KOOLHOVEN BR) ND" wonden KLOOSTERBALSEM EERSTE BLAD. VLIEGTUIGEN N.V. STADSNIEUWS Zaterdag 10 December 1938 Meerderheid .voor Daladier H. TH. VAN DER VLERK AKKER'S 14 kar. GoudenVerlovingsringen 91 ste jaargang. No. 22041 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53II. BUITENLAND Be Fransche Kamer neemt na de debatten over Jè rigeéringspolitiek een motie van vertrouwen aan. Nederlaag was niet te vreezien. Ëngeiand Polen Zwitserland Duitschland Het anti-semietisme Zuid-S lavië int. Samenwerking Vereenigde Staten Telef69901 AANNEMER VAN BETONWERKEN. Italië Frankrijk Passage-Theater vanaf f 4.50, met waardevol Geschenk ROTTERD. DIJK 268 - TELEF. 67593 Dete courant verschynt dagelijks, met uit* londering van Zon* en Feestdagen Pry8 per kvurtaal f 2.iranco per posS f 2.50. Pry's per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor het eerstvolgend num* mer moeten vóór ell unr aan het Bureau bezorgd zijn, 'e Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. COIIRANT Prye der Advertenüön: van 15 regels f 155; tcdero regel meer f 0.30; in het Zaterdagnummer 15 regels f 1.80, iedere regel meer f 0.35 Reclames f0.75 per regel. incassokosten5cts.| postkwitantieslö ets. laricven a an advertentien oy abonnement zijn aan het Bureau vei krikhaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling hlemo Advertentien opgenomen 0-50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woordca Fik woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. *8 Woensdags: Kleme Advertentiëntot25woor den f 0.25, nuts vóór Dinsdagavond C uur aan het Bureau bezorgd 's Zaterdags: Kleine Advertentien f 1.00, indien niet vóór Vrijdagavond 0 uur bezorgd. Gisteren heeft de Fransche Kamer een eind gemaakt aan de debatten over de re- geeringspolitiek. Direct gevaarlijk voor Dala- -dierwas de situatie niet, omdat geen nederlaag voor hem te vreezen was. Maar er zijn harde noten gekraakt en Daladier heeft gelegenheid gehad' om eens behoor lijk van repliek te dienen. Hij zeide onder meer: „Op dit oogenblik is brutale openhartigheid meer waard dan alle huichelarij. Ik geloof, dat vandaag heslist moet wor den, of ik omvergeworpen moet worden, of mijn arbeid zal kunnen voortzetten, fk ben de gevangene van geen enkele partij en geen enkelen persoon. De algemeen© sta king was een staking met politiek karakter als protest tegen de buitenlandsche poli tiek der regeer!ng. Reeds op 23 November, aldus Daladier, lieett de secretaris der Parijsche vakver- eenigingen gezegd, dat met de regeering moest worden afgerekend en dat men zelfs de C.G.T. moest vragen, indien de eerste actie niet doeltreffend zou zijn, een in- surrectionec-le staking af te kondigen voor de vestiging van een regeering der vak- vereenigingen. Thorez interrumpeerde hier den premier om te zeggen, dat deze het had over een document, van de politie afkomstig, dat slechts als een provocatie kon worden beschouwd. Daladier antwoord- -de: „Als dat zoo is, hebt gij voel pro vocateurs in uw rijen". Toen de linkerzijde protesteerde tegen de methode, toegepast hij de ontruiming van bezette fabrieken, zeide Daladier: „In een democratie moet de wet gehandhaafd worden. Ik was liet, die bevel gaf tot het gebruik van traangas, fk wilde geen bui tenlandsche staatslieden ontvangen, die met ironie of medelijden tot mij gesproken zouden hebben. De 30ste November is een overwinning van bet Fransche volk ge weest". Daladier zeide zich te hebben verheugd over de voldoening, waarmede de demo cratische per» in bet buitenland meld ng maakte van het mislukken der algenieene staking. Ook de Duitsche pers, aldus de minister, verklaarde zich voldaan Maar gelooft ge, dat zij teleurgesteld zou zijn geweest, als uw beweging geslaagd was? De regeenng ia bereid de mantel der ver getelheid over de afdwalingen te werpen, doch zij wil de drijvers vervolgen. Daladier oefende vervolgens critiek op het communistische standpunt beireffende de builenJandsche politiek. Ik kan, aldus zeide bij, niet toestaan, dat men spreekt van een politiek van capitulatie, maar ik stel er prijs op te verklaren, dat de politie!; der communisten lot oorlog leidt II; wil \redf mei Duitschland. Alle oud strijders willen vrede met Duitschland (ap plaus) Du aker. is geen kwestie van redevoeringen ol betoogingen, maar van arbeid. Als het lana sterk is, kan het verhinderen, dal men zijn gebied aantast. Er is geen uuitenl mdsche vrede zonder binucnlaiicischen vrede. Om de rcpub'ikein- scho orde te handhaven, zal ik voortzet ten, wat ik heb aangevat, zonder mij door iemand te laten beïnvloeden. Ik wil trouw blijven aan mijn partij en aan de democratie. Tenslotte riep de minister-president de Frarischan tot broeder ijke samenwerking op. Zijn rede werd luiue toegejuicht. Na een korte onuewireking van de vergade ring nam de socialist Serol hei woord. De voorzitter van de socialistische frac tie van de Kamer, Serol, die na den mi nister-president het woord kreeg, sprak over de algemeene politiek. Wil men Frankrijk wederom werk verscliaffen, dan is hel niet voldoende de arbeiders te rao- biliseeren, ook het kapitaal moet gemo biliseerd worden. Verder verklaarde spre ker zich erover te verwonderen dat mi nister-presidentDialadier een nieuwe meer derheid wil zoeken. Vervolgens wees Serol erop, dat men do staking van 30 November niet bet karakter kan aanwrijven, dat de regeering zou wil len. Hij achtte de requisitie onwettig en hij criliseerde de decreten. Tenslotte vroeg hij Daladier met welke meerderheid hij dacht te regeeren 'en hij wees erop, dat de radicaal-socialistische par tij op het congres met groote meerder heid heeft verklaard samenwerking met de arbeidersklasse te wotischen. De socialisten juichten Serol toe en riepen: „Horriot, Ilerriot". Vervolgens las de voorzitter van de Ka mer de dagorders voor en werd de zitting geschorst tot tien uur in den avond. E'e voorzitter van de radicaal-sociaJis tische fractie, Chichery, heeft in overeen stemming met Daladier een dagorder in gediend, waarbij de Kamer overgaat tot de orde van den dag. Een tweede motie werd ingediend door Blum, Serol en Auriol, waarin wordt gezegd, dat de Ka mer, trouw aan den uitgesproken wil van het volk iedere toevoeging van de hand wijst en overgaat tot de orde van den dag. Om vijf minuten -over tien gisteravond werd de zitting van de Kamer hervat. Nadat de vertegenwoordigers van een aantal klei nere parlijen het woord hadden gevoeld, sprak de links-republikein Montigny, die verklaarde, dat zijn partij voor de regeering zou stemmen. Toen hierna Cïiiappe het woord wilde nemen, begonnen de communisten te inter- rumpeeren en schorste de voorzitter Her- riot, de vergadering tof kwart over elf. Na hervatting van de zitting besloot Montigny zijn rede met een feilen aanval op de communisten. Vervolgens verklaarde Fiandin, dat zijn partij voor de regeering zou stemmen. Blij de stemming in de Kamer heeft de iFIransche regeering de meerderheid be haald, 315 afgevaardigden s'emden voor de regeering, 241 legen en 53 o rilheiden zich van stemming. Rebellengcrcclitsbof in Palestina ontdekt. Nabij een Arabisch dorp ten Noorden van Jeruzalem hebben de Brilsche troepen een gerechtshof der rebellen verrast. D; voorzitter en vijf leden van het gerechts hof werden gearresteerd, tenvijl vele docu menten in beslag werden genomen. Nabij Haifa zijn elf bekende leden van gewapende benden gevangen genomen. Pi row vertrokken. Gister is Pjrovv, de Zuid-Afrikuansche mi nister van landsverdediging vail Lauden vertrokken om naar Zuid-Afrika terug te koeien. Minister van .andhouw Morrison uitgejouwd. Morisson, de ministei van landbouw, werd gisteravond bnria twee uren lang te Lincoln, waar hij op een vergadering van 3000 boeren he! woord voerde, herhaal delijk in de rede gervalten. De minister kondigde aan het subsidie op gerst te zuilen verhoopen Er werd toen geroe pen Dat is c-ea belcediging. Morisson kon een paar minuten niet aan het woord komen. Teti slotte mrnen de boeren een motie aan, waarhij zij besloten bij de nieuwe verkiezingen geen nationalen candidaat te zuilen stemmen, tenzij te voren de regee ring een wet zou hebben doen aannemen, waarbij de landbouw als essenlieeie in dustrie zou worden erkend. Toen het parlementslid voor Lincoln pro beerde een motie van dank aan Morisson te doen aannemen, werd hij uitgejouwd. Hij kon zich niet- verder verstaanbaar ma ken Duits the radiopropaganda In Teschen? Een Praagsch blad meldt, dat een clan destine Duitsclie radiozender een campag ne zou voeren tegen Polen in het gebied van Teschen, dat aan Polen is afgestaan. De spreker, die de uitzendingen verzorgt, zou iederen avond uiteenzetten, in het Duitsch, Tsjechisch en Poolscli, dat dé Duitsche bevolking van Teschen veel on gelukkiger is ónder Poolsch bewind dan het geval was onder Tsjecho-Slowaaksch bestuur. Maatregelen Ier bescherming van dé democratie. De bondsraao heelt gisteren maatrege len genomen ter bescherming van de demo cratie. De desbetreffende wet heeft het oog op revoiutionnaire propaganda, in het algemeen, pcrsMieten, optochten én stoe ten. Hij, die in het openbaar de democrati sche Dfcgmselen door liet slijk sleurt, of met dit doel bewust onjuiste berichten ver spreidt; hij, die zekere bevolkingsgroepen aanzet tot haat tegen eenig ras of belij ders van eenigz-n godsdienst en hij, die buitcnlandsc'r.e propaganda bevordert met het doel de wetten van het gemeentebest of van een kanton aan te tasten, zal worden gestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste een jaar en een geld boete van 2000 franken. Benige verzachting der anti- Joodsehe maatregelen? In gezaghebbende Duitsche kringen ver neemt Havas, dat in de toepassing va,n de onlangs tegen de Joden uitgevaardigde de creten eenige verzachting zal worden ge bracht. In de eerste plan's zegt men, dat geen plannen lm staan Voor een speciaal kenteeken voor de Joden. Er zal order war den gegeven, dat het door de Berlijnsche politie genomen besluit, waarbij Joden de toegang tot zekere straten en wijken ver boden wordt, niet tot andere steden zal worden uitgebreid. Men gelooft, dat de maatregelen van den hoofdcommissaris vain pe.itie te Berlijn niet verscherpt zulten wor den. Joden,, die villa's of groote woningen bezitten, zullen andere Jolen, wicn de wo ningen door de huiseigenaren zijn opge zegd, mogen opnemen. Dat zou bcteekenem, dat men in beginsel min of meer van de gedachte van ghetlovorming zou afzien. .Duitsche winkeliers zullen hun waren aan Jo.len mogen verkoopen, omdat een Jood- sehe winkel na 1 Januari niel meer zal kunnen bestaan. Met uitzondering van ze kere etablissementen zullen Jolen weer toegang tot hotels, restaura,nis en koffie huizen hebben; verder zou men overwegen, of het mogelijk is Joden, die dat wen- schen te laten werken in zekere onder nemingen. Niettemin gelooft men, dat over vijf jaar alle Jolen Duitschland zullen hebben verlaten. Meliliekc moord van 1931 lierechl. Gisteren is te Berlijn de 28-jarige Olto Schroeder wegens moord tezamen met ern stige „Landfriedensbriich" ter dood veroor deeld. Schroeder, een gewezen functio naris van den Communistischen Rooien Frontstrijdershond, had op 130 Juni 1931 bij een communistische demonstratie in het Oosten van Berlijn een inspecteur van politie doodgeschoten. Belgische ministers (c Keulen. De Belgische minister van economische zaken, lleymans, en die van openbare wer ken, Balthazar, zijn met verscheidene hoo- ge ambtenaren van hun departementen te Keulen aangekomen als gasten van de stad. De „WestdeuUcher yepbachler" schrijft, dat dergelijke bezoeken- in hoogo mate be vorderlijk Zijn voor de ontwikkeling der economische betrekkingen tusschen beide landen. Van welingelichte Belgische zijde wordt veik'aard, da op het oogenblik geen sprake is van economische besprekingen tus-ehen Duitschland en België. De delegatie is naar Keulen gegaan in verband met de Ilansafeesten. Als besprekingen zullen worden gevoerd door de deskundigen zijn deze niet offi cieel en zuiver informalief. Rijksdag zou in Januari bijeenkomen. De Rijksdag, aangevuld mot de pas ge kozen Sudeten-Duitsche afgevaardigden, zal wellicht in Januari-woiden bijeengeroepen, doch het is niet waarschijnlijk, dat hij reeds in liet begin der maand zal bijeen komen. Helseho machine in Agram ontploft. In Agram is een hc-lsche machine tot ontploffing gekomen. De lokalen van ver scheidene recLtsclie organisaties werden zwaar beschadigd. De aanslag zou door een communistische jeugdgroep op touw gezet zijn. Een meisje werd op straat door weg springende brokstukken zoo zwaar gewond, dat het spoedig overleed. De Franseh-Duilsehc besprekingen. De besprekingen, welke de Fransche en Duitsche minister van buitenlandsche za ken, Bonnet en Von Ribbentrop, hebben gehouden, hebben het mogelijk gemaakt het raam voor de komende onderhande lingen op te zetten Wiehl, de directeur van economische zaken van het Duitsche ministerie van buitenJaridsche zaken, en de La Bautne, adjunct-directeur van politieke en handelszaken van het ministerie van buitenlandsche zaken van Frankrijk, heb ben een aantal economische vraagstukken, welke beide landen betreffen, besproken. Het vervolg van de besprekingen zal langs diplomatieken weg worden gevoerd. Laguardia wordt gedreigd. Gisterochtend is voor de deur van de werkkamer van burgemeester Laguardia op nieuw con dreigbrief gevonden, waarin ddood van den burgemeester werd aan gekondigd, ingeval hij zijn aanvallen tegen het nationaal-socialistisch regiem zou voortzetten. Van Laguardia is hekend, dat hij alle tegen hem gerichte bedreigingen ver acht, aldus Haras, want het i« niet de eerste maal, dat hij een dergelijken brief ontvangt. Dezen keer echter hebben de autoriteiten op zich genomen hem te be- schfmen, of hij dat wil of niet. De po litie lm-eft daarom voorzorgsmaatregelen genomen. NEQERLANDSCH FABRIKAAT De Romeinschc kinderen spelen „betttoginkje". Met den kreet „voorwaarts Italië", heeft een groep studenten, waaronder zelfs schooljongens met hun hoeken en tassdhea onder den arm, die zoo van school waren weggeloopon, gisleien getracht in de om geving van de Piazza Venezia een betoo- ging te houden, doch de politie gelastte hen uiteen te gaan. De studenten, waarhij zich jongelui van de universiteit hadden gevoegd, kwamen echter op een nabij gele gen plein opnieuw' hijeen, waarna zij tracht ten, langs een omweg naar dc Fransche ambassade of) de Piazza Venezia te trek ken. Zij riepen anti-Fraiischc leuzen ca protesteerden heftig tegen de vermeende behandeling van Italianen in Tunis en el ders. Een aantal studenten werd door vle politie aangehouden. De jongelieden sche nen in vrij opgewonden stemming ie vcr- kecien, Zwitsersch jeurnalisl uit Italië gezet. De Tribune de Gcnêve meldt, dat zijn correspondent Ie Rome, Dovev geheeton, uit Italië is gezet. Dit is de vijfde Zwit- sersche journalist, die uit Italië gezet wordt. rMi vereischen onmiddellijk goede verzorging! Vaak vormt zich een pijnlijke brandblaar. Zorg er voor, dat deze niet stuk gaat. Bedek de brandwond direct met een flinke laag AKKER'S Kloosterbalsem en— wègis de pijn! Akker's KlooGterbalsem vervangt tijdelijk de vernielde huid, zuivert en geneest en is door zijn weelsel-hersteHende werking een ware balsem voor brandwonden en brand blaren. Zij genezen dan zonder litteekens. Onovertroffen als huidgenezend middel btf schaafwonden, ontvellingen, oper huid, sebrale huid» gesprongen handen, kloven, winterhanden, wintervoeten, wlnterooren, Per pot van 25 Oram f 62ifr, pot van 50 Oram f 1.04 Joiihaux bereid tot medewerking. Op het congres van den Bond van Metaal bewerkers heeft Jouhaux, de secretaris-ge neraal van de 0. G. T. gezegd: Na een golf van onderdrukking zijn wij niettemin bereid een medewerking te overwegen, die het belang van het land eisclix. De arbei ders zijn verontrust door do onderdrukking doch hun geweten blijft onaangetast: zij kunnen de landsbelangen nog onder scheiden". Muziek voor madame. Duister Shanghai. A!s eerste hoofdfilm gaat „Muziek voor madame", met den tenor Nirto Martini in dc- hoofdrol, die het sinarilied uit de ,.1'a'jas" zingt. Na dc pauze gaat: „Duister Shanghai", waai bij we verplaatst worden te midden van het treurspel, hetwelk het Verre Oos ten in vuur en vlam zet. De reizigers op Amcrikaansclie schepen worden per radio gewaarschuwd niet dan in uitersten nood zaak voet op Cliineeschen bodem 1e zetten. Joyce Parker (.June Lang), een jonge dame, wordt juist door het gevaar aan getrokken. Reeds op de hoot geraakt ze to midden van een ammunitie-smokkel- afiaire, welke zich voortzet in Shanghai, waarop de Japanners een luchtaanval doen, daarbij alles verwoestend e.n in vuur en vlam zettend. Aan spanning is er dus gc-en gebrek, terwij! de aantrekkelijkheid nee verhoogd wordt door een dramatische liefdesgeschiedenis, welke zich afspeelt tus schen Leonore Dixon (Dolores del Rio), een in een. cabaret optredende zangeres, en Del Forbes (George Sanders), de man, die zijn bemiddeling verleende in de smok- kc-laffaire. ÏVSsS^^S Iu de film Muziek vo<r Madame" zingt Nino Martini. Zondagsdienst doctoren en apothekers. Voor spoedgevallen nemen morgen de volgende geneeskundigen den dienst waar: Geerdes, Veenlantstraat 2; Meyer, Swam- merdamsingel 43 en De Ridder, Rozen- burgscbestraat 6b. Morgen is geopend de apotheek van de firina A. Gouka, Hoogstraat 29, die ook den nachtdienst waarneemt. Doloris del Rio in de hoofdrol van de film Duister Sjanghai". Valschheid in geschrifte. Door de politie is proces-verbaal opge maakt tegen den 47-jarigen steuntrekker G. v. R wegens valschheid in gesel'u'ifte. Van R. had in het tijdvak van 15 Oct. j.l. loten met 19 Nov, een bedrag van f53 ver diend met het lezen van erwten. Op zijn gezinsin komstenbriefje vermeldde hij slechts een. bedrag van f9.C0, zoodat een bedrag van £46.40 werd verzwegen. Schoorsteenbrandje. De brandweer heeft gisteravond om streeks kwart voor 9 een schoorsteen brandje ten huize van de familie P. Ver meulen, J.A. Alb Thijmstraat 23b met een rammoneur gedoofd. Doodelijke val. Gistermiddag is de 50-jarige Duitsche schepeling J. K. N„ afkomstig uit Ham- buig, op de Werf Wilton Fijenoord door een ongeval om het leven, gekomen. De man wilde aan boord gaan van het s.s. Adolf Leonhard, struikelde en viel van een hoogte van 16 M. in het dok. Hij was on middellijk dood. Het stoffelijk overschot is naar do algemeene begraafplaats overge bracht.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1