Klachten over den burgemeester van Ootmarsum en Borstverkoudheid Dampo bij Hoofd- Neus- Keel- Een aanklacht van den burgemeester tegen de wethouders. TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT jjij zou te pro-Duitsch gezind zijn. Filmnieuws „Morgen gaat 't beter" Sport Automobilisme De Railye van Monte Carlo Boksen i ri 0 I ..-• If om .1 a Wonderlijk zooals dit helpt zoowe! bij kinderen als volwassenen. Pot SO et. Tube 40 et. Doos 30 ct. Bij Apothekers en Drogisten. (Blzondere correspondentie.) "Vorige "«eek heeft het nogal opschudding in Ootmarsum gewekt, dat de minister van binnenlaadsche zaken, de heer Van Boeyen, des avonds laat aldaar op bezoek is geweest. Dit bezoek stond in verhand met klachten welke zijn uitgebracht tegen den burgemeester, jhr. E. L. M. Th. J. von BBnninghausen. Het komt hierop neer, dat de burgemeester er van beschuldigd wordt te pro-Duiiseh gezind te zijn en dat hij in dit verband uitlatingen zou hebben gedaan, ■uelke, als zij juist zijn, niet toelaatbaar geacht kun nen worden. De burgemeester ontkent echter de juistheid van deze klachten, die tegenover den minister door -de wethouders, de heeren J. A. J. A. «Toosten en J. B. Reuwer, bevestigd zijn. De burgemeester, jhr. Von Bönninghausen, heeft hierop een klacht inge diend tegen de weihouders en wel wegens smaad. Het is overigens wel bekend en de burgemeester geeft dat ook zelf toe dat hij pro-Duitsch gezind is. Het juslitieele onderzoek in deze kwestie is thans gaande. Wij vernemen ook nog, dat de minister tijdens zijn bezoek vergezeld was van den waarncmendcn Commissaris der Koningin in Overijssel, mr. dr. J. W. Schneider, te Hengelo. Hc-t bleek ons dat het geen kwestie 'be treft van vandaag of gisteren, doch dat hier een periode van belang is, waarin ook in Nederland iedereen het had over oorlog: de spannende dagen van Godes- lierg en Münclien. In die dagen heeft ook het dagelijksch bestuur van de gemeente Ootmarsum, als de plaatselijke belangen waren besproken, zich met de brandende kwestie bezig ge- honden. Volgons de wethouders is toen op zekeren dag de burgemeester zijn boekje te builen gegaan. Ihj moet toen gezegd hebben dat als er een oorlog kwam en Duitscliland ons land zou binnenvallen bij een van de eersten /ou zijn, die mee zou inarchceren met de Duitschers Wethouder Reuver bevestigde ons in een onderhoud, dat we met hem had den, dat de heer Von Bönninghausen een dergelijke uitlating gebezigd heeft. Hij her innert het zich daarom zoo goed, omdat de andere wethouder, notaris Joosten, ten zeerst» ontstemd was over die uitdrukking, ook al omdat de heer Joosten reserve officier is en zich daarom dubbel derge lijke woorden aantrok.. De secretaris'^ 'de lweT ^nstinkT^heêff na de woorden van den 'burgemeester dezen nog gezegd „En dan wordt u ze ker gouwleider?", zoo wist de boer Reu- wer zich te herinneren. Een aanleiding tot een klacht hij de lioogeie autoriteiten hebben de wethou ders echter in deze uitlatingen niet ge zien, zoo verzekerde ons de lieer Reuwer met nadruk. Zij -hadden dpi anders dadelijk weggedaan en dan zou toch, zoo meenen zij, wel eerder een onderzoek zijn inge steld. Het is de meening van den heer Reuwer, «lat de minister langs andere zijde kennis heeft genomen van een klacht. De burge meester zou zich -n.l. in denzelfden geest als tijdens de vergadering van B. en VV. hebben uitgedrukt ter gelegenheid van oen diner dat na een jachtpartij met eenige fabrikanten tg Oldeaizaal heeft plaats ge had. De wethouders vermoeden, dat naar aanleiding hiervan teen onderzoek is in gesteld. De minister heeft alleen maar ge vraagdof de wethouders op de hoogte waren met zekere uitlatingen van den bur gemeester en toen is het gesprokene in de B. en W.-vcrgadering weer opgerakeld. Do wethouders hebben niet verheeld, dat zij slecht te spreken waren geweest over de bewuste uitlating, doch liadden niet ge dacht zoo verklaarde ons de lieer Reu wer, die wat dit betreft ook wel wild© spreke nnamens den heer Joosten (deze was bij ons bezoek uitstedig) dat de kwestie tlians op een dergelijke wijze zou worden onderzocht; n.l. dat de minister in eigen persoon, laat op een avond, Oot marsum zou komen binnenvallen, verge zeld van mr. dr. Schneider en nog een ambtenaar van het departement. Het was den wethouder bekend, dat de burgemeester tlians een klacht tegen hen heeft ingediend, doch zij zijn bereid' hun verklaringen te allen tijde te handhaven. Tot zoover de toelichting van den lieer Reuwer. Bij den burgemeester. De lezing van den burgemeester, wirn wij ook om een toelichting vroegen, is een geheel andere. Hij steekt inderdaad niet onder stoelen en banken dat hij sym pathie heeft voor Duitschland1 en Duit schers in 't algemeen, onder wie hij be halve vele familieleden ook tal van vrien den feit. Hij stelt een goede relatie met Duitscliland ook bizonder op prijs, zoo vertelde ons de heer Von Bönninghausen, want momenteel werken tal van personen uit Ootmarsum over de grens; het is z.i. een belang voor de gemeente dat dit zóo blijft en daarom streeft de burgemeester er naar er voor te zorgen, datdie Oot- marsumers aan 't werk blijven en niet verdrongen worden door andere arbeiders. 'Afgezien daarvan echter, het is gewoon weg belachelijk wat men mij in de schoe nen wil schuiven, aldus jhr. Von Bönning hausen. Ik stel er prijs op te verklaren, dat ik me heel anders heb uitgedrukt. In derdaad! is eens in oen vergadering van B. en W., achter in September, de inter nationale situatie besproken. Ik ben nogal militairistisch aangelegd en daarom maak te ik zoo'n beetje een grapje over de hou ding van een der wetlioudere, die nogal bevreesd was, dat er een oorlog zou komen. Ik zei toen zoo schertsend: „Nou als er oorlog komt, hang ik misschien wel mijn burgemeesterbaantje aan de kapstok en doe ook mee." Er kon, in verband met het andere ge sprokene, echter geen twijfel aan bestaan, hoe ik dat bedoelde, zoo zeide de burge meester. En die bedoeling was: dat ik natuurlijk in het Nederlandsche leger zou vechten. Hoe zou het ook anders? Ik ben Nederlander en hoofd van oen Nederland sche gemeente, doch toevallig is die ge meente vlak bij de Duitsche grens gelegen. Als de Duitsclie autoriteiten burgemees ters wülen omkoopen lot „landverraad .dan. kunnende beter- bij joob --anderpadres komen, b.v. by de burgemeesters van Am sterdam, Rotterdam, enz. Dat ik proDuitsch ben is toch geen schande, aldus vervolgde de burgemeester. Wetgeving op het gebied van jacht, land bouw en zoo meer vind ik b.v. beter gere geld bij onze Oostelijke buren dan hit». Doch daarin ben ik heuscli de eenige niet; er zijn wel heel wat burgemeesters meer, die in dit verhand proDuitsch zijn. Boven dien, dat ben ik al zoo lang, dat is heusch geen nieuws en wist men aJ veel eerder. Niet verwonderd over deze klachten. In het verdere onderhoud deelde de burgemeester mede, dat hij overigens niet verwonderd over deze klachten was, hij wist wel dat er iets „broeide". Om trent zijn beweerde uitlating tijdens het genoemde diner had hij ook kennis geno men, doch hij wees deze beschuldiging •veneens pertinent af. Ik wil u wel vertellen, hoe ik er over denk, aldus jhr. van Bönninghausen Men heeft immers al wel eerder tegen mij geageerd en ook in dit geval is het de bedoeling mij zoodanig te treffen, dat ik als burgemeester „gewipt" word. II moet daarbij in aanmerking nemen, dat ik vorig najaar twaalf jaar burgemees ter was en dus herbenoemd moest worden. Van zekere zijde wilde men trachten mijn herbenoeming te verhinderen, doch deze kwam nogal vroeg af, n.l. 18 November, terwijl de herbenoeming pas 22 December inging. Daarop hadden mijn tegenstanders blijkbaar niet gerekend. Nu vermoed ik dat men mij toch nog heeft willen treffen en dus een actie tegen mij op touw heeft gezet. En ik wil ook wel openlijk verklaren wie ik er van ver denk do hand in het spel te hebben. Ik beschouw deze kwestie als een geweldig opgeschroefde politieke sensatierel, waar in de wetliouders zich als instrumenten heLben laten loenen, maar waar in werke lijkheid geheel andere kringen achter zitten. In dit verband wees de burgemeester op de zeer slechte verhoudingen, die in Twen te steeds bestaan hebben tussehen de ka tholieke familie von Bönninghausen en de r.k. geestelijkheid. Deze verhouding dateert niet van- van daag of gisteren, maar uit den tijd dat de grootvader van den heer Von B. burge meester van Tubbergen was en toen door de kath boeren geregeld werd afgevaar digd naar de Prov, Staten van Overijssel, hoewel hrj daar toch zetelde voor de libe rale partij. Mijn burgemeesterscliap van Ootmarsum werd ruim 12 jaren geleden ook begonnen, aldus de burgemeester, met een geweldig conflict met de plaatselijke geestelijkheid (schoolkwestie). Men heeft mij dit nooit vergeven. Ook de politieke gezindheid van mijn broeder (het es-raadslid van Tubbergen, thans Kamerlid van de N.SB.) speelt in deze een rol. 1 Vreemd vond de burgemeester het, dat de minister juist moest komen toen er een vergadering van B. en W. was, die des avonds (een ongewone tijd) werd ge houden. Hij vermoedt dan ook, dat de minister er van op de hoogte was ge steld dat deze vergadering zou worden ge houden, opdat Z.Excellentie allen zou kun nen aantreffen. Do burgemeester verklaarde zich ten slotte niet bereid zich te leenen voor be ïnvloeding van niet-verantwoordelijken ia gemeentezaken; hij zeide optimistisch te blijven en hij wil gaarne alle medewerking veiieenen om deze aangelegenheid tot vol ledige klaarheid te brengen, waarbij hij echter hoopt dat de politiek er buiten zal blijven. Ook de gemeente-secretaris is gehoord. Deze lieeft verklaard dat liij zich een uit lating van den burgemeester, als door de wethouders bedoeld, niet herinnert, ter wijl hij pertinent ontkent de opmerking ge maakt te hebben, „dat de burgemeester dan we! gouwleider zou worden". Naar aanleiding van de verklaringen, welke de wethouders vpor den minister tijdens diens avondlijk bezoek hebben af gelegd, heeft jhr. von Bönninghausen zoo als gezegd, een aanklacht tegen de hee ren Joosten en Reuwer ingediend, daar hij zich voelt aangetast in zijn eer en goe den naam. Wordt er tot vervolging over gegaan, dan zal dus deze zaak vermoede lijk in volle openbaarheid behandeld wor den, waarbij dan notabele figuren van Oot marsum tegenover elkaar komen te staan. De heer Joosten is de notaris en de heer Reuwer is directeur van de Twentsche Damast-, Linnen- en Katoenfabriek v.h. S. Bendien en Zn. De opnamen zijn gereed- De opnamen voor de nieuwe Nederland sche film: „Morgen gaat 't lieter", welke onder regie van Friedrich Zelnik in de Cinetone Studio's te Amsterdam vervaar digd wordt, zijn thans, geheel volgens pro gramma, gereed. Naast Lily Bouwmeester, die de vrou welijke hoofdrol vervult, werken aan deze -tijm -mede: Theo Frenkel,-- Paul Steenber gen, Nico de Jong, Chris ;ttaa,y, Louis Gim- berg, Ivo Amoldi, Aaf Bouber, Joke Buscli, Mien Duymaer van Twist, Fre Kohier, Pe nnine Flosang, Lau Ezerman, Piet Koh ier, Adr. van der Horst, Kommer Kleyn, Guus Weitzel, Bob de Lange, Anton Roe mer, J. Liesling en Corn. Dommelshuizen. Aan de* camera stonden Otto Heller en Frits Meyer; de décors werden gebouwd' door A. H. Wegerifmontage Jan Teu- nissc-n; geluidsopname I. J. Citroen; mu ziek Max Tak; de productieleiding is in handen van Rudolf Meyer. De première is vastgesteld op 24 Fe bruari a.s. in het City Theater te Amster dam. De Nederlandsche rijders bezet ten goede plaatsen. De hcllingwedstrijd, welke gisteren als derde en laatste klassementsproef over een geheim traject werd verreden, bleek zicih •af te spelen, over een kilometer van een steilen en zeer bochtige verbindingsweg lus sdien de Moyenne Ccmidhe bij Eze en de Haute Corniche bij Laturbie. De toege stane rijtijd van 1 min. 10 sec. was zoo krap gesteld, dat geen enkele deelnemer hier binnen is kunnen blijven en iedereen dus strafpunten opliep. In verband met een en ander heeft de onderlinge stand der rijders nogal eenige wijziging onder gaan. Bakker Schut was ditmaal niet de pri mus, noch internationaal, nodli onder de Nederlanders, van wie Kouwenberg van de equipe Mutsaerts en Ton, de co-equiper van Van der Hoek', een nog korteren tijd maakten. Dientengevolge is Bakker Sdlmt ia de eindklasseering gedaald, en Mut saerts geklommen. Laatstgenoemde ontdek te gisteravond laat op de Controlelijst, dat zijn verliespunt in de eerste klassements proef, waarover wij reeds berichtten, aan een Tekenfout der controleurs te wijten was en raakte deze onverdiende straf nu uiter aard kwijt. Het zeer merkwaardige feit doet zich voor, dat ook weer in deze proef den koristen tijd door Trevoux en Paul, beiden werd gemaakt, zoodat deze Fransche rijders gelijk' zijn gebleven. Berekend naar officieuze gegevens wordt volgens een bericht van de K. N. A. Cl, de uitslag van de Rallye zeer vermoedelijk als volgt: Algemeen klassement: 1 1. en 2. Ex Aequo 3. PaulM. Cbntet (Frankrijk) met Delahaye en J. Trevoux M. Lesurque (Frankrijk) met HotóMriss. 8. Et MutsaertsA. Kouwenberg (Neder land) met Ford. Minister-president dr. H. Colijn is gisteravond van zijn vaeantiereis naar Zwitser land met echtgenoot© en familieleden in Den Haag teruggekeerd. Na aankomst in de residentie. Het ongeluk van de Engelsche vliegboot Cavalier". Een kijkje in de cockpit van het toestel. Rechts: de eerste pL*ot Niel Richardson. Links: de radio telegrafist Patrick Champman. Bakker Schut bij zijn aankomst te Monte Carlo, het doel van de groote Rallye. .vvi.^v..^TS'ï« viJs - Mr. R, ridder Pauw van WieldrcchL kamer- Met het verstrekken van melk op de lagere scholen te Amsterdam werd gisteren een heer 1 an H. M. de Koningin, is op 43-ja- invang gemaakt. Een hoofd der school, rigen leeftijd overleden. dat ©en goed voorbeeld gaf. 4. V. JoullieDudlos (Frankrijk) met Matford. 5. G. Bakker SchutP. J. Nortier (Neder land) met Ford. 6. B. J. T. van der HoekK. Ton- (Ne derland) met Ford. 7. M. GatsonidesK. S. Barendregt (Ne derland) met Ford. De lichte klasse. In de lichte klasse staat aan den kop Gordini op Fiat, terwijl de nieuwe cate gorie 3 der Heine waigens tot 750 c.M.3 inhoud door Gomelius—Buyze werd ge wonnen. De damesprijs gaat naar madame Simon op Hotchkiss. JIcvt. Van Vredenburch op Ford bezet in deze speciale klasse de derde plaats. Alles bij elkaar is liet'succes voor Ne derland dus groot. Fr zij'n vier Nederland sche rijders onder de eerste zeven, terwijl ook de winnaar van de lichte klasse een Nederlander is. Wedstrijden te Rotterdam, Gisteravond zijn in de Doelenzaal ia Rotterdam bokswedstrijden gehouden. De uitslagen luiden Beroepspartijen: Skippy, 58 kg. (Rotter dam) wint op punteh van Regnier, 57 k.g. (Belgie). Dïsch 04,2 k.g. (Rotterdam) wint op pun ten van Wittewrangel, 65,4 k.g. (Belgie). Van Dom, 68,1 k.g. (Rotterdam) wint opj punten van Van Vercammen, 57,7 k.g. (België). ri '*i 4 4 J* j s, ct; DINSDAG 24 JANUARI 1939. No. 22078.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 5