EERSTE BLAD. i Dinsdag 101 Januari 1939 Franco strijdt aan twee fronten No. .22066 tedere tegel meer f 0.30; la het Zaterdagnuramer Memeigebied Polen Engeland isnemarken Gemengd Nieuws Hoe een Brit zijn vrouw uit Rusland haaide 91ste Jaargang. Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LftWGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Oe regeeringstroepen hebben succes biet hun tegenoffensief aan het Estramadura-front. HET OFFENSIEF DER REPUBLIKEINEN IN- ESTRAMADURA Het grensincident te. Munkacs Sovjet-Rusland-jen - Japan.. De toestand in China De rei' in Chamberlain naar Rome Maatregelen voor de lucht bescherming Duitschland Nat. soc. spionnage Vereenigde Staten De neutraiiteitswet Lick luuuiil icisclujm itieimt- londenng van Zou- eo Feestdagen, Prijs pet kwartaal f 2,—; franco per poet 2.50. Prijs per week: 15 els. Af?on derlij Se Hammers 4 cte. Abonnementen worden degelijks aangenomen. Advertentiên voor het eerstvolgend num mer moeten vóór. elf uur aan het Bureau bezorgd zyn, 's Zaterdags vóór 1* uur. Een bepaalde plaats van adverlentiën wordt niet gewaarborgd. Prtf* der Ad verten tién: van 1rebels 11 ,\V, f -LBO, iedere regel meer *f(X35 Reclames f 0.75-per regel. lacaBsakostenS ets.; sclames f0.75-per istkwitanties 15 ets. "Tarieven van adrertentieri by abonnement iijd aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Adrertentiën opgenomen i 0.50 tfnu 15 «oor den,*! 0.75' t/ra. 25 woorden. Elk woord meer 6 cent tot een maximum van 80 woorden. *s Woensdags: Kleine Advertentlën tot 25 woor den f (X25, mits \6ór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën 11.00, Indien niet v66r Vrydagavond 6 uur bezorgd. Nog voortdurend worden door de beide partijen in den Spaanschen burgeroorlog successen gemeld. Franco komt goed voor uit in Catalonië nu zijn troepen de Segre zijn overgetrokken. El liter hebben de re geeringstroepen hem in Estremadura nogal roet in het eten gestrooid, door hun. af leidingsoffensief, waardoor hij zijn be schikbare strijdkrachten over twee- fron ten verdoelen* moet. Ook hier heeft de ■Overtocht over een rivier, n.l. de Zujar, een belangrijken invloed op den strijd' ge had'. Op twee plaatsen zijn de republikei nen over de rivier getrokken, waardoor zich een sterk-offensief, langs het industrie- spoor van het Pennaroya-mijngebied' heeft ontwikkeld. De aanval heeft zich thans in vier richtingen ontketend-, F>f front ten Noorden van Cordoba is steects een der minder sterke van Franco geweest, "wanneer deze .een offensief ont ketende kon men er steeds op rekenen, dat de republikeinen de kans waarnamen, in Estremadura een afleidingsoffensief te be ginnen. Op 28 Juli j.L zuiverden de nationa- len den zak bij Don Benito, rukten in de richting van Almaden op, maar moestem dit pogen staken, na Cabeza del Buey te hebben ingenomen; zij verbeterden huil positie tot over de Zujar en konden de spoorwegverbinding tusscben Cordoba en Badajoz herstellen. Sinds Franco in Catalonië een voor sprong gekregen heeft, boeken de republi keinen aan het Cordobafromt eveneens suc ces. Valsequilio was, het eerste uitgangspunt; sindsdien is het republikeinsche front uit gebreid' tot over do rivier de Zujar. Twee colonnes trekken deze rivier over in de richting van den straatweg naar Castuera; twee andere colonnes richten zich Zuidwaarts, omsingelen Penarroya en trachten stelling te nepen op de heuvel kammen van de Sierra de los Santos. Een derde colonne beweegt zicli in de rich ting van Espiel, zoodat de geheele bewe ging een weloverwogen plan inhoudt. Men verwarm hier niet in deze streek de industriesporen met die van de gewone hoofdspoorweg. Het Industriespoor is ge deeltelijk in handen der linkschen; de Vi tale belangen der rechtsohen wordein hier door ernstig geschaad; zoodat men ver wachten kan, dat Franco wel liet een en ander- zal moeien missen van het Cata- laansche front hetzij vliegtuigen of man schappen, om den republikeinschen op- marsch te stuiten. Berichten van regeeringszijde meldden gisteren, dat het republikeinsche leger van Miaja de stad Azuaga, op ongevem 60 mijl ten N.W. van Cordoba, had bezet. In den sector van Fuentc Ovcjuna had den de aanvallende troepen hun druk ver hevigd in hel Noord-Oosten en den greep om Penarroya vernauwd. De regcenngs- eolonnes ontplooien zich waaieisgewijs, waarbij zij een aanval deden, tegelijkertijd op de rechter en de linkerflanken van den tegenstander in dezen sector. De reclit- schen hebben talrijke versterkingen in d<e sectoren van Astuera en Gabeza de Buey teneinde hardnekkig het terrein te verde digen, dat in Augustus jJ. door hen ver overd werd. In de richting van Almaden zetten de regeeringstroepen den aanval op Monterrubio voort. Reübtsche troepen en Guardia Cïvil wer den in allerijl teruggetrokken uit La Linea, Algedras en Tarifa. Zij werden naar Sevilla gedirigeerd op weg naar het front in Es- tramadura. Tot dusver is nog geen bevestiging ont vangen van de berichten, volgens welke verste.rkiogen uit Marokko naar Spanje ge haald zijn. Nadere berichten melden, dat de rechter vleugel van het lihksdhe leger zidh meester heeft gemaakt van Monterrubio en van de toegangswegen naar Clastuera een belang rijk knooppunt van straat- en spoorwegen in de provincie Badajoz. De linkervleugel, die in Z.W. richting oprukt, heeft niet al leen Azuaga ingenomen, doch orik de toe gangswegen tot Valverde en de strategische stad LJerena bezet. In het communiqué der regeering wordt verklaard, dat de regeeringstroepen aan het front van Estramadura, na het verzet van den vijand te hebben gebroken, ver der oprukken in de richting van Monler- rubio de la Serena en Azagua en den Rio del Loro reeds gepasseerd zijn. Zij heb ben zich meester gemaakt van belangrijke Stellingen, o.a. van den heuvel Picuda, waar zij talrijke krijgsgevangenen maakten. Aan het Oostelijk front werden in den sector van Artesa de Segre alle aanvallen der opstandelingen afgeslagen. De aanvallen vpn don vijand in_ het Zuidelijk deel van ditfrorit werdén 'eveneens vérijdéd'. Bet Catalaansche front Intusscben gaat ook de rechlstfie op ine rscth nog steeds voort. Gisterochtend hebben de troepen van Franco het dorp Mollerusa, aan den weg van Lerida naar Cervera bezet. De spoorlijn van Lerida naar Barcelona is thans over een lengte van 25 K.M. in rechtsche handen. Bombardementen. Berichten uit Barcelona maken melding van een aantal bombardementen door vlieg tuigen der rechtschen. Een vijftal Savoia- vüegluigen hebben gisterochtend om half twaalf de buitenwijken van Carthagena be stookt, waarbij 10 personen werden ge wond. Eveneens hebben vijf Savoia-loestel- len des ochtends om negen uur de haven wijken van Barcelona gebombardeerd, waar bij 6 dooden (onder wie een Cngelschen machinist) en 20 gewonden werden geteld. Rcchtsche bombardementen te Tarragona en Reus maakten 5 dooden eti S gewonden Een Reuter-bericht meldde gisteren, dat Franco thans de geheele controle over do Urgelvlakten heeft. In het rechtsche legerbericht wordt ge zegd, dat de ran dé hruggehoofden bij Lerida oprukkende troepen den laalslen „zak",, die nog in handen der linkschen was, weggewerkt hebben, Torresgrosa, Bel- lock, Alamus, Palau de Anglesoh| Sidi- nmnt en Fondanella werden bezet. De Reutercorrespondeot heeft de Noorde lijke sectoren van bet Catalaansche front bezocht en vastgesteld, dat het daar betrek kelijk rustig was. Er waren geen rechtsche vliegtuigen te zien. Italiaansche troepen. Alle berichten uit republikeinsche bron over de aanwezigheid van buitenlandsche troepen in het rechtsche leger en met name de 62ste divisie worden tegenge sproken. In de rijen van het rechtsche leger ba- yinden zich geen andere vrijwilligere dan. die openlijk bekend- zijn, verminderd met dé 10.000, die op gracieuze wijze zijn ge repatrieerd'. Fan „zeer bevoegde" zijde wordt mede gedeeld, dat de sterkte der Italiaansche troepen, die deelneineri aan hét offensief in Catalonië niet grooter is dan 16.315 man op een totaal' van 352.000 man. Het on der bevel van den Itaïiaanschen generaal Gambara staande legerkorps der „pijlen" omvat vier divisies; dé Zwarte, de blauwe en de groene pijlen 'en de divisie Lattorio. De Spanjaarden zijn in 'Al deze vier divi sies in de meerderheid'. Het aantal ftaliaansche jacht- of bom- bardementsvliegers bedraagt 90 tot 110 op meer dan 700 Spaansche vliegers, waar nemers en werktuigkundigen. In een officieel communiqué uit Rome wordt medegedeeld, dat) de verliezen der Italiaansche luchtmacht in Spanje op 1 Januari 1939 72 jagers,' 9 bommenwerpers en 2 verkenners bedroegen. Op denzelfden datum bad de luchtmacht der legionnaires volgens hét communiqué 834 vijandelijke vliegtuigen, henevens 2 luchtschepen en een kabelballon neerge haald1 DOOR DE REPUBLIKEINEN HEROVERD I InaTIONALEN ALMADEN CASTUERA MALPARTIDA DEL BUEY - ALMORCHON ZALAMEA HKSUERA MONTERRUBIO peraledo CAMPILUO f S' ft HINOJOS el viso MAGUILLA UWWtilUJ%u s noria GRANJ HORREHERMOSA BERLANG "AZUAGA SGRANJUELA POZOt - PENARROY, EBLÖNUEVO >-S,S*«4 VitalANUEVA VALVERDE .MALCOCINAPO VILLAHARTA CVEJO SPOORWEGEN INDUSTRIE SPOOR (secs) aanvalsrichting DER NERU3UXEINEN Een neutral* zone ingesteld. De Hongaarsche en Tsjecho-Slowaaksche deskundigen, die te Muhka.cs in gemengde commissie vergaderen, om het jóngste in cident te regelen, zijn tot -een overeen stemming gekomen over het afpalen van een nieuwe grenslijn, t|eze lijn zal buiten do heuvels, welke Munkacs beheerschen loopen. Bovendien zal voorloopig een neu trale zóne tusschen béide landen in het leven worden geroepen. De gevangenen zullen worden uitgewisseld. Visscnerijvergunningen der Ja pansche vissclicrs worden niet verlengd. Het Japansche ministerie van buitenland- sclie zaken, heelt van de Japansche am bassade te Moskou vernomen, dat niet tegenstaande de onderhandelingen over het visscherijverdrag worden voortgezet, de Sovjet-Russisclie regeering alle vissche- rij-vergunningen voor Japanners, welke 1 Februari a.s. ten einde loopen, niet zal verlengen. Van Japansche zijde is gepoogd dit be sluit te doen intrekken, doch dit is niet gelukt. Wang Tsjing Wei handhaaft zijn inmiing. Wang Tsjing Wei heeft, volgens een Reuter-bericht uit Tokio, iu een brief uit eengezet, dat volgens zijn meening China thans in een gunstige positie is om le onderhandelen, nu de steun van Groot Briitannië, de Vereemgde Staten en Frank rijk merkbaar wordt. Na verklaard te hebben, dat de vrede in zicht zou zijn,-wanneer Japan zich zou rcaliseeren dat China niet door de kracht van wapenen onderworpen kan worden en dat bet Verre Oosten niet onder de hege monie van Japan kan worden gebracht, si. hrijft Wang, dat uit de Japansche ro- pooringsve!klaring van 22 December 1938 blijkt, dat.Japan lot een juist inzicht is gekomen ten aanzien van China. Vorming van ecu corps bruin hemden. De leider der Duitschers in het Memel- gebied-, Neumann, beeft last gegeven tot de vorming in het Memeigebied van oen coips brninhemden, groot 20.000 man, ge lijk aan de Duitsche S.A. Thans is de Duitsche taal in het Memel- gebied' gelijkgesteld aan het Litausch. De besprekingen van Beek jnct Hitler. In Poolsehe regeeringskringen toont men zich zeer voldaan over de reis van Beek naar BeicLtesgaden. Het schijnt evenwel, dat geen definitieve beslissingen zijn ge nomen. De algemeene besprekingen hebben de „overdr-ven geruchten" inzake de Duit sche bedoelingen in Oost Europa niet be vestigd, hetgeen er op schijnt te wijzen dat Hitier Beek zekere verzekeringen heeft gegeven inzake de regeling der zaken in Oost Europa. Over het algemeen hebben de bespre kingen doen vaststellen, aldus verklaart men in welingelichte kringen in War schau, dat de betrekkingen van goede na buurschap, welke in 1934 tot stand zijn gekomen ,de grondslag blijven .vormen voor de betrekkingen tusschen beide landen en dat 'de* crisis van Tsjccho Slowakije geen invloed ten kwade heeft op de normale ontwikkeling der betrekkingen. De besprekingen dienen voor namelijk om terrein te ver kennen. - Ten aanzien van de reis van Cham berlain en Halifax naar Rome, schrijft de diplomatieke correspondent van Reu ter o.W. het volgende: Het zal meer gaan om een exploratie dan om onderhandelingen. De ministers gaan zonder vooropgezette denkbeelden naar Rome, en hebben geen formeele agen da. Wat de FranschItaliaansche betrek kingen aangaat, er is geen sprake van een Britsche bemiddeling. Een verbetering der atmosfeer tusschen Parijs jn Rome zou verwelkomd worden te Londen, doch dit brengt niet mede, dat er op het oogen- blik eenig voornemen bij Ciiamberlain be staat om tusschenbeide te komen. Er is volkomen overeenstemming in deze aan gelegenheid tusschen Parijs en Landen. Wat Spanje betreft zullen de Britsche ministers waarschijnlijk duidelijk maken, dat Groot Brittannië aanzienlijk belang hecht aan een uitvoering van de Italiaansche belofte om de Spaansche integriteit volledig te eerbiedigen. Rechten van oorlogvoerenden zullen niet toegekend worden zonder uit voering van het plan betreffende terug trekking der buitenlandsclie vrijwilligers. In hoofdzaak echter zullen de besprekingen gaan over de zaken, die Mussolini zelf te berde zal brengen. Hitveering in versneld tempo. Gisteren heeft minister Anderson, verMa- ringen afgelegd betreffende bescherming- maatregelen tegen luchtaanvallen. Tot aan de Septembercrisis had zijn de partement gewerkt volgens een zeker tijd schema. waarbij sommige zaken tegen 1941 voltooid moesten zijn, o.m. het voor zien in een groote hoeveelheid brand blusclh- materiaal voor het bestrijden ran branden tengevolge van vliegtuigaanvallen. Tenge volge van de versnelling tot omstreeks eind 1939 zal de uitrusting, die eerst eind 1941 gereed moest zijn, in hoofdzaak einde van dit jaar gereed zijn. Sprekende over de bescherming tegen granaatscherven, zeide Anderson dat het van essenlieel belang is, dat er aan gewerkt wordt om een maximale bescherming daar tegen zoo spoedig mogelijk te verkrijgen. „Wij gaan bij onze werkzaamheden uit van de veronderstelling, dat er oorlogsge vaar beslaat binnen betrekkelijk kor'en tijd. maar dat beteckent niet, dat wij oor'og ver wachten. Werkelijk, er is sleclils één ma nier om de burgers te beveiligen en dat is een oorlog te voorkomen. Ons doel moei zijn om, wanneer er een oorlog is, daaruit met zoo min mogelijk letsel voor de natie zegevierend te voorschijn te komen". Geen verspilling van hout. De vrouwelijke afdeeling van de nationaal socialistische partij heeft er bij de Du t- sche Lu'S'-rouven op aangedrongen zuinig te zijn met hel gebruik van brandhout. „Hout," zoo zegt een officieoic medetlee- ling, „is me! alleen een belangrijk ma teriaal, als brandstof, voor bouwdoelein den en nmubels, maar ook ais basis voor de vervaardiging van synthetische ben zine, kunst .ijde, papierpulp, Ideeren en zelfs van voe hngswaren." Den Duiisclicn vrouwen vvmdt daarom verzocht zuimg te zijn met brandhout hij hef aanmaken van kachels en hun wordt aangerauen gein nik te maken van vuur- aaninakers, die Uit hars heslaan Gebrek aan koffie. fn vole gevallen waren de Bcriijnsche winkels gisteren zonder koffie en moest den huisvrouwen meegedeeld worden, dat voor morgen geen nieuwe voorraden zou den aankomen. De officieele verklaring voor bei tekort is, dat dit veroorzaakt is door moeilijkheden in de ruilovereen komst met Drm'ië Bijgevolg zal voor het eerste kwartaal van 1939 slechts 3/i van de normale hoeveelheid koffie voor ver koop aan het publiek gebrand worden, Geheime microfoons werden gc- brnikt. De Daily Herald meldt uit Kopenhagen over do onthullingen welke het blad heeft gedaan over epionnage door nationaal so cialisten, dat d» gearresteerde advocaat Pontoppidan dooi middel van microfoons, de gesprekken van Duitsche vluchtelingen afluisterde. Lenige jaren geleden had oen commissie gelden bijeen gebracht voor de inrichting van een lokaal, waar de Duit sche emigranten elkander konden ontmoe ten. Toevallig was een verdieping vrij van een gebouw aan het Raadhuisplein, waar ook de advocaat zijn kantoor had'. Deze werd gehuurd. De vluchtelingen kwamen er bij elkaar om hun vraagstukken te bespreken én te praten over de familieleden dto zij in Duitsehlana hadden achterge laten en de behandeling, die zij er van de naiionaal socialisten ondervonden. Terwjfi zij spraken, luisterden de advo caat en zijn vrienden, naar thans wordt beweerd, door middel van een luidspre ker. Het instrument was* verbonden met ge heime microfoons, welke de advocaat in de groote zaal van de club had geplaatst], Tegengestelde moties ingedknd in Huis van Afgevaardigden. Voor- sn te-gensiauders van de iicu.'iaii- teitswet hebben bij het presidium van het Huis .van Afgevaardigden moties ingediend, welke van tegengestelde strekking zijn. De democraat Faddis en dc republikein AU vragen opheffing der wel, terwijl de democraat Ludlow en de republikein Knul- son vragen een embargo op wapenen af te kondigen, niet alleen met betrekking tot oorlogvoerenden, doch ook iu vredes tijd. Er worden verschillende bijeenkomsten; gehouden, waarin het voor en tegen van een embargd worden uiteengezet. De commissie, welke voor de opheffing van een emcaigo op wapens is, heeft verklaard, dat „een embargo op voor da Spaansche republiek bestemde wapens te kort doet aan het doe! der neutraliteit, daar Franco er door wordt bevoordeeld. De s.s. boodschap van president-Roosevelt. Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat president Roosevelt in de boodschap, over de landsverdediging zal vooretellen 360 miJlioen dollars te bestemmen voor den houw van nieuwe militaire vliegtui gen en meer dan 41 mil li oen voor on geveer 900 voor de marine Jrestemde toe stellen. N» een scheiding van vijf jaar weer bijeen. Gelukkige terugkomst in Engeland. Men hoeft nu niet meer te vertellen, dat de Engelschen geen gevoel voor ro mantiek hebben. Zelfs in dezen modernen tigd, waarin de romantiek slechts af en toe een kans krijgt, heeft een Engelsch- man bet gepresteerd' om do aandacht van de wereld op zich ie vestigen, .door een liefdesdaad te volbrengen, waaraan vrij groole gevaren verbondon waren. Ilij was vroeger als ingenieur werkzaam geweest in de Sovjet Unie, doch vijf jaar geleden, toen hij na een verblijf in Engeland wil de terugkeeren, werd hem daartoe geen vergunning verleend. Hij was in Rusland met een Russische vrouw getrouwd, doch deze werd evenmin toestemming verleend' om het land te verlaten, teneinde in En geland, waar baar man intusscben een andere betrekking had gevonden, te gaan wonen. Vijf jaar duurde de seheiding. Toen nam de Britsche ingenieur, Brian Grover, een kloek besluit. Daar alle pogingen om zijn vrouw langs den ambtejijfcen weg te- be vrijden, geen resultaat hadden, zou bij het langs een anderen weg probwavn. Hij leerde vliegen. Zoodra bij zijn brevet behaald bad, kochl hij een klein vliegtuig en daarmede vloog hij via Finland naar Rusland. Bij zijn daling verklaarde hij open lijk geen papieren bij zich te hebben era siechts te zijn. gekomen om zijn vrouw af le halen en moe naar Engeland to nemen. Grover werd drie weken lang in de go- rangenis gehouden en verscheidene malen duchtig aan den tam] gevoeld, doch hij liet zich niet van zijn stuk brengen. Zelfs de Britsche rc-geexing bemoeide zich ten slotte met het geval en toen was het lood' spoedig geleden. Hij kreeg vergunning om met zijn vrouw Sovjet Rusland te verla ten, doch zijn toestel weid verbeurd' ver klaard, omdat hij zonder vergunning op Russische» bodem was geland. Thans is het echtpaar in Engeland aangekomen en ziet Grover zijn stoutmoedige poging be kroond' met een gelukkige hereeniging. De Britsche ingenieur Grover met zfjn Russische vrouw ïleaju na hun aankomst int Londen.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1