V.F».R.O, De verduisteringsproef AVOND r A *1 STADSNIEUWS ten tweeledig doel. Laksheid alierwege. De politie wordt geassisteerd. De haven dienst controleert den waterkant. De politie S.V.T.V. „Klein Babberspolder" I Februari in het Passage Theater te Schiedam Dr. H. Faber - Mej. Dr. N. A. Bruining - Ds. E. D. Spelberg - Mevr. T. Schaberg - De Koorvereeniging. „Orpheus" Chr. Hist. Kiesvereeniging „Groen van Prinsteren" „Hulp aan Spanje" SLEJTERy «DE STER" J. VILUG ELECTR. BI.MKETBAKKERIJ BEURTVAART SCHIEDAM-A'DAM Dageiijksche Motorbootdiensten op AMSTERDAM Een schoorsteen omgehaald De havendienst BINNENLAND De autosnelweg 's Gravenhage - Utrecht t 3k fu k <f f1 Krachtens de wot betreffende bescher ming tegen luchtaanvallen van 23 April 1936 wordt voor geheel Zuid-Holland Don derdag a.s. eui verduisteringsoefening ge- hoeden. Daaromtrent hebben we reeds verscheidene mededeelingen gepubliceerd. Hedenmorgen heeft het hoofd van de luclitbeschermingsdienst, ir. H. B. 3. Aike- ma ons nog het een en ander verteld over de oefening. Deze heeft een tweeledig doel- lo. om te kunnen nagaan of de genomen maatrege len het effect sorteercii, dat men er van verwacht en 2o. om de burgerij nog eens weer attent te maken op den ernst van het vraagstuk der luchtbescherming. De burgerij ziet de groote noodzakelijk heid om maatregelen te treffen nog niet voldoende in, niettegenstaande men toch weet, dat in het buitenland een geweldige industrie is ontstaan in verhand met het wapen, dat in een modernen oorlog oen zeer belangrijke, misschien wel een over wegende rol zal spelen: de luchtvloot. In deze dichtbevolkte streek kan een luchtaanval catastrophale gevolgen hebben en als onverhoopt eon ooriog uitbreekt, is het te laat om alle maatregelen te nemen, die noodig zijn. Het Hoofddoel. Het hoofddoel van de oefening is dan ook niet om eens te controleeren of op Donderdag 19 Januari a.s. tus- schen half 9 en half 11 alle gordijn tjes wel behoorlijk gesloten zijn; het hoofddoel is de burgerij wakker te schudden, opdat zij zal gaan beseffen, dat het nu toch eindelijk tijd wordt ernst met deze zaak te maken. De Ned. Vereen, voor Luchtbescherming wil gaarne de behulpzame hand bieden bij het treffen van doelmatige voorzorgs maatregelen. De plaatselijke r/iteeling heeft cur.-u-sen geopend, niarr met een enkele uilzon dering misschien worden deze slecht bezocht Er is <y-n kleine groep die hard werkt om de hurvor j van Schiedam at tent te maken on de dreigende gevaren, maar het lijkt wel, of in dit opzicht de dagen "van Sod om en Gomorra zijn teruggekeerd. D „f.ots" waarschuwen,doch men gelooft Lcii niet. Het is te hopen, dat de vergel^king verder met van toe passing zal zijn en dat niet de burgerij van Schiedam, als het te laat is, zal jammeren: Hadden we toch maar naar de „Lots" geluis'erd. De laksheid komt ook dezer dagen weer sterk aan het licht. Er is gepubli ceerd, dat mvn op het bureau van de Ned. Vereen, voor Luchtbescherming, Lange Niouwstraat 26, gta'is inlichtingen kan ontvangen ten aanzien van maatregelen in verband met de verduisteringsoefen ine. Daar is een tafc! opgesteld met verlich tingsartikelen, ma'enaal voor afscherm.ng enz, maar men .maakt van de aan geboden diensten geen gebrnik! Eigenlijk rr.oest men om voorlichting smeeken, want er is een groote achter stand in te baltn. De funeste uitwerking van brandbommen, van gasaanvallen en van scherven kan aanmerkelijk gereduceerd worden, als men maar tijdig de noo- dige maa'regekn heeft genomen. Denkere stralen. Ten aanzien van de maatregelen, die op Donderdag a.s. genomen moet worden, kon de beer Aikerna weinig nieuws mee deden. Deze zullen ongeveer gelijk zijn aan die op 12 October j.l. Alleen zal de controle nu nog strenger zijn. In den loop ran den dag zullen Don derdag reeds de meeste straatlantaarns ge doofd worden; alleen op drukke punten, bij bruggen en op hoeken van straten, zullen tot half 9 lantaarns branden, die dan ook uitgedraaid worden. De toestand zal dan ontstaan, die in - tijd van oorlog of dreigend oorlogsgevaar, permanent zal worden gehandhaafd. Bij de vorige oefening was het op de straat nog lang niet donker, dank zij de maan; dat zal Donderdag andeTs zijn, zoo dat het nn nog veel gevaarlijker wordt om op straat te vertoeven. Er zullen hier ter stede in tegenstel ling met Rotterdam geen richtlampen worden aangebracht voor het verkeer; wel zullen de verkeerspalea in de Burgemees ter Knappertlaan van een lamp voorzien w-orden, die van uit de lucht niet zicht baar zal zijn. Op papier is alles voor een volledige verduistering geregeld, maar in de practijk ontbreekt aan de voorbereiding nog wel het een en ander, omdat de gemeenten niet in de gelegenheid warden gesteld daarvoor de noodïge gelden beschikbaar te stellen. Al blijft de overheid op dit punt in ge breke, dat behoeft echter voor de bur gerij geen reden te zijn, om een zelfde laksheid aan den dag te leggen. De bur gerij zal zich trouwens bij een luchtaan val in eerste instantie zelf moeten hel pen. Alleen als de gevolgen van een aan val een catastrophale omvang aannemen, snelt de overheid te hulp. Bij de vorige verdaisteringsoefening heeft de Schiedamseihe burgerij krachtig mee gewerkt. Hier en daar zag men nog wel eens licht branden, maar men zal bij deze tweede groote oefening de ervaringen bij de in October opgedaan, zich ten nutte kunnen maken. Het bestuur ran de N.V.L. heefl aan de leden een cinekuro Z'v.onden, waarin zij opgewekt worden hun medewerking to ier- leenen en niet alleen aan de straatzijde, tuaar ook aan de achterzijde van de wo ningen elke lichlu.tstraling te voorkomen. Ook w order, de leden aangespoord van te vore in do omgev'ng te controleeren of ieder aan zijn plicht heeft voldaan en als dit niet nel ges-al mocht zijn, den huurman daarop uitent te maken De politie heeft Donderdag ook weer een belangrijke taak. De controle. De commissaris, de hoer II. P. Clasie, deelde ons mee, dat dien avond 50 man van het po itlecorrs in dienst zal zijn bij de vonge oelening waren het er 40 die ook ditmaa- versterkt zullen worden met 60 man var de Burgerwacht en 30 leden van het Roode Kruis. Samen dus 140 man. Bovendien zuilen actieve leden van de afdeeling Schiedam van de Ned. Vereen, voor Luchlhescheraring controle uitoefenen. Het is de bedoeling in elk der 6 vakken, waarin Schiedam met net oog op de lucht bescherming is ingedeeld, een 20-tal leden van de N.V.L dienri- doen Zij zullen een band om den arm dragen en speciaal ook de achterzijde van de woningen contro- leeren. De politiemannen zullen allen voorzien worden van de a'.gemeene schriftelijke machtiging, bedoeld in art. 16 2e lid van de Wet betreffende bescherming tegen lucht aanvallen, die de bezitter het recht geeft ook zonder toestemming een woning binnen te gaan en de noodige maatregelen le ne men om helriultstnJing te voorkomen. Aan de bewaking van panden zal ni- zondere aandacht worden geschonken om fo voorkomen dat duistere elementen in het duister hun slag slaanl Bij elk der 15 politiemelders, in de stad v-r.-preid, zal een vaste post worden ge plaatst, zoodat men van het politiebureau uit 15 steunpunten heeft, over de geheele gemeente verdeeld. Via de politiemelders kunnen mededeelingen aan het politie bureau worden gedaan en ook orders worden verstrekt. Er zullen nog maatrege len genomen worden om de lichten van de zuiltjes af te schermen. Elk der agenten, Burgerwachters en Roode Kruismannen krijgt eon gestencilde instructie, waaraan hij zich te houden heeft. Wielrijders zal b.v. geadviseerd worden af te stappen en via het trottoir, met de fiets aan de hand, verder te gaan. Voet gangers mogen zich niet op den rijweg begeven, zonder noodzaak. In Rotterdam wil men zelfs het rookea op straat verbieden, hier gaat men niet zoo ver. Wel zal het verboden zijn op straat vuur te maken 1 Den vorigen keer is nog volstaan met waarschuwingen; nu aan de wet is vol daan en de verduisteringsoefening offi cieel is aangekondigd, zal men. de lank moedigheid niet zoo ver drijven, maar bij onwil den overtreder aan het verstand trachten te brengen, dat hij zich te schik ken heeft en maatregelen moet treffen, die in het algemeen belang zijn. De politie heeft nog de adressen van ben, die in October is overtreding waren; die adressen kunnen ditmaal verz.ekerd zijn van bizon dere belangstelling! Lezing. Hedenavond zal de heer W. J. v. Weiden, hoofdopzichter van den Plantsoendienst te Vlaardingep, voor de Schïedamsche Volks tuinders Vereeniging „Klein Babberspol der" in gebfouw Eendracht een causerie hc-uden overBemestingsleer. Excursie. De damesvereenïging Eensgezindheid, on- derafdeeling van de S.V.T.V. Klein Bab berspolder, heeft gisteren met 22 leden een bezoek gebracht aan de Glirafabriek te Overschie, die onder deskund ge leiding werd bezichtigd. Na afloop werd den gas ten thee geserveerd; bovendien ontving elk der bezoeksters een klein geschenk. Dc presidente, mej. M. Cat oen, heeft voor de ontvangst dank gebracht Botsing door de gladheid. Hedenochtend omstreeks kwart voor negen kwam op den Rotterdamschedijk een bestelauto, uit de richting Rotterdam, ter hoogte van het Pompstation in bot sing, met een nit dezelfde richting komen de bestelfiets der coöperatie „De Vooruit gang". Door de gladheid van het wegdek was de auto aan het slippen geraakt en zoo op het rijwielpad terechtgekomen. De bestelfiets werd omvergeworpen, de be rijder kwam er met den schrik af. Het ach terwiel van de fiets was geheel verbogen. WintcTconcert. Toegewijd ,maar vooral belieerscht heeft gisteravond de Kon. Zang-vereen. Schie dams Mannenkoor „Orpheus" onder zijn dirigent, Eduard Fipse gezongen op het winlerconccrt, dat in het Passage Theater gegeven werd. Een afwisselend program werd uitge voerd, dank zij de medewerking van „in strumentalisten" van verschillend 'genre". Maar de hoofdzaak bleef loch het optreden van het mannenkoor, dat een uitstekend er- semble vormt. De ecnige partij ,die nog wel eenige versterking zou kunnen ge bruiken om gelijkwaardig te zijn aan de anderen, is die der le tenoren. Vooral in het gedeelte voor de pauze spanden de hoeren met de hooge stemmen zich soms wel wat al te krachtig in om op gelijken voet te blijven niet de drie andere stemmen. Mooi kwamen de tweede bassen nu en dan. op den voorgraad: dat klont gaaf! Tusscben de nummers, die het koor vóór en na de pauze uitvoerde, was een duidelijk onderscheid: vóór de pauze werden com posities van „modernen" uitgevoerd; in het tweede gedeelte wen'ei de toehoorders min of meer herinnerd aan het irians veel gesmade liedertafel-rcpertoire. We veronder- steflen niet mis te tasten, als we aan nemen, dat het grootste deel van de aan wezigen meer waardeeing heeft gehad voor Nachtgesang im Walde van Schubert en Drei Gesange van Joh. Brahms, dan b.v. van Willem Pijpers Van den Conine van Casliliën. Men heeft ons verzekerd, dat Orpheus gaarne moderme werken zingt. Alleen een koor, dat zang technisch op 1 oog peil staat, kan zich aan „koningen van Gastilië" wa gen, want dit soort weik uitvoeren is ont zaggelijk zwaar; $teun hebben de partijen in 't geheel niet aan elkaar, integendeel fe heeft er veel van. ,dat de componist zijn uiterste best heeft gedaan om déraillemen ten te forceeren! En als een koor dan alle moeilijkheden overwint, geeft dat on getwijfeld groote voldoening. Veel nieuwe werken voerde Orpheus niet uit: gisteravond werd alken oen compositie van den dirigent: „Naar Oost- lant willen wi ryrlcn" ten doop gehou den, een aanwinst voor de moderne koor litteratuur. Nachtgesang in Wa'de van Schubert zal men niet dikwijls zoo uitvoeren, als gis teravond' geschiedde: met begeleiding van een hoomkwarlet en piano. Het mag eon waagstuk heeten v ier hoornblazers aan oen uitvoering te laten deelnemen, want goods krachten op dit iuslrument zijn niet dik gezaaid. De onderneming is echter prach tig geslaagd. De vier heer en van het Rolt. Philh. Orkest hebben dc verwachting verre overtroffen. Rosa Spier heeft met haar harpspel velen bekoord, vooral ais soliste. Ze speel de o.a. een Fantasie van Saent Saens on een van Schubert; als we ons moesten uitspreken over voorkeur, dan zouden we het houden op Schubert' Het eigene van de harp kivam m de beide dansen van P aussv: Dance Sacrée en Dance .Profane, die met pianobegeleiding vverdon gespoeld, niet zoo tot zijn recht. Mannus Elipse begeleidde Rosa Spier, Aan het eind van het program trad hij zelf als solist op en speelde de Ballade in as dur van Chopin. Het is een uitstekend geslaagd concert geworden; een flinke onderstreeping van de opwekking van den voorzitter, den heer J. F. v. d Meer, die in een korte toe spraak opwekte om kunstlievend, of ais men zelf van zingen houdt wer kend lid van Orpheus te worden. Dat j niuziekkennis voor het laatste niet noo- dig is ,was een mededoeliag, die een koor als Orpheus zich misschien kan veroor loven, omdat het een flinke kern heeft van geroutineerde zangers. Wil men ecater niet meenouriên, inaar meezingen in wer ken als b.v. Sint Jans Gheloicte- en Vanden Conine, van Castii'en, dan lijkt ons toch de kunst van noten lezen onontbeerlijk. Deze kunst heeft een normaal monsch evenwel spoedig onder de knie, zoodat de voorzitter toch gelijk had! Het concert was druk bezocht. Tot de aanwezigen behoorden de bur gemeester, mr dr, F. L. J. van Haaien en alle vier ve'hcuders, de hoeren ir. C. Houtman, mr. M. M van Volzen, T. Sla venburg en 3. Dinkelaar. Deze „volledige belangstelling" van het college van B. en W. zal Orpheus prettig hebben aange daan i Ook de componist Willem Pijper woonde het eerste gedue'tc van het concert bij. De voorzitter bedankt. Naar we vernemen heeft de lieer L. Heukels bedankt als voorzitter van de Chr. Hist. Kiesvereen. „Groen van Prin- sterer". De beer Heukels heeft bijna 14 jaar van 1925 af de functie van voor zitter van deze kiesvereeniging vervuld. Een plaatselijke commissie ge vormd. Hier ter stede is gevormd een Plaatse lijke Commissie „Hulp aan Spanje", welke len doel hoeft gelden en levensmiddelen in te zamelen voor de bevolking van re- gcerings Spanje. Als secretaris penning meester is benoemd de heer P. A. Groe nendijk, Vlaardïngerdijk 122 en als voor zitter de heer B. G. Hazenkamp, Gali- lefslraat 76a. Het comité van aanbeveling bestaat uit de heeren wethouder J. Dinkelaar, mr. P. van Bockhove en B. van Noordennen IAN JANSE Bott.dij boek Buitenbavenweg Telefoon 68874 Speciao /oor Binnen- en Buitenlcmdsche Likeuren 6:: filSTILLEERE Vraagt zonder verp'ichting onze Prijscourant SINGEL 2X2 - TfiLEF. 68616 - DAM 46 HET adres voo.' wederverkoopers Id du. verb. m. Groningen en Friesland. Vertr. dagelijks 5 nur. Adres Schiedam. Onds Slui® 4. Tel 38456. A'dam, Ktovenienbmgw. 9 Tel 48957, 3chippers: J. C. DE MOS en F. W. BON Jr. Telefoon 68646 GEBB, BULOO Met explosieve stoffen. Hedenmiddag legen 3 uur heeft de genie een schoorsteen, die op het terrein van de roegere Stearinekaarsenfabriek „Apollo", aan de Voorhavenkade stond, door middel van explosiestoffen om laten duikelen. De explosie werd in wijden omtrek gehoord. Nog een tweede schoorsteen zou heien middag op dezelfde wijze „sneuvelen". De schoorsteenen worden verwij '.er!, om dat zij in den weg stonden. De hav-nditnst heeft tot taak controle uit te oefenen op de schepen. Eenige dagen vö<'r de oefening ontvangt de gezagvoerder van elk hier ter stede lig gend schip een circulaire in het Neder- landsch, Engcbch, Duitsch of Franscb, waarin door den havenmeester, den heer W. J. Kruijcr. aanwijzingen worden ge geven. De beide lichten aan den kop van dc Voorhaven, het licht aan de Spuihaven en die van de Wihelminahaven, worden tegen half 9 gedoofd en om half 11 weer ontstoken. Op de schepen in de Wilton- en Wil* helminahaven zal door personeel van den ha\ endienst controle worden uitgeoefend; met een moior mot zal de buitenzijde wor den gecontroleerd. Gedaagd, Voor het diploma Ned. Handelscorrespon dentie van de Vereen, van Leeraren in de Handelswetenschappen is geslaagd de heer H. J. Kalfsbeek alhier, leerling van de Handelsavondschool Kennis is Maclit te Vlaardingen. Voor het voorloopig diploma van het machinisten-examen is te *s Gravenhage ge slaagd de heer C. de Roo. De heer De Roo is de laatste van de lien candidaten van den werkloozencursus, die voor dit diploma is geslaagd. Deze cursus heeft veel succes gehad, daar ne gen van dc tien geslaagd zijn en zeven reeds een betrekking bobben g©vonden. Bij voldoende deelname zal binnenkort een tweedie cursus geopend worden. AGENDA. SCHIEDAM. Monopole Theater, 8.15 uur. 1. Paniek in de Filmstudio. 2. Angel. Op het tooneel Wira Sdholte. Eiken dag half drie Matinee. Passage Theater, 8.15 uur. 1. Air. Moto's laatste kans. 2, Verloren paradijs. Zondag 3 uur Matinee. 13 Jan. R. K Volksbond, 8 nur. Too- neelvoorstelling: „En waar de ster bleef stille staan". 13 Jan. Geref. Jeugdhuis, half 8. VVin- tcrlezing. Drs. C. van Dijk: De mensch als schepsel Gods. 13 Jan. Gebouw Eendracht, 8 uur. S.V.T.V. Klein Babberspolder. Lezing W.'j. v. Weiden: Bemestingsleer. 14 Jan. Musis Sacrum, 8 uur. Gemengd Koor. Feestavond. 14 Jan. Tivoli, 8 uur. Vereen. Bellamy. Feestavond. 14 Jan. Maison Westhuis, 8 uur. H.B S.- Vereen. Onder Ons. Clubavond, li Jan. Oranje Nassauschool, 8 uur. Ver eeniging oud-leerlingen. 37 Jan" ,Geref Jeugdhuis, 8 uur. Ned. Chr. Vrouwenbond W. A J. Dal- maycr: IIoo lezen wc den Bijbel, voor onszelf en in ons gezin? 18 Jan. frpne 8 uur. Jaarvergadering br. Hist. Kiesvereen. Groen van l'rm- sterer. 18 Jan. Musis Sdctum, 8 uur. Feestavond Schied. Politie Muziekgezelschap. 18 Jan. Gebouw Eendracht, half 8 Pro- pagunoa avond N.C.G.O.V. 18 Jan. Gebouw R K Volksbond, hall 9. Leden- en propagandaveigadering „De Hanze". J. Bakker: Midden stand en reclame. 19 Jan. Passage Theater, 8.15 uur. Horteer! Stedelijk Muziekkorps en filmvcr- loouing. 19 Jan. Geref. Jeugdhuis, 8 uur. Jaar vergadering Geref. Meisjesiereen. Door onderzoek tot kennis. 20 Jan. Westerkerk, 8 uur. Wijkaiond. Causerie met lichtbeelden, ds J. W. Tonsbeck. 23 Jan. Vereenigingslokaal, 8 uur. Vertoo ning Bondsfilm Chr. Knapenver- eenigingen. 23 Jan. Julianakerk, half 5 en 8 uur. Zon- dingsfilm. 26 Jan Geb. Chr. Soc Belangen, 8 uur. Samenw. Chr. soc- bonden Gc- comh. vergadering. 23 Jan Passage Theater, 8 uur G\mnus'ick- uitvoering „Hygiea", 26 Jan. .Musis Sacrum, half 3. Ned. Ver een. van Huisvrouwen. Theemid dag met gezelschap spelen. 1 Febr. Passage Theater, S uur. V P.H.O.- fiimavond. ROTTERDAM. 13 Jan. Groote Schouwburg, 8 uur. Bouw meesters Schouwspel Feest. 13 Jan. Tivoli Schouwburg, 8.30 uur. Do Potter dammers 20 dagen achter slot Bioscopen Capitol, 2.15 u. 8.15 u. Marie Antoinette. City, 2.13 u. 7 u. 9.30 u. Marie Antoinette. Corso Van 11 u. af door1. Tarantella. Grand, 2 u. 7 u. 9.15. u. Vier dochters Lumière, 2.15 'i. 7 u. 9.15 u. Alarm in de Middellandschc Zee. Olympia, 7 n. 9.15 u. Reuzen der lucht; De Texas-avonlurier. Prinses," 2.15 u. 8.15 u. Moskousdie nach ten. Een ster wordt geboren. Scala, 2 u. 7 u. 9.30 Vadertje Langbeen. Studio, 2 u. 7 u. 9.15 u. Sneeuwwitje en de 7 dwergen. Tlialia, 2.15 u. 7 u. 9 13 u Breek en gap. Binnenkort openstelling nieuw wegvak. Naar de A.N.VV.B. ons bent lit, /a! I e- houdens onvoorziene omstandigh-den, bin nen zeer kort overgegaan worden tot de openstelling van het nieuwe wegvak \an Rijksweg no. 12, 's Gravenhage -tili >cht, vanaf den provincialen weg langs d" Oost zijde van de Gouwe tot aan dn ou lm weg GoudaBodegraven, Voor het autoverkeer val 's Gravmmage en van Rotterdam naar Bodegraten eri terug ontstaat hiermede een prachtige ct- binding; vooi het snelverkeer van eerst genoemde plaatsen naar Utrecht v.\,, zal het, ter vermijding van de traversen door Bodegraven, Woerden en llarmeien, voor alsnog aanbeveling verdienen, de route over Gouda en den Ilaastrcditbeheudijk te blijven volgen. Het rijwielverkeer van 's-Graveubage en Botterdam met bestemming Bodegraven of Utrecht zal. aangezien het nieuwe wegvak geen rijwielpad heeft, den tot dusverre aangegeven weg langs het station Moor drecht en den provincialen weg naar Gou da blijven gebruiken. Het spreekt vanzelf, dat de te volgen routes op de door den A.N.W.B. geplaatste wegwijzers, richtingsborden en vóórrïch- tingsborden voor iedeTen weggebruiker dui delijk zullen worden aangegeven HOOPDROUTES - HIEUW WEGVAK m uitvoering -»•««« MOTORRIJTUIGEN ar RIJWIELEN BODEGRA HAAO GOUDA UTRECHT Vtw v<fe'Tr wW 4 -HU 8. Ï-

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2