TWEEDE BLAD SCHiEDAMSCHE COURANT Aanslag op zijn moeder t WOENSDAG 11 Januari 1939. No. 22067. Rechtszaken Notarisklerk schoot rijksveld wachter neer Vier jaar gevangenisstraf tegen hem geciseht. liet gerechtshof te Amsterdam zette gis teren de behandeling voort van de straf zaak tegen een notarisklerk, ere!acht van poging tot doodslag Ily was te dier zake door de recht Dank te LJ'rechi erpordeeld tot viei jaai gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis lil den nacht van 3 Februari 193b werd hij op den rijksstraatweg bij Everdm- gen (Utrecht) aangehouden door een rijks veldwachter, omdat h'j op den stxaatweg fietste, wat verboden is De man gaf toen de veldwachter procesverbaal opmaakte, een v alschcn naam op Na een korte woor denwisseling trok by een browning en lostle op korten afstand vijf schoten op den veldwachter, die op drie plaatsen werd getroffen. De dader maakte zich per fiets uit de voeten Do veldwachter was, hoe wel zwaar gewond, nog in staat de wo ning van één van zijn collega's te be reiken Vandaar is hij vervoerd naar een ziekenhuis te Utrecht, waar hij geruimen tijd moest verpleegd worden. Doch thans is hij geheel hersteld. Dien zelfden nacht gelukte het den bri gade-commandant dm dader te arrestee ren. De jonge man, die overigens gunstig m de buurt bekend stond, legde een volledige bekcnlenis al en de rechtbank te Utrecht achtte hem schuldig aan poging tot dood slag. Eenigen tijd goiedf-n stond hij voor het hof terecht, doch de zitting werd (oen ge schorst, om een p^ychmtrisch rapport over hem te doen uitbrengen Dit rapport is gisteren behandeld De geneesheeren acht ten hem toerekeningsvatbaar De procurcur-genc-raal eischte een ge vangeni«straf van vier jaar, met aftrek van de geheele prewniieve hechtenis. Verdachte bleef aandringen, op een la gere straf. Het gerechtshof zal 24 Januari arrest wijzen. .Steekpenningen aangenomen Oud-vv ethouder van He'lev wet- si uis staat terecht. Voor de-Rotterdamsche rechlbank si mui terecht de 70-jarige oud-welhouder van Hel- ievoetsluis D de B. gepensionneerd werk meester bij de rijkswerven, die in zijn func tie van wethouder steekpenningen-had aan genomen. Hij zou n.J. van een zekeren Blokzijl, die solliciteerde naar de betrek- hing van directeur der gemeente-drinkwa terleiding en gemeente-aichiiect en die ook inderdaad werd benoemd, eerst vijftig en Sater nog eens honderd gulden hebben aan genomen voor zijn bemoeiingen in deze. Aanvankelijk ontkende verdachte Ier te- rechtzitlina dit geld te hebben gekregen. Weliswaar had hij van Blokzijl honderd gulden onlvanaen, doch dit geld was be stemd voor een ander raadslid. Deze beeft echter onder ee'e verklaard, niets var de zaak af te weien Nadat de rechtzitting eenigen tijd op verzoek van den verlediger van verdachte werd geschorst, bekende de oud-wethouder echter volledig Het O. M waargenomen door mr. Hoef- felmann achtte de zaak zeei ernstig. Am- gaandte de strafmaat vvi'de spr echter rekening houden met den leeftijd van ver dachte Zyn eisch 'uidde een gevangenis stiaf van twee mnarrten De taa Isnian van B mr van de Ende, vroeg een voorwaar 'o'iike veroordeeling Uitspraak 24 Tinna r Een voorwaardelijke gevangenisstraf van 12 maanden. In de maand Augustus van het vorig jaar werd het dorp Reuver en omgeving in opschudding gebracht door een ge beurtenis, waarvan de gevolgen gisteren voor de Roermondsehe rechtbank behan deld werden. In den nacht van 28 op 29 Augustus kwam het op den openbaren weg te Reu ver tot een tragische ontmoeting tusschen den 38 jarigen A. van den V„ caféhouder en grossier aldaar en zijn 58-jaige moe der, destijds weduwe, doch thans ge huwd. De zoon trok een revolver en loste ver scheidene schoten op haar. Het slacht offer werd ernstig in borst en schouder getroffen en moest onmiddellijk in een ziekenhuis worden opgenomen. De dader, die in zeer overspannen toe stand verkeerde, vervoegde zich na het misdrijf bij de marechaussee. Hij verklaar de in overspannen toestand te hebben ge handeld en tot zijn daad te zijn gekomen door de uiterst slechte verhouding, die het slachtoffer door haar gedragingen tus schen hem en baar had geschapen. In de dagvaarding werd verdachte ten laste gelegdpoging tot doodslag, subs, zware mishandeling, subs, poging tot zware mishandeling. Er werd een zevental getuigen ge boord. Reeds bij het verhoor van. den eer sten getuige, dokter Overbosch uit Venlo, begonnen de moeilijkheden voor het O.M. Het slachtoffer had n.I. negen wonden, vijf aan het achterhoofd, twee aan het voorhoofd, een aan den rug en in de bont. Van geen van allen kon de medi cus met zekerheid verklaren, dat het schot wonden waren. De officier van justitie merkte op dat van de zijde der medici wat meer be langstelling mocht worden gevraagd voor de erimineele zijde van het geval. Verdachte was bij het verhoor zijn ze nuwen niet meer de baas De vrouw daar entegen nam oogenschijnlijk onbewogen op het getuigenbankje plaats en gaf op alle vragen met sloicynsche kalmte antwoord. Beiden wisten overigens zich niet veel meer te herinneren van het geval. De vertegenwoordiger van het O.M. eisch te in een mild requisitoir tegen verdach te een voorwaardelijke gevangenisstraf van twaalf maanden. De verdediger, mr. Nederveen, vroeg, wegens gebrek aan bewijs, vrijspraak en onmiddellijke invrijheidsstelling- van - zijn cliënt. Na zich in raadkamer te hebben terug getrokken, achtte de rechtbank geen ter men aanwezig om tot invrijheidsstelling over te eaan.' - - - Uitspraak over veertien dagen. Sport Handbal Internationale cursus voor hand baltrainers. Voor den internationalen trainerscairsus welken de Internationale Handbal Fede ratie binnenkort te Berlijn organiseert van half Februari tot half Maart gaf liet Koninklijk Ned.erlandscth Gymnastiek Vei bond twee deelnemers op, n.l. de heeren A. Stubbe te Groningen en S. G. Leffelaax te Amsterdam. De nieuwste afdeeling van het Indische Leger, de 1ste compagnie luchtdoel-artillerie, werd dezer dagen opgericht. Na de installatie defileerden de nieuwe troepen voor de kazerne aan Laan Trivelli te Batavia Griep, Kou, Pijn. SLThSS ÖrancJst'cht'no Twee cn ren h ill jaar gcfisrht Op 27 N Ij tiilx'i van let vorig j-iai biandtle te Boskoop een schuur af, welke toebehoorde aan inej Van Dam en waarin de 28-jatige schi'deispa'ioon J H. zijn bednjf hul gpve-fijd. De biaiid was vrij ernstig want ver-chi ten c lunzen kwamen door de vonkenregen in gov air De schuur luamhte geheel af> zoodat men de ooizaak niet meer kon vasts e'len. Na eeni gen tijd echter me d<!o H zich bij de politie met de meden eo ing dal hij Po schuur in bi and had gestoken om de verzekenn"spen- mngen ie kunnen hnen De man werd daarop in het huis van bewaring ingesloten. Gisteren diende zijn zaak voor de Haig- sohe rechtbank De pTesi lent wees erot» dat er tijdens den brand ernstig gevaar is ontstaan voor de omwonenden. Verdach te had hieraan niet gedacht en had ge- hoopt met de gelden van de verzekering zyn schulden te kunnen betalen. De ofifcier van justitie betoogde, dat H. een buitengewoon ernstig misdrijf had ge pleegd, dat nog verzwaard werd door de omstandigheid, dat hij het leven van mede- menschen in gevaar had gebracht. Het re- cJassecn'ngsrapport van H. is gunstig, doch hij schijnt de ernst van zrjn daad nog niet in te zien. Om deze redenen eischte do officier oen onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 2 jaar en zes maanden. Verdachto's verde- diger pleitte dementie. De uiterpaak is bepaald op 24 Januari. Automobilisme Oe Stemt naar Monte Cario Cornelius te Sofia. De équipe CorneliusBujze met DK.VV is gisteravond in de Bulgaarsehe hoofdstad aangekomen. Zondagavond arriveerden on ze lamlgenooten te Belgrado. Maandagniotr- «en zijn zij uit de Zuid-Slansche hoofd stad vertrokken voor de 420 K.M tenge reis naar Sofia. Over dat traject hebt _u zij on geveer 30 uur gedaan, m.a w hun gemid delde snelheid bedroeg niet meer dan on geveer 12 K M per uur, opnieuw een be wijs, met welke enorme moeilijkheden ook deze équipe, evenals Barendregt en Galso nides, te kampen heeft gehad. Gemengd Nieuws Somaanslag op Kerk in Johannesburg Incident tijdens eeuwfeesten ge heim gehouden. Naar eerst thans bekend gemaakt wordt is op 16 December j.l. (Djngaansdag) een bomaanslag gepleegd op de Nederiandsch Hervormde Kerk te Johannesburg. Em bom van eigen maaksel, gefabriceerd van een ijzeren pijp, is ontploft onder de fundeering van de kerk en heeft de muren en ©enige vensters beschadigd. Het incident is tot nu toe strik! geheim gehouden om de ge moederen tijdens de voortrekkers-eeuwfees ten niet te verontrusten. De aanslag werd gepleegd in weerwil van een speciale po litiebewaking, waartoe men was overgegaan omdat leden van den kerkeraad gewaar schuwd waren, dat de misdadige poging werd voorbereid. Hoewel zij die in de nabij heid wonen wel een zwairen faoal hoor den, dachten zij er toch niet aan dat deze de kerk betrof. Pas den volgenden dag weid de aanslag opgemerkt. De kerkeraad kwam in speciale vergadering bijeen, en men besloot het incident voorioopig geheim te houden. Ontvluchte gedetineerde aan gehouden Een hall jaar in vrijheid geweest. Men zal zich herinneren, dat in den nacht van 26 op 27 Juli van het vorige jaar uit het ziekenhuis aan den Zuidwal te 's Gravenhage ontsnapte de 30-jange Am sterdammer L. de B., die in Juni terzake van oplichting was aangehouden. Daar de man klaagde over inwendige pijnen, was hij op 14 Juli van het Huis van Bewaring overgebracht naar de chirurgische afdee- ling van het ziekenhuis. Daaruit wist hij, waarschijnlijk met hulp van buiten, te ont vluchten. Hij heeft langen tijd kaas ge zien uit de handen der "politie te blijven, doch dezer .dagen is hij te Tilburg gesnapt en wederom in het Huis van Bewaring in Den Haag ingesloten. De oplichting, terzake waarvoor hij was aangehouden, had een zeer romantisch ka rakter^ Op een zanguitvoering te 's-Gni- venliage had hij kennis gemaakt met een meisje, aan wie hij zich uitgaf voor recher cheur bij de zedenpolitie met mooie pro motie-kansen. Steeds wist hij, onder den naam „Van Leeuwen" weer nieuwe trucjes om van de familie van het meisje geld los te krijgen: Een verwonde hand, een consult bij professor Terpstra te Gronin gen, een voordeelige wagonlading anthra- ciet, een ambtsreis naar Antwerpen en achterstallige belasting. De familie kreeg, nadat de aanstaande schoonzoon haar f1500 gekost had, ten slotte argwaan en ervoer bij informatie, dat geen rechercheur Van Leeuwen bij de politie bekend was. De man, die L. de B. bleek te heetan, werd in arrest gesteld, doch in het Huis van Bewaring wist hij zelfs de doktoren te misleiden door ernstige inwendige pij nen te simuleeren Hij werd, hetgeen ook zijn bedoeling was, naar het ziekenhuis Zuidwal gebracht met het bekende gevolg. nbraak n een kerk De opbrengst vaa de collectes meegenomen. Inbrekers hebben zich vermoedelijk gisternacht door een buitendeur aan de achterzijde toegang verschaft tot de consistoriekamer der Gereformeeide kerk te Baara Zij haalden hier alles overhoop. Een brandkastje, waarin de opbrengst van de eoltecte's op Zondagen bewaard wordt, bewerkten de inbrekers met een koevoet en vervolgens sneden zij het open. Twee honderd gulden maakten zij buit. Met oen grootere brandkast hadden zij minder succes. Deze sleepten zij van haar plaats, doch verder dan een paar galen heeft men het niet kunnen brengen. De in lire kers zijn met gummi hand schoenen te werk gegaan. Huwelijksplechtigheid in oud-Germaansclien stijl. De Daily Telegraph meldt uit Kaapstad dat te Swakopmund in Z.-W. Afnka het eersbe huwelijk is voltrokken volgens den Ritus van Wodan, De man was een jonge nationaal-socialist, die onlangs uit Duitsch- land was teruggekeerd. De vrouw was de dochter van een Duitschen boer bij Wind hoek. De plechtigheid geschiedde onder gebruikmaking van zon, water, vuur en bosch. Ook was er een ingewikkeld ritueel, waarbij leemen poppen werden gebruikt, terwijl de contracteerende partijen hun bloed.1 vermengden na zich daartoe in eten arm* te hebben geprikt. Beroemde renstal verbrand. Twintig paarden van den beroemden ren stal „Hurrioana Breeding Farm", te Am sterdam in den Amerikaanscihen staat New- York, zijn big een brand om het leven ge komen. De sdliade bedraagt 200.000 dollars. Bij zijn vertrek uit Londen op weg naar Rome* voor zijn onderhond met Mussolini, werd Chamberlain door verschillende autoriteiten uitgeleide gedaan. Het vermiste visschersvaartuig terecht Door Dnitseh reeherchevasrtulg gevonden. Alles wel aan boord. Het Duitsehe recherchevaar.uig „Von Hindenburg" heeft gistermiddag om twaalf uur het vermiste visschers- vaarluig uit Termunten nabij de Knock, de zuidwestpunt van Oost-Friesland, opgespoord De twee zoons van schip per Bakker bevonden zich nog aan boord. Het recherche vaartuig heeft het schip op sleeptouw genomen naar Termunter- zijl, waar het i3 overgenomen door het visschersvsarfuig van schipper Ari Kuii- per. Deze was 's ochtends reeds om vijf uur uitgevaren om assistentie te verke nen. De „Von Hindenburg" had het vermiste schip reeds om acht uur 's ochtends ont dekt, doch kon h<t door den lagen water stand met nadeien fntusschen was ook het Nederiandsche recherehevaartuig „Alexander Gogel" in de nabijheid van het schip gekomen, die echter geen hulp meer heeft verleend. Gisteioohtend om acht uur was een der jongens van boord gegaan en is over hel ijs naar Rirscn geloopen, om naar Nederland te telefoneren De verbinding kon echter moiièk tot stand woiden ge bracht, zoodat de jongen onverrichterzake naar het schip is teruggekeerd Bij de opspoimg hebben ook nog Duit sehe vliegtuigen hun medewerking ver leend, doch deze batden tot dusver nog niets gerapporteerd. Brand n een schoolgebouw Geen gevaar voor de kinderen. Gistermiddag is het gebouw van de rk. Bizondere School voor buitengewoon la ger onderwijs „St. Franeiscus", gelegen aan de Keizerstraat te "s-Hertogen bosch, door biand voor een gedeelte vermeld. Om kwart voor vier boorde het hoofd van de school geknetter van vuur en toen hrj op ondeizoek uit ging, vond hij de gangen reeds met rook gevuld. Onmiddel lijk waarschuwde hij de overige onderwij zers, waarna in weinig tijd de leerlingen naar buiten waren gebracht. Intusschen had de brand, welke op de zolderverdieping was ontstaan zich snel uitgebreid. Een verstikkende rook ont wikkelde zich. De brandweer bestreed het vuur met zes stralen op de waterleiding en drie op de Binnen Dieze. Binnen eau uur had zij den brand onder de knie. De zolders en het dak zijn een prooi der vlammen geworden. Vermoedelijk is kortsluiting oorzaak van den brand. Het schoolgebouw, dat eigen dom van de gemeente is, was verzekerd. Een liefhebber van garnalen In 1938 verdoisterde hij 12000 balen ter waarde van f30.000. De politie van het bureau Nassaukade te Rotterdam heeft aangehouden en in bewaring gesteld een 40-jarigen directeur van een expeditie- en opslagbedrijf A. R., gevestigd aan de Noordblaak aldaar, die in den loop van 1938 ten nadeele van de Algemeene Veevoeder Maatschappij N.V. 12.000 balen gedroogde garnalen ter waarde van ongeveer dertigduizend gulden beeft verduisterd. De opslagplaats van het bednjf bevindt zich in de Lkeksiraat en daar waren eenige belangrijke partijen gedroogde garnalen op geslagen. De maatschappij verkocht van deze partijen telkens een gedeelte aan haar cliënten, die op oen bewijs van die maat schappij de hoeveelheid garnalen welke zij hadden gekotht, in ontvangst konden nemen. Vorige week vervoegde zich we- dei om een klant van de AJgemeene Vee- voedennaalsc happy bij de opslagplaats aan de Uiekstiaat met een dergelijk beivys Er waren toen evenwel geen baten meer aan wezig De klant deelde dit de maatschap pij mede, doch deze kon aan de hand van haar boeken onmiddellijk nagaan, dat er nog ongeveer 12000 balen opgeslagen moesten zyn Toen deze bij onderzoek met aanwezig bleken te zijn is de politie in de zaak gemengd, die de boeken van het bednjf van den heer R. in beslag nam. Daaruit bleek, dat de balen garnalen wa ren verkocht aan tal van personen, die met door de maatschappij waren gezon den. De opbrengs ongeveer f 30 000 zou ten eigen bate zyn aangewend. Na ver hoor heeft R. de onregelmatigheden toe gegeven. Hy is daarop overgebracht naar het huis van bewaring Thans wordt het onderzoek voortgezet naar eventueele he ling en of er bij deze zaak ook mede plichtigen bef rokken zijn. Katwijksehc Ircilcr heeft machinesehadc. Op de Noordzee werd gisteren een Kat- wyker treiler de K.W. 18, met machine- schade drijvende gerapporteerd. De sleepboot „Holland" van de reederij Doeksen op Terschelling verleende de K.W. 18 assistentie. De sleepboot slaagde er gistermiddag om half twee in op ongeveer zestig mijl N.N.W. van IJnvuiden met de K.W 18 „Vier Gebroeders", welke in ontredderden toestand verkeerde, verbinding te krijgen. De „Holland" heeft den treiler naar IJmuiden gebracht. altijd een poeder ol cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders 'per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets,genaamd„Mijnhardtjes"2st lOct Doos50ci

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 7