kiifflaronn Laatste Nieuws Het publiek als criticus Kantongerecht BINNENLAND Prins Bernhard bij de Padvinders Deviezenregeling in het grensgebied Kunst en Wetenschap Ontginning van het Noordpool gebied Een principieele haringkwestie Verwachting Luchtvaart Gemengd Nieuws Verduistering van f 25.000 De „Marnix" in slecht weer De ramp met de Cavalier Burgerlijke Stand We maken borstplaat MARTIN E wrrrop KONING. BU1TESZASD Barcelona ingesloten Herhalingsoefeningen in Italië Beurs van Amsterdam. Handel en Bedrijf BEURSTHERMOMETER 7 ft on 9 Febr. Gebouw Eendracht, 2 half B en hall 8—U Bazar ten bate Luihersche k«rk. 8 Febr. Musis Sacrum, 8 uur. Orpheus. Feestavond. 11 Febr. Musis Sacrum, 8 uur. Voelbal- vereeniging O.V. Feestavond, 14 Febr. Musis Sacrum, 8 uur. Sympho- nic-orkest L. van Beethoven. Con cert. 15 Febr. Gebouw Chr. Soc. Belangen, 8 uur. Patrimonium; P Mak: on- junctuur en economie. 15 Febr. Musis Sacrum, 8 uur. R.K- Gn- derw.vereen. St. Augustinus fees avond. 16 Febr. Musis Sacrum, 8 uur. K.J-M.V. Toon eel voorstelling. 21 Febr. Musis Sacrum, 8 uur. ONI. Con- cert. 25 Febr. Musis Sacrum, 8 uur. S.G.B. Feestavond. ROTTERDAM. 25 Jan. Groote Schouwburg, 8 uur. Bouw meester-schouwspel Feest. 25 Jan. Tivoli Schouwburg, 8.15 uur. Hel Ned. Tooneel. Het Ghineesdbe land huis. 25 Jan Nut, 8.15 u. Rotterd. Kamer-orkest oJ.v. ror. P. H. M. Hoogenbergb. Bioscopen. Capitol. 2.15 u. 8.15 u, Marie Antoinette City. 2.15 u. 7 u. 9.30 u. Marie Antoi nette. Corso. Fan 11 u. af doorl. 8 u. Madame X. Grand. 2 u. 7 u. 9.15 u. De Spionne. Lumière, 2.15 u. 7 u. 9.15 u. De avon turen van Marco Polo. Olvinpia. 7 u. 9.15 u. Bulldog Drummond in Afrika; Helden van de zee. Prinses. 2.15 u. 8 u. De big van het regi ment; Een modern huwelp. Scala. 2 n. 7 u. 9 30 u. Duister Shang hai. Studio. 2 u. 7 u. 9.15 u. Sneeuwwitje en de 7 dwergen. Thalia. 2.15 u. 7 u. 9.15 u. De geheim zinnige misdaad. Gedachten w meting over srhil- derijea. De vereeniging van Ned et lar he 1 dende Kunstenaren „De Brug indact.tig haar naam en haar doel, een verbinding tusschcn kunstenaars en publiek te vormen, zaJ bij wijze van experiment, Vrijdag 27 Januari a.9. des a\onds to 8 uur opbaar tentoonstelling in het stedelijk museum te Amsterdam belangstellenden gelegenheid geven hun meening over de geéxposeer e werken te zeggen. De kunstenaars van hun kant zullen be langstellenden over hun weik en hun stre ven inlichten. De vereeniging „De Brag* meent» dat do beoogde gedachtenwisseJing zoowel voor het publiek als voor de kunstenaars leer rijk kan zijn. - Het Prinselijk Paar en Prinses f Beatrix in Den Haag. II. K. II. Prinses Juliana is vandaag te 's-Gravenhage gearriveerd voor een ver blijf van eenige dagen. Z. K. H. Prins Bomhard en Prinses Beatrix worden in den loop van den avond vera acht Z. K. H. presideerde de Na- Donate Tadvindersraad. Gisteren heeft Prins Bernhard de ver gadering van den Nationalen Padvinders- raad, gehouden op hel nationaal hoofd kwartier van de Nedeilandsche Padvin ders te 's-Gravenhage, bijgewoond. Do Prins heeft daarbij gebruik gemaakt van Zijn bevoegdheid als Koninklijk Commissaris om de vergadering te presideeren. Geen voorloopige verlenging tot 1 Maart. Zooa's bekend, genieten de in Nederland wonende arbeiders, die in het Duitsdh© grensgebied werken, van een speciaal voor hen. geldende deviezenregeling. Dezer dagen heeft een bericht de ronde gedaan, dat, in afwachting van een nader te treffen regeling, de geldende bepalingen door de Duitsohc regeering met écn maand dus tot 1 Maart a.s. zouden zijn verlengd; De regeeringspersdienst deelt mede, dat dit bericht niet juist is gebleken. Gelijk aan alle organen der openbare arbeidsbemiddeling in ed grensstreken in December is medegedeeld', bestond toen reeds de mogelijkheid dat de gedurende het jaar 1938 gegolden hebbende betalings regeling voor grensarbeiders in 1939 zou worden herzien. Sedert heeft de Buitstóiie regeering met ingang van 1 Febiuari a.s. veranderingen in. do bestaande regeling gebracht. Voor zoover dientengevolge Nederiand- sohe arbeiders niet meer in de gelegen heid zijr< in Duitsdldand passend' werk te aanvaarden, kan er op gerekend worden, dat zij in Nederland' op gelijke wijze zullen worden behandeld' als andere onvrijwillig werkloozen. Proefstation». Het Sovjet-Russische hoofdbestuur van den Noordelijken Zeeweg heeft uitgebreide plannen gemaakt voor de oprichting van landbouw-instituten, proefstations, staats boerderij en fokkerijen buiten den Noord- pooicirkel. In Igarka zal een instituut ge opend worden voor het onderzoek naar mogelijkheden in het Poolgebied voor don landbouw, den veeteelt, de jacht en de visscherDit instituut za! toezicht uit oefenen over geheel Noord-Rusland en Si berië en een netwerk van proefstations onder zijn contróle hebben. In Moermansk en Naryanmar zullen voorts proefstations opgericht worden voor het fokken rendieren. van Zeepak In tonnen van 90 K.G. of van 100 K.G.? HedenochLcnd heeft de kantonrechter schriftelijk vonnis gewezen in de zaak te gen den Vlaardingschen reeder G. B., die wegens overtreding van het Haringregle ment werd veroordeeld tot betaling van f10 boete, subsidiair vijf dagen hechtenis. De heer G. B. had terechtgestaan in ver band met het feit, dat hij „zeepak' (ha ring zooals zij gevangen wordt en aan boord van de treilers in tonnen gepakt) had laten overstoiten ia tonnen van 100 K.G., heigeen ri strijd werd geacht met het Haringregie.nent, dat voorschrijft, dat ,„zeepak" slechts verpakt mag worden in tonnen van 90 K.G. De kwestie liep over 29 tonnen, welke door dc justitie in beslag waren genomen. De kantonrechter verklaarde verd echter slechts ten aanzien van één ton schuldig. De zaak werd op 30 November van het vorige jaar verdaagd. Bij de behandeling op 11 Januari j i. werd een deskundige gehoord. De ambtenaar van het O M. had f 15, subs, zes dagen hechtenis geêischt. De lieer B. werd veidedïgd door mr. F. Bor- dewijk. Medegedeeld dooi hel K.N.M.ï. in De Bilt. Geldig van hedenavond tot morgenavond 19 uur. Voor het geheele lands Plaatselijke nevel of mist, overigens zwaar bewolkt tot be trokken, met oenigen regen, vooral in het Zuiden van het land. Meest matige wind uit Oostelijke richtingen, weinig verande ring in temperatuur. Bankier te Leiden aangehouden. Op last van den officier van justitie te 's-Gravenhage is hedenmorgen door de Leidsche politie gearresteerd on overce bracht naar Den Haag een 52-jarige bankier van een bankierskantoor aau de Hooigracht 9 te Leiden. Dit kantoor is eeuigen tijd geleden failliet verklaard, nadat de betalingen waren ge staakt. De justitie stelde onmiddellijk een onderzoek in naar de handelingen va; a loet kantoor en dit heeft tot resultaat gelaaid, dat de bankier vanmorgen, is aangehouden. Bij het onderzoek is namelijk gebleken, dat bij aandeelen en obligaties, die hem ter omwisseling waren gegeven, ten eigen bate aan ecu bank te Amsterdam in onder pand heeft gegeven. Voor zoover thans bekend is, betreft bet een bedrag van ongeveer vijfentwintig duieznd gulden. De gedupeerden zijn meest kleine middenstanders. Dc bankier is vermoedelijk door specu laties tot deze handelingen gekomen. Een dag over tijd. Het motorschip „Marnix van St. Alde- gonde" van de Stoomvaart Mij., „Neder land" is gisteren op haar thuisreis 24 uur over tijd' te Southampton aangekomen met tweehonderd passagiers aan boord. De vertraging was een gevolg van het slechte weer in het Kanaal. Een passa- giere had' door brekend glas oen diepe wonde in het been bekomen en verschei dene leden van de bemanning hadden min der ernstige kwetsuren opgei oopeo. Zondagnacht beliep de storm het schip nabij Ouessant. Gezagvoerder Mörzer Bruyns verklaarde hij aankomst te Southampton, dat de overkomende zeeën zoo geweldig waren, dat hij van de brug het voorschip niet meer kon onderschei den. De torenhooge watermassa's benamen elk uitzicht. Tijdens den storm ving de „Marnix" noodseinen van vijf schepen op, maar de toestand van het Nederlandsche mailschip v. as op dat oogenbiik van dien aard, dat de gezagvoerder niets7 anders durfde te doen, dan zich met zijn eigen zware taak te bemoeien. De bakboordzijde van den bak kreeg door de beuken-de zeeen een deuk van tien voet hoog en dertig voet lang. Dc kapiteinshuiten, welke zestig voet boven de waterlijn liggen en de sa lens werden overstroomd en in de ver blijven voor de bemanning was het nog erger. De eenige kans om grootar gevaar te vermijden was koers veranderen en op zee te sturen, zeido kapitein Mörzer Bruyns. Wij zijn toen vijftig mijl uit de kust gevaren. "Wijn- en fruitoogst zwaar gehavend. Een hevig noodweer heeft in de Argen tijn sche provincie Mend-oza 60 pCt, van de wijn- en fruitoogst vernield. Uit Men doza komt een groot gedeelte van die Ar gentijn sche wijnen. De materieel-} schade, dei aan gebouwen alleen toegebracht is wordt geraamd op ruim een millioen pesos t De oorzaak onbekend. De gezagvoerder van het watervliegtuig Cavalier, dat Zaterdag j.l, halverwege de Bermudas en New-York vergaan is, Alder- son, heeft tegengesproken, dat de ramp veroorzaakt zou zijn doordat de carbu ratoren ophielden te functionneeren ten gevolge van ijsvorming. De luiste oorzaak van de ramp blijft onzeker. door Bepaald moeilijk is bet borstplaat ma ken niet: 't Komt echtci aan oF nauw keurigheid, goed opletten en een beetje geduld1, 't Gaat niet zóó maar tusscben 't andere keukenwerk door, maar 't vraagt een paar rustige uurtjes en een loege tafel (liever nog een marmeren of steenea aan recht). De ingiediënten zijn eenvoudig genoeg: een flinke hoeveelheid suiker, zoo-Jut we niet tijdens de bereiding plotseling den bodem van onzen -voorraadpot ontdekken; wat water, doch bij voorkeur omdat dat lekkerder is, wat melk of wat room; een kleine hoeveelheid lifter om er de borst- plaatringen mee in te smeren, maar mis schien ook om in bizonderc- gevallen oen klontje door het borstplaatmengsel te doen; een „smaakje" in den vorm van cacao poeder, koffieextract of de een of andere „borstplaat-essence". En dan verder nog eenige velletjes boter hampapier, die wc als „onderlegger" voor onze borstplaat kunnen gebruiken; en na tuurlijk een stuk of wat borstplaatringen, bij voorkeur van de soort met een pen netje als sluiting, zoodat, bij het uit den vorm nemen, de borstplaat zoo min mo gelijk kans van breken heeft. Ons begin is, dat we op een schoon plekje van tafel of aanrecht een met wat gesmolten boter ingesmeerd velletje boter hampapier leggen en dat we daarop één of meer borstplaatrmgen neerzetten, die we langs den binnenkant ook met wat boter hebben besmeerd. Voor lekkere niet te harde borstplaat kunnen we als grondverhouding aan nemen: 3 deelen suiker met 1 deel vloei stof, b.v. 3 afgestreken eetlepels suiker met 1 eetlepel water of melk. We nemen dus, om een borstplaat van 100 G. (1 ons) te krijgen: 6 afgestreken eetlepels suiker met 2 eetlepels water of melk; verder 1 theelepel van de een of and ere-esse n cc of 3 afgestreken theelepels cacaopoeder. In een vooral niet te groote pan (bij voorkeur een z.g. „steelpannetje") bréngen we de suiker met het water of de melk zachtjes aan de kook, af en toe voor zichtig roerende, zóó, dat de tepel enkel den bodem raakt en zich vooral geen suikerstroop langs den wand van het pan netje verspreidt (dat kan aanleiding geven tot een teeliifce grot-gekristalliseerde borst plaat!) Nu en dan probeeren we met den tepel, of een druppel van de suikerstroop, die we van de punt laten neervallen, oen uiterst fijn „haartje" achter zich laat aan- wapperen in plaats van het dikkere „draad je" dat er in 't begin van den kooktijd afdruipt. Is het haartjes-stadium bereikt, dan nemen wo het pannetje van 't vuur on roeren rustig in de suikerstroop, tot zo wat bekoeld is; we voegen er de essence bij en blijven roeren, tot bij verdere af koeling de eerst heldere oplossing ondoor schijnend begint te worden, daarna dof wordt in plaats van glanzend en tegelijker tijd ook dik vloeibaar is geworden (maar toch zoo dat ze nog goed' is uit te schen ken!) Lerida, 25 Januari. (Reuler-A.N.P.) De recblsdhe troepen die den gehce'en nacht hebben doorgemarcheerd, slui ten thans Barcelona van alle zijden in. Gemeld wordt, dat ue verdedigers zich bij duizenden tegelijk overgeven. Men verwacht, dat de stad binnen-' kort zal vallen. Groot-Briltannic heeft verze kering ontvangen dat geen wraak zal worden geoefend. Londen, 25 Januari. (Reuter-A.N.P.). De Britsche regeering heeft van beide partijen in Spanje de verzekering ge vraagd en verkregen, dat geen daden van wraak zullen worden gepleegd je gens, noch siaohtofffers worden ge maakt onder politieke gevangenen. De rcchtsehe troepen bezeilen Solsona. Reuter meldt uit Lerida, dat de reekt- sche troepen beweren de belangrijke stad Solsona te hebben bezet, halverwege Bar celona en de grens gelegen. De Spaansdie regeering naar Gerona. vertrokken. Perpignan, 25 Januari, (liavasj. Volgons de laatste berichten van de Fransch-Spaan- sche grens is de regeering van het repu- blikeinsche Spanje uit Barcelona vertrok ken en beeft zij haar zetel opgeslagen in de provincie Gerona. Van ieder ministerie is een vertegenwoordiger ie Barcelona ge bleven onder leiding van den minister van buitenlandscbe zaken, die in de stad is gebleven. Te Barcelona is het rustig en ordelijk. Het schijnt echter, dat de toestand slech ter wordt. In officieele kringen wordt gezegd, dat de Britsche regeering nog geen verzoek der Spaansclie regeering heeft gekregen inzake de opneming van vluchtelingen. Zestigduizend man legen 1 Febr. onder de wapenen geroepen. Rome, 25 Januari. (Havas A. N. P.) Er wordt een officieel communiqué gepubliceerd van den volgenden in houd „Met ingang van 1 Februari a.s. zul ten herhalingsoefeningen worden ge houden van lichting 1901 liet ge boortejaar De eerste groep, welke onder de wa penen komt, zal 00 000 man steik zijn" SCHIEDAM. Geboren: 20 Januari: Albert Carl, z. van L. W. H. Lagrange en A. A. G ouders, Dr No!etst: 1. 21 Januari: Apollonia Helena, d. /an H. C. D. Pols en J. J G. Putman, Dr. No- letstraat 1 23 JanuariGeerlruida Johanna Maria, d. van K. Kok en G. J M. van Eijk, Rijn straat 27 Fokke Antonius, z. van B. Vis en G. J. de Jong, Celsinsstraat 30. 24 Januari: Catbarina Maria, d, van C. H Dingenonts en L. van Koetsveld, Goe- reeschestraat 3. Petronella Elisabeth Jacoba, d. van L. H. van Koetsveld en P. J. van Rijn, Paul us Potterstraat 23. Jan Willem, z. van A. van Rockove en A. J. van Otterloo, Geervlietschestraat 34. Martin, z. van L. Lamers en P. C. Hane- maaijer, Nassaulaan 75. Een ais leven loos aangegeven kind van L. Lamers en P C. Hanemaaijer, Nassaulaan 75 Overleden: 12 Januari - M. J. van Dijk, 2"> jaar. Nu- munsdorpschestraat 14a Hoog water. 25 Jan. 6.43 uur, 18.50 uur. ;2C J,1. 7 17 uur, 19.26 uur. Zon en Maan. Zonsopg. 25 Jan. 7.55 u., ondg 16 31 in Zon^opg. 26 Jan. 7.51 u., ondg. 16.33 u. 28 Jan. EK.4 Febr V.M. Scheepvaart. SCHIEDAM, 23 Januari. Aangekomen Noorsck s.s. Blink, van Bir kenhead, om te bunkeren in de Wilhei- minabaven. Vertrokken Noorscli s.s. Blink, naar Bergen. SCHIEDAM, 24 Januari. Aangekomen Ned. ms. Eulota, van Pur- flect, om te dokken bij de werf Wil ton; Ned. ss. Rossum, van totteiJam, om te dokken bij de werf Wilton. We gieten dan vlug den borstplaatring vol en laten dien rustig staan tot de borst plaat voldoende stevigheid lieeft (pl.m. 10 minuten). Vervolgens tillen we het papier wat op, zoodat de ring op zijn kant komt te staan; we trekken het papier van den achterkant der borstplaat weg en laten den ring eenigein lijd zoo staan, tot de borst plaat geheel koud en droog is en geschikt om uit den ring te worden genomen. Bij een eerste proef zal bet verstandig zijn om uit te gaan van eesi suikerstroop met water bereid: daarbij is gemakkelijker het bewuste „haartje" waar te nemen dan bij de dikkere melk. Heeft men na een paar oefeningen meer routine gekregen, dan kan bij een volgende proef liet water vervangen worden door melk, en het re sultaat zal dan zeer zeker gunstig afsteken bij de meer gewone „waterborstplaat": het product zal zachter en roomiger zijn. Om nog even terug to komen op het klontje boter, dat we in de opsomming van de ingrediënten oen plaats gaven: dat kan vooral bij met water bereide borst plaat een goed effect geven. De boter wordt tegelijkertijd met de essence door de iets afgekoelde suikersiroop geroerd en maakt de borstplaat niet alleen „roomi ger" maar ook wat minder intens zoet. De hoeveelheid boter kan ongeveer gelijk gerekend worden aan de hoeveelheid es sence (iets minder) b.v. op oen borstplaat van 6 eetlepels suiker een schraal thee lepeltje boter. KOERSEN OP 25 JANUARI 1939 (Medegedeeld door de Amsterd. Bank). 1ND. ONDERN. S.K HEDEN (Binnenland A.K.U. 34 32„~ 3/« Van Herkel4241*/, Cert. Calvé 81 78 Neder!, Ford 815 310/, Ned. Gist Spiritus Ned. Kabelfabriek 508 498 Philips Gl. G. B 182»/, 177»/,— 82»/, Unilever 124'/, 121'/,— 3 (Buitenland). Anaconda 81»/, .A8 Bethlehem Steel4In 48 General Motors 8232 /ie Kennecolt Copper 2G"/„ 26'/, Republic Steel 143/» 14 /u U.S. Steel Corp. 44»/„ 42'/,— ELECTR. OND. Aniem221227 Ned. Ind. Gas Mij. 225 231 (Buitenland). Cities Serviceö'/ia °'fu MIJNEN. Algem. Exploratie.. 55'/, 55'/, Redjang Lebong Singkep Tin Mq. PETROLEUM. Kon. Olie 297*/, 295 8 (Buitenland). Cont. Oil 19% 19'/, Mid. Cont. Petr. 10"/,, 10'/,, Phillips Petr.28»/, 28»/, Shell Union 9'/, 9»/t Tidewater Ass. Oil S"/„ 9'/,,9/u RUBBER. Amsterdam Rubber188»/, 185'/,90»/s Deli Batavia Rubber ISO5/, 128 4»/, SUIKER. orstenlandei 77»/,, 7(1»/,7»/, Handelsver. A'dam 898'/, 892 8 TABAK. Deli Mij 211»/, 210 2'/, Deli Batavia186 184 Senembab 201 3 SCHEEPVAART. H.A.L.108 IOC'/, Rott. Lloyd 101 Ned. Scheepv, Unie 166 105 SPOORWEGEN. Canadian Pacific S'/8 8'/, Illinois Central 12 11»/,, N.-YorkCentr. Railr. 18'/,, 12'/,3'/, Southern Pac. 12»/,ll7/»2'/, Southern Railway Cy 12'/, 125/g WOENSDAG, 25 Januari. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn f 16.— per H.L. ad 46 pCt. Zander fust en zonder belasting. Niet-of fideel. Spoeling* f 1.40. Binnenlandsche spiritus f24.— h 100. Buitenlandscbe spiritus f 14.50—f 15. Zonder fust en zander belasting. Faillissementen. Uitgesproken 20 Jan. N.V. Industrie Grondstoffen- Maa tsehappij, bij afkorting genoemd Igmij., gevestigd te Rotterdam, Zuid'blaak 26. R.c. mr. F. G. Schalkwijk. Our. mr. R. H. M Hoogeweegen, Rotterdam. Vernietigd op grond van verzet: 20 Jan. P. Rijn, koopman, Rotterdam. Fokker Philips Unilever Aku Koninkl. H.V.A. Rubber Tabak Stemming MARKT Wettig gedeponeerd P.Z.M.C. Wisselkoersen. Londen 8,661/8', Berlijn 74.—, Parjja 4.89i/j, Brussel 31.32, Bern 41.80, Kopen- hagen 38.671/2, Stockholm 44.57i/2, Oslo, 43.55, New-York 1.855/16, Milaan (lire) 5.70, Praag 6.35, prolongatie pCt.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 3