Een nacht op een torpedoboot TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Met de Z 5 voor de kust van Ameland. Het verschil tusschen zee- en landrotten. Een nacht om nooit te verf/ eten Sport H.L.O. Schaatsenrijden Wedstrijden te Rotterdam Billarten fay... '«..r?.ft^g*»aaaw»Hi ">-^==5S^v-5?3Ea I'«jSfcss^;.l3afe: De zee voor Ameland doet denben aan de Poolzee. Een speciale verslaggever heeft den tocht an de lorpecioboot 5 van Den Ilel- -<!er naar Ameland meegemaakt. Zooals men «eet. was aan boord van.de Z 3 een veertigtal passagiers, die op deze wijze in Ameland hoopten te komen. Onder deze veci lig bevond zich een tweelal bruidspa ren reeds diep m de bruidsdagen dat reeds lang in Ameland getrouwd lud moeten zijn. Vrijdagmiddag werd een vergeefse!)© po ging gewaagd o*n dwars door het zware drijtijs het edano te bereiken. Toen geen verbinding met den wal mogelijk bleek, trok de toipedoboot zich uit het ijs terug om den nacht in open water door !e bren gen. Zaterdagmorgen zou dan een tweede poging gewaagd worden, Ilier volaen de indrukken van onzen specialen verslaggever, gedurende dezen naclit opgedaan... Toebereidselen voor den nacht. Dat heeft nogal wat \oeten in dc aarde. Een torpedoboot is nu eenmaal geen passagiersschip, en dies valt het niet mee om veertig man extra, builen de bemanning, van eveneens ongeveer veertig man, onderdak te brengen. In dc eerste plaats moet er voor de da mes gezorgd worden, van wie hel grootste deel alweer ziek is, wijl de boot geweldig ligt te schommelen. Goedhartig als onze onvolprezen ma trozen zijn, hebben zij in no time de moeilijkheid opgelost, en is er voor ieder van de dames een bed beschik baar. waarop zij de vermoeide en zieke lichamen kunnen uitstrekken. „Meisjes hebben we zoo weinig aan boord, die gaan naluurlijk voor", ginne gapt de hofmeester. „Maar jullie dan?" wagen we te vragen. „O, op den vloer of zoo. Dia ar praten we niol over Laten zij maar eens lekker slapen". - Lekker slapen. Jawel. Als ik in den don keren avond me nog even aan dek waag, zie ik niets dan de vuurtorenlichten m den omtrek, en hooge golven, waarop onze boot ligt te dansen en te rijden als een spcelseh veulen. Een ijzingwekkend koude wind waait uil liet Noord-Oosten. Af en toe spoelt er een zeetje over het dek, en binnen korten lijd is de boot oveidekt met een ijslaag, die het levensgevaarlijk maakt om je aan dek te wagen. De matrozen, die wacht hebben, glijden meer dan ze 1 no pen, en grijpen zich aan allo mogelijke dingen vast. Brr, wat ben ik begonnen. Als deze Z 5 niet was uitgevaren, zat ik nu lekker warm bij mijn kachel. Ik duik weer gauw naar beneden, naar de longroom, net als er weer een fikscli zeetje over de railing komt gespoeld: ik kan nog precies het voege lijf bergen, en ga nog even met mijn kousevoeten op den kachel zitten, ondanks do waarschu wing van den zorgzamen holmeester, dat je daar wintervoeten van krijgt. „Kaartje leggen?" oppert de boots man, die ook even is komen kijken, maar op hetzelfde moment met kracht tegen de provisiekast wordt opgesmakt. Hij krijgt er ondanks alles met zichzelf vier bij elkaar voor een robbertje, onder wie de twee bruidegoms. De rest probeert maar te gaan slapen, wanl de magen be ginnen toch weer op onrustbarende wijze te prolesteeren legen de grillige bewegin gen van de Z 5. De hofmeester is eens „voor" gaan kijken, bij de „landverhuizers' Het spoor, dat de Z 5 trok door de velden drijfijs rondom Amelaud. en rappoi teert, dat het daar één groot hos pitaal is. liet is niet wel mogelijk te her halen in deze kolommen het kruh'ge en sappige verhaal, dat hij in zijn onge- kuiscble zeemanstaal len Leste geeft. Wij probe eren het nog tot een lach te bren gen, doch produceereu niet meer dan een wiange glimlach. „Nou, veel. iemand nog een goeie mop?' informeelt hij. blijkbaai om den moed er in te houden. Doch wij hebben veel te \od moeite, om de soep en de dop- eiv. Les cun te houden, en blijven vol harden in onze lethargische houding. De commandant etl de eerde officier komen ons nog even in de longroom gezelschap houden, doch hoezeer wij ook sympathie voor de/e kranige z-reiui hebben, ik mag gerust zeggen, dat hun gezelschap ons op het oogenbiik alles behalve vve'kom is. Dat meelijdend-sareartische lachje ook van al die marmemenschcn voor die dood zieke Luidiottenl Zf moesten zelf maar eens voeden Weinig konden we to-n vermoeden, dat die hartewenscli van ons allen nog dien zelfden nacht in vervu'hng zou gaan! Den nacht in. Ziezoo We rollen ons in jassen en te#en, te akelig om nog één woord te zeggen, en prokeeren Morpheus te ver murwen. Een paar man, onder wie de hof meester, maar zoo op den vloer, een paar anderen halverwege op een paar stoe- een heele bank tot mijn beschikking, len, een op de tafel, ea ik, rijkaard, heb Builen is dc wind aangegroeid tot storm. Huilend blaast hij rondom de Z 5, beukt legen Je wanden, giert door het want. De boot gaat als een groole luchlschomme. heen en weer, en overal is gehuil en gekerm van doodzieke menschep. Waarachtig, xk slaap een tijdje. Zeker een paar uur, tot een oorverdoovend ge raas en gerinkel me onbarmhartig in de werkelijkheid t< rug slaat. Wat gebeurt er in 's hemelsnaam Zijn we bezig te ver gaan, met man en muis? Ik vlieg overeind, U nee, 't is alleen maar de keukeninvon tdiis, vlak naast oiu, die bij een lucht sprong van de Z 5 bud ie met mudje tegen den vloei is gekwakt. Ik constateer in liet voorbij gaan, dat het aantal haast leven- looze lichamen op den vloer met één is vermeeidord; wie het i«. kan ik niet zien, vermits dit lichaam z>ch geheel en al in het tafelkleed heeft gerold. We leven dus nog. Buiten loeit de storm, nog feller dan eerst. Beestenweer. Met hevig geraas valt in bet oudei- officicrsverblijf naast ons, waar een paar dames slapen, de petroleumkachel om. Ge lukkig was het ding iut, anders hadden we nog brand 'gthad óók. Weer slaap tik een poosje. Met een schreeuw vv out ik wakker, want er is iets met volle kracht boven op me ge vallen. De zoldering ingestort? Neen, een van de siapeis-op stoelen is met stoel en al door een hooge zee boven op mij neer- gesmakt, en we hebben werkelijk een paar minuten noodig om elkaar uit de war te halen, want het schijnt de hard nekkige bedoeling van de Zó te zijn, dat we zoo op elkaar blijven liggen. Drie uur in den nacht. Eu wat een nacht. Niets kan me meer schelen. Ik zie mijn fototoestel in den cencm hoek van de longroom liggen, en mijn doosje siga retten plus een handschoen in den {an deren; het interesseert me niemendal. Of het nooit dag wordt! Waar zijn m'n schoenen? Ik weet het niet. Zal ik wel zien, als het weer dag woidt. Ja, als... Plotseling begint de boot te trillen, de machines weiken weer, we gaan blijkbaar weer varen. Ja, vaien, doezelen, slapen, slaaaaaa- pen... Den anderen morgen. „Hé, komen jullie opus voor den draad, slaapkoppen". „Hè, wat is er, wat gebeurt er, waar voor, wat...? „Móge heeren, lekker geslapen?" Acht uur slaat de klok, het daglicht schijnt door de patrijspoorten, en de onverbeleilijke hofmeester slaat voor ons, leveille blazende, met een lief lijk kopje thee, en een ontbijt, dat er verduiveld appetijtelijk uitziet, met jam en rookvlee.seh en hoofdkaas. En hoe zaclitkens glijdt ons boot je' Bleekjes en ongelooflijk stijf wrijven we den slaap uit onze oogen, maar we zijn opgeknapt, lekker, kiplekker. En dan kiijgen we bij stukjes het heele verbaal over het verdere vei loop van dezen vreeselijken nacht. De commandant en de eerste officier, die niet van de brug wa ren geweken, hadden bet toch te gevaarlijk gevonden, om nog langer voor anker te blijven, liggen in dezen storm, te meer, daar blijkbaar het anker ook begon te krabben, wat beleekenf, dat het niet meer hield. Daarom was bevel gegeven het an ker te hijsclien, waarmee de bootsman en een paar matrozen niet minder dan vijf kwartier bezig waren geweest in die ont zettend© kou. Toen waren we maar weer op slap ge gaan met de Z5, liuistoe. Want het kwam den commendant toch voor, dat we ook dezen ochtend absoluut geen kans zouden maken om Ameland te bereiken. Dus had hij de thuisreis maar aanvaard, overwegen- Op de Kraliiigsche IJsclub te Botterdam zijn gisteren de wedstrijden om liet kam pioenschap van Zuid-Holland verreden. Tijdens den strijd tusschen v. d. Scheer (rechts) en De Itidder, «ut** 14 'w%: 8». f s{?#*V Die zich aan geen sneeuw of ijs storen. Tc Nicuwersluis heeft een schaap drie lamme ren ter wereld gebracht, die hun eerste levensdagen in een besneeuwde weide door- brachien. de tevens, dat zijn voorraad levensmidde len waarschijnlijk niet meer toereikend zou zijn om eventueel nog een middagmaal voor tachtig man Idaar te maken. En zoo kon het gebeuren, dat wij wak ker werden, toen Terschelling alweer langs zij lag, en de Z 5 vóór den wind ©u het zeetje weer op weg was naar Nieuwc- diep. Zoo kon het ook gebeuren, dat wij nu op onze beuit oen paar sarcastische glim lachjes werpen naar den eersten officier, wijl hij, in dien nacht op de brug, toch óók geen weerstand had kunnen bieden aan zekere tegeimatuuiirjke bewegingen in zijn slokdarm. We voelden ons zoo'n heel klein beetje gewio-ken, op dit kostelijke oogen- bhk, nu we weer alle piaals hadden, nu het nog wel geen Meeresstille, maar toch wel gluckliihe Fahrt was. Even een fris- sehen neus halen aan dek, hè, fijn. Je oelt je wrer een lieel ander menscli. En zoo langzaam aan zie je ieder een weer te voorschijn komen, uit do meest onwaarschijnlijke schuilplaat sen, maar allen even verheugd, dat doze ersclnikkelijke nacht voorbij is, allen vol bewondering en groote waar- deeiing voor commandant de Visser, die dezen ganschen nacht niet van de brug is geweken, kou en zee heeft geUolseeiil om ons allen veer veilig in Nieuw cd iep te brengen. En als een van ons hem dat een-s gaal vertellen, zegt hij eenvoudig: „Jammer, dat we met in Amelaud hebben kunnen komen". Het einde. Nieuw ediep komt in zicht Dj stemming woidt hoe Jungei hoe roöskleiuigei. Ei wo)clen zelfs plannen buaamd om bruid en biuidegom nu maar in do longroom te tiouwen, en den eenzamen bruidegom met een van de groote wollen maltozeii- wanlen, bij wijze van handschoen, we voelen ons als tevreden hommels, m het voouutzieht \an een wannen maaltijd en een -exiia ooilam als wo eenmaal aan don wal zullen zijn Even wordi dit vooruit- zicli no-g \eiduiïdetd door het feil, dat de ha\ en vol ijs ligt, en w ij dus mis-chien door zullen moeten naar IJmuidon, maar een flinke sleepboot, die ons vooiaf gaat. brengt, fungeerende als ijsbreker, uitkomst. Precies twaalf uur staan de landverhui zers weer aan den wal. Precies even ver als ze Vrijdagochtend om zeven uur waren. Het ijs was sterteer gebleken dan de Z 5! Vier nieuwe comité's. De laatste weken zijn vier nieuwe comité's van de Nationale Veieeniging tot bevordering van harmonische lichaamsont wikkeling gevormd, n.l. te Breda, Maas tricht, Venlo en Heerlen. In 1938 werden zestien nieuwe comité's in ons land1 ge ïnstalleerd, terwijl er in totaal thans veer tig comité's voor de H.L.O. werkzaam zijn. Kampioenschappen van Zuid- Holland van den K.N.S.Ii. Op de ijsclub „Kralingen',' te Rotterdam, werden gisteren de kampioenschappen van Zuid-Holland van den K.N S.B verreden. De vijf-en twintig deelncmeis moesten af standen van 500, 1500 en 5000 meier rij den, om in het bezit van den begeerden, titel te komen. De kampioen van Neder land, Dolf van der Scheer, heeft den strijd gewonnen met een geringen puntenvoor- sjirong op den Rotterdammer Zwanenburg. De uitslagen zijn: 500 nieter: 1. ir. van der Scheer, 50,8 sec.; 2. Ekelschol, 51,8 sec.; 3 Uyterliude, 52,4 sec.; 4. Zwanenburg, 51,6 sec.; 5. J. C. Heiden, 54,4 sec. 1500 metei1. Zwanenburg, 2 min. 45.4 sec.; 2. ir. van der Scheer, 2 min. 47,8 sec.; 3. J. G. de Jager, 2 min, 49,8 sec.; 4 J. C Heiden, 2 min. 53,6 sec.; 5. J. Uyterlinde, 2 min. 53,8 sec 6. Ekelschot, 2 min. 54,2 sec. 5000 nieter: 1. J. G. de Jager, 10 min. 47,2 ree 2. Ekelschol, 10 min. 49,8 sec.; 3. Den Outer, 11 min 1,8 sec 4 Zwanen- huig, 11 min. 2,6 sec5. ir van der Scheer, 11 min. 8,8 sec.; 6. G. de Jager, 11 min. 10,2 sec. Einduitslag kampioen van Zuid-IIolland ir. A. F van der Scheer, 173 58 punten; 2, Zwanenburg, 173.9(1 punten; 3 Ekelschot, 174.84 punlen; 4. J. G de Jager, 181.92 punten Dc Ncderlandschc kampioenschappen 43/2. Voor de nationale kampioenschappen eerste klasse gioot biljart anker kader 45/2, welke wcdstnjden op 19, 20, 21 en 22 Januau a.s. door dc 13.V. „Insulinde" in café „Dubois" te Amsleidam worden geoiganisecid, hebben ingeschreven de kampioen tan Nedeiland. J. II. Sweering (Amstenlam), P. de Leeuw (Amsterdam), A. Goderei (Belgen op Zoom), A. Jacobs Jacobs (Belgen op Zoom) en A. A. J. van Loon (Belgen op Zoom). Dummeiing heeft niet ingeschreven in veiband met bet feit, dat hij geen tijd hoeft gehad om te trainen. Wiemers wilde niet uitkomen, omdat hij dacht, dat er toch meer dan acht deelnemers zouden zijn., Van van Vliet weid niets vernomen, ter wijl Bos van wien men verwachtte, dat hij in veiband met liet verbreken der spoit- betrekkingon tusschen Duitschland en Ne- deiland alsnog zou inschrijven, niets van zich heeft laten hooren. Tenslotte liecft ook de eerste klasser D II. van Eymeren (de Maasstad, Rotter dam) niet ingeschreven, hetgeen temeer verwondering mag wekken, aangezien de Rotterdammer onlangs naar de eerste klas se is gepromoveerd. De termijn van in schrijving is officieel gesloten. DER Woensdag 28 December 1938. No. 22035,

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5