schiedammers zouden zijn, maar die bevonden zich niet bij het gezelschap. Een 60- b. 70-tal personen was op het per ron aanwezig om de leden van de inter nationale brigade te begroeten. Aan de ongeveer 60 mannen, die ver der reisden naar de plaatsen, gelegen aan de lijn RotterdamAmsterdam, werden op het station bloemen overhandigd en siga- ivuvrt aangeboden en gezamenlijk werd de Internationale gezongen. Uit Schiedam zijn destijds 8 a 9 jonge mannen naar Spanje vertrokken; de meeste zijn reeds ©enigen tijd geleden terug gekeerd. Drie hunner, die verwond wer- deD, zijn nog achter gebleven en worden binnenkort verwacht. Een Schiedammer is in den strijd in Spanje of gedood of ge vangen genomen. Bovendien zijn destijds ongeveer een do zijn Duitsche emigranten, die hier tijdelijk onderdak hadden gevonden, naar Spanje vertrokken. Zorrero&f van Gebouwen en Schepen Bij het aan boord gaan. - In deri afgeloopen nacht tegen 12 uur wüde de Noorsche schepeling B. A. P. van het op de wert WiltonFijenoord lig gende schip „Ringwood" zich, na uit pas sagieren te zijn. geweest, wederom aan boorl ecg even. Hij besteeg hiertoe een 6 M. hooge m'dder, welke tegen den scheeps wand was gepdiatst. Boven gekomen is hij vermoedelijk door een misstap neergestort en te water geraakt. Na een paar nur dreggen ooor den havendienst, de poitïc en het f-rsoneeu' van Wilton slaagde men er in het lijk op te halen. Het slacht offer was 27 war oud eu ongehuwd. Het stoffel'jk overschot is naar de alge meene begraalnlaats overgebracht. Ned. Vereen, van Huisvrouwen. De afdeeling Schiedam van de Ned1. Vor- eeniging van Huisvrouwen organiseert op Dinsdag 20 December a.s. in Musis Sa crum een Kerstmiddag voor do leden. Op Dinsdag 27 December wordt ook in Musis Sacrum een middag voor de kinderen van leden gehouden. Sehied. Kunstkring. Door het Ned. Tooneel directeur Qor v. d. Lugt Melsert, zal Donderdag 15 Decem ber a.s. in het Passage Theater voor leden van den Schied. Kunstkring worden opr gevoerd: Zijne eminentie doet zakten, een lyrische oomedie in drie bedrijven van Ben van Eijsselstein. S.O.T. De Schied. On lerwijzers Tooneel vereeni- ging (S.O.T.) geeft ook dit jaar weer twee voorstellingen in Musis Sacrum, resp. op Woensdag 14 en Zaterdag 17 December a.s. voor leerlingen van de 4e klassen van de openbare lagere scholen. Opgevoerd zal worden een sprookje. St Nicolaas. Daacschoo. fchilperoord heeft in haar gebouw Pemhrandtlaan hoek Vlaardinger- dijk Zaterdag een dubbel St. Nicolaasbal gehouden; 's middags voor de kinderen, 's avonds voor volwassenen en beide kee- ron ;r het feest uitstekend geslaagd. 's Middags waren ongeveer 125 kinderen en een aantal ouders aanwezig. Het step- dansen- schijnt bij de jeugd in den smaak te vallen, want 48 jongelui, meerenüeels meisjes ^an 71 b jaar, hebben hun kun nen gedemonstreerd in groepen van 8. Ook de Lambethwaik is gezamenlijk uitgevoerd en wie volgens de jury gevormd door de ouderen deze het meest komisch uitvoerde, kreeg een klein prijsje Ook de boiavond voor de ouderen is zeer geslaagd. Er was zooveel belangstel ling voor. aat velen geen toegang kon worden verleend. De imurlvereeniging Büder.lij'.straatDa CostastraalDirk v. Wassenaarstraat heeft Zaterdagmiddag in het Vereenigingslokaal voor de kinderen eem St. NicolaaSfeestie gehouden, onder leiding van den beer W. Raven3. Er werden eonige kinderfilms ver toond, waarvan voorai de teekenfilms zeer in den smaa.i vielen; de kinderen werden getraeteerd en St, Nicolaas en zijn knecht kwamen op bezoek. Botsing. Gistemamiddag zrjn in de Lange Kerk straat een carrier, bestuurd door P. H., 'n den wielrijder K. M., tegen elkaar ge- botet. Het rijwiel werd zwaar beschadigd. De proefvaart. Hel =.s „Zaandam", dat bij Wilton— 1 ijtnooru voor de Holland Amerikalijn is geLcuwd en aanvankelijk den naam „Schie dam" was toegedacht, zal vermoedelijk 16 Dccemtx-r a.s. zijn teehniscben en 20 De cember zijn officieelen proeftocht houden. Door toeval getroffen. De politie heeft hedenmiddag 2 uur een 14-jarigen jongen, die in de Lange Nieuwstraat dooi een loe\al werd getroffen, per auto naar zijn woning gebracht. Tegen een bus gevallen. Hedenmiddag omstreeks half 2 reden twee wielrijders op de Broersvest naast elkaar. Ilun sturen raakten elkaar, waar door de 57-jarige A. M. V. viel en tegen een juist achteropkomende R.E.T.-bus viel. De chauffeur week naar links uit en rem de krachtig, zoodat V., die met zijn hoofd voor de achterwielen van de bus lag, niet overreden werd. Met een hoofdwond en een hersenschudding is do man per politie auto naar zijn woning gebracht. AGENDA. SCHIEDAM. Heden Passage Theater, 8.15 uur. 1. Veld slag in New-York. 2. Zwerfstertje 6 Dec. Musis Sacrum, 7 uur. Oranje Buurtvereen. „Gusto". St. Nico- laas-kinderfeest. 6 Dec. Gebouw Eendracht, 7 uur. St. Nicoiaasleestj© „Door Weer en Wind". 7 Dec. Corner House. A.S.V. St. Nicolaas- avend. 8 Dec. Volksgebouw, 8 uur. S.D A.P. Dr. W. van Ravesteyn over Joden vervolging. 8 Dec. Gebouw Chr. Soc. Belangen. Jeugd- propaganda vergadering Prot. Chr. Besturenbond. 9 Dec. Geref. Jeugdhuis, 8 uur. A. R. Kies vereen. B. G. HoogendamGe meentebeleid. 10 Dec. Musis Sacrum, 8 u. Viering tien jarig bestaan. Schied. Waterscouts. 10 en 11 Dec. Harmonie. Pluimvee- en konijnententoonstelling Nieuw Le ven. 10 en 11 Dec. Café De nieuwe Brug. Ka narietentoonstelling „Ons Ge noegen". 11 Dec. Gebouw R.K. Volksbond. 13 en 4—6 uur. St. Nicolaasfeest Ned. R.-K. Bond voor groole gezin nen. 14 en 17 Dec. Musis Sacrum, 2 u. Op voering S.O.T. voor de 4e klassen O.L.S, 14 Dec. Geref. Jeugdhuis, 8 uur. Geref. Mannenvereen. Galvijn. Dr. C. Bee kenkamp Roeping der kerk ten opzichte van het sociale leven. 14 Dec. Musts Sacrum, 8.15 uur. Lustrum- feestavond N.J.V. 15 Dec. Musis Sacrum, 8 uur. Lodenver gadering Roode Kruis. 15 Dec. Passage Theater, 8.15 uur. Schied. Kunstkring. Ned. Tooneel„Zijne eminentie doet zaken". 17 en 18 Dec. Musis Sacrum, 8 u. Derde lustrum S.M .H.V. en O.T.G. „Sym phonia". 20 Dec. Musis Sacrum, half 3. Kerstmid dag Ned. Vereen, van Huisvrou wen. 20 Dec. Musis Sacrum, 8 o. Comité Hulp aan Spanje. Spreker dr. A. R. Rutgers. 21 Dec. Musis Sacrum, 2 u. Feestmiddag 'C.A.B. 24 Dec. Musis Sacrum, 8 u. Toon.eeJvo '- stelling Tot Steun in den Strijd'. 25 Dec. Musis Sacrum, 8 u. Jaarfeest S.M.H.V. en O.T.G. „Symphonia". 26 Dec. Gebouw Amicitia (Hoogstraat 170) 24 uur. Receptie S.M.H.V, en O.T.G. Symphonia. 27 Dec. Musis Sacrum, 2 u. Kindermie dag Ned. Vereen, van Huisvrcw» wen. 28 Dec. Musis Sacrum, 8 u. Kerstavond K.J.M.V. 28 Dec. Musis Sacrum, 8 u. Vereen. Arh. Lijkverbranding, ROTTERDAM. Dec, TivoJi Schouwburg, 8.15 u. Toop neelgezelschap „De Schakel". Groot Slem. Dec. Groote Schouwburg, 8 uur. Opera Ilaliana. Bohème. Dec. Doelen, 8.15 n. Sociëteit Harmo nie. Het Nederl. Tooneel. Susan en de beter© wereld'. Bioscopen. Oapitel, 2.15 u. 8.15 u. Mr. Moto contra Scotland Yard. City, 2.15 u. 7 u. 9.30 u. Mr. Moto contra Scotland Yard. Corso. Van 11 u. af doori. Broadway melody of 19-38. Grand, 2 u. 7 u. 9.15 u. De aanhevo lingsbrief. Lumiëre, 2.15 u. 7 u. 9.15 u. u Langbeen. Olympia, 7 u. 9.30 u. De papsolduat; Het spook van den vuurtoren. Prinses, 2.15 u. 8.15 u. De leugen van Kina Peirovna. De hoogvliegers. Scala, 2 u. 7 u. 9.30 u. Marine pronk stukken. Studio, 2 u. 7 u. 9.15 u. Misbruik van vertrouwen. Thalia, 2.15 u. 7 u. 9.15 u. Alexan ter's Piglime Band.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2