koop SUNLIGHT ZEEP H Ife IC 1 RIVERSIDE DRIVE Filmglinsters rM Rechtszaken li It i»? De onverschillige Voor den AmMerdimschrn pelitiereehter. Voor der Amsterdamschcn po'itierechler konten verdachten van allerlei geaardheid. Sommigen zijn verlegen, anderen doen ern stig hun best een goeden indruk te ma ken, tvcer anderen doen kwasie onverschil lig. Een 20ci gering percentage van de •verdachten rijn echter werkelijk onverschil lig, en iot dat type behoorde een man, the gistermiddag voor den politierechter was verschenen, omdat hij een agent, la ten wij zeggen, onheuseh behandeld had. Hij had, volgens de verklaringen van den als getuige opgeroepen agent, gewei gerd op de kruising bij de Rozengracht de tram te v»r*aten, hoewel hij een kor ten rit had, en derhalve had moeien bij betalen of had moeten verdwijnen. De agent was gewaarschuwd door den con- dccteur en toen de gezagshandhaver bij de tram kwam, was daar zooals dat behoort in Air sterdam een ware volks oploop. De verdachte was toen bezig den tram conducteur uit te schelden. Met eenige moeite lukte het den agent den man uit de tram te halen en toen hij zich eindelijk verwijderde, bezigde hij een leelijke uit drukking jegens den agent. Het gevolg hier van was geweest .dat de agent hem in den kraag liat. gepakt en mede had ge nomen naar het bureau. Ook daar had da verdachte zich op onhebbelijke wijze gedragen. Dit beele relaas van den agent was enkele in'en onderbroken door op merkingen van den verdachte als: „Hij doet een eed voor een kommetje koffie" en „die commediant". Toen de vernachte daarna het woord kreeg, zeide hij, oat het hem niets kon scheten. „Al krijg ik nu een jaar of een dag. Ik ga in hooger beroep. Ik ben daar erg makketijk in" Daarbij kwam, dat de verdachte vond, dat de conducteur hem had moeten waarschuwen. Hg wist niet, dat het korte traject zoo spoedig was afge- loopen. De politierechter constateerde dat ver dachte reeds acht veraordeelingen achter den rug oad en nu eenmaal altijd een eigenaardige houding aanneemt, als hij metj^60 December 1938 zich ia bet ambtenaren te doen heeft. openbaar bij geschrift opzettelijk in beleo- Veertien dagen gevangenisstraf, luiddedigenden vorm heeft uitgelaten over den de uitspraak. Geheel volgens belofte ging Centrale® Raad van Beroep, zijnde seen De vervolging van mr. Rost van Tonningen De tenlasteleggingen. Zooals bekend, is de justitie er Vrijdag middag j.l. toe overgegaan de p"rs van het Nationale Dagblad- te Leiden in beslag te nemen. Dit justitieel ingrijpen vond zijn oorzaak in eenige hoofdartikelen, welke in de maand December m genoemd dag blad verschenen zijn en welke een belee- digend karakter zouden dragen. In de eerste tenlastelegging wordt ver mekt, dat mr. Rost van Tonnïngen m December 1938 te Leiden en elders Nederland opzettelijk de eer en goeden naam van den minister van justitie, mr. O. AL J. F. Geseling, heeft aangerand door opzettelijk iu het nummer van 29 December 193S van het Nationale Dag blad1, hetwelk in v<ete exemplaren te Lei den en elders in Nederland is verspreid, gemelden minister in een stuk, waarvan het opschrift luidde: „De eer der Neder- iandsche jeugd. Vijf minderjarigen zijn in Oss straffeloos misbruikt", ten laste te leggen datgene, wat nader in de dagvaar ding is omschreven Dit stuk heeft hrj, verdachte, in dat nummer van dat blad opgenomen of doen opnemen en hetwelk door hem was op gesteld', althans waarvan de inhoud hem bekend was, zulks met het kennelijk doe! om daaraan ruchtbaarheid te geven, wor dende die betoediging genoemden minis ter aangedaan gedurende en terzake de rechtmatige uitoefening zijner bediening als minister van justitie, althans geduren de, althans terzake der rechtmatige uitoefe ning zijner bediening als minister van justitie. Althans dat hrj toen aldaar opzettelijk in het openbaar den minister van justitie, mr. C. M. J. F. Gosding, bij geschrifte heeft beteedigd. In de tweede tenlastelegging wordt ver- mdd, dat mr. Rost van Tonningem te Lei den en elders in Nederland op of om- verdachte daaron in hooger beroep. Verduistering van goederen Een familiezaakje. Een redes vero-ordeeiingen. De 37-jarige expeditiekneacht B. S. AL wonende te Utrecht en gedetineerd, heeft zijn firma, de N.V. Ilfra v.h. L L. Flesse- nian aan den Boteisloot te Rotterdam, in den loop van 1938 voor eenige honderden guldens opgelicht door telkens wal goe deren mede te remen. Zijn gansche familie heeft deze goederen êze^vóoF'dcRot- terdamschc rechtbank moesten terechtstaan, welke gisteren -uitspraak heeft gedaan. B. S. AL werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, met aftrek van de voor- loopige hechtenis, waarvan zes maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, als mede onder toezidhtstefling van het Ne- derlandsdh genootschap tot zedelijke ver betering van gevangenen. Zijn broer, de 35-jarige J. AL, werd we gens heling veroordeeld tot acht maan den gevangenisstraf met aftrek van de voorlooïpge hechtenis, waarvan vier maan den voorwaardelijk onder dezelfde voor waarden. Zijn vrouw, de 32-jarige S. AL, voor het zelfde feit tot zes maanden gevangenisstraf echter voorwaardelijk met drie jaar proef tijd en onder dezelfde voorwaarden. De achttien-jarige Hompentoopman AL B. O., wonende te Rotterdam, wegens heling tot een geldboete van £25 subs. 10 dagen hechtenis. De 65-jarige S. M., zonder beroep, en wonende te Rotterdam, werd vrijgesproken, evenals de Si-jarige slager S. AL, de 51-ja- rige koopman J. AL, de 34-jarige lompen- sorteerder G. W. 0. en de 28-jarige koop man S. M., wonende te Rotterdam. HET 5) „Dus het komt n niet mogelijk voor, dat een man zic5i verborgen kan hebben achter een van die stoelen, miss Venora kan hebben doodgeschoten en dan door een venster ontsnapt kan zijn en dit ach ter zich kan hebben gesloten. Denkt n eens goed na." „Natuurlijk niet" „Dus- hij kon alleen door die deur daar deze kamer verialen. Waren er mensdben in die zaal aan de overzijde van de gang2" „Ja, daar was het heele gezelschap. We hadden gebridged." „En wat deden ze. weet u dat ook,, toen dit gebeurde?" Garrison dacht ernstig na. „Ja, ik weet, wat ze deden, vtak voordat wij hier kwa men," zei hij. „Een paar dansten bij de radio. De anderen zaten te praten. Het partijtje, was ongeveer afgeloopen." „Ban. is het das bijna niet te veron derstellen. dat iemand ongezien" uit deze openbaar lichaam, althans een openbare instelling, door opzettelijk in het nummer van 23 December 1938 van het „Nationale Dagblad" hetwelk in vele gedrukte exem plaren in Leiden en elders in Nederland is verspreid', van welk blad hij hoofdop steller was, op te nemen, althans te doen. opnemen een artikel met opschrift, welk artikel en opschrift door hem was opge steld, althans waarvan hij den inhoud ken de. Als opschrift stond boven de in be- leedigenden orm gedane uitlating over Verdacht van verduistering van een cheque aangehouden. Een inwoner van 's-Herfogenbosch liad een cheque ten bedrage van twintig gul den overgemaakt aan iemand in Amster dam. Deze heeft den geadresseerde ech ter niet bereikt en van dit feit werd aan. de P.T.T. te Amsterdam kennis gegeven. Toen des morgens een. man deze cheque op een postkantoor aldaar aanbood, liet men hem even wachten en waarschuwde mende politie. De man, een 40-jarige Utrechtenaar, die beweert de cheque van een ander te heb ben gekregen, is gearresteerd. Kegelen Rotterdamsche Kegelbond De rondgang. Ee rondgang langs de banen is gister avond ra Alusis Sacrum aangevangen. De uilslag van den eersten speelavond is: Vijflallen Woudsloopers I 595 Poinpenburg I 570 *t Zuid I 665 Shell I 536 E.V.A. 1 555 Drietallen Woudsloopers 11 308 Pompenburg III 256 Pompenburg II 330 *t Zuid II 288 't Zuid III 320 Kerk en School Zendingswerk Het program. Het Zendingsbiweau te Oegstgeert vraagt ons plaats voor het volgende: De directie der Samenwerkende Zen dingscorporaties heeft zich in het begin van dit nieuwe jaar de vraag voorgelegd, den huidigen toestand ran het zendings werk cverziende, welke lijnen er voor de naaste toekomst moeten worden getrok ken en heeft daarbij bepaalde plannen geformuleerd, zoowel voor het werk in Indië, als voor den arbeid hier te lande. Ten aanzten van het eerste is verster king van het zendelingcmcoips door her uitzending van hen die met verlof zijn en uitzending dergenen, die hun opleiding dit jaar voltooien, het eerste nummer van het program, verder krachtige steun aan inlieemsche kerken, bevordering van colportage, jeugdwerk en werk onder de vrouwen. Voor Nederland is het doel sterker ao- tiveering der kerk, dus voortgaan op den in dezen ingeslagen weg. En voorts is in dit plan opgenomen de instelling van een tweede zendingswerk in het voorjaar. Deze zal dus in dit jaar gehouden worden en wel van 12 tc.t 19 Alaart as. Gemengd Nieuws Sport Hengelen De Alfer. Zondag hield de S.H.V. De Alfer een onderling concours in de Schie. De prij zen werden behaald als volgt: 1. W. Som- mers, 2. J. Hoogstad, 3. J. v. Berkhout, 4. J. v. Berkel, 5. J. v. d. Heiden en 6. A. v. d. Berg De vangst was gering. kamer door die deur kon komen, zonder gezien te worden. Ik meen, nadat het schot gelost was. Denkt u daar ook niet zoo over?" De man haalde ontstemd de schouders op. „Ik kan geen antwoord geven voor de anderen. Ik weet niet, wat zij ge zien hebben." zei 3dj norsch. Gerrity haalde papier en potlood te veorsrhija en keek Garrison scherp aan. „Geeft n me dan de namen der anderen maar op," zei hij. Garrison voldeed ge willig aan dat verzoek. „Om te beginnen mijn vrouw. Verder waren er dr. Irmes... Francisco Innes, Henry King, Archibald Flount, Gladjs Dykeman en mevrouw Wal lace Ahbingtoo." Het potlood ran Gerrity, waarmee hij haastig de namen opkrabbelde, hield plot seling stil en hij staarde Garrison door dringend aan. „Hoe is de voornam van mevrouw Afcbinglon?" vroeg hij. „Haar voornaam? Constance. Ze is wel gescheiden van haar man, maar draagt toch nog steeds zijn naam." De inspecteur schreet den naam op met een vinnig kruisje er achter. „Is ze vanavond hier in dit vertrek ge weest?" vroeg hij, zonder op te zien. Garrison keek den inspecteur naar mijn meening argwanend aan. „Ik zon niet graag zien, dat zij hierin betrokken werd," zei hij .bruusk. „BTet lot heeft u de controle over de feiten ontnomen," antwoordde de inspi tear. „Wilt. a rngn- vraag beantwoorden, mijnbeerGarrison De „Monte Santo" in beslag genomen De Britschc reederij verzoekt een garantie van f180.000. Het lialiaanscbe s.s. „Alonte Santo", dat Zondag in Het Kanaal in aanvaring is geweest met het Engelsche s.s. „Conifer", waarbij het laatste schip gezonken is, is op verzoek van de reederij van de „Coni- genomen. De Londensche reederij verlangt een ga rantie van f 180.000. De „Alonte Santo" zal waarschijnlijk Vlissingen worden binnen gebracht en niet eerder kunnen vertrek ken dan nadat de gestelde cautie zal zijn gestort. Met de mailboot „Oranje Nassau" van de stoomvaart maatschappij Zeeland te Vlissingen zijn gistermdidag de negen schipbreukelingen van het aangevaren en gezonken s.s,,Conifer" naar Londen vertrok ken. Aan boord van het s.s. „Alonte San to" tracht men met eigen middelen eenige noodreparaties uit te voeren, teneinde de lichte lekkage in de voorpiek! te verhelpen. De hitte in Australië De slachtoffers van de hitte golf en de bosehbranden. Bij de groote bosehbranden in den Australischen staat Victoria zijn, voor zoo ver bekend, 62 personen om het leven gekomen; tientallen personen worden nog vermist. Die bosch commissie meldt offi eicel, dat 14 personen te Woodspoint zijn om liet leven gekomen en 500 personen in moeilijkheden zijn geraakt, daar deze plaats moest worden ontruimd. Volgens een niet bevestigd bericht zijn te Erica 11 personen gedood. 1200 vrij willigers doen brandweerdiensten. De re- geenng stelt legervoorraden beschikbaar voor de slachtoffers. Meer dan 100 dooden in N.Z. Waks. Reuter meldt uit Sydney dat de rook, afkomstig van vele branden in het ge bergte boven de stad hing. De tempe ratuur bedraagt 113,6 graden. Volgens de schattingen van het dagblad „Sun" zijn in de afgeloopen week ten gevolge van de geweldige warmte meer dan 100 per sonen om het leven gekomen. Twee miliioen schade. Volgens do „Sydney Sun" bedraagt de sehnde in het geheele gemeenebest in gevolgde de hittegolf, welke de ergste ge noemd wordt in de geschiedenis van Australië, twee miliioen pond sterling, het Westen van Australië wordt thans ge teisterd door cycloons en stortregens, welke enorme schade aanrichten en stag natie brengen in de verbindingswegen. Zal regen een einde maken aan dc bosehbranden? Aangezien het iets koeler is geworden en zelfs eenige regen gevallen is, zal waarschijnlijk spoedig een einde komen aan de bosehbranden, die reeds 66 rneti- schenleveas hebben geëischt De aange richte schade wordt op 2 miliioen. pond sterling geschat. Eenige opluchting in Victoria. Reuter meldt nader: Tengevolge van regens begint het ge vaar voor verdere bosehbranden ia den staat Victoria iets te verminderen. Door bosehbranden zrjn 1500 personen dakloos geraakt, 1000 buizen en veertig houtzaagmolens zijn verwoest of ernstig beschadigd. Reuter meldt nog nader: Aan de bosehbranden, die Australië de laatste weken zoo geteisterd hebben, zal thans spoedig een einde komen. Gisteren heeft het namelijk den geheeüen dag gere gend en er zijn geen teekenen, dat de regen zal ophouden. Op een onverlichte wagen gereden Gisteravond om kwart over vijf is een vierwielige vrachtauto uit Warmenhuizen welke een geregelden dienst op Antwerpen onderhoudt, onder Zevenbergsche Hoek op een met een paard bespannen melkwagen, welk© geen achterlicht voerde, geneden. De bestuurder van de vrachtauto moest zijn lichten dempen voor om tegenligger en zag daardoor het onverlichte voertuig niet. Met onverminderde vaart van naar schat ting 60 K.AL vloog de auto op dm wagen in. De voerman werd1 van den wagen ge slingerd en bleef met zware inwendige kneuzingen op den weg liggen. Bij omwo nenden weid hij binnengedragen, het paard bekwam zware wonden en de melkwagen M „Pardon, natuurlijk wil ik antwoorden. Mevrouw Abnïnglon en ik zijn kort voor dat miss Verona doodgeschoten werd, hier geweest." „Is ze hier hee'.c.naal geen oogenblik alleen geweest?" „Heelemaal niet. Ze kwam hier met mij en ging met me weg." „Hebt u er iets legen, me te vertellen, wat u hier gedaan hebt?" „Volstrekt niet. Ik heb voor mevrouw Abbington enkele effecten verhandeld. We spraken daarover. Zoodra ik haar alles had uitgelegd, zijn we weer naar het ge selschap teruggekeerd." Gerrity stond op. Hij liep het vertrek een keer met gebogen hoofd en gefronste wenkbrauwen rond. Eindelijk bleef hij voor Garrison staan. „Alijnheer Garrison, denkt n, dat het schot, dat miss Verona doodde,.hier.van mt dit vertrek is afgevuurd?" „Ik ben er zeker ran, dat het in dit vertrek gelost is," antwoordde Garrison met nadruk. „Ik zoa zelfs zeggen, dat het vlak langs® mijn hoofd was afge vuurd." „Hebt u niet omgekeken, om te zien, wie het afgevuurd had?" „Ja, dat weet ik zeker. Het was wel een heele. verwarring, maar ik geloof toch, dat ik me omgedraaid-heb..Maar toen ik miss Verona zag - vallen, vergat ik de rest totaal:" -1 „Weet u zeker, dat n niemand - gezien hebt?" I - - Inspecteur Gcmty deed snel een stap naar de tafel toe. „Hebt u dit wel eens eerder gezien? vroeg hij barseh, den zakdoek wegtrek kend van het pistool met parelmoeren kolf. Garrison rekte zijn hals uit om beter te kunnen zien. Dan stond hg op en kwam naar de tafel toe. Hrj speelde too- neel, maar hij deed het uitstekend1. Naar zijn verbaasde gelaatsuitdrukking te oor- deelen, zou ik gezworen hebben, dat hij het pistool nog nimmer gezien had. „Waar komt dLt vandaan?" vroeg hij onzeker. „Daar van den vloer bij het raam.- Ach ter het gordijn gevonden."-Kijkt n- ^eeos naar de kolf, mijnheer Garrison, daar staat een naam ingegraveerd." Garrison boog zich dieper over het wa pen heen en deed plotseling een stap terug. „Connie!" riep hij nit. „Een der patronen is afgeschoten," zei Gerrity. „Maar ze was hier niet ia de kamer," riep Garrison uit „Ik weet zeker, dat ze hier niet geweest is Ik heb haar bij de anderen achtergelaten; ze kan hier niet binnen gekomen zijn." „Och, voor het oogenblik is het naar mijn meeoing genoeg," zei Gerrity, op wijze, die den I Kinkier wel razend" moest maken .„01 mijnheer Hand moest nog iets te -Vragen hébben.. Is, dat soms het geval, "Hand?" - - „Een enkele vraag," zei Hand meteen. „Wilt u even in-dien hoek gaan staan, „Pampiere-brieven". 17 Januari. Het adres van de negen mannen aan de regecring is later ge volgd door een adres van de veertien man nen aan de regoerimg en ik verwacht dat het met die adressen zal gaan als met het beekje boven op den berg dat als een breedte stroom uitmondt in de zee. Dp negen mannen zeiden: „Wij hebben gelijk" en de veertien mannen zeiden: „Nee, wij hebben gelijk en zullie hebben ongelijk en wie durft te beweren, dat veertien niet méér gelijk hebben dan negen is gek". Vanzelf krijgen we nu het adres van do twintig-, de achtentwintig-, de zevenen dertig- en de vijftig mannen en zoo voort, een groot en schriftelijk spel van nietes en wellis en waar is het eind? Het eind is het adres van de 4.967.001 mannen tegen het adres van de 3.444.372 mannen, dan heeft de heelo bevolking, grijsaards en pietepeuters, haar meening kenbaar ge maakt, dan is er zoowaar een plebisciet gehouden en daar het Nederland sche staatsrecht naar ik mij meen te herinneren niet bestaat in dit land, zal de regeering het volste recht hebben die uitspraak Se negeeren en te regeeren zooals het haar goed dunkt. Waarmede ik maar zeggen wil, dat zelfs het laatste woord in dezen geen knip voor de neus van Colijn waard is en dat dit gezelschapsspel onnuttig is. Zooals trou wens zoovete spellen die met een doode- lijken ernst een beter resultaat waardig gespeeld plegen te worden. De negen mannen en die veertien lie den staan niet alleen. Alle vereenigings- koningen en comitékeizers en commissie- ridders en bondsedeliieden varen in het zelfde hachelijke schuitje. Want wanneer je alle papier besteed aan adressen, moties, statutenwijzigingen, notulen, verslagen, oproepingen, medede»- lingen, uiteenzettingen en protesten itj een lange rij over den weg zoudt leggen, dan kreeg je niet alleen een afstand van Schie dam naar Lhassa (Thibet), maar boven dien last met de gemeentereMiigiiig. Dit alles is beleend, doch niettemin blijft het een raio geschiedenis, dat de mensch zoo hardteersch is en maar voortgaat met pampiere-brieven te schrijven, te verme nigvuldigen en te verzenden, terwijl het resultaat omgekeerd evenredig is aan de moeite die er aan besteed is. Over drie weken weet geen mensch meter wat er ook weer stond in dien negenman- schen brief en nu weet al niemand meer wat er gestaan heeft in den veertienmam- sche. Het zijn allemaal bliksemstralen bij helderen hemel en dte* hemel blijft helder en de bliksemstraal is weg en Jan Pu- 0UeK zegt „het San me geen. bliksemstraal schelen" en zoo gaan we verder naar de u-weet-wel en naar den afgrond, maax over honderd jaar loopen er toch nog menschen rond over deze kleine ronde ra zende aarde. Ondanks de negen, ondanks de veertien en ondanks alle woorden, die gezegd ien geschreven worden. Dit zij ons tot troost, tot verdriet, of tot inkeer, al naar ge het neemt en ziet! En méér kan ik er ook al niet van zeg gen. werd geheel vernield. De vrachtauto, wlei- ke aan de voorzijde werd beschadigd, hteeft zijn reis niet kunnen voortzetten. Aanrijding met dooddïjken afloop. Gisteren werd1 op den Haagweg t® 's-Gra- venhage, een handwagen aangereden door een personenauto, bestuurd door dien 43-jarigen G. de J. te Loosduirren woon achtig. De bestuurder van den handwa gen, A'. van der R., eveneens te Loos duinen werd zwaar gewend naar 't zieken huis aan den Znïdwal overgebracht Zijn linkerbeen werd verbrijzeld. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. Om kwart over tien is het slachtoffer aan de bekomen verwondingen bezweken. waar u met miss Venora gesproken hebt, mijnheer Garrison Garrison week een stap achteruit. ..Ve ver niet „Het is jammer, dat de doode niet weg gebracht is," zei Hand. „Maar deze gele genheid komt misschien niet terug. Ik zou graag 'hebben, dat it ons toonde, hoe u en miss Ven or i precies stonden, toen het schot werd afgevuurd." Garrison haalde diep adem en liep naar den hoek ,Ik stond precies hier," zei hij, zijn o met naar den grond richtend. „Mi iiioru stond tegen dien stoelrug geleund." Garrison stond nu zoowat twee- voet van den wand, waarin zich de vensters bevonden, met zijn rug er naar toe. Met dichtstbijzijnde venster was ongeveer d e voet rechts van hem verwijderd. Miss Verona moest met haar rug naar <\m zij muur gestaan hebben .ongeveer ner voet er vandaan. Bent u al eerder op den avond in dien hoek geweest?" vroeg Hand. .- „Hoezoo? Neen," antwoordde Garrison traag. „Noen, ik weet wel zeker, datik er niet geweest ben, voordat miss Verona en Ik hier samen, kwamen. Ze deert mijn beer Flount na en wilde daarbij lievér niet gezien worden." „Weel u zeker, dat u „niet metuw pjjeboog 'of i.orè boekenplankhebt, ge* lëuud?".*- -.r -: s*' r~ i •0' -'lëvKS?' (Wordt vervolgd). Ty Is 1 tv k IF Ito V Naar het Engelsch van Stanley Hart Page jjt"» »nd> ter? >;i? EN NOOIT ZEEP VAM OMBEKENDE HERKOMST! ",;Beslist zeker." «v 7L

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 6