Maandag 12 December 1938 EERSTE BLAD. Memel aan Du tschland 91ste laargang. No. 22042 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND De Memel-Duitschers wenschen „terug naar liet vaderland", maar laten de beslissing aan Berlijn over. Heeft Hitier nu wérkelijk geen territoriale eischen meer? De Fransch-ltaliaansche spanning De strijd in China Frankrijk Dormoy verschijnt niet Duitschland Hongarije Italië Zuid-SIavië Vereenigde Staten Engetand BINNENLAND Weensche kinderen in ons land Gemengd Nieuws Zware fabrieksbrand 1 Ueio couraai verschijnt dagelijks, met uit» sondering Zon" en feestdagen. Prns por kwartaal f 2.—; tranco per post 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen Advertentien voor liet eerstvolgend Dam mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. EDA i i 1HE COURANT Pry8 der Advertentien: van lregels 11 55; Iedere regel meer f 0.30; in het Zaterdagnummer 15 regels f 1.80, iedere regel meer f 0.35 Reclames fü.75 per regel. Incassokosten» ets.; postkvvitanties 15 ets. 'ianeven \an advertentien Sij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentien opgenomen 10.50 t/m 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. *6 Woensdags: Kleine Advertentiéntot25woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 0 uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentien 11.00, indien üiet vóór Vrijdaga\ond 6 uur bezorgd. in Memel de verkie- \-oor den autonomen Gisteren zijn zingen gebouoen landdag in bet Memelgebied. Op zicli zelf zon dit een gebeurtenis van on dergeschikt bening zijn, indien niet de Memel-Duilschcrs (nat- soc. georgani seerd.,, bij deze verkiezingen geijverd hadden voor een voksstemming voor vereeniging met het Duitsche rijk. Zij liopen 27 van de 29 zetels te be halen en zij hebben positief verklaard, dat zij voornemens zijn in het nieuwe jaar de aansluiting bij Duitschland le eischen. Reeds zijn 450 Joodsche families uit liet MetuelgeLied vertrokken, uit vrees voor flitlerbcwmd. Bijna 1 millioen pond sterling belegd kapitaai zou zijn teruggelrokken. In de straten van Memel patrouilleerden Zater dag en gisteren Je in uniform gestoken en kaplaarzen dragende wacht van dr. Neumann, den 50,jarigen vee-arls, die in Memel een gelijke praats inneemt als Hen- lein destijds in het Sudetengebied. Tot dusver Letrot d« Duitsche eisch uhslui- tand de \olie-hee autonomie binnen Li- tauen. Thans heelt evenwel Berluleit, de plaatsvervanger van Neumann, verklaard, dat men binnenkort den eisch zou stel len „terug naar het Duitsche rijk", en wel op ceil wijze, welke niet kan wor den genegeerd. In Kaunas, Je hoofdstad van Li- lauen, neemt men aan, dat reeds be sprekingen worden gevoerd niet Duitschland over eventucele conces sies ter ka'.meeriug van de bevol king. Het is echter wel zeker, dat de Litau- sche regeoring vergeefs getracht heeft te Berlijn zekeriieid te verkrijgen over de la tere bedoelingen van Duitschland ten aan zien van het Memelgebied. Berlijn heeft onveranderlijk geantwoord, dat liet slechts één ding verlangtalgehee'e naleving van het Menielsiatunt. Duitschland wil blijk baar niet in tegenspraak komen met de herhaalde vcrzcuciingen van Hit'er, dat er voor Duitschland na de regeling der Su- deten-Duitsche kweslie, geen territoriaal probleem meer in Europa bestaat. Deze gereserveerde houding wordt echter min der in acht genomen door de provinciale organen in Oost Pruisen eri vooral door de Duitsche leiders te Memel. Hun chef Neumann, heeft dezer dagen gezegd: „Ons vaderland moet weer vrij worden". Deze elastische formule laat alle oplossingen toe. De pro-Duit.scbe stemming van „Rasge- nooten, het vaderland roept u" en „Wij zijn en blijven Duitschers", is algemeen De opkomst voor de verkiezingen was gisteren dan cos groot;-ongeveer 98 pet. van het aantal kiezers heeft zijn stem uitgebracht Over .en .*;le dagen zal de uit slag eerst bekend gemaakt worden. Dr. Neumann acht toestand rijp voor beslissing ten aanzien van Memel. Dr. Ernst Neumann, de leider van het „Kulturverband" in Memel, heeft een aan tal buitenlandsche journalisten ontvangen, en bij deze gelegenheid verklaard, „dat de toestand rijp was voor een beslissing ten aanzien van Memel". Ilij gaf eveneens te kennen, dat tot „actie" zou kunnen wor den overgegaan na de bijeenroeping van den landdag in Januari a.s. Deze verklaringen bevestigden den alge- ineenon indruk, dien men te Memel krijgt, namelijk, dat geen belangrijke wijziging als onmiddellijk gevolg van de verkiezingen behoeft te worden verwacht. - Leidende Duitsche kringen te Memel zijn, uitgaande van het beginsel, dat de regee- iing te Kaunas het initiatief zal moeten nemen tot verbetering van den toestand te Memel, van oordeel, dat gewacht moet worden op de bijeenkomst van den Land dag en de betrekkingen, die zich tusschen de plaatselijke autoriteiten en den cen trale regeering zullen ontwikkelen. De beslissing, welke een ossenlieele verandering zal brengen in den toe stand in Memel, zal niet genomen worden te Memel, doch te Berlijn, en het oogenblik, waarop do beslissing zal vallen, zal blijkbaar afhangen van den stand der betrekkingen tusschen de beide betrokken regeeringen. In dit verband moet de terugkeer afgewacht worden van dr. Zechlin/den Duitsclien gezant te Kaunas, die de Litausche re»-. geering waarschijnlijk welomschreven voorstellen der Duitsche regeering zal voorleggen. Bezorgdheid in Britschc pers over het Memel-vraagstuk. De „Daily Telegraph" schrijft, dat men in do plaats van de ontspanning, waarop men na München gehoopt had, de laatste twee maanden van verschillende onver wachte kanten nieuwe oorzaken van span ning heeft zien geboren worden. Na gewe zen te hebben op de Jodenvervolgingen noemt het blad de Memel-eischen, „een ontwikkeling, die moeilijk in overeenstem ming schijnt te kunnen worden gebracht met de verzekeringen, dat Duitschland na de inlijving van de Sudeten geen terri toriale wenschen meer had", en het anti- Fransclie optreden van Italië, 'dat welis waar schijnt te luwen, doch welk verschijn sel daarom „een niet minder verontrustend symptoom is". Wat deze uitbarstingen te verontrusten der maakt, aldus het blad, is, dat zij zoo zorgvuldig gesynchroniseerd; zijn en zoo zwaar mogelijk drukken op het streven naar kalmeering. Toen Chamberlain van Mün chen terugkeerde, had hij het recht op de hem toegezegde medewerking te reke nen. Het is echter meer dan duidelijk, dat het daaraan ontbroken heeft. Anti-Franschc betiiogingcn verboden. Reuter meldt uit Ilome Naar verluidt heeft de Ilaliaansche minister van binuenJandsche zaken ge lost, dat de anti-Fransclie befoogingen geslaakt worden. De hangende kwesties niet Frank rijk moeten geregeld worden. Het Ital. politieke tijdschrift „Relazioni In- ternazionali" bespreekt de natuurlijke aspi raties in Afrika va.n het Itaiiaansche volk en zegt, dat de tusschen Frankrijk en Italië hangende kweslies moeten, worden opge'ost, want anders zal Italië ze zelf oplossen. Tunis en Goisica, zoo vervolgt het tijd schrift, zijn als een pistool op de borst van Ilalië, en wat Dzjiboeti aangaat, het lot van de haven en van de spoorlijn naar Addis Abeba ligt in Italië's handen. Ook brengt het blad den eisch naar een herziening van het statuut van het Sucz- kanaal ter sprake, en schrijft: Het uur voor de regeling heeft geslagen. Het werd door alle Italianen verwacht. Namen als Tunis hebben dezelfde beteekenis als vroeger Trente en Tiiëst. Ciornalc d' Italia eischl her ziening in bestuur van Suez- kanaal. Do „Giomale d' Italia" houdt zich in een uitvoerig artikel bezig met de "kwestie van het Suez-kanaaJ. Hel blad zegt, dat de exploitatie van het kanaal aan de internatio nale Suez-kanaal maatschappij enorme win sten oplevert, welke alleen moeglijk zijn door de zeer hooge tarieven. Het blad noemt liet een ongehoord solum- daal, dat de maatschappij ziclh er alleen interesseert, sensationeel© dividenden aan de aandeelhouders uit te keeren, zonder acht te slaan op do vitale belangen van alle landen, die varen en werken, dus van hon derden millioenen menschcn. Het oogenblik is gekomen, zegt de Gior- nale, om een radicale en snelle wijziging te brengen in het administratieve beheer van het Suez-kanaal. De Franschen bc- zifent ruim de helft der aandeelen van do maatschappij en strijken een aanzienlijk bedrag op aan dividenden, welke verre hun aandeel in de tarieven overtreffen, aangezien zij de vijfde plaats in het ge bruik van hel kanaal innemen. (1. Enge land, 2. Ilalië, 3. Duitschland! 4. Neder land, 5. Fiankrijk). Ilalië, dat na Engeland hel meeste be taalt, heeft geen enkel aandeel in zijn bezil. De tarieven nioelen dus stellig om laag, in liet belang van de gchcoie wereld. Waiyeoeng opnieuw door de Chineczen bezel. Van CUiineesche zijde wordt gemeld, dat te Hongkong een nog niet bevestigd bericht is ontvangen volgens hetwelk de Clhince- sche hoepen in Kwangtoen opnieuw Waï- yeoeng hebben bezet. Deze stad ligt aan de Oost-rivier op 120 K.M. ten Oosten van Kanton. Den Japainschen strijdkrachten zijn lievige verliezen toegebracht. Zij moesten zich teiugtrekken in de ridding van RoUdo, dat 20 K.M. verder l'gt. De strijd aan het centrale front. Sinds twee dagen zijn de militaire ope ralies in Noord-Iloenan herval. De Japan- sche .troepen zijn niet geslaagd in hun po ging de Oiineeschc slrijdkradblen op> den Noordelijken oever van de rivier Ilsintsjian- go op te drijven. De Chincesche troepen zijn er op den Noordelijken oever niet alleen in geslaagd de Japansche aanvallen bij Sankanglsoei en Tsjinkangyi (e doen mislukken, doch zij zijn ook over een aanzienlijken afsland op gerukt en hebben Hsinkaitang, op 15 K.M. ten Z.O. van Yolsjau heroverd. Hij weigert als getuige op te treilen in het proces-Skoblin. Bij het begin van de middagzitling in het proces Skoblin beeft de voorzitter Za terdag een brief van Dormoy voorgelezen, waarin gezegd wordt: „Als mijn getuigenis nuttig kon zijn voor de waarheid en welke zaak ook zou kunnen dienen, zou ik uiet j aarzelen, maar ik weet niéts van de crimi neele zaak, die de assizeu behandelen, ik ben bovendien van meening, dat ik onmo gelijk uitleg zou kunnen geven van reae©- ringsdnden, waaiover ik slechts voor hel parlement en voor het algeineene kies recht rekening en verantwoouliiig zon heb ben af le leggen". Scbecpsstaking in Le Havre practiscli afgeloopcn. Pc schepelingen van do Zaterdag uit New-York teruggekeerd©mailboot „Cham- plriin", hebben geweigerd zich hij de sta kingsbeweging aan le sluiten, lïenerzijds als gevolg van deze wcigerïngg, en an derzijds door het toenemend aantal ver zoeken om bij de maatschappij to werk te worden gesteld, beschikt de Compagnie Générale Transatlanlique over voldoende personeel om haar schepen te kunnen be mannen. Die staking is feitelijk afgeloopen De „Normandië,, zal 17 December a.s. uit Le Havre naar New-York vertrekken. Sehusclmiggs amnestie onder Hitlers supervisie. Gisteren is een door Hitier onderlee- kend decreet uitgevraadigd', waarbij de rijkskanselier zich iedere beslissing voor behoudt ten aanzien van strafzaken, waar voor de vroegere Oostenrijksche bonds kanselier amnestie heeft verleend. Even tueel zal de rijkskanselier bepalen, dat de vervolging zal worden hervat of de von nissen worden ten uitvoer gelegd. Zuivering" van de bretelsindustrie. In een vergadering van bretelsfabrikan ten, heeft de leider van deze industrie aangekondigd, dat voor het einde van dit jaar deze industrie „gezuiverd" zat wor den. Te Berlijn was de helft van deze in dustrie in Joodsche handen. Achttien predikanteu in Brandenburg zonder traktement. Naar vernomen wordt, is aan achttien predikanten in Brandenburg op bevel der kerkelijke autoriteiten hun tractement ont houden, omdat zij op 30 September j.L een kerkdienst hebben laten houden, welke met het oog op de internationale crisis, misplaatst werd geacht. Van vijftien predikanten werd' om dezelf de reden reeds het tractement ingehouden. Op her oogenblik worden 12 predikanten van de Belijdende Kerk, o.w. ds. Martin Niemoeller, in concentratiekampen of in de gevangenis vastgehouden. Talrijke bekeeringen onder dc Joden. De berichten over verscherping van do anti-Joodsche wetten, hebben ertoe geleid, dal de Joden te Boedapest zich op groote schaal laten hekeeren. Ongeveer 20.000 Joden willen overgaan tot het roomsch-katholieko of protestant- sche geloof, teneinde te ontkomen aan de gevolgen van de wetgeving. Mussolini naar Sardinië. Met belangstelling zien politieke en. di plomatieke kringen te Rome de reis te gemoet, die Mussolini buinenkort naar Sar dinië zal maken. Deze reis zal ten doel hebben de inwij ding van de nieuwe stecnkolenslad Car- bonia, doch men neemt algemeen aan, dat de Du.ce die gelegenheid een belangrijke redevoering zal uitspreker», Na het défilé der troepen tijdens het bezoek van Z. K. H. Prins Bernhard aan het corps mariniers te Rotterdam kwam burgemeester Oud den Prins begroeten Dc verkiezingen. Bij dc gisteren gehouden verkiezingen voor liet parlement, lieeft de radicale unie van minister-president Slovadinowtisj, in de hoofdstad 48.277 stemmen behaald, ter wijl de oppositie-partijen 13.310 stemmen behaalden. Ook in Servië, Bosnië, Ilerzegowina en "jSlowenie, heelt hij een groote meerder heid behaald, terwijl in lvroatie en am de kust de aanhangers van Malchck een krachtige terreur op de kiezers hebben uitgeoefend, waardoor de oppositie hier betere resultaten heeft gekregen. Volgens de tot nu toe bekende resul taten zal de regeering in het nieuwe par lement 300 tot 310 zetels krijgen en de op- jo-itie 60 tot 70. Eden bij Laguarilia. Eden heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan den burgemeester van New-York, La guardia. Eden heeft gisteren den dag buiten de stad doorgebracht. Vandaag is hij Washington gegaan. Teckenen van afnemen der terreur in Palestina. In gezaghebbende kringen te Jeruzalem acht men het veelbeteekeneml voor de w ending in de PaJestijnscho situatie, dat meer vertrouwen en samenwerking tus schen de Arabische plattelandsbevolking en de militairen valt waar te nemen. In het geheele land zijn bijna honderd terroristen gearresteerd, liet grootste aan tal sinds de toestand verergerd is. Het krachtige optreden der troepen, be staande In ven assen de overvallen en na sporingen, lieblxm ertoe bijgedragen do bo- Naar men ens mededeelde behoorden deze kinderen echter niet tol het trans port kinderen, welke voor onderbrenging in ons land en voor doorreis naar En geland zijn ingekomen Dc aankomst in Hoek van nol- land en Den Haag. Om elf uur gisteravond is de trein in Hoek van Holland aangekomen. Velen, die ter ontvangst en begeleiding van de kinderen uil Den Haag en Rotter dam gekomen varen, bevonden zich reeds op het station. Oc-k het publiek toonde voor de aankomst van de vlnclitelingetjes veel belangstelling en stond builen het station den trein af te w achlcn. Ook in Hoek van Holland had alles een vlot en geregeld verloop. De 1.02 kinderen 62 jongens van 2 tot 17 jaar en 40 meisjes \an 6 tot 17 jaar voor Dm Haag slapten het eerst uit den trein en begaven zich buiten hot slation,, waar vtw bussen stonden te wach ten om heil naar Den Haag te brengen. De kinderen, u aarvan vooral dc jongslen er na do lange reis wel vermoeid uitza gen, toonden niettemin groote belangstel ling voor hun nieuwe omgeving. In de bussen word de slaap sommigen wel wat le machtig en enkelen kwamen slapende in Den Haag aan. Nadat de bussen vertrokken waren, ver lieten do 500 anderen den trein en bega ven zich aan boord van de „Prague", wel ke hen naar Engeland zou brengen. De voor Den Haag bestemde kinderen werden eerst naar het gemeentelijk badhuis aan de Nieuwe Haven gebracht, waar zij een korte medische inspectie ondergingen en in het bad werden gestopt. Daarna het was reeds ver na middernacht gewor den gingen de kinderen naar hun. eerste vu. vi» iiuuL uau vvxnvu wegingen dei terroristen nauwkeurige) l!' i tehuis hier te lande, naar do school in de loeren kennen. Het georganiseerde terro- frpemicusstraat, waar zij na hun lange risme is thans aan het kwijnc-n tot spora dische aanslagen. Hermann Rrascli, een ambtenaar van Barclay's Bank te Jeruzalem, is toen hij zich na het invallen van de duisternis te voet huiswaarts begaf, vanuit een hinder laag doodgeschoten. Zijn lijk werd aan den kant van den weg gevonden door een Zweedsclie zendelinge. reis rustig konden gaan slapen. Zeshonderd Joodsche kinderen aan de grens. Vijfhonderd rei zen door naar Engeland. Gisteravond 0111 kwart over acht is te Nijmegen de extra-trein uit Wee non aan gekomen met zes honderd Joodsche vluch telingen, waarvan er vijf honderd be stemd zijn voor Engeland en honderd voor Den Haag. De trein was gisterochtend twee uur later dan was vastgesteld uit Weenen vertrokken. De reis had een vlot ver loop. De stemming onder de kinderen was zeer opgewekt en allen waren zeer dank baar voor de hartelijke ontvangst Het vluchtelingencomité had gezorgd voor kof fie, brood en fruit, in zoo ruime mate, dat men nog over hield. Vier geneeshee- ren gingen verder met den trein mede voor nader onderzoek. Dames'eden van het Rotterdamsche en Ilaagsche vluchtelin gencomité waren naar Nijmegen gekomen om de kinderen naar Hoek van Holland te vergezellen. Om uw a rt voor negen reed de lange trein het station Nijmegen uit, waarbij de vele belangstellenden de jonge reizigers hartelijk nawuifden, die op hun beurt daarop vroolijk reageerden. Aan dc grens achtergebleven. Twee en twintig kinaeren, wier papie ren niet in orde waren, moesten aan de grens achterblijven. Alsnog worden po gingen m het werk gesteld om vergun ning tot toelalmg van deze groep te ver krijgen. Houtfabriek bij Eindhoven. grootcndeels afgebrand. 1 Vrijdagavond heeft in het dorp Nuenen, nabij Eindhoven een hevige brand gewoed1, die een groot deel van de fabriek van Raessens Houtindusirie in asch heeft ge legd. Omstreeks kwart voor acht werd de brand ontdekt in een houtloods van 2 verdiepingen, naast de machinale hout zagerij. Personeel van de fabriek, trachtte nog het vuur te blussclien met eigen middelen, doch de vuurgloed was reeds te hevig. De voorraden hout in deze loods brand den als een fakkel. Het primitieve hand- spuitje van Nuenen kon tegen deze vuur zee ook hoegenaamd niets uitrichten. Onmiddellijk werd de Eindhovensche brandweer gerequireerd, doch déze kon ongelukkigerwijze niet direct water geven, wegens een defect. Intusschen was het vuur overgeslagen naar de groote zagerij. Binnen weinige oogenblikken stonden ook de aideeling voorbereiding, deuren eu de lijmkamer in lichtelaaie. Toen bleek liet gevaar voor verdere uit- eiding echter geweken. De loods met den geileden voorraad hout, alsmede d'e zagerij, was toen tot den laaf sten spaander uitgebrand. Het gelukte de brandweer ech ter het kantoor en de sigarenkistenfabriek! te redden. Ongeveer 40 man kon aan het werk blijven. In de verwoeste deuienfabriek veifc te eveneens een 40-tal arbeiders.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1