laatste Nieuws ff"- Zwemmen Gemengd Nieuws Inbraak In een kledingmagazijn Jeugdige dieven Verwachting BINNENLAND De vlucht van de „Reiger" BUITENLAND Von Ribbentrops bezoek aan Parijs De strijd in China Luchtvaart De vlucht van de „Reiger" Burgerlijke Stand Handel en Bedrijf Beurs van Amsterdam. BINNENLAND Het Zuiderzee-plan De nationale collecte Sport Do droogmaking van het Zui delijk deel. Een w erk van 400 millioen. In de memorie van antwoord betreffende het Zuiderzeefonds zegt de minister dat het opmaken van een plan vaar de Zuide lijke polders met kracht ter hand is ge nomen en wordt ook op deze wijze voort gezet. Het geldt hier hel maken van nieuw land ter grootte van een Meine provincie, waarmede wellicht een bedrag van 400 millioen of meer gemoeid zal zijn. Het droogleggen van het Zuidelijk gedeel te van het IJsselmeer zal diep ingrijpen in het stelsel van onze militaire defensie en belangrijke voorzieningen ten behoeve van de landsverdediging noodzakelijk maken. Overleg hieromtrent zal niet alleen tot een technisch, maar ook tot een economised1! bevredigende oplossing moeten leiden. Hier mede en met het overleg over talrijke an dere vraagstukken is onvermijdelijk veel tijd gemoeid, zoodat nog niet in uitzicht kim worden gesteld, wanneer de plannen ge reed zijn, al wordt vertrouwd, dat dit op zoodanig tijdstip zal zijn, dat de beslissing tot de uitvoering en het begin van de uit voering zelve vóór 1943 kunnen vallen. Thans 366,000 gulden bijeen. Het Nederlandscbe Jeugdleidersinstituut ontving vanmorgen wederom een aantal machtigingen, waarop vermeld het resul taat van do collecte voor vervolgden om geloof of ras in eenige tientallen plaat sen. Het totaal bedrag is daardoor gestegen tot f366.000. Van nog 200 gemeenten moeten de resultaten binnen komen. Wereldrecordpoging van Cor Kin!. Cor Kint zal Donderdagavond a.s. in het Sportfondsenbad aan de Van Maanen- straat te Rotterdam een officieele poging doen het wereldrecord over 200 meter rugslag te verbeteren. Het record staat op het oogenblik op naam van Irene van Feg- gelen, met een tijd van 2 min. 40,6 sec., gevestigd op 26 October j,l. in Dtisseldorp. De daders aangehouden. In den namiddag van 5 December trok het de aandacht van surveilleerende re chercheurs, dat in de binnenstad van 's-Grar venhage twee bekenden van de politie, de 30-jarige betonwerker J. G. P. en de 27- jarige chauffeur P .de B., met een zwaren koffer sjouwden. Het viel daarenboven op, dat de beide mannen, die niet rijk met aardsehe goe deren bedeeld zijn, er keurig uitzagen, geheel nieuw in de kloeren. Zij bewoonden een kamer in een logement aan het Lam groen. De rechercheurs Melden hen aan en stelden eenige vragen. De verdenking werd sterker toen de mannen ontwijkende ant woorden gaven. De politie bracht hen daarom over naar het hoofdbureau teneinde een nauwkeurig onderzoek te kunnen instellen. De koffer bleek verscheidene heerencos- tuums en overhemden te bevatten. De aan gehoudenen beweerden de kliesdingstukken van een onbekende te hebben gekocht. Uit de costuums waren evenwel de etiketten gehaald, doch de politie slaagde er in den naam van het magazijn te ontdekken. De pakken waren aifkomstig van een af betalingsmagazijn in Den Haag. Daarop stel de de politie zich in verbinding met den bedrijfsleider, die echter niets van een in braak wist en zijn voorraad controleerde. Toen bemerkte hij, dat inbrekers een be zoek aan het magazijn hadden gebracht en zich een aantal costuums, overhemden en pullovers voor een waarde van ongeveer f 500 hadden meegenomen. Langer ontkennen baatte den twee aange houdenen toen niet en zij bekenden in der nacht van Zondag op Maandag ingebroken te hebben in het bewuste magazijn samen met den 21-jarigcn koopman P. V., die in hetzelfde lament woont en eveneens op 5 December werd aangehouden. P. is de beruchtste van het drietal: Ihij heeft verschillende vrijheidsstraffen onder gaan voor diefstal, diefstal met braak en straatroof. Auto rijdt postbode en daarna vier meisjes aan. Hedenochtend is te Doom de postbode Kramer, die op de fiets was, aan de Zuid zijde van den Boornschon straatweg door een uit Utrecht komende auto aangereden en zwaar gewond. De auto reed veertig meter door en kwam aan den overkant van den weg te recht, waar de wagen op een groepje van vier meisjes, afkomstig uit Doorn en op weg naar de huishoudschool, inreed. Het meisje C. werd ernstig gewond en is evenals de postbode naar de rijksklinie ken te Utrecht overgebracht. Do drie an dere meisjes worden licht gewond en kon den op eigen gelegenheid naar hun wo ningen terugkeeren. Een dokter, uit Driebergen, die spoedig ter plaatse was, verleende de eerste hulp. De politie stelt een onderzoek in. Te Nijmegen ingerekend. De politie te Nijmegen heeft drie jongens tusschen 15 en 16 jaar, leden van een jeugdige dievenbende, aangehouden, die den laatsten tijd Nijmegen en omgeving onveilig maakten met ladelichtingen en winkeldiefstallen. Voor zoover tot nu toe bekend is, zijn er in Nijmegen en de omgeving o.a. Lent, Oosterhout en Valburg, een vijftiental dief stallen gepleegd, waarbij de jongeren door insluiping den winkel binnendrongen. De politie vermoedt, dat verscheidene van deze diefstallen niet bij haar aange geven zijn, zoodat winkeliers opgeroepen warden daarvan aangifte te doen bij de recherche. Toen een der jongens bij een der laat ste diefstallen zich onder de toonbank bij een winkelier te Nijmegen verscholen had, werd hij ontdekt, doordat do winke lier tegen een voet stiet. De jongen ver klaarde, dat hij gewed had, dat hij gerust onder de toonbank durfde zitten en dat er niets zou gebeuren. De winkelier echter waarschuwde de po litie. Hiermede kreeg zij het eerste con tact met de drie jongens, die vermoedelijk deel uitmaken van een grootere misdadi- gersbende. Vermoedelijk zullen dan ook nog meer arrestaties volgen. Ernstig aisiohusongcluk. Gisteravond omstreeks half acht hoeft zich in het bosch van Vincennes bij Pa rijs een ernstig verkeersongeval voorge daan. Twee autobussen zijn in botsing ge komen, drie personen zijn gedood en velen gewond. Braml in tricotagefabriek te Enschede. In den afgeloopen nacht is door nog niet bekende oorzaak brand mlstaa.ii in den tricotagehandel van den heer A. J. Dors aan de Lipperkerkstraat te Enschede. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de bewoners het huis niet op de gewene wijze konden verlaten .Met behulp van de buren slaagde men er in aan de achterzijde over een ladder naar buiten te komen. Het huis was in korten tijd uitgebrand. Van het naastgelegen pand, waarin een drogisterij is gevestigd, zijn eenige kamers uitegbrand. De oorzaak van den brand is Onbekend. Verzekering dekt de schade. De Queen Mary" kan to Plymouth geen passagiers aan land zetten. Tengevolge van het slechte weer hebben honderden passagiers van de Queen Mary" niet te Plymouth kunnen debarkeeren en moest het mailschip over Cherbourg door varen naar Southampton, met medeneming van de immigratie- en postbeambten, jour nalisten, fotografen en andere bezoekers, die zicb aan boord hadden begeven, voor dat de storm opstak. Door eleetrischen stroom gedood. De machinist D. Bijl van de electrischeii centrale in Den Burg op Texel kwam van ochtend met den electrischcn stroom in aanraking en werd op slag gedood. De ongelukkige laat een vtouw en zes jeugdige kinderen achter. Wielrijder door autobus aangereden. Hedenmorgen is op den weg Baxneveld Kootwijkerbroek de ongeveer 40-jarige win kelier H. van Dam op de fiets aangereden door een autobus van de firma Van Ma nen uit Harderwijk, welke den dienst Apel doornBameveJd1 onderhoudt, en zeer ern stig gewond. Hij liep een beenbreuk en een zware hersenschudding op. Hij is in hoogst emstigen toestand naar een ziekenhuis te Amersfoort vervoerd. Uit hetonderzoek is kamen vast te staan, dat de bas geheel links van den weg heeft gereden. Ongeval aan boord van de ,,Chr. Hnygcns". Aan boord van het mailschip „Chr. Huy- gens", ligggende voor de loodsen van de Mij. Nederland, te Amsterdam, is vanmor gen een ernstig ongeval gebeurd. Men was bezig arbeid in het ruim te verrichten. Een man stond op een touw ladder, welke in het ruim was neergelaten. Op een gegeven oogenblik brak het ijzeren handvat, waarmede de ladder was beves tigd en de man stortte in het ruim. De ongelukkige liep een hersenschudding op en brak beide armen. Ilij is in ernstiger Toestand naar het ianengasthuis vervoerd Een arbeider, die in het ruim stond, kreeg het vallende ijzeren voorwerp op het hoofd en bekwam eenige lichte ver wondingen, welke ter plaatse konden wor den verbonden. Medegedeeld door liet K.N.M.I. ra De Bilt. Geldig van hedenavond tot morgen avond 19 uur. Het geheele landKouder. Half tot zwaar bewolkt of betrokken. Geen neerslag van beteebenis. Matige, tijdelijk krachtige, Zui delijke tot Oostelijke wind. N(Kirsch vrachtschip aangevaren. Vanochtend is nabij Bath (Zeeuwsch- Vlaanderen) een Noorsch vrachtschip van ongeveer tweeduizend' ton aan den grond geloopen. SJeephooten zijn direct uitgeva ren om in den loop van den middag het schip vlot te trekken. Visschersvaartuig omgeslagen. In de monding van do Taag is een visschersvaartuig omgeslagen. Vijf der op varenden verdronken. Ernstig ongeluk in fabriek. In een fabriek te Heuvem bij Antwerpen is een koolzuurcylinder uit elkaar gespron gen, tengevolge waarvan twee arbeiders ge dood en drie zwaar gewond werden. Voorlezen, een nagenoeg vergeten kunst. Do liefde tot boeken zit vele menschen in het bloed en zonder boeken zouden wij niet meer kunnen leven. In boeken speelt zich het wereldgebeuren voor onze oogen af; in boeken vinden wij menigmaal een deel van onze persoonlijkheid weer. Boe ken geven vleugels aan onze gedachten, voeren ons ver weg, doch kunnen ons ook tot diep nadenken brengen. Waarneer een boek sterk tot ons heeft gesproken, dan zullen wij het ook graag aan ande ren laten leren. Een vrouw zal het ondc-r warrno aanbe veling ter lezing geven aan haar man, aan haar volwassen kinderen, aan haar vriendinnen. Met zekere spanning ziet men het oor deel van die anderen tegemoet, dat weei geheel verschillend zal zijn naar gelang van den leeftijd en opvattingen en veelal valt teleurstelling ons ten deel. Hoe is het mogelijk vragen wij ons af, „dat men van zoo'n boek niet heeft kunnen genielein". Vergeten wordt echter, dat smaken ver schillen en men onder bepaalde omstan digheden anders op oen boek kan reagee- ren. Lange winteravonden le en en zich bizon der om te lezen, omdat zij de rust bren gen, die vereischt wordt om de gedachten te concentreeren. Welk een huislijkheid gaat er van uit, indien alle gezinsleden om de tafel geschaard' zijn, ieder verdiept in zijn eigen lectuur. Gemoedelijk en har monisch is zoo'n leesavoml inderdaad, doch aangezien ieder zijn eigen boek leest kan men niet onderling van gedachten wisse len, hetgeen zoo buitengewoon leerzaam kan zijn. Vroeger werd er in de gezinnen veel moer voorgelezen dan tegenwoordig, doch het leven was ook zoo geheel an ders, nam niet ieder afzonderlijk in be slag. Het haastige tempo van onzen tijd maakt, dat velen hun gedachten minder kunnen concent roeren da'n vroeger en ook de strijd om het bestaan eischt den ge- heeien mensch. Slechts zelden zullen allo gezinsleden, allen thuis zijn, en dan zal het voorlezen van een boek weinig suc ces hebben. Votrlezen in den familiekring kan \jporal van belang zijn voor de groo tere kinderen, want de gedachtenwisseling die volgen zal, leert hen een zelfstandig oordeel te vormen, waar hij de ouders met hun veel grootere ervaring aanvullend kun nen werken. Gemeenschappelijk lezen, versterkt den band tusschen ouders en kinderen, over brugt menigmaal kleine, in den aanvang nauwelijks merkbare verwijderingen, die ontstaan, indien gezinsleden ieder hun eigen leventje loven. Het voorlezen voorkomt ook schermut selingen der kinderen onderling, iets, dat in vele gezinnen voorkomt. Een gedachtenwisseling naar aanleiding van een gezamenlijk gelezen boek kan daarom zoo vruchtbaar zijn, omdat men de kinderen soms veel heter leert kennen, verkeerde opvattingen kan men een an dere wending trachten te doen nemen, doch steeds op een manier, die de jeugd niet prikkelt en tot tegenspraak brengt. Ook de ouders moeten zich open stel len voor de denkbeelden hunner kinderen, die in een anderen tijd opgroeien en me nigmaal onder andere omstandigheden. Aanpassing is niet alleen tusschen man en vrouw, doch ook en vooral tusschen ouderds en kinderen zoo noodig, daarom zal het voorlezer), dat een nagonqeg ver geten kunst is geworden, weer in de tegen woordige gezinnen in eere hersteld moe ten worden, omdat er een groote, opvoe dende kracht van uit kan gaan. Te Cairo. Blijkens een bericht uit Cairo is de Rei ger na een voorspoedige vlucht van Na pels via Athene daar vanmiddag om half drie (Ned. tijd) geland. Enkele bezoeken. Parijs, 7 December. (Havas). Von Rib- bentrop heeft vanochtend in gezelschap van den Duitschen ambassadeur Von Welczeck een bezoek gebracht aan het Goeüiehuis,, waar lezingen worden gehou den in het toeken van de intellectuoele toenadering tusschen Frankrijk en Duitsch- land. Vanochtend heeft Von Ribbenlrop een krans gelegd op het graf van den onbe kenden soldaat, waar hij o.a. door mi nister Bonnet werd verwelkomd1. Na zijn handteekening te hebben ge plaatst in het gouden boek, keerde de Duitsche minister naar zijn hotel terug. Chineescho luchtmacht weder actief. Sjangiur, 7 December (ReuterANP). Na verscheidene weken van werkeloos heid he-ef» de Chineesche luchtmakt Vrij dag j.i. een aanval ondernomen op het vliegveld van Nanking aan de Jangtse, ter wijl vOigens berichten van betrouwbare bui- tenlaridsclie z:jdc ook aanvallen zijn ge daan op Japansche militaire inrichtingen en troepenconcentraties te Nanking. Spaak heeft lieg geen beslissing genomen. Brussel, 7 December (Belga-A. N. P.). Minister-president Spaak heeft vanochtend een bezoek gebracht aan den koning, dien hij op de hoogte stelde van den politickcn toestand. Bij zijn terugkeer aan het departement van buitenlandsche zaken verklaarde de premier, dat hij nog geen beslissing liad genomen. Zijn besluit zal wellicht pas he denavond vallen. De Kamer zal vanmiddag haar werkzaam heden voortzetten. Vandaag \uii Nape's naar Cairo. Üp weg naar Zuid-Afiika is hel K.L M.- vliegluig „Reiger" gistermiddag 4 uur in Napels, de eerste nachtliatte, aingekomen. Het lujett dat werd afgelegd i» gelijk aan do route- welke door de lndie vliegtuigen wordt gevolgd. In Marseille werd een tussdieulanding gemaal® Op het \liegveld nuttigde het gezetsclrap de lunch. De „Reiger" stond gedurende de vlucht in voortdurende- radio verbinding met Schiphol en Randoeag. De „Reiger" is hedenochtend om kwart over zes uit Napels vertrokken. De Condor" -wordt wellicht naar Duitschland verscheept. In zake het ongeluk met bet vliegtuig „Condor" verneemt Doinei nog uit Manilla dat het wellicht mogelijk zal blijken, de machine te verplaatsen en naar Duitsch land te verschepen. Uit het onderzoek zal de juiste oorzaak van het ongeluk moeten blijken. Vast staat evenwel, dat er een defect nas aan de olieleiding. De beman ning is ongedeerd en naar Manilla ge bracht. Het toestel kan bij eb gelicht worden. Het D. N. B. meldt uit Tokio: Uit aanvullende berichten over het aan het Duitsche vliegtuig „Condor" over- Women ongeval blijkt, dat de commandant Ilenke, kort voor de aankomst te Manilla een breuk in de benzineleiding consta teerde. Hij besloot te landen in het ondiepe kustwater. Met ingetrokken landingsgestel zette hij de machine kalm op het water neer, zoodat zij weldra op den bodem rustte. De bemanning kon behouden aan land gebracht worden. Pas na een grondig onderzoek zal de oorzaak van de breuk in de benzine leiding kunnen worden vastgesteld. Mollison gaat weer vliegen. James Mollison, die met zijn vrouw op vaca ie is en thans in Kingston op Jar maico. is aangekomen, heeft medegedeeld, dat hg in Februari zal pogen een wereld vlucht te ondernemen. SCHIEDAM.' Geboren: 5 Dec. Agatha Maria, d. van P. H. Pool man en M. M. J. Koole, Prof. Kamerlingh Onneslaan 179. 6 Dec. Engel Oornelis Johannes, z. van C. J. do Boer en A. Houtman, Prof. Kamer- lingh Onneslaan 179. Overleden: 5 Dec. P. Smid, 41 j. Dr. Noletstraat 1. A. M. Vermeulen, 66 j. Rozenburger- plein 6a. 6 Dec. B. A. Pedersen, 27 j. binnen deze gemeente. Engeland op de hoogte gesteld, Parijs, 7 December. (Havas A. N. P.) Mi nister Bonnet heeft vanochtend den Brit- schen ambassadeur, Sir. Eric Phipps, ont vangen, dien hij op de hoogte stelde van de Fransch-Duitsche besprekingen. Een iafe arrestatie. Boedapest, 7 Decc-mber. (Havas A. N. P.) Op het van Tsjcclio-Slowakije terugverwor- ven gebied zijn negen leden van het roode Hongaarseke leger van Bela Kun gearres teerd, die ervan beschuldigd worden, tij dens een gevecht tusschen soldaten en gendarmen in 1919 twee gendarmen te hebben gedood. Het onderzoek zal geleid worden door dar gendarmeriepost, waar van de destijds gedoode gendarmen deel uitmaakten. Steunt Duitschland de Ifaliaansche eisehen? ■Berlijn, 7 December (Beuter). De te Dantzig verschijnende „Vorp oston", welk blad goede betrekkingen met de Wilhelin- strasse onderhoudt, bevat een artikel, dat een aanwijzing schijnt te vormen, dat Duitschland de Ilaliaansche irredentisti- sche eisehen steunt. Het argument van Rome, aldus het blad, is, dat de waardigheid van het imperium eischt, dat zijn eigen landslieden builen de grenzen van den staat en het Itaiiaaa- sche grondgebied indien noodig onder zijn bescherming moeten worden genomen. Deze noodzaak blijkt volgens de Italiaansche ar gumenten te bestaan. Het fascistische Italië vertegenwoordigt zoodoende het standpunt, dat ook de politiek van het nationaal socialistische Duitschland is. Een milliard voor werkverschaffing in Tsjech o-Slowakije. Praag, 7 December. (D.N.B.) Bij een conferentie in het minister-presidium heeft de minister van handel, Schadek, ver klaard, dat het ministerie van handel het oog in de eerste plaats gericht houdt op de bedrijfsactiviteit en den uitvoer. De minister van arbeid, Cipera, verklaar de, dat een milliard Tsjechische kronen beschikbaar is voor belegging in werkver schaffingsobjecten. Verdere werkverschaf- fingsplannen gaan tot een bedrag van 15 milliard kronen. Het belangrijkste vraag stuk is, dat der kolenvoorzïening. De staat moet kolen invoeren tot een bedrag van 750 millioen kronen. i Engel and herbergt 6000 Duitsche vluchtelingen. Londen, 7 December (HavasANP). De minister van binnenlandsclie zaken heeft heden in een schriftelijk antwoord ver- klaaict, dal sedert 1933 in Engeland 11.000 uit DuitscMand en Oostenrijk afkomstige vluchtelingen zijn toegelaten. Hiervan zijn er 5000 na een verblijf in Engeland naar overzeesehe landen vertrokken. WOENSDAG, 7 December. Officieele noteennq van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn f 16.— per ILL. ad 46 pCt Zonder fust en zonder belasting. Nicl-officieel. Spoeling- E1.40. Binnenlandsche spiritus f24.a 100. Buitenlandsche spiritus f 14.50—f 15. Zonder fu<=l en zonder belas!ing KOERSEN OP 7 DECEMBER 1936 (Medegedeeld door de Amsterd Bank). 1ND. ONDERN. \.K 38VS (Binnenland. A.K.U. Van Berkel Cert. Caivé90 Neder!. Ford 847'/s Ned, Gist Spiritus 510 Ned. Kahelfabriek 545'/, PhilipsGl. G. B. 217*/» Unileverï48B/a (Buitenland). Anaconda 24s/s Bethlehem Steel52s/lg General Motors SB1/,, Kennecott Copper 32'/g Republic Steel 16'/, U.S. Steel Corp. 46V» ELECTR. OND. Aniem 245 Ned. Ind. Gas Mij. 237'/. (Buitenland). Cities Service Hoog water. 7 Dec. 3.22 uur, 15.38 uur. 1 8 Dec. 4.06 uur, 16.32 uur, Zou en Maan. Zonsopg. 7 Dec. 7.57 u„ ondg. 15.46 u. Zonsopg. 8 Dec- 7.59 uondg. 15.46 u. 7 December V.M. 14 December L.K. 61/, MIJNEN. Aigem. Exploratie.. Redjang Lebong 150 Singkep Tin Mij. 165 PETROLEUM. Koe Olie 3147/s (Buitenland). Cont. Oil Mid. Cont. Petr. Phillips Petr, Shell Union Tidewater Ass. Oil RUBBER. Amsterdam Rubber Deli Batavia Rubber SUIKER. Vorstenlanden Handelsver. A'dam 20'6/„ H5/s 29'/s 10»/„ 9"/,, OOIl, 1 - HEDEN 48'/, 905/g 349'/, 546 222 4 143'/,- 253/t6 53 '/2 37'/,- 32'/sS'/4 l67/sTVs 4?V=- Va 245'/, 237'/, ®Vs 165 165 315 8 21 3' ID/.6 813/. 4663/, 223 - 5 159 GO 84 'j 470 - 4 TABAK. Deh Mij. Deli Batavia Senembali 288 267'/, 209'/, 210'/;— l'/8 240'/. 241 SCHEEPVAART. H.A.Lui UI'/, Rott. Lloyd 105'/4 106'/. Ned. Scheepv. Unie U73/, 117'/;— 8'/s SPOORWEGEN. Canadian Pacific 4, Illinois Central 1013/,, 111/,— N.-York Centr. Railr. 133/,, I33/,4 Southern Pac133; I39'e— SonthernRailwayCy. 136/,s 14 "Wisselkoersen. Amsterdam, 7 December. Landen 8.61 3/4, Berlijn -73.671ja, Parijs 4.86 3/4, Brussel 31.01, Bern 41.59, Kopen hagen 38.471/2, Stockholm 44.45, Oslo 43.30 New-York 1.83 13/16, Milaan 6.35. Praag 6.281/2. Prolongatie Vo pet.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 3