EERSTE BLAD. Vrijdag 9 December 1938 OOK VOOR HEREÜMODE Zwedenduldt geen inmenging Lockheed neergestort Tel. No. 69300 (3 lijnen). 91ste Jaargang. No. 22040 BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Rede van minister-president Sandler tegen Süitsèhe bemoeiingen: Be Zweedsche ministervan buiteniand- sche zaken, Sandler, .heeft te Gothenburg een rede gehouden," waarin t bij verschil lende vraagstukken" van' dé buitenlaridsehe politiek bezag; v Hij zeide, dat de kléine Europee olie mogendheden haar "onaöiankelijklicid, beslist willen behouden.' Zij willen, al- dus Sandler, haar zaken zelf regelen zonder zicli te plaatsen onder de eco nomische of politieke hegemonie van een of andere grooten staat. Be staten van de Balkan-Entente en de Oostzeestaten hebben verklaard een neu traliteitspolitiek te willen volgen, die ana loog is aan die der Noorscne staten. Al deze landen, met inbegrip van Ne derland, België en Zwitserland, zien zich genoodzaakt steeds meer aan dacht te wijden aan het verzet tegen de neiging der groote mogendheden, die een ongepasten invloed op hen willen uitoefenen. Tegelijkertijd stre ven zij er naar normale en vriend schappelijke betrekkingen met alle groote mogendheden te onderhouden. Onpartijdigheid en gematigdheid zijn daarbij noodig. Sandler koerde zich tegen inmengingen en pogingen tot beïnvloeding van buiten af van de meening in een vrij land on sprak uitvoerig over „Zekere pogingen der Duitsche autoritellen om buiten de Duit- scho grenzen een ariseering- tot stand te brengen". Zweedsche firma's, die zaken doen met Biuitscbland, hebben de mededeeling ge kregen, dat het haar niet past niet-arisch personeel in dienst te hebben, zekere in Zweden gevestigde filialen van in Duitsch- land ingeschreven maatschappijen zijn uit- genoodigd inlichtingen te geven over het ras van hun personeel. „Hier, aldus Sand ler, heeft men de grens van het toelaat bare overschreden". De firma's, die weigeren aan. deze po gingen gevolg te geven en hun bedrijf te „ariseeren" hebben recht op instem ming van de openbare mcening en op steun van de regeering. Spreker er klaarde te welen, dat dikwijls helaas het tegen overgestelde bet geval is en daarom spoort hij de Zweedsche leiders aan het beginsel te huldigen, dat in Zweden alleen de Zweedsche wetten gelden. Overmoed te beantwoorden met zwakheid is geen goede methode. Ten aanzien van de beslissing van de Zweedsche regeering eor. agent naar Bur gos te zenden, stelde spreker vast, dat de regeering zich alleen liet leiden door de belangen van Zweden en niels anders inhoudt clan de erkenning, dat Franco meester is in het grootste deel van Spanje. Reeds eerder heeft spreker hel liesluit van de regeering medegedeeld, uit de niet inmengingscomrais«>e te treden, aangezien zij teleurgesteld was door de houding van deze commissie Sandler wees er op, dat België een gelijke houding heeft aange nomen als Zweden. Zweden heeft deze maatregel genomen om niet heirokken te worden in maatregelen van de groote mo gendheden, waarin Zweden niet wenseht te worden betrokken. De medewerking van Zweden aan de niel-inmencing omvat drie punten: Ten eerste- Het besluit den uitvoer van wapenen en munitie te verbieden, genomen Augustus 1936. Ten tweede- het besluit tot samenwer ken met de nxet-inmengingscommissie, ge; nomen in September 1930. Ten derde: Be verkiezing van Zweden tot lid van c!c- subcommissie. Ten aanzien van al deze punten kan Zweden zijn houding wijzigen en de re geering behoudt zich het recht voor naar omstandigheden te handelen. Vervolgens behandelde Sandler nog liet vraagstuk van de beperking der bewapening en in verhand hiermede deelde tij brede, dat er reden is om aan te nemen, dat binnenkort de on- dertcekoning zaï volgen van een vloot- verdrag tussclien Groot Brüfannië en de Scandinavische staten, len aanzien van de denkbeelden tot hervorming van den Volkenbond, geuit door Smuts, zeidc Sandler, dal men, omdat de tijden moeilijk en onzeker zijn, moet vasthouden aan de overtuiging, dat het systeem van internationale samenwerking moet worden gewijzigd De Noord Ameri- kaansche republiek zal dan een zeer be langrijke rol kunnen vervullen. De. strijd in Spanje Vrijwilligers verlaten Spanje. Met een bizoaderen trein zijn gisteren vierhonderd Britten van de internationale brigade uit Spanje te Foix in Frankrijk aangekomen. Even tevoren waren vierhon derd Amerikanen aangekomen. Het optreden der reehtsche luchtmacht. Uit Barcelona wordt gemeld, diait sedert het begin van den burgeroorlog in 393 aan vallen uit de lucht en' uit zee op de acht voornaamste steden in Clalakmië 3788 men- Te Barcelona werden 2500 mensdien ge dood en 3200 gewond. Belgie De positie van Spaak Hij heeft nog den steun der socia listen. Na een vergadering van socialistische leiders is gisteravond de volgende mede deeling gepubliceerd: „De leden van liet bestuur der Belgi sche werkliedenpartij, in vergadering Bij een met do gedelegeerden van het bestuur van het vakvereenigingsvcrboiid en de voor zitters en secretarissen der socialistische fracties in Kamer en Senaat, hebben ge constateerd eenstemmig van meening te zijn, dat de beslissing van het congres van 5 December betreffende Burgos gerespec teerd moet worden. Zij hebben kc-nnis genomen van liet aan bod der socialistische ministers, onmiddel lijk af le treden. Zij. zijn, echter, met,bot oog op liet belang van het land en de ar beidersklasse, van meening, dat onder de bestaande omstandigheden er geen aanlei ding voor is, dat de socialistische minis ters uit de regeering treden, gezien het feit, dat de voorwaarde, door het congres voor dit aftreden gesteld, niet vervuld is". De begrooting door de Kamer aangenomen. De Belgische Kamer heeft met 121 tegen 26 stemmen bij 7 onthoudingen de gewone begrooting en het legercontingent voor het volgende jaar aangenomen. De Kamer heeft de lichting 1939 be paald op 88000 man. De Kamer moet de sterkte van do lichting steeds voor het ein de van het jaar vaststellen en dit is de reden, waarom gisteren de Kamer nog bij een is gebleven. Engeland De a.s. reis van Chamberlain en Halifax naar Rome. Vernomen wordt, dat de ambtenaren, die Chamberlain en Halifax op hun reis naar Rome zullen vergezellen, dezelfden zuilen zijn als die hen naar Parijs ver gezelden, rei uitzondering van William Strang, in wiens plaats Maurice Ingram, de chef van de afdeeling Zuid Europa van het departement van buiteniandsche zaken, die deskundig is in Italiaansche aangele genheden, zal meegaan. Koningin Marie van Zuid-SIavii; in Enge land. Koningin Marie van Zuid-Slavië is gis teren voor een particulier bezoek o.a. aan koningin Mary te Dover aangekomen. Frankrijk Versterkingen te Tunis aangekomen. Gisteravond zijn uit Cbnstanline nieuwe versterkingen te Tunis aangekomen voor de mobiele garde. Voorts zijn politie vers terkin- gen uit Frankrijk onderweg. Gistermiddag zijn bij demonstraties zes tien Italianen aangehouden. Onder hen bevinden zich de voorzitter van de „Dopolavoro" te Tunist, Ubaldo en den fascisten leider, Licinio, employé van het Italiaansche consulaat-generaal. Bei den hebben de bevolking aangespoord' te genbetogingen te honden en te roepen „Tunisia a noi" (Tunis voor ons). In Tripolis zijn bij tallooze Jqodsche za ken de ruiten met steenen ingeworpen. Jol den zijn mishandeld. Italië Jamais". Behalve de berichten over de betogingen te Tunis en elders in Frankrijk tegen de Italiaansche aanspraken, publiceert de „Tri bunal" onder bet opschrift in het Fran solt „jamais" het volgende: 1 1360 Italië te Napels? nooit 1870 Italië te Rome? nooit. 1911 Italië te Tripolis? nooit 1919 Italië te Fiume? nooit. 1935 Italië te Addis Abeba? nooit 1938 Italië te Tunis, Ajaccio, Dzjiboeti? nooit nooit. Tsjecho Slowakije Alice Masaryk treedt af als voorzitster van het Roode Kruis. De voorzitster van het Tsjechische Roode Kruis, Alice Masaryk, de dochter van den eersten president heeft haar functie neer gelegd. Een generaal werd belast met de reor ganisatie van het Roode Krnis. Vereenigde Staten Laguardh in verband act anti-Duitsche houding bedreigd. L'aguardia, de burgemeester van New York, heeft gisteravond verklaard-, dat hij Woensdag een ropde.Jkartonnen doos had ontvangen, die den 7en p'coember op Long Island was gepost, en die een revolver kogel bevatte, alsmede een mét een haken kruis onderteekend briefje riiet de woor den: „Dit zult gij ontvangen)* als gij door gaat met uw aanvallen op de Duitsche nazi-partij", Laguardia heeft het briefje en den kogel onmiddellijk aan de politie overhandigd' voor het instellen van een onderzoek. Oud- ambassadeur Dodd vervolgd. Een klacht is ingediend tegen den vrc<e- geren ambassadeur der Vereenigde Staten te Berlijn, William Dodd. Hij wordt be schuldigd Maandag j.l. met zijn auto te Hanover in Virginië een negermeisje van vier jaar te hebben aangereden en daarna de vlucht te hebben genomen. Hel kind werd zwaar gewand. Duitschland Brit sein consul-generaal weigert officieele uitnoodiging. De Britsclie consul-generaal heeft een of ficieele uitnoodiging geweigerd, met de mededeeling, dat hij zulke plechtigheden niet kon bijwonen, zoolang overal in Duitschland nog in het openbaar aanplak biljetten hangen, welke voor het Britsche leger beleedigend zijn, en waarop Britsche soldaten zijn afgebeeld, die in Palestina met machinegeweren schieten, met een tekst, waarin gewezen wordt op de ge welddaden, die, naar men beweert, in het Britsohe rijk hoogtij vieren. Een antwoord aan Mac Donald. De „Voelkischer Beobachter" bespreekt de verklaringen van den Britschen minis ter van koloniën, Mac Donald, over het koloniale vraagstuk. Het blad zegt, dat de redenen van Mac Donald' om de vroegere koloniën niet aan Duitschland terug te geven, niet steekhoudend' zijn. De Britsche regeering aldus het blad heeft niets „af te staan", want zij en de Britsche dominions bezitten de koloniën niet, doch besturen ze slechts. Duitschland beschouwt zijn oude koloniën nis zijn rechtmatig be zit. Het is Duitschland overigens onver schillig of „andere land-en" bij de kolo niale kwestie betrokken zijn. Duitschland eischt elk zijner koloniën terug van het land, dat deze op het oogon- blik bezit. De „vrijwillige meening der in- Wederom een vliegongeluk nabij Schiphol. Vier slachtoffers. Toestel neergestort en verbrand. Om kwart over elf vanmorgen heeft in de onmiddellijke nabijheid van Schip hol weer een ernstig vliegtuigongeval plaats gehad, dal dilmaal aan vier perso nen het leven heeft gekost. Het Lockheed-vïiegtuig Ekster" van de K.L.M. is kort na den start op korten, afstand van Schiphol afgegleden, neergestort en in brand gevlogen. Het toestel kwam neer nabij den dijk van den Haarlemmermeerpolder. Aan boord van het vliigtntgï^dat "opgestegen was voor een lesvlucht,, bevonden zieh vier personen, n.1. de gezagvoerder, de radiotelegrafist, de boordwerktuig kundige en een leerling, die allen zijn omgekomen. Het beticht van deze vliegramp, zal met ontzetting vernomen worden. Nog versch in liet geheugen ligt de ramp van de „ijsvogel". Ditmaal is welis waar geen lijnvliegluig van de K.L.M. verongelukt, doch de ramp, weer in de onmiddellijke nabijheid van de Ani- sterdamsche luchthaven, heeft weer vier siachtoifers geeisclit. Te kwart over eif was het Loekheed- vliegtuig „Ekster" opgestegen met als besluurder-leeraar de vlieger Van der Sijde. Als leerling-vlieger vloog mee de heer Schrey. Verder waren aan boord de werktuigkundige Jedeker en de radio-lelegrafist Becking. Wat er precies gebeurd is, kon niet direct worden vastgesteld. Vast staat, dat het toestel kort nadat het was ge start en toen het zich nog op vrij geringe hoogte bevond, is afgegleden en neergestort. Het toestel kwam neer in den. Haar lemmermeerpolder vlak bij den dijk langs den Ringvaart, op ongeveer an derhalve kilometer van den ingang van het vliegveld Schiphol. Direct nadat liet toestel was neergekomen, vloog het in brand. Toen men bij het toestel kwam was dit geheel in vlammen gehuld en was het niet meer mogelijk aan de inzittenden hulp te bieden. Het is waarschijnlijk, dat de vier slacht offers op slag gedood werden. Hun lijken zijn verkoold. Van liet toe stel is niet meer dan een doof" brand geheel vernield wrak 'over gebleven. Onmiddellijk nadat bekend werd, dat er op Schiphol een vliegtuig was neer gekomen, zijn uit Amsterdam de ge meentelijke geneeskundige dienst en de brandweer ter assistentie derwaarts vertrokken. Ook van het vliegveld zelf werd onmiddellijk alle beschikbare hulpmateriaal naar de plaats1 van de ramp gedirigeerd, dociï "redding was niet meer mogelijk. Hel verhaal van een ooggetuige. Nader meldt men ons uit Amsterdam.'» Toen wij op de plaats van de ramp kwa men, ronden wij daar een ooggetuige van de ramp, die onze luchtvaart thans weer heeft getroffen. ,„De „Ekster" aldus onze zegsman kwam laag vliegende in aanraking met de toppen van da hoornen aan den Schip- holdijk. 1 Direct daarop is het, niet draaiende mo toren, neergestort tegen den weg, die van den Schipholdijk, ioopende langs de Ring vaart, leidt naar de boerderij „Johannes- hoeve" van den heer Van do Veldt. Onmiddellijk nadat liet toestel was neer gestori, vloog het in brand. Geweldige vlam men schoten omhoog en iedere mogelijk heid om de inzittenden te hulp te komen, was uitgesloten. Het brandende toestel verspreidde een enorme hitte, zoodat het gevaarlijk was dicht hij te komen". Hoe de ramp geschiedde. Officieel vernemen wij van de zijde van do K.L.M., dat de gezagvoerder-loeraar Van der Sijde was aangewezen om den heer Schrei] les te geven in de behandeling van het Lockheed-vüegtuig. Hierbij wor den volgens oen bepaald programma oefe ningen uitgevoerd onder nabootsing van de moest ongunstige omstandigheden. Vanmorgen werden met hot vliegtuig „Ekster" op vollast oefeningen uitgevoerd in hel stilzetten van één motor na den start. Aangenomen moet worden, dat het vlieg tuig daarbij door te weinig snelheid is afgegleden en tegen den grond is gestoo» ten, waardoor liet in brand is geraakt. De Lockheed Super Electra „Ekster" genummerd PHAPE, is een van do heide Lockheed-vliegtuigen, waarover de KLM tot dusver beschikte. landers", waaTaan men thans aandacht wil- schenken, is niet gevraagd, toen zij onder de overwinnende landen verschachterd zijn. In 1919 zouden zij 2ich, indien zulk een volksstemming al mogelijk zou zijn, stel lig voor Duitschland hebben uitgesproken. Geen conferentie te Miinchcn. Naar aanleiding van het bericht, over de bijeenrocping van nazileiders te Miin chcn tegen vandaag en over een dub bele ontmoeting lusschen Von Ribbentrop en Ciano en Mussolini en Hitier, wordt volgens Havas te Berlijn van bevoegde zijde verklaard, dat men van niets weet. Men is ^an meening, dat het hier om niet anders dan proefballons gaat. Mexico Mexico verkoopt olie aan Duitschland. Volgens een telegram uit Mexico aan de „New York Times" heeft de Mexicaansche regeering twee overeenkomsten geteekend, op grond waarvan in 1939 voor een be drag van 25 miltioen dollars aan onteigen de olie naar Duitschland' zal worden ver scheept. Voorts meldi het blad, dat de eerste overeenkomst betrekking heeft op den aan koop, deels contant, voor een waarde van 8 milliocn dollar voor de Duitsche ma rine, terwijl krachtens de tweede overeen komst olie tot een bedrag van 17 millioen dollar zal worden geruild voor Duitsche machinerieën en andere goederen. Men meent le weten, dat de prijs aanzienlijk beneden den wereld-marktprijs ligt. BINNENLAND Beteugeling van het cadeaustelsel gevraagd. In een telegram aan de Tweede Kamer zegt de cenlr. contact-commissie tussdhen de Nederiandsche vereeniging van Huis vrouwen en den Koninklijken Nederland1. schen Middenstandsbond, te zamen omvat- tonde meer dan 60 0000 leden, met groote teleurstelling kennis te hebben genomen van het afwijzend standpunt van den mi nister van economische zaken, t.a.z. de wettelijke beteugeling van het cadeaustelsel. Zij is geenszins overtuigd door de hiervoor aangevoerde argumenten, welke van eenzij dig industrieel karakter zijn en verzoekt de Kamer den minister uit te noodigen, on. verwijld een wetsontwerp terzake voor te bereiden, aangezien de uit het oog verloren overwegende belangen van verbruiker en handelaren zulks vorderen, i tti Het stoffelijk overschot van Koningin Mand van Noorwegen is gisteren ten grave gedragen. Een overzicht tijdens den rouwdienst in de Kathedraal te Oslo. (Telegrafisch overgebrachte foto). Dc/.e uüurani '.erschijut dadelijks, met ait* zondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.—; franco per ?ost f 2.5Ö. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen, Advertentiee, rooi het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan liet Bureau bezorgd zijn, 'n Zaterdags vóór 9 uur. Een bepaalde plaats van advertentiëa wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs der Advertenlien: van 15 regels f 1 55; Iedere regel meer 10.30, in het Zaterdagnummer 15 regels f 1.60, iedere regel meer ƒ0.35 Reclames fü.75 per regel. IncassoivOstenScts.; Eostkwitanties 15 ets. 'Janeven \an advertenüen y abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertenüen opgenomen h 10.50 t/m. woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden* *s Woensdags: Kleine Ad verten tien tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentién 11.00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. i. i CCVGG 1 sen en weraen g^uiuruu. cu wsigvwuriu, 3182 gebouwen weiden vernield.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1