TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT BINNENLAND Het vertrek van de „Reiger" naar Zuid-Afrika De „wilde" busdiensten Nederlandsches vrijwilligers uit Spanje Rechtszaken Meineed voor een rijksdaalder Prins Bernhard en minisier-presi dent Colijn doen het K.L.M.-vlieg tuig uitgeleide. Op Schiphol heersehte vanmorgen een grootere drukte dan normaal,. Voor de eerte maals zou een K.LAI. vliegtuig naar Zuid-Afrika vertrekken. Deze vlucht, ter gelegenheid van het eeuwfeest van den grooten trek en van de honderdste herdenking van den Dingaansdag, is ech ter niet alleen van beteekenis voor de Nederlandsche luchtvaart, doch ook van groote cultuxeele beteekenis, omdat de „Reiger" o.a. als passagier naar Zuid- Afrika brengt den vice-president van den Raad van State, jlir. mr. M. F. Beelaerts van Blokland, die namens de Nederland sche regeering officieel komt getuigen van het medeleven in ons land met het stam verwante broedervolk van Zuid-Afrika Het bizondere karakter van dit verlrek werd wel in de eerste plaats geaccentueerd door de aanwezigheid van Prins Bern- hard, die tegen half acht per auto uit Soestdijk op Schiphol aankwam. Verder waren aanwezig de ministerpresident dr. II. Colijn, de minister van builenlandsche zaken, mr. dr. J. A. N. Palijn; de oud- minister van buitenlandsche zaken, jhr, mr. A. C. D. de Graeff; de gezant der unie van Zuid-x\frika te "s-Gravenhage; dr. H. D. van Broekhuizen, en vele an deren. Kort voor acht uur begaven de loden der bemanning, de oommandaat Scholte, gezagvoerder Viruly, de marconist Pest man, de mecanicien Dunk, en de steward Eggenliuizen zich naar het op het plat form gereedstaande vliegtuig, terwijl alle aanwezigen op het terras bijeenkwamen. Bede van dr. Van Broekhuizen. D'e heer Van Broekhuizen noemde het een mooi gebaar van het Nederlandsche volk, de „Reiger" naar Zuid-Afrika te zenden, waarheen de hear Beelaerls van Blokland een. vredesboodschap van het Ne derlandsche volk zal brengen. Hij herinner de er aan dat het in 1652 drie kleine Ne derlandsche schepen onder commando van Van Riebeek waren, die den hoeksteen van de vestiging in Zuid-Afrika hebben gelegd. B-ij alles wat met hot Afrikaansche volk is gebeurd, hebben de Nederlanders meegeleefd en spr. herinnerde aan het ge baar van ELM. de Koningin, toen deze in 1902 de „Gelderland" naar_J2ui,dLAfrika stuurde om den onvergetelijken president Kruger ai te Halen,'""TehsloUe wenschte hij passagiers en 'bemanning een goede thuisreis. - Namens de afdeoiing Amsterdam van, het algemeen Nederlandsch verbond) spira'k dr. C. Ga jen taan. Laatste spreker was de directeur dor K.L.M., de heer A. PI es man, die o.a. med Ge deelde, dat de machine geheel volgeboekt was en dat zij 23.000 poststukken voor het vervoer had meegekregen. Behalve elf passagiers vervoert de „Reiger" 138 K.G. briefpost en 52,150 - K.G. vracht. Deze vlucht droeg-©en bizonder karakter en de heer Pies man sprak de hoop uit, dat daardoor de mogelijkheid 'zou ontstaan, voor de K.L.M., een" rogelmatigen weke- lijkschen lu'clitdienst op Zuid-Afrika te ex- ploiteeren, in samenwerking met den En- gelschen en Zuid-Afrika. Tenslotte nam spr. afscheid van passa giers en bemanning, die zich naar het vliegtuig begaven, waar eerst"iiog de pers-, fotografen hun werk deden, waarna het Wilhelmus weerklonk, wat in stilte door allen werd aangehoord. Toen begonnen de motoren te draaien en te ongeveer 8.10 uur taxide de „Pveiger" onder het gejuich van de menigte naar den andoren kant van het veld. Zeer snel trok Scliolte de machine op, die nog eenmaal in een wijde hoog" boven het platform verscheen, om daarna in Zuidelijke richting te ver dwijnen. De speciale K.LM.-vlucht naar Zuid- Afrifea was begonnen. Hooge onderscheiding voor de Koningin. H.M, de Koningin heeft gistermiddag kwart over vier op haar paleis Noord einde ontvangen den bitengewouon ge zant en gevolmachtigd minister van Bra zilië bij Hr. Ms. hof, den heer Pedro de MoraesBarros, ter overhandiging van het grootkruis in de orde van de „Cruzeiro Do Sul" en van het tot de verleening daarvan betrekkelijk eigenhandig schrijven van den president van do Vereenigde Sta ten van Brazilië. Een noodwetje te wachten. De regeeringspersdienst meldt: Nu bij arrest van den Hoogen Raad art. 2 van het reglement autovervoer personen onverbindend is verklaard, heeft de regeering opnieuw overwogen wat haar in dezen te doen stond. Zij stelt zich voor, met spoed de totstand koming van een noodwetje te bevor deren, teneinde in de gebleken lacune te voorzien. In den tussclieniijd worden de vroegere politiemaatregelen ingetrokken. Dit wil intusschcn niet zeggen, dat alle „wilde" bussen vanaf heden ongehinderd zullen mogen loopen. Vele busdiensten zagen n.l. presidentieele vonnissen tegen zich uit gesproken, uitvoerbaar bij voorraad on met den sterken arm, waarbij deze dien sten op anderen grond, n.l. art. 1 van de wet openbare vervoermiddelen, wer den verboden. De beteekenis van het arrest van den Hoogen Baad. In ded N.R.C. van gisteren lezen wij de volgende beschouwing over de betee kenis van het arrest van den Hoogen Raad in strafzaak-Sommeling. Men moet bij do beoordeeling van de beteekenis van dn uitspraak, in het oog houden, dat deze is gewezen in een straf zaak, welke was aangespannen legen den directeur van oen der exploiteerende ven nootschappen, Zooals men weet, loopen er echter nog civiele vorderingen, zoowel van de spoorwegen c.s. tegen autobus ondernemers als van autobusondernemers contra den staat, de laatste procedures op grond van het door eischers gestelde on rechtmatige optreden van den minister van justitie. Bij deze "procedures speelt art. 2 R. A. P. eeri belangrijke rol en die heeft bet reeds gespeeld1 irn de processen in kort geding, welke zrjn- gevoerd- voor presiden ten van verschillende rechtbanken. De presidenten onderscheidenlijk van-die recht banken te 's-Gravenhage, Rotterdam, dkrahëm en Leeuwardendiébben de .vo-rdo riftgemtégen dé autobusondernemers afge wezen, .eendat art. 2 R. A. P. h.i. onver bindend'' was.. Nu hadden de spoorwegen e'r zieli- o.m, op beroepen, dat de onder nemers^ dan .geacht zouden moeten" wor den te' hebben gehandeld in strijd -met de wet op de openbare middelen van ver voer van 1880, welke hij een onverbin dend1 art. 2 R. A. P., - weer. of nog zou gelden en welke het hebben van een ver gunning voorschrijft. Dit beroep kon den poonvegen echter niet baten, aangezien bijv. d© president te Rotterdam overwoog; dat krachtens do Machtigingswet 1935 een afwijzend vergunningsstelsel in het leven was geroepen, zoodat de wet van 1880 in elk geval terzijde was gesteld. Over de rechtskwestie denken de president van de Amsterdamsche rechtbank en dit col loge in pleno echter juist anders. Zij ach ten de wet van 1880 allerminst ter zijde gesteld, zoodat in elk geval op grond hier van een vergunning voor een autolus dienst veraischt zou zijn. Het is voor deze rechtskwestie, dat prof. mr. M. H. Breg- stein in het jongst» nummer van de Eco nomisclie Statistische Berichten de aan dacht vraagt. Hij schreef e.m. (uiteraard' óór de beslissing van vandaag békend was) Mocht de Hooge Raad art. 2 R. A. P onverbindend achten in de redactie van Juni 1938, dan blijft nog open de vraag of op grond van art. 1 van de wet van 1880 toch althans de vaste autobusdien sten kunnen worden verboden. Hieromtrent kan men dan'een uitspraak van het Am sterdamsche Hof in het begin van het volgend jaar tegemoet zien". Deze rechtskwestie zal binnenkort ook door het gerechtshof te 's-Gravenhage behan deld' worden. De mogelijkheid nu bestaat, dat de Hooge Raad, in hoogste instantie oordeel end e over de civiele vorderingen, een verbod van diensten op grond' van do wet van 1880 als wettig zal aanvaarden. In dit verband maakt het blad' de waarschuwen de opmerking, dat de minister zich, hoe deze uitspraak ook zal luiden, had moe ten houden aan den regel „in dubiis absti- ne" onthoudt u in twijfelgevallen. Blijkens het Kamerdebat luidde de meening van de groote meerderheid van de woordvoer- dei's in gelijken zin. Moge de beslissing van den Hoogen Raad den minister tot de overtuiging brengen, dat de „wilde" voortvarendheid' hij de gezagshandhaving, welke ook in de zaak-Oss ten toon is ge spreid, het aanzien van het gezag aller minst goed doet. •Wtv f lu opdracht der regeenng wordt Eet kamp van de Rotterdamscie "VaeantiescEool te Hoek van Holland in gereedheid gebracht voor de ontvangst van de uitgewekenen uit Duitschland. Een laatst vaarwel bij het vertrek van de Reiger naar Zuid-Afrika. V.r.n.1.: wethou der Kropman, havenmeester Thomson en Z.K.H. Prins Bern hard. Vestiging kleinbedrijf. De minister van -economische zaken hoeft het tijdelijk vestigingsverbod' voor het brai- deniersbedrijf en voor het automobiel- en garagebedrijf met ten hoogste een half jaar verlengd tot 6 Juni 193?. Gisteren in ons Jand teruggekeerd. Niet den trein, die te 14.42 uur uit Frankrijk te Roosendaal arriveerde, zijn gistermiddag 115 Nederlandsche vrijwilli gers, voor het meerendeel jonge menschen tusschen 20 en 25 jaar, die aan de zijde van de Spaansclie regeering hebben ge streden, op Neaerlandschen bodem terug gekeerd. Om demonstraties te voorkomen, waren te Roosendaal van overheidswege strenge maatregelen genc-men. De belangstellenden werden op v enen afstand gehouden. Na de passencontrole, welke geruimen tijd in beslag nam, werden de aaagekome- nea gevisiteerd. Na afloop dezer formal! teilen werd aan ieder van hen medege deeld, welke maatregelen de regeering te hunnen opzichte had genomen, n.l., dal zij niet van steun zullen zijn uitgesloten, niet zullen worden belemmerd in het zoeken naar ecu werkkring hier te lande, doch wel vervallen zijn verklaard van hun staats burgerschap en bijgevolg zich van elke politieke activiteit moeten onthouden. In de eerste Lasso-restauratie werd !hen van regeermgswege een warmen maaltijd aangeboden. In de enkele oogenblikken, dat wij met de teruggekeerden konden spreken, ver klaarden zij hot te betreuren, Spanje te hebben moeten verlaten, hoewel zij na- tuurijk vcrheugl waren' hun vrienden en kennissen weer te kunnen ontmoeten. De 'mannen, die er slecht gekleed uitzagen ten einde zich tegen het gure Nederland sche klimaat te beschermen, hadden zij, bij gebrek aan jassen, jvollen dGeken om den hals geslagen waren vol lof over de bejegening in Spanje ondervonden. Zij verklaarden overtuigd té zijn van de uit eindelijke overwinning der Spaansclie re geering. Vorgens deze zegslieden, die gestre den hadden hij Bilbao en aan de Ebro, bevinden zich nog 118 Nederlanders in Spanje. Ook deze zullen spoedig terug keeren. Onder de mannen, die gisteren zijn aan gekomen, waren er enkelen, die aan het Iront waren gewond. Vier Nederlanders wa ren met zware verwondingen in Spanje achter gelieven. Zij worden in een der hospitalen van Barcelona verpleegd. In den vroegen avond vertrokken de jongelieden groepsgewijze naar hun onder scheidene woonplaatsen. De aankomst te Rotterdam. Aan station D.P, te Rotterdam stond gistera-. ond een groote menigte, voorzien van bloemen en geschenken, om hun fa milieleden at te halen en eerst, toen de trein van 6.04, die pas om tien voor halt zeven het perron binnen reed, weer ver trokken was, vernam men, dat de 13 Rot terdammers cp het laatste oogenblik or der hadden gekregen aan de Beurs uit te stappen. Op dit station waren o.m. enkele be stuursleden van de Communistische Partij Nederland aanwezig. Toen de trein tot stilstand was gekomen, sprak de heer Reu- derink namens deze partij de (eruggekeer den toe, waarna een daverend hoera over het perron -weerklonk. De mannen zongen uit volle borst de Internationale. Een van de Rotterdammers verhaalde van zijn verblijf in Spanje. Ondanks den iriesten achtergrond, kwam meermalen een opgewekt element naar voren: de Neder landsche brigade was een legeronderdeel, waarop men kon bouwen en waarin de geest voorlreffelijk was. De indruk, die do mannen moe naar Nederland hebben genomen is, dat het republikeinschc Spanje van geen wijken weet, het volksleger is uitmuntend geor ganiseerd. Als bewijs van de groote dank baarheid kreeg ieder vertrekkend lid van de international brigade een som van frs. 300 mee. Dr bet Koloniaal Instituut te Amsterdam worden thans de voorbereidingen getrof fen in verband met de Nederlandsche deelname aan de wereldtentoonstelling in 1939 te New York. Ben kijkje bij de werkzaamheden in de groote zaal der Indische at- deeling. Kameraad, die wilde echtschei- den, haalde hem daartoe over. De 43-jarige kolenwerJker J. J. ter S. is wegens uitlokking van meineed doer de Rotterdamsche rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar, van welk onnis hij in appel kwam bij het Haagsdhe gerechtshof. Uit het getrrigen-verhoor voor dit college bleek, dat ter S. in een echtscheidingspro cedure met zijn echtgenoole gewikkeld was. Volgens de verklaringen van zijn vrouw leefde verdachte met een andere vrouw samen, waarop zij een eisclr tot celrlsdhei- ding indiende. Verdachte zelf beantwoordde zijn vrouw met een weder-eisch, haar van overspel De laatste toebereidselen voor de K.L.M.-vlucht naar Zuid Afrika ter gelegen heid van den lOOsten Dingaansdag. De -Reiger' wordt op Schiphol in gereedheid gebracht betichtende. Om dit ie bewijzen had hij een kameraad overgehaald om voor de rechtbank te getuigen, dat deze zijn vrouw in een har bad gezien, omringd, door een aantal mannen. Deze verklaring bleek op onwaarheid te berusten, daar de kastelein als getuige mededeelde, dat de vrouw noodt in zijn café is geweest. Ook' de kameraad bekende, dat hij dt val» sche verklaring heeft afgelegd om verdach te een plezier te doen. Deze had hem er eerst twee kwartjes, later nog twee gulden voor gegeven. De kameraad was evenwel wegens mein eed vervolgd en veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf. Verdachte zelf hield vol, dat de vrouw wél in het café is geweest en dat de kame raad zelf aangeboden heeft om eens te gaan kijken. Dat zoowel hij, als de vrouw en de kas telein nu anders verklaren, schreef verdach te toe aan het feit, dat ze tegen hem sa men spassen. De advocaat-generaal, mr. J. V. Polman, achtte de getuigenverklaringen zoo duidelijk en pertinent ,dat hij de uitlokking bewezen achtte en bevestiging van bet vonnis van de rechtbank vorderde. Mr. D. J. I. van den Oever, de verdedi ging voerend, wees op verdachte's gunstig verleden. Nooit heeft iemand om op een onwaarheid betrapt. De vromv evenwel bezocht geregeld café's en ging met andere mannen om. Pleiter concludeerde lot vrij spraak en drong subs, op een voorwaarde-, lijke straf aan. Uitspraak 19 December. 1 DER DINSDAG 6 DECEMBER 1938. No. 22031

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5