WAARHEEN? s* H i JEen wiedkist Het Nederlands Skikampioenschap in Arosa v A Voor onze knutselaars Waar het nieuwe jaar op een andere tijd begint GETALLEN UIT EEN WERELDSTAD kM ft W f" ül ÜT WM. <1 w» ,V r Ir' g:.-' fej» 5feh~ §*4* ffiw* ,#h? fö.' door Lies Hetgen „Meneer, daar is de nieuwe zending!'1 riep juffrouw Wilmen. Meneer Van Bos, de eigenaar van de grote winkel voor sportar tikelen, keek op van zyn werk en toen hij zag, dat er een paar grote pakken in de winkel werden gezet, kwam hij van ach ter zijn bureau te voorschijn en ging eens kijken of alles in orde was. „Zet daar maar neer", zei hij tegen den man, die telkens een nieuw pak uit de auto haalde en toen de man even later weg was gegaan zei hij: „Juffrouw Wümen, geeft u alles maar een plaats. U weet wel, waar het moet. En als er iets niet in orde is, zegt u het me dan direct?" Daarna ging hij weer in het afgescheiden kamertje, opzij Van de winkel, waar zijn bureau stond. Juffrouw Wilmen begon de papieren los te maken en toen ze de grote voorraad schaatsen, sleden, ski's ijshockeysticks, wol len wanten, warme dassen en skipetten zag, bleef ze even staan kijken. „Ik zou wel eens willen weten, waar al die dingen heen gaan, by wie ze terecht komen en of ze foed gebruikt worden", zei ze in zichzelf, e zette alles op een goede plaats in de etalage of achter in de kamer, juist was ze ermee klaar, toen er een meneer binnen kwam. De schaatsen. „Dag juffrouw", zei hy\ „Hebt u een paar mooie kunstschaatsen voor me? Ze zijn voor mijn zoon en ik wil een paar hele mooie hebben" „Daar begint het al", dacht juffrouw Wilmen en ze zei: „U treft zulk weer, juffrouw?" vroeg de mevouw. „Vindt u het niet gezellig?" Mieke wil een sneeuwpop in de tuin maken, maar ze kreeg zulke koude handen, dat we eerst maar even wanten kopen. Haar handschoentjes waren niet zo erg warm. Kyk eens Mieke, vind je deze niet leuk?" Mieke keek er het, meneer, er is juist een nieuwe zen ding binnengekomen. De mooiste en beste modellen zijn erbij, kijkt u maar eens hier" Ze liet allerlei verschillende soorten schaat sen zien. Ze glommen en blonken en het was een plezier om ernaar te kijken. „Het vriest wel niet erg hard," zei de meneer vriendelijk, „maar mijn zoon is gauw jarig ziet u en. hij heeft een heel goed rapport op school gehad, daarom wilde ik hem nu eens een echt mooi cadeau geven. Maar ik heb er niet zoveel verstand van, u moet maar eens zeggen, welke beslist goed zijn." Juffrouw Wilmen hielp den klant en de man, die schijnbaar nogal trots op zijn zoon was, zei: „U moest hem kennen, hij is zo sportief en.' zo vlug en handig met alles. Hij kan prachtig krullen draaien op het ijs. Mijn dochter kan het lang niet zo goed. Zij heeft ook wel mooie schaatsen, maar zij rijdt liever baantjes Meestal hou den de jongens meer van baantje rijden, maar mijn jongen niet!" Toen de meneer met een paar schaatsen onder zijn arm weg was gegaan, glimlachte juffrouw Wilmen. „Dus daar gaat het eerste paar heen", dacht ze „Naar een jongen, die zo goed krullen kan draaien. Veel mooier dan zijn zusje. Ik wou, dat ik eens kon zien, hoe ze re den!" Toen ging ze verder aan haar werk en dacht niet meer over de schaatsen na. De wanten De volgende dag was de hele wereld wit Wat zag het er buiten prachtig uit. Er-was die nacht een dik pak sneeuw gevallen en de takken van de bomer bogen door onder de zware, witte vracht Juffrouw Wümen liep over het witte tapijt naar de winkel. Vandaag zou ze wel veel verkopen. Als het ecte - winterweer kwam, kochten de menschen altijd veel. Wat zag-de etalage er nu gezellig uit met al die winterarti- kelen. Ze was nog geen half uur m de winkel of de deur ging open en een mevrouw met haar dochtertje kwam binnen. „Dag juf frouw, hebt u ook lekkere warme wanten voor mijn dochetrtje?" Juffrouw Wümen haalde een hele doos wanten voor de dag en liet ze zien. „Wat zegt u toch ineens van even naar, maar zt vond het niet erg be langrijk, wat voor wanten ze zou krijgen. Ze keek naar buiten, waar de sneeuwvlok ken weer naar beneden dwarrelden. „Ja moeder, ik vind ze mooi. Gaat u nu weer gauw mee?" Haar moeder en juf frouw Wilmen begonnen te lachen. Ze be grepen wel, dat Mieke liefst zo gauw mo gelijk weer buiten was om sneeuwballen te gooien en een sneeuwman te maken. Haar moeder betaalde de wanten, Mieke trok ze vlug aan, knikte even tegen juf frouw Wilmen en holde de winkel weer uit. De ski's Die middag kwam er éen jong meisje in de winkel, „Dag juffrouw", zei ze vriende lijk. „Juffrouw, ik moet ski's hebben! Ja ik ga wintersporten. Vindt u het niet onge looflijk? O juffrouw, u weet niet, hoe blij ik ben. Ik had nooit gedacht, dat ik dat ook nog eens zou doen! Mijn verloofde is al met zijn familie in Zwitserland en nu mag ik er ook heen. Mijn verloofde schreef, dat ik daar wel ski's kon huren of kopen, maar ik wil ze zo graag nu al hebben, dan is het net of ik erral ben!" Ze keek zo bly en gelukkig, dat juffrouw Wilmen dacht, „Jou gun ik de wintersport wel. Wat zal je er een plezier hebben met je verloofde". Ze hielp het meisje passen, welke ski's goed voor haar waren. Zelf had juffrouw Wil men ook een paar maal geskied en ze wist dus precies wat de goede lengte was. Toen het meisje klaar was en zei: „Laat u ze maar daar en daar bezorgen, juffrouw. Overmorgen ga ik al weg! Juffrouw, ik vind het toch zo heerlijk!" „Ik wens u veel plezier, hoor" zei juf frouw Wilmen, terwijl ze de deur voor haar open hield. Die ski's zullen goede diensten bewyzen, dacht ze. De slee. De volgende dag kwam er een dame met een dikke bontjas binnen en achter haar aan liep een klem ventje, dat er erg armoe dig uitzag „Juffrouw" zei de dame m de bontjas. „Ik wil een mooi, klem sleetje hebben voor dit vriendje van me!" Juf frouw Wümen, liet niet merken, dat ze een beetje verbaasd was en liet een paar sle den zien. Er was één kleine, waar de jongen di rect zijn hart aam verloor. „O mevrouw", zei hy' verlegen, „wat is die mooi! Mag ik die heus hebben? Is die helemaal van my?" „Ja, mijn jongen, als je hem erg mooi vindt, mag jij die hebben. Ga er maar gauw mee naar buiten!" De jongen keek eerst een beetje aarze lend naar juffrouw Wümen, toen naar mevrouw, en tenslotte naar de slee. In eens begon hy te lachen, pakte mevrouws hand en rende een ogenblik later de win kel uit met de nieuwe slee achter zich aan. „Hij is het zobntjé van mijn werkster, zei de mevrouw -ïhde.bohtjas: „Het is zoo'n aardig joggle, én ik 'zag hoe hij naar al die kinderen keék> die buiten sleden!" Toen ze de winkel uit was dacht juffrouw Wilmen: Het fynste ,cgdeau is die slee voor den kleinen jongen geweest! Wat zal hij er ge lukkig mee zyn!" Zo volgde .'Juffrouw Wilmen de eerste stukken van de. niéuwe zending. Ze wist niet van alles waar hét naar toe ging, maar over de eerstel-dingen, die ervan verkocht werden, was ggiheel tevreden! HIJ HAD GELIJK. Meneer: „Jan, als een schüder op de vierde sport van een ladder sta?+ en hij VTimt nog vier sporten hoger, waar staat tij dan?" Jan: „Nog op de ladder, meneer!" -V f Ook dit jaar zal, evenals vorige jaar en ook het volgend jaar, het skikampioen schap van Nederland in Arosa worden be haald. Het is in ons land nu eenmaal niet n.ogelyk om skiwedstry'den te houden, om dat er ten eerste meestal veel te weinig sneeuw valt en er verder ook geen bergen of zelfs maar flinke hellingen zyn. Toch wordt de skisport door heel veel Hollan ders bedreven en net zoals we een voet bal-, hockey-, zwemkampioensehap enz. hebben, is het ook leuk om te weten, wie skikampioen van ons land zal zyn. Voor dit doel heeft de Nederlandsche Skibond nu weer Arosa uitgekozen en ieder, die er iets van afweet, zal ook direct toegeven, dat deze plaats er bijzonder geschikt voor is. Deze bekende plaats, die 1800 meter boven de zeespiegel ligt, heeft de laatste jaren nog meer dan de andere Zwitserse steden de Hollanders tot zich getrokken. Dat komt omdat het zo bijzonder zonnig gelegen is en er altijd prachtige sneeuw is, twee dingen, die onontbeerlyk zijn voor een heerlijke wintervacantie. Bovendien worden hier de meeste wedstrijden gehou den, sneeuw- en ysfeesten en wat je maar wüt. We kunnen ons dat niet allemaal voorstellen, zoveel is er daar in de zon en de sneeuw, terwijl wij hier in de mist en de regen zitten. Ook in Arosa zijn de skiliften gema|kt, die de skiërs naar boven trekken op de Weisshorn, terwijl ze op hun ski's blijven staan. En dan de afdeling, waarbij je door de glinsterende sneeuw weer naar Arosa terugkeert! Maar je moet niet denken, dat alleen de goede, vergevorderde skiërs ai deze heerlijkheden kunnen meemaken of misschien alleen de springers, die sprongen van 70 meter maken van de grote Plessur- sehans Dc-nen die nog niet zo goed ski ën, kunnen, als ze eenmaal een paar lessen van de grote skischool van Arösa hebben gehad, onder leiding van David Zogg, heel veel kleine en grote tochten in de omtrek maken. Ook de schaatsenrijders kunnen hun hart ophalen op de prachtige ijsbanen. IJs- hockeywedstryden worden dikwijls gehou den. Dit jaar worden ook de yshockeywed- strijden om het Zwitsers kampioenschap in Arosa gehouden, zodat het wel een belang rijk seizoen zal zyn voor de sport-enthou- siasten. De twee grote bergmeren van Aro sa geven dan ook ruimschoots gelegenheid voor ijspret. De Obersee, die 7 h.a. lang is, wordt in de winter gebruikt voor de men sen, die paard willen rijden of op hun ski's achter de paarden aan willen glijden, het bekende skijoring. Andere ijsvlakten zijn spiegelglad geveegd voor de liefhebbers van het curlingspel, dat een beetje op ons kegelen lijkt. De zware schijven vliegen met grote snelheid over de gladde baan. Maar niet alleen om de vele wedstrijden op het gebied van wintersport is Arosa zo geliefd by de Hollanders, maar ook om de schaakwedstrijden, die er elke winter ge houden worden en de wedstrijden in zweefvliegen. Alles bij elkaar is het zeker niet te verwonderen, dat Arosa de naam heeft de fijnste plaats te zijn om je vacan tia door te brengen. DE HOUT HAKKER Weten jullie wat dat is, een wiedkist? Op het plaatje zie je er een afgebeeld. Het is een kist, die by het onkruid wieden in de tuin gebruikt wordt. Jullie zelf hebben nog niet veel last van rugpijn en pijn in je knieën, als je lange tyd in de tuin hebt ge werkt, maar je vader zal het wel eens voe len. En dat kan ook niet anders, want het valt heus niet mee om zolang gebukte houding te werken. Om h#t hem nu een beetje gemakkelijker te maken, zullen we een wiedkist voor hem timmeren. Het is gemakkelijk te maken en vader zal er veel plezier van hebben. In de allereerste plaats hebben we er een flinke, stevige kist voor nodig. Misschien heb je er thuis nog wel een staan in het hok, maar anders kan je die in elke groen- tenwinkel wel heel goedkoop krijgen. Verder hebben we nu een stevige plank nodig, die we iets breder dan de kist ma ken en waarvan we de hoeken rondzagen, want met rechte hoeken loop je altijd ge vaar, dat je je pijn doet of dat je er iets aan open haalt. Als we die plank nu rond gezaagd hebben, moeten we hem helemaal glad vijlen, zodat nergens meer splinters of andere uitsteeksels zyn. Deze plank dient om 'op 'te zitten. Wanneer je nu wilt wieden, zet je het kistje neer, gaat op de plank zitten,,met*je gezïeht naar de open kist toe en gooit het onkruid dat je uit de grond gehaald hebt, in de kist voor je. Je hoeft dan meteen niet een aparte emmer of iets anders mee te nemen om het on kruid in te doen. Om de kist nu gemakkelijk door de tuin te kunnen dragen, maken we er een heng sel aan. Dit zyn drie houten latten, die we aan elkaar timmeren en daarna de twee uiteinden aan de kist. Daarbij moeten we eraan denken, dat we de latten niet precies in het midden vastmaken, want dan wordt het evenwicht verbroken. De latten moeten meer naar de kant van de zitplank vast gemaakt worden. Het beste schroeven we ze vast, want het hengsel moet beweegbaar zijn. En nu is de kist al klaar! Als je wüt kan je hem mooi verven en vernissen of beit sen, maar in ieder geval moet je dan als je verf koopt, eraan denken, dat het goede verf moet zijn, omdat je altijd buiten me de kist aan het werk bent. Als de wiedkist helemaal klaar is, zal vader er wel erg bly mee zijn! Wij vinden de eerste dag van het nieuwe jaar een bijzondere dag, maar eigenlyk is hy net als. alle anderen. Hij moet net als de anderen', de grote reis om de wereld ma ken. Op elk schip dat van het Oosten naar het Westen vaart en de 180ste lengtegraad overschrijdt, wordt een dag in het scheeps journaal weggelaten. Maar deze datum- grens is eigenlyk ook de kalendergrens. In zekere zin kunnen we zeggen, dat daar een nieuwe „dag" begint. Als wij op 31 December aan de koffieta fel zitten komt het Nieuwe Jaar tussen Azië en Amerika uit de zee en begint zyn reis. De 180ste lengtegraad loopt door de Oceaan. Het enige land, waar hy overheen loopt is Vanua Leva, op één na het grootste eiland van de Fidzji eilanden, die in En gels bezit zijn. Vanuit dit eenzame tropen- eiland vertrekt het Nieuwe Jaar als het bij ons ongeveer 1 uur in de middag is. Twee uur later bereikt het het Oosten van het vasteland van Australië. In deze tyd van het jaar zijn er niet veel mensen op de grote boulevards van Sydney. Maar er zijn veel badgasten op het strand en het is er heerlyk warm. Buiten op het land staan de sinaasappelplantages vol sinaas appels en de vruchten en korenoogst is juist begonnen. Als wij 's middags tegen vier uur een kopje thee drinken en moeder oliebollen en appelflappen bakt, vieren de Japanners het Nieuwe Jaar. Onze tijdrekening, dat is de Gregoriaanse tijdrekening, werd in het jaar 1872 ook in Japan ingevoerd en sinds dien begint in Japan het nieuwe jaar ook op 1 Januari. De laatste weken van het jaar hebben de Japanners het erg druk. Hun hele huis moet schoon gemaakt worden Alles moet helemaal in orde zijn als het nieuwe jaar begint. De rekeningen en schulden moeten betaald worden, want wie zijn schulden met nieuwjaar niet betaald heeft, mag nooit meer iets op een reke ning laten schrijven. Pas als dat allemaal in orde is begint de Japanner aan alle prettige dingen van Nieuwjaar te denken. Op zyn verre reis passeert het Nieuwe Jaar om ongeveer 6 uur in onze tijdreke ning, Java. Als wy klaar zijn met eten, komt het in Bombay in Voor-Indië. Als we de oliebollen al op tafel zetten, langzamer hand is het 10 uur geworden, komt het m Teheran en omdat het Nieuwjaar een rei ziger „op de lange golf" is, want de tyd trekt over de halve aardbol op het zelfde ogenblik heen, komt het tegelijk op Mada gaskar, Dan is het, over Bagdad en Konstantmo- pel, nog maar een sprongetje tot Europa, In Roemenië rekent men met de Oost- Europese tijd, die de onze een uur en 40 min. voor is. In dit land is het heel erg koud in deze tyd van het,jaar en er ligt veel sneeuw en ijs. In Siebenbürgen zit ten de boeren allemaal te eten, want zij" zeggen, dat op Oudejaarsavond veel maïs. gekookt moet worden, omdat het zaad,dat in het voorjaar gezaaid'wordt volgens hun mening in dezelfde mate opkomt,' als de m'ais in de pan.' - Intussen gaat de tijd verder. In het ge bied, dat volgens -"de Middel&uropese'-dyd rekent, o.a. Duitsland on Italië, is het laat- ste uur van het oude jaar een uur later dan in Roemenië voorbij en nog 40 minuten later beginnen by ons de klokken te slaan en de kerkklokken te luiden. Het spreekt vanzelf, dat een stad al» Berlijn, de hoofdstad van het Duitse Rijk, met heel andere hoeveelheden rekening moet houden dan een kleine stad in ons land, zoals Amsterdam en Den Haag. Al zijn wij nog zo trots op onze steden en vin den wy ze al heel groot vergeleken bij Londen (dat met zyn voorsteden alleen al zoveel mensen herbergt als ons hele land), Parijs, Berlijn en nog vele anderen, om van de Amerikaansche steden maar niet eens te spreken, zyn die steden nog maar hele kleine stadjes. Wanneer we alle stra ten van Berlijn aan elkaar vast zouden leggen, kregen we een lengte van 3400 k.m. 2770 k.m daarvan worden nog met gas verlicht. M">ar toch zyn er in Berlijn op de hoofdverkeerswegen 220653 electrische lampen, waarvan sommige wel 3000 Watt sterk zyn. Alle met elkaar verbruiken 6.2 millioen Watt. In de verschülende gedeelten van Ber- lyn zijn in het geheel 2062 brandweerlie den, die dag en nacht op hun post zijn om grote branden te kunnen blussen Er zijn 93 brandweerafdelingen in de wijken. Ook de waterwerken van Berlijn zyn ongelooflijk groot Op de warmste dag van de vorige zomer, dat was de 8ste Augustus werden 712742 kubieke meter water ge bruikt! Er zijn ruim duizend van de meest verschillende soorten bruggen in Berlijn. 331 bruggen dienen alleen voor het spoor wegverkeer. Het telefoonboek van Berlijn heeft 1422 bladzijden en heeft daarop 330.0000 adres sen staan, Wanneer je alle nummers, die bij het Berlijnsche telefoonnet zyn aangeslo ten, bij elkaar neemt, en hierbij zijn dan de bynetten van de .post ook inbegrenen, zijn het er 562000 Er zijn maatschappijen, die meer dan 500 aansluitingen hebben en 17000 inwoners van Berliin hebban een geheim nummer. De.naam Muller komt op 12 bladzijden, 2112 maal voor! De omtrek van Berlijn is 230 k.m. lang, dus wie in een flink tempo van 40 k.m. per dag rond om Berlijn zou willen lopen, zou daartoe een week nodig hebben 'liet breedste is Berlijn in de richting Oost-West Hier is het namelyk 45 km. breed terwijl het in de richting NoordZuid „maar Jo k.m. breed is. Van het middelpunt van Berlijn uit is de kortste afstand naarde stadsgrens 11 k.m. en de langste 26. Met zyn 88.361 hectaren is Berlijn ongeveer 3 maal zo groot als Weenen. Er wonen in Berlijn meer vrouwen dan mannen. Op de 100 mannen zyn 117 vrou wen Elk jaar komen er veel mensen, die zich'in Berlijn willen vestigen z,e komen uit alle steden en van het platteland. Steeds opnieuw worden de mensen weer door die .grote stad aangetrokken. Het vorig jaar kwamen ongeveer 10000 mensen van ande re J plaatsen naar' Berlijn. Waarschijnlijk zal de .stad nog steeds groter worden en zich* nog verder uitbreiden. Dan wordt het bijna een landje op zichzelf! r

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 8