EERSTE BLAD. Maandag 23 Januari 1939 De opmarsch van Franco Filmglinsters Tol. No. 69300 (3 lijnen). 91ste Jaargang. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. buitenland Barcelona negentien maal gebombardeerd. De rechtschen thans nog op 25 K.M. van Barcelona. De toestand in China Engeland Int. Samenwerking Duitschland Nauw verband leger en S.A. De Joodsche emigratie Gemengd Nieuws Moordaanslag op bejaard echtpaar Luchtvaart Vliegtuig op den Atlantischen Oceaan vergaan Detes courant verschijnt dagoi(jka, met uit- londeriug; tan Zou- on Feestdagen. Prjja per kwartaal f 8,franco por poot 2.50. Vrijs por week: 15 cto. Afzon derlijks nummers 4 ets. Abonnementen worden degelijk» aangenomen. Advertentie roor het eerstvolgend num mer snoeten vóór elf uur aan kat Bureau besorgd zijn, 'b Zaterdags vóór O uur. Een bepaalde plaats tan adterlentiën wordt niet gewaarborgd. Prfli der Advertentiëii: van 1—5 regels f 1 55$ I|a O O tin Iedere regel meer f 080: ia het Zaterdagnummer HO. fcZU/ 16 regels ft80, iedere regel meer f0.35 Reclames f 0.75 per regel IncassokostenÖ cts.$ oostkwitantlea 15 cta Tarieven van advertentién bü abonneroRiit rijn aan het Bnreau verkrijgbaar. Dagelyks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiên opgenomen k f 0^0 tym. 15 woor den; f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 80 woorden, 'a WoensdagsKleine Advertentién tot 25 woor- - den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën f 4.00, indien niet vóór Vnjdagavond 6 uur bezorgd. Franco heeft 'Barcelona niet bepaald een prettig week-emde bereid. Dc berichten over luchtbombardementen kwamen giste ren in ononderbroken reeks binnen. Een Havas-I encht van gisteravond deelde mede, dat om kwart 'over zes Barcelona voor de tiende maal gebombardeerd was op dezen Zondag. Over het geheele week einde schijnen, volgens Reuter, 19 lucht aanvallen op de stad te hebben plaats ge had. Ilierb.j zouden dertig personen ge dood en zestig gewond zijn. De autoritei ten haciien Eet te dTuk om de juiste aantallen op te gevfen, daar de werkzaam heden m de ziekenhuizen zeer belemmerd werden door de herhaalde alarmeeringen. Een der leehtsehe vliegtuigen was gister avond 'neergehaald. Ook Valencia is gisteren vier maal door lien, van Majorca komende vliegtuigen, ge- bombar eerd, waarbij de brug van het Britsche vrachtschip Cardiff ernstig bescha digd werd. Een Britsch matroos werd ge wond. Voorts wercien een arbeider gedood en vier personen gewond. 'Bij de bombardementen op Barcelona, die in hoofdzaak op het havengebied ge richt waren werden oen viertal Britsche schepen getroffen en aanzienlijk beschadigd. Van de bemanning van één der schepen werden rier Grieken gedood. Het schijnt, dat de rechtschen een blokkade in de lucht willen instellen. Ook buiten Barcelona werden Zaterdag bombardementen gemeld. Te Magrat wer den de school cn vele huizen verwoest, waarbij 10 burgers om het Ieren kwa men en dertig gewona werden. Te Vich zijn tengevolge van den luchtaanval der op standelingen 15 menschen om het leven gekonmn en 82 gewond. Te Manlleu wer den S menschen gedood en 22 gewond. Azana. naar Madrid? In Imksche Spaansclie kringen te Per- pignan liep het gerucht, dat president Azana Barcelona met onbekende bestem ming zou hebben verlaten. Men. gelooft in het algemeen, dat hij zich naar Va lencia ot Madrid zaï begeven. Volgens mededeelingen van uit Barcelona komende Franschen wordt de levensmidde- lensehaarschte in de Calalaansche hoofd stad, waar steeds meer vluchtelingen bin nen komen, voortdurend grooter. Een g-steren door den raadsheer voor economie van de generaliteit gepubliceerd decreet bepaalt, dat handel en industrie iu Baiceiona van af heden stop gezet zullen worden, opdat alle valide mannen tot 55 jaar, en alle vrouwen, die zich als vrijwilligers zuilen aanmelden, ter beschik king zullen kunnen worden gestekt van het miiitaue gezag voor de uitvoering van de werken, die men hun zal aanwijzen. Uitgezonderd zjn do oorlogsindustrieën, de sanitaire inrichtingen en de levensmidde- lenbedrijven, benepens de restaurants, de dagbladen en ae openbare diensten Zaterdagochtend hadden de troepen van Franco een punt bereikt, dat 40 K.M. van Bai'celona verwijderd ligt. D'oor de in neming van Arbos had Franco de controle gekregen over de geheele provincie Tar ragona. De plaats ligt halverwege tusschen Vendrell en Villafranca. Het werd ver ovewi door de Marokkanen van generaal Yague. De rechtsehcn op 25 K.M. van. Barcelona. Het hoofdkwartier van Franco deelde gistermiddag om twee uur mede, dat de troepen van generaal Yague na de bezetting van de kleine haven Sit- ges op 25 K.M. van Barcelona waren aangekomen langs den kustweg. Meer in het Noorden bevonden zich de troepen van generaal Garcia Vali ne, die aangekomen waren voor het groote dorp San Sadurnï de Noya, gelegen dicht bij den spoorweg van Barcelona, eveneens op 25 K.M. der Calalaansche hoofdstad, Igualda was des morgens om negen uur bezet door de legionarissen, die sedert drie dagen voor de stad' ston den. In de andere sectoren was de opmarsch algemeen. Officieel werd medegedeeld, dat er geen versterkte regeeringslinies meter waren, niet meer konden zijn, voor Barcelona. Sindsdien is door de rechtschen nog een aantal dorpen bezet. Eer» Duilscli-Spaausche eulturecle overeenkomst. Van officieuze Buitsche zijde wordt mede gedeeld, dat een eulturaele overeenkomst is uitgewerkt welke tusschen het Duit sche rijk en het Spanje van Franco zal worden gesloten. Deze overeenkomst zou dienen voor de verdieping der cultu'reele betrekkingen van beide landen. Emigrantenlitteraluiir zal wouden uitge schakeld. Tegelijkertijd zullen de boeken worden verboden, welke den staat in een ongunstig daglicht' stellen. Op het gebied van tooneel, muziek, film en radio zal een uitwisseling geschieden. Stimson vraagt wapens voor Spanje". De Amerikaansche oud-minister van bui- tenlandscho zaken in het ministerie Hoo ver, Stimson, heeft zijn opvolger Huil een schrijven gezonden, waarin hij verzoekt het verbod van uitvoer van wapenen naar Spanje op te heffen. Stimson heeft den vertegenwoordiger van Havas medegedeeld', dat hij van oordeel is, dat de Vereenigde Staten hier onmid dellijk een beslissing moeten nemen 'en hij voegde hieraan toe, dat alleen zijn ge zondheidstoestand hem verhinderde inliet openbaar een verklaring af te leggen. Hij is reeds langen tijd van meeming, dat Spanje het slagveld is in den stnjd' tus schen dictatuur en democratie. Tsjang Kai Sjek voorzitter van den politieken volksraad. Naar het Cihineesöhe Telegraaf Agent schap mededeelt, is rnaarscihalk Tsjang Kai Sjek benoemd tot voorzitler van den poli tieken volksraad, ter vervanging van Wang Tsjing Wei. In zijn nieuwe functie heeft Tsjang Kai Sjek de raadsleden uitgenoodïgd voor 10 Februari in Tsjoengking aanwezig te zijn voor de derde algemeen® zitting. Dat zal dan de eerste zitting zijn, waarin Tsjang Kai Sjek als voorzitter optreedt. Een leening van 3 millioen pond sterling voor China? Volgens de „Daily Hïrahl" zijn reeds bijna alle sehiktnngen getroffen voor een leening van drie millioen pond sterling door de Britsche regeermg te verstrekken tot steun \ran de Chineesche valuta en en de stahüiseering van de munt. Het bezoek van Ciano aan Stojadinowitsj Betreffende de door den Italiaanschem minister van buitenlandsche zaken, Ciano, met den Zuid-Slavisclien premier, Stoja dinowitsj, gevoerd© besprekingen is een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt: Het vriendschappelijk bezoek heeft de gelegenheid' gegeven tot oen diepgaande gedachtenwisseling van de grootste harte lijkheid'. De beide staatslieden hebben nogmaals met genoegdoening het volkomen functio- neeren en de gunstige resultaten van het ItaliaanschZuid-Slavische pact van 25 Maart 1937 kunnen comstateeren, dat een der fundamcnteele elementen der politiek van beide landen vormt. Terzelfdcrtijd hebben zij de verschillen de situaties in Europa bestudeerd', die voor beide landen van belang zijn, en hun gemeenschappelijken wil bevestigd' om hun samenwerking voor de versterking van den vrede en de orde in dit deel van Europa voort te zetten en te verdiepen, en wel in overeenstemming met alle be langhebbende landen en in verband:' met de recente betoogmgen in de aan Zuid- Slavië grenzende landen, welke in Bel grado een gunstigem weerklank hebben ge wekt. Aan dit werk dér samenwerking neemt Itaiië deel in den constructieven getest, wplke de as RomeBerlijn kenmerkt. Bij de ie gelegenheid zijn ook dte economische betrekkingen tusschen Italië en Zuid-Sla- vie aan een aandachtige* studie onderwor pen, waarbij geconstateerd' werd, dat ook op dit gebied, aangezien de huishoudin gen van beide landen elkander aanvullen, groote en vergaande ontwikkelingsmoge lijkheden bestaan, tot welker verwerkelij king de beide Tegeeringen overeenkwamen haar contacten te intensifieeran. De S. A. zorgt voor de voor opleiding. De regeering heeft belangrijke maatrege len genomen ter versterking der Duitsrihe weermacht en tot het vormen van een nauwer verband tusschen leger en S. A. Hitier heeft nJ. gedecreteerd, dat het on- dersöheidingsteeken van de S. A. voorlaan de waarde zal hebben van het militaire on derscheid]ngsteeken der bruine militie en den grondslag zal vormen van de pre- en post-militaire opleiding. Elke Duitsctoer van zeventien-jarigen leeftijd, die geschikt is voor den wapeadïenst, is verplicht het mili taire ondersdheidingsteeken der S. A'. te verkrijgen als voorbereiding voor den mili tairen dienst. De soldaten, die actie ven dienst verricht hebben, zullen worden in gelijfd bij de zg. Wehrniannsefoaffen, nieu we formaties, die met de S. A. in nauw verband staan, en waar zij,- naar gelang der behoeften van het geregelde leger eén speciale militaire training rullen onder gaan. De regeering wil de kwestie tot oplossing brengen. Yan semi-offioieele zijde wordt gemeld: In welingelichte kringen fe Berlijn is niets bekend van de in Amerikaansche bladen verspreide geruchten, als Zouden de bespre kingen met den op het oogenblik te Ber lijn vertoevenden voorzitter van het inter nationale vluchtelingencomité Rublee zijrt afgebroken. Men wijt deze geruchten aan de omstan digheid, dat ingevolge de wijziging ïn de leiding van de rijksbank eerst eenige tech nische reorganisaties moeten worden getrof fen. Naar evenwel vernomen wordt, is het het streven van de rijksregeering, voort te gaan op den ingeslagen weg, teneinde het vraagstuk der tenuitvoerlegging van de Joodsche emigratie tot oplossing te brengen. Besprekingen met Itublee niet afgebroken Yan semi-ofiicieele zijde wordt gemeld: Tegenover de nerichten in het buiten land, dat de Ijesprekingen met Rnblee van Duitsche zijd» zijn afgebroken, wordt van welingelichte zijde nogmaals verklaard, d'at deze bewering eiken grondslag mist. Ohvalkowsky door Hitier* ontvangen. De Fuhrer heeft Zaterdag in tegenwoor digheid van den rijksminister van boiien- iandsehe zakten van Ts je-dh o -SI o waffnje Chvalkowskv, ontvangen. In politieke kringen deelt men mode, dat de bespreking tusschen Hitier en ClhVal- kowsky een uur hebben geduurd. De mi nister is laat in den avond per trein 'naar Praag teiuggeteerd. De vrouw overleden en de man in emstigen toestand in bet ziekenhuis. Zaterdagmiddag om ongeveer half twee is te Losser een moordaanslag ge pleegd op het reeds bejaarde echtpaar De Boer in de Oldenzaalsehestraat. Toen men het drama ontdekte, bleek de vrouw tengevolge van messteken reeds te zijn overleden. De man werd1 in levensgevaarlijken toestand per brancard overgebiacht naar bet zieken huis te Losser. In verband' met deze moordaanslag is in zijn woning gear resteerd de echtgenoot van een pleeg dochter der slachtoffers, een zekere W. \Y., wonende te Yoswinkel. Tusschen het reeds bejaarde echtpaar en den man van de pleegdochter dezer oudjes bestond reeds langen tijd omsanig- heid. Ook had deze man voortdurend ruzie met zijn 17-jaxige dochter, die volgens verklaringen van buren het huis was uit gejaagd en bij haar grootouders onderdak vond'. Haar vader beweerde tegen buiten staanders echter steeds, dat zijn dochter was weggeloopen. Zaterdagmiddag ongeveer één uur begaf de vader zich naar d© woning van de twee oudjes met het doel zijn dochter terug te halen. Het meisje was evenwel niet thuis. Er ontstond' een woordenwis seling tusschen den vader en den 74-ja- rigen ouden man, wiens echtgenoot©, die 71 jaar is, op dat moment niet in de kamer was, maar die op het ramoer naar binnen ging. De oude man sommeerde zijn schoonzoon het huis te verlaten, doch inplaats hieraan te vold'oen, greep hij een broodmes, dat op tafel lag en .waarmede hij als een wildeman in het rond sloeg. De gevolgen waren verschrikkelijk. D; oude vrouw kreeg een diepe, gapende won de in den rug even onder het schouder blad' en een haal over het gezicht. Zij had' nog de kraelit ïn een stoel te gaan zitten. Haar echtgenoot kreeg eveneens een lange, diepe messteek in den rug. Hevig bloedend vluchtte de oude man het huis uit om te trachten hulp te halen. Hij werd opgemerkt door een overbuurman, Een gezelschap van 32 Zuid Afrikaansche studenten, die een bezoek aan ons land brengen, arriveerden Zondag in de hoofdstad, waar zij door de V.V.V. werden ontvangen den njkscommies P. Bakker, die op dat moment zijn huis verliet en die oogen- blikkelijk naar binnen ging, waar hij de oude vrouw stervende aantrof. Geneeskun dige hulp mocht niet meer baten. Haar echtgenoot werd per brancard naar het ziekenhuis in Losser vervoerd en hoewel zijn toestand aanvankelijk ernstig leek, was deze later in den middag redelijk wel. De politie heeft den dader, die naar zijn woning was teruggekeerd, gearresteerd. Storm op den Atlantischen Oceaan. De Fransche mailboot „Paris'' is Ply mouth binnengeloopen met de patrijspoor ten en een deel van het meubilair be schadigd door den storm, welke de hevig ste was, ooit door de „Paris"''tijdens zijn (echten over den Atlantischen Oceaan be leefd. Zes cm zeventig mijnwerkers levend be dolven. Tengevolge van een mijngasontploffing in de mijnen van Miyadach, in de Japan- sche prefectuur Foekoeoka zijn gisteren 76 mijnwerkers levend begraven. Zes mijnwerkers, van wie drie gewond waren, konden aan de oppervlakte ge bracht worden. Tien inzittenden gered. Drie slachtoffers. Het vliegtuig „Cavalier" van de Im perial Airways van den dienst tusschen New York en de Bermuda-eilanden, is gisteren vergaan. Tien personen werden gered. Twee passagiers en een steward kwamen om. Nadat het toestel Zaterdagnacht op zee was neergestreken en de eerste noodsei nen had' gegeven, werd er niets meer van vernomen. Laler seinde de bemanning evenwel weer dat het vliegtuig zinkende was. Geruimen lijd werd door vliegtuigen en schepen gezocht naar de „Cavalier". Eindelijk heeft hel schip „Esso Baylown" het wrak van het vliegtuig gevonden en tien der inzittenden gered. Zij waren zoo uitgeput, dat zij den eersten tijd niets konden zeggen. De koller van de kustwacht „Oliamplain" zocht nog de omgeving af met sterke zoek lichten. Te zes uur m den ochtend is het stoom schip „Erie" bij de „Esso Bay town" aan gekomen en de dokter van dit schip heeft zich onmiddellijk naar de „Esso Baytown" begeven om de geredden hulp te verleu nen. De tien overlevenden hebben later mede gedeeld, dat zij zich gedurende tien uur aan het wrak van het vliegtuig hebben vastgeklemd1. Ieder oogenblik dreigde het wrak te zinken, alleen de vleugels staken nog boven het water uit en hierop had den bemanning en passagiers met door weekte kleeren en verkleumd van koud© zich vastgeklemd. Drie personen raakten bewusteloos en weiden door de golven in zee geslagen. Vermoedelijk zijn zij ver dronken. Onder de passagiers bevond zich een echtpaar, dat voor zijn veertigjarig huwe lijksfeest een vacantiereisje naar de Ber muda-eilanden maakte. Een van 'de andere geredden had onlangs een ongeluk gehad, waarbij bij een arm brak. Toch wist hij zich vast te houden. Winlersclie Zondag bespiegeling. 33 Januari. Er zijn van die win ters che Zondagen zooals deze, waarop ik mij tot schrijven heb gezet dat Üe menstjh is als die dag zelf: grauw, luste loos en zonder opbloei of verlangen. Zoo- als zijn tuin er uit ziet, zoo ziet zijn hart er uit: grijs, koud en zonder één enkel bloemetje of kleurtje. De rozenstruiken zijn kaal en zwart en het bloembed is vochtig en rommelig. De dooie tuin, het doode hart, zoto'n doode wintersdhe dag. En wie zich op andere dagen uitslooft en rent en druk-doenerig doet om d'ie groote en.de kleine plicihten die het leven hem heeft opgelegd naar bdhooren te ver vullen ,die zit nu in een stoel en rookt sigaret na sigaret, en bladert in wat boe ken en kijkt de krant nog weer eens in en loopt naar liet raam om oip straat (e kijken en maakt een gesprek met vriend of huurman die voorbijgaat en even stil blijft staan om te zeggen dat de dag, dat deze 'dag zoo kil en grauw is en snaait vele vrijagiën autour de sa chambre en denkt dat het dWaas en zonderling genoeg is dat hij op de heele wijde wereld alleen maar dit ééne slukje gronds heeft, met die paar vierkante meters verlrek, om bij zichzelf thuis te zijn. Wonderlijke gedachte dat dit alles van, mij is en mij vertrouwd is en van geen ander is en dat alles wat van af idie andere menschen is alléén voor hen en alleen voor hen vertrouwd is en voior mij vreemd en oneigen. Dit asübbahje en die Klok en juist deze theetafel is van mij en van geen ander. Als er één van de overige 873.000.000.00D aschbakjes die er op de wereld zijn hier stond, dan zou ik zeggen: „Marie* waf! ïloet dat gekke vreemde asdhbakje hier?" en wanneer do klok van mijn buurman, of van den kroonprins van Zweden of va'ai den banketbakker uit Ctettinje bij mij zou tikken ,dan zou ik zeggen: Marie, dat rare getik maakt mij dood zenuwachtig, ik ben daar niet aan gewend" en de kroon prins van Zweden zou weer zenuwachtig worden van onzen klokketik. Ik loop door de zes bij tien meier die mijn domein, mijn leven en mijn inti miteit omsluiten en ik denk: twee deci meter meer naar links en ik zit in de kamer van mijn buurman, en iedereen zou mij verbaasd aankijken om wat ild cl.uir kwam doen en wanneeT mijnheer dei buurman, die een ordentelijk persoon is van wien men zulke boevenstreken niet mag verwachten /nu eens een halve meter opschoof en op mijn gemakkelijken stoel zou gaan zitten inplaats van op de zijne dan was alles in de war en rommelig en. moeilijk en verteerd. Zóó is de mensch gehecht aan de waan van den eigendom ,aan de realiteit van! zijn speciale en particuliere gezelligheid, aan juist dezen stoel en juist die Mok en juist dat asdhbakje. Dat is een grijze gedachte op een grij zen Zondagmiddag in den winter. Even grijs en grauw als m'n wintersdhe stadstuintje. Fm even onvruchtbaar. 1 Luchtvaartdeskundigen schrijven het on geluk toe aan het bevriezen van den car burateur. Men neemt verder aan, dat del romp, die zoo gebouwd was, dat hij bij een normale zee drijvend© moest blijven, door het plotseling hard neerkomen op het water lek geslagen is.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1