Spelen voor de film Van de artisten wordt veel gevergd. Yessie als filmstar. Verbroedering in de cantine. De korte inhoud van„Morgen gaat 't beter". TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Bij Griep en Koorts. De grensloopers en de deviezen De conjunctuur in Nederland aan het einde van 1938 BINNENLAND Gouddollarproces tegen den Deenschen staat f In de vooimalige kinmefahrick aan de DuivcdrechlscJiekadc te Amsterdani, ■waar in thans de Cmetonestudio's zijn gevestigd, is de deide van de trils filmen: Pygmalion Vaderlje Langbeen „Morgen gaat 't be'cr", gereed gekomen. De eerste twee zijn een daverend succes geworden voor de herboren Xoderlandsch© filmindustrie; „Morgen gaat 't beter be looft liet te worden. Want Fiicdricli Zei- nik is weer de regisseur; Rudolf Meyer de productieleider en... Ldy Bouwmeester vervult ook in deze film de hoofdrol. Men heeft aan de Duivedreclitschekad© begiepen, wat het Nedeilandscho bioscoop publiek, dat veeleischcnd is, verlangt. En daaraan komt men tegemoet. Films, die geweldige kapitalen verslin den, zooals die buiten onze grenzen wor den vervaardigd, kan men hier niet ma ken, daarvoor is ons taalgebied te klein. Maar in de plaats van hyperluxe. met het optieden van peperdure filmstars, stellen do films, die in de Cmetonestudio's ont slaan, een eigen Nederiandsche sfeer, die geschapen wordt door artisten uit ons eigen volk. Er is hard gewerkt 1 Met de opnamen voor „Morgen gaat 't heler" is men juist gereed gekomen. In 20 dagen Heeft men de 330 scenes, waar uit de film beslaat, verfilmd. Er is hard gewerkt! 's Morgens om half 8 moestca de artisten aanwezig zijn om geschminkt te wordenom half 9 J>egoii het werk voor de camera en om half 8 's avonds doofden pas de sterke Jupiter lampen. Twaalf uur per dag is er gewerkt, met slechts kleine onderbrekingen, die samen niet meer dan een uur mochten vorderen. Vanzelfsprekend behoefden niet alle per sonen, die de 36 groote en kleine rollen vervullen, tegelijk en- voortdurend in de studio's tegenwoordig te zijn. Er zijn er bij, die maar één dag hebben gewerkt. En ook van de diensten der ruim 100 figu ranten is slechts nu en dan gebruik ge maakt. Voor hen, die een hoofdrol in „Morgen gaat 't beter" vervullen zijn het zware dagen geweest. Vaderlje Langbeen werd opgenomen in de vacantie; deze nieuw© film in het drukke fooneiHseizwm?®"^"" Het is voorgekomen, dat'een artist *s morgens om half 8 in de studio's van Neerlandia verscheen, tot half éen voor de camera speelde, 's middags in een schouwburg te Haarlem optrad en 'savonds m Den Iiaag het schouwburgpubliek de raag voorlegde„Wie heeft den graaf i ormoord De productieleider Rudolf Meyer liet •nis bij een bezoek aan de Cinetonestudio's en lijstje zien dat er ongeveer als volgt uitzag: Vrijdag 20 Januari: Paul Steenbergen 2.15 uur; Nico de Jong 2.45 uur; Louis '"'ïmberg 12.15 uur; Ko Amoldi 11,30 uur; Lou Ezennan 2.15 uur; Chris Baay 4.15 uur. Zaterdag 21 Januari: Paul Steenbergen 12.15 uur; Piet Kohier 1.30 uur; Mien Duymaer van Twist 2.30 uur; Adr. v. d Iiorst 3.15 uur; Fie Kohier 6 uur. De aangeduide tijdstippen beteekenden dan moet de genoemde klaar zijn om te kunnen vertrekken! Het organiseeron van de scènes, zóó, ,dat men de artisten, die samen voor de camera moesten verschij nen, ter beschikking had, was reeds een puzzle op zich zelf en vormde in het ge heel der voorbereidingen toch maar een klein onderdeel. De naam van Lily Bouwmeester kwam °P het „lijstje met de vertrekuren" van den productieleider niet voor. Zij was gedurende de 20 dagen, dat er gefilmd is aan: „Morgen gaat 't beter", steeds Ier beschikking. 'UTcssic Dat was ook nog het geval met een an deren artist: Yessie. Cessie is het kleine, zwarte hondje van Ldy Bouwmeester, de lieveling van allen die in de studio werkten. Hij heeft een rol in „Morgen gaat 't heter", al is die dan van bescheiden om vang, maar hij heeft niettemin al de be zwaren van het spelen voor de film aan den lijve ondervonden. Wij troffen het, dat tijdens ons bezoek Yessie moest optreden. »t Was in een van de laatste scènes. Willy Verhuist (Lily Bouwmeester) wordt door Alfred Herder (Paul Steenbergen), haar sympalliieken be schermer, thuis gebracht; als zij de deur van haar kamer opent, stormt volgens het draaiboek! Yessie voor hen uit liet vertrek binnen. De vindingrijkheid van de menscben in de stvdio moet groot zijn; als straks in de bioscopen de film vertoond wordt, wil len de bezoekers, dat Yessie enthousiast en met druipstaartend, binnenholt. Maar vóór de regisseur Zelnir: Gut! zegt, wat be- ieekentde scène is naar imp volle te vredenheid opgenomen, zijn verscheidene Jrobon gemocht" en zijn daarna ook i.Mi'M tl verscheidene opnamen mislukt. DBR DINSDAG 31 JANUARI 1939. No. 22084 Friedrieh Zelnik en Olie Heller geven eeni- gc aanwijzingen aan Theo Frenkcl, Lily Bouwmeester en Chris Baay (v.r.n.l.) hij het opnemen van een der secnes van „Mor gen gaat 't beter". Doch steeds weer moet hel zelfde groote enthousiasme aan dën dag worden gelegd; ae zelfde vriendelijke glimlach vertoond worden; de zelfde aardige intonatie in de stem klinken 1 Yessie had zeker 10 a 12 maal van den éénen hoek van de kamer naar den tegen overgelegen hoek moeten hollen, vóór Zel nik: Gut! zei. En van hem werd verlangd, dat hij steeds weer op het juiste moment zijn tocht door de kamer begon. Dat mo ment is er, als de Jupiterlampen een klein stutje van het geïmproviseerde home van Willy Verhuist hel belichten; een micro foon aan een langen draai-arm op de juiste hoogte boven de plek, waar straks de spelers zullen spreken, is neergelaten de voorbereidende ceremonie is vervuld, die bestaat uit het bevel: „Aftoeben stilte!"; een jongeman in liet vlak, dat liel camera oog bestrijkt, oen „klapbord" heef' gehouden, waarop staat. Beeld 377 geluid 369 en dit ook met een duidelijke stem heeft gezegd. Menscben kan met woorden duidelijk gemaakt worden, wat van hen verlangd wordt. Yessie moge een schrander hondje zijn, hij verstaat geen menscben taal. En daarom moest hem op andere wijze duide lijk gemaakt worden, wat men van hem juist buiten het beeldvlak met Yess e In den arm, óp dén grond liggen; in den te- genovergestelden hoek lag een andere hel per. En als de „ceremonie" was beëindigd, vloog een kunstkluif diagonaal doorj de kamer; werd Yessie losgelaten en holde hij de kluif achterna) kluif en Yessie werden in den anderen hoek opgevangen door helper no." 21 Den éénen keer was 'tLily Bouwmeester of Paul Steenbergen, die de oorzaak waren, dat de scène moest worden overgedaan; een volgenden keer rankle de kunstkluif h|ij zijn' tocht door de k tmer even het ta feltje, waar het onderdoor geworpen moest worden en kwam niet op dse plaats van bestemming; een derde keer bleek de me talen halsband van Yessie storende rin keigeluiden te maken, zoodat deze ver wijderd moest vvoiden; efen vierdemaal had Yessie zich van de kluif meester gé- maakt, holde er mee terug en kwam op nieuw in het beeldvlak, wat niet volgens afspraak was. Telkens klapte Zelnik in zijn handen, wat beteekende: Stop overdoen! Yessie hing tenslotte de tong uit den bek van vermoeidheid 1 Zijn be'angstelling voor de kluif begon aanmerkelijk te ver flauwen. Een vriendin van Lily Bouwmeester, die aanwezig was om ook eens een deel van de opnamen van „Morgen gaat 't beter!" te wonen, nam Yessie een poosje op haar schoot. En toen begon het spelletje opnieuw I Eindelijk kwam het verlossende woord van Zelnik: Gutl Het was intusschen tijd geworden voor de lunch. De inhoud. Tenslotte nog iets over den inhoud van de film, die vervaardigd is naar een roman van Anneinarie Selinko. De regisseur Zel nik en de schrijfster hebben samen zes weken aan de omwerking van den roman tot filmverhaal gewerkt. Wdly Verhuist (Lily Bouwmeester) is een jong, modem meisje, dat als zij eindexamen mcisjeslyceum lieelt gedaan, zelf haar weg door het leven moet zoeken. Dat valt niet mee, maar zij is een geboren optimiste, die tot lijfspreuk heeft: Morgen gaat 't beter. Alfred Herder (Paul Steenbergen), die pTogramma-leider van een radio-omroep- vereeniging is, bezorgt haar een baantje en zij improviseert op eigen gezag een optimistische toespraak voor dg microfoon op het thema: MoTgen gaat 't beter. Zij wordt geëngageerd om van haar opgewek- ten levensdurf via den radio-zender ande ren iets mee te deelen. Als zij tengevolge van een abrupt afgebioken liefdesidylle zelf even overmand wordt door verdriet, is het haar eigen toespraak, vastgelegd op een gramofoonplaat, die haar over de moeilijkheden heen helpt, want Morgen gaat 't beter! zegt de stem in den luid spreker. En'inderdaad, het gaat .voor Willy Ver huist beter, want zij ontdekt „morgen", dat zij van Alfred Herder houdt en deze van haar. Eind Februari de première. De film „Morgen gaat 't beter" wordt eind' Februari voor het eerst in Amster dam in het openbaar vertoond en komt dan spoedig naar Rotterdam, om ook de bezoekers van Lumière aan den Cool- singel met het nieuwste product van de herboren Ncderlandscbe filmindustrie ken nis te doen maken! Mijnhardtjes maken U griep- en koortsvrij. Doos 30 en 50 ct. Lunchtijd. Het geheele gezelsdhap begaf zich naar de cantine.. En daar zaten eenige minutei later de artisten o.a. Lily Bouwmeester, Paul Steenbergen, Louis Gimberg, de re gisseur Friedrieh Zelnik; de camera-men ötto Heller en Frits Meijer; de ardhitect A. „H. Wegen'f, maar ook de electriciens, de mannen van de „Bühne" en van de Jupiterlampen, genoeglijk en gemoedelijk hijeen. Uit boterhammenzakjes werden 12- uurtjes voor den dag gehaald', die met een op koffie naar binnen werden gowerkfc; leden van den staf bestelden een spiegel- eitje of een eenvoudige warme lunch. Do mannen in overall waren gauw klaar met hun boterhammenaan het tafelfje naast dat van den staf werden kaarten voor den dag gehaald en vrijwel geluidloos volg de een spelletje kaart. 'tGing kwiek; bij de film kan men trouwens geen mensehen gebruiken, die traag reageeren. Dat tafereeltje in de cantine was een specimen van de sfeer, waarin gewerkt wordt: vlot, gemoedelijk, in. goede kame raadschap. Eisch van de vcrcenlging voor den effectenhandel afgewezen. De „Vereemging voor den effectenhan- jlel te Amsterdam" lieeft geëiseht, dat de "-Deénschë'ïstaat de rente van' de Jeenmgeri 1925 en 1928, voor een totaal bedrag van 85 'nullioen dollar op gotidbasis, in goud zou" betalen. Het Deensclie gerechtshof heeft dit von nis thans bevestigd. De eischeres is ver oordeeld tot het betalen van de kosten ten bedrage van 6000 kronen. Bij ren fabriek een nieuwe re geling bekend gemaakt. Giste ravond om half zes zijn de Neder- landsche arbeiders in de fabriek van de firma G. van Delden te Gronau op het kantoor der fabriek geroepen, waar hun werd aangezegd, dat de deviezenregeling weer veranderd is. Tot dusverre konden de NeJerlandsehe arbeiders a'trjd hun loon voor tweederden in Nederiandsche munt ontvangen. Zooals Zaterdag gemeld, was reeds meer dan de helft der Nederlandsdbe arbeiders met het oog op de intrekking dezer regeling ont slagen. Aan alle arbeiders van deze fabriek is thans bekend gemaakt, dat zy aan het werk kunnen blijven, volgens een nieuwe regeling, krachtens welke den-ffederland- schen arbeiders de helft van hun loon in Nederlandsoh geld mag worden uitbetaald Velen van hen, die reeds hun ontslag hadden, maken nu gebruik van dé gelegen heid om aan liet werk te blijven. De nieuwe regeling geldt zoowel voor hen, wien reeds ontslag was aangezegd als voor hen, die aan het werk konden blijven. Ter gelegenheid van den eersten verjaardag van H. K. H. Prinses Beatrix werd door de Ned. Banketbakkersvereeniging een verjaardagstaart aan het Prinselijk Gezin aangeboden. Een oogenblikje rust op de vlucht voor de nationalistische troepen. Spaan- sche vrouwen en kinderen te Perlhus, wachtend op verder transport naar een onderdak op Fransehen bodem. .v-f. M. v^. Jf- v H V De afbraak van het middengedeelte van het Aluntgebouw te Amsterdam is voltooid, waar dooc de Munttoren geheel vrij is komen te staan. De vrijheid zal echter van korten dour zijn, want na afbraak volgt ophouw. Bij hun komst in Barcelona werden de Spaansehe nationalistische troepen door vele inwoners geestdriftig begroet. I)e gemotoriseerde afdeelingen op een der pleinen van de stad. In hooge mate aarzelend. Hel in gemeenschappelijk overleg door het Centraal Bureau voor de Statistiek en het Nederiandsch Economisch Instituut op gestelde overzicht, dat gelijktijdig verschijnt in „De Nederiandsche Conjunctuur" en het „Economisch Statistisch Maandbe richt'* karakteriseert de ontwikkeling der conjunctuur in het laatste kwartaal van 1938 als ïn hooge mate aarzelend. Verbetering in de arbeidsmarkt Er kwam een lichte verbetering op de arbeidsmarkt, gevolg van velerlei factoren, maar de werkloosheid blijft nog hoog. De orderpositie in den scheepsbouw ging ach teruit, overigens vertoonde de productie van duurzame goederen geen teekenen van verslapping, verschillende industrieën van verbruikseocueren toonden eenige verbete ring, waarin zich oa. de nog steeds, sinds de opleving van 1936/'37 betrekkelijk be vredigend inkomstenpeil van verschillende groepen der bevolking afspiegelt. De toe stand van den landbouw ging gedurende het tweede halfjaar vrij sterk achteruit. Weinig wijziging ïn den handel, In de handelsbeweging kwam weinig ver- landcring. Voor de zeescheepvaart is de da ling van het pond uit concurrentieoogpunt punt een ongunstige factor. Overigens blijkt uit verschillende gegevens, dat Nederland zijn positie in het zeeverkeer wel kon handhaven, de vooruitzichten zijn echter onzeker. De lusteloosheid op de geld- en kapitaalmarkt hield aan. De gunstige factor is Amerika Het overzicht besluit als volgt: Bovengenoemde ontwikkeling geeft den indruk, dat op vele gebieden feitelijk nog stagnatie heerscht, terwijl oen uitgespro ken verbetering of achteruitgang over het algemeen niet is vast te stellen. De thans werkende factoren maken het ook waar schijnlijk, dat deze phase nog niet geheel is overwonnen. Een algemeen© beschouwing van den achtergrond, waartegen de conjunctuur in Nederland zich ontwikkelt, levert n.l. wel iswaar eenige meer gunstige aspecten «p. Hiertegenover staan echter verschijnselen, die althans de bestaande onzekerheid zul len kunnen doen voortduren. Als gunstige factor kan de opleving in de Vereenigde Staten wel in de eerste plaats worden genoemd. Het aldaar in Juni 1938 ingetreden herstel vindt over het algemeen vrij goeden voortgang. Ook in Engeland, is een lichte verbetering in het economisch leven waar te nemen. Af gezien van de beteekenis hiervan voor het economisch leven van Nederland, heeft de opleving in de Vereenigde Staten vooral ook directen invloed op de conjunctuur in Nederiandsch Indië. Als positieve factor dient ook de groo- tere activiteit der regeering op het gebied van de uitvoering van publieke werken en.' defensie in aanmerking te worden geno men. De slimuleerendc directe en indi recte invloed hiervan is niet te verwaar- loozen. Daarbij komt nog, dat de binnen- landsche markt, als nawerking van de opi- levïng in 1936 en 1937, nog een vrij groote koopkracht bezit en zoodoende dus een remmende werking op den invloed van ongunstige factoren kan uitoefenen. Tegenover deze, eventueel tot eenig op timisme aanleiding gevende elementen, slaan evenwel eenige andere factoren, dié den invloed der gunstige krachten op het bedrijfsleven compenseeren of in ieder ge val sterk remmen. Hiervan moet in do eerste plaats de voortdurende aJgemeene onzekerheid als gevolg van de politieke spanningen in de geheele wereld worden genoemd. Verder moet niet worden vergeten, dat het lier spel in de Vereenigde Staten nog verschil lende onzekere elementen bevat. Een andere ongunstige factor is de da ling van het pond in liet laatste kwartaal van 1933. Vooral de positie van de Ne deriandsche scheepvaart en van den uit voer wordt hierdoor bemoeilijkt. Wat deze laatste betreft, moet tevens rekening wor den gehouden met de voornamelijk door Duitschland en Engeland ingezette export- effensieven, welke de moeilijkheden voor onzen uitvoer zeer zeker nog bunnen ver- grooten.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 5