Vrijdag 20 Januari 1939 EERSTE BLAD. Ciano bij Stojadinowitsj De personeele belasting in Schiedam 91ste Jaargang. Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOE* KORTT, HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. buitenland Zuid Slavië moet zich aansluiten bij het anti-Komintern pact. Een jachtpartij was in vroeger eeuwen voor de adellijke heeron een prettige ge legenheid om op ongezochte wijze allerlei kwesties tut do wereld te helpen. Koningin en staatslieden mankten er gaarne gebruik van om in een omgeving van landelijk schoon politieke zaken op te lossen en sinds de nieuwe Leerschers kent, die de oude vormen weer in eere trachten te herstellen, is de politieke jachtpartij weer een geliefkoosd middel tot bespreking van wederzijdsche belangen. Thans is de Ilaliaansahe minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, bij den Zuid Slav ischen minister-president, Stoja- dincwilsj, op bezoek en aan deze poli tieke visite is eveneens den vorm gege- yen van een jachtpartij in de bergen. Het bezoek heeft geen officieel karakter en geldt dan ook niet als een tegenbezoek van dat van Stojadinowitsj, tegen het einde van het vorige jaar, doch van dat aan Venetië, in 1935. Het is vooral van de zijde van Italië, dat gedurende reeds verscheidene jaren is aangedrongen op versterking van de ban den tusschen de beide landen aan de Adria- tische Zee, banden, welke tot voor kort slechts zeer formeel waren en geen vriend schappelijke verhouding schenen te gedo gen. Italië en Zuid Slavië hebben dan ook weinig belangen gemeen en het is uitsluitend de vvonscli van Rome geen moeilijkheden te ondervinden van. zijn naaste buren, welke heeft voorgezeten bij de pogingen met Zuid Slavië vriendschap- pelijker betrekkingen aan ie kaoopen. Stojadinowitsj is gebleken een man met praetiscken zin te zijn. Hoewel hij een. van de voornaamste persoonlijkheden iu de Kleine Entente is geweest, heeft hij steeds open oog gehad voor de waarde ran een niet al te nauwe vriend1 schap met den Duee. De economische be langen van dezen bijna uitsluitend agrari- schen staat hebben hierin den doorslag ge>- geven. Voor den uitvoer is Zuid-Slavië voor een groot deel aangewezen op de Italiaansche haven Triest, hoewel het land in Spalato en in Soesjak (bij Fiume) eigen havens bezit, welke evenwél niet zooveel verwerken. Spalato in het bizonder heeft ©en zeer ongunstige ligging. Zoo heeft Stojadinowitsj zijn land lang zaam trachten te beboeren tot een pro- Italiaansche politiek na jaren lang te heb ben aangezien, dat de gewapende vrede met den overbuurman aan Zuid-Slavië geen «nkel voordeel had gebracht. Het is wel zeker, dat 'Ciano op het oogenblik de kroon op het werk zal trach ten te zetten met het voorstel tot aanslui ting van Zuid-Slavië bij het anti-Komin tern pact. Tot overeenkomsten zal het bij dit jachtbezoek echter niet komen. Dat is de algemeen© overtuiging. Het uitsluiten de doel van Ciano's bezoek is nog nauwe re samenwerking tot stand' te brengen. Ita lië, heeft daar veel voor over. Er wordt zelfs gezegd, dat als prijs voor de laatste stap van Zuid Slavië het ge bruik van de haven van Triëst als vrij haven wordt aangeboden. 0£ dit aanbod Stojadinowitsj bizonder aangenaam is, valt evenwel te betwijfelen, omdat aanneming er van concurrentie zou beteekenen van de eigen havenplaatsen en Zuid Slavië juist de laatste jaren doende is om Spa lato en Soetsjak te ontwikkelen. De politiek der Kleine Entente heeft weinig beteekenis meer, nu ChvalkowsWL ts Praag het heft in handen heeft on uitgesproken Duiiscli-georiénteerd is. Hier ligt ook een arbeidsveld voor Ciano open namelijk de verhouding tusschen Zuid Sla vië en Hongarije, welke steeds zeer ver troebeld werd door de Kleine Entente §n de minderhedenkwcUie tusschen Honga rije en do landen der Kleine Entente. Overeenkomsten zal, zooals gezegd, graaf Ciano niet mee naar huis nemen, maar waarschijnlijk zal hij wel bereiken dat het Zuid Slavische volk weer een stapje dichter wordt gebracht tot de ommekeer na een anti-Itaiiaansehe politiek geduren de twintig jaar. De diplomatieke jachtpartij. Het Zuid-Slavische agentschap 'Avala deelt mede,' dat de jachtpartij, waaraan werd' deelgenomen door Ciano en Stoyadi- nowitsj, zeven uur hoeft geduurd. Vervolgens vereenigden de ministers zich aan een maaltijd1. De menigte voor het slot heeft den gast zeer hartelijk toegejuicht. De opmarsch van Franco De strijd om Igualada be gonnen. Gisteren is de strijd om Igualada be gonnen en bij het vallen van de duisteihis bevonden de rechtschen zidh op nog geen 5 K.M. van de slad. Van Montmaney en Aguilo uit hebben duizend vrachtauto's den geheelen dag rochlsdlie bataljons aange voerd, die klaar slaan om lot bestorming der stad over te gaan, zoodra dn artillerie, tanks en pantserwagens den weg geëffend hebben. Het slechte weër der paar laatste dagen in den Noordelijken sector is gisterochtend opgeklaard, waardoor de rerihtsche colonnes den opmarsch kunnen hervatten. In het kustgebied }>evinden do Marok kanen zich thans op een punt ongeveer halverwege Tarragona en Vendrells. De Ara- •goneesc'he troepen onder generaal Mos- cardo, die in den centralen sector Oost waarts oprukken, hebben naar gemeld wordt, gistel avond de heuvels ten N.O. van Moid money bereikt en zij beheerschen thans den weg van Pons naar Igua'ada. Engeland De bomaanslagen. Ook in Ierland. Gisteren is bij 'n hotel te Trak-e (Graafschap Kerrey, Ierland) een ontploffing voorgeko men. Honderden ruiten in de buurt zijn door de kracht der ontploffing vernield'. Frank Oiamberlain, de zoon van den pre- mier, die in het hotel een kamer heelt, is ongedeerd gebleven. De ontploffing deed zich voor bij een houten poort in een doodloopend straatje, waar een of andere ontplofbare stof was neergelegd. Een vrouw werd door den krachtige» luchtdruk uit haar bed geslin gerd, doch aan het hotel werd geen schad'e aangericht. De straten in de nabijheid lig gen bezaaid met glasscherven. Men gelooft, dat zich een paar recher cheurs in het hotel bevonden toen de ont ploffing zich voordeed, terwijl anderen in de omliggende straten liepen. Frank' Cham berlain was op 14 Januari te Dublin aange komen voor zijn vacantie, welke hij met jagen in Zuid-Emgeland zou doorbrengen. Lloyd George trekt van ieer tegen Chamberlain. Lloyd George heeft gisteren Chamberlain scherp aangevallen en den premier ervan beschuldigd, te buigen en te kruipen voor de dictators. Zijn bezoek aan Rome heeft volgens Lloyd George de vrees voor oor log slechts doen toenemen. De meest ware en grimmige commenta ren op de resultaten van de bezoeken aan Miinchen en Rome kunnen, aldus Lloyd George, gevonden worden in twee dingen, die erop gevolgd zijn. Het eene is, dat Chamberlain onmiddellijk na zijn terug keer uit Miinchen, toen hij vrede voor onze generatie aankondigde, een nieuw ministerie vormde voor de bescherming van Britsche steden tegen Diuitsche lucht aanvallen, en het andere dat na zijn terug keer uit Rome de eerste twee collega's, die hij voor overleg ontbood, de ministers waren voor de bescherming tegen lucht aanvallen en do militaire vliegtuigpro ductie. Vereenigde Staten Voorloopig geen wijziging der neutralilcils- wetten. De Senaatscommissie voor de buiten landsche betrekkingen heeft besloten, de behandeling van hangende voorstellen tot herziening of verbreeding van de tegen woordige neutraliteitswetten, voor onbe- paalden tijd uit te stellen. Roosevelt wil nieuwe belastingen invoeren. Roosevelt heeft oen speciale belasting- boodschap tot het Congres gericht waar in hij_ er op aandringt, dat alle particu liere inkomens uit alle tegeteringssalaris- sen en alle in de toekomst door de re geering uit te geven obligaties onderwor pen worden aan de algemeeno inkomsten- belastingwetten van de federale en staats regelingen. Federale belastingambtenaren ramen, dat een dergelijke maatregel tot een jaarlijksche vermeerdering van 300 mil- lioen dollar zou leiden. Duitsehland Dr. Schacht verdwijnt Ontheven van zijn functie van president der Rijksbank. Minis ter Funk in.izijn plaats. Het D.N.B. meldt: De vervulling van de aan het bedrijfs leven voor den herhouw van Giool- Rluitschland te stellen extra-laken ver- eischt een uniforme leiding der eco nomische geld- en kapitaalmarktpoli- tiek. Om deze reden heeft de Fuehrer be paald', dat de leiding van het njks- ministerie van economische zaken en der Rijksbank weer wordt vereen igd. De Führer heeft dientengevolge den president van het directorium der Rijksbank, dr. Schacht, van zijn func tie ontheven, en dep. rijksminister van economische zaken, Walther Funk met Itehoud van zijn functie van rijksmi nister van economische zaken, voor den duur van vier jaren benoemd' tot president van het directorium der Rijks bank. Dr. Schacht zal in zijn hoedanigheid van rijksminister ook verder lid blij ven van de rijksregeering. Hij is be stemd voor vervulling van bizondere taken. De geruchten over kabinetsreeonstrnetie tc Berlijn tegengesproken. Met betrekking tot de in de Inulenland- sche pers verspreide berichten over te ver wachten wijzigingen in de bezetting van de rijksmiiüsteries, dedt de perschef der rijks regeering xr.ede, dat deze geruchten en com binaries lederen grond ontberen en volko men onjuist zijn. De Weensehc politie op zoek naar communisten. De Daily Telegraph meldt uit Weenen, dat de politie aldaar op zoek is naar lieden, die „hamers en sikkels" hebben geschilderd of gekalkt in vrijwel' iedere straat te Wee nen en zelts in openbare gebouwen. Deze teekens verschenenook op het plaveisel. De communistiscko - zenuers in - Duitscli- land wijze» op deze bolsjewistische agi tatie in Ocstenrijk en in iet biztmder ie Weenen. Alle personen, die men er van verdenKt oommunisUsche sympathieën te hebben, worden scherp gecontroleerd. Des te opmeikelijker wordt genoemd, dat overat communistische emblemen zijn verschenen, Goederen van JooAsche gemeente in beslag genomen. De onroerende goederen van de Joodsdie huishoudsclhool en de Joodsche gemeente te Frankfort zijn ten behoeve van den Pmisischen staat verbeurd veiklaard, krach tens de wet op verbeurdvei'klaring van goederen, die loebehooien aan cfommunis- ten en vijanden vain den staat. Ven Ribbentrop naar Warschau. De Duitsehe minister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, zal 25 Januari zijn aangekondigd bezoek aan Warschau brengen. Vermoedelijk zal hij twee dagen in do Poolsohe hoofdstad blijven. Volkenbond China en Spanje Do raad neemt resoluties aan. In de gisteravond gehouden besloten bijeenkomst van den volkenbondsraad zijn twee resoluties aangenomen, een inzake Spanje betreffende luchtbombardementen op open steden, en de andere over China, be trekking hebbende op de verlangens van Wellington Koo. Zij worden aan de van daag te houden openbare raadszitting voor gelegd. Men meent te weten, dat de eerste re solutie een groot deel van het Britsche rapport omtrent het bombardeeren van open steden en van de passages van de gisteren door Del Vayo gehouden rede recapituleert, terwijl de tweede resolutie het denkbeeld oppert, dat de leden van den Volkenbond inel elkaar overleg plegen omtrent de door Wellington Koo voorgestel de maatiegelen. Nog niets beslist omtrent al of niet heen- gaan van Bnrckhardt. Ten aanzien van de positie van Burck- liardt is in de gisteren gehouden bijeen komst van de commissie van drie, die de zaak behandelt, nog geen besluit ge nomen. In het na de bijeenkomst uitge geven communiqué wordt als liet oordeel der commissie té kennen gegeven, dat en kele verordeningen, in strijd met cte grond wet zijn, terwijl voorts gezegd1 wordt, dat Burckhaidt, zoolang deze kwestie niet na der ondeT de oogen is gezien, teir beschik king van de commissie zal blijven. België De besprekingen van Spaak. Minister-president Spaak heeft zijn be sprekingen tot hervorming van de regee- ring voortgezet. Be minister-president is door den koning ontvangen. Volgens de geruchten, welke in parle- mentskringen de ronde doen, zou Spaak in de nieuwe combinatie niet de porte feuille van buitenlandsche zaken nemen en alleen minister-president blijven. Gisteravond heeft Spaak voor de pers de rolgendie verklaring afgelegd li lieb gespioken met de lieeren Marctk, De Vleeschhouwer, Hevmans en Janssens, die mij op de hoogte gesteld hebben van de bespreking, die door het katholieke blok is gehouden. Hel blok handhaaft zijn standpunt. Dan is er de levendige Wensdh der katho lieken, dat de portefeuille van justitie in handen blijft van een katholiek. Morgenochtend zal ik aan elk der katho lieke ministers vragen of hij beleid is toe te treden lot de opgestelde combinatie. Zoo ja, dan zal de regeering worden ge vormd, zoo niet, dan is er groole kans, dat de regeering haar ontslag zal indienen en dan zullen wij onze verantwoordelijkheden vaststellen. Spaak heeft hier nog aan toegevoegd, dat luj vandaag diiect de kwestie van de verdceling der portefeuilles zou regelen. Indien hij op een weigering sluit, zal hij terstond den koning van den toesla ui op do hoogte gaan brengen, zonder het besluit der links-liberalen, af te wachten. Gemengd Nieuws De kroonprins van Iran ontmoet zijn verloofde voor het eerst. De kroonprins van Iran wordt op 3 Maart in Egypte verwacht, waarbij bij oor bet eerst zijn verloofde, prinses Fawzieh, zal ontmoeten. Hij zal vergezeld zijn a n den voorzitter van het Iraneesche parle ment en van den minister van ju-hïtie. ei zal een volle maand de gast zijn van ko ning FaToek, waarbij de verloving oifi- cieel zal gevierd worden, liet huwelijk wordt gesloten te Teheran in bet berm van den zomer. Slecht weer aan de Portugeesehc kust. Tengevolge van den storm tangs de hu-t en den was van de Douro, kunnen ver scheidene schepen deze rivier niet opia- ren, en ook niet te Leixoes binnenloopcn. Zij moeten dus in volle zee blijven. Zes Fransche vaartuigen, die aan hel baggeren waren, zijn losgeslagen; één is gezonken, ooch persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. STADSNIEUWS De opbrengst is hier betrekkelijk iaag. Een ver-i geiijking met andere Zuidhollandsche steden. Eén van de bronnen, waaruit de ge meenten haar geldmiddelen putten, is de personeele belasting. De rijksbelasting-ad ministratie belt deze van «lo ingezetenen naar een zevental grondslagen, waarop bovendien opcenten worden gelegd, en keert de opbrengst ervan aan de ge meentebesturen uit. Echter wordt sedert 1935 tachtig pro cent van de hoofdsom der eerste drie grondslagen, l.w. huurwaarde, mobilair en dienstboden, niet meer rechtstreeks aan de gemeenten uitgekeerd, maar wondt dit deel der hoofdsom in het wcrkloosbcöds- subsidiefonds gestort, waaruit de gemeen ten uitkeeringen ontvangen, die verband houden met liun kosten voor werktoozen- zorg en de hoogte van iiun belastinghef fing. Van de hoofdsom dezer drie grond slagen ontvangt ctkc gemeente rechtstreeks dus slechts twintig procent. De hoofdsom .naar de re-s teer etido vier grondslagen, t.w. paarden, motorrijwielen en auto's, pleizicrvaartuigen en biljarts, wordt evenals het totale bedrag d'er op centen in baar geheel rechtstreeks aan de heffende gemeente uitgekeerd'. Niet alle gemeenten putten uit deze be lastingbron in even sterke mate. Ten deele is dit een kwestie van eigen verkiezing, d'.w.z. van politiek beleid van het gemeen tebestuur. Maar in niet mindere mate is een en ander ook afhankelijk van be staande feitelijke verhoudingen en plaatse lijke toestanden. Zoo bedraagt de perso neele belasting naar den eersten grond slag, (d.i. de huurwaarde) in hoofdsom tien procent. IIoo hooger nu in eanige stad de huishuren zijn en in dit op zicht zijn de verschillen in Nederland aan zienlijk! des ie hooger zal ook de be lastingopbrengst uit dezen hoofde zijn Eenige correctie wordt hierop wel aan gebracht door de rangschikking van alle gemeenten in negen klassen, waarbij in elke klasse een verschillend bedrag van de huurwaarde van elke heffing wordt vrijgesteld1, maar meer dan een gedeelte lijk en onvolkomen correctief is dit toch niet. Evenmin hebben de gemeentebestu ren invloed op den kinderaftrek, Hoe groe ier de gemiddelde gezinssterkte in een be paalde slad is, des te grooteT is de ge middelde kinderaftrek en des te kleiner is daardoor relatief de opbrengst der perso- neclo-belasting. In ander opzicht, voornamelijk door do bepaling van het aantal opcenten, oefent elk gemeentebestuur editor wel terdege invloed' op de grootte-der bedragen, die langs dezen weg van de gezamenlijke in gezetenen worden geheven. Een vergelijking van Schiedam met de beide andere Zuid-HolJandsche steden van ecnigszins vergelijkbaar zielental, n. 1 Dordrecht en Leiden, laat zien, dat de personeele-belasting in onze stad naar ver houding heel wat minder opbrengt dan in de beide andere steden, zonder dat dit aan een lagere opeen ton heffing valt toe te schrijven. Het gedeelte van de hoofdsom naar de eerste drie grondslagen, waarop in 1939 kan worden gerekend, bedraagt voor Schie dam f29.000.voor Dordrecht f25.000.- en voor Leiden f44.500.Schiedam en Dordrecht zijn daarbij ingedeeld in de 3e klasse, d'.w.z., dat géén personeele-be lasting voor de huurwaarde verschuldigd is van woningen van ten hoogste f200.- jaarhuur, terwijl voor de overige huizen een bedrag van f195.van de huur vrij van heffing is. Leiden is ingedeeld in de 4e klasse. Daarbij zijn huizen tot 1175. geheel vrij en wordt op de overige f170. vrijgesteld'. Het uitgangspunt hierbij is dus, dat de huishuren in Schiedam en Dordrecht ongeveer ©ven hoog zijn, terwijl ze in Lea den lager zijn. Schakelen wij nu om een goede ver gelijking te kunnen maken, den invloed van het verschillend zielental uit door deze belastingopbrengsten per duizend in woners om te rekenen, dan komen wij tot het volgende resultaat: v Schiedam f464. Dordrecht - 408. Leiden -585. Krachtens deze drie grondslagen brengt de Schiedamscho bevolking bij een ge lijke classificatie als Dordrecht beduidend méér op. Kennelijk is de gemiddelde huur in onze woonplaats toch wat hooger dan in Dordrecht en is de plaatsing in dezelf de klasse niet geheel juist. Wat de overige grondslagen betreft, heft Leiden het z.g. normale tarief, ter wijl Schiedam zoowel als Dordrecht de paarden en de motorrijtuigen met onge veer één derde méér belasten. Voor Dordrecht leidt dit inderdaad tot een rela tief hoogere belastingopbrengst, voor onze stad' echter «iet. Blijkbaar houdt de Schie- damsclie bevolking er minder auto's e.d'. op na dan er verhoudingsgewijze in de beide andere steden zijn. De totale be lastingopbrengst uit dezen hoofde wordt u.l. in Leiden op f 13.000.getaxeerd, in Dordrecht op f 11.000 en in Sehoidam op slechts f 10.000.hetgeen per d«ï*> zend inwoners neerkomt op: Schiedam flGO. Leiden -170. Dordrecht -180. Fan veel groofer belang dan do hier boven vermelde cijfers zijn intusscbcsi de opcenten. Deze brengen n.l. in onzie sladi f 240.000 op tegen f 250.000.in Dordrecht en f317.250.in Leiden. Leiden heft daartoe slechts 135 opcenten, Schiedam en Dordrecht heffen Iieido progressieve op centen, die in onze stad opklimmen van 125 tot 200 en in Dordrecht van 155 tot 225. Daartegenover staal, dat Schiedam de 200 opcenten reeds heft bij een huurwaarde van f750.terwijl Dordrecht pas bij huren van f 1000.tweehonderd opcen ten lieft en het maximum van 225 pas oplegt bij huren van méér dan f1200. Niettegenstaande dit alles is de opbrengst in Schiedam verreweg het laagst, want Tekenen wij bovenvermelde bodragen pee duizend inwoners om, dan komen wij toll Schiedam f 3.840. Dordrecht -4.084. Leiden -4.172. Totaliseeren wij nu alle bodragen 'Lel elk der genoemde steden uit do pTo, meela belasting put, dan komen wij per duizend! ingezetenen tot: Schiedam f4.4'(4. Dordrecht - 4.C 72.— Leiden -4.92». Ofschoon de opcentcnrcgeling to onzent in 't algemeen voor dc bevolking niet lichter genoemd kan worden dan in dei beide andere steden, slaagt Schiedam «at dus niet in, uit deze bron zooveel te putten als in Leiden en Dordrecht moge lijk blijkt. In laatstgenoemde stad is de opbrengst per hoofd 4 pCt., en in Leiden zelfs 10 pCt. hooger dan hier! De» umraut stsrbCiUJBl dugciijks, uieiait- toadermg Tan Zon- en Feestdagen." Prijs per kwartaal f 2,—-, franco per post f 2.50. F rijs per week: 15 ets. Afzon- êerlgke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen AdTertentie'n voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf nur aan bet Bnreaa bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór 'J ara. Een bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. Prijs dar AdverïeniiSü: «*an 15 regels f lJXSf tl*. Oimc tedere regel meer f030; in het Zaterdagnummer WO. UU/3 t5 regels .80, iedere regel meer fft35 m ui i n Reclames 10.75 par regel. Incassokosten® ets.; nostkwitantiw 15 ets. Tarieven an advertentiën by abaoaement dja aanbatBureaa terknigbzar. Dagelflk» worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen a 10.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 tjm. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tol een maximum van 20 woorden. Woensdags: Kleine Advertentiën totZSwoor- slen f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 nor aan bet Bureau bazorgé. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën 11.00, Indien niet vóór Vrijdagavond 0 nur bezorgd. J

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1