Victoria-Water De Nederlandsche vrouw en het Roode Kruis TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Ciïder glas bedolven De taak van het Roode Kruis in oorlogstijd. Leerling-helpsters. Co-ordinatie van den ge neeskundigen dienst. DE GEZONDSTE TAFELDRANK Hr. ms. „Kinsbergen" van stapel geloopen Rechtszaken BINNENLAND Gemengd Nieuws Brand in een timmerfabriek Helpsters van het Nederlandsche Roode Kruis iu opleiding. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft iu 1935 een enorme taak op zich genomen, door "zich in tijd van oorlog te belasten -met de algeheele verzorging van de zieke eD gewonde militairen in het evacuatie- gebied. Een taak, die ontzaglijke eischen van organisatojischen aard stelt, en waar voor o.m., behalve eenige duizenden art sen en gediplomeerde verpleegsters, ook noodig zijn enkele duizenden Roode Kruis helpers (leden der transportcolonnes) en 12 a 14.000 helpsters. In de Augustusdagen van 1938 is toen door het Roode Kruis een beroep ge daan op de Nederlandsche vrouwen, om zich beschikbaar te sfeilen om opgeleid te worden tot helpster. De oproep gold toen tienduizend helpsters. Duizenden vrouwen en meisjes hebben zich toen aangemeld. Dr. II. K. Offerliaus, hoofd van hel Zie kenhuiswezen van het Nederlandsche Roo de Kruis en auctore intellectualis van het mobilisatieplan van liet Roode Kruis, deelt mee, dat het Roode Kruis in Februari 1938 over slechts 750 gediplomeerde help sters beschikte. Na den oproep in Augus tus zijn er eenige duizenden leerling-help- - - stcrs bijgekomen. Gebleken is wel, dat in tijd van oorlog op duizenden en duizenden vrouwen ge rekend kan warden. Over het algemeen is er zeer spontaan op den oproep gerea geerd. Maar deze vrouwen en meisjes moeten een grondige opleiding ontvangen, willen zij, als de nood aan den man komt, als verplegende kracht waarde hebben. En daar is het toch om begonnen. Samenwerking met het Wit Gele Kruis. Het aantal helpsters kan thans op 5000 geraamd worden, wol een geweldige ver betering dus binnen zoo korten tijd. Bo- zendien komen daar nog de helpsters bij, die door het Wit Gele Kruis worden op geleid. Er is namelijk In de spannende da gen volledige overeenstemming bereikt met deze R.K. organisatie in zake de vorming van helpsters ten behoeve van het Roode Kruis. Overeengekomen werd, dat het Wit Gele Kruis helpsters zal opleiden, die oen zelfde examen zullen moeten afleggen, als de Roode Kruis helpsters. De meisjes worden dan door hel Wit Gele Kruis ge öiplomeerd doch in tijd van oorlog wor den deze helpsters onder het Roode Kruis gesleld. Zij worden dan in de Roode Kruis organisatie opgenomen, al blijft het eigen vereenigingsvorband gehandhaafd. Op deze wijze krijgt het Boode Kruis ook weer de beschikking over eenige duizenden gediplo meerde, helpsters. De taak der "helpsters. De helpsters moeten in de eerste plaats opgeleid worden in elementaire verpleeg- kunst. Daarvoor is een helpster-reglement vastgc-sleld. De opleiding omvat ook eer- ste-hulp-bij-ongelukken, maar dit deel van den cursus dient alleen om de meisjes oenig idee te geven van het menschelijk lichaam en zijn functies, alsmede van verschillende ongevallen, bloedingen enz. Het is echter de uitsluitende bedoeling van het Ned. Roode Kruis om de help sters te gebruiken in de ziekenhuizen en hulpziekenhuizem, en hoogstens in een en kelen hulppost van den Luchtbeschermings dienst. De meisjes zulten zich echter nooit 2ïOp straat mogen begeven om daar hulp te verleen en, aangezien het voor jonge vrouwen een onmogelijkheid is, zich esni- gen tijd1 met gasmaskers voor en van gas- kleeding voorzien op straat te bewegen, laat staan hulp te verleenen. Het z.g; eenheidsdiploma is voor de helpsters van het Roode Kruis niet alleen geen vereischte, maar het verwerven ervan zou te veel tijd in beslag nemen, ten l)ER VRIJDAG 6 JANUARI 1939. Ne. 220G3. koste van haar opleiding in elementaire verpleegkunst, waar juist zeer sterk den nadruk op moet worden gelegd. De transport colonnes. Bij het personeel der transportcolonnes ligt de toestand geheel anders. Statutair heeft hiet Roode Kruis te zorgen voor 2400 transporteolonnisten. Op het oogen- blik bedraagt het aantal leden der plaat selijke en mobiele transportcolonnes ca. 4000. Voor de Iransportcolonnes van het Roode Kruis zijn de eischen wat opleiding be treft juist andersom als bij de helpsters. Deze helpers moeten namelijk wel eer ste hulp verleenen op straat en waar zul les noodig mocht zijn. Dus voor hen is het eenheidsdiplorna wel een vereischte en zij kunnen zelfs het diploma van helper nooit venverven, alvorens zij het eenheidsdiplo- ma-examen met goed gevolg hebben afge legd. De voorziening in voldoende geneeskun dig personeel is een punt, dat de voort durende aandacht heeft. Ook voor de hulpposten der luchtbescher mingsdiensten voor de burgerij zijn dok toren noodig. Alen is bezig dit alles te coördineeren. Er" zal aan het Roode Kruis opgegeven worden, welke aantallen men als minimum denkt noodig te hebben, waar na door een centraal lichaam als do Maat schappij ter bevordering der geneeskunde zal worden nagegaan, hoe de verdeeling der beschikbare artsen moet geschieden, om de verschillende diensten te verzeke ren. Wat de gediplomeerde verpleegsters aan gaat, heeft men berekend, dat men in oor logstijd 1100 van deze geroutineerde ver pleegkrachten tekort komt. De helpster is, of ze nu le, 2e of 3e klasse is het moeren doel is 3e klasse niets anders dan bet woord aanduidt: „helpster", en absoluut geen verpleegster. Zij helpen bij de verpleging, ondor leiding van de gediplomeerde verpleegsters en de artsen natuurlijk. Het zijn dus zuiver en alleen hulpkrachten en in tijd van oorlog worden ze op arbeidscontract te werk ge steld en gesalarieerd als leerling-verpleeg ster. Een uniform. In verband met de aanzienlijke kosten, welke de uniformeering van al deze help sters met zich brengt, is onlangs beslo ten tot een vereenvoudiging van het help sters-costuum. Zij krijgen nu een wit mouw- schort en bijhehoorend wit muisje, beide uitgemonsterd met rood kruis. Dit is voortaan het officieele helpster- costuum, het dienstuniform van de help sters, ook voor de hoogere rangen. Een deel van het bedrag van het „tien milde-gevers-plan" zal worden aangewend om in 1939 aan de gediplomeerde help sters 3e klasse het nieuwe helpsters-uni formschort kosteloos te verstrekken. Het artillerie-instroctiescliiji „Van Kinsbergen", voor de Kou. Marine in aanbouw bij de Rofterdamsehe Droogdok Mij„ is gisteren mei goed gevolg fewater gelaten. Het schip in zijn element. I Een arlillerie-instrncUeschip voor de marine. Gistermiddag precies om half vier is van een der hellingen van de Rotterdam sehe Droogdok Alaalschappij te Rotterdam het voor den staat der Nederlanden in aanbouw zijnde artülerie-instructieschip „Van Kinsbergen" met goed gevolg te we ter gelaten. De eebtgenoote van den m: nister van detente, mevrouw E. van Dijk— Wierda veirmhtte de doopceremonicën e nam de laatste beletselen weg. Onder d vele genoodigrb-r bevonden zich o.m. m nister van defensie, dr. J. J. C. van Dijk; vïce-admiraal A. Vos, de burgemeester van Rotterdam mr. F. J Oud, de burgemeester van Apeldoorn, jhr dr. C. G. Queries van l'fford, en de chef van het korps mari niers te Rotterdam, H. F. J. 51. A. von Freilag Drabbe. De „Van KmshergenA' beeft een lengte van 100 AL,-ftc-a breedte-vatt 11.60-M. en een holte vari 5.75 AL Het <-cliip wordt bc-wapuut met vier kanonnen van 12 cAL. en twee dubbcbnitraiL'eurs van 4 rrt.AI Zooals oor de marine gebruikelijk zijn de modernste navigatiemiddelen aan gebracht, terwijl levens een uitgebreide vunrlcidingr-insla'i'atip wordt ingebouwd. De voortstuwing geschiedt door stoomtur- bi les. welke door (le machinefabriek Gebr. Stork zijn vervaardigd Het schip zal nor maal met ten bemanning van 190 kop pen varen. In de ontvangzaal van het directiege bouw van de Droogdok Maatschappij hield allereerst de directeur der maatschappij, de beer A. Knape een toespraak, waarin bij in het bizonder woorden van dank richtte tot mevrouw Van DijkWierda, voor bet feit, uat zij de doopplechtigheid heeft willen doen verrichten. Als bewijs van erkenlclip-lieid bood hij haar een fraaie zilveren drijtschaal met bloemen aan. Minister Van Dijk dankte mede na mens zijn echteepoote voor de vriendelijke woorden van den heer Knape. 'ert-m Aan boord van Hr. Als. „Tromp" bad gisteren dc officieele overdracht plaats van een geluidsfilm-installatie, aangeboden door hel comité „Onze Alarine". Geheel rechts: dc voorzitter van het comité, de heer A. W, P. Aengencnt en de commandant van de „Tromp", kapitein ter zee L. A. C. AI. Doorman. Diner len hove. Van orficieete zijde meldt men ons, dat 11.51 do Koningin gisteren aan Haar disch heeft genoodigd burgemeester en wethouders van 's-Gravenhage en het dagelijksch bestuur van het comité voor de luisterrijke viering van het veertigjarig regeeringsjuhileum van II.AL de Koningin. Air. H. AI. Planten, directeur van het Algemeen Handelsblad. In de gisteren gehouden vergadering van aandeelhouders van het Algemeen Handelsblad N.V. te Amsterdam, is in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer ir. A. Heldring, met algemeene stemmen gekozen tot directeur, de heer mr. H. AL Planten te Wassenaar, direc teur van de Algemeene Nederlandsche ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer te 's-Gravenhage. De nieuw benoemde direc teur zal mot ingang van 1 Maart a.s. zijn functie aanvaarden. Wat doet de gemeente Den Haag voor den Haagschen bestuurdersbond? Het (a.r.) Tweede Kamerlid, de heer Amelink, heeft aan den minister van so ciale zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat voor den llaagschen bestuurdersbond een pand zal worden ge bouwd, waarvoor genoemde bestuurders bond den grond en de materialen heeft te bekostigen doch de loonkosten door het rijk en de gemeente 's-Gravenhage zul len worden betaald? 2. Is het juist, dat behalve een deel van het werk, dat uitgevoerd zal worden door jeugdige wcrldoozen ter bevordering hunner vakkennis, dit pand zal worden gebouwd in 40-urige werkweek door vol slagen arbeiders, onder de bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor het bouwbedrijf, ook voor wat de hoogte der loonen betreft? 3. Is het juist, dat in dit gebouw ge vestigd zullen worden behalve stempello kalen voor „modern" georganiseerde work- loozen, kantoren van de sociaal-democrati sche vakbeweging en lokalen, bestemd voor liet sociaal-democratische jeugdwerk? 4. Indien deze vragen bevestigend wor den beantwoord,wil de minister dan de motieven mededeelen. op grond waarvan de overheid de betaling dor loonen voor den bouw van dit gebouw voor haar reke ning heeft genoiu'n? Mr. J. O. A. Everwijn overleden. Gistermiddag is ten zijnen huize te Noord- wijk plotseling ov?rleden, mr. J. C. A. Everwijn, oud-gezant van Nederland te Washington. Air. C. .T. A. Everwijn, die den leef tijd van 66 jaar bereikte, heeft op ver schillende belangrijke poslen den lande ge diend. Een optocht van verhuiswagens. Als j rolest tegen hel Telmis voor On- beliuïsden, te 's-G ra ven trage, dat zijn per soneel minder salaris zou betalen dan an dere verhuisondernemers, is in eorr ver gadering dier ondernemers indertijd be sloten om een demonstratie te houden. De vergadering waarin dit besluit is ge nomen, stond onder voorzitterschap van den heer Joh. v. d. Westen. Er is toen een optocht van meer dan 40 verhuiswagens beplakt met reclatnepapier door de stad gereden, zonder dat daartoe vergunning van burgemeesters en wet houders was verkregen. Genoemde heer Van Westen kreeg, als leider van dien optocht, een procesver baal, on is gisteren door den kantonrech ter tot f5.boete, subs. 5 dagen hech tenis, veroordeeld, met vernietiging van de in beslag genomen pamfletle. Vrijgesproken van len laste gelegde belecdiging. Dc rechtbank le Amsterdam heeft giste ren uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den ambtenaar bij den telefoondienst te Amsterdam, H. II. AL, die er van werd verdacht, dat hij aan den burgemeester van Naarden en aan den gemeente-secre taris van die gemeenten anonieme bc- b'cdigende brieven had gestuurd. Ver dachte ontkende. Dc rechtbank achtte het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd en sprak den verdachte vrij. De officier van justitie had tweemaal drie maanden gevangenisstraf gevorderd. Broeiing vermoedelijk dc oorzaak. Hedenavond legen 10 uur is te 's-Gra venhage een brand uitgebroken in de op slagplaatsen van de 'N.V. Ilaagsche hout handel en timmerfabriek Gebr. van Alal- sen aan de BinckhorsUaan no. 153. De brand, die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, vooral met het oog op den grooten voorraad1 hout en houtafval, was door de motorspuit van het bureau Rijs- wijkscheweg vrij spoedig gebluseht. Het terrein bevindt zich vlak achter het kasteel de Binckhorst aan de overzijde van den Dwarsweg, doch voor het kasteel, dat een van de meest bekende oude monumen ten van de residentie is, behoefde geen gevaar te worden gevreesd. Vermoedelijk is de brand door broeiing ontstaan. De schade bleef beperkt tot een betrekkelijk kleinen slape! timmerwerk. De nablussching geschiedde met de noodige zorgvuldigheid. Er was in de afgelegen omgeving uiter aard weinig belangstelling. Vier gewonden. in den glashandel van de firma G.Boone aan de St. Alariastraat te Rotterdam is gisteren, zooals wij reeds meldden, eon zeer merkwaardig ongeluk gebeurd, waarhij vier arbeiders snijwonden hebben opge- loopen. Wij vernemen omtrent dit ongeluk nog bet volgende: ln het magazijn van den glashandel, waar groote hoeveelheden glasruiten liggen of staan opgeslagen, stond onder meer ook een rij zeer groote winkelruiten van zwaar spiegelglas. Er stonden twintig ruiten ach ter elkaar en eenige mannen hadden op dracht om juist de twintigste ruit acliteir de andere negentien vandaan te halen. Daartoe was voor de rij glasplaten een dubbele ladder geplaatst, waarop stonden, de 17-jarige J. Pelgrim uit de Assendelft- sliaat en de 25-jarige A. E. Roubos uit Dordrecht. Deze twee moesten de achterste ruit wegschuiven, terwijl twee andere bedien den de voorste negentien wal lieten over hellen. Deze heiden, die op den grond stonden, de 44-jarige W. J. Stijger uit Overschïe en de 22-jarige M. C. van den Bosch uit de Eerste Pijnackerstraat, lieten de stapel echter to ver naar voren overkomen, waar door zij dn partij ruiten niet meer konden, houden. Met een helsch lawaai sloegen de groote ruiten tegen den grond aan gruzelementen, in hun val ook den ladder met de twee mannen meesleep-end. Dezo beiden vielen midden in de scherven. Da beide mannen, die op den grond stonden, kwamen echter onder het brekende glas terecht. Alle vier personen kregen een aan tal vrij ernstige en diepe snijwonden oven het geheele lichaam. Zij zijn per auto van den geneeskundi gen dienst overgebracht naar het zieken huis aan den Coolsingel, waar drie van lien zijn verbonden. Deze' konden daarna naar huis worden vervoerd. De vierde man, Roubos, echter, die d'en zwaren stapel op zich had gekregen, klaag de over inwendige pijnen. Hij is in het ziekenhuis ter observatie opgenomen. De negentien ruiten zijn lofaal versplin terd'. De schade bedraagt eenige honder den guldens. Villa le Nieuw Helvoet afgebrand. Gisternacht om ongeveer twee nur is, door tot nu toe nog onbekende orzaak, brand uitgebroken in een houten villa, toebchoorendc aan den beer Klop, aan den straatweg te Ni«uw-HeJvoot. De villa brandde tot den grond toe af. Van den inboedel kon niets worden ge red. De schade wordt door verzekering ge dekt.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 5