STEGEMA1VS èchiv GE1DEMSCHE HET RIVERSIDE DRIVE Kunst en Wetenschap De Leidsche universiteit breidt zich uit Luchtvaart BINNENLAND Handelsbetrekkingen met Zuid-Amerika Statistiek der motorrijtuigen Gez. WILLEMS, Hoogst r. 156 MORGEN ERWTENSOEP MET DE ROOKWORST MET DE FIJNE ZACHTE ROOKSMAAK Rechtszaken Inbrekersbende veroordeeld Ernstig geval van dieren mishandeling Lawntennis Sport Voetbal Uit het Hermes-D.V.S.-kamp Hockey Tafeltennis Hoofdklasse N.T.B. De hHosndun" opgericht. Gisteren 13 te 's Gravenhage, ten over staan van notaris tnr. Grooteaboer ver leden, de acte van opnchling van de N.V. Maatschappij voor Hande'sbelrekkïngen Hol land— Zuid Amerika, kortweg genaamd „Hosudain", gevestigd tc 's-Gravenhage en 'Buenos Aires De Koninklijke goedkeuring op de statuten is in he4 vooruitzicht ge steld. Het doel dezer vennootschap zal zijn het bevorderen en steunen van den Nedcr- land&chen handel op Zuid-Amerika, in den ruirusten zin des woords. De directeur, de heer D. Knegt, zal zich dezer dagen naar Buenos Aires inschepen, teneinde een be gin te maken met de werkzaamheden in het Latqnsche werelddeel. Voorioopig zal de acti\iteit zich bepalen tot Argentinië en Uruguay, üoch het ligt in de bedoe ling dat van lieverlede ook de overige Zuid-Anierikaansche reoub! teken zullen wor den bewerst. Moeilijkheden in de Burgerwacht. Het (comm.) Tweede Kamerlid, de heer Wijnkoop, heeft de volgende vragen gericht tot den minister van bmnenlatadsche zaken: Zijn den minister de feiten bekend van den invloed dien de N. S. B. in bepaalde burgerwacht-organisaties, meer speciaal le Amsterdam, en vooral ook in het hoofdbe stuur dei burgerwachten in Nederland uit geoefend heeft en (of) nog uitoefent? Zoo ja, acht hij die feiten dan niet ver ontrustend voor het vertrouwen dat de Nederlandsche burgers in deze wrochten moet kunnen stellen? Wil de minister mededeelen wrat hij ter zake heeft gedaan of alsnog van plan is te doen ,om ervoor te zorgen dat dergelijke feilen zich in geen geval meer kunnen voordoen? De Amsterdamse he erfpachtskwestie. Voorts heeft de heer Wijnkoop aan den minister van justitie gevraagd: Is het juist, dat er in Amsterdam sinds eenigen tijd een justitieel onderzoek plaats vindt ten aanzien van den handel in erfpachtsgronden, en zoo ja, wil de minister dan mededeelen wat de aanleiding was om dit onderzoek in te stellen? Wil de ministers tevens mededeelen of dit onderzoek geschiedt in opdracht af althans met medeweten van den minister? Is het verder juist, en zoo ja behoorlijk, dat er van dit onderzoek, althans tot aan de publicatie van het geval in de pers geen raededeeling is gedaan aan den burge meester van Amsterdam? Indien dit jutet is ,wil de minister dan de gronden aangeven waarop deze mede- deeling is nagelaten? Onderdirecteur der Fokker-fabrieken naar Indië vertrokken. Met het K.L M.-vliegtuig de „Gier'', dat gisteren naar Batavia is vertrokken, ging oa.. als passagier voor Nederlandscb Indië mee, de heer J. E. van Tijen, onder directeur van de N.V. Nederlandsche vlieg tuigen fabriek Fokker. Zooals reeds eeni gen tijd geleden werd aangekondigd, ligt het -in de bedoeling, dat de leider der Fokkerfabrieken te Amsterdam persoonlijk contact zoekt met de luchtvaartautoritei ten van het Nedertandsch Indische leger en van de koninklijke marine in Indië, in verband met de levering van vliegtuigen ten behoeve van de Indische defensie. Meer lichtere auto's en zwaardere vrachtwagens. Dagelijksche indexcijfers. Medegedeeld door het Centraal Bureau voor de Statistiek. *s-Gravenhage, 19 Januari. Aandeelenkoersea 82.0. Goederen groolhandelsprijzen 68.6. MONSTERS MAATWERK CORSETTEN. BANDEN, BUSTEHOUDERS, KOUSEN. TRICOTAGES. BIJ: TELEFOON 68324 MIDZA BONNEN Naar het Engetech vdn Stanley Hart Page 8) „Kon u in de bibliotheek kijken?" „O, ja- De deur stond half open. Het -was er donker en ik kon niemand zien. Toen kwam mijnheer Garrison er met wi.d rollende oogen en bloed aan zijn handen uitgehold „Wat hebt u toen gedaan?" „Ik kon me niet bewegen. Ik zag, dat mijnheer Garrison de gang doorliep. Hij kwam bier binnen. Mijnheer King nam me bij mrjn arm en. bracht me in de ontvangstzaal terug." „Wie waren daar, toen hij u er terug bracht?" „Ik ik weet het niet precies. Ik dacht van iedereen maar o, mijn gedachten waran zoo in de war. Ik weet, dat mevrouw Garrison er was. Ze gaf een gil en liep mijnheer Garrison achter- na-" rr Gerrity boog zich naar haar toe. „Hoe wist u, dat ze haar man naliep." „Omdat ze hem bp zijn naam riep, De statistiek der motorrijtuigen vermeldt, dat in het tijdvak 1 Augustus 1937 Augustus 1938 het aantal motorrijtuigen in alle categorieën is toegenomen. De sterkste toeneming vertoonen wel de motorrijwielen, die van 48.974 op 1 Augustus 1937 tot 55.140 op 1 Augustus 1938 toenamen, welke toeneming voorna melijk voor rekening van de lichte motor rijwielen komt Het aantal motordriewielers steeg in gr noernd tijdvak van 5.110 .tot 5.161, het aantal autobussen van 3.S41 tot 4.0SS, en het aantal vrachtauto's van 49.156 tot 50.99S. Zijn in de groep der personen auto's vooral de lichte automobielen toe genomen, bij do autobussen en do vracht wagens zijn het juist do zwaardere ge- w ichtsklassen, die verhoudingsgewijs de sterkste vermeerdering vertoonen. Ook het aantal aanhangwagens is in meergenoemd tijdvak belangrijk vermeer derd, terwijl bovendien blijkt, dat verhou dingsgewijs de vracht-auto-met-aanhangwa- gen een steeds belangrijker plaats in het Nederlandsche wagenpark gaat innemen: op 1 Augustus 1938 was 14,24 procent van de in het rijk aanwezige vrachtauto's van een aanhangwagen voorzien, tegen 10,S5 procent op 1 Augustus 1933. De vorstschade voor den tuinbouw. Het (comm.) Tweede Kamerlid de heer Wijnkoop heeft aan den minister van eco nomische zaken de volgende vragen ge steld: Is het den minisler bekend, dat vele tuinders door de vorst in het eind van het vorig en het begin van dit jaar we derom enorme schade hebben geleden' Is het den minister bekend, dat de tuin ders deze schade onmogelijk zelf kunnen dragen, omdat 1. Zij reeds sinds 1933 wel eventueel steun op hun producten ontvangen, doch slechts tot een prijs die 10 procent of meer beneden den productie-prijs ligt, zoodat zij in die jaren steeds meer moesten uit geven dan ze ontvingen en er dus bij hei reeds daarom een geweldige achterstand heerscht. 2. De zomer van 1938 velen een misoogst bracht, waardoor ondanks soms hooge prij zen over het algemeen te weinig door hen kon worden verkocht, om hen over vol doende geld te doen beschikten? Is de minister derhalve onder deze om standigheden ,nu deze tuinders in de eerste tijden over weinig of geen geld zu'len be schikten, bereid om: a. meer uitbetaling van steun op de producten te geven, en wel direct, en dan tot een prijs die in elk geval niet meer beneden den productie-prijs ligt; b. waar het maximum-bedrag aan toege dachten (uinbouwsteun over 1938 twaalf millioen bedraagt en dit voor genoemd doeleinde veel te weinig zal zijn, dit be drag zoo spoedig mogelijk op voldoende wijze te doen verhoogen? Dr. A. R. Zimmerman 79 jaar. Dr. A. R. Zimmerman, oud-burgemeester van Rotterdam en oud-Volkenbondscom missaris voor Oostenrijk, heeft gisteren z:jn 70sten verjaardag gevierd. Aangezien hij zich aan ieder feestelijk betoon wilde onttrekken, bracht dr. Zim merman den dag door op zijn landhuis te Velp (G.). Gaar zijn niettemin evenals in zijn wo ning te 's-Gravenhage in den loop van den dag talrijke schriftelijke en telegrafische geluhwenschen binnengekomen, o.m. van de Vereeniging van burgemeesters en se cretarissen in Zuid-Holland. Ook werd een groot aantal bloemstukken voor den 70- jarige afgegeven. In den namiddag zijn verscheidene vrien den en konnissen, die van zijn verblijf te Ve'p op de hoogte waren, dr. Zimmer man hun gelukwenschen komen aanbieden. Nieuwe vleugel heden in ge bruik genomen. In tegenwoordigheid van tal van autori teiten is hedenmiddag de nieuwe uitbrei ding der Leidsche universiteit, vertegen door bijtrekking van de oude patriciërshui zen Rapenburg 67, 69 en 71 en door ver bouwing van het aan den Hortus Botani cus grenzende deel van het Academie gebouw, op officïeele wijze in gebruik ge nomen. De prachtige gevels aan het Rapenburg zijn ongeschonden gebleven. Alle theologische, juridische en litte raire colleges worden thans in het „Rapen burg-complex' gegeven, met uitzondering van de literaire colleges der vereenigde fa culteiten, welke in het Oostersch centrum aan de Binnenvostgracht worden gehouden. Hedenmiddag voltrok zich in het groot auditorium de officieole ingebruikneming. Hierbij werd het woord gevoerd door den president curator, mr. A. van de Sande Bakhuijzen. Acht vonnissen. In den loop van het jaar 1937 hebben eenige Rotterdammers, die tezamen en in brekersbende vormden, een viertal inbra ken gepleegd, n.1. in panden aan dea Stationsweg, aan den Soetendaalsdheweg en in een kolenliehter. De RolterJamsche rechtbank veroordeel de gisteren den 61-jarigen timmerman A. K., als hoofdaanlegger, tot een gevangenis straf van twee jaar, met aftrek van de voorloopige hechtenis. De rechtbank veroordeelde den 32-jariger; H. v. d. W., wegens medeplichtigheid aan diefstal in vereeniging tot een gevangenis straf van acht maanden met aftrek van de voorloopige 'hechtenis. De zaak tegen diens 32-jarige edhtgenoote E. V., wegens heling, werd teruggewezen naar den rechter-commissaris. De 33-jarige losse workman A. v. d. W. werd wegens diefs'&l in vereeniging ver oordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden waarvan Tier maanden voorwaar delijk, met drie jaar proeftijd, waarvan een jaar onder toezicht van het zede'ijke genootschap. Verder werden veroordeeld de 55-ja ige grondwerker B. J. G. L. tot een gevangenis straf van twee jaar, meergenoemde A. K., wegens diefstal in vereeniging wederom tot een gevangenisstraf van twee jaar. plichtigheid tot een gevangenisstraf van vijf H. v. d. W., meer genoemd wegens mede maanden, G. v. V. wegens medeplichtigheid tot een gevangenisstraf van 4 maanden met aftrek van de voorloopige hechtenis. A. K., meergenoemd, wegens diefs'al in vereeniging nogmaals tot een gevangenis straf van een jaax, de 57-jarige houtlosser J. V., wegens heling tot een gevangenis straf van acht maanden. Allen, behalve mej. F. V.. waren gede tineerd en wonen te Rotterdam. Toepassing van middeleeuwsclie methode. Een boer uit Zegveld, had zich gister middag voor hot gerechtehof le Amster dam te \erantwcorden wegens een ernstig gevat van dierenmishandeling, des te era stiger, omdat dergelijke mishandelingen, in de streek waar verdachte woont, herhaal dehjk schijnen voor te komen. De waakhond van den boer, een trouw en ir.ooi dier, had één gebrek, hij toonde te veel belangsielhng voor de schapen. Hf) joeg achter de beesten aan en zoo nu en dan pleegde hij thuis te komen met een bek vol schapenwol. De man, die thans in het verdachtenbankje zat, was bang, dat het beest of zijn eigen schapen, óf die van zijn buurman zou doodbijten. Om aan deze liefhebberij een einde te maken, gebruikte hij een afschu welijk middel. Hij duwde een gloeiende kool, gewikkeld in natte schapenwol, in den bek van hot dier, wiens snuit hij dicht hield. De vreeselijke pijn, de reuk en de smaak van de schroeiende wol zouden den hond volgens het in die streek heerschende volksgeloof, afkeerig van schapen maken. De boer vond bet pijnigen van den nond blijicbaar niet zoo erg. minder was hij te spreken over het vonnis van den politierechter, die hem tot drie maanden gevangenisstraf had veroordeeld1, temeer, daar dit nog een maand hooger was dan den eiscli van den officier van justitie. In hooger beroep vordeïde de procureur- generaal, mr. dr. D. Reihngh, een gevan genisstraf van zes weken. Arrest 2 Februari. Von Crauun geen beroepsspeler. Uit St. Louis wordt gemeld: Donald Budge verklaarde, dat hij een brief van Van Cramm uit Duitschland heeft gekregen, waann de laatste hem mede- .eeiue, dit jaar niet voor zijn land' te mo gen uitkomen in de competitie voor den 1 visteker. Von Cramm deelde Budge ook r.og mede, dat hij geen beroepsspeler zon worden. Het ligt in zijn bedoeling binnen- koi i een positie brj een bankfirtna te aan vaarden De wedstrijd Hermes-D.V.S. Sparta. Zondag a.s. wondt om 2 uur aan de Damlaan de wedstrijd Hermes-D. V. S. Sparta gespeeld. Hoewel de blauw-witten thans 4 punten achter staan op A. D. 0. behoeven zij zich, als het hun Zondag zou gelukken van Sparla te winnen, nog geenszins ais uitgeschakeld te beschou wen voor de eerste p'aats op het ranglijstje, daar vooral A. D. O. nog een zeer Zwaar programma heeft af te werken. Vervracht mag dus worden, dat Hermes- D. V. S. er alles op zal zetten een over winning te behalen, terwijl aan den an deren kant Sparta zidh tot het uiterste zal inspannen, om door een overwinning gelijk met Hermes-D. V. S. te komen. Beide elflallen zul'en volledig ver schijnen. In verband met de te verwachten groote drukte zijn maatregelen genomen, om alles zonder steringen te doen verloopen. Het bestuur van Hermes-D. V. S. doet een dringend beroep op het publiek) zijn mede werking (e verleenen: le. door vroeg 1e komen; 2e. door zoo veel mogelijk kaar ten in voorverkoop te koopen. Ear worden maatregelen getroffen, dat zij, die toegangs bewijzen in hun bezit hebben, onmiddellijk door kunnen loopen. R.K.S.V. Excelsior. Hockey programma voor a.s. Zondag: Dames: Excelsior 1—Graaf Willem 2, 2 uur. Dames: Excelsior 2—Blauw Wit 1, 12 uur. Hoeren: Aeolus Comb.Excelsior, 12 u. Hoofdklasse. Hoewel het nog niet geheel tot beslis singen gekomen is, stelde Quick zich in Aid. 1 zoo goed als vrij van de laatste plaats, door haar kleine overwinning op K.K.K. 2, welk team zij eerst na spon- nenden strijd wist te overwinnen, waarin Ankersmil het grootste aandeel had door al zijn partijen te winnen. De stand in deze afdeeling is nu: 't Plankje 5 5 10 42—8 Sparla 5 3 1 1 7 32—18 Quick 4 2 1 1 5 23—17 K.K.K. 2 6 1 5 2 14—46 Wïfra 44 931 Voor Aid. II werden eveneens belangrijke wedstrijden gespeeld, in verband met de bezetting der ranglijst. Eendracht, dat liaar laatsten wedstrijd tegen Radicaal speelde, kon het niet verder brengen dan een gelijk spel, zoodat zij thans met niet minder dan vijf gelijke spelen en 1 ge wonnen partij op de derde plaats staat, van welke plaats zij zich nog lang niet zeker kan achten, daar Barna nog een point meer kan behalen, dank zij haar gelijke spel tegen K.KK. 1 en Radicaal eenzelfde aantal punten heeft, wanneer dit team den wedstrijd tegen Vitesse wint De stand luidt thans: Vitesse 5 4 1 9 29—21 K.KK. 1 6 2 3 1 7 34—26 Eendracht 8 1 5 2 7 38—42 Radicaal 7 1 3 3 5 31—37 Barna 6 4 2 4 28—32 Vastgesteld werd de wedstrijd: Afd. II, 27 Jan.: Vitesse, Hilversum K.K.K. 1. Amsterdam Militaire jager bij landing op Schiphol over den kop geslagen. Gisteren, omstreeks half twaalf is een militaire Fokker-jager, D. 17, bij de lan ding op Schiphol over den kop geslagen au vrij ernstig beschadigd. De inzittende vlie ger, reserve le luitenant Thate, bleef on gedeerd. Het geha'vndö vliegtuig is door personeel van de J.A.V.A. geborgen. toen ze mij voorbij liep. En dan ging ze de gang in achter hem aan." „U Leht nu verslag gedaan over uzelf, mijnheer King en mevrouw Garrison. Zijn er nog meer'" „Ja, mijnheer Flounl was er ook. Hij kwam naar mijnheer King toe en vroeg wat er voorgevallen was." Inspecteur Gerrity raadpleegde zijn lijstje „Lus dan blijven alleen mevrouw Abbinptor en dr. Innes over," merkte hij op. „O, u: sar die waren er ook," riep het meisje. Mevrouw Abbington heeft zoo goed voor me gezorga. Mijn neer King zette me op een stoel. Ik dacht, dat ik flauw zou vallen ik geloof, dat het bijna ge beurd is ook. En het eenige wat ik me nog duidelijk kan berinneren is, dat me vrouw Abbington een üeschje reukzout ondei mijn neus hield." „En waai was dr. Innes?" „0, die is regelrecht naar de biblio theek gegaan." „Hebt a hem naar binnen zien gaan?" „N... nee." „Waarom denkt u dan, dat hij naar de bibliotheek ging?" Het meis'je keek verbaasd op. „Wel, om dat hij zei, dat hij er heen ging," ant woordde ze, niet haar groote onsehuüdige brume oogen op den inspecteur gericht. „Hij moet üaa wel zegelrecht heenge gaan zijn. Ik herinner me vaag, dat mijn heer Garrison naar de bibliotheek terug- helde. Htj kwam er meteen weer uit en toen was dr. Innes bij hem, begrijpt u? Hg' vertelde ons, dat het Vera was... en dot ze al dood was." Gerrity wendde zich tot Hand. „Nog iets te vragen?" „Alleen dit," anuv urdde hij naar voren komend „Miss byketiun, u hebt dat schot duidelijk gcuoora, is het zoo niet?" Het meisje keekhaar nieuwe onder vrager verward aan Ze vouwde de han den. „Wat öedoelt.te „Ik vroeg, ot u het schot'gehoord hebt, zei Hand beaaard. „0, ja Het was oorverdoovend." „Bent u er volkomen zeker van, dat het in de bibliotheek gelost werd?" „Ja, dat moet daar wel gebeurd' zijn." „Uitstekend. En nu, hoe lang heeft het na dat schot geduurd, voordat mevrouw Abbington bg u kwam?" „Ik... dat weel ik niet precies. Ik kan me nauwelijks herinneren, dat mijnheer King me op dien stoe»'gezet heeft. Ik her inner me alieen... dat mevrouw Abbing ton over me he-°ngebogen stond." „Waar woont u, rniss Dykeman?" „In Greenwich Village, ik "studeer kunst geschiedenis." „Kent u de familie Garrison al lang?" „Zoowat een jaar." „Mijnhee. Oamson stond op goeden voet .met miss Venora, niet waar?" „O, ja, zeker. Hij en mevrouw Garrison deden veel voor haar." „Hebt u ooit gehoord, dat miss Venora eer vijand had,?" „Nooiti Niet een!" „Dat is alles inspecteur.** Heel vaderlijk liet inspecteur Gerrity het meisje uit. „Dat is nu alles, miss Dykeman en we zijn n heel dankbaar," zei hij, de deur voor haar opendoende, waarachter Tim op wacht stond. „Vraag of mijnheer King wit "komen," beval hij, toen liet meisje zich haastig verwij derde. Henry King kwam met vasten tred het vertrek binnen. Hij was kaarsrecht en zijn gebruinde gelaat en athleüsche gestalte gaven hem, ondanks zijn grijze .aren, een nog jeugdig uiterlijk. Hij bleef wachtend en slrak kijkend, voor ons staan. „Gaat u zitten, mijnheer King," zei Gerrity, op den stoel wijzend, zooeven door miss Dykeman verlaten. King ging omzichtig zitten, lette op den vouw van zijn broekspijpen en keek den inspecteur aan. „Mijnheer King," begon deze, „is was hier toen dal noodlottige schot viel?" „Zeker, inspecteur, vlak voor de deur van het vertrek, waar geschoten werft." „Wat deed u cp dat moment?" „Dansen met miss Dykeman Juist toen we de gang inkwamen, klonk het schot." „Wat hebt n toen gedaan?" „Mijn eerste drang was, de bibliotheek in te loopen en te kijken, wat er was ge beurd. Maar toen bemerkte ik, dat miss Dykeman dreigde flauw te vallen ten minste dat scheen zoo Ik bracht baar in de ontvangstzaal terug en zette haar op een stoel." „Wie waren er verder nog in dat ver trek?" vroeg Gerrity, King trok ae wenkbrauwen nadenkend samen. Na een posoje zei h:j„Ik zou dit graag preciei vertellen Flount was ex; ik herinner me dat zoo goed, omdat hij me zoo verveelde Ik was met dat meisje bezig en Flou.nt trok me voortdurend bij mijn arm en vroeg, wat er toch wel ge beurd was. Mevrouw Garrison holde me voorbij, toen ik miss Dykeman naar een stoe! bracht" „U hebt nog n:et verteld, waar mevrouw Abbington en dr. Innes waren." „Hm... dat is zoo Tja, ik moet toe geven, dat ik niet erg goed heo opgelet. Dat gaat zoo in* dergelijke omstandig heden, weet u? Ik zei tegen Floont, dat hij' op miss Dykeman letten moest en ging zelf naar de bibliotheek. Ik houd er niet van iemanc te bekladden, maar Flount was eigenlijk niet de juiste man, om naar de bibliotheek te sturen, terwijl ik op miss Dykeman paste." „Bent u de bibliotheek binnen ge gaan „Ja. Dr. Innes was daar met miss Ve nora bezig. Hij zei, dat ik een ziekenauto moest opbelten. Ik wist niet, waar de tele foon was, maar toen ik de bibliotheek uit kwam, zag ik mevrouw Abbington, die bezig was miss Dykeman te verzorgen, en die wees me de telefoon. Toen ik hierheen ging, kwam ik mevrouw Garrison legen. (.Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 6