Ruwe handen Geboortecijfer van Frankrijk daalt met sprongen TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Verhooging van den kindertoeslag. De huwelijksleening en het doktersboekje. Rechtszaken „Mijn tante Veronica" buit viel. jfc| [jJJ Li M 1 1 i I i '*i 1 De fraudes bij het gasbedrijf te Arnhem Een loterij-zaak i. Smokkelaffaire Filmnieuws Kunst en Wetenschap De *Homo Pekiniensis" Gemengd Nieuws ifVan onzen. Parijschen correspondent). Parijs, 12 Januari. Onder de wetsdeere- ten, welke het ministene-Daladier op 13 November j.l. hoeft uitgevaardigd, bevond zich één, dat betrekking had op den kin dertoeslag. liet viel niet op m het boek deel der decreten, betrof slechts een wij ziging van een reeds bestaande wet, die van Maart 1932, en gaf in het parlement geen aanleiding tot breedvoerige bespre king. En löch raakt dat verwaarloosde wetje één van de moeilijkste vraagstuk ken, waarmede Frankrijk te worstelen heeft, hot probleem der dénalalileit. Is het meer dan theorie, dit vraagstuk der ontvolking? Men heeft de demografie langen tijd niet al te ems lig genomen, ze beschouwd als een kwestie voor de stu deerkamer, en geen gehoor geschonken aan haar waarschuwende stem. Maar er kwa men alarmeerende cijfers in de karnten, en grafische voorstellingen, die zoo mo gelijk nög duidelijker taal spraken. Aan de hand der officieeie gegevens, welke ons verstrekt werden, hebben wij ons een juist beeld van den toestand trachten te vormen/En dat beeld is waar lijk ontstellend. Sedert drie jaien over treft in Frankrijk het aantal sterfgevallen dat der geboorten, met ongeveer 14.000 per jaar. Hetgeen beteekent, dat Frank rijk hard bezig* is om zich te ontvolken, Als die daling in hetzelfde tempo voort gaat, zal men over een luttele vijf jaar reeds een jaarlijkschen achteruitgang van honderdduizend1 zielen hebben te hoe ken, een getal, dat over twee decennia is verdubbeld. En binnen een halve eeuw zou Frankrijk meer dan een vierde van zijn gansche bevolking hebben verloren. De oorzaak schuilt niet in het aantal sterfgevallen. Die zijn de laatste jaren zelfs regelmatig afgenomen. De oorzaak ligt in het dalen van het cijfer der ge boorten. In 1930 bedroeg het aantal geboorten in Frankrijk 749.953; in 1932: 722.24G; in 1934: 677.365; in 1935. 641320; in 1936: 630 059; in 1937: 616 863 Over 1938 zijn de totaalcijfers nog niet verschenen, doch voor het eerste kwartaal was het aan tal geboorten al 1400 lager dan in de- zcdfde periode van 1937. Ook dit is geen verschijnsel, dat op zichzelf staat. De cijfers coirespondeeren met die inzake het aantal "gesloten hu welijken. In 1930 bedroeg liet aantal hu welijken in Frankrijk 342 059; in 1932 314.878: in 1934 298192, in 1935: 281.S95; in 1936: 279.743; in 1937:274.122 En voor het eerste kwartaal 1938 was het aantal vierhonderd minder dan in dezelfde periode van 1937. Een ongunstige factor is daarnaast nog, dat er in 1937 op elke twaalf gesloten huwelijken één scheiding bleek voor te komen. Kaluurlijk hebben de Fransche demogra fen wel om zich heen gekeken in de we reld'. Duitscliland en Italië zijn de landen, waarmede men zich uiteraard vergelijkt, Welnu, sinds 1933, dus sedert Hitier aan de macht kwam, is het geboortecijfer in Duitsohland gestegen. Het aantal geboor ten bedroeg in 1934 rond 1198009; in 1935: 1264000; in 1936: 1279000; in 1937: 1361000, en zal volgens de eerste statistieken voor 1938 nog 40.000 hooger zijn. In de Italiaansehe grafische voorstel lingen valt een dergelijke loop der curve waar te nemen; het geboorte-overschot be draagt 350.000 zielen per jaar. Over 1937 werden in Italië 985.000 jonggeborenen ingeschreven. Voor de cijfers kon de Fransche regee- J'ing niet blind blijven. Zij tracht thans met alle middelen den a n g s t wek kenden teruggang tegen te houden. Reeds wordt er per jaar zes milliaid francs aan kin derbijslag en steun aan groote gezinnen uitgetrokken. Tot dusver evenwel zonder zichtbaar resultaat; de daling van het ge boortecijfer is niet tot staan gekomen. Om gerekend over de geheele bevolking bezit het Fransche gezin momenteel minder dam twee kinderen. Het vraagstuk heeft een morcelen f en een matericelen kant. Met den laatstge noemden houdt het bovenaangehaaldewets- docreet, houden de Fransche ministers van volksgezondheid, Mare Rucart, en arbeid-, 'Charles Pomarét, zich bezig. Hun depar tementen is samen een crediet verstrekt van tweehonderd mülioen francs om de eerste kosten, die de uitvoering van het wetsdecreet zal eiscben, daarmede te dek ken. Krachtens dit inmiddels tot wet ver heven decreet wordt in den vervolge een kindertoeslag van vijf procent uitgekeerd van het salaris des vaders, zulks voor het eerste kind, tien procent voor het twee de kind, vijftien procent voor elk der vol gende kinderen. Dit tot aan het zeventien de jaar. Men weet bij voorbaat, dat alleen deze maatregel Frankrijk niet uit het moeras zal helpen. Daarom heeft minister Rucart een wetsontwerp gereed, dat de „verstrekking eener leening hij huwelijk" beoogt, zooals sinds lang in Duitscliland en in Italië (sedert Juli 1937) en ook in Zweden is ingevoerd', een ontwerp, dat in groote lijnen overeenkomt met een voorslel-Saint-Just, 't welk nog altijd op behandeling in de Fransche Kamer ligt te wachten. En tenslotte is een wet in voorberei ding tot liet instellen van een carnet de santé, een gezondheidsboekje, iets derge lijks als in Scandinavië en Belgie in ge bruik zou zijn, en dat men bereids „dok tersboekje" heeft gedoopt, niet te verwat- ren met een verplicht gestelde ge zondheidsverklaring, waar men in Frank rijk niet van wil weten. Beide wetsvoorstellen zullen de komen de weken in de Fransche Kamer in be handeling worden ge-nomen en waarschijn lijk nog dit jaar van kracht worden. Zullen 'het de eerste schreden zijn op den weg naar een moreel herstel? T. O. Op de eleclrischc plan» ook ver boden zonder auteursrechten te betalen. Het Buma behartigt in ons land de belangen van componisten en waakt zorg vuldig opdat deze niet met voelen getre den worden. De zestiende Juli j.l. was een Zaterdag avond en op dien avond werd in een café aan de Warmoesstraat te Amsterdam het onsterfe'ijke lied „Mijn tante Veronica" het werk van een Itabaansclien componist, op een clectnsche piano gespeeld, zonder dat daaivoor auteusrrechten waren be taald. Een hoofdinspecteur en een boekhouder van liet Buma hadden het feit gecon stateerd en weldra stopte een overval auto van de politie voor het café, waar door, volgens de verklaringen van de café- houdsler, die gistermiddag als verlachte in deze zaak voor den. .Amstmlamschon po- li li creditor 'terécht "stond, in dé om'geving van haar café werd gedacht, dat er een moord was gebeurd. Het bleek echter, dat "-n heeloniaal niet zoo onschuldig was, a!s zij deed voorko men. Sedert 1931 is er tusschen haar en het Buma correspondentie gevoerd over de kwestie „auteursrechten". Volgens haar zegeen, had zij de behandeling der kwestie overgelaten aan hair bond en deze althans daarmede trachtte" zij zich te ver dedigen was veel te laks geweest en had de zaak maar laten loopen. Trouwens zij wist beelemaal niet, dat liet bewuste lied onder de rechlen van het Buma viel. Van 16 Juli af, han zij geen muziek meer gemaakt ot doen maken in haar café, ook al omdat de kwestie nog altijd niet geheel geregeld was en dat had haar geweldig veel schade berokkend. De officmr van justitie merkte op, dat zij zich al vele malen aan overtredingen van de auteurswet had schuldig gemaakt, al was dan ook niet tot veroordeeling overgegaan Hij vond, dat een boete van vijftig gulden, subsidiair vijftig dagen hech tenis haar straf moest zijn. De politie rechter was tien gulden of tien dagen milder. Tijgerj&cht per auto in Zuid Sumatra. De tijgerjager Dennlngkof Stelling trek er met een kleine auto, voorzien van twee vilde zwijnen als lokaas, op uit naar de Lamponvs en slaagde er in twee roofdieren neer te legen. Links: Óp weg. Rechts: "Wat ala DER DONDERDAG 19 Januari 1939. No. 22074, Klerk leefde in een huls boven zijn stand. Eenigen tijd geleden werden bij de ge meentegasfabriek le Arnhem onregelmatig heden ontdekt gepleegd door den 53-jarigen klerk J. W. M. uit Arnhem, die reeds 132 jaar in dienst van het bedrijf was en die zich reeds 20 jaar lang bleek schuldig gemaakt te hebben aan vervalsching van z.g. reduclieslaten, zoodat hem gelden uit betaald werden, waarop hij geen recht tl tad. M. werd gearresteerd en slond wegens oplichting voor de Arhhemsdhe rechtbank terecht. Hij bekende de feiten volledig. Twintig jaar geleden had verd., d!ie een inkomen had van £2000 per jaar, een huis gekocht ,dat ver boven zijn bereik lag. Hij had toen f4000 geleend en nog een hypotheek van f7500 moeten nemen. Omdat hij de finanoieele verplichtingen niet kon nakomen, was hij toen met de fraude begonnen. Blijkens het getuigenverhoor was de ver dachte o.m. belast met het terugbetalen van de reducties, waarop bepaialde gasver- hraikers recht hadden. Door de reductie- stalen te vervalschen, had M. zich enkele duizenden guldens wefen toe le eigenen. De controle over de laatsle 4 jaar heeft alleen al een tekort van f7680 aan het licht gebracht. Op de verzamel staten heeft de verdachte 866 valsclie liandleekenin- gen geplaatst. Het 0. M. eisclile tien maanden gevange nisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Uitspraak 31 Januari a.s. Officier van justitie vraagt zes maanden hechtenis tegen een üd van gieterij-familie". De officier van justitie bij de Ilaag- sche rechtbank, eiseht© een principale liechtenisstraf van zes maanden tegen den 36-jarigen exploitant Je C. B., wien over treding van de loterij wet ten last ewas gelegd. Zoo de rechtbank desniettemin een geld boete zou willen opleggen, dan beval do vertegenwoordiger van het 0.M een zeer hooge geldboete, n.l. van fóOOO aan. De kantonrechter heeft een geldboete i an f 3000 subs. 100 dagen hechtenis op gelegd. J Hoewel deze verdachte nooit eerder is veroordeeld'' aldus do officier, „komt bij uil een familie, die voortdurend do Loleryvvet overtreedt. Het eenigo middel daartegen is oplegging van de maximale hcchtenisstral. Dat de handelingen van ver dachte strafbaar zijn, is reeds eenigo ma len door de Ilaagsche rechtbank uitge maakt. Cassatie-beroep daartegen is steeds verworpen". liet ging hier tegen den explo.tant van de comm. venn „Plulus", die door be middeling van agenten verzekeringen af sloot, waarbij als altraclie een twintigste staatslot of '11 ander stuk met gelijke winst kans werd bij gekocht. Hel O.M. achtte dit de deelneming open stellen in een loterij, waarvoor niet de vereischte vergunning was verzekerd. Uitspraak 31 Januari. v 1 J. - m 'r U ><k X-»x nv* ».-n' - VI ('f/ '"H* 'S P.rt "vlf" 5 f*" f Do veerdienst EnkbuizenStavoren is, na eenigo weken door vorst cn ijsgang op het IJsselmeer gestremd te zijn geneest, thans weer hervat, hetgeen op do stations be kend werd gemaakt. Na zes jaar berceht. De Uaarlemsclié rechtbank hoeft zich gisteren oen geheel en middag bezig go- houden met een oude smokkelzaak, wolk© uit 1933 dateert. Terecht stonden de 40-ja- ïige handelaar in koloniale waren G. P. A. K., de 42-jarige winkelier P. T. D de 31-jarige H. A. Ballen uit Haarlem, en een inwoner van Reuver, zekere P. M. Vdie eerst thans vervolgd waren, omdat zij zes jaar geleden een partij sui ker, in lolaal 7600 kg., uit België naar Nederland hadden gesmokkeld. Het plan was uitgegaan van den winke lier, die den handelaar in koloniale waren bereid had gevonden het ge'd voor den aankoop van de siiiker voor te schieten de expediteur zorgde voor een groote vrachtauto en de inwoner van Reuver, die in. de grensstreek goed bekend was, had als gids gediend en de wegen aan gegeven, langs welke bet mogebjk was, met de suiker naar Nederland te komen, zon der dat men de douane behoefde te pas- seeren. De vrachtauto was inderdaad ongehin derd ons land binnen gekomen en reed ongestoord door naar Haarlem. Doch vlak bij de garage van den expediteur stonden commiezen, die daar reeds ©enigen tijd ©en oogje in hel zeil hadden gehouden en de vracnlauto en de lading in beslag namen, - Teaen den niet verschenen inwoner van Reuver wcrct een maand gevangenisstraf voorwaardeujk geeischt, met drie jaar proef tijd.. De CApediteur D.. hoorde vijftig gul den boete tegen zich eischen, waarbij de officier rekening hield met de omstandig heid, dat de vrachtauto, welke f4000 had gekost, verbeurd verklaard is Tegen de beide hoofdschuldigen, B, en K., werd vijl maanden gevangenisstraf ge- eischt. De verdedigers drongen aan op clemen tie, omdat het feit over enkele maanden verjaard geweest zou zijn. Uitspraak 31 Januari. Haar pasgeboren kind gedood. De Arnhemscbe rechtbank heeft mot ge sloten deuren behandeld' de zaak tegen de 26-jarige dienstbode M. P.. van D., uit Drumpt, gemeente Wadenoyen, thans ge detineerd. Haar was ten laste gelegd1, dat zij haar pasgeboren kindje, uit vrees voor ontdek king van haar moederschap, door verslik king van het leven had beroofd. De ver dachte was als dienstmeisje in betrekking bij iemand' te Drumpt. Nadat een aantal getuigen was geboord, eisclile de substituut-officier van justitie de veroordecling van de verdachte tot tien maanden gevangenisstraf met afbek dor preventieve hechtenis, met daarna ter be schikkingstelling van de regeering. De uitspraak volgt op 31 Januari a.s En de oorsprong van den Anicri- kaanschcn Indiaan. Twee geleerden, dr. Franz Wie id en reach cn dr. Wu Pm, dio zich in de laatste paar jaar bezig hebben gehouden met do bestu- decring der overblijfselen van de Chinee- sclie menschen uit de oudheid, welk© ge vonden zijn in holen te Tsjoukoulien, op ongeveer 50 K.M. van Peking, liebbrn medegedeeld, dat hun studie van de over blijfselen van den „Homo Pekiniensis" wellicht meer licht zal wcipon op den oorsprong van den Amerikaanschen In diaan. Zij hebben medegedeeld, dat de thans wereldberoemde holen en grotten van Tsjoekoulien niet slechts de Cliineesche be volking uit de grijze oudheid' herbergde, doch ook, zij het afzonderlijk, in een hol, in den lop van den heuvel, bekend als bovenhol, een geheel andere bevolking, die daar in een veel later tijdperk leefde. Schedels, welke overeenkomen mot het Melanesische, Eskimo en zelfs voorhisto rische type, gelijkend' op die van den bo ven bol bewoner uit de oudheid, worden niet zelden gevonden onder de Amorikaan- sche Indianen uit den tijd voor en na Columbus. Soortgelijke vondsten te Tsjoe koulien bewijzen, dat lang voordat er wer kelijk sprake was van eenige immigratie uit Azië in de nieuwe wereld, dezelfde typen, die de inheemsche Amerikaanscli© bevolking vormen, zich in Oost-Azië vestig den of daar doortrokken. Iwan Mosjockin overleden. In zijn woning te Courbevcie (Frank rijk) is de filmacteur Iwan Mosjoekin,eem der bekendste acteurs van de stomme film, overleden. Hij was oen Russisch rechtsgeleerde, die na de revolutie naar Parijs was gevlucht. Hij speelde on, hoofdrollen in Le Bra- siei Ardent, Micliaël Strogoff en Casa nova. Meisje onder auto geraakt. Op den rijksweg te Reuver (L.), ter hoogte van de Julianaslraat, is liet zeven jarig dochtertje van do familie Ti min er- mans onder een posseerende personen-auto geraakt. Het meisje brak haar beide beenen en' liep een ernstige hoofdwonde op. Zij werd een nabijgelegen huis binnengedragen om later op advies van den geneesheer Da Man naar het St. Josephziekcnhuis te Ven- lo overgebracht. De toestand van het kind is levensgevaarlijk. 8e bekende volks- en kinderdichter W.' Lovendaa! is tè Grave over- leden

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 5