EERSTE BLAD. i Donderdag 19 Januari 1939 De niet-mmengmg in Spanje Tel. No. 69300 (3 lijnen). 91ste Jaargang. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. buitenland Attiee tegenover Chamberlain. De Spaansche - kwestie in de Fransche Kamer en in den Volkenbondsraad. De opmarsch van Franco Engeland Chamberlain brengt rapport uit De a.s. Palestijnsche conferentie Zuid-Slavië Duitschland De kerkstrijd Wijzigingen in de regeering? Vereènigde Staten Volkenbond China Gemengd Nieuws Deze courant Terachynt dagelijks, met uit zondering reu Zou- oa Feestdagen, Fop per kwartaal 2.franco per poet f 2.80.Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers l ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adeertentiën voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf nur aan het Bureau bezorgd zijn, *s Zaterdags vóór O uur. Een bepaalde plaats van advertentiïn wordt niet gewaarborgd. Prö» der AdrertentiBs: tan 15 regels f155; -Iedere regel meer f 0.30; in het Zaterd&gnummer Nfl zJXliA 5 regels f180, iedere regel meer f035 l1tf' fcfaUfT Reclames f 0.73 per regel IncaasokostenS ets.} postkwitanties 15 cta. Tarieven van advertentiën t»j abonnement njn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen f 0.50 t/m- 15 moor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 6 cent tot een maximum van 30 woorden. '8 Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woor den^ 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën i 1.00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. De iciilci der Engelsche Labour-Parly, Majoor A'tlce; heeft in een schrijven aan minisier-piesident Chamberlain de volgen de redenen uiteengezet, waarom hij ver zoekt het parlement-bijeen ie roepen r Ten eerste: De ernst van den huldigen toestand in Spanje. - Ten tweede: Het voortdurend gebruik van Ifab'aansche troepen tot het doorvoe ren yan üv bedoelingen van de Italiaan- sche regeering om Franco de overwinning te bezorgen, betgeen is toegegeven. Het wordt thans duidelijk, dat de politiek van uiet-imnenging liet de Spaansche regeering onmogelijk maakt zich de middelen tot serdediging aan te schaffen tegen eau aan val van oen. huiteniandsche mogendheid. Ten derde: Het is niet in overeenstem ming met de eer en het belang van Groot «Briltannie, Jat de.Spaansche regeering niet het recht heeft vrij wapens en voorraden te koopen, wel he-zij noodig heeft voor haar verdediging. Ten vierdeHet voortdurend vermoor den van vi ouwen en kinderen door het niet goed te praten bombardeeren van met militaire objecten. fn een antwoorJschrijven aan Atllee heeft Chamberlain om. het volgende uiteengezet: Opheffing van reder embargo op de leve ring van wapens en munitie aan de Spaan sche regeering zou naar de meening der Spaansche regeerrng onvermijdelijk leiden tot een uitbreiding van het conflict, met gevolgen, welke niet nauwkeurig voorspeld kunnen worden, doch die ongetwijfeld zeer ernstig zouden zijn. De regtering is niet bereid zoo'n koers in te slaan cn ziet onder deze omstandig heden geen voordeel in een vervroeging van den datum, waarop het parlement, zal bijeen komen. Ten opzichte van de kwestie van den hongersnood in het republikeinsche Spanje schrijft Chamberlain o.a.: Het leek duidelijk, dat er op liet oogen- blik geen kans was op de organisatie van een plan op den grondslag van in onderling overleg verleende internationale liulp op groete schaal, welke door de Spaansche regeering onder oogen werd ge zien. Zoo'n pian zou in ieder geval ge- ruimen rijd kosten om doelmatig geor ganiseerd te worden Wij hebben ons ech ter reeds aangesloten bij andore regeerin gen voor bijstand aan de financiering van het werk 'an inofficieele organisaties, die ïecds werken en wij stellen ons voor deze politiek voort te zetten. Chamberlain voegde hieraan toe, dat de mgeering zal voortgaan den toestand in Spanje in zijn ontwikkeling in het oog te houden en wanneer naar haar meening de omstandigheden een wijziging van den datum noodzakelijk zouden maken, zou zij niet aarzelen den speaker aan te be velen het Lagerhuis bijeen te roepen. De nationale executieve van de arbei derspartij heeft een resolutie aangenomen, waarin de aandacht der Bntsche regeering wordt g' vestiga op „de voortdurende schending van de politiek van niel-inmen- ging door de regeeringen van Italië en Duitscnland, Ier onJorsteuning van Fran co" en waarin aangedrongen wordt op onverwijlde heropening van de Franscli- Spaansche grens, alsmede op intrekking van het embargo op den verkoop van wa- pens aan de Spaansche regeering. Ook de communisten roerden zich; oen 500-lal trok gisteravond in optocht naar Downingstieet, teneinde Chamberlain eon petitie te overlrandigcn, waarin zij wapens zoor Spanje eisehten. Twee deelnemers kregen verlof het gebouw binnen te komen "n de petitie te overhandigen. Een aantal anderen trachtte door de po- iitieafzetling lieen te bteken ,doch zij wer den door bereden politie met den stak uiteengedreven, waarna de demonstranten wegtrokken, In Frankrijk heeft de Spaansche kwestie evenzeer de aandacht. Een communistische motie, waarin de openstelling van de Spaan sche giens en het zenden van materiaal naar Spanje werd geéischl, werd door de legercommissie uit de Kamer met een. over weldigende meerderheid' verworpen. De Kamerfractie van de Gauche Demo- cratique et Radiclale Independente heeft de door Montignv in de Kamer afgelegde veiklaringen goedgekeurd en besloten bij de regeering aan te dringen op: 1. Handhaving van de neutraliteit ten aanzien van Spanje. 2. De noodzakelijkheid van vertegenwoor diging der F'ransehe belangen bij de re geering fe Burgos. In het winlervelodrome hebben de par tijen en organisaties van het Volksfront te Parijs een demonstratie gehouden, waarbij o.m. Blum en 'fhorez het wooird voerden. Beide drongen er op aan, dat de Fransch- Spaansehe grenzen geopend zouden worden. Naar aanleiding van den" gisterochtend gehouden kabinetsraad schrijft de „Petit Parisieh": „het blijkt, dat de buitenland1 sche politiek van Frankrijk ten aanzien Ier gebeurtenissen in Spanje onveranderd blijft en dat de leidende persoonlijkheden zicjh in de eerste plaats bekommeren om de gelijkheid van inzichten van Quai d' Or- say en Foreign Office. De Spaansche ambassadeur te Londen hgeft 'aan het departement van buiten- landseho zaken aldaar een nota overhan digd, waarin verbazing uitgedrukt wordt over en uiterst bracht geprotesteerd wordt tegen jjiet opzettelijk' stilzwijgen" van het niet-inmengingscomité t.a.v. den verkoop door Italië van vier torpedobootjagers en twee onderzeeërs aan de Spaansche recht- schen. Verzocht wordt de nota door te zen den aan het niet-inmengingscomité. Töi bewijze, dat deze booten door de Spaan sche lecktscjhen in 1937 van Italië zijn gekocht wordt in de nota de Engelsdie publicatie ,,Janes fighting ships" aange haald. Deze verkoopen vormen even zoovele openlijke en uitgesproken schendingen vair de niet-inmengings overeenkomst van deii kant van de Italiaansche regeering, aldus de no fa. Het is onmogelijk ie gelooven, dat de Brilsche regeering, welker „luteTigcnce Ser vice" der marine een van de betrouw baarste en doeltreffendste ter wereld' is, daar op zijn minst geen idee van bau'. In de vergadering van den Volken- bondsraad. D'e Vrol ken bondsraad heeft gisteravond een vergadering gewijd - aan de conclusies van het Britsehe onderzoek naar de bom bardementen op de burgeihevolking In Spanje. De Spaansche minister van bui- tenJandsclie zaken, Alvarez del Vayo-, wees op de bombardementen, die door liet rap port als „opzettelijk" erkend zijn. Hij voeg de hieraan toe, dat hij de Duitscbe en Italiaansche vliegers als de werkelijke ver antwoordelijken beschouwt. Ter staving zijner woorden haalde liij artikelen in de Italiaansche dagbladen aan. Voorts wees hij er op, dat de Spaansche regeering steeds weerwraak, geweigerd heeft en „op misdaad niet met misdaad heeft willen antwoorden". De volgende spreker, Butler, onder-secre taris van het Foreign Office, herinnerde ex aan, dat de commissie van onderzoek naar Ie .uchthombardementen in Spanje inge- ate'd is op initiatief van de Engelsche re- geeimg. Het hing niet van de Engelsche regeering af, of deze commissie internatio naal zou worden. Spr. merkte op, dat het rapport niet noodzakelijkerwijze de -opvat tingen der Britsehe regeering vertegenwoor digt en niet op alle bombardementen be trekking heeft. Hij erkende echter, dat de instelling der commissie doeltreffend is geweest en hoopt, dat middelen gevonden zuilen worden om de gevolgen der lucht bombardementen tegen te gaan. Do Russische vertegenwoordiger Soe- ritz, verklaart, dat zoolang de Volkenbond zal beslaan, hij gehouden zal zijn het volkenrecht te doen eerbiedigen. De Rus sische regeering veiklaart zich bereid deel te nemen aan ieder internationaal optre den en aan iedere maatregel, die ten deel heeft een einde te maken aan dezen on- menschelijkten oorlog. De Clhineesche vertegenwoordiger, Wel lington Koo, sprak vervolgens als zijn meening uit, dat de luchtoorlog de meest nutteiooze van alle oorlogen is. Hij bepleit een embargo op benzine. De Fransche vertegenwoordiger, CUiaver- tat, herinnerde er aan, dat Frankrijk her haaldelijk: zijn afkeuring te kennen heeft gegeven over de bombardementen van weer- looze bevolkingen. De Fransche regeering verklaart zich bereid deel te nemen aan iedere procedure, die ten doel heeft er een einde aan te maken. Een Sjmanseh communiqué. In een communiqué heeft de Spaansche delegatie bij den Vlitem bond- medegedeeld, dat alle buitenlandsdie strijders van liet leger der Spaansdhe regeering te Barce lona zijn aangekomen. Tengevolge van di plomatieke moeilijkheden en vertraging in gevraagde samenwerking moet de regeering zelf zorg dragen voor het transport. Aangezien de commissie van den Vol kenbond dezer dagen heeft medegedeeld', dat van de 12.000 vrijwilligers 4000 waren geëvacueerd, is in het communiqué dus sprake van ongeveer 7500 tot 8000 man. Weer vorderingen. In het legerbericht van het rechtsehe hoofdkwartier wordt gezegd, dat de troe pen van Franco gisteren tien kilometer zijn opgerukt en verscheidene dorpen be zet hebben, o.a. Pons, Las Poblas, Cal- larel en Iavioia. Aan het Zuidelijk front werden krijgsverrichtingen door het slechte weer onmogelijk gemaakt Langs de kust rukten de rechtsehe troe- j>en naar het Noorden op. De regeering zendt versterkin gen naar het Catalaansche front. Volgens Havas zouden troepen van het Madrileensche front naar Catalonie zijn gezonden om het getal, der regeerings- troepen daar te vei'grooten. Een eerste af deel in g van 12.000 man zou van Valencia naar Barcelona scheep gegaan zijn. In to taal zouden 60.000 man naar Catalonië worden overgebracht. Ovdr zijn reis naar Rome. Het gisteren, door de* 'eersten minister aan het kabinet uitgebrachte rapport over zijn bezoek aan Rome heeft, naar men ge looft, over het algemeen de, lijnen gevolgd van de welingelichte mededeelingen van Britsehe kringen aan het einde van het bezoek. De kabinetsleden schijnen voldaan te zijn over het algemèene effect van het bezoek en er schijnt in iegeeringsferingen geen twijfel over te blijven, dat het Britsch- Ilaliaansclie actoord in zijn geheel ten uitvoer zal worden gelegd. Ten aanzien van Spanje, aldus de Lobby correspondent van Reuter,-verluidt, dat er thans geen kans bestaat, dat de Italianen uit Spanje zu'len worden teruggetrokken voor Franco heeft overwonnen, Br schijnt op het oogenblik geen ongerustheid te heer- schen ten opzichte van verdere interventie in Spanje van eenigeriei zijde. Het kabinet heeft ook het Palesüjnsdhe vraags'ufc be sproken. Hel blijft waarschijnlijk:, dat de houding der Palestijnsche Arabieren een beslissenden factor zal vormen ten aanzien van een besluit voor of tegen de conferentie. Do ciscfien der Arabieren. De regeering van Egypte heeft aan de Britsehe regeering, na overleg met de Ara bische afgevaardigden, een program van eisciien voorgelegd', dat als grondslag zou moeten dienen voor de a.s. Palestijnsche conferentie. Het program bevat de vol gende drie punten: Stopzetting van de Jo-odsche immigratie in Palestina; Verlenging van politieke autonomie met handhaving van het Britsclie mandaat voor ten hoogste vijf jaar; Sluiting van een Engelscli-Palestijnseh verdrag, naar het voorbeeld van het En- gelsch-Ixakeesche verdrag. Be Egyptische regeering heeft doen weten, dat dit program de minimum-eischen der Arabieren omvat. De geheimzinnige bomaanslagen. De abdij van Westminster in Londen be hoort tot de plaatsen, welke beschermd worden tegen do bomaanslagen. Niemand, die in het bezit is van een pakje, wordt in de abdij toegelaten en zonder een offi- eieele gids kan men geen bezoek brengen aan de koninklqke kapellen. Een kleine hoeveelheid ontplofbare sloffen en een alarmklok zijn gisteren gevonden aan. den voet van een paal der electrisclie leiding in de buurt van East Bidslmry bij Manchester. In liet Westen des lands zoekt de po litie naar een auto met vier inzittenden, in verband met een incident, dat zich vroeg in den ochtend heeft voorgedaan in een der voorsteden van Liverpool. Bij ue Marsliland-brug stopte de auto. Politie agenten stonden daar op post. Nadat ge weerschoten waren gelost, reed de auto snel weg. Aan beide zijden van de brug liegen de gasfabrieken van Bcotle, een der grootste bedrijven in het Westen. Ciano aangekomen. De Italiaansche minister van buiten- landsche zaken, Ciano, is gisteravond op liet grensstation Ravek aangekomen. Tegen over een redacteur van Avala verklaarde hij, dat de besprekingen te Belgrado gewijd zullen zijn aan den toestand in het Do- naubekken De vriendschap en de samen werking tussclieu Italië en Zuid-Slavië heb ben positieve resultaten gebracht en zul len dat blijven doen. In fieh Monastir werd Ciano verwel komd door Stojadinowitsj, waarna de hoe ren en het gevolg zich op jacht be gaven. Bezoek van Chvalkowsky. Van officicele zijde wordt medegedeeld, dat de Tojccho Slowaaksche minister van buitenlancfsche zaken, Chvalkowsky, Zater dag, 21 Januari, voor een kort verblijf in 'Berlijn zal aankomen, trneinde bespre kingen te voeren met den rijksminister van buiten Jandscle zaken, Von Ribbcatrop. Dit is geenszins bedoeld als fotografische puzzle* hoewel de foto er bizondcr geschikt voor zou zijn. Het is geen röntgenfoto van de mazelen, of een stemmingsbeeld van de herfst met dorre bladeren in een vijvertje, of een kijkje in een waterton met muggen- larven. Het is eenvoudig een vlucht spreeuwen, welke werden opgejaagd uit de boomen in het Sterreboseh. In een sluisje onder stadsnieuws wordt hierover het een en ander medegedeeld. Niemoeller wordt niet in vrij heid gesteld. Bs. Muller, de leider van de kerkoppo- sitie en nog twee predikanten, zullen bin nenkort voor het gerecht verschijnen, we gens „misbruik van den kansel". De aan klacht is het gevolg van het feit, dat Mul ler op 30 September een verzoek ge richt heeft tot zijn parochianen om te bid den voor het behoud van den vrede en voor een succesvol afloopen vau het in ternationale streven naar vrede. Op grond hiervan is de uitbetaling van Muiters sa laris stopgezet. Wat Niemoeller betreft, men gelooft niet, dat het waarschijnlijk is, dat hij in vrij eisch gesteld zal worden uit het concentra tie kamp van Sachsenhausen, tenzij hij een document onderteekent, waarin hij vrij willig afstand doet van zijn herderlijk ambt en verklaart zijn parochie nooit weer te zullen betreden. Aan deze meening wordt vrijelijk uiting gegeven door zijn jjarochia- non, die bij iederen dienst de beide ker ken van Dahiem geheel blijven vullen. Dagelijks worden gebeden uitgesproken voor Niemoeller. Gisteren heeft hij bezoek mogen ontvangen van zijn vrouw en zqn broeder. De lange gevangenschap is niet zonder sporen na te laten aan hem voor bij gegaan, hij is echter niet ernstig ziek. Niemoeller is de eemge gevangene in het concentratiekamp, van Sachsenhausen, wiens lxaar niet gemilimetercl is. Tot dusver heeft men bij 40 predikanten de uitbetaling van salaris stopgezet. Dietrich zou de (aak van Goebbcls overnemen. Goering minister-president? Volgens oncontroleerbare geruchten zou den voor verscheidene leidende posten in het bewind mutaties to verwachten zijn ter gelegenheid van Jen zesden verjaar dag der nationaal-socialistiscnc regeering. Een pcrsmmisfi'fïe zou worden gescha pen voor Otto Die'nch, die thans pers chef en vertrouwd medewerker van Hitier is Hij zou daarmede een der belangrijk ste taken van het door Goebbels geleide ministerie van propaganda overnemen Vor der wordt reeds geruimen tijd gesproken o\er een benoeming van Goering tot mi nister-president. Ook zou er sprake zijn van een benoeming van Goering tot minis ter van ooilog, welke post sinds het heen gaan van Von Blomberg onbezet is geble ven. liet is mogelijk, dat flitier in zijn Rijks dagrede op 30 Januari mededeeling zou doen van eenige wijzigingen in den staf van leiders. Ook daarvan is echter geen enkele officiecle bevestiging te verkrijgen. De Daily Mail maakt meJdmg van het te Berlijn loopende gerucht, dat Hitier een kahinefsreconstructie zou voorbereiden. Goering zou 1-enoemd worden tot vice- kanselier cn minister van oorlog, terwijl Himmler, de leider der S.S., benoemd zon worden toe minister van binnenlandsche zaken. De anti-scmlc(ischc maatregelen. Blijkens een nieuwe verordening mogen met ingang van 1 Februari a.s. Joodsche tandartsen, vee-artsen en apothekers g-een praclijk meer uitoefenen. Algemecne staking van radio-artistcn aan staande. Er wordt op het oogenblik een alge- meene staking van radio-artisten voorbe reid, in verband met de weigering van de reclamebuxeaux, met de artisten eien collectief contract aan te gaan, waarin de arbeidsvoorwaarden en de minimum gages worden vastgelegd. Aan de reclamebuneaux is eenige dagen bedenktijd gegeven, opdat zij op hun besluit kunnen terugkomen. De eisdhen der artisten worden gesteund door de filmspelers te Hollywood, Twaalfduizend vliegtuigen per jaar. Aan generaal majoor Arnold, opperbevel hebber van bet luchtcorps van hqt Ame- rikaansche leger, wordt de voorspelling toegeschreven, dat de Vereenigde Staten binnen drie jaar in staat zullen, zijn oor logsvliegtuigen te produceeren in een tem po van 12.000 per jaar. Volgens leden van het Huis van Afge vaardigden legde generaal Arnold deze ver-, klaring af in een geheime zitting van do militaire commissie van het huis. Tevoren, tijdens een openbare zitting, had Arnold! verklaard, dat een overzicht van het leger aantoont, dat de productiecapaciteit thans 2500 per jaar bedraagt, welke capaciteit verdubbeld of verviervoudigd kau wordeu. Geen enkel resultaat. In een besloten bijeenkomst...heeft de Volkenbondsraad gistermiddag van gedach ten gewisseld over ue wenschen, die de Chineesche gedelegeerde Dinsdag in gijn rede betel geformuleerd. Deze gedachtemvissehng heeft tot geen enkel definitief resu'taat geleid en het zal heden voortgezet worden. Het ziet er niet naar uit, dat de raad, die zich tegenover een ongewijzigden toesland ge steld ziet, zich meer binden wiil dan vroeger. In elk geval Is liet wel zeker, dat op het \erzook der Chineesche regee ring om instelling van een coördinatiecom missie, zelfs beperkt tot de meest betrok ken mogendheden, niet zal worden inge gaan. Blijft Burckhardt in Dantzig? Polen heeft te Genève op doortastende wijze erop aangedrongen, dat Burckhardt niet zal aftreden als hooge commissaris van den Volkenbond te Dantzig. In een besloten bijeenkomst van d'e commissie in zake Dantzig hebben Engeland on Frank rijk zich voor de handhaving van Burck hardt op zijn post verklaard, terwijl het derde lid, Zweden, voor zijn aftreden was. Waarschijnlijk zal besloten worden, dat Burckhartl blijft. Namens de Joden beeft Goldman, de voorzitter van den uitvoerenden raad van bet Joodsche wereldcongres, die geaccredi teerd' is als vertegenwoordiger bij den. Vol kenbond' van de Palestijnsclie Joodsche or ganisatie, in 'den loop van de gisteren en vandaag gevoerde besprekingen betoogd, dat de Bantziger grondwet onbetwistbaar geschonden was, en dat, als de hooge com missaris zou worden gehandhaafd', dat hierop zou neerkomen, dat de Volkenbond! billijkt hetgeen geschied is. Van stapel stroo gevallen. Gisteren is de 57-jarige gehuwde arbei der J. W. te UiÖiuizermeeden (Gr.) in dienstbetrekking bij den landbouwer R, Siemens, in de schuur van eenige hoog opgestapelde pakken stroo gevallen en op den betonnen vloer terecht gekomen, waar hij bewusteloos bleef liggen. Hij liep een wervelfractuur op cn werd' naar het Aca demisch ziekenhuis te Groningen overge bracht. Zijn toestand is zorgwekkend. Moeilijke tocht over hel IJsehnecr. Gistermiddag arriveerden bij de Oranje sluizen te Schellingwoude de eerste sche pen, die den tocht van Stavoren naar Amsterdam door het ijs hebben gemaakt. Het waren twee motorschepen en twee Sfanfriesliooten, de Dokkum en een boot van de HollandFrieslandhjn. Een der ka piteins deelde mede, dat de booten nog eenige uren in het ijs hadden vastge zeten, maar op eigen kracht weer waren losgekomen. Ook had hij, ter hoogte van Broekerhavon, een boot van den dienst EnkhuizenAmsterdam, „Be Vereeniging", in het ijs zien vastzitten.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1