J KOOLHOVEN Zaterdag 21/Januari 1939 EERSTE BLAD. Het heengaan van dr. Schacht 'Ipi. da-R Filmglinsters A/s Uw kind hoest... STADSNIEUWS VLIEGTUIGEN N.V. buitenland 1*>V POWIAC 91ste laargang. No. 22076 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KOR E HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. De Duitsche economie in radicaal nat. soc. richting. Alléén verkoop 2 JAREN VERZEKERD Het bombardement van Koeling De opmarsch der reehtsche troepen België De reorganisatie der regeering Volkenbond Tsjecho Slowakije Duitschland Zuid-Slavië Italië igypte AKKER'S PeïstèzJcte Oranje Garde Geref. Evangelisatie Dmü courant verachrjnt dssgelijkg, met uil- sondering ren Zon- au ..'eestdagen Prijs per kwartaal 2.—; franco per spat 2.50. Prgs per week; 15 ets. Afcon- derlijke nummers i ets. Abonnementen worfion dagelijks aangenomen. Advertenties voor 'iet eerstvolgend nnm- tner mooie vóór slf uur aan net Bureau besorgd zjjn, Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. Prö» der Adverientieo: van 11> regels I i 53; Iedere regel meer f 0.30; m bet Zatcrdognummer t5 regels f 1-80, Iedere regel meer fO-35 Reclames f0.75 per regel. Incaasokosten5 ets.; postkwitantieslö ets. Tarieven van advertentiën by abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks wordeo tegen vooruitbetaling Klemo Advertentiën opgenomen k f0.50 t/m. 15 moor den, f 0.75 tym. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 80 woorden. 's Woensdags: Kleme Advertentiën tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën 1.00, indien niet vóór Vrydagavond 6 nur bezorgd. Het aftreden ran Schacht als president van de Duitsche Rijksbank heeft in het buitenland onmiddellijk reactie gewekt en de indruk van zijn heengaan is over het algemeen vrij ongunstig Vooral in Lon denstóhe kringen vijst men er op, dat voortaan de Duitsche economische opvat tingen we| gelurC-S geleid zullen worden door de meer radicaal nationaal socialis tische kringen. De leiding der Duitsche economie is thans in één hand gelegd, in die van Walter Funk, een man, die nauw bevriend is met den leider van het vierjarenplan, Goering Zoo bekend als Schacht in hot buiten land was, zoo onbekend is funk en het zal Duitschland veel moeite, kosten ,in liet buitenland weer j hetzelfde vertrouwen te winnen met den nieuwen man op deze plaats. Schacht verrichtte reeds wondoren op financieel gebied, hij had raak zeer origiueelo denkbeelden, maar waarschijn lijk zal de wereld binnenkort nog wel eens raar opkijken, als de resultaten va deze wijziging in het financieele betel zullen blijken. Do eersle duidelijke aanwijzing, dat Schacht niet steeds welwillend stond te genover de eischen, welke de regeding aan de rijksbank stelde, en dat deze hou ling wel eens verband zou kunnen houden met het plotselinge besluit ran lliiler, kan men zien in een artikel, dat vandaag zaïl ver schijnen in de National Zeilung, die vaak als spreekhuis van Goering wordt be schouwd. Het blad schrijft, dat door de benoeming van Funk de onvoorwaardelijke sieun van de Rijksbank bij de uitvoering van de economische taak der regeering voor de toekomst verzekerd is. De nationaal-socialislische economische politiek staat bet kapitaal slechts toe,- de rol te ven uilen van dienaar van handel en industrie, en dit nationaal-socialislisch beginsel zal voorlaan het richtsnoer zijn voor de Rijksbank. Het is opmerkelijk, dat gisteren in het maandblad van Goering „Der Vierjahres- plan" een lang artikel is opgenomen van de hand van dr. Schacht, den .president der rijksbank". Welingelichte Duitsche kringen beschrij ven de wijziging als een versterking van Duitschlands economische structuur. Er wordt aan herinnerd, dat er veel geruchten in omloop waren over oen aan ar. Schacht toegeschreven voornemen zich binnenkort terug ie trekken en er is vaak gemeld, dat eenige andere adviseurs van Hitier het met eens waren met Schachts financieel;! politiek, doch tot nu toe zijn deze berichten steeds ontkend. Het artikel van dr. Schacht. In zijn artikel over het vierjarenplann zegt dr. Schacht: de Duitsche methoden hebben in het buitenland, waar zij of als een wonder, of als oen truc werden be schouwd, veel verwarring gesticht. Wij zijn niet zoo verwaand om van een wonder ia spreken, aldus Schacht, en evenmin zoo bescheiden om toe te geven dat deze methoden vanzelfsprekend zouden zijn. Wij vhebben tooverformules, welke voor wat ae methoden betreft elastisch cn wat de grondslagen betreft stug kunnen v ordes 'genoemd. Na met kracht de gedachten aan inflatie of muntmanipulatie van de hand te hebben gewezen, noemt Schacht voor cle toekomst het volgende noodig: indien slechts evenvee' wordt uitgegeven, als kan worden bespaard en indien wat beschikbaar js zoo zorgvuldig mogelijk wordt beheerd en indien het kapitaal wordt geconcentreerd, waar de groolste op brengst is te verkrijgen, kunnen de econo misch ioekomslproblemen met dezelfde ze kerheid als tot nu toe worden opgelost. Ooit een artikel van Funk. Funk levert in hetzelfde nummer een bij drage, waarin hij schrijft, dat het Luzonctev belangwekkend is, dat het land vanwaar Duitschland' de meeste goederen invoert de Vereenigde Staten is, dat dagelijks zijn grco ten cliënt op de laagste manier be- leedigt cn belastert. Dezen cliënt zullen de Vereenigde Staten verliezen en alle moeilijkheden en besluiteloosheid van hét EngelschAmerikaansche handelsverdrag toonen aan, dat 't bijna onmogelijk is voor dezen cliënt op de wereldmarkt oen plaats vervanger te vinden. Decli voor deze hestellingen in de Ver eenigde Slaten zullen wij andere vinden in de Balkan landen en Turkije, die de na tuurlijke economische partners van Duitsch land1 zijn. ■Wij moeten voor bet oogenblik andere taker; ter zijde stellen, teneinde ia staat te zijn oDzen nilvoer te vergrooten. Funk voegde hier aan toe, dat het vier jarenplan thans niet langer een plan voor vier jaren is, doch een nationale taak, n.l. een missie voor het volk, welke zal duren totdat het nationale leven en het" verblijven, bij hel jongste bombardement materieele welzijn van het Duitsche volk zijn vrijheid, eer en macht volkomen ver zekerd zijn. Schachts besprekingen met Rublee. Zooals hekend is, aldus wordt van seini-officieele zijde te Berlijn mede gedeeld, was dr. Schacht de laatste weken bezig met zekere kwesties, die samenhangen met de oplossing van het Joodsche vraagstuk in Duitsch land. Hij heeft niet minder dan drie besprekingen gehad met Rublee, den voorzitter van de internationale com missie voor de vluchtelingen, die op het oogenblik te Berlijn vertoeft. Het is niet onmogelijk, dat uit deze be sprekingen gebleken is, dat nog zeer vele detailkwesties bij het vraagstuk van financiering der Joodsche emi gratie uit Duitschland uitvoerig be studeerd moeten worden. Hieruit blijkt wel duidelijk, dat de viees van dc- Joden, dat hel heengaan van Schacht een belangrijke slap terug betec- kent, geenszins ongegrond was. De „uit voerige bastudecring'* van „zeer vele detailkwesties'', zal hun gedwongen ver blijf in het land, waar zij niet geduld wor den,-nog weer langduriger maken-en bo vendien zullen de kansen, dat zij nog een belangrijk deel van hun kapitaal kunnen redden, we! kleiner worden. Op het oogen blik is de Jodenkwestie weer geheel zwe vende. Rublee heeft in Berlijn op het oogenblik niets meer te-doen en zal dus ook wel zoo spoedig moge'ijk naar Lon den teiugheeren. eenige beteekenis door de regeringstroepen gegeven werd. Het reehtsche legerberidhl van gister avond meldde de verovering van talrijke dorpen in C'atalonië. Aan het front van Estramadura had de vijand in den sector van Monterruhio vergeefs een aanval ont ketend. In het Zuiden van Gatalonië veroverde het Navarreesche legercorps San Jaime ten Noorden van Vendrell en dreigt hel den weg van Vendrell naar Villafranca af le snijden. Ook Llacuna werd bezet. Geen fcsiitenlandcrs getroffen. Naar thans vernomen wordt, is geen van de vijftig buitenlanders, die te Keeling Aar allen in vier richtingen. De reehtsche troepen hebben gisteren hun aaenvallen in vier richtingen hervat: in de richting van Manresa, van Igualada, Villafranca del Banaxles en Vendrell. De troepen van Franco staan thans op 23 kilometer van Manresa, op 10 kilometer van Igualada, op 19.000 meter van Villafranca del Panades en op 8 kilometer van Vendrell. 1 Volgens berichten van regeeringszijde brachten de rechtseiben talrijke tanks in den strijd en werden gesteund door de luchtmacht. De hevigste druk werd gevoeld ten Noordoosten van Oervera bij het ge hucht Santafé. De regeeringslroepen boden echter hard nekkig weerstand. Aan het einde van den dag waren de reohtschen er niettemin in geslaagd hun stellingen te verbeteren. Igualada gevallen. Een nader bericht meldt, dat bij het vallen van het duister de redhfsdhen Igua lada zijn binnengeiukl. In het reehtsche hoofdkwartier te Le* rida kwam gisteravond telegram na tele gram binnen, waardoor het steeds duidelij ker werd, dat een der omvangrijkste veld slagen zoo ongeveer den climax bereikte. vijf reehtsche legercorpsen trokken gis teren op over de provincie van Barcelona. De Concentratie der reehtsche artillerie brachten de enkele batterijen der regee ring tol zwijgen en de defensie der regee rings troepen schijnt te zijn afgebrokkeld onder den druk van het artillerievuur en van de oprijdende tanks. Gisteravond werden de muren van Igua lada tot puin geschoten met zesduimsgra- na'en, waarhij geen antwoordend vuur van door de Japanschle luchtmacht getroffen. De bommen kwamen neer bij de Briisohe en Duitsche zendingsgebouwen en bij een Amerikaansche schooi, ,dodh alleen mate rieele schade werd aangericht. De Ilaliaansche missiegebouwen hij Toengsjau in het Zuiden van de provincie Sjensi zijn door bommen ven Japanscihe vliegtuigen getroffen. Drie CJh'meeschc be dienden zijn getroffen, de missionarissen zijn evenwel niet geraaid De samenstelling "der nieuwe lijst. De hervorming van het kabinet is ge reed. De nieuwe ministerlijst zal er als volgt uitzien*. Premier zonder portefeuille, Spaak, (soc.) Openbare werken, Balthazar, (soc.) Arbeid en sociale voorziening, Delattie, (soc.) Binnenlandsche zaken, Merlot (soc.) Economische zaken, Beraich, (soc.) Buitenlandsche zaken, P. Janssen, (lib.) Onderwijs, Dierckx, (lib.) Transportwezen, Jenigsen, (lib.) Koloniën, Marck, (chr. dem.) Landsverdediging, De Vleescbauwer, (kath.) Zonder portefeuille, generaal Denis, (lib.) Justitie, Van Dievoet, (kath.) Financiën, A. E. Janssen, (kath.) Landbouw en middfrtuJsnd-, d' Aspremoni Lynden, De eerste kabinetsraad zal Maandag a.s. worden gehouden. De Volkenbond gaat bezuinigen. Voor den Volkenbondsraad heeft Avenol, de secretaris-generaal van den bond, gis- tereu een algemeene uiteenzetting gege ven van het bezuhügingsprogramma dat hij zich voorstelt onverwijld ten uitvoer le leggen, in overeenstemming met de beslui ten van verleden jaar. IJet programma, dat in groole lijnen reeds bekend is, heeft ten doel de begrooting van den bond voor 1940 te verlagen van 32 tot 26 millioen Zvitsersche franken door reorganisatie en samenvoeging van diensten in het secre tariaat. Chwalkovrski naar Berlijn vertrokken. De Tsjechische minister van buitenland sche zaken, Chwalkowski, is gisteravond naar Berlijn vertrokken. Wiedemann wordt consul-generaal te San Francisco. Kapitein Wiedemann, wiens bezoek aan Chamberlain in Juli van verleden jaar veel stof heeft doen opwaaien, is, naar verklaard wordt, tot consul-generaal te San Francisco benoemd. Offideele kringen verklaren omtrent deze benoeming niets te neten, doch een lid Wiedemanns familie verklaarde gisteravond desgevraagd, dat het bericht juist is. Het bezoek van Ciano. De diplomatieke redacteur van Stefani meldt uit Belgrado, dat, hoewel omtrent de besprekingen lusschen Cianc en Sto- jadinowitsj nog geen directe niededcelmgc.i ontvangen zijn, het toch als zeker kan wor den beschouwd, dat te Belie ook de be trekkingen van Hongarije met Belgrado en ■Boekarest ter sprake zijn gekomen. Koning van Bulgarije te Rome. De koning van Bulgarije is gisteravond met zijn kinderen te Rome aangekomen Faroek Khalief van den Islam. Koning Faroek heeft gisteren sensatie veroorzaakt, door in de Quosoem Moskee de plaats van den Iman in te nemen en voor te gaan in 't gebed. Na afloop werd hij door de menigte toegejuicht als khalief van den Islam. 21 Januari. Een van de weinige vakken, waarvoor ik heslist niet zou deugen is dat van journalist. Want ik vind dat je daarvoor een geweldig vertrouwen in de actualiteit moet bezitten, een onwrikbaar, onverminderd vertrouwen in ,,de" gebeur tenis van den dag en een hardleerschitaeid ten aanzien van de lessen der historie, die irriteerend zou zijn, wanneer zij niet zoo ontroerend van argeloosheid ware. Want de actualiteit houdt een voort- durenden wedloop met liaar schaduw, tel kens en vrijwel iederen dag ontglipt de actualiteit aan de snelvoetigheid van die schaduw om morgen mét z'n beidjes in de diepe ravijnen der vergetelheid te stoven. Alles wat vandaag belangrijk is, is mor gen onbelangrijk en overmorgen vergeten en ik vind dat je óf een onverbeterlijke optimist óf een onverbeterlijke idioot bent, wanneer je je liet vuur uit de molières loopt om een robbertje met die schaduw méé te rennen om nét voor den afgrond je hakken schrap te zetlen en niet óók in de vergetelheid te duikelen. Daladier is in Tunis geweest. Weet u nog? Zóóveel kolom in zóóveel maal hon derdduizend kranten in alle landen der aarde. Papa Journalist heeft de wereldschok kende gebeurtenis mee gemaakt. Heeft zich in de Afrikaansdie zon met uw permissie in het zweet gewerkt om alles precies aan de naar nieuws dorstende abonné's mee te deelen. Papa Journalist komt thuis. Gaat in 'tbad. Doet zijn huisjasje aan en zegt tegen mama Journalist: „Ziezoo, Sjaan,, dat zit er weer op; 'twas geweldig; 'twas vereldsdiokkend; 'twas een wereldschok kende belevenis en geef me nu eens één lekker kopje thee, Sjaan". Ringgggzegt 't telefoontje. Ja wel, met Jansen, U spreekt met de hoofdredactie, Jan sen; zeg Jansen, ga je morgen even naar Rome? Je weet wel; ChamberlainMusso. Wil je dat eens even haarfijn gaan loc- kijken? Nou, cn dan gaat Jansen natuurlijk. Uren lang in den trein. Uren lalig anti chambreeien. En luisteren. En toehooren En- de ooien*spitsen. En warm. En be nauwdEn schrijven, telegrafeeren, tele- foneeron Nee, Tunis dat was niks. Dat is al lang weer ouwe koek. Maar Rome, dat is pas SE*mu loert altijd het gevaar van erger gevolgen en daarom mag een h stje nooit verwaarloosd wor den. Als Uw kind hoest, geef 't dan dadelijk AKKER's Abdysiroop. bestaande uit extracten van oude kruiden, welke verzachtend, slyrn- oplossend en genezend werken, benevens de krachtigste hoest- bedwingende stof „codeïne". Door deze veelzijdige werking noemt men Akker's versterkte Abdijsiroop ,,'s-Werelds beste Hoestsiroop". tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon SO ct. 1.50. f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaar wat. Daar zullen de lezers belang in stel len. Daar zal Sjaan van opkijken Is dat niet argeloos? Niet onverbeterlijk kind ei lijk? Niet een tikkeltje onverbeterlijk idioot? Rome rent naar de vergetelheid. En dan komt Memel. En Memel ijlt voor zijn scha duw uit. En dan komt Warschau; en War- sclinu gaat kopje onder in de ravijnen der veriaten zielen, en dan komt misschien Parijs, ol Weenen, of Munchen, of Dor drecht of VJaardinger-Ambacht Een jacht zonder einde. En actualiteit zonder grenzen. Journalist? Geett u mij maar het burgemeesters- zeteltje van Texel. Of laat mij maar kantonrechter in Mid delbands zijn. Of kluizenaar in de Appèlbergen, Want-alle avontuur is er maar naar. Die vonnissen uit Middelhamis zijn ia 1942 even hard vergelen als die repor tages uit Turns. Als u 'tmaar wéét, 'tante Sjaan NEDERLANDSCH FABRIKAAT J aarvegradering. In haar clublokaal aan de St. Anna Zusterstraat heeft het vendei Scltu'edam van de Oranje Garde onder leiding van den heer N. Scheurkogel, haar jaarvergadering gehouden. De jaarverslagen weiden voorgelezen en goedgekeurd. Do heer D. Krommenhoek had als se erelaris bedankt. De aftredende bestuurs leden werden herkozen en het bestuur werd aangeiu'd met de dames J. Schouten en L. den Beslen en den heer P. Yenveij. In de plaats van den heer J. v. d. IPJas, die de gemeente heelt verla'en, werd door de vergadering lot hopman aangewezen de heer A. Soetens, die aangezocht zal worden deze functie te aanvaarden. Het vendel Schiedam heeft van huilen de stad uitnoodigingen onlvangen op 31 Januari a.s. op den eersten verjaardag van Prinses Beatrix aan een marsch deel te nemen. Het vendel geelt er ech'er de voor keur aan hier ter stede met andere ver- eenigingen samen den verjaardag van Prin ses Beatrix te herdenken, b.v. ook met een marsch door de slad. Jeugddag. De laatste Zondag van deze maand, 29 Januari wordt in de kerk van. den Ned. Prot. Bond weer een Jeugddag gehouden, die bestemd is voor oud en jong. Dr. H. Faber zal den dienst leidener is een bizondere liturgie en het koor zal zingen. De voorste banken zijn voor de jeugd gereserveerd. 's Middags komen de leden der Vrijz. Chr. Jeugdorganisaties samen in het Jeugd huis, waar een ge meen sch ape) ijke koffie maaltijd hen wacht. De middag zal prettig worden doorgebracht en o.a. zal de film van de laatste Pinkster-conferentie worden vertoond. Zondagsdienst doctoren en apothekers. Voor spoedgevallen nemen morgen de volgende geneeskundigen den dienst waar: Van Buren, Boerhavelaan 37a; Hoogendijk Tuiiiiaan 74; De Leeuw, Westvest 12 en De Maeijer, Burgemeester Knappertlaan 30. Morgen i s geopend de apotheek van den heer Backer, St. Liduinastraat 68 die ook den nachtdienst waarneemt. Het eerste wijklokaal. De Stadsevangelie Jeruèl is scdeit een paar weken verhuisd van de Goereesche- strant 6 naar de Lange Haven 8. Eerst bedoeld lokaaltje zal van 1 Februari af in gebruik worden genomen door de Geref. Evangelisatie. Er zullen brei- en naai- kransen worden gehouden en een biblio theek zal er worden ingericht. Ook an dere samenkomsten zullen er later wor den gehouden. Nieuwe Zondagsschool, In het Beursgebouw is Zondag j.l. een Zondagsschool geopend, die de eerste maal reeds door ruim 60 kinderen werd' bezocht. Propagandafilm Dennenheuvel". 0'pi initiatief van de afdeeling Rotter dam en omstreken van Dennenheuvel) Veieeniging tot het exploiteeren van her stellingsoorden en sanatoria voor handels- en kanloorbedienden, handelsreizigers en! handeisagenlcn, zal Woensdag a.s. in ge- houw Eendracht de propagandafilm van deze vereeniging worden rerloond1, die een beeld geeft van het loven op Dennoa- lieuvel. Na de pauze zullen worden ver toond: Ford in het dagelijksche werk en The River Rouge Plant, twee geluidsfilms door do Fordfabrieken in Amerika opge nomen. Feestavond. De Gemengde Zang vereen, „Polyhym nia* directeur de heer Paul v. d. Pulten, is voornemens een feestavond te geven voor leden, donateurs en genoodigden op Zaterdag 28 Januari a.s., in het gebouw van den R.K. Volksbond. Als bizondere at tractie zal Uien avond worden opgevoerd! de operette: „Een vrouw op schildwacht'1, terwijl voorts hun medewerking verleeneni de heer L. de Bruijn, humorist, en het Hakkert-ensemble. Na afloop van het pro gramma zal er nog enkele uren gelegenheid! zijn voor een dansje. Remonstrantschc kring. Voor de hier Ier slede wonende Remon stranten wordt Zondagmiddag, 29 Januari a.s., in hetbijgebouw van den Ned. Prot. Bond een bijeenkomst gehouden, waarin ds. W. J. Wegerif uit Rotterdam zal spre ken over: De Remonstrantsohe Broeder schap in het heden.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1