Brand in Centraal Station te Utrecht m TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT In den ijzig kouden nacht is een ongelijke strijd geleverd tusschen vuur en water, waarbij het ijs als bondgenoot van het vuur optrad. Het hoofdgebouw is zwaar geteisterd. Treinenloop slechts kort gestagneerd. Groote waterschade in verscheidene af- deelingen. Tengevolge van de strenge koude konden de Utrechtsche brandweerlieden aanvankelijk zoo goed als niets uitrichten. Bovendien was er geen vol doende watertoevoer. Het bluschwater bevroor en maakte de straat tot een ijsbaan. De mannen konden de straalpijpen bijna niet hanteeren en hadden groote moeite zich staande te houden. Onversaagd hielden zij vol. Na een uur waren het echter fantastische gestalten geworden, wan delende ijsmannetjes Een hevige brand heeft het pas verbouwde Centraal Station te Utrecht Zaterdagavond verwoest» Tijdens het blusschingswerk, dat door strenge vorst zeer bemoeilijkt werd Sport Zwemmen Irene van Feggelen verbetert wereldrecord Schaatsenrijden Nederlandsche rijders starten in eigen iand 9 m Zaterdagavond omstreeks elf uur is brand uitgebroken in den Noordervku- gel van het Centraal station te Utrecht. De brand liet zich in verband met den heerschenden kraehtijren wind direct ernstig Boor den vonkenregen konden het eerste en een gedeelte van het tweede perron niet worden gebruikt voor het reizigersverkeer, waardoor het treinverkeer vertraging ondervond. Met man en macht ging de brandweer aan het werk om te redden wat te red den viel. Het slation, dat voor een groot ge- deelt» pas fraai was gemoderniseerd1 en verbouwd, is door een snel om zich heen grijpenden brand voor een groot deel verwoest. Omstreeks halt elf constateerden voorbijgangers een vuurgloed' boven het dak. Zij waarschuwden de brand weer, die spoedig met groot materiaal uitrukte en den strijd tegen het vuur aanbond. De vlammen sloegen uit het dak en al spoedig werd duidelijk, dat bet een brand van grooten omvang zou worden. Het vuur werd aangewak kerd door den krachtigen Oostenwind, zoodat binnen een half uur het gebeele dak van het stationsgebouw uoor het vuur was aangetast. De benedenverdieping, welke geheel vernieuwd was, heeft zeer ernstig te lijden gehad van bluschwater. De brandweer stond voor een bijna hopeiooze taak. De geheele omgeving was door de politie afgezet. Duizenden Utrechte naren verdrongen zich achter de afzet ting om het machtige schouwspel gade te slaan. Te middernacht woedde het vuur zeer fel in het stationsgebouw. De bovenbouw was toen geheel uitgebrand'. Voor instor ting werd' ernstig gevreesd. Het onderste gedeelte van het gebouw, waarin de moderne fceukeninriclitiiig, restauratiezaien en plaatskaartenbureau zijn gelegen, zouden geheel verloren zijn. De b tand wear deed dan ook schier bo- venmenscbelijke moeite om het gevaar te bezweren. Alen trachtte de overkapping van liet station te behouden. De bovenbouw waarin de centr.de kan toren waren gevestigd, werd editor geheel door bet vuur verwoest, waar bij alle bescheiden een prooi der vlam men zijn geworden. Hot plaatskaarten bureau was inmiddels ontruimd Er dreigde gevaar, dat het vuur op de overkapping van het station zou overslaan, in verband hiermede beeft men het stations-emplacement geduren de .©enigen tijd stroomloos gemaakt, waardoor het treinverkeer stagnatie ondervond. Later heeft men den stroom weer. ingeschakeld' en de trei nen van het tweede 'en derde perron doen vertrekken. Onder de autoriteiten die zich op het terrein van den brand bevonden zagen wij' ir. Van liijckevorsel, directeur van de Spoorwegen, de burgemeester van Utrecht, mr. dr. G. A. W. ter Polk wijk en verschillende burgemeesters uit de om geving. Holp uit Amsterdam. Omstreeks half één is een motorspuit van de Amsterdamsche brandweer met vol ledige bezetting naar Utrecht vertrokken om hulp te verieenen bij het blusseliings- werk van den brand. Ook de brandweercommandant, de heer C. Gordijn Jr., heeft zich derwaarts be geven. Het ontstaan van den brand. De brand' is ontstaan in een der bureaux van den dienst van weg en werken. Door den vrij krachtigen wind aangewakkerd', sloeg bet vuur over op de woning van den huismeester van Ginkel, grenz/ead aan bureaux van.den dienst van. vervoer door het vuur verwoest. Ai het aanwezige bluschmateriaal werd door de Utrechtsche brandweer in werking gesteld om daar het vuur te stuiten. Men kon evenwel niet voorkomen, dat het grootste gedeelte van het stationsgebouw to!aal werd vernield en een gedeelte van de overkapping van het eerste perron eveneens een prooi der vlam men werd. Een onderhoud met prof. Goudriaan. Op het terrein van den brand had de pers een onderhoud met prof. Goudriaan, president directeur van de Nederlandsche Spoorwegen. Deze betuigde zijn leedwezen over hel verlies voor de Spoorwegen, hoe wel verzekering de schade dekt. D' brand weer staat hier, aldus prof. Goudriaan, voor een zeer moeilijke taak. Vooral de weersomstandigheden zijn moeilijk, onder dezelfde omstandigheden is indertijd het Lemscne staciiiuis afgebrand. Het is daar om maar goed, dat men de hulp van de Anistenlamsche brandweer hoeft ingeroe pen. Op liet oogenblik is het moeilijk bij benadeling de schade de schatten. Afgewacht dient nóg te worden, hoe groot de eventueeie stagnatie in het trein verkeer zal zijn. We zullen alles in het werk stellen, om den treinenloop normaal ie doen functionneeran. Een ijzige rit van de Amster damsche brandweer. Te kwart over een amveer.le de comman dant van de Amsterdamsche brandweer, de lieer C. Gordijn Jr., die met zijn Uirecht- schen co'Iega, den heer Vlemingt de situ atie opnam, waarbij als vrijwel zeker lcwam vast te staan, dat de uit Amsterdam onlbo- 'den miotorspuii, niet zou behoeven te weiken. Even voor half twee airiveerde een vo'bemande motorspuit. De mannen hadden boven op den open wagen een zeer kou den rit gehad en hadden zidli z.oo goed mogelijk met bouvaiilcs en dekens tegen de felle koude beschermd. Het vall dus te begrijpen, dal z.ij eenigszins teleurgesteld waren, toen zij bij aankomst niet terstond aan het werk konden gaan, doch bij de motorspuit op den Leidschen weg moesten blijven been en weer loopon in afwachting van het resultaat, dat de besprekingen tus- sclien den heer Gor lijn en burgemeester Ter Pe'kwijk en den Utrechlsclien comman dant, den lieer Vtemingj zou opleveren. Het vuur gestuit. Omstreeks Iwee uur!was de si'uatie zoo danig, dat voor verdere uitbreiding niet meer behoefde te worlen gevreesd. He grootste gedeelte van het stationsgebouw was Lo'aa' vernield. De boven ver liepingen waren ingestort en boeien' een roos fe" Si zen aanblik. De Utrechtenaren, die me! be.angst© ling den brand gades'oegen,' zochten belcher ming tegen de felle koude door z.icb te be geven naar de café's in de omgeving, die voor deze gelegenheid speciale nachtver gunning hadden verkregen Gistermiddag veertien uur na het uit breken van der, brand, was de Utrecht sche brandweer nog steeds bezig om bet vuur volkomen te overmeesteren, doch de strijd was zwaar daar de weersomstandig heden de brandweerlieden ten zeerste be lemmerden T-rikens opnieuw laaiden de vlammen wederom op in de nog overeind- staande resten. ra. :>y; vv"'i' Het bevroren bluschwater in het door brand geteisterde Centraal Station te Utrecht, bood met de vernielde interieurs een grilligen aanblik. Een detail van de verwoesting. Zwaar werk voor het spoor wegpersoneel. Da spoorwegbeambten op het Centraal station hadden Zaterdagavond al een zeer zware taak. Toevallig brak de brand uit op een tijdshp, dat men reeds zijd han den vol had om het treinverkeer tus schen Utrecht en het westen van het land - scuen eueciii en nei westen van net tand eea der bureaux. Vervolgens werden del zonder eenige stagnatie te doen verloo- pen. In de omgeving van het stationsem placement te Vleuten was namelijk om streeks tien uur de voedingskabel van het electrische net gebroken,, waardoor bet treinverkeer tijdelijk over één spoor moest worden geleid. Toen dan ook kort daarop de uitslaande branctein het Centraalstation opnieuw moeilijkheden opleverde, was van een normalen treinenloop absoluut geen sprake meer. Het gelukte de tremen op een veilige plaats, alhoewel met groote vertraging, in- en uit te later» gaan, terwijl zooveel mo gelijk de electrische treinen .werden ver vangen door Uieseltreinen. Len gel uk tlij een ongeluk. Hoe ongunstig de weersomstandigheden ook waren, moet ten opzichte hiervan wor den opgemerkt, dal men van geluk mag spreken, dat rte brand in het noordelijke j gedeelte van h.-* station is uilgebroken,! waardoor het later, toen voldoende wateri op de vuur! aard kon worden gespoten, n.oge.ijk b.eek, non brand te beperken tot de bureaux van de afdeelingen weg- en werken en vsn vervoer. Hierdoor gelukte het de afdeling tractie, behoudens aan zienlijke waterschade, onaangetast te be houden, waardoor de daaronder gelegen vestibule met het plaatskaartenbureau en toegangen tot de perrons^ eveneens aan den greep van bet vuur kón worden ont rukt. Dit gcaeelte van het station ver keert moment-el evenwel in een dusdanigen deplorabelcn tc-stand, dat het vermoedelijk nog wel eonig-m tijd zal duren alvorens het wederom in dienst zal kunnen wor den genomen. De getroffen maatregelen. Daar het gnootsle gedeelte van het sta tionsgebouw voorjoopig builen dienst is gesteld, werden ters ond maatregelen ge troffen om den dienst bij hel aanbreken vain den nieuwen dag met zoo weinig mogelijke stagnatie te lafen verleopen. Het bagage- depot, links van den uilgang is in allerijl ingericht als plaal sfcaarenbu rea uterwijl de helft van den uilgang thans ingang is geworden. Het water lag in de hal gistermiddag nog een decimeter hoog. Ook het plaats kaartenbureau b'eek in dezelfde omstandig heden te verkeeren, zoadat men van het oorspronkelijke plan ,om dit gedeelte van het stal ion tijdelijk te doen fungeeren als uitgang af moes! zien. Dat het een en ander natuurlijk ook eenige slagnatie in den dienst teweeg heeft gebracht, valt ge makkelijk te begrijpen. •Alleen in de ochtenduren tot des middags een uur kon men tenslotte niet voorko men, dat de verschillende teinen met maxi maal tien minuten ver raging'binnenkwa men en vertrokken. De beide sporen, ge legen tusschen het eerste en twee te penen waren den geheelen morgen buiten gebruik gesteld. Om een uur werden deze beide sporen evenwel wederom vrijgegeven en kon de dienst verder zander noemenswaardige slag natie verteopen. Gistermiddag omstreeks twee uur wa ren-nog vele manschappen aan het werk om de steeds opnieuw opduikende vlam men in totaal ontredderde gedeelte van het gebouw te dooven. Oorzaak onbekend Wat de oorzaak van' dezen brand-' betreft staan de autoriteiten volkomen voor een raadsel, Nog slechts enkele weken zou het werk aan de restauratie duren en ook de boven- zijde van het-jstation zou een .verbeterd en aan het onderstuk volkomen aansluitend aspect hebben verkregen. Pen achteloos weggeworpen sigaret, kon wo'gens dezen zegsman gemakkelijk de oor zaak zijn geweest van den bramd, want het bovenstuk van het stationsgebouw was bi- zonder brandbaar, gezien de oude con structie. Men mag van geluk spreken,-dat men erin geslaagd is de overkapping van de perrons met uitzondering van enkele Jdeine plekken voor het vuur te vrijwaren. Hier door werd het stroomnet niet aangetasl, waardoor de stagnatie van den dienst tot een minimum bon worden beperkt. Mej. Iet van Feggelen heeft te Amsterdam het »p haar naam slaand wereldrecord 1200 meter rugslag met 1.6 sec. verbeterd. Een gelnkwensch na haar fraaie prestatie. Op de 200 meter rngslag, met 1,6 seconde. Op schitterende wijze is de IJ-zwem- ster, Irene van Feggelen, er gistermid dag in het Sportfondsenbad te Am sterdam in geslaagd hel wereldrecord' over 200 meter rugslag, dat met een tijd van 2 min. 40,6 sec., gevestigd op 26 Octolier 1.1. te Diisseldorf, in liaar bezit is, te verbeteren. Niet min der dan 1,6 sec. haalde zij van dezen tijd af, zoodat het wereldrecord, na tuurlijk tevens Europeesch en Neder- landsch record, op 2 min. 39 sec. kwam te staan. Fe laatste twee maanden heeft Irene van Feggelen niet minder dan zes maal een wereldrecord verbeterd, n.l. drie koer op de 100 meter, eenmaal op de 150 yards en tweemaal op de 200 raeter rug slag De-Amsterdamsche zwemster is van dezelfde groote kracht op den rugslag als Raznhild Hveger op de liorstcrawl. Daarbij geeft vooral de wijze,- waarop zij haar records maakt, veel vertrouwen voor de toekomst. Het vertrek naar Daves uit gesteld. Naar wij vernemenis' het vertrek van de Nederlandsche hardrijders op dé schaats, die Zaterdag a.s. naar Davos zouden'gaan, óm in .deze ZwitSersche wintersportplaats verscheidene weken te 'trainen, Voorloopig uitgesteld, dat in verband mett het'feit, dut zij, door het plotseling "invallen -van de vorst, aan wedstrijden in eigen land zul len deelnemen. Zoo is het-reeds-zeker, dat Langédijk, Koops,- Heiden en anderen Vrijdag a.s. zullen starten op den natio- r.alen invitatiewedstrijd; 'welke 'op de baan van de Amsterdamsche IJsclub wordt ge hóuden. DEK MAANDAG, 19 December 1938. Ne. 2!iftl.S„

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5