srrirsiïïitd-us:» rtf Dinsdag 20 December 1930 EERSTE BLAD. De houding van Duitschland PU ROL Wat onze veiligheid kost No. 22G49 Chamberlain spreekt eindelijk zijn teleur stelling uit over de houding van Duitschland na de besprekingen te München. Geruchten omtrent kabinets organisatie Tsjecho Slowakije Grensincident aan Hongaarsche grens Het Suez-kanaal Naar een einde van den strijd in Spanje? Hongarije Vereenigde Staten Hollywood in conflict Schiedam behoeft niet ontevreden te zijn, De straatverlichting vergt hooge uitgaven. 91ste Jaargang. Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN .141 (HOEK KORfti HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen) Postrekening Nc. 5311. BUITENLAND IJs verm a alt geelt ruwe huid De strijd in China DulÉscftiand Belgie Italië STADSNIEUWS lieio couraat verschijnt dagelijks, met. uit zondering yssa Zon- en Feestdagen. ïifs per swartaal f 2.—; iranco per poet f 3.80. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummert i ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen Advertentie» voor het eerstvolgend num mer moeten vóêr elf nur aan het Bureau bezorgd zijn, *- Zaterdags vóór 1» uur. Een bepaalde plaats Tan adyertentie'n wordt niet gewaarborgd. JPry» der Advertenizen: van l5 rttgeJs 11 55? Iedere regel meer f0.30; ia het Znterdagnummer 15 regels f 1.80, iedere regel meer f0.35 Reclames f0.75 per regel. lacassokostpa5ets.; po3tkwita.ntiest5 cta. Tan even van ad verten ti£n bij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagetyks worden tegen vooruitbetaling Kleine Ad verten tien opgenomen A f ÜüO t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. *25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 'e WoensdagB: Kleme Ad verten ti Sn tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 ottr aan bet Bureau bezorgd. 's £aterdage: Kleme Advertentiën 11.00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. Gisteren heeft dé Bfiisclie .minister-pre sident Chamberlain nogmaals ih lietLager huis de gelegenheid ^aangegrepen om zijn builenlandsche politiek te verdedigen. Daar bij heeft hr voorde eerste maal zij het dan op zeer voorzichtige wijze zijn ^teleurstelling" tot- uiting gébracht over de houding van'Hittér na"'de overeenkomst van München. Ghamrer'am kwam aan liet woord na dat de labour-alge vaardigde Dalton zijn motie van wantrouwen had verdedigd'. De minister-president het zijn verkla ring over Duitschland vooratgaan door al lerlei vleiende opmerkingen aan het adres van 'Berlijn. De Lngeiscbe betrekkingen met Duitsch land, aldus Chamberlain, zooals ik die zou willen, zien, zijn naar voren gebracht in de verklaring van München. W ij zijn tot het inzicht gekomen, dat de behande ling van het Duitsehe volk in het tijd perk na Jen oorlog noch edelmoedig, noch verstandig 'S geweest (toejuichingen) Met bet veistrijaon van den tijd zijn wij zijn groote kwaliteiten gaan erkennen en heb ben wij het sterke verlangen gekregen het te zien samenwerken lot herstel van de Europeescie beschaving. Er lies taal bier geen g"est van wraakgierigheid, noch een verlangen om zijn ontwikkeling te beiem ineren of zijn geweldige vital,ileit als natie te beperken. Integendeel, wij zijn er vast van overtuigd, dat, tenzij dit sterke, man lijke volk gebracht kan worden tot deel genootschap met anderen ter verbetering van het aigeraeene bestaan, er vrede noch vooruitgang In Europa mogelijk is (toe juichingen). Diaarna kwam Chamberlain tot zijn eigenlijke verklaring. Wanneer ik door een dit huis gesproken woord een verzekering kan geven, die dieper gaat dan een formeele verklaring, dat er in dit land een vurig en voortdu rend verlangen bestaat, dat do volken van Engeland en Duitschland, tezamen met de andere leden van het Europeesche gezin van naties het gepast zouden achten sa men te werken om de oorlogsdreiging weg te nemen, dan geef ik uitdrukking niet alleen aan onzo eigen gevoelens, maar ook aan die van vele andere landen in de geheele wereld, die naar ons uitzien om hen te leiden uit hun moeilijkheden. Het is echter niet voldoende voor ons om dien wensch uit te spreken. Er zijn er twee noodig om een overeenkomst te sluiten, evenals er twee noodig zijn om oorlog te voeren en ik wacht nog op een toeken van lien, die voor het E'uitsclie volk spreken, dat zij dezen wensch doelen en bereid zijn hun bijdrage te leveren aan den vrede, die hen zelf evenzeer zou helpen als ons (toejuichin gen). Ons verwijten, aldus spr. dat wij voort gaan met lierwapening na Mandiën, be- teekent een vreemde negeeiing van de feiten, die voor allen du.delijk zijn. Wij zijn te allen tijde bereid beperking der bewapeningen te bespreken op den grond slag, dat allen bijdragen aan de beper king, behoorlijk rekening houdend mot hun eigen veiligheid. Zoolang echter anderen voorlgaan dag en nacht te bewapenen, zijn wij verplicht hetzelfde te doen. Of schoon de vrede het beste waan ter we reld is ter bestrijding van de vrede, heeft zij weinig kans zich te doen gelden, waar het geweld liet hoogste is. Het zou een tragische fout zijn, wanneer men Enge- land's vredelievendheid en bereidheid tot bet sluiten van compromissen, aanzag voor zwakheid (toejuichingen). Uiteraard behandelde Chamberlain nog verscheidene andere onderwerpen der bui lenlandsche poliiiek in zijn rede, o.a. Italiq, het Middellandsche Zee-vraagstuk, Spanje, bet Verre Oosten enz,,, welke cellier alle reeds bekend verondersteld' mogen worden en daarom van minder belang zijn. De molie van wanlrouwen werd verwor pen met 340 tegen 143 stemmen. Enkele leden hebben bezwaren tegen de defensie-politiek. Hoewel de reactie onder de regee- ringsaanhangers op de rede van Cham berlain over het algemeen gunstig is, en men ïe rede als krachtig doch verzoenend beschouwt, blijft toch de wensch bestaan, dal de regeering spoed maakt mrt de herbewapening. Ilel is reeds conigen tijd een openbaar ge heim, dat een dee! der aanhangers, Onderhandelingen over grens- afbakening afgebroken. Olficieele Siowaaksohe kringen deelen mede, dat terroristische benden, gesteund door afdeelingen vair'het geregelde Ilon- gaaische leger de geirteenien Kuzmiöe, Sil- vas en Kalsa zijn binnehgedrongen en aldus een sector van den spoorweg Koscie-Uzho- rod hebben bezet, die volgens de rechter lijke uitspraak van Weenen aan Slowakije moest blijven. Bij dit incident werden twee Tsjecho-Slowaaksche .gendarmen gedood. Tsjecho-Slowaaksche troepen kwamen tus- schenbeide en bevrijdde den spoorweg tus schen Slaneo en Kusinice, In verband met dit incident heeft de Slo- waaksche delegatie brj de gemengde gnens- afbakenings commissie de onderhandelingen met Hongarije afgebroken. De Hongaarsche lezing, Havas meldt uit Boedapest: aNar aanleiding van de incidenten aan de Hongaarsch-Tsjedbo-Slowaaksdhe grens ver niet ijoboorene tot de Ckurcbili-groep, èr met van overtuigd is; dat al het mogelijke wordt gedaan tot coördina tie der'defensie, voor welke taak Ins- kip verantwoordelijk is. Gisteravond werd bekend, dat in de afgeloopea week twee ministers, n.l. Hud son, secretaris voor den overzeesclien han del, en markies Dufferin Andava, onder secretaris voui koloniën, zich persoonlijk tot Chamberlain Hebben gewend en hem hebben medegedeeld, dat naar hun mee- ning op hst gebied der defensie niet alles ging, zooals het Wioorde te gaan, en klaart liet Hongaarsche telegraaf-agen tsd'iap, dat deze met-mug door een aanta regee- dat €r Nagyszata, een gemeentel, die ten slechts enkele zaken onder de oogec f? tusschen de Hongaarsche bevol- van den minister-president (e brengen en *,nS €)l a6sjecho-SXowaaksclhe grens- legden dezen speciale inlichtingen voor. wacht. De Tsjechen losten sdhptén jn de Naar vernomen wordt, was de ontvangst nabijheid der grens, waardoor een tweede door den minister-president m ieder op luitenant gewond en een soldaat gedood zicht vrienseluippelijk en heeft het be-1 werd. zoek tot het beoogde doel gereid, j jn verband met deze agressieve houding Deze gebeurtenis heeft, aldus Reuter )cr Tsjechen, aldus hetv agenlsdoppi, zag verdei, aanleiding gegeven lot geruchten d IIongMI8chc ztdh genoopt over ontslagaanvrage van met met name b genoemde ministers. Dergelijke onlslagaan orde langs ile grens te herstellen. De vragen, werden evenwel mei ingediend. Het V0l°Hicliting van het radiostation te Bra- feit, dat men ten onrechte meende, dat tislawa, als zouden Hongaarsche nfdeelin- de ondei staaf ssccreteris van Hoie Be gen een aanval hebben gedaan op verschei- lislia eveneens tot de Lezoekers van Cham-(tlene dorpen is, aldus het Hongaarsche tele- herlain behoorde, was aanleiding tot de giaafagentschap, onjuist, veronderstelling, dat er klachten waren in gediend tegen iiore Beiisha. Dat er tij dens het Kerstreces veranderingen in de samenstelling sullen worden aangebracht, blijft overigens tot de mogelijkheden be- hooren. Een der mogelijkheden, waarover het meest wordt gesproken, is wel de be noeming van sir Thomas Inskip tot lord kanselier in het Hoogerlmis. verzacht - geneest Het optreden der Ciiincezcn. Het Chineesehe persbureau meldt, dat de Chineesehe troepen in liet Oosten der provincie Kwanloeng wederom vijf strate gische punten hebben heroverd1, waarbij zij 2000 Japanneezen doodden. Aan liet'In Nicmnellers parochie te Dahlem heeft - i - - Ongerustheid over den gezondheids toestand van ds. Nlemocller. Onder de io'gelingen van ds. Niemoeller lieerscht ongerusl'heid over den gezond heidstoestand van den predikant. Volgens zekere berichten zou hij ernstig ziek zijn. front in Midden-China is de gevechtsacti- viteil na langen tijd hervat bij het Noor delijk doel van den spoorweg Kanton Ilankau. Hot initiatief is aan de Cliinee- zen, die Yotsjau naderen. Conventie van 1888 nog onlangs door Italië erkend. In het Britsche Lagerhuis heeft de mi nister-president verklaard, dat het statuut van het Suez-kanaal niet kan worden ge wijzigd, zonder de onderteekemiars van de Suez-kanaal conventie van 18SS. Verder herinnerde Chamberlain er aan, men sedert bijna een maand niets van hem gehoord. Men zegt, dat professor Guiih> Landry, clief van het bureau voor rasse.)poliiiek in het Ifaüaansche ministerie van cultuur, on langs een bezoek heeft gebracht aan Sacili- senbausen, wvaar Niemo-eiler gevangen zit. Huwt groothertog Wladimir met 'dochter van ex-kroonprins? Groothertog Wladimir, de pretendent naar den keizerlijken troon van Rusland, is gisteravond uit Parijs naar Ainerbach hij München vertrokken. In de kringen.van den gewezen kroon prins en diens zoon, spreekt men het ge- dat de regeeringen van Groot Brittanntéeii rucht t dat Je'reis van groothertog Hf) lip lm hun fWprrvAnïrnmst van 1 fï Anirii D Italië bij liun overeenkomst van 16 April j.l, hebben verklaard, dat zij de over eenkomst van 1888 nog steeds van la-acht achten en zij hebben dit medegedeeld' aan. de regeering van Egypte. VoetbalMcdstrijdcu in niemands land. De „Daily J olograph and Morning Post" meldt uit Parijs, dat Spaansche nationa listen en manschappen van de regeerings- troepen in „niemandsland" langs het Spaan sche front samen voetballen. Dagelijks neemt de verbroedering toe. Dit is reeds het geval simts den laatsten slag aan den Ebro. In Eitï, «aldus de correspondent, bestaat tusschen beide legers een wapen stilstand. Deze toestand doet de beteekenis uitko men van een 7aterdag door een deputa tie van Fransrhe oud-strijders tot de Fransc'ne regeering gericht verzoek een be stand voor te «tellen voor den duur van een maand, voor een tijd, waarin Kerst mis en Nieuwjaar zijn begrepen. Kardinaa' Verdier, de aartsbisschop van Parijs, behoorde tot de deputatie, die hier voor door minister Bonnet is ontvangen. Hoewel een dergelijk bestand door de legers to velde zou worden toegejuicht verwacht men, dat zoowel Burgos als Bar celona het voorstel zullen verwerpen. Horthy ontvangt Ciano. De Italiaansclie minister van builenland sche zaken, Ciano, is gistermiddag in sSadiëntio ontvangen door rijksbestuurder Horthy, bij wien hij het noenmaal gebruik te. Gisteravond bood minister-president Im- redy ter eere van Ciano een groot diner aan, dat door een receptie werd ge volgd. Wladimir naar Duitschland ten doel zou hebben hem, met bet oog op een huwelijk, voor te stollen aan een prinses van IIo- lienzollem. In deze kringen beweert men, dat van een dergelijk plan geen sprake zou kunnen ziju. In de kringen van prins Ludwig Ferdi nand, die getrouwd is met prinses Kyra, de zuster van Wladimir, doet men op merken, dat hij al gelegenheid heelt go- had kennis te maken met de meeste prin sessen van Hohenzollem. Commissie van Evlan. Men verwacht binnenkort een bijeen komst van de commissie van Evian te Berlijn, waaraan door Duitsehe gedelegeer den en Joodsch'ö finantieele deskundigen zal worden deelgenomen. Het is niet uit gesloten, dat Goering de bijeenkomst, die midden Januari zou kunnen worden gehou den, zal presideeren. Wegens de opneming van Spionnagcfilm, Binnenkort zal een film over de acti viteit van nationoal-socialistische spionnen in de Vereenigde Staten worden gedraaid. De handeling van deze film is geïnspi reerd op de onthullingen in het jongste proces tegen, de Duitsehe spionnen te New- York. Verscheidene malen verschijnt Hitier op het doek. De consul van Duitschland te Los An gelos heeft hij de Bioscoopcomtrölecom- rnissie geprotesteerd en de Vereenigde Staten gedreigd met vergeldingsmaatrege len in Duitschland op de geheele Ameri- kaansche filmproductie. Deze stap is zon der uitwerking gebleven. De Scheveningsthe loggers, die van de visehvangst in de haven terugkeerden, waren gehuld in een ijsklecd. Koning Griekenland te Brussel verwacht. De koning van Griekenland zou vandaag te Brussel aankomen. Hij zal twee dagen streng incognito als gast van koning Leo pold in het paleis te Brussel blijven. De kamer van l'asces. De Senaat heeft de wet op de instel ling van een kamer van fasoes en corpo raties goedgekeurd. Tol de belangrijkste, maar zeker ook lot de meest dankbare verplichtingen van elk stadsbestuur, behoort de zorg voor de oj ten bare veiligheid. Voor weinig andere onderdeeien van de gemeentelijke huis houding otfert de burgerij met zooveel ge noegen, of althans met zoo weinig mis noegen haar belastingpenningen. Wat niet wegneemt, dat zij ook daarbij graag zuinigheid betracht zal zien. Toch is de vraag, welke bedragen ter wille van de openbare veiligheid moeten worden uitgegeven, er niet alleen een van zuinigheid. De ééne slad heeft nu een maal meer polilietoeziehl nóódig dan de andere. Dat behoeft niet te wijzen op grootere misdadigheid bij de ééne en groo tore braafheid bij de andere stadsbevol king, maar het houdt vooral verband met de wijze van stadsaanleg, de dichtheid der bebouwing (Schiedam is dicht opéén ge bouwd, waardoor minder personeel voor surveillance noodig is), de verkeersdrukte in het algemeen, het al of niet doorkruist worden door aders voor doorgaand ver keer, en dergelijke factoren. Voor de hui-gerij echter is niet de hoofd zaak of de openbare veiligheid al of niet noodwendig duur móét zijn, maar of zc duur i s. Zoo bezien, behoeft Schiedam niet ontevreden te zijn. De uitgaven \oor de openbare veiligheid ziju in onze stad wel niet uitzonderlijk laag, maar bepaald hoog zijn ze tocli ook niet te noemen, zoon Is een vergelijking laai zien met de beide andere Zuidhollandsche steden van ongeveer gelijk zielental, n.l. Dordrecht en Leiden. Pe kosten voor de openbare veiligheid beslaan uit die voor het politietoezicht in den ruimsten zin, voor de brandweer en voor de straatverlichting. Wat de po litie betreft, wordt de hoofdschotel van de uitgaven gevormd door de salarissen en toelagen aan de inspecteurs, agenten en hoofdagenten, rechercheurs en administra tieve ambtenaren. Dit corps beslaat in Schiedam uit 101 man, in Dordrecht uit 118 en in Leiden uit 158 man. Aan sala rissen en toelagen zal in 1939 aan hen worden uitbetaald Schiedam Dordrecht Leiden 1215.800.— -238.065 - 319.648.— Schakelen wij, om de vergelijking ge makkelijker te maken, den starenden in vloed van het verschillend inwonertal uit, en berekenen wij deze uilgaven daarom per duizend zielen, dan blijken de politie- salarissen te kosten in: Schiedam Dordrecht Leiden f3.455, -3.890. -4.203, In deze opgave heeft Schiedam het laag ste, d.w.z. het gunstigste cijfer. Dat is niet het geval met de kosten voor de kleed ing en uitrusting van het politiecorps. Daaraan zal Schiedam f 14.930.besteden, legen Dordrecht f 10.880.en Leiden f 19.979 Per duizend inwoners komt dat neer op: Schiedam £239.— 1 Dordrecht -177. Leiden -262. Hierbij ligt het Schiedamsche cijfer tus schen dat van Dordrecht en Leiden in. Heel wal ongunstiger staat het met de kosten voor de politiebureau en de z.g. waclit- gebouwen. Het onderhoud, de verwarming en de verlichting - van deze bureaux, zal n,l. in Schiedam f8.920.vergen, tegen f7.850.in Dordrecht en 18.749.in Leiden. Per duizend inwoners beloopen deze kosten dus in: Schiedam f142. Dordrecht -128. Leiden -115. De brandweer is niet overal op gelijken voet geregeld. Meer en moer gaat men er toe over, politie en brandweer te com bineeren. Waar dat reeds geheel of ten deelt- geschiedde, zullen de brandweerkos- ten dalen, maar de politiekosten, zij liet dan ook in andere mate stijgen. Leiden zal in 1939 slechts £8.779.— aan rle brandweerkopen besteden, (in deze stad is de combinatie politie-brandweer geheel voltooid) Dordrecht moet voor de brandweer f 18.570.uilgeven, maar in Schiedam zuilen deze uitgaven f25.200 bedragen. Per duizend inwoners is dit Schiedam f403. Dordrecht -303. Leiden -115. Comhineeren wij, om do hierboven aan- gccven reilen, de kosten voor politie en brandweer, dan komen wij tol de vol gende totaalbedragen per duizend zielen i Schiedam f 4.239. Dordrecht - 4.498. Leiden - 4.695. Tol zoover is het cijfer voor Schiedam nog het laagst. De kosten voor de apenbare verlichting komen dit gunstige beeld ech ter verstoren. In 1939 zal de straatver lichting !e onzent n.l. f 101.905.ver- geu, tegenover slechts £35.225in Dor drecht en f 105.700.in Leiden. Per dui zend zielen is dit: Schiedam £1,631. Dordrecht - 575, Leiden -1.389. In onze stad zullen deze kosten der halve bijna driemaal zoo hoog zijn als in Dordrecht! Tenslotte heeft elke gemeente ten be hoeve van de openbare veiligheid nog een aantal uitgaven te doen, o.a. voor de pensionneering van het personeel, voor rente en aflossing van de stichtingskos- ten der gebouwen voor politie en (of) brandweer, voor subsidies aan politie scholen, eventueel ook aan burgerwachten e.d., tengevolge waarvan het totaal-bedrag, dat elk der genoemde steden aan de open bare veiligheid ten koste moet leggen, in 1939 zal bedragen, in: Schiedam f415.629. Dordrecht - 366.692. Leiden -690.787.— Rekenen wij ook deze cijfers per duizend ingezetenen om, dan komen wij tot het vol gende eindresultaat: Schiedam f 6.650. Dordrecht -5.990. Leiden - 7.900. Wij kunnen hier in Schiedam voor dit doel dus met belangrijk minder uitgaven volstaan, dan bijv. in Leiden noodzakelijk blijken te zijn, maar door de hooge kos ten van onze straatverlichting zijn wij toch heel wat duurder uit dan Dordrecht.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1