te STADSNIEUWS fe w II: pr I ,.4 iy|i Burgemeester Oud te Schiedam Voor de R. K. armen De Koopmansbeurs Excursie Huisvesting afdeeling belasting Gusto's Muziekvereniging In 'de Poldervaart mag gevischt v/orden Feestavonden agenda. BINNENLAND Prins Bernhard neemt deel aan een jachtrït Textielarbeiders nog naar Duitschland ü- r* Vs4 i C IrJ 'M4 1 If' hu Ws^" m Ri3 14 ■4> H-.: IB fit 1>V Is»» |4 ■<?V 14 c W |ïï*r> 14^ Te midden van veoraanslaaiuli- indasirieelcn en handelaren. beluednir. lelt sok- v*.reinigingen en au die veie verenigingen verheugt ziek weer een groot aantal 'm het be/it \un een actief bestuur. Ook van het 1 Mmu ran het Departement Schiedam van de Ned. Mij. oor Nijverheid en Handel mag dat ge zegd werden en bovendien dat het goede gedachten breit. Toen, nu reeds germ men tijd geleden, bleek, dal het vergaderingbezoek steeds minder wer», zoo gering zelfs, dat de vereen:ging er aan te gronde leek te zul len gaan, beeft men gezegd: dan getn vergaderingen meereèn paar maal per jaar veroemgen wij onze leden aan een koffiemaaltijd en zijn er huishoudelijke pun ten te behandelen dan kan dit heel goed voorat eebeuren. onder het genot van een kopje koffn zoo iets. Dai dit goot, ten was, bleek reeds dadelijk: reeds <i< eerste bijeenkomst was zeer dras lezocht en ook nu. nu het nieuwtje er toch we! af is, blijven de leden, konren. Bat heefi echter nóg een oorzaak: bij deze ééne goeie gedachte is het n.l. niet gebleven: van de lunch alleen verwachtte men geen blijvende belangstelling. Eu zoo speurt Let wakkere bestuur telkens weer de omgevng af, op zoek naar een eere- gast, een vooraanstaand burger, die be reid is, nadat men zich gevoed en ge laafd heeft, een korte causerie te hou den over he* een oi andere onderwerp, voor handel ol industrie van belang. Zoo verzamelde zich ook Zaterdag j.l. een 30-lai leden van het Schiedamsehe Departmm-iK in het Cornerhouse rondden disch om te hooren wat Rotterdam's bur gemeester, mr. P. J. Oud, te vertellen zou hebben. Mede zaten aan onze burgemees ter, mx dr. F. L. J v. Haaren, en 2 leden van het Rotterdamsche Departement, de heeren C. v. Stolk en mr J. Burger hout. De Schiedamsehe voorzitter, de heer C. J. KI am er, heette de gasten welkom, in het bizonder mr. Ouo wiens eerste bezoek aan Schiedam het geld- Burgemeester v. .Haar en spiak daarna een kort woord, betrekkend hebbend op de goede harmonie tasschen de beide gemeentehoofden, in alle opzichten, iets, wat volgens den voor zitter, anders wa- ca. 12 jaar terug, toen het gebaar voor annexatie - niet van de zijde van Schiedam! dreigde. Vrijheid en gebondenheid. Burgemeester Oud kwam hierna aan het woon}, die in een zeer vlot tempo een zwaar onderwerpVrijheid en gebonden heid in het economisch verkeer, op lichte wijze behandelde. Be gebonden' rid, thans weer troef, wordt veelal met ordening betiteld, een woord, dat tot veel misverstaan aanleiding geeft. Mr. Oud is van oordeel, dat men zich niet pro of contra ordening ais begrip kan uitspiekenmen moet de historie na gaan. En dan ziet men door aile eeuwen heen twee krachten, die in versch il lende richting- werken: de drang naar vrijheid, die de individu naar voren brengt en de gebondenheid, die de gemeenschap op den voorgrond stelt en dus meer sociaal ge oriënteerd is. Beide richtingen wisselen el kaar af: te groote vrijheid leidt tot wille keur, te groote gebondenheid tot verstar ring en verslapping; zoodra een van bei de te groote afmetingen aanneemt komt de reactie. Spreker licht dit toe aan de hand van en historie, waarhij het gildewezen, het mercantilisme, het colbertisme en andere economische stroomingen als voorbeeld worden aangehaald. Komende tot onzen tijd, merkt spr. op, dat deze weer een tijd van steads sterker wordende gebondenheid is, waar tegen velen bezwaren hebben, ten deele terecht. De overheid heeft nJ. niet van alles verstand .en moet dan ook zooveel mogelijk overlaten aan het overleg tus- schen werkgevers en werknemers per be drijf, indien dit overleg behoorlijk georga niseerd is en met vermijding van fouten, die eerder gemaakt werden. Eerst als dit faalt, dient de overheid in te grijpen. De heer Klamer dankt mr. Oud voor zijn bizonder helder betoog, dat alle leden ongetwijfeld met groote belangstelling zul len hebben aangehoord en biedt den spre ker als herinnering aan zijn eerste min of meer officieele bezoek aan Schiedam een Deütsch bord aan, waarop het Schie damsehe stadhuis in beeld is gebracht. Gruno. De Vereeniging Grimo houdt Zaterdag a.s. in Tivoli een Neijaorsvez'ede (Nieuw jaars visite). Opgevoerd zullen void rei „Tan 't olie in 'f neïe", een nieuwjaarespei, en ,,'n Gekke boude]", een klucht, beide van den heer M. Vonnik. j Collecte. In de 5 R. K. kerken hier ter stede zijn gisteren onder de H.H.Missen liefdadigheids predikaties gehouden, gevolgd door een collecte voor de R. K. armen van Schie dam. Ook in de Icapel van Huize St. Li- duina werd een inzameling gehouden. Be collecte bracht op £2172.07 tegen 12611.90 op 31 Januari 1938 nd. in de kerk in. bet FraakeJand 1753.34 (f1152.85); in de Haven-kerk £392 (1447.50); in de 'Singelkerk f401 (£495); in de Gorzenkerk f343.95 (£264) in de hulpkerk aan de Aleidastraat f 228.13 (f 200) en in de kapel van Huize St. Lidmna f152.65 (1152.55). Aanleg van electrische ierliehtin„ De twee bovenlokalen van de Koopmans beurs, die tot voor kort-en tijd verhuurd wa ren aan de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, zijn door B. en W. met ingang van 1 November j.l. ter beschikking Sisléltl van den Lueht'ne^chermingsdienst voor liet daarin onderbrengen van centrale punten van de luchtbeschermingsorgani satie en van verschillende cursussen ter voorlichting van de burgerbevolking op iuehtbeschermingsgebied. Als vergoeding voor het gebruik dier lo kalen en voor de verlichting, verwarming en tiet schoonhouden ikiarvan is over eengekomen een bedrag van 700 per jaar aan den Luchtbeschermingsdienst in re kening te brengen. Echter is door bet hoofd van genoemden dienst ïn verband met de overwogen, ïuopelijkehid om de ter plaatse te geven Yoorticlitings- en opleidingscursussen door middel van projecties piet een electrische lantaarn te doen toelichten verzocht de bestaande gasverlichting door een electri sche te doen vervangen. Waai ook andere lokalen in het Beurs gebouw een vaste bestemming hebbben zooals het lokaal, waarin de cursus in spraakonderwijs wordt gegeven, de z.g. groote zaal, waarin werkioozeneursussen zijn ondergebracht en die des avonds aan particuliere vereenigingen met maatschap pelijk doel in gebruik wordt afgestaan, het z.g. troinnieilokaaltje enz., is bij B en W. ae vraag gerezen, of, indien tot verlichting van eerstgenoemde lokalen zou worden overgegaan, het geen aanbeveling zou ver dienen in het geheele gebouw electrische verlichting aan te brengen. Deze vraag is den directeur van Gemeen tew erken oorgelegd, die rapporteert, dat voor al degenen, die van het gebouw ge i.ruik maken, de gasverlichting een bron van onaangenaamheden is, mede door den slechten toestand, waarin de gasleidingen en de ornamenten verkeeren. Om hei ge bouw beter bruikbaar te maken, acht lig het aanleggen van een electrische verlich ting noodzakelijk. Voorts is door hem na gegaan hoeves1 de kosten van aanleg van een zoodanige verbeuring zouden bedra gen, waarbij gerekend most worden op een bedrag van f625, verlichting van de bin nenplaats inbegrepen. Daarbij komt voor her opruimen van de bestaande gasleidin gen nog f35 zoodat een totaalbedrag van £660 roodig zou zijn. B, on W. roeenen, dat electrische ver lichting van de ter beschikking van den Luchthcseherraingsdients gestelde lokalen met hel oog op hun bestemming noodza ketijk is, en dat het aanbrengen van een gelijke verlichting in de overige lokalen, met name ïn de z.g. groote zaal en het lo kaal voor den cursus voor spraak gebrek': i gen bezwaarlijk langer kan worden uitgesteld. De huurprijs vaa het z.g. trommel- lo-k aaltje. B en W. stellen tevens voor om den huurprijs van het z.g. trornmpllokaaltje, die thans resp. £7 50, f 10 en f 15 per we- kelïjksch gebruiksuur per jaar bedraagt en afhankelijk is van het doel dat door de betrokken vereeniging wordt nagestreefd, te verhoogen tot resp. f 10, f 15 en f 20. De exploitatiekosten m aanmerking geno men, moet de thans geldende .vergoeding ah te iaac worden aangemerkt. Van R, K. gemeenteraadsleden. Zaterdagmiddag hebben leien van de Vereeniging van R. K. gemeenteraadsleder een excursie ondernomen naar de tunnel- werken te Rotterdam. Ook enkele leien van den Schiedamschen gemeenteraad namen daaraan deel. Tegen motorfiets geloopen. Ter hoogte van pand 33 aan de Dam- Iaan speelden gistermiddag omstreeks half 5 eenige kinderen op het trottoir. Toen een banner, de 7-jarige K. ML, plotseling den weg overstak, liep hij pardoes tegen een passeerenden motorrijder, J. M. W. uit Keihel. De knaap kwam met het hoofd tegen de koplamp van het motorrijwiel te recht en viel daarna op straat. De jongen bloedde uit het rechteroor. Op advies van een dokter is K. M. per politieauto naar de ouderlijke woning vervoerd Christelijke Oratorium Vereeniging. Het bestuur van de C.O.V. heeft besloten, als schakel tusschen Kinderkoor en Ora torium Vereen., een meisjeskoor voor meis jes van 1417 jaar op te richten. Reeds a.s. Vrijdag wordt met de repeti ties begonnen, onder leiding van den heer Adi. G. Schuurman. Woensdag 5 April a.s. werkt liet groote koor mee in het Avondgebed in de Zui- derkerk te Rotterdam, waar ds. Zeydner voor zal gaan. Uitsluitend ii capelJa mu ziek zal ten gehoore worden gebracht. Na Paschen wordt de Johannis Passion van J S. Bach in studie genomen met de bedoeling dit werk in het voorjaar van 1940 uit te voeren. Eind April a.s. zal het Kinderkoor een avond in het Vereen igingsl okaal geven. T* l In een houten hulpgebouw. lu de raadsveigadering van 14 Decomlwr j.l. word oen voorstel tot het verleenen van een evediet van f3250 voor tijdelijke huis- vetsuig, afdeeling belastingen der gomoente- secietaiie aangehouden, in verhand met bet door twee leden geopperde donkbeeld OT het geheele gebouw van den Gemeen telijken Woningdienst, van wolk gebouw de afdeeling belastingen thans een gedeelte (2 vertrekken) in gebruik heeft, ter beschik king van deze afdeeling te stellen en den Gemeentelijken Woningdienst in een an der jKind onder te brengen. Int denkbeeld, dat roods eerder in net college van B. en W. was ter sprake ge bracht, is andennaa! door B. en W. over wogen. \an de verwezenlijking daarvan kleeft echter als oomaamsto bezwa ir, dat de kosten verbonden aan het huisvesten van den Gemeentelijken Woningdienst in een ander cehouw, de kosten van de voorge stelde tijdelijke voorziening verre overtref fen. De kosten van stichting en inrichtng van het houten hulpgebouw voor de afdeeling belastingen zullen f3250 bedragen, wat neerkomt op een jaarlijksehe uitgave van ruim f500, terwijl het duidelijk is, dat vooz dit bedrag de Gemeentelijke Wo- ninedienst, welke thans tenminste zes ver trekker» in gebruik heeft, onmogelijk kan woiden ondergebracht, afgezien van de kosten van de overbrenging en inrichting van den dienst. B. en W. zijn dan ook van oordeel, dat uit financieel oogpunt de voorgestelde op lossing het meest aanbevelenswaard is. Geslaagd. Voor het Federatie-examen Engelsche handelscorrespondentie zijn geslaagd de heeren A. C. Möhring en C. Möhring Jr., leerlingen van den heer Jac. Kieia. Viering "t-jarig bestaan. Gusto's Muziekierrvnigiag beslat 1 0c; tcber a.s. 30 jam. In verband daarmee is het volgende feestprogr imma vas'ge steld Een concert in de Plantagetent op Za terdagavond 27 Mer deelname aan het concours op 2en Pinksterdag te Haarlem, waarbij Gusto's Muriekvereeniging zal uit komen in de le afdeeling Harmonie; met de andere leden van de Federatie van Schiedamsehe Mn/rekvereemgingen zal een zomeravondconcert woolen gegeven ïn het Volkspark; in de week van 17 Octo ber zal een rondwandeling door de stad met muziek worden gehouden; op Zater dag 7 October zal een feestavond in de zaal van den R. K. Volksbond worden gegeven. Het geheele program wordt uitgewerkt in overleg met ae Federatie van Schie damsehe Muziekgezelschappen. Benoeming tweede dirigent. In plaats van..den heer Karsseboom Jr., (lie wegens drukke werkzaamheden zijn functie heeft neergelegd, is benoemd tot tweeden dirigent van Gusto's Muriek vereeniging, de heer II. Greve, solo-bugel van dit corps Een uitspraak in hoogste instantie. Door een Les'issing van den I-Ioogen Raad is hedenmorgen ui'gemaakt, dat in de Polden-aart zonder vergunning met den hengel gevischt mag wor den. Up 16 Maart stond voor den Schiedam schen kantonrechter, mr. J. Siheeman Itesse, terecht de heer C. Misset, secre taris van heri Ccnlr. Ned. Hengelaars Ver bond, die een proefproces tegen zich had laten opmaken, om een antwoord le ver krijgen op de vraag, of in de Polder- aart zonder vergunning met den hengel cevischt mag worden Na een uitvoerig verhoor eischte de ambtenaar van het 0. AL f 6 boete of 6 dagen hechtenis De kantonrechter ontsloeg c>p 30 Maait d.a.v. verd. var: rechtsvervolging. De ambtenaar van het 0 M. ging in beroep, de Rotterdamscbe rechtbank be vestigde het vonnis van den kantonrech ter. Het 0. M. bij de Rotterdamsche recht bank teekende cassatie aan en hedenmor gen heeft de Hooge Raad dat cassatie beroep verworpen. Het criterium hg deze zaak was, of de Poldervaart em bevaarbaar en bevlot- haar water is. Nu in hoogste instantie is uitgemaakt, dat dit het gevat is, is art. 17 der Visrenerijwet op dit water van toepassing; er mag dus zonder ver gunning van den rechthebbende het Hoogheemraadschap I) dSand met den hengel iri de Poldervaart gevischt wor den. Collecte door de Vereeniging Verjaardag. In de laatste bestuursvergadering van de vereeniging „Verjaardag", is met algemeene stemmen besloten, een collecte te houden, ter versterking van de kas der vereeniging, en wel op den eersten verjaardag van II.K.II. Prinses Beatrix, Dinsdag 31 Januari 1939. De goedkeuring van de overheid voor Je te houden collecte is reeds verkregen, fervrij de dames-bestuursleden van de ver eeniging persoonlijk zullen collecteeren. Een aantal dames heeft reeds toezeg ging gedaan, om te zullen helpen deze collecte te doen slagen. De vereeniging stelt zich ten doel t.b.c.- patiënten, van welke gezindte of stand, die voor herstel van gezondheid sana- toriumverpleging noodig hebben, financieel dit mogelijk te maken. Scliicdamsehe Vrijwillige Briga de tot liet redden van drenke lingen. Na het ernstig zich voorbereiden op een eventueele zware taak, die raen vrijwillig op zich neemt,: het redden van een dren keling, heeft men ook wel eens behoef.o aan een vroolijken avond. De Schiet!Vrij willige Brigade tot het redden van dreukr lingen heeft die Zaterdag in Musis Sacrum gehad. De voorzitter, de heer H. A. M. J o li ke r Roolanis heeft den feestavond met een kort woord geopend. Spr. heette in het bizon-der dr. J. A. H. v, d. Berg wolkom, den leider van den medischen cursus, zon der vien de S. R. B. zich geen geslaagden feestavond kan voorstellen, liet applaus na deze woorden bewees, dat de S. R. B. in haar geheel de meening van den voorzitter deelt. Omdat we nog in de eerste maand van het jaar leven, wensdhfc spr. alle leden in 1939 veel voorspoed, zoowel persoonlijk als met hun familie, hun zaken of in lhun werkkring. Den instuceurs wenschte spr. veel teerlingen toe; voor het bestuur was de wensch: een continueering van de goede samenwerking en voor de leden het slagen van de pogingen om de S. R. B. nog grooter en actiever te maken. De conferencier, Martin van Sdiie wist dadelijk den ju is ion toon te treffen en had onmiddellijk contact niet de geheei bezette zaal. Er werd een gevarieerd programma afge werkt. The Pau'tous gaven een komisch rijwielnummer, waarbij de mannelijke part ner van de beide dames een „geweldenaar" bleek op zijn fiets; de juffrouw, die het komisch element moest vormen in het trio ondersdia tie vermoedelijk het peil van den goeden smaak van de aanwezigen; er trad een accordeon-solist op, die uitstekend speelde en samen met den pianist van Hokhe's Band een „goed nummer maak te"; het duo S mi rik en Martin van Schie droegen voor. Na afloop was er hal onder leiding »ran laatstgenoemde. Schied. Postduiven Ve-era. S.C.V. De S P V. Sr hiel. Concours Ver eiigmg, die e°n 55-tal leden telt, heeft Zaterdag in Tivoli aan de Nieuwe Haven hair 83 jaar.- fce=t gevierd. Do heer P. van Os, voorzitter der ver eeniging en tevens ook van de feestcom missie, sprak zijn voldoening uit, dat zoo- velen van hun belangstelling blijk gaven. Spx. bracht dank voor den ondervonden steun bij het voorbereiden van dit feestje. Een aantal leden geeft wellicht de voor keur aan het houden van groote kascon- coursen, maar de huisgenooten van de leden mogen toch ook wel eens wat ge nieten van de duivensport. In het bizoader werd nog welkom ge- beeten de heer v. d. Biezen uit Rotter dam, voorzitter van den Vrije Vereenditigs Rond (V.V BDeze heeft ook nog oen kort woord gesproken, waarin hij er op wees, dat de omstandigheden voor de werk- raenschen zeer rnoiürjk zijn, zoodat een feestavond een welkome afleiding is. Voorts vestigde spr. de aandacht op den V.V.B, die op de goedkoopste wijze de duiven verzendt. Lei duo G. Schenk uit Rotterdam trad op met eenige voordrachten; Aart Boen der1- Radio Gitaristen: The Hawaïan Friends deed zich hooren en de heer P. S-Lilperoord bespeelde het Tïvoli-orgel, en de H.O.V.O-Band zorgde voor muziek, ook tijdens het bal. SCB13DAM. Monopole Theater, 8.15 uur. 1. Booloo, de witte tijger. 2. Cassidy's offer. Op het tooneel Wim en Bram Scholte. Iedere middag 2 uur voorstelling. Passage Theater, 8.15 uur. 1. De zigeuner bende. 2. Goiddiggers in Parijs. Woensdag 2 uur. De zigeunerben de. 23 ran. Julianakerk, half 5 en 8 uur. Zen- dingsfilm. 23 Jan. Vereenigingslobaal, half 5 en 8.15 uur. Vertooning Bondsfilm Chr. Jongeiings Verbond. 24 Jan. R.K, Volksbond, 8 uur. Concert Chr. Harmonie Gezelschap „Har- pe Davids". 25 Jan. Gebouw Eendracht, 8 uur. Propa gandafilm Dennenheuvel en twee Ford-fiims. 26 Jan. Geb. Chr. Soc- Belangen, 8 uur. Samenw. Chr. soc. bonden Ge- comb. vergadering. 26 Jan. Musis Sacrum, half 3. Ned. Ver een. van Huisvrouwen. Thee mi dL dag met gezelsehapspelen. 28 Jan. Vrijzinnig Jeugdhuis, 8.15 uur. Eerste cursus dr. H. Faber over Moeilijkheden bij de godsdienstige opvoeding 2(> Jan. Passage Theater, 7half 8. Re ceptie D.G.V. Hygiëa. 8 uur:Feest- uilvoering 30-jaxig bestaan. 27 Jan. Geref. Jeugdhuis, 8 nor. A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje". Mx. Vankenberg: Waar om weer A.R.? 28 Jan. Zaal R.K. Volksbond, 8 uur. Feest avond „Polyhymnia". 28 Jan. Tivoli, 8 uur. Gruno. Neijaors- veziede. 29 Jan. Passage Theater, 10 uur v.m. Pro- paganda-ochtend Alg. Ned. Met Bew. Bond. Film. 29 Jan. Bijgebouw Nod. Pret. Bond, 3 uur Romonstiantscihe kring. Ds. W. J. Wegerif: „Do Rem. Broederschap in het boden". 1 Febr. Passage Theater, 8 uur. V.P.R.0- fümavond. t Febr. Musis Sacrum, 8 uur. Piopagandu avond Chr. Gem. Zangvereen. El theto. Medewerking toono dgroep „Johannes". 2 Febr. Musis Sacrum, half 3. Nod. Ver een. van Huisvrouwen. Jaarlijksehe 1 eden verga d c ring. 7 Febr. Musis Sacrum, half 3. Ned. Vet een. van Huisvrouwen. Zangmid dag. Febr. Westerkerk, 8 uur. Wijkt vond. Dr. A. [I. Edelkoort: Het anti semic tisme. 7, 8 en 9 Febr. Gebouw Eendracht, 2— half o en half 8tl u Dazar Ln bate Lulhersche kerk. 15 Febr. Gebouw Chr. Soc. Belangen, 8 uur. PatrimoniumP. Mali Con junctuur on economie. ROTIERDAM 23 Jan. Groote Schouwburg, 8 uur Bouw meesters Schouwspel Fees'. Bioscopen Capitol. 2.15 u. 8.15 u. Marie Antoinette City. 2.15 u. 7 u. 9.30 u. Marie Anloi- nette. Corso. Van 11 u. af doorl. 8 u. Madame X. Grand. 2 u. 7 u. 9.15 u. De Spionne. Lumière 2.15 u. 7 u 9.15 u. De avon turen van Marco Polo. Olyrnpïa. 7 u. 9.15 u. Bulldog Drummond in Afrika; Helden van de zee. Prinses 2.15 u. 8 u. De big van het regi ment; Een. modern huwelijk. Scala. 2 u. 7 u. 9 30 u. Duister Shang hai Studio. 2 u 7 u. 9.15 u. Sneeuwwitje en de 7 dwergen. 'fhalia. 2.15 u. 7 u. 9.15 u. De geheim zinnige misdaad. In het Goai. Z.K.H. Prins Bemb.ird heeft Zaterdag middag deelgenomen aan een jach'rit, ge organiseerd door de Kon. Ned. Jachtver- eeniging, in samenwerking met de Noord- Hollandsche Jachtvereeniging. Te ongeveer hall drie verschem de Prins, in gezelschap van Prinses Juliana, aan de Meet nabij de Hollandsche Rading, vanv. aar de ongeveer vijftig deelnemers vertrokken. De rit was vrij zwaar en met verschei dene hindernissen, waaronder eenige breo- de sloofen, welke voor Prins Bernhard echter geen moeilijkheden opleverden Via Rustenhove, Nieuwe Wetering, Beu kenburg en Groenekan bereikte het gezel schap na vijf kwartier de „Kill", gelegen nabij het station Bdthoven. Prinses Juliana heeft per auto hier en daar den rit gadegeslagen en zich vervol gens ook naar de „Kill" begeven. Aan de „Kill" sprak Prins Bernhard een woord van dank tot de aanwezigen, voor het groote genoegen, hem met dezen rit verschaft en bracht een hoera uit op den jagermeester. Doitsehe regeering verlengt deviezenregeling met ecu maand. Zooals reeds bericht, was de deviezen- regeling ten aanzien van de in Neder land. wonende arbeiders, die in het Duiit- sche grensgehi-eo werken, welke regeling 1 Februari afloopt, niet verlengd. In ver- uand hiermede was op sommige Doitsehe fabrieken aan de Nc-derlandsche arbeiders reeds ontslag aangezegd, in totaal werken pim.. 1500 textielarbeiders uit Twente in het Duitsche grensgebied. Op enkele fabrie ken was ei reeds op aangedrongen, dat de Nederlandsehe arbeiders in Duitschland zouden gaan wonen, maar de belangstel ling hiervoor bleek gering te zijn. Op een der Duitsche fabrieken ontstonden reeds moeilijkheden, omdat een gelerite van het vrouwelijk personeel, waaraan in de Twent- sche textielfabrieken een groote behoefte bestaat, in Enschede werk had gei ouden Thans is bekend geworden, dat in af wachting van een nader te treffen regeling, de op Let oogenblik geldende deviezen- regeling door de Duitsche regeermg met een maand, dus tof 1 Maart a.s., is ver lengd. De schade aan de „Tromp" valt nogal mee. Omtrent Hr. M-. flottieijeleider „Tromp kan nog worden gemeld, dat na aankomst van bet sdbip in het dok gebleken is, dat de schade belangrijk meeviel. De reparatie zal te Lissabon geschieden. Verwacht wordt, dat daardoor het verblijf ter plaatse met zeven dagen zal worden verlengd. Waarschijnlijk zal de reparatie 28 dezer rijn afgeloopen. Er is echter nog geen beslissing geno men, of de „Tromp" haar reis zal voort zetten volgens het oorspronl 'ijke reisplan, dan wel de reis zal bekori l of dadelijk naar Nederland zal ferugkeeren. De Duitsche dienstboden per extra- trein naar huis. Op 1 Februari zal bij voldoende deel neming een extra-trein uit Amsterdam ver trekken, voor het vervoer van de Duitsehe dienstboden, die naar huis temgkeeren. x f?' h 0 "Kaak1' 1 v

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2