lllwmiia Laatste Nieuws f' Rechtszaken Ex-notaris wegens verduistering veroordeeld Familiedrama in de hoofdstad Gemengd Nieuws van de „Wiihelmina Goedkoop" Verwachting Verduistering van tien mille BINNENLAND Ijsbergen in bet Usseimeer BUITENLAND Chamberlain en Halifax te Genua Handel en Bedrijf Burgerlijke Stand De buitengewone hitte in Australië Een geheime zender Brand in het gesticht „Koningsiust" Beurs van Amsterdam. Luchtvaart Boksen Moeilijke vaart door het ijs De reis Oneerlijke meter-opnemer se»;,. Sport 67. 217. H7,e 307, 107.- 210 1497, 857,- 67, 435 42 251 203 231 47» 13 7» 15»/» 147, 15 7» Clemente straf opgelegd. Het Amsterdamsche gerechtshof heeft vanmorgen arrest gewezen in de straf zaak tegen den ex-notaris Van H., uit Hoorn, die een belangrijk bedrag ten. na deel© van oen cliënt heeft verduisterd. De rechtbank te Alkmaar had hem tot één jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het gerechtshof verminderde, in ver band met den Iioogen leeftijd van ver dachte, de straf tot zes maanden en bracht de geheele preventieve hechtenis, die eveneens zes maanden bedraagt, in mindering, zoodat verdachte onmiddellijk in vrijheid werd gesteld. Bewogen rechtszitting waarin de officier zes jaar eiseht wegens doodslag. Op 19 Augustus jLJ. speelde zich in de Koestraat te Amsterdam, een familiedrama af, waarbij een 3t-jarige vtouw, een moe der van vier jonge kinderen, het leven ver loor. De vrouw leefde gescheiden van haar man en op 19 Augustus was zij haar in boedel aan hel verhuizen. Tegen twaalf uur verscheen haar man, een 35-jarige fabrieksarbeider, die elders woonde. lie arbeider slapte op zijn vrouw toe, een korie woordenwisseling volgde en plot seling trok hij oen groot mes. De vrouw gilde, de man slak haar zonder zirih ©en oogenblik te bedenken, het moordende wa pen in bals en borst. De broer van de vtouw snelde op dat oogenblik de trap af, greep een stoel en sloeg den woesteling op het achterhoofd. De klap bracht hem tot bezinning. Tegen een toegeschoten buurvrouw liep hij-, „lk heb mijn vrouw gestoken, ik ga naar de politie". Hij liep de straat uit, nadat hem zijn mes was ontnomen. Op de Nieuw© Markt gekomen meldde hij zich bij een daar surveilleerenden agent aan met de mededeeling„Ik heb mijn vrouw verwond, noem mij maar mee". D© vrouw bleek hoogst ernstig verwond te zijn, enkele oogenblïkken na den aan slag overleed1 zij aan verbloeding. Vandaag stond de man terecht voor de Amsterdamsche rechtbank wegens doodslag op zijn vrouw. De man maakt een zeer zcnuwachligen indruk. Hcrhaaldeiijs barst hij tijdens het getuigenverhoor in tranen uit, vooral wan neer zijn huiselijke omstandigheden en zijn kinderen ter sprake worden gebracht. „Mijn vtouw is van mij weggeloopen. Ik ben dol op mijn kinderen, maar ik miocht ze zelden of nooit zien." Toen werd ik woest en kocht een mes, ik dacht: „Als ze me weer dwars zit, geef ik haar een haal over haar gezicht. Maar ik heb haar nooit willen dooden." De stemming in de buurt ten opzichte van verdachte is verdeeld. Een buurvrouw, the als getuige wordt gehoord, windt zich zoo op, dat zij flauw valt. De consternatie in de rechtszaal wordt nog geaccentueerd door een hevig gegil op de pubieke tribune, waar een vrouwelijk familielid van de getuige ziet, wat zich voor het getuigenhekje afspeelt. Tegelijker tijd barst de verdachte in snikken uit. Wanneer de gemoederen weer wat zijn gekalmeerd, wordt het getuigenverhoor voortgezet. Een nieuwe scène speelt zich af bij het verhoor van de moeder van de vermoorde vrouw. Het oude menschje vertelt huilen de, dat de verdachte zoo slecht voor zijn vrouw was, dat hij haar mishandelde en dat zij daarom met haar kinderen was weggegaan om een kamer te betrekken in het huis waar ook zij getuige woont. „En ontving zij daar een zekere R.?" wilde de verdediger weten. De aandoening van de hoogbejaarde ge tuige slaat bij deze vraag om in woede „Nee, meneer," roept zij uit, „mijn doch ter was niet slecht, de menschen beschul digen er maar op los, ze zeggen zooveel.' Dan wendt zij zich tot den verdachte „Daar zit de dader, bij vermoordde mijn dochter..." Zij wil naar de verdachtonbank todoo- pen, maar twee veldwachters nemen de opgewonden getuige tuoschen zich in, kal- meeren haar en brongen haar naar de ge tuigenbank... Dan komen er nog ©enige getuigen a decharge vertellen dal er aan de vrouw wet bet een en ander ontbrak, de ruzies m het huisgezin zouden haar schuld zijn geweest. J In bet psydbiatrisdh rapport slaat ook, dat de vrouw het met de huwelijkstrouw met erg nauw nam, waardoor verd. hevig opgewonden werd. Toch wilde hij liet steeds weer goed maken met zijn vrouw terwihe van de kinderen. De sleten heeft hij naar het oordeel van de dokters, in een bui van blinde woede toegebracht. Verdachte heeft, volgens den offficier van justitie zeer zeker zwaar geloden, wat tot mildheid mag stemmen, hoewel het feit hoogst emslig is. Hij heeft zidh vergre pen aan het hoogste goed, het Ieren van een mensoh en ook dat moet in de straf maat tot uiting komen. Wegens doodslag vorderde de officier een gevangenisstraf van zes jaar. De verdediger, mr. P. J. Vos, vroeg de rechtbank de uiterste clementie te willen betrachten. Vonnis 25 Januari. Harderwijker boot terugekeerd. Hoog water in het Binnen-IJ. Gistermiddag tegen half vier in een tlne- laJ motorschepen uit Nijkerk en Amers foort, de küppenmolor „Dankbaarheid" uit Amersfoort, de „Vertrouwen" van den beui(schipper Kos uit Huizen en de „Jo hanna" van den beurtschipper Heimensen uit Nijkeik, de Oranjesluizen te Sdhellitig- woude gepasseerd. Nadat de schepen ongeveer vier uui in het ijs hadden vastgezeten, slaagden zij erin Amsterdam te bereiken. De Harderwijker boot van de HoUand- Veluwe lijn was gistermorgen om ongeveer aölit uui uit Harderwijk vertrokken, doch deze kon niet door het ijs heenkomen en. is daarom naar Harderwijk teruggekeerd. Het water op het Binnen-IJ is op het oogenblik weer abnormaal hoog, circa, 13 min A. P., zoodat het stoomgemaal in wer king is gesteld. Dit hooge peil is ontstaan, doordat Umtri- den als gevolg van den Westenwind niet voldoende kan spuien. Gevaarlijke lucht ov er het ijs naar IJrk. Gistermiddag om vijf uur zijn de zeven familieleden van een bejaarde inwoonster van Uih, die ernstig ziek is, met een ijs- vlet op Uik aangekomen, na een zeer ge vaarlijken en vermoeienden tocht over 'lijs Onder hen bevond zich een vrouw, die tijdens den tocht door het ijs was gezakt. Men had haar ecfifer tijdig weten te vatten, zij moest op het ijs van droge Kleeren wor den voorzien. De „Dani'cl" en „Wilheimina Goed koop" met de „IJsselstroom'' te Am sterdam. Gisteravond om zes uur bereikten de „Daniël Goedkoop" en de „Wiihelmina Goedkoop" met de „IJsselstroom" op sleep touw, do Oianjesluizen, drie kwartier later hadden de schepen ligplaats genomen aan den sleiger der firma Goedkoop aan de De Ruyterkade. Eca onderhoud inet den schipper. Medegedeeld door het K.N.M.L in De Bilt. Geldig van hedenavond tot morgenavond 19 uur. Voor Zeeland, Noord-Brabant en Lim burg: Zwaar bewolkt weer met tjjdelyke opklaring en waarschijnlijk nog eenige re gen. .Zacht weer, meest matige Westelijke tot Zuidelijke wind. Voor do overige provincies: Zuaar be wolkt weer met tijdelijke opklaring en waarschijnlijk nog eenige regen. Zachter des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. Meest matige Westelijke tot Zuidelijke wind. Men schrijft ons uit Amsterdam: Gisteravond omstreeks kWart over zes bereikten de beide sleepbooten haven van Urk binnengeloopen. De „Idonia" is vanochtend om zeven uur van Urk naar Kampen vertrokken met post en passagiers. Hij incasseerde grfd en hield een gedeelte achter. Te Wierd'en zijn verduisteringen ontdekt, waarvan verdacht wordt een 42-jarige meter-opnemer en incasstec-rder van het gemoente-electi iciteitsbedrijf. Reeds vroeger heeft de politie op den man gelet, doch het gelukte niet hem van iets te beschuldigen, daar hij siceds geld scheen te kunnen krijgen, waarmede de gaten in de tekorten konden worden ge stopt. Thans echter bleef hij in gebreke, de geïnde gelden af te dragen. Het be treft hier een bedrag van negenhonderd tot duizend gulden. De man is gehoord, doch daarna op e vrije voeten gesteld. Het parket te Almelo firma Goedkoop, de „Wiihelmina Goedkoop en de „Daniël Goedkoop" met het tl,oor de „Daniël Goedkoop" gesleepte vracht schip „ÏJsselslroom" dc Oranjesluizen te Schellingwoudc. Weidia waren zij uit het ijsveld op het ijsvrije walcr van het IJ geschut en toen was het leed geleden: de korte afstand' naar de De lluyterkade was, in vergelijking met hetgeen de scheper: achter den rug had den ,cen peulschilletje. De schipper en bemanning van dc „Da niël Goedkoop", die gedurende enkele da gen op het fJsschneei gevangen hadden gezeten en in verhand met de gevaarlijke situatie het schip kon nodli voor- nog achteruit weinig hadden geslapen, w ren zoo spoedig mogelijk naar huis gegaan Dc schipper van de „Wiihelmina Goed koop" was ecililcr gaarne bereid een en ander over zijn reis te vertellen en toen er van rust weinig kwam', omdat hij zij het dan op een ander schip iweer op een karwei uit moest, noodde hij ons uit de reis dan maar mede te maken, dan zou hij onder weg wel wat vertellen. Het werd oen sober relaas van een zwaren strijd tegen het ijs. Maandagmiddag om ongeveer twee uur kwam het bericht binnen, dat de „Daniël Goedkoop" gebrek aan kolen had en derhalve zijn pogingen om los te komen en met de „IJsselstroom" de terugreis te aanvaarden opgaf. De „Wiihelmina" vertrok hierop met 40 ton kolen aan boord uit de Oranjesluizen. De voormalige Zuiderzee was een ijsvlakte. Spoedig na het vertrek begon het donker te worden .Het was> niet altijd mogelijk de brooze plekken in het ijs to zien en het werd een zware worsteling. Nu eens voer men Oost, dan weer Zuid, dan weer was de koers naar het Noord-en. Steeds maar weer achteruit om een aanloop te kunnen nemen. Soms vocht de ijsbreker uren om enkele meters te wannen. Tegen elf uur gistermorgen werd het doel bereikt en konden de ingevroren schepen uit hun benarde positie worden bevrijd Toetn de „Daniël Goedkoop" eenmaal uit haar barrière van ijssdhotsen was los gekomen, en het ijs dus twee geduchte tegenstanders tegenover zich Kreeg, was het pleit spoedig beslist. Niettegenstaande de schepen op hun weg naar Amsterdam ijsbergen van ongeveer vier en een halve meter hoogte ontmoeen. kon de terugreis, die gistermiddag om twee uur aanving, in enkele uren worden vol bracht De beide sleepbooten hadden, voor zoo ver gisteravond geconstateerd Kon worden, vrijwel geen averij opgeloopen. De „IJssel- stroorn een 27 ton metend vrachtschip was door het kruiende ijs echter leelïjk gedeukt. J stelt era onderzo-ek in. De pest van en tuur Urk. Ven och tend om zéven uur vertrok, niet tegenstaande den dikken mist, de ,,Von Geusau" met dertien passagiers, vijf "zak ken post en levensmiddelen van Kampen naar Urk. Om 10.15 uur is de „Ven Geusau" de Directeur van N.V. gerit zich zelf aan. Bij de politie te 's Grjvenbage heeft zich gemeld do 38-jarige djrecteur van oen distilleerderij cn stokerij te dezer stede- Hij deelde mede, gedurende de laatste 10 jafen zich te hebben schuldig gemaakt aan verduisteringen lot een totaal bedrag van ruim f 10.000 ten ïudoele van de distilleerderij, een naamloo/e vennoot schap. Een betrekkelijk klein salaris en huise lijke omstandigheden hadden hem hier toe genoopt. Het systeem van de verduisteringen was vrij eenvoudig- hij droog minder af dan hij van debiteuren oitving en stopte bet eenc gaatje met het andere. Het merk waardige is, dat zelfs een regelmatig ac countantsonderzoek de knoeierijen niet aan hel licht gebracht heeft. Het verduisterde bedrag is van dien aard, dat de man, hoewel hij groot fse- iouw toont en volledige medewerking ver leent, waarschijnlijk in het huis van be waring zal worden ingesloten. Een eonvooi schepen kon er niet doorheen. Schelhngwoude, 11 Januari. Hedenmor gen om ongeveer zes uur is eau c-onvooi, bestaande uit vier motorschepen in de richting Harderwijk vertrokken. Ter hoog te van Pampus stootten de vaartuigen op een grooten ijsberg. Hoewel geruimen tijd gepoogd werd d-oor het ijs heen te breken, slaagde men hierin niet Het eonvooi is daarop noodgedwongen naar de buitenhaven teruggekeerd en daar ten anker gegaan om een gunstiger ge legenheid af te wachten. De -eerste officicele ontvangst in Italië. Genua, 11 Januari. (Reuter-A. N. P.). Chambeilain en Halifax zijn stipt op den vastgesteldcn tijd te Genua aangekomen. Zij zagen er zeer „fit" uit en glimlachten gelukkig toen zij uit den trein stapten voor de eerste officieele ontvangst in Italië. Britsclie bezoekers van de Rivièra ca ter plaatse wonende Kngelschen bevonden zich op het perron. Zij bereidden den mi- nistei-president een hartelijke ontvangst en zongen hem een „for he's a jolly soot fellow" toe. Chamberlain en Halifax wer den -kegloot door sir Noel Charles, den eersten secretaris der Rri'.sche ambassade toen zij liet perron hadden verlaten, werden zij voorgesteld aan de officteele personen te Genua. Het muziekkorps an een infanterieregi- ment speelde liet Engelsche volkslied. Joodsche componisten in Italië in den ban. Roine, lï Januari (Ilavas) In een bijeen komst op het ministerie van cultuur werd bestolen, dat muziekuitgevers alle werken van Joodsclie componisten van het Itali- aansche muziekrepertoire moeten schrappen Kerken en kloosters in Oostenrijk moeten hun kunstschatten opgeven. Weenen, 11 Januari. (Reuter). Scyss Inquart heeft gelast, dat voor het einde van deze maand, opgave moet zijn ge daan van alle kunstwcikcn, welke in liet bezit zijn van db kerken cn Kloosters in Oostenrijk. Officieel os dl dit een maatregel tot beletten van veikoop genoemd. nriiui mi1 m imwmmmwiw WOENSDAG, 12 Januari. Olficiede notcering van de CommcsK uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn f 16.— per H.L. ad 46 pCt Zonder fust en zonder betashng K iet-officieel. Spoeling f 1.40 Binneniandsche spiritus f24.— a 100. Bnitcnlandsebf spiritus f 1450—f 15 Zondei fu=i en zonder belasting Faillissementen. Ojigegeren door afJ. Handelsinformatie-- v. d. Graaf Co N.V, Amsterdam. Uitgesproken 4 Jan. Pieter de Kiewit, kantoorbedien de, Rotterdam, .Tan van Ghesteüaan 17. R.c. mr. P. F. E B'oemarts Car mr W J. Jongenee-1, Rotterdam. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 4 Jan. J. Andeweg, Rotterdam K J. de Haas h.o. den naam 1 xdu iscii Bur.-au K J. de Haas v.li. Val! tut en de Haas, Rotterdam. H. '0. van Meen in gen, Rotterdam. In de week van 2 t/m. 7 Januari 1989 werden in Nederland 41 faillis--e,ne den uitgesproken. Scheepvaart. SCHlEDUt, 10 Januari Aangekcrwn Zweetlsch s s. Vohrath Thnin, van Rotterdam, om ie dokken bij de weri WRlon. Vertrokken Eng. ss. Daleby, naar Key West, cm orders Gricksch s>. Advman- ttos, nam Los Angelos. SCHIED \M. 11 Januari. Aangekomen Giieksch s.s. Keti Chan- dris, van Londen, om te vertoeven in de Wilbe'ininahavn. Vertrokken Duitech ss. Umealv, tiaar H.-I Ambacht Branden. Duizenden bestrijden den lievigeu hoscli brand in Zuid-Australiê, welke van groolcr omvang is dan eenige tot nu toe bekende brand. En heerscht nog steeds een ver schrikkelijke hittegolf en de temperatuur heeft 117 graden Fahrenheit bedragen in de schaduw, d.w.z., dat het de warmste dag is, welke in de geschiedenis van Adelaide bekend is. Reeds lijf dagen lang heeft de temperatuur in de schaduw meer dan 100 graden bedragen. Een fabriek en meer dan twintig wo ningen zijn tot den grond toe afgebrand. Vrouwen en kinderen moesten worden ge ëvacueerd uit een stadsgebied. De schade wordt geraamd op 300.000 pond1. De re geering heeft een steunadie geopend, waar voor zij 1000 pond heeft beschikbaar ge steld.' Dooden in Victoria, Uit Melbourne wondt gemeld, dat in den geheelen staat Victoria nog steeds branden woeden. 19 personen zijn om het leven gekomen, toen zij probeerden te ontsnap pen aan de vlammen. Naar gemeld wordt, worden 21 perso nen vermist. Te Melbourne was het heden Koeler, doch de temperatuur in het binnenland is nog steeds versdiriKkelijk. 7 personen zijn aan de hitte bezweken. Te Tilburg In beslag genomen Gisteren is aan den Bredascheweg te Tilburg een geheime radiozender in be slag genomen, die werkt© in de 40 meter band onder de roepletters p a o j s. Ba gemeentepolitie heeft tegen den eigenaar proces-verbaal*1 opgemaakt In de schuren ontstaan. Vanochtend, omsliceks negen uur, is door nog met bekende ooi/ank, brand ontstaan in liet rk. gesticht voor rectas- scoring „Koningsiust" to Helden (L.). De brand is ontslaan in de bij liet kloos ter behoon-mle met graan gevulde stallin gen en schuren, te-rwijl ook de hoofdge bouwen met do Impel ernstig werden be dreigd. Nader mclib men ons, dat de brand, welke zich eerst ernstig het aan, dank zij liet krachtig optreden van de brand weer uit Venlo, beperkt gebleven is tot de opslagplaats \an hel gebouw. liet oude gedeelte van het gesticht heeft veel waterschade gekregen. De schade wor.ll door verzekering ge dekt. aCIHLLiUl Geboren: 8 Jan. Caspar Anton Franz, zoon van C. II van dui Bout en II. Gouki, Steen- straat 3 9 Jan. Paulas Joaannes, zoon van N. Dingier en M. Koppescliaar, Raam 31. Paulus GijMiertus, zoon van J 51 P. Kem pera en A. Timmerman, Prof. team-ei li ngh Onneslaan 179. 10 Jan Klasko Evertje, dochter van L de Vries cn W. van den Hoenk, Ridder- kerkscheslraat 20 Willem Piel, zoon van W. K Nebsse en C. W. F Swaan, Boerhavolaan 57. Overleden: 7 Jan. A. L de Ruiter, 69 jaar, echtg. van .1. G van Rum], Villastraat 81. 8 Jan J. F. W Dröge, 80 jaar, Veen- lanlstraat 34. 9 Jan. 51. Klop, 80 jaar, wed. van J. Ploeg, Galileislraat 45. Panlerjaclit in Devonshire. Vanochtend bij het aanbreken van den dag, werd een der grootste jachten op een ontsnapt wild dier gehouden to Paignton (Devonshire) waar een volwassen panter sinds gisteren vrijelijk rondliep. Hel dier was uit een particuliere dierentuin ont snapt, na den eigenaar ernstig te hebben toegetakeld. Terwijl gewapende politie agenten in do boaschom zoebten, stond een afdeeling militairen gereed om aan do jacht doel le nemen. Niet geweren gewapende herders bewaakten hun kudden. KOERSEN OP 11 JANUARI 1939 (Medegedeeld door de Amsterd Bank). 1ND. ONDERN. Vh REUEN 38 (Binnenland. A..K.U Van Berkol49'/, Cert. Calve Nederl. Ford340 Ned. Gist Spiritus 494 Ned. Kabelfabriek S451/. Philips 01, G. B210 Unilever189' (Buitenland). Anaconda Bethlehem Steel General Motors Kennecott Copper Republic Steel U.S. Steel Corp, ELECTR. OND. Aniem Ned Ind. Gas Mij. (Buitenland). Cities Service 257» 55 80%, 1^7» 507e 249 244 Britseh militair vliegtuig verongelukt. Cen vliegtuig van de Royal Air Force, dat Maandagavond, na te Preswick, in Schotland te zijn opgestegen, vermist was geraakt, is gisteren door een schaapher der gevonden. Het toestel lag, door brand vernield, op den met sneeuw bedekten, berg Corserine, den op één na hoogsten berg van Zuid-Schotland. Do lijken van twee inzittenden lagen op ongeveer 40 meier van liet wrak. Een nog verder lig gend derde lijlf wees er op, dat de inzit tenden nog getracht hebben uit het toe stel te springen, toen dit neerstortte. Men gelooft, dat het stoffelijk overschot van den vierden man, in de stuurhut bekneld zit. Armstrong blijft wereldkampioen weltergewitht. Henry Armstrong won gisteren te Los Angeles op punten van Baby Arizmendi en behield daardoor zijn titel van wereld kampioen in het weltergewictht. Armstrong had xeeds drie keer tegen Arizmendi gebokst. In 1938 verloor bij, maar zoowel in 1936 als in Manrt van het vorige jaar won hij op punten. MIJNEN. Algom. Exploratie.. Redjang Lebong Singkep Tin Mij. PETROLEUM. Kon. Olie 67» 507s 1497, 160 37 50 842 491 647 206 135 243/4— 557,— 867» 807b- 177,,- 49»;,- 246 242 587, 149 5 317»/, 3157, 21"/» iiV. 30=7» (Buitenland) Cent. Oi! Mid. Cont. Petr. Phillips Petr Shell Union 107, Tidewater Ass. Oil 107» RUBBER. Amsterdam Rubber2137, Doli Batavia Rubber 147"/, SUIKER. Vorstenlanden 87 Handelsver. A'dam 4387, TABAK. Deh Mij254 Doli Batavia203 Senembah 281 SCHEEPVAART. H.A.L114 Rott. Lloyd 105'/j Ned. Scheepv. Unie 1147, SPOORWEGEN. Canadian Pacific Illinois Centra) N.-York Centr. Railr. Southern Pae. Southern Railway Cy 107»— 1137, 1057, 1147, 47, 13'/,- 157»- 147»- 14'/, hl Wisselkoersen. Amsierdam, 11 Januari. Londen 8.59%, Berlijn 73.75, Parjjs •l.Sö'/o, Brussel 31.07, Bern 41.57, Kopen hagen 38.37%,'Stockholm, 44.25) Oslo '43.20,New-York,'."1.8815T6, -/Milaan- 5.75, Praag 6,30„ Prolongatie 1/2 pél l

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 3