S.V.V. - V.D.L. 2-0 TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Sport Schaatsenrijden De Europeesche kampioenschappen te Rige Vijf Nederlandsche rijders, ne men deeL Kaar wij vernemen zuilen aan de Furo- peesohe kampioenschappen, welke op Za terdag 4 en Zondag 5 Februari as. ie ftioa worden gehouden, de Netierianusdiie rijders J. Langedijk (Oudkarspel), R. Kóops (Zuidlaren), H. Buyen (Amsterdam), P. J. Zwanenburg (Rotterdam) en S. Heiden (Rotterdam) deelnemen. De vier eerstgenoemden reizen van Dia vos over Bellijn naar Riga, Heiden, die op üet oogenblikin Koorwegen tiaint, begeeft zich direct naar de LetlandscTie hoofdstad. Engnestangen verbetert wereld record 1500 meter Schitterend rijden der Nederlanders te Daves. Op den tweeden dag der internationale wedstrijden in bet hardrijden op de schaats te Davos werd het wereldrecord over 1300 meter niet minder dan driemaal verbe terd: De Noor Engnestangen bracht dit record1 tenslotte op zijn naam met een tijd' van 2 min. 13.8 sec. Het oude wereld record was in het bezit van zijn landge noot Michael Staksrud met een tijd van 2 min. 14.9 sec., gevestigd op 31 Januari 1937 te Diavos. De resultaten van den wedstrijd over 15 meter waren wel zeer belangwekkend. Eerst bracht Ballangrud het wereldrecord op 2 min. 14 sec. en vervolgens verbeter de Hans Engnestangen deze prostatie weer met 0.2 sec. Ook de wereldiecordhouder zelf, Staksrud, bleef met 2 min. 14.4 sec. beneden zijn record, terwijl Krog het even aarde. Langedijk en Koops reden in de zesde serie tegen elkaar. Het werd -een fel gevecht. Koops is in uitstekenden vorm en gaf Langedijk zoo uitstekend partij, dat beide rijders er in slaagden hun beste persoonlijke prestties te erbeteren. De beste tijd van Langedijk op dezen afstand was tot nu toe 2 min. 20.5 sec., gevestigd op 3L Januari 1937 te Davos. Langedijk haalde van dezen fijt thans 0 3 sec af. De beste persoonlijke prestatie van Koops op de 1500 metei bedroeg 2 mm. 23.6 sec., gevestigd op 31 Januari 1937 te Davos. Koops noteerde gisteren 2 min. 20.7 sec., m.a.w. hij verbeterde zijn eigen tijd met met minder dan 2.9 sec. Als tiende paar startten Buyen en Zwa nenburg. Beiden gingen gelijk over de baan en hun tijden resp. 2 min.' 24.7 sec. en 2 min. 25.6 sec. beu;ezen, dat zij reeds veel profijt hebben getrokken van bun training te Davos. De weersomstandigheden waren buiten gewoon fraai en het ijs was in primo con ditie. In do algemeene rangschikking bezet Ballangrud de eerste plaats. Langedijk eindigde als 8e in het klasse ment, direct na do Noren, terwijl Koops negende werd. Langedijk is dus de beste Midden- en West-Europeesche rijder. De plaats van Buyen in de rangschikking, de 12e, is zeer verdienstelijk. Hockey R.K.S.Y. Excelsior. l'itslagen van de gisteren gespeelde wed strijden Dames: Bully 1Excelsior 1, 21. Dames: Pioniers 1Excelsior 2, 60. Feeren: Excelsior 1Bully 1, 22. Uitslagen. Ileeren: 1SV—HDS 4 1—2 Noad 2—ASV 2 0—3 ASV 3—RBC' 4 0-1 Dames: - ASV 2—PIT 0-3 Bully 3—ASV 3 3—1 Gemengd Nieuws Noodlottig schot hagel Landbouw erszoontje gedood. Toen Zaterdagmiddag de ongeveer 45-ja- rige R. Koot, veehouder, wonende aan den Rijksweg in de Koegras bij Den Hel der, in gezelschap van zijn zevenjarig zoonlje op zijn erf op jacht was naar een bunzing, ging opeens het geladen geweer af. De lading hagel kwam in het lichaam van den knaap terecht. In hoogst ernstigen toestand werd de jongen met een brancard van bet vlieg kamp „De Kooy" naar het St. Liduina ziekenhuis te Den Helder overgebracht, waar terstond operatief werd ingegrepen. Dit mocht echter niet meer baten. Kor ten tijd later is de jongen overleden. De tragiek van het noodlottig gebeuren wordt nog verhoogd door het feit, dat de veehouder zeer onlangs zijn vrouw hoeft verloren. Duitsché ballon geland. Gisterochtend omstreeks 12 uur is te Maasbree bij Venlo een Duilsche luchtbal lon, genaamd „Stadt YTelbert", welke te 10.20 uur te Dusseldorf was opgestegen, geland. In het schuitje zaten een dame en vier keeren. De vier heeren bleken ïid to zijn van een burger luchtvaartvereert iging, zij droe gen evenwel de uniform der Duitsché lucht macht Bij het dalen is het schuitje omgeslagen met het gevolg, dat de inzittenden over den grond rolden, zonder evenwel ernstig letsel op te loopen. Nadat de burgemeester een onderzoek had ingesteld, werd de ballon vrijgegeven en met een vrachtauto naar Duitschlandi teruggebracht. Gasvergiftiging te Meppol. Te Meppol zijn gistermiddag twee oud jes, F. Danser en zijn vrouw in hun woning aan het Westeinde bewusteloos aangetrof fen. Reiden waren door lichtgas vergiftigd Zij zijn naar hel Ned. Ilerv, Diaconessen- huis te Meppel overgebracht Fr werd bij onderzoek een lek ontdekt in de gasleiding onder den grond Portugecsehe visschcrsschiiil vergaan. Tengevolge van motorscbade is een is schersschuit uil Pemclie in een horigen storm vergaan. Van de dertien opvarenden konden vijf gered worden. Verduistering van 20.000 gulden Deer een effectenhandelaar. De recherche te Groningen heeft een commissionair in effecten aldaar gearres teerd, verdacht van verduistering van aan zijn clienten toebehoorende fondsen tot een bedrag van ten minste 20,000 gulden. Het parket heelt, daarin "bijgestaan door een rijksaccountant en de commissaris van politie, in de kantoren van den verdachte een onderzoek ingesteld en de boeken ein bescheiden in beslag genomen. De commissionair is in bewaring gesteld en zal ter beschikking van den officier van justitie worden gesteld. Zaterdag is op het rangeerterrein van het Centraal Station te Utrecht een ernstig ongeluk gebeurd, waarvan de rangeerder Van der Linden uit Utrecht het slachtof fer is geworden. Drie rangeerders waren op een lossen locomotief gesprongen om zich van liet eene gedeelte van het rangeerterrein naar het andere te begeven. Bij het passeerm van een wissel verloor eender mannen het evenwicht, sloeg van de machine en raakte onder de achterste wielen. De man werd' op slag gedood. De beide andere rangeerders waren zoo zeer onder den indruk, dat zij met oen auto naar hun woning moesten worden vervoerd. BINNENLAND Massa-ontslag van Ncdcriandschc arbeiders in Duitsehland. Zaterdag is aan ougei eer de helft der Nederlandsche arbeiders van de spinnerij „Eilermark" te Gronau, schriftelijk mede gedeeld, dat de directie zich to-t haar leedwezen genoodzaakt ziet, hen met in gang van 1 Februari a.s. te ontslaan, daar alle pogingen van de directie, om de oude deviezen regeling gehandhaafd te doen blij- en, hebben gefaald. Een dergelijk ont slag is ook op verscheidene andere fa brieken bekend gemaakt, oa. van die der firma Nichus Dutting te Nordiiorn, waar o.m. 200 arbeiders uit de gemeente Dene kamp zijn ontslagen. Men krijgt den in duik, dat ongeveer de helft van do No- deriandschc arbeiders nog aan het werk kan blijven. Er wordt nog steeds bij de betrokkenen op aangedrongen in Duitscli- land te gaan wonen. Kegeien Rotterdamsche Kegelbond De rondgang langs de banen. i<.a de ontmoeting in Musis Sacrum is de stand Vijftallen. 'tZuid 15 punten, Tous les Neufs 14 p., Alle Neune 13 p., WouJsïoopem 12 p Poedelaars 11 p., N.I1.R.V l0 p., p0m- penbuig 9 p., D.O.K. 8 p, EVA 7 p D.I.K. Romeyn 6 p., Shed 5 p. v\VV 4 p., A.D.O. 3 p., H.B.S. 2 p. en D O P 1 punt. Drietallen. Poedelaars 2 p., Alle Neune 2 p., Pom- penburg 2 p., 'tZuid 3 p., D.O.K. 2 p YVoudsloopers 2 p., A.D.O. 2 p., 'tZuid 2 p., N.H.R.Yr. 2 p., Poedelaars 3 p., D.O.P. 2 p., Pompenburg 3 p., V.Yr.V. 2 p. H.B.S. 2 p., en D.O.K. 3 p. Hoogste werper is K. -Strack van Schijn cel, lid van Alle Neune. Hengelen De Zilvervoorn. Gisteren hield de S.H.YL „De Zilver- voorn" een onderling concours in de Schie- damsclie Schie. De prijzen werden als volgt behaald: le. H r. d. Stelt, 2e. H. v. d. Velde, 3e D Huizer, 4e. H. Saastra, 5e. J. J. weerman. De vangst was slecht. 1 De temperatuur was gistermiddag tot een zoouanig punt gedaald, dat do supporters van S.V.V alle mogelijke moeite deden om hun koude voeten te verwarmen mot een „laaiend" enthousiasme. Maar hoe geestdriftig do tribune haar favorieten ook aanvuurde, binnen de lijnen nam men het nogal kalm op. Voor de rust was de wedstrijd bijna niet om aan te zien. S. V. V. kreeg geen kans om haar spel te ontwikkelen. V.D.L. was steeds een tikje sneller en daardoor even eerder hij den bal, maar voor doei liep het steeds weer op niets uit. De Maassluissclie middenlinie, in Let bizonder Henk Koudijzer en Van Arkelen, zorgden er aan den an. leren kant wel voor, dat De Bruijn en zijn man nen niet al te veel kans kregen, zoodat cr ondanks eenig overwicht van S.V.V., weinig te beleven was. Do rood-groenen hadden aan het spel van V.D.L. de han den vol. Na de rust, die met blanken stand in ging, was het gelukkig iets beter. S.V.V. gmg gebruik maken van haar technische meerderheid en hoewel af en toe do snelle uitvallen der Maassluizenaars wel eenig gevaar opleverden, werd het belang rijkste deel van den wedstrijd toch op de vijandelijke heift gespeeld. Een onverwacht schot van De Bruijn op korten afstand deed den bal langs bwee hoofden van tegenstanders suizen, die juist voor YToor- wald slonnon. Deze sloeg er finaal naast, zoodat na een kwartier speten S.V.V. ein delijk beloond werd. V.D L bleet evenwei flink aanpakken, zoodat de strijd nu een interessant aan zien kreeg. Tien mmuten later kwam on verwacht hel tweede goaltje. De rechtsback van YLD.L. verloor op ongelukkige wijze den bal, waarvan Bochove direct gebruik maakte. Hij gaf een kalme pass naar De Bruijn, die recht voor het doel stond en met een roltertje, dat den bal tergend langzaam over de doellijn deed verdwijnen, den stand op 20 bracht. Tegen het emde was V.D.L. nogal eens in den aan val, doch liet spel ontaardde in klein gepeuter. n Do wedstrijd. De volgende elftallen kwamen in 't veld Krieg. Bokhorst, Feelders. van dor Eticie, J. Poulus ,0. Pouius. versteeg, Romeinn. v. Diggelen, De Bruijn, Bochove, WitvHet, v. Onseten, Altena, Bakker, iVestervaarder. v. Arkelen, H. Xoudijzer, Pieterse. L. Koudjzer, Pijpers. Voorwald. V. D. L. Het begin was reeds niet bizondér be moedigend. De aanvallen van S.V.V. wer den voor het doel slecht afgewerkt. Een oor/.et, van Bochove was veel te hard, zoodat v. Diggelen er niet bij kon; de sci oten waren met gevaarlijk en hot af brekende spot van de middcnlinio was ooizaak dat vele aanvallen reeds in den aanvang mislukten. De linkervleugel was zwak, Bochove ontwikkelt den laatsten tijd met meer het geraffineerde spel, wat wij van hen. gewend zijn. Van Diggelen daar entegen komt er wem wat in en hij kan soms erg lastig zijn Ook gisteren had hij verscheidene goede momenten, hoewel inj een snellen en doortastenden tegen stander vona in den linkshalf, die hem menig balletje heeft afgenomen. Een doelpunt werd wegens buitenspel met toegekend en corners werkten niets uit. Soms werd er veel te kort gespeeld en dan kon de lange spil gemakkelijk in grijpen. Het tempo was niet snel en hot wa° in deze omstandigheden een tacti sche fout van V.D.L., dat zij haar midden linie niet naar voren liet komen. De voor- hoeoe had nu weinig steun. Lr werden enkele goede schoten gelost, maar de stand bleef blanco. Bij den eer sten corner op het S.V.V.-doel schoot H". Kor.dijzer juist over de lat. V.D.L had tegen het einde van do eerste helft vrijwel het initiatief" in handen. De tweede helft begon met enkele aan vallen van V.D.L., maar spoedig kwam S.V.V. opzetten Zij haalde het tempo wat op en meteen kreeg de wedstrijd een ander a inzien. De rood-groenen waren spoedig in de meerderheid, hoewel V.D.L. heel goed partij gaf en telkens weer voor Kriegs doel verscheen. Voel gevaar was aan deze uitvallen evenwel niet ver den.. Krieg speelde trouwens oen safe par tij, evenals zijn collega aan de andere zijde. Na een kwartier kwam het eerste doelpunt van den voet van De Bruijn. VVedeiom kwamen de Maassluizenaars te rug, maar S.V.V. was er toen onmiddellijk bij om zich het initiatief niet voor de tweede maal te laten ontnemen. De gastheeren speelden wat vlugger; zij' hadden in hun technischo meerderheid het middel gevonden om het spel van de gas ten te ptareeren. Toch speelde S.V.V. geens zins het type voetbal, waartoe zij in staat is, maar voor een groot doel moot dit geweten worden aan het voortdurend af brekende spel van V.D.L. Na tien minuten kwam liet tweede doel punt, weliswaar met een behoorlijke do sis geluk, maar zonder dat vaart niemand we! en de cijfers gaven de verhouding wel goed weer. Nadien werd echter het spel weer min der interessant en zonder dat een van beide partijen nog kans zag om te doelpunten, kwam het einde. 1 De wedstrijd werd zeer correct geleid door den heer Schlüter, uit Amsterdam. Voor de rust een onaantrekkelijke wedstrijd. Na den val van Barcelona trachten tal lenze Spastische vluchtelingen een onderko men te vinden In Frankrijk. Een schrijnend tafrecl in liet Franscho grcnsplaatsje Perthns. Rijksweg no. 15 Rotterdam-Nijmegen De Bel ii we-weg". YVederom zal ten behoeve van rijksweg no. 15 welke veelal de „Betuweweg" ge noemd wordt, een bestek verschijnen, zoo schrijft de A.N.YYLB Het is een klein be stek, doch niettemin belangrijk, daar het totstandkomen van het desbetreffende werk twee aan hel spoorwegviaduct bij Dam boek, op circa 5 k.m. ten Oosten van Dordrecht, aansluitende viaducten over' een paar landwegen do mogelijkheid opent in het midden van dit jaar het weg vale Rotterdam—Goiincliem open te stel len, waarmede de korte verbinding van Rotterdam met den Rijksweg Utrecht 's-IJertogenbosch en daardoor ook met laatstgenoemde stad, via het reeds in het afgeloopen jaar in gebruik genomen weg- vak ten Oosten van Gorinchern, verkre gen zal zijn. Slechts ontbreekt dan nog het 4 k.m. lange gedeelte van Schelluincn tot den Rijksweg GorinchernYfianen; de vaststel ling van het tracé hiervan heeft moeten wachten op de bepaling van de plaats van de brug over de Merwedo bij Gorin chern Met den aanleg van dit laatste weg- vak zal echter zeer spoedig een aanvang worden gemaakt Koninklijk bezoek aan schilderijen tentoonstelling. Zaterdag heeft Il.M. de Koningin, verge zeld van ficule Schimmelpenninck van der Oye en kapitein YY'. Roniswintikel een lang durig bezoek aan de tentoonstelling van werken van Jlociand Koning in de kumlzaal lüeykamp lo 's-Gravonhnge. II. M. uerd londgcleid door den schilder. Daarna bracht II. M. nog een bezoek aan de tentoonstelling van Jaoq van Mouriic. Prins Bernhard bij de vertooning van een Iv. L. M.-film. Z. K. II. Prins Bernhard heeft Zaterdag in het Passage-theater te 's-Gravenhage een speciale vertooning bijgewoond van de film „YVings across the world". Deze film is langs de Indië-route van de K. L. M. opge nomen door den Fjigc'scihmaö Rankin en kort geleden gereed gekomen. Zij geeft oen goed beeld van de Oostersche landen, met hun folkloristische bizonderheden. De vertooning van do film, welke de Prins zeer op prjjs stelde, duurde ougoveer drie kwartier. MAANDAG 30 JANUARI 1939. No. 22083 Rangeerder doodgereden. 4- S. V. V. k •- iMvüfvï 'J?y i In vollen ren neemt Z. K. H. Prins Bernhard een helling tijdens de slipjacht der K.N.J.V. in de omgeving van Noord- wijk, waaraan de Prins Zaterdag deelnam De Nederlandsche Rallye-rijders naar Monte Carlo Cornelius en Buyze werden Zaterdag bij hun terugkeer in ons land aan de grens te Wernhout gehuldigd ja. n (tiCW.v DEK 9«r«ed n aanleg ontworpen «32 nr ^Ambacht DORDRECHT MM EL

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 5