MBDÊ* ROOP KOOLHOVEN EERSTE BLAD. VLIEGTUIGEN N.V. Zaterdag 17 December 1938 Italië en Frankrijk H. TH. VAN DER VLERK Uit den gemeenteraad Tel. No. 69300 (3 lijnen). Siste Jaargang. No. 22047 BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KOR TE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53II. BUITENLAND De anti-Fransche actie der itafiaansche pers duurt voort. Een. antwoord. De strijd in Spanje 14 Kar. Gouden Verlovingsringen vanaf f 4.50, met waardevol Geschenk R0TTERD. DIJK 268 - TELEF. 6759' De strijd in China engeiaud Litauen Eenige der 20 AKKER 'S vèbst&iJcbe Besgte Duitschland Telef69901 AANNEMER VAN BETONWERKEN. STADSNIEUWS Italië Roemenië Vereemgde Staten De rechten en vrijheden van den Nederlander, ook van den extremist. Een heldere uiteen zetting door den wethouder van financiën. De levendigheid in de debatten blijft ge handhaafd. Deze emu ant versclujnl Hatelijks, nietult- goBdtrsog ta Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2,—; franco per post f 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nntnrners 4 ctB. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertenties voor het eerstvolgend num mer mosten véór ell nar aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór 1< uur. Een bepaalde plaats van M verten tien wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prtf* der Advertentiea: van 1—5 regels 11S3; Iedere regel meer fO^O; In het Zaterdagnumraer i5 regels f 1.80, iedere regel meer f 0.35 Reclames fü.75 per regel. incaBsokosten5cts.; postkwitanties 15 ets. laneven van advertentifea dij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentién opgenomen A 10.50 t/ra. 45 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden, 's Woensdags: Kleine Ad verten tiën tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 'b Zaterdags' Kleine Advertentién r 1.00,Indien niet vóór Vri|dagavond 6 uur bezorgd. Da „Giornale d'Italia" wijdde ook giste ren een hoofdartikel aan Tunis en zegt, dat italic* het recht en den plicht heeft zijn speciale rechten in Tunis op te eischen, niet alleen wegens de zeer talrijke Italiaan- sclie bevolking en wegens de verkregen rechten, maar onk ten behoeve van de beschaving in Noord Afrika. Er zijn in Tunis nop zeer uitgestrekte oppervlakten, die ruchtbaar gemaakt zouden kunnen worden, indien zij met braak bleven lig gen wegens het tekort aan Fransche ar beidskrachten en het Fransche verzet tegen een grootere liahaansche immigratie. De behoeften eener productieve beschaving in Noord Afrika vallen dus, aldus het blad, samen met de natuurlijke behoeften van uitbreiding der Itahaansche werkkracht. Het Fransche dagblad „Le Temps" be handelde in het hoofdartikel de anti-Fran- El Perello gebombardeerd. Gistermiddag beeft de echtsche lucht macht het dorp El Perello in de pro vincie Tortosa gebombardeerd en met mi trailleurs bestookt De schade is zeer aan zienlijk, het aantal dooden is hoog. Een verklaring van den graaf van "Üomtnones. De graaf van Romanones, die ex-koning Alfonso in de Cortes heeft verdedigd, heeft den correspondent van Havas verklaard dat in theorie niets zich verzet tegen een terugkeer van den ex-koning naar Spanje. Men moet evenwel niet vergeten, dat de koning de eerste burger is en dat Franco hem gehoorzaamheid verschuldigd is en hierin kan alleen Franco zelf be slissen. De daal van Franco is het her- sclie campagne der Itaiiaansche pers en stel van een groot onrecht en heeft geen schxijft, dat „deze meestal gewaagde ge- j politieke beteekenis. volgtrekkingen maakt, ontleend aan niet bestaande of verkeerd uitgelegde feiten". Ten aanzien van Bzjiboeti verklaart hel blad „aan de andere zijde der alpen zou men willen doen gelooven, dat Italië her haalde malen geprobeerd zou hebben met Frankrijk te onderhandelen ten einde een economische samenwerking tot nut der bei de landen tot stand te brengen, doch dat men daarbij steeds gestuit zou zijn op een slechten wil van de zijde van Frank rijk en nooit iets zou hebben verkregen. Toch moet men te Rome weten, dat er besprekingen zijn gehouden, waarbij de ge wezen ambassadeur van Italië te Parijs, Cerruti, een belangrijk aandeel heeft ge had en die hebben geleid tot de uitwer king van een plan, waaraan geen gevolg is gegeven, omdat Italië van meening was veranderd en dacht .de haven van Dzji boeti en den spoorweg, welke den voor- uaamsten toegangsweg tot Abessinié vormt, te kunnen voorbijgaan". Betreffende Tunis doet het blad opmer ken, dat in 1881 het aantal Franschen er 700 bedroeg en dat der Italianen 11.200. Bij de vijfjaarlijksche volkstelling van 1936 bedroeg het aantal Franschen 108.000 en dat der Italianen 94.000. De Itaiiaansche bevolking is verdeeld over het geheel© gebied. Het Itaiiaansche onroerende bezit beslaat 77.000 H.A. en het Fransche be zit 63.000 H.A. De Fransche en Itaiiaan sche scholen hebben ongeveer evenveel leerlingen van Itaiiaansche afkomst. In totaal zijn er op de lagere scholen 38.000 leerlingen en op de middelbare min der dan 15.000. Graaf Romanones zeide verder, dat ex- koning Alfonso zich door zijn ballingschap niet terneer heeft laten slaan. Op het oogenblik beschouwt hij zich als Span jaard en houdt bi] zich aan de orders van den leider der nationalistische re geering, generaal Franco. Tenslotte verklaarde de graaf niet te weten of de ex-koning naar Spanje zou gaan. De Chineezen melden voort durend successen. Van Chinejvjhe officieele zijde wordt medegedeeld, dat de Clnneezen vorderin gen blijven (taken in den noordelijken sector \an banton, zulks na hot succes der Chineesche stootlroepen. Volgens be richten vaa het front in Zuid China voe ren de Japanr.'Mjzen een beweging uit langs de Wesirivier in de provincie wantoe-ng. De Chineezen bobben daar versterkingen ontvangen. De Chineezen hebber, voorts Kt "wis 1^^'" ran den* Voite^bouX ?''VOl>,<3 va" hu.n SUC' Het bezoek van dr. Schacht. Engeland en het oorlogsgevaar In een rede te Bristol heeft de paries mentaire secretaris van het ministerie van gezondheid, Bernays, de omstandigheden uiteengezet, welke Groot-Britlamiië in een oorlog zouden kunnen dwingen. Hij vroeg de tegenstanders van de regeering, waar op zij hun beschuldiging van zwakheid en lafheid grondden. De houding van de regeering is, zonder mogelijkheid van mis verstand, duidelijk gemaakt wat betreft het Britsche rijk, de koloniën en de verplich tingen ten aanzien van Frankrijk, zoowel wettig als rnoreol. Indien wij zouden wor den aangevallen zal tot het einde worden gestreden. Bernays voegde hieraan toe, dat hij alle landen van Europa samengesmolten wil de zien in een slagorde tegen den aanval. cesiijke actie m rte provincie Sjansi on ge veer 120 0J0 Japan neezen hebben moeten terugliekken. Dezen Japanschen troepen wordt het nog steeds door de Chineezen lastig gemaakt. Tijdens de verkiezingen in het Memel-ge bied. De drukte voor een der stembureaus, waarvoor rich leden van nationaal-soeialis- tfeehe jeugdorganisaties en politiebeambten gAftggéftMiJ jinrl^AW Dr. Scliacht, zal waarschijnlijk vandaag, na een verblijf van drie dagen, uit Lon den vertrekken, waar hij de persoonlijke gast was van Montagu Norman, den gou verneur van de bank van Engeland. Be halve het onderhoud, dat hij gisteren heeft gehad met Winterton en Rublee, de lei ders van het vluchtelingencomité, heeft (le president van de rijksbank geconfereerd' mc-t sir John Simon, Frederick Leith en Oliver Stanley. De belangrijkste besprekingen waren die met Stanley, die, naar men meent te we ten, Scliacht, (1e beteekenis heeft uitge legd van de gisteren door hem afgelegd© verklaring, inzake de exportcredieten, waar bij hij betoogde, dat de Britsche regeering bereid bleef met het rijk over een han delsovereenkomst te onderhandelen en dat hij geenszins een eeonomischen oorlog met het rijk wensclife. In gezaghebbende kringen wordt over deze besprekingen, waarbij, naar men zegt, nog komt een snel bezoek aan Baldwin, waarbij opnieuw gesproken zou zijn over het gebruik der ten tehoeve van do vluch telingen ontvangen gelden, een zeer groot stilzwijgen in acht genomen. Betoogingen in Memel. Na het bekend worden van den defini- tieven uitslag van de verkiezingen in Me mel, heeft de bevolking een défilé ge houden voor Neumann, met brandende fak- ksls ea wn-n,n,crsml€i vmmdsis. Al in oude tijden gebruikten de geleerden de „GeneesGiSiy-. den", die nog heden bi£' de bereiding van Abdijsiroop ge bruikt worden. Reeds toets en nu nog steeds zijn deze kruiden gebruikt ter bestrijding^ Van hoest, bronchitis en asthma. M«er nog. de tegenwoordige welen- schep keert zelfs wear terug.Mar de genezing door middel van pun ten en kruiden. Behalve kruiden- extracten bevat Abdijsiroop thans bovendien codeïne", de krachtig ste hoest3tillen.de stof. Deze aldus versterkte Abdysiroop verdrijft nu nog sneller en beter benauwdheid bi; het ademhalen, beklemming Q&KOSkK op de borst, hoest en bronchitis. f DR05ERA snmu tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 ct., f L50, f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaar Maatregelen voer de luchtverdediging. De kabinetsraad heeft" gisteravond een wetsontwerp goedgekeurd', waarbij de re geering wordt gemachtigd dejnoodige maat regelen te nemen om de luchtverdediging van bet grondgebied te organiseeren. Er wordt voorzien in ec-n crediet van 600 niillioen. De regeering zal 30 April verslag uit brengen over het dan tot stand gebrachte werk. Het crediet van 600 millioen zal voor namelijk worden aangewend voor luchtaf weergeschut. De raad heeft voorts een ontwerp-decroet goedgekeurd, waarbij een speciaal recht op den invoer van 2 procent wordt inge steld. Moeilijkheden op .-perital. Op het ba! der buitenJandscEc jièrs, dat Donderdagavond te Brussel is gehou den, heeft men met eenige moeilijkheden te kampen gehad. Tot de ai'tisten, die hun medewerking verleenden, behoorde de Jood- sche tenor Josef Schmidt. De buitenland- sche diplomaten en journalisten, die het bal zouden bijwonen, lieten op het laatste oogenblik weten, dat zij niet zouden ver schijnen, nioien Schmidt in het Duitsch zou zingen. Om een incident te vermij den heeft het perscomité Schmidt daarop verzochf geen Duitsdie liederen te zingen. Schmidt trad op met veel succes, doch de Duitschers onthielden zich van applaus, welk voorbeeld door verscheidene Italianen werd gevolgd. De Itaiiaansche ambassadeur liaderook op aangedrongen, dat Schmidt niet in het llahaansch zou zingen, doch hierop was Do Ncderlsmdskhe gezant overhandigt zijn -geloofsbrieven. Rijkskanselier Hitler heeft gistermiddag met het gebruikelijke ceremonieel den nieu wen gezant der Nederlanden, Z.Exc. jhr. mr. H M. van Ilaersma de SVith, ont vangen. Bij de overhandiging van zijn geloofsbrie ven heeft jhr. v'an Haersma de With een toespraak gehouden, waarin hij uitdruk king gaf aan «len wensch van zijn regee- rmg de hechte vriendschaps- en buurbe- kïngen, welke van oudsher bestaan tus- schen de Nederlanden en Duitschland, ook verder te onderhorden en uit te breiden. Rijkskanselier Hitier herdacht in zijn ant woord allereerst den tragischen dood van don vroegeren gezant en besprak vervol gens de vriendschappelijke buurbetreklrin- gen tussclien de beide landen. Het Duit- sche rijk hecht ook groot gewicht aan de handhaving en verinniging dezer betrekkin gen. Na de ontvangst neeft de Fuhrer zich nog eenigen tijd met den gezant onderhouden. Een Britsche stap over de anti-Joodschc wetten. GroobBrïttannië zal waarschijnlijk het voorbeeld der Vereenigde Staten volgen en stappen doen bij de Duitsche regeering, ten aanzien van de anti-Joodsche wetten. De Amerikaansche nota wordt nog steeds bestudeerd. NEDERLANDSCH FABRIKAAT Orders voor het leger zijn in Sudetenland geplaatst. Bij de maatregelen tot eeonomischen op bouw van het Sudetengebied spelen de door het leger gedane bestellingen een grooten rol. Behalve de voortdurende behoeften der troepen en plaatselijke garnizoenen zijn van de centrale organen van het legeir tot nu toe opdrachten verstrekt ten be drage van ongeveer 55 millioen R.M. Na 't binnenrukken der troepen zijn zeven bureaux voor militaire bouwwerkzaam heden ingesteld, die o.m. barakkenkampen als noodonderkomens zullen doen inlich ten, kazernes zullen laten bouwen en Tsje chische kazernes laten vergroeien. men niet ingegaan. Perth bij Ciano. Do Britsche ambassadeur, lord Perth, heeft een Lczoca aan minister Ciano ge bracht. Men vf-rooemt, dat de loopende zasun en zekere punten ten aanzien van het aanslaande bezoek van Chamberlain en Halifax onderwerp van gesprek zijn ge weest „Front tot hernieuwing van Roemenië". Ia Roemenie is het „front tot hernieu wing van Roemenie" opgericht, dat onder leiding \an Jen koning de ©enige partij zal vormen. Een proclamatie zat worden uitgegeven w ke onderteekend zal zijn door vijf leidrrs van de bestaande par tijen, waarin zij hun volgelingen aansporen zonder vooihr-1 oud de nieuwe onderne ming van den koning te volgen. Deze bewo ging heeft ten doei een nauwer contact lot stand is brengen iusseljen de regeering en de opennare tneening, Duitbchland krijgt geen helium. Duitschland heeft gisteren verzocht de 200 stalen ^cylinders, die het had gezonden om met heliumgas te worden gevuld, leeg terug te sturen, tn welingelichte kringen maakt men hieruit op, dat. de Vereen igde Staten definitief geweigerd hebben helium aan Duitschland te leveren. - Eden vertrokken. Alvorens zich in te schepen op de Queen Marv", heeft Eden gisteren nog een bezoek gebracht aan den vroegeren ouvemeur van New-York, Al Smith, ter wijl hij heeft geluncht met den huidigen gouverneur, Lehman. De pro-Palestijnsche federatie van Ame rika, heeft Eden een memorandum over handigd, waarin hem dringend wordt ver zocht, zijn invloed aan te wenden, opdat Palestina open wordt gehouden voor de Joodsche immigranten. Voor hij zich aan boord begaf, heeft Eden gezegd„ik ga huiswaarts, ten zeerste gestimuleerd door hetgeen ik hier ge- zien en gehoord heb. Daarvoor ben ik bovenal zoer dankbaa'r - Slechts twee.sprekers.,.zjili^n do raadsver gadering vau gisteravond aa"n~jjc?'"wcoiti geweest ,d.w.z. twee hebben oen off iel eele begrootingsrede gehouden. De burgemeester heeft aan bot begin der zitting herinnerd aan een be.angiijke ge beurtenis bij een slamvenvanl vr> k: de herdenking van den Grooien Tiek, nu 100 jaar geleden in Zuid-Afnka ondernomen. Do woordvoerder der communis tische fractie. We hebben al meer opgemerkt, dat de heer Kedde een „nette" communist is. Hij heeft gisteravond die reputatie bevestigd. Eerst hield de woordvoerder der com munistische fiactie eenige financiiee'.e be schouwingen, waarop de wethouder nog in de zelfde vergadering uitvoerig heeft gereageerd, al was diens tietoog niet spe ciaal een antwoord op de vragen en op merkingen van den heer Kedde. Ook aan den woningbouw, de ,szelfstan- digen", de schooivoeding, de luchtbescl'ier- miog en de Baron ie "-kwestie besteedde de lieer Kedde aandacht, maar hij bereikte eerst het hoogtepunt in zijn betoog, toen hij de houding besprak van den burgemeester als hoofd der politie tegenover het be leggen van bepaalde vergaderingen. Van zelf sprekend kwam ook de uitlating van den minister van binnenlandsclie zaken ten aanzien van het verbieden door den burgemeester van een vergadering, belegd door den Nieuw Slalthusiaansclien Bond, ter sprake. Als men zich het optreden van de communisten in vroegere jaren her innert, doet het wel wat vreemd aan, dat een vertegenwoordiger van de C. P. N. zich thans hartstochtelijk beroept op de rechten en vrijheden, die ieder Nederlander op het stuk van vereeniging en vergadering bij de wet zijn gewaarborgd. Maar zoo lang hier te lande in tegenstelling met vete andere landen alle burgers voor de wet gelijk zijn dientd die wet naar letter en bedoeling te worden toegepast. Commu nisten en nat.-socialistén willen wel gaarne profiieeren van de rechten en vrijheden die hier nog worden toegekend, maar op het zelfde oogenblik, dat zij de macht heb ben veroverd, worden die overboord gezet. Fn daarom is er altijd een wrang smaakje aan de beloogen van extremisten, waarin zij zich zelf voorstellen als de verdrukte onschuld, In Zwitserland gaat men, ter be scherming van de democratie de rechten en vrijheden der extremistische par'ijen inperken. Dat is misschien niet „democra tisch", maar het is noodig missd'iien ook hier om de democratie haar voort bestaan te waarborgen. Ook in het privé leven wordt het recht van zelfverdediging erkend! Zoolang echter die beschermende maat regelen niet zijn ingevoerd, zullen de vrij heden en lechten die voor ieder Nederlan der gelden, ook voor de extiemisten moeten gelden. Eu uit liet bets™* van den beer Kimde die het oor van den raad had ytiïï~lit te leiden, dat dit hier ter s.edo niet meer volledig het geval is. Uit de rede» neeriiig van den heer Kedde lichten we nog deze uitspraak: „Bevoegdheid is macht, maar als deze valt buiten de wet, dan is dat gezag en is die macht geworden: dictatuur Feibied voor het gezag en voor het ambt (van burgemeester) berust niet op eien mystieke grootheid, maar op iets concieets en kan getoetst worden aan de practijk. W ij willen ook eerbied voor het gezag, maar dan moet bij de uitoefening van hel gezag het redht tot uitdrukking komen". Met belangstelling wachten we af, hoe de burgemeester in een der eerstvolgende zittingen dp het betoog van den heer Kedde zal reageeren. Een instructieve rede. De heer Slavenburg heeft het resleeiende deel van den avond gevuld met een zeer instructieve rede. De wethouder van finan ciën heeft een exposé gegeven van don stand van zaken ten aanzien van de nieuwe financieeie verhouding tusschen rijk en ge meenten, die in de maak is. Veel is daar omtrent nog niet bekend, maar toch wel meer ,dan vermoedelijk de meeste raads leden meenden. De lieer Slavenburg bleek niet zóó pessimistisch te zijn, dat hij het alternatief aanvaardt: Schiedam weidt óf noodlijdend óf het zal ondragelijk hooge extra belastingen moeten gaan heffen. Zijn zeer gematigd optimisme baseerde de wet houder op een uit'ating in de officieele stukken, dat het aantal noodlijdende ge meenten, na de invoering van de nieuwe financieeie regeling, gering zal zijn en op de overweging, dat Schiedam haar huis houding altijd zeer sober heeft beheerd. Maar de grootste waakzaamheid van de gemeente blijft noodig. Zoolra concrete feiten bekend zijn met betrekking van de legeeringsplannen, zal overwogen worlenj, wat de gemeente moet doen. Nu ontbreekt elke reeele basis om te gaan adresseer© Het feit, dat de belastingbijdrage van het lijk voor 1939 een ton lager geraamd is dan voor het loopende jaar en dat als men de rentederving ,als gevolg van de trage uilkecring van bedragen door het rijk buiten beschouwing laat het werke lijk te kort op de begrooting slechts f 60.000 is. geven de aanwijzing!, dat het met de- gemeentc-financian in ieder geval Ln de goede richting gaat. Fn dat, terwijl aan werkloosheidslasten de gemeente f 183.906.75 uitgeeft en bet rijk uit de be lastingen, die het aan zich getrokken heeft (en vroeger in de gemeentekas vloei den) f 286.000 ontvangt. De slraatbeLasting. De hooge stra.ntbelasting, wier opbrengst oorspronkelijk bedoeld was als een billijkte tegemoetkoming aan de gemeente in de kosten die zij maakt voor onderhoud enz. vaa de sitalen, is oen doorn in

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1