EERSTE BLAD. Vrijdag 27 Januari 1939 Hoe Europa reageerde N$ den val van Barcelona De Limburgsche mijnindustrie Tel. No. 69300 (3 lijnen). 91ste Jaargang. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. buitenland Vreugde te Rome. Ernstige woorden in de Fransche Kamer. Engeland is economisch onoverwinnelijk, zegt Hóare. „Wij zullen er doorheen komen" De 'reacties in Europa op den val van Barcelona zijn uiteenloopend. In de groote oentra hebben staatslieden bet woord ge voerd. S Om kwart over zeven heeft Mussolini te Rome, van hett baloon van zijn paleis af, «en ontelbare menigte toegesproken. Hij noemde, de overwinning van .'Barcelona eeta nieuw hoofdstuk in de" geschiedenis van bet nieuwe Europa, „dat wig bezig zijn in het leven te roepen". De Duöe ging voort: „Door de prachtige troepen van Franco en onze „stoutmoedige legionarissen is niet alleen de regeering van Negrin verslagen, maar hijten nog veel anderen onzer vijan den in het stof. De leuze der rooden was „no passaran" zij komen er niet door wij zijn er door heen gekomen en ik zeg u, wij zullen er doorheen komen". De menigte, die Mussolini hij zijn ver schijnen op het balcon begroet had met luide kteten: „Naar Parijs!" „Tunis"' harst- te na de rede in geestdriftig gejuich uit. Tientallen malen werd de Duoe teruggeroe pen, waarna publiek en fascisten in op tocht door de bevlagde en geïllumineerde stad langs de ambassade van het recl'itsche Spanje trokken. De ambassadeur verscheen op hel balcon en richtte het woord tot 'de heloogers, zeggende, dat de verovering van Barcelona beteekent, dat het einde van den oorlog nabij is en dat de overwinning Italië en Spanje nog meer vereenigt. De „Corriere delïa Sera" kondigde de verovering van Barcelona aan met de woorden: „De overwinning van Franco is een Italiaansche overwinning". „Men moet", aldus het blad, „de over winning niet verstaan in deH zin, die de anti-fascisten in alle landen er in willen leggen, n.l. dat Italië zich de verdiensten en de voordeelen wil loeeigenen. Het is e?n Italiaansolie overwinning, omdat ons ge- heele volk van den beginne af aan heeft deelgenomen aan de edelmoedige onder neming der Spaansche nationa'en". Wat nu de reactie in Frankrijk betreft, schrijft het blad, dat men zal willen doen gelooven, dal het ware Frankrijk altijd een overwinning van Franco gewenschl heeft. „Het zou voor het land te gemakkelijk rijn de verantwoordelijkheid op de regeering af te schuiven. Frankrijk is één: regeering, leger, volk, hebben in Spanje een zeer harde les gehad. Het is noodzakelijk, dait zij dat volledig erkennen, dat is de eenge manier om er leering uit te trekken". Betooging van vaderlandsliefde in de Fransche Kamer De Fransche minister van buitenland- sche zaken, Bonnet, heeft gistermiddag in de Kamer gesproken over den poliliekcn toestand. Bonnel wees op de goede betrekkingen met Engeland, de entente cordiale met dit land beschouwt hij als den hoeksteen der Franscbe politiek. Ook streeft Frankrijk naar verbetering zijner betrekkingen met Duitschiand. Spr. Ftekle de vraag: „Zal iemand mij verwijten dat ik een overeenkomst met Duitscbland geteekend heb?" Hij hoopte, dat het toJ een samenwerking" in ver trouwen tusschen de beide landen zal ko men; oorlog zon voor beiden een groot ongeluk zijn. De Fransche regeering heeft geen spijt van dp maatregelen die zij heeft geno- 'men tot verbetering der betrekkingen met Itahë. Hot publiek heeft begrepen, dat Frankrijk geen verwijt gedaan kan wof- den. „Zooa's Daiadier en ik reeds eer der verklaard hebben, zal Frankrijk niet toestaan, dat een aanslag wordt goaaan op het rijk, dat is opgebouwd door het bloeu en den arbeid van Fran&chen (luid applaus). Frankrijk zal de onafhankelijkheid van zijn gebied 'handhaven. De triomfantelijke reis van Daiadier heeft aangetoond, dat de mecring van bet publiek in Frank rijk overeenstemt met die van bet publiek in de andere deelen van bet rijk." De minister wijdde zich vervolgens aan het Spaansche vraagstuk en verklaarde, dat de politiek van niet-inmenging gehand haafd1 moet worden. De Spanjaarden moe ten bun eigen aangelegenheden regelen. Frankrijk heeft in Spanje belangen te beschermen. Wij zouden niet kunnen dul den, dat een staat zou intervenieeran om door Spanje heen de onschendbaarheid van Frankrijk te bedreigen. De regeering te Burgos heeft te bennen gegeven, dat zij geen enkele buitenlandscho aanspraak zóu aanvaarden. Bonnet herinnerde er aan, dat liet Britsch-Italiaansche accoord voor ziet in de algeheele ontruiming van Span je door de Italianen. Dat geldt voor man schappen en wapenen. Halifax heeft ge zegd, dat de Britsche regeering evenals de Fransche er het 'grootste belang aan hecHt, dat geen enkele aanslag wordt ge pleegd' op de onafhakelijkheid'van Spanje. Frankrijk kan er niet in toestenfmem, dat zijn verbindingswegen met Noord-Afri- ka worden bedreigd door buitenlandsclie vestigingen op het Iberische Schiereiland1 op de eilanden en in' Marokko. Engeland' zou op Malta en in Gibraltar niet minder bedreigd zijn. Ik kan, aldus Bonnet, dan ook verklaren, dat Frankrijk en Engeland in dit opzicht geheel solidair zijni -(Ap plaus). Tijdens het debat, dat op deze rede volg de, nam ook minister-president Daiadier het woord. Onder luide toejuichingen verklaarde hij, dat Frankrijk kalm de dreigende woorden van Italië vernomen heeft. Niet ieder, die wil, beleedigt Frankrijk. Frankrijk beschikt over een kracht, die het in staat stelt met kalmte dergelijke beieedigingen te ontvan gen „Ik heb mijn gevoelens van vriend schap voor liet Italiaansche volk niet ver geten". (Algemeen applaus). Als oudstrijder brengt Daiadier in het bizonder hulde aan de Italiaansche sol daten, die hij heldhaftig heeft zien strij den. Dat veroorlooft mij niet kracht te ver-_ klaren, dar Frankrijk niet kan dulden, dat een aanslag wordt gepleegd op zijn .territoriale onaantastbaarheid, noch op zijn rijk in Afrika, noch op de vrije verbindingswegen, of die nu over zee loopen of niet, tusschen het moederland en het rijk. De afgevaardigden van het centrum, rechts en links stonden op en juichten Daiadier langdurig toe, waarop Ilerirot con stateerde, dat de Kamer eensgezind was. Ik weeg den ernst der huidige om standigheden af, wanneer ik dit ver klaar, aldus ging Daiadier verder. Men kan niet over een offer spreken, wan neer dat offer de onmisbare handha ving is van zijn onafhankelijkheid en zijn waardigheid (algemeene toejuichin gen). Morgen zat de taak zwaar en hard zijn. Ik wil niets aanvaarden, dat een verzwakking zou kunnen zijn van de solidariteit, die bevestigd' wordt naarmate het gevaar nadert. Ik vraag Frankrijk eensgezind te zijn voor de verdediging van zijn materieele rijk en vooral voor de verdediging van zijn ideaal, dat het met succes heeft verdedigd in een minder harde wereld, maar dat het here't is te verdedigen, ia een wereld, die in fout teeken van het geweld is getreden. Op deze woorden vaa'Daiadier ontstond een- betooging van vaderlandsliefde, waar aan bijna alle parlementsleden deelnamen. Tenslotte ging de Kamer over tot stem ming over de ingediédde motie-Chiehery, waaraan de regeering cfe kwestie van ver trouwen. verbonden had: „De Kamer keurt de verklaringen der "regeering goed, verbouwt op haar waak zaamheid om de onaantastbaarheid van het Fransche rijk en de veiligheid van zijn imperiale wegen te handhaven, weigert iedere toevoeging en gaat over tot de or de van den dag". De motie werd "aangenomen met 37 tegen 228 stemmen. „Engeland kan nooitverslagen worden" De Britsche minister* Sir Samuel Hoare, heeft gisteravond te Swansea een rede voering uitgesproken, waarin hij misprij zend sprak over de paniekzaaiers, die bezig zijn het gevoel te wekken, dat de oorlog onvermijdelijk is. „Twee onbetwistbare feiten steken af tegen den duisteren achtergrond van ang sten en gissingen, nJ. de hartstochtelijke wensch der Europeesohe volkeren naar vrede en de onoverwinlijkheid van Groot- Brittanje en het Britsche rijk. Wanneer ik zeg, dat dit groote land nooit kan worden verslagen, spreek ik een feit uit, Economische kracht is een van de groot ste verdedigingslinies en ons economisch systeem heeft de spanningen en dein druk der crises der laatste jaren beter door staan dan eenig ander systeem ter we reld". Hoare sprak ronduit iedere bewering tegen, volgens welke de tijden der vlo ten voorbij zouden zijn. In de laatste jaren, zoo zeide hij, heeft de admiraliteit haar strategie en tactiek aangepast aan de nieuwe omstandigheden en een juist ge bruik van de luchtmacht door de vloot zelf zou de Britsche zeemacht eerder uit breiden dan verminderen. De wederopbouw van de vloot hoeft een gevorderd stadium bereikt en de nieuwe vloot vormt een ac tivum van onberekenbaar belang bij iedere Taming van de Britsche kracht. Over luchtaanvallen zeide spr.: „Ik aan vaard1 de overdreven verklaringen niet be treffende hun overweldigende uitwerking. Zelfs wanneer ik mij zou vergissen en zij ons alle vernietiging zouden aandoen, die de critici zeggen, zou zoo'n aanval nooit onzen wil tot het bieden van weerstand vernielen, maar zon in tegendeel, honderd' voudig onze vastberadenheid doen toe nemen om den aanvaller te overwinnen. Laat de wereld deze zaken overpeinzen en in het bizonder zij, die zeggen, dat wij moe zijn geworden van ouderdom en zwak van vermogen. Zoo dachten zij in 1914 en zij werden op ruwe wijze gewekt". De strijd in China Hevige strijd «an verschillende fronten. Naar het Chineescho persbureau meldt, heeft de Chineesche militaire woordvoer der medegedeeld, dat na verscheidene we ken van betrekkelijke kalmte, hevige ge vechten aan de fronten in Zuid- en Mid- den-China zijn uitgebroken. In Kwangtoeng concentreert de strijd zich bij het Zuidc Irjke gedeelte van den spoorweg Kanton Hankau. Verder wordt gevochten in Mid- den-Eoepeh, bij Tsjingsjan, 120 kilometer ten Noordwesten van Hankau. Nadat drie duizend Japanneezen gedurende twee da gen hun aanvallen op Tsjingsjan hadden ge richt, trok de Chineesche bezetting terug. De Japanneezen hebben door de bezetting van deze stad de verdediging van Hankau blijkbaar willen versteiken. Aan de andec fronten is het rustig, behalve in het Zuid westen van Sjansi Roemenië De strijd tegen de IJzeren Garde. De geestelijke Vasile Cristescu, een dei- prominentste leiders der vroegere IJzeren Garde, heeft zich volgens een officïeele jnededoeling heden een kogel door het hoofd gejaagd, toen hij gearresteerd zou worden. Italië Wederom reservisten opgeroepen? Drt gerucht doet te Rome de ronde, dat de regeering overweegt de deelen van de lichting 1931, die gisteren nog niet waren opgeroepen, onder de wapenen te roepen, evenals do lichting 1932 en de specialisten van lichting 1930. Engeland Wijzigingen in het kabinet? Reeds voor de a,s. Lagerhuis- zitting. Reuter meent te weten, dat de minister president besloten heeft om, voor het La gerhuis Dinsdag a.s. bijeenkomt, een paar wijzigingen in de samenstelling der re geering te brengen. Het is thans waarschijn lijk, dat Thomas Inskip in de plaats van Lord Maugharn iord-kanselier zal worden. Ook onder de jongere ministers schijneni veranderingen op komst te zijn. Veronder steld wordt, dat Hudson, de minister \an overzeesehen handel, die naar men /ich. herinneren zal onlangs bij den minister: president geklaagd heeft over het beheer van het ministerie van oorlog, erbij be trokken zal zijn. Voor de naaste toekomst is een wijziging in het ministerie van oor log niet waarschijnlijk. 1 Tsjecho Slowakije „Duitschiand kan ingrijpen" Zonder dat iemand in de wereld een hand uitsteekt". In de zitting van de parlementsleden der Tsjechische nationale eenheidspartij heeft de" minister van buitenlandsche zaken, Ghvalkowski, verklaard, dat een eind ge maakt moet worden aan de vroegere ca- taslropLe-polhiek, In de plaats daaryan moet 'n algeheele „Realpo'itiek" treden. Dat beloekent, dat zij zich moet aansluiten bij den groolen nabuur Duitschiand, aan gezien Tsjecho Slowakije in de zelfde ruimte leeft als die staat. Een terugkeer tot de oude methoden zou de definitieve catastrophe voor het Tsjechische volk be* teekenen Men moge ook voor oogen hou den, dat Duitschiand in Tsjecho Slowakije kan ingrijpen zonder dat iemand in do wereld een hand zou uitsteken. Duitsch iand doet dit echter niet en deze loyau- telt geeft ook Tsjecho Slowakije verplich tingen. Spaansche regeeringsleiders naar Frankrijk uitgeweken. De rechtsche opmarsch wordt voortgezet. Geen moeilijlcheden in de stad De speciale correspondent van Reuter bij de troepen van Franco bericht, dat gedurende den nacht Barcelona werd om singeld door de rechtsche troepen. Vroeg in den ochtend bestormden de Marokkanen ender commando van generaal Yague het fort Montjuich tegelijkertijd namen de di visies uit Navarra, tezamen met de ge mengd Itahaansch-Spaansche Pijlen-divisies en het vreemdelingenlegioen den Tibidabo in het noordwesten van de stad. Hierdoor werd de weg naar het noor den afgesneden, de troepen van Franco be- lieerschten hiermede alle wegen naar de stad. Tegenstand was blijkbaar niet voorbe reid en tegen den middag begonnen de troepen de stad binnen te rukken. Twee uur later marcheerden de troepen nog door de straten, waarin een enthousiast jui chende menigte was samengepakt. Als bij tooverslag verschenen uit alle vensters en van alle balkons de rood gouden vlag van de rechtschen,, liederen van Phalanx werden gezongen en recht sche leuzen geroepen. Langzaam kwamen de troepen samen op het groot Plaza de Cataluna. Terwijl zij zingend langs de met hoornen be plante boulevards trokken, werden telkens weer le rijen door de burgers van Barce lona verbroken, die de soldaten omhels den. Toen de cavalerie verscheen, kuste n en de paarden, omdat men de ruiters niet kon bereiken. Groo' was ook het enthousiasme toen de troepen onder de eerepoort doortrok ken, welke is gebouwd voor de interna tionale tentoonstelling van 1888. De solaaten hieven het gezang „Marcha Granadera" aan, terwijl de menigte voort durend riep „Franco, Franco". Achter de troepen kwam het groote aan tal vrachtauto's met voedsel, welke ge reed waren gemaakL ^Jbadel/ Op dr auto's waren opschriften in groote letters aangebracht, waarin werd gezegd, dat de rechtvaardigheid van Franco Ixrood voor allen brengt. Op de auto's zaten de senorita's van de „vrouwelijke stoottroepen", van Franco, gekleed in hun blauwe uniformen met witte schorten. Zoodra de auto's op de van tevoren bepaalde standplaatsen waren aan gekomen, begonnen de vrouwen onmid dellijk met het uitdealen van brood, meel, rijst, gecondenseerde melk, chocolade en suiker aan de vrouwen en kinderen. Uit. do verhalen van uit Barcelona ko mende reizigers ,die de Fransche grens overschreden, had men al den indruk ge-*is omsingeld. kregen, dat Barcelona niet verdedigd zou worden. Men hoorde een hevig kanonvuur van 'het repub3ikeinsche leger ten Noordoosten van Barcelona, doch liet schijnt, dat deze actie slechts ten doel had de dekking van den terugtocht der iregeeringstroepcn. Naar schatting hebben ongeveer 100.000 inwo ners Barcelona verlaten. Hun verhek-werd uitermate vertraagd door het bombardement op de wegen. De reizigers hebben belang rijke republikeinsche troepenbewegingen w aargenomen. Het intact gebleven leger zal naar hun meening stelling kiezen ten Noorden vaii Barcelona. De regeering-Negrin heeft zich te Figueras gevestigd. Nog voortdurend komen daar de vluchtelingen in stioomen aan. Het was een voortdurend komen en gaan tusschen Perpignan en Figueras. De minister-president, Negrin, en Del Vayo minister van buitenlandsdhe zaken bega ven zich in den loop van den odhfend naar Perpignan ,terwijl de Fransche am bassadeur te Barcelona, Jules Henry, die van Port Vendres k'wam, te half twaalf de grens passeerde. Volgens mededeelingen van uit Spanje komende reizigers worden aan de grens de vluchtelingen in kampen opgenomen. Het betreft hier vooral vrouwen, kinderen en menschen op leeftijd. Ctompanys en een paar leden van de linksche regeering bevinden zidh, naar men gelooft, le OJot nabij Figueras. Men meent te weten, dat Azana zich teruggetrokken heeft in een klein stadje nabij de grens, tus schen Junquera en Puigcerda. Men verwacht niet, dat het regeoriug3- leger, dat groote ontberingen heeft moeten leiden, verder nog ernstig verzet zal bieden. De bezetting van Barcelona en omgeving. Het hoofdkwartier van Franco deelde mede, dat de haven van Barcelona eveneens bezet is en dat dc bezetting der stad stelselmatig wordt voortgezet. Het Clata- laansche radiobedrijf verzorgt ïeed's uitzen dingen voor het reclhtsche Spanje. Radio Nadonal deelde nog mede, dat Tarrasa is bezet en dal Sabadell volledig BINNENLAND De tachtigste verjaardag van den ex-keizer De ex-kroonprins op bezoek. Ook gisteravond is een aantal gasten van den Duitschen ex-keizer aan liet sta tion Amersfoort aangekomen, op weg naar Huize Doom, Tot hen behoorden de ex kroonprins col zijn gemalin, de erfprins van Reuss, prina Fnedrich vair Pruissen, ex-kroonprins Ruprecht vair Beieren, prins August Wil helm en prins Louis Ferdinand met prin ses Kyra. Het .gezelschap, werd door den staüons- clref naar den stationsuitgang geleid, vaat auto's gereed stonden onr de hooge rei zigers naar Doom te brengen. Alle overige kinderen en kleinkinderen van den ex-keizer zijn gisteren uit Ber lijn naar Doom vertrokken om vandaag op zijn tachtigsten verjaardag aanwezig te zijn. i Het afgeloopen jaar was bevredigend. In zijn jaariede heeft de voorzitter dof Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zuid-Limburgschc mijnstreek te Heer len, geoonslaieerd, dat, hoewel zij de ge volgen ondervond van de mindere vraag naar steenkolen en van de steeds ernstiger belemmeringen van den export, het jaar 1938 voor de Limburgsche mijnindustrie bevredigend mag worden genoemd. De geproduceerde hoeveeliltód daalde met plus minus 6 pCt Niettemin konden alle mijnen het gehcele jaar onafgebroken doorwerken, terwijl het toiale aantal ar beiders niet alleen geen vermindering on derging, maar zelfs een lidhle stijging ver toont. Een gunslige omstandigheid is ook, dat de arbeidsloonen, die in den loop van 1937 enkele molen verhoogd waren, in 1938 op het verhoogde peil gehandhaafd zijn gebleven. Niettegenstaande liet ruimere aanbod! konden de gunstige prijzen in het buiten land vrijwel gehandhaafd worden. Evenals in 1937 bleven^de voor de binnenlandsche markt geldende, in oonventieverband vast gestelde prijzen ook gedurende 1938 be neden de we rel dïnsrk! prij zen. Op de binnenlandsdie markt viel voor de LimburgMahe mijnen, vooral in de twee de helft van 1938, een vermindering van de vraag naair brandstoffen waar te nemen. Sterfte aan mond- en klauwzeer. Het aantal sterfgevallen tengevolge van het mond- en Klauwzeer heeft in. de week van 15 tot en met 21 Januari 1939 bedra,- gen: 31 runderen, 29 kalveren en 26 var kens en biggen. 1 Sedert de week' 1926 September 1937, zijn aan mond- en klauwzeer bezweken: 6007 runderen, 6697 kalveren, 4813 var kens en biggen, 386 schapen en 85 geiten. i- v.-' J)eze courant Terschiinl dogelyka, motail- aondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.—; franco per post f 2.50. Prös per week: 15 cts. Afson- derlybe nummers 4 cts. Abonnementen wórden dagelijks aangenomen. Advertentien voor het eerstvolgend namr mer moeten vóór elf nnr aan het Bnreaa bezorgd sijn, *a Zaterdags vóór unr. Een bepaalde plaats van adverfcnticn wordt niet gewaarborgd. Pry* der Adkertenttën. var» 15*egels 11 55; Iedere regel meer (030; in bet Zaterdagnummer Nfl 15 rèfeéls £1.80, iedere regel meer f(X35 liu* w i Rociamea f 0.7» per regel. Lncassokosten5cts postkwHanties 15 cts. Tarieven \an advertenliëu by abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks vsordèb tegen vooruitbetaling Kleine Advertentien opgenomen 10.50 t/m. 15 voor den, f 0.75 £to. 25 woorden. Elk voord meer 5 cent tot een maximum van 30 voorden. *a Woensdags 1 Kleine Ad verten tiën tot 25 v oor den f0i25, mits vóór Dinsdagavond 6 utak aan Tiet Bureau bezorgd. *s Zaterdags* Kleine Advcrtentiën 11.00, indien niet vóór Vrijdagavond C uur bezorgd. naai* PUIGCERBA^ (Fransche grens) CARDÖNM RAMDELL MANRESA GUADIOL f Montstrrat casteuoDJ 0L LADA APELLADES /P^MASOUEFj PALLE. SABANELL VALURAN/ IU.AFRANCA ANïEU

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1