EERSTE BLAD. Vrijdag 30 December 1938 Franco heeft succes 91ste Jaargang. No. 22057 Tel, No, 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Een doorbraak bij Balaguer en het plaatsje Granadeiia ingenomen. Gisteravond werden te Salamanca nadere biz onderheden ontvangen om trent de wijze, waarop de linie der regeeringsiroepen in het midden van het front te Balaguer doorbroken is, nadat de regeenngstroepen maanden lang op het bruggehoofd aldaar stand hadden weten te houden. De luchtmacht en artillerie openden den aanval met een bombardement van het versterkte bruggehoofd. Tonnen ontplofbare stoffen kwamer op de versterkingen te recht. Pantserwagens reden daarop door de bressen en haalden de viervoudige prik- kedra ad versperringen neer, terwijl de in fanterie volgde en de stollingen bezette. De linkscbe con cent roeren zich thans op de verdedigingswerken voor Borjas Blan- cas. De troepen van Franco rukken thans ook in den noordelijken sector snel in oostelijke richting op. In den zuidelijken sector rukt de vlengei van de rechtsche troepen slelsehnalig op, met als doel de verovering van üc hnïe van observatie posten van Albages naar de Ebro. Gis teravond meldde het rechtsche hoofdkwar tier de inneming van Granadeiia. De lechtschen melden, dat al hun ge vangenen beginnen met om voedsel te vragen en dat in den noordelijken sec tor veie linkschen n de vele centimeiers hoog liggende sneeuw vechten met aan de voeten slechts linnen schoenen. In een bericht uit Burgos van het rechtsche Spaanscfae Persbureau wordt gemeld, dat de troepen van Franco in het gebied van Balaguer, vier kilo meter zijn opgerukt. In den Noorde lijken sector werden vier roijen heu vels bezet, alsmede de plaats Graiur. della, In de omgeving van Laguer en Seios werden in totaal 151)0 krijgs gevangenen gemaakt. Barce.ona bevestigt het bovenstaande in zooverre, dat in het gisteravond door het ministerie van landsverdediging ui,gegeven communiqué o.m. wordt gezegd, dat de vijand Woensdagavond aan het Oostelijk front zijn aanvaJen in dei sector van Ba laguer heeft voortgezet. Fr wordt evenwel aan toegevoegd, dat de vijand „verscheidene inalen met du i zen. den verliezen is teruggew-oipen". Gistei ochtend, gaat hvet regeeiings- bericht dan verder, slaagde de vijand!, die voorafgegaan door een groot aantal tanks en door Italiaansche en Duitsche vliegtui gen gesteund werd, erin, na verscheidene vruchteiooze en kostbare uitvallen den top van den Montere te bezetten. In het gebied van den benedenloop var de Segre is volgens dit communiqué een Italiaansche divisie met behulp van den gebruikeiijken overvloed van oorlogsmate riaal van iedere soort erin geslaagd Gra nadeiia te bereiken. Bij het ops .eden van het communiqué duimde de strijd hij Ro- bena nog voort. Andere aanvallen i 1 ver schillende sectoren in dit gebied werden volkomen afgeslagen. Britsrh schip gebombardeerd. Naar te Gibraltar verluidt is het Britsche s.s. Marionga gisteren gebombardeerd tus schen Castellan en de Belearen. Gemeld wordt, dat de bemanning in de booten is geaan. Het is niet bekend, of dooden of gewonden zijn gevallen. Amerika zal graan zenden. President Roosevelt heeft bevestigd, dat een half millioen schepel graan naar Spanje zal worden gezonden ter verdeeling aan de beide partijen aldaar, om de bevolking voor den hongerdood te bewaren. Deze hoeveelheid graan is bedoeld voor den tijd van een half jaar. „FR ANKRIJK TALDN! ?BARCEL De strijd in China De gevechten in Sjansi. In liet Zuid-Westen van Sjangsi is een fel artilleriegevecht gaande. Beide par tijen betwisten elkaar de strategische over gang van de Gele rivier ten Noordein van de samenvloeiing van de Fen rivier en de Gele rivier. Chineesche militaire waarnemers zijn van meening, dat het slechts weer do Ja- pansche troepen zal beletten nog dezen winter te .pogen in Sjansi door te dringen, De Japansche troepen in het gebied van Woemenkau, in het Zuidwestelijk deel van de provincie Sjansi, hebben, volgens een Japansch bericht een Clhineesohe guerilla- bende van 4000 man verslagen, 1300 CM- neezen sneuvelden. De veronderstelling rondom Wang Sjing Wei. Volgens een Japansch persbericht uit Hanoi heeft Wang Tsjing Wei zich tot 28 December in deze plaats bevonden. De Fransche autoriteiten verklaren niets uit te staan te hebben met zijn reis. Het be richt voegt hieraan toe, dat Wang Tsjing Wei met zijn vrouw heimelijk op 21 Decem ber pervliegtuig in Hanoi is aangekomen en onmiddellijk naar de woning van zijn Chineesche vrienden daar is gegaan. Sinds dien heeft Wang er zorg voor gedragen ieder contact met de buitenwereld af te snijden, zoozeer zelfs, dat hij een uitnoo diging van de hand- wees om deel te nemen aan een zijner eere op 24 December aan geboden diner. Hetzelfde bericht meldt, dat Wang Tsiug Wei incognito reist en dat hij, naar ver luidt, zijn vrienden zou hebben verteld1, dat hij niet met een zending was belast. Een- telegram" uif" Hongkong- meldt, dat Tsjen Koeng Po, een der vertrouwde lui tenants van Wang Tsjing Wei en vroeger minister voor de industrie in de Kwomin- tang regeering reeds ie Hongkong is aan gekomen. Intusschen meldt de correspon dent van de Yomioeri Sjimboen te Hong kong, op gezag van inlichtingen uit Tsjoeng- king, dat centrael figuren in de Kwomin- tang als Tsjen Li Foe, Tsjoe Tsjong en Tsoe Loe eveneens uit Tsjoenking zijn vertrokken en dat zij, in overeenstemming met Wang Tsjing Wei tot uitdrukking heb ben gebracht tege nde communisten ge kant te zijn. De italiaansche eischen En de Fransch-Britsche samenwer king. Zal Chamberlain te Rome be middelen? De Fransche zaakgelastigde te Londen, Cambon, heeft, naar de diplomatieke re dacteur van Reuter meldt, gisteren zijn gewone dagelijksche bezoek aan het mi nisterie van buitenlandsche zaken ge- brachL Camlon zou de Fransche stelling her- liaald hebben, dat de thans door Italië eeslelde eischen van dien aard zijn, dat Frankrijk hiervoor zelf een oplossing moet vinden. Ofschoon het herstel van de schappelijke betrekkingen tusschen Frank rijk en Italië voor Engeland, als Middel- landscvhe Zee-mogendheid, een belang van de eerste orde is, is er nooit eenige sprake van geweest, dat Chamberlain bij zijn be zoek aan Rome tusschen de twee landen zal bemiddelen. Britsche leringen hebben begrip voor Frankrijks wil, zijn eigen be langen te behartigen en de houding van dit land wordt goedgekeurd. Die Britsche en de Fransche regeeringen staan met el kaar in nauw contact. Het is echter niet uitgesloten, dat de Fransch-Italiaansche betrekkingen bij het bezoek van Chamberlain ter sprake zul len komen, daar het Britsch-ftaliaansche pact nauw verband houdt met iedere drei gende verstoring van den status quo in dc Middellandsche Zee en de territoriale posiiie van Britsch Somaliland een vreed zame oplossing van de Italiaansche eischen wensehelijk maakt. Daarom mag verwacht worden, dat Chamberlain zal aan dringen op een herstel van den vriend schappelijke betrekkingen tusschen Frank rijk en Italië, terwijl hij er op zal wijzen, dit Engeland niet als tusschenpersoon kan optreden voor het overbrengen der Ita liaansche eischen aan Frankrijk. Frankrijk Iran verbreekt de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk. Volgens te Teheran gepubliceerde be richten heeft Iran de diplomatiek betrek kingen met Frankrijk verbroken. Tot dus verre is de reden daarvan niet bekend, Engeland Chamberlain over de defensie In een nieuwjaarsboodschap. In een nieuwjaarsboodschap, gepubli ceerd in het tijdschrift „Home and Em pire", zegt minister-president Chamljerlain onder meer: „Onze gewapende macht veroorlooft ons in den raad der volkeren te zeggen, dat wij, terwijl wij vriendschap met alle vol ken zoeken, hun in ©en geest van rede lijkheid en oprechtheid tegemoet zullen treden, doch geen concessies aan geweld zullen doen. Terwijl wij niet zonder suc ces hebben gewerkt voor de zaak van den vrede, hebben we onze energie tegelijkertijd gewijd aan de bespoediging en de uitbrei ding onzer voorbereidingsmaatregelen, met den steun van het land. Veel moet in deze richting nog gedaan worden maar, om een mogelijken onjuisten indruk, geves tigd door gepraat over vertragingen en leemten, weg te nemen, wensch ik hier aan toe te voegen, dat iwij reeds zooveel vooruitgang met onze bewapening gemaakt hebben, dat wij zoo noodig op het oogen- blik ons zouden kunnen verheffen om onze verplichtingen tegenover onze bondgenoo- ten, ons njk en onszelf 'na te komen". Het personeel der luchtmacht. Het personeel der luchtmacht zal worden uitgebreid van 3000 man tot 10000 in 1942 of eerder. Binnenkort zal een missie naar Australië gaan om er te beraadslagen over plannen inzake de vervaardiging der laatst ontworpen Britsche vliegtuigen In Austra lische fabrieken. Hoewel deze beide mededte'ingen niet van officieele zijde zijn bevestigd, zijn zij in eenige bladen gepubliceerd. Lebouvier heeft losgeld betaald. De ontvoerde bankier te Jeruzalem, Le bouvier, die gisteren is teruggekeerd!, heeft medegedeeld, dat hij losgeld heeft betaald!, waarna de bandietenleider Suleiman hem een i n het Arabisch geschreven pas heeft gegeven, waarmede hrj veilig kon reizen. Stefan Zwelg vraagt naturalisatie. Steafn Zweig, die reeds meer dan vier jaar in Engeland verblijf houdt, heeft hij het departement van binnenlai.idsche zaken een verzoek om naturalisatie ingediend. Polen De Duitsche „Drang nach Osten" Men vreest echter" een cam pagne op de Russische hoog vlakte Onder het opschritt „Onuitvoerbare plan nen" publiceert generaal Sikorski, de oud- premier, in den Kurjcr Warsawski belang rijke berichten over de plannen tot ge- bieasveroveringen, dk. Duitscldand op nieuw zou beramen in Oost Europa. Volgens den generaal zou de practische uitvoering van die ambities op onover komelijk» moeilijkheden en weerstanden stuiten, Na 'o'.m. er op gewezen te hebben, dat het roode leger weinig offensieve waarde heeft,' schrijft Sikorski: „Maar die toestand kan radioaal ver anderen, wanneer Rusland bedreigd wordt door een inval op zi,n gebied door het Duitsche leger. Men kan dan aannemen, dat het roode leger dat het talrijkste ter wereld is en misschien ook een van de best uitgeruste, voorzien van oorlogs materiaal van den aLVreersten rang met discipline zou gel oorzamen aan een oproep der regeering en van het mili taire bevel. Geholpen door de onmete lijke ruimten van Rusland, evenals door de afwezigheid van wegen, zou het een buitengewoon dcoitre ffenden tegenstand kunnen bieden aan den aanvaller, wiens gemotoriseerde divisies zich niet zouden kunnen bewegen in de ruimten, zonder we gen en zonder onderkomens... Op den nationalen grond is het Russische leger, zelfs het bolsjewistische, een ernstige te genstander." Sikorski denkt dan ook, dat de Duitsche militaire chefs een campagne op de Rus sische vlakte zullen vreezen. „Blijven, zoo schrijft hij verder, berekeningen omtrent opstand onder de burgerbevolking, opstand van het leger of separatistische bewegin gen in zekere streken. Alle waarnemers der Russische zason zullen zeggen, dat dergelijke betekenuigetni niet kuunea berus ten op een hechte basis in geval van een inval van den kant van het Duitseh- land van Hitier." Vereenigde Staten De strijd tegen de spionnage. Het Amerikaanscbe ministerie van finan ciën heeft medegedeeld, dat door duizen den inspecteurs van de schatkist scherp wordt gelet op spionnagebedrijvigheïd. Hiertoe is order gegeven nadat Roose velt onlangs den wensch te kennen heeft gegeven, dat krachtige maatregelen tegen spionnage worden genomen. Zuid-Amerika Chilecnsche gezanten treden in massa af. De Chileensche regeering heeft het ont slag barer ambassadeurs in Duitscldand, Spanje, Engeland, Italië, Peru en bij den. Paus en dat harer gezanten in België, Ecuador, Columbië, Uruguay, Panama, Zuid-Slavië, Roemenië, Paraguay en Frank rijk, aanvaard!. Duitschland Doering naar Rome? Tevredenheid in Berlijn over de Italiaansche houding inzake Hongarije. In Duitsche politieke kr.ngen wordt de mogelijkheid van een reis van minister president Goering naar Rome in het einde van Januari besproken. In welingelichte kringen wordt gezegd, aat de geruchten dienaangaande zijn voortgekomen uit een gelijkvormigheid, welke men in Fransche en Britsche kringen wil leggen m de hui dige crisis tusschen Italië en Frankrijk en de crisis tusschen Duitschland en Tje- cho Slowakije, welke is uitgeloopen op de overeenkomst van München. Het schijnt thans, dat men ernstig re kening moet houden niet een reis van minister-president Goermg naar Rome. In Duitsche politieke kringen is men zeer tevreden over de loyale houding ten aan zien van Duitscldano, welke de Italiaan sche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, tijdens zijn bezoek aan Hon garije heeft aangenomen. Men hoopt thans in Duitschland op cl-u ontwikkeling van Hongarije, welke gunstig is ten opzichte van de as Rome—Berlijn. Deze houding van Italië ten aanzien van de vraagstukken van het Donau-ge- bicd schijnt Duitschland te nopen tot een groote dankbaarheid, welke tot uiting komt in de vraagstukken, welke Italië betreffen, De ziekte van Goelibels. De ziekte van Got! Leis volgt een nor- maai verloop. In welingelichte kringen wordt verklaard, dat de zieke aan heter hand is, hij kon naar zijn woning terug' keeren. Men hecht te Berlijn geen geloof aan de geruchten, dal Go»bfcels benoemd zou worden tot ambassadeur te Tokio. Men noemt deze geruchten te fantastisch om er geloof aan te hechten. Dc strijd tegen de r. k. kerk. De Osseivatore Romano wijst er op, dat heidensche plechtigheden in Oostenrijk zijn gehouden onder auspiciën van de nationaal socialistische organisaties ter gelegenheid van het Kerstfeest. Het blad schrijft, dat druk is uitgeoefend op de bevolking om deel te nemen aan de heidensche riten Het blad meldt voorts, dat hij besluit van den minister van binnenlandsche zaken verscheidene beperkingen zijn opgelegd aan het godsdienstonderwijs ia Oostenrijk, in het bizonder is verboden verlof te ver- elenen om religieuze redenen, oven als Ij- sloten i geen emolumenten meer toe te kennen aan priesters, die go Isdienstouder- wijs geven. De Osservatore Romano voegt hieraan toe, dat de kerkelijke autoriteiten bij de bevoegde ministers geprotesteerd Leb ben an dat zij maaLregeein hebben genomei om het godsdienstonderwijs in de parochies te intensifieeren. Tsjecho Slowakije Weer «en Poolsehe stap te Praag. Het Poolsehe .gezantschap te Praag deelt mede, dat de gezant gisteren een stap bjj het Tsjecho Slowaakse!'ministerie van bui tenlandsche zaken heeft gedaan naar aanlei ding van het incident bij MiclialkcAvitsj, waar handgranaten naar Poolsehe grens wachten zijn geworpen. De gezant overhan digde een nota, waarin in besliste bewoor. dingen verklaard woidt, dat de Poolsehe regeering besloten heeft reprcssaillemaatre- gelen te nemen. Men heeft Papre geant woord, dat een inspecteur van politie naar de plaats van het incident gezonden is om een onderzoek in te stellen, en dat maat regelen zouden worden genomen, zoodra de regeering over de rapporten zou be schikken. SIowaken eit Hongaren. Sidor, minister van staal voor Slowakije en hoogste chef van de Hlinkagarde heeft besloten, dat op 31 December te Pressburg een groote betooging door de Hlinkagarde zal worden gehouden. Deze opmarsch der Hlinkagarde heeft ten doel, aldus het desbetreffende offticieel© communiqué, de Slowaaksche broeders te eeren, die geva'lea en gewond zijn in Hongarije eu die hun bloed hebben vergoten onder de kogels en bajonetten der Hongaarsche gendarmes. De Hlinka gaideleden zullen naar de fcer. ken gaan. Zij zullen God smeeken hun steun te verleunen in den strijd ter bevrij ding van alle Slowaken van het Magyaar- sclie juk. De Skodafabrieken. De Skodafabrieken doelen officieel mede, dat het pakket aandeelen, dat vroeger in het bezit was van de Fransche groep Schneider-Creusot, gekocht is door de Anglo Tsjecho-SIowaaksche en Praagsche Credietbank. Een afscheidswoord van Jan Masaryk. Masaryk, tot voor kot gezant van Tsje- cho-Slowakije te Londen, heeft gisteravond een afscheidsboodschap gepubliceerd, waarin iiij met name verklaart: „indien het geen wij te München deden en sindsdien noen, de werkelijke voorbereiding vor men. van een duurzamen vrede, ben ik blij en trotsch, dat mijn land het eerste is ge weest, dat zich een groote opoffering heeft geüoost. Indien dat niet het geval is, beb- be God medelijden met onze zielen". Hongarije Misnoegen tegen Duitschland Inzake de Slowaaksche kwestie. De steun, uclke de Duitsche pers, voor al de „Voelkitt-he Beobaehter", wordt ge geven aan een zekere Slowaaksche actie in de gebieden, welke overeenkomstig hot verdrag van Weenen zijn afgestaan aan Hongarije, heef' te Boedapest een zeker misnoegen gewekt, welke niet ianger ver borgen kan blijven. De officieuse „Pester Lloyd" schrijft: In Hongarije betreurt men, dat aanzienlijke buitenlandsche organen zich zeer partijdig tot spreektrompet maken van deze Slo waaksche propaganda, die, hoewel onzin nig, toch gevaarlijk is. Dit misnoegen wordt nog versterkt door de geruchten, dat Duitschland zou ver langen dat de steden Munkacs en L'ngvar aan Tsjecho Slowakije terug gegeven zul len worden. Hierdoor zou het blijkbaar gemakkelijker worden den autoweg naar de Karpathen aan te leggen. In Hongaarsche kringen verklaart men, dat de grenzen tusschen Slowakije en Hon garije van geen woorde zouden zijn, wan neer Duitschland zijn invloed niet uit oefent op de leiders der Slowaken, diet Hongarije vijandig gezind zijn. De huidige spanning, welke nog ster ker kan worden, is slechts -enkele dagen na de betuiging van trouw van Honga rije aan de as RomeBerlijn, tijdens het bezoek van graaf Ciano aan Boedapest* ontstaan. Italië Italiaansche pers spreekt van nieuwe „provocatie". De bladen wijzen op bet besluit de* Fransche regeering om oen bataljon Sene» galeesche tirailleurs naar Dziboeti te zen den. Zij noemen dit een nieuwe nullelooza provocatie, want, zoo zeggen zij, dat ba taljon Senegaleezen zou, ook al werd het gesteund door nieuwe bataljons of in al lerijl naai Dz.iboeti gezonden schepen, zeker niet een evenlueelen opmarsch van Ita liaansche soldaten, tot staan kunnen bren gen. Het a.s. bezoek van Chamberlain aan Rome. Het programma vnn het bezoek van Chamberlain en Halifax aan Rome, is thans irf groote iijnen vasteesteld. De Britsche ministers zullen 11 fanuari des namid dags aankomen. Des avonds zullen zij aan zitten aan een diner in het Palazzo Ve- nezia, dat door een groote receptie zal worden gevolgd. Op 12 Januari lunch ia het Quirinaal en des avonds een gala voorstelling in de opera. Op den dertienden een bezoek aan den paus. Lunch hij den Rritschen gezant bij den paus. Des avonds een groot diner in de Britsche ambassade Den 14dcn des middags ver trekken de gasten. Gemengd Nieuws Brand op Noorsch schip In de haven van IJmuiden, Gistermiddag te ruim drie uur vertrok! het Noorsche stoomschip „Kom", dat van Amsterdam, waar het aan de Superfosfaat- fabriek lading had ingenomen, op weg was naar Sta vanger, uit de sluizen van IJmui den. t Toen het schip even buiten de pier was, weid plotseling brand aan boord1 ont dekt. De rook sloeg zoodanig uit de luiken, omhoog, dat het zelfs van den wal af was waar te nemen. Men wendde onmiddellijk den steven en meerde in de Buitenhaven bij de zoo genaamde Bijiiggerhaven, achter het fort. Sleepbooten van Wijsmuller hebben zich naar het Noorsche schip begeven om as sistentie te verleenen, terwijl oogenblik- kelijk met het blusschingswerk een aan vang werd gemaakt. De brand was ontstaan in ruim drie* in het achterschip. De sleepbooten waren gisteravond om half zes nog bezig het ruim, waar het vuur woedde, onder water te zetten. Voor de bemanning bestond geen gevaar. De oorzaak van den brand was toen nog niet bekend'. De „Kem" is afkomstig uit Bergen (Noor wegen) en meet 106 ton. Gisteravond om tien uut was men nog steeds bezig met de blussching. Voor de bestrijding van het vuur wordt gebruik gemaakt van vier brandslangen en een groote slang. De blussching kwam voornamelijk neer op het dooven van de smeulende lading, die bestaat uit duizend zakken fosfaat, duizend zakken tapiocameel, vijfhonderd zakken en duizend kisten suiker en 320 ton cokes. Vannacht om één uur liet hel zich aan zien, dat -hét blusschingswerk nog gerui- men tijd zem vorderen; de*rookontwikkeling was op genoemd tijdstip nog hevig. IJeie coartnt waehijnt dagelijks, londering van Zon- en F««iM*gtn. Prijs per kwartaal f 8.franse per peet f 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers"! ets. Abonnement» worden dagelijks aangenomen. Advertenties voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf smr aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór 9 uur, Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. Prija der Advertentien: van 15 regela 1155; Iedere regel meer £0.30; m het Zaterdagnummer 15 regela £180, iedere regel meer f035 Reclames £0.75 per regel IncassokostenScts.; postkwitantieslö ets. 'laneven ^an advertentien bij abonnement zijd aan het Bureau verkrijgbaar» Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentien opgenomen 5 l 030 t/m. 15 woor den, f 0.75 tlm. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent' tot een maximum van 30 woorden. 'e Woensdags: Kleme Adertentien tot25woor den f 0-25, mits vóór Dinsdagavond 0 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentien 11.00, indien niet vóór Vrijdagavond 0 uur bezorgd. PERPIGNAN LUCHON V \REP \1 MV00«£4~- PÓGCERDA OD ORGEL IPOLL OiUMA -BENABARR OLSONA MANRESA LERIDA 5 BIANCA MONT BLANCH FALSET FE LLANDSCHË ZÊËW

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1