EERSTE BLAD. Woensdag 1 Februari 1939 Kalme rede van Chamberlain v. d. AREND Foor al Uw7 Tel. No. 69300 (3 lijnen). 91ste Jaargang. No. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Men moet vertrouwen hebben in Mussolini en Hitier. Het is nu geen tijd de Britsche politiek te wijzigen. GEMEENTELIJKE Sinclair bepleit hulp aan Nederland De opmarsch van Franco in -Catalonië Italië De itaiiaansche eischen Frankrijk KENNISGEVINGEN, Hondenbelasting Hinderwet Gemengd Nieuws Duitse hland Hitiers vredesverzekeringen Engeland Ernstige instorting te 's-Hertogenbosch BINNENLAND De zaak-Oss De eenzame doode HENRI REDERS, HOOGSTRAAT 146, jLzv courant yerschijni dagelgka, met uit sondering van^on- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2,franco per post i 2.50. Prijs per week* 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 eta. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor het eerstvolgend num mer moeten vóór" elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats van advertentie wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prtfa der Ad verten tiCn: van 15 regels 1155; OOOQC iedere regel meer f 0.30, In het 'Aiterdagnummer éCdLUOu 15 regels f LSO, iedere regel meer f035 Reclames f O 75 per regel Incasso kostenö ets.; postkwitant «sleets. rane\en van advertentién by abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Adverientiên opgenomen a 1030 t/m. 15 woor den, f0.75 t?m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags* Kleine Advertentiën tot25woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 nor aan bet Bureau bezorgd. "s Zaterdags* Kleine Advertentién 1130, indien met vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. Do redevoeringen van de politieke lei ders der verschillende landen volgen, el kander met een zekere regelmaat op. Na Hitler was gisteren de beurt aan Cham berlain die zoowel tijdens de debatten als in het vragenuurtje van het Britsche Lagerhuis enkele belangwekkende uitspra ken deed. Chamberlain gal eerst antwoord op een vraag naar de besprekingen te Rome-. H.j zeide, dat Mussolini verklaard had, zich voldaan, te voelen over de Britsch- Xtaliaansche overeenkomst ten aanzLn van de MiddeUandsche Zee en herhaalde met nadruiv, dat Italië voornemens is zijn, uit de overeenkomst voortvloeiende verplich tingen loyaal na te komen. Wij zijn overeengekomen binnenkort besprekingen te houden over de gren zen <mn Ïtaliaansch Oost Afrika, den Soedan en de aangrenzende Britsche gebieden. Het spreekt van zef, dat Egypte zal deelnemen aan de bespre kingen over den Soedan. Wtj hebben niet verheeld hel te be treuren, dat de Itaiiaansche betrekkingen! met Frankrijk in den laatslen tijd slech- ter zijn geworden. Uit de daarop volgende bespreking is gebleken, dat de Spaansche kwestie de groote slagboom tussehen Frank rijk en Italië is: zoolang de oorlog met geëindigd is, is het met waarschijnlijk, dat onderhandelingen tussehen de beide landen nut zouden hebben. Mussolini,heeft duidelijk verklaard, dat fta.ié niets van Spa.ijt- zou eischen, als de oorlog voorbij is. Daarna .heeft Ciano lord Halifax, nog de verzekering gegeven, dat Italië geen territoriale arnbi.ies m Spanje heeft. De debatten werden ontketend door den labour afgevaardigde Atflec, die door Cham berlain uitvoerig beantwoord werd. Dit oogenbiik, aldus Chamberlain, is niet geschikt voor een wijziging van de Britsche politiek van niet inmenging in Spanje. Inmenging ten gunste van de Spaansche regeering zou den toe stand aanzienlijk kunnen veranderen. Ik ben niet van meening, dat do si tuatie in Spanje op het oogenbiik den Europeeschen vrede bedreigt, doch het is zeer zeker mijn opvatting, dat de vrede bedreigd, zou worden, indien wij de niet-inmenging zouden prijsgeven en er een uitgebreide interventie ben gunste der Spaansdie regeering tot stand zou komen Iedere inmenging van dien aard moet leiden tot uitbreiding van het oonfiici., hetgeen in strijd zou zijn met de poli tiek der Britsche regeormg, die strikte on partijdigheid wil. De reden, waarom wij Franco niet de rechten van oorlogvoeren de hebben toegekend, is deze, dat hier geen sprake is van een zuiveren burget- ooilog, maar dat do toestand gecornpii ceeid is door inmenging van vreemde me jjendheden. Spieken ,e over de rede van llit.er, zeide Chamber am: „fk heb den zeer stelligen ïnlnik gektegon, dal dit niet de rede is van een man. die werki aan het plan Euro pa in een nieuwe crisis te storten. Lr zijn vo e passages in zijn ie le, waarin hij spreekt van de noo Da':e ijkl eid van vrede vooi Duiischand zoowel als veer de andere anden. [Iel ve,trouvven i i Europa wonlt me gemaak'ke ijk of --nel he.s cl 1. Al vorens wij op een definitieve rege'ing in gaan, xu ion wij verlangen, dait men dui- de ijk bereid is tot een oveieenkomst, zoo niet over agebeele ontwapening dan tod over hope king der bewjjiening. fk weet, dat, wanneer die tijd kom', dit land bereid zal zijn zijn bijlrage tot een algemeene pw-ifica'ie te leveren". „Waarom is het bij de oppositie gewoonte geworuen de beweegredenen van andere vo ken in een zoo slecht mogelijk lio'it te zien? Men verstel kt het donkere aspect nog door onze eigen herbewapeningsarbeid voortduiend te kTeineeren. Ons prestige in hei buiten'and is nooit grooier geweest dan thans: er is nooit een tijd geweest, waarin onze vriendschap gre tiger dooi andere landen gezocht wer Met 'n verwijzing naar Hitler's rede ging Chamberlain voort: „Wij a'len hebben onze binnenland'-d'ie vzangstukkenNiemand van ons zal af- keerig staan tegenover hei denkbeeld, dat Engeland moet Nederland ie hulp komen". Na Chamberlain kreeg de liberale leider, Sinclair, het woord. Sinclair zeide, dat er op het oogenbiik zonder twijfel een gevoel van ongerustheid in de wereld heersdht, het economische le ven is ontwricht, de handel gaat achteruit. Men zal thans de spil RomeBerlijn dwars over de kaart van Europa kunnen zien. Sovjet-Rusland wordt van Engeland" ver vreemd, terwp een Dnitsche handelsmissie de Duitsch-Russisclie handelsbetrekkingen tracht te verbeferen. In Oost- en Zuid-Oost Europa past de eene staat na den anderen, zijn politiek hij die der totalitaire sta ten aan. Ten aanzien van Nederland zeide Sin- alair: „De heb gisteren mensohen gespro ken, die uit Nederland' waren teruggekeerd en tot de conclusie waren gekomen, dat daar een ernstige twijfefl heersd'if. Ik persoonlijk ben een groot bewonderaar van het Neder.'andsd'ie volk en ik geloof, dat de Nederlanders, indien hun onaf am ke'ijkheid bedreigd zou worden, ad'iter hun dijken zouden vechten, wat er ook gebeurt Wij behooren Nederland de verzekering te geven, dat wij het in de ure des gevaars zouden bijstaan, indien het voorwerp van een niet uitgeloklen aanval zou worden". Het debat werd gesloten met de aanne ming van een motje, waarbij de regeering met 258 tegen 133 stemmen in de meerder heid bleef. Gisteren weer tien kilometer gevorderd, In het reet itsclie .egerberidht wordt mede gedeeld, dat de opmarsch in Catai'onie gis teren is voortgezet en dat de troepen in en kele sectoren tot tien K.M. zijn opgerukt. Enkele dorpen werden bezet. In de stations langs de kust werd een groote hoeveelheid wagons vol materiaal aangetroffen. Het communiqué meldt vooris nog, dat het te Barcelona ontdekte ma'eriaa! voort durend „in fabe'achtige mate" toeneemt. Zoo werden in een droogdok twee duik- booten aangetroffen, die nog in alleszins goeden staat verkeerden Het Noonle'ijke leger van Franco blijft oprukken naar Seo de TJrgelJ, dat zich nog steeds in handen der regeeringstroepen be vindt. De burgerbevolking der stad is reeds geëvacueerd langs den goeden bergweg naair Puigoerda, vanwaar de vrouwen en kinde ren zich naar Frankrijk begeven. Toestand der Italianen in Tunis wordt steeds onhoud baarder". De Giomale d'ltali: constateerde giste ren, dat de toestandder Italianen in Tu nis steeds erger wordt en steeds onhoud- baaider Men kan, zoo schrijft het blad, in Tunis nauwelijks ïtaliaansch spreken, d.w.z. de taal ,die nog nauwelijks vijf tig jaar geleden de eenige was, waarin men zich voor de inboorlingenbevolking verstaanbaa. kon maken. Met alle mid delen trachten de autoriteiten in Tunis de weerstandskracht der Itaiiaansche be volking te verzwakken,wat echter niet gelukken zal. De sterkte van het Fransche leger, In het rapport inzake het wetsontwerp, waarbij de wet van 1936 ook op de nieu we contingenten van toepassing wordt ver- kaard, welk rapport gistermiddag in de Kamer is ingediend, wordt gewezen op de n-oodzaak, tegemoet le komen aan het ernstige gevaar, dat de intensieve bewape ning van DuilschJand voor Frankrijk vormt. Het Duitscbe leger beeft 900,000 man en 41 iivisies, terwijl het Fransd'xe leger s-eobts 450.000 man en 28 divisies telt. Bo vendien moet rekening worden gehouden met hei lu'i.iaanGcilic leger, dat ongeveer 38 uïvisies telt. Om aan dezen toestand liet hoofd te bieden moet, volgens den rap porteur, het Franscfhe leger met lOO.tXX) man worden vergroot. Hij wijst er tenslotte op, dat de luchtdoelartillerie en het lucht- leger eveneens versterkt moeten worden Ingevolge het bepaalde in artikel 3 der Verordening op de invordering der belas ting op de honden, gehouden in de ge meente Schiedam, (Gem.blad no. 12 van 1908) is de lijst, bevattende de namen van de houders van honden binnen deze ge meente over het jaar 1939, vanaf heden voor een ieder gedurende ACHT DAGEN ter gemeentesecretarie afd. Belastingen Nieuwstraat 30, ter inzage nedergelegd. Gedurende twaalf achtereenvol gende dagen na genoemd tijdvak kun nen schriftelijke bezwaren tegen den aan slag bij Burgemeester en Wethouders wor den ingebracht. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 1 Februari 1939. Ingekomen zijn verzoeken van: 1. GEBRS. WILLEMS om vergunning tot oprichting van een kistenfabriek in de panden Hoofdstraat 1598, 10," 12 en u, ka daster Sectie L. nos. 2526 (ged.), 2166, 2470 en 2469, met 2 elecLromotoren van resp. 71/2 en 2% P.K., vc&r het drijven van 2 cirkelzagen; en 2. BONDA'S HANDELMAATSCHAPPIJ N.V. om vergunning tot oprichting van een fabriek voor opslag en verwerking van vee- voederproducten en mineralen in het pand Wc-stvest 3335, kadaster Sectie C: no. 1229, met 10 electromotoren van totaal II6V2 P.K. (t.w. 1X50, 2X 20, 1X10, 1X71/2, 1X3, 2X2 en 2x1 P.K.), dienende voor het drijven van een veekoekeninstallatie, 3 rneleermachines, oen havermolen, een liaverpletter en 4 hijsch- liercn, en met oen stoomketel met een verwarmd oppervlak van 9i/a 'M2. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie ge legd Op Woensdpg, den 15 Februari, des voor middags ten II1/2 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven; om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schrif telijk toe te lichten. Schiedam, 1 Februari 1939. 3882 69 I - ■--%en dat voor de toepassing van plan 5 der e staatsleden van verschi .lende landen I luchtmacht 83.700 man noodig zijn. zich wijden aan de verbetering der omstan De Kamer heeft het wetsontwerp aan- digheden van hun eigen volk". J genomen. Waarschuwend geluid van de Frankfurter Zlg. In een commentaar op de redevoering van Hiter meent de Frankfurter Z'g. te moeten waarschuwen tegen een overdreven waardeering van de vredesverzekeringen van Hitler. Het blad schrijft: ,„Dat moet niemand er toe brengen ge makkelijk in zijn leunstoel te gaan liggen en opgelucht uit te roepen: Alles gaat goed, Hitier voert geen oorlog voor kolo niën en wij hoeven ze niet terug te geven. Die houding komt reeds aan liet licht in verschillende Fransdlie en Engelsdhe dag bladen". Het Duitscbe blad is van oordeel, dat de hoop van Hitier op een langdurigen vrede slechts gebaseerd is op zijn hoop, dat de opbouwende krachten zullen zegevieren bij de naburen van Duitseldand over de afbre kende krachten ,die natuurlijk vijandig ge zind zijn jegens DuitschJand. Itublee en Wolthat hebben weer geconfereerd. Rublee en Wolthat hebben gisteravond opnieuw geconfereerd, over de Joodsehe emigratie. Rublee gelooft, dat hij thans het einde zijner onderhandel"ngen nadert. Do ronde lafcl-tonfcrenüe inzake Palestina, Malcolm MacDonald heeft gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, dat d!e rondo tafel-conferentie inzake Palestina zal be ginnen op 7 Februari a.s. Fascistische betooging te Londen. Gistermiddag heeft een groep fascisten in de straten van Londen betoogd op bet oogenbiik, dat een aantal vrachtauto's met dekens en medicamenten voor de Spaan sche vluchtelingen in Frankrijk voorbijging. Miss Ishbel Brown, lid' van de commissie hulp aan Spanje, werd mishandeld. De beloogers droegen doeken met het opschrift: „Waarom buitenlanders te hulp komen, terwijl Engeland verhongert?" Geen persoonlijke ongelukken. Gisteren heeft in de St. Jorisstraat te 's-Hertogenbosch in een complex woningen, gelegen achter de drukkerij der firma Smits een instorting van ernstigen aard1 zich voor gedaan. De bovenwoning, die door de fa milie Van den Griend was bewoond, is gelegen achter de genoemde drukkerij en grenst onmiddellijk, aan de Dieze, die tus sehen het huis en het tegenover gelegen pand van het foto-atelier Schreurs zijn weg zoekt. Op een gegeven oogenbiik liet een tame lijk groot stuk pleister van den schoor steenmuur in den keuken los. Kort daar op hoorden de bewoners met schrik een hevig gekraak. Een deel van den schoor- steenwand liet los en stortte met veel geraas op den grond neer. Vanzelfsprekend was de ontsteltenis van de bewoners groot en men begreep, dat het huis aan het gevaar van een algemee- ne instorting bloot stond, een gevaar dat elke seconde grooter werd, omdat het huis naast bet water van de Dieze ligt. Hals over kop vluchtte de familie Van den Griend' dan ook het huis uit. Aan deze snelle vlucht hebben de bewoners het te danken, dat zij niet het slachtoffer gewor den zijn van de groote instorting, welke binnen drie minuten volgde en waarbij de geheele zijwand der woning, ook die van het op de benedenverdieping gevestigde magazijn der firma Wiggers, onder groot geraas instortte en in de Dieze terecht kwam. Ook een deel van den gang van het pand1 der drukkerij Smits stortte in, ter wijl het achtergedeelte van het huis der firma Verhulst werd ontzet en losgescheurd. De omliggende panden kregen eveneens te lijden. De aangerichte schade is zeer groot. De gehavende peroeelen zijn erg oud. De instorting is waarschijnlijk veroorzaakt, doordat de fundamenten door het water van het riviertje waren ondermijnd. Motorrijder verongelukt. Gisteren is de 42-jarige motorrijder II. uit Korfenhoef op bet Noordeinde te 's-Gra- veland* tegen een boom gereden. Het slacht offer kwam zoo ongelukkig terecht, dat de dood onmiddellijk intrad. Het ongeluk is veroorzaakt, doordat de bok losraakte, waardoor M. de macht over zijn stuur ver loor. Een GOEDE BRIL bij een GOEDEN OPTICIEN dus HOOGSTRAAT 91 Brillen voor Ziekenfondsleden Nota van minister Goseliug komt uit. Naar wij vernemen zal de nota van minister Goseling aan de Tweede Ka mer aangaande de zaak-Oss, vanavond de Landsdrukkerij vertalen. Het stuk zal buitengewoon uitvoerig zijn en een groote hoeveelheid docu- mentatie-maleriaal bevallen. Doodelijk verkeersongeluk. Gistermiddag is de 26 jarige P. Bakker, reiziger bij een drukwerkfirma te Hoorn, met zijn motorfiets op den Westerdijk met groote snelheid tegen een verkeersbord ge reden. Hij liep zeer ernstige verwondingen aan het hoofd op en bleef hevig bloedend liggen. Een ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het stoffelijk overschot is naar het Stads ziekenhuis te Hoorn overgebracht. Vijf cn dertig konijnen door een hond doodgebeten. Het VVestland ondervindt thans groote schade door een bloeddorstigen hond. Na dat eenigen tijd geleden onder Maasland een aantal schapen waren doodgebeten, heeft de bond gisteren te Monster vijftien en te Naaldwijk twintig konijnen doodge beten. Nederlander levensgevaarlijk gewond bij auto-ongeluk in Be gif. Op den straatweg van Kortrijk naar Gent, bij St. Martin, is een auto, bestuurd door den 56 jarigen G. de Lange, die van Nederlandsehe afkomst is, in volle vaart tegen een tractor met aanhangwagen ge l-eden. De aanhangwagen van den tractor was geladen met tien ton kunstmeststof fen. Hij stond aan den kant van den weg. De auto van den heer De Lange werd volkomen vernield. De bestuurder bekwam zoo zware verwondingen, dat hij in hope- loozen toestand naar een ziekenhuis te Gent moest worden overgebracht. Do heer De Lange woonde in St. Denis Wostrem. Redactie voor toeristen in België. De A.NAV.B. meldt: Zooals reeds eerder werd bericht, gaat ook Belgie er toe over, aan vreemdelin gen reductie te geven op de prijzen van benzine, spoor- en bootbiljetten, enz., zulks ter bevordering van het vreemdelingenver keer. Deze plannen nemen thans meer vasten vorm aan. Het „Carnet Touristique de Voyage", waarvan de prijs f2.zal bedragen, zal binnenkort in Nederland verkrijgbaar wor den gesteld; het zal recht geven op een prijsvermindering op de Belgische spoor wegen, op de toeristisdie bootdiensten, op de toegangsprijzen van alle rijksmusea, mu sea van groote steden, op die van grot ten en casino's. Tevens zal liet boekje recht geven op reductie op den benzine prijs, waarvan het bedrag nog nader zal worden bepaald. Indië vergeet snel... Indië vergeet snel, zegt men. Hoe snel en hoe volkomen, bewijst weer eens het verhaal, dat Jan van Riemsdijk in het weekblad „Sumatra" doet het verhaal van een eenzamen dodoe en zijn laatsten - gang. Hier is het, volledig geciteerd, meldt het Nws. Nog geen maand gdeden leefde te Ka- ban Djahe op Deli, een zeer oude oud planter. Ilij was zoo oud, dat de huidige oude oud planters bij hem vergeleken nog maar „singkeks" waren Nagenoeg vergeten en meestal alleen zat hij in zijn tuintje te lezen of stilletjes na te denken, heel ver terug in zijn her inneringen aan den tijd, dat hij ook nog geducht meetelde, toen hij nog iemand' was, met wien men rekening hield. Verder wachtte hij eenvoudig op zijn dood. Met weinig menschett had hij om gang. Men begreep hem niet meer en hij begreep hen niet meer. Hij kon zich niet aanpassen aan het jachterig gedoe, een modernen tijd, waar in men van traditie niets moet hebben en waarin fatsoen iets buitengewoons dreigt te worden. Een man, die nog sprak van achttien-tachtig, toen hij nog tabaksplanter was bij een groote maatschappij in Deli. Hij moet daar een der gulste en meest gastvrije Delianen zijn geweest. Jan Weyer- man heette kg. Vorige maand is hij, nog vrij plotseling, gestorven. Het is niets brzonders, dat iemand op zoo'n leeftijd sterft. Men noemt dat gezegend. Maar wat wel iets bizonders is en wat erg indruischt tegen elk gevoel van pië teit is, dat men den stakker geen beter transportmiddel heeft kunnen verschaffen om het stoftelijk overschot te vervoeren. Men heeft hem n.l. vervoerd op een auto-grobak, die ook als vuilnisauto ge bruikt wedt. Ln e<m plaats, waar tientallen vracht auto's staan te wachten op klandizie, is daar ui Kaban Djahe iemand op de ge dachte gekomen een dergelijk vehikel (zoo als ook de Chineezen wel met succes doen), te metamorfoseeren in een -lijk wagen. Zoo werd in een omgeving die zoo veel attracties biedt, riante hotels, pen sions, bungalows enz., een Hollander op een koreta sampa naar zijn laatste rust plaats gebracht in het jaar 1938... Het vonnis tegen dc weduwe Becker defi nitief. Het hof van cassatie te Brussel heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak van de weduwe Becker, die door het Assïezenkof van Luik ter dood was ver oordeeld. Het hof heeft geen aanleiding gezien om dit vonnis te wijzigen, zoodat het doodvonnis thans definitief is. Aam brandwonden bezweken. De 20-jarige mevr. Mercyv. d. Linden, die Maandagavond in haar woning aan den FV-ijenoorddjjk te Rotterdam, te dicht bij een kachel kwam, waardoor haar kleeren vlam vatten, tengevolge waarvan zij met zwaie biandwonden in het ziekenhuis aan den Coolsingel moest worden opgenomen, is tegen den middag aan de bekomen ver wondingen bezweken. Rechts houden in Wcencn Is nog erg lastig. loen Oostenrijk bij liet Duitsche rijk werd ingelijfd, moest men in Weoneo rechts gaan houden iaplaats vau links. Dat zulk3 vele moeilijkheden met zich bracht, werd bewezen, doordat liet aantal verkeerson gelukken in een maand tijds lot 1458 steeg, terwijl dit getal na November slechts zeer weinig gedaald is, ondanks de uitgebreide propaganda voor het rechtshouden in bios copen, de radio, de pers en op aanplak biljetten. Thans zijn de inwoners van Weenen ge waarschuwd, dat het politietoezicht ver scherpt zal worden teneinde paal en perk te stellen aan het toenemen van verkeers ongelukken. I11 April 1938 bedroeg het aantal ongelukken 650, in Juni 733, ia de vacantiemaand Augustus 1200, en in October, toen de wijziging van links naar rechts voor het verkeer tot stand kwam, 1458. November telde nog 1153, Decem ber 1040 verkeersongelukken en do over heid heeft thans het vast voornemen het aantal nog meer le verlagen. Ycrlovings-, Uuwcüjkskaarten en Circulaires, Geboorte-, Visitekaartjes, Advcrtcntiën, is en blijft Dw Adres: Telefoon «7820. Eenigst mag&zjjn van Feestartikelen Nieuwste modellen - Vlugste aflevering - Billjjkste prijzen oiaMHMKK&MMNMMaMHaNi

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1