EERSTE BLAD. Vrijdag 3 Februari 1939 Rumoer in de Belgische Kamer Sovjet-Rusland Blijde gebeurtenis aan het Haf Een opkomende griep. 91ste Jaargang. Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HÓE* KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 fijnen). Postrekening No. 53IL buitenland Minister-president Spaak na afloop voor zijn woning aangevallen. Minieme meerderheid voor de regeering. De opmarsen van Franco Diplomatieke betrekkingen met Hongarije verbroken GEMEENTELIJKE - KENNISGEVINGEN, Voorgevel rooilijn Westvest nabij de Branderssteeg Hinderwet 3883 -30 Duitschland De besprekingen van Rublee Tegen hal] Augustus verwacht m Men meldt ons van officicele zijde, dat het Prinselijk gezin zich tegen het einde dezer maand voor eenigen tijd naar Zwitserland zal begeven. Zijne Koninklijke Hoog heid zal aldaar de wintersport beoefenen, terwijl Prinses Juliana op medisch advies eenigen tijd rust zal nemen, zulks mede in verband met de omstandigheid, dat er ge gronde hoop bestaat, dat in het Prinselijk gezin dezen zomer tegen half Augustus wederom een blijde gebeur tenis mag worden verwacht. De Duitsche spoorwegen in nood Vereenigde Staten Rooseveits positie onaantastbaar Italië Morgen spreekt Mussolini Engeland Ontploffingen in de „Tube" BINNENLAND Gemengd Nieuws Vrachtauto door trein gegrepen A> 1 jam courant verachvnt dtgdqka, mat ait- AOüdering nn Zon- e# Fteitangen. Prijs per kwartaal f 2.—; tnaeo per post t 2.50. Pros per week: 15 els. Afcon- derlijke nummers 4 cte. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentie voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd rijn, 's Zaterdags vóó: t> «Hf. Een bepaalde plaat» van advertentiim wordt niet gewaarborgd. Pry* der AdvertenÜën: van 15 regel* f 155; UA OOdOl Iedere regel meer f 0.30; in bet Zaterdagnummer HO. ZaUO i5 regels f 1.80, iedere regel meer f055 mi—n n i i Reclames f 0.73 per regel. Incasso koste n5 ets.; postkwitanties 15 ets. faneven van ndvertentiën by abonnement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Klein® Advertentiën 'opgenomen i 050 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 oorden. Elk woord meer 6 cent tot een maximum van 30 woorden. 'b Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 utir aan bet Bureau bezorgd. "s Zaterdags: Kleine Advertentièn 1150, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. Gisteravond is de Belgische eerste minister Spaak', nabij zijn woning in een buitenwijk van Brussel, door een groep mannen aangevallen en aali het voorhoofd gewond. De betoogers, hoofdzakelijk oud-slïij- ders en jongelui, hielden de auto van den premier, die huiswaarts reed, aan. Toen hij uitstapte, overvielen zij hem. In den loop van den avond' werd Spaak die in zijn kabinet aan het werk was, 'opgebeld door zijn huis. Hem werd' mede gedeeld, dat betoogers het huis ha Jden om singeld en dat de heeren. Oox en Louveau hem opwadbtten. De eerste minister toesloot onmiddellijk naar huis te gaan. Aangekomen bij den ingang van de Rue de la Jonction, waar hij woont, werd zijn auto omringd door groepen betoogers. Spaak stapte uit en wilde met de hulp van zijn dhef de Cabinet en zijn chauffeur, door de betoogers heen dringen. Ongeveer tien perso nen wierpen zich toen op den premier en sloegen hem met de vuisten in het gelaat. Zij sloegen hem den hoed van het hoofd. Wat de kneuzing betreft, die Spaak he komen heeft, het schijnt, dat die niet van ernstigen aard is. De procureur des konings, Ganshof, van der Meersch, heeft eenonderzoek inge steld naar de omstandigheden, waaronder het gebeurde zid'i beeft afgespeeld. De betoogers, hadden, voor zij naar de woning van Spaak waren opgetioUken, on derweg in de stille wijk ,.Bfa Campagne" verscheidene lantaarns gedoofd. Voordat Spaak in zijn woning aankwam, had de po litie reeds twee personen in arrest gesteld. Voorts zijn in verband met de slagen, die den premier toegebracht zijn, verscheidene personen gearresteerd. Eén der door de politie gear resteerde be toogers zou Spaak met zijn parapluie te lijf zijn gegaan. De voorgeschiedenis van dit in de Bel gische Kamer ongewone en betreurenswaar dige voorval, werpt een licht op de ver houdingen in politieke kr ngen ten aan zien van de Vlaarasche kwestie, welke zich weer op den voorgrond van de pu blieke aandacht heeft geplaa'st tengevolge van de benoeming van Martens, een \Tlaamschen activist, die amnestie heeft gekregen, tot liu van de Kon. VUiamsche Academie van geneeskunde. Gistermiddag werd in de Kamer behan deld een tweetal wetsvoorstellen, een van den katho'iek Baitlon, waardoor een geamnosteerd ter dood veroordeeld acti vist nimmer lid van do Vlaamsche Aca demie zou bunnen worden, en een van den Waalschen socialist Truffaut, betref fende een Grondwetsherziening, strekkende tot invoering van een federatief systeem. Er ontwikkelde zich uiteraard een scherp dobat cwer deze beide voorstellen, ge durende welk ministerpresident Spaak het rfoord nam. De rede van Spaak was scherp, op het bittere af. Spaak verklaarde, moe en ontmoe digd te zijn door de werkmethoden der Kamer. „Dagelijks zegt men tegen mij te werken en voortdurend werpt men sinaasappelschillen op mijn weg. Ik heb er genoeg van. Men wit, dat ik mij met ernstige zaken bozig houd en men belet het mij. Ik verklaar, dat de Kamer mij helpen zal, of wel, dat ik zal heengaan. Onverwacht werpt men hier de ernstigste voorstellen ter tafel en men wil mij den tijd niet ge; en om na te denken." Op deze woorden werd op talrijke ban ken geapplaudisseerd, terwijl van andere banken gejoel weerklonk. Er ontstond een geweldig rumoer en de vergadering moest worden geschorst. Na do heropening der tergadcrlng kon digde de Kamervoorzitter aan, dat hij het in behandeling nemen van het voorstel Truffaut m «temming zou brengen. Spaak vroeg echter hel woord. Hij verklaarde, dat hij tijden' de schorsing der verga dering zijn collega's heeft geraadpleegd. Het voorstel. Truffaut is inopportuun op grond van den binnenlandschen en buiteii- landschen toestand des lands. Spaak ver- - öntschuldigcle zich voor de felheid, waar mede bij tijdens de vergadering heeft ge sproken. De liberaal Hymans vroeg vervolgens verwerping van het voorstel Truffaut, dat slechts op verdeeldheid uit is. De na tionale gee«t moet steeds hechter wor den, gezien hetgeen zich huiten de gren zen afspeelt. Carton de Wiart verklaarde, dat de rechterzijde, die eerbiediging der nationale eenheid wenscht, met algemeene stemmen besloten heeft een in overweging nemen van het voorsfel te verwerpen. Met 111 tegen 62 stemmen en 4 ont houdingen werd een io overweging ne men van het voorstel-Truffaut ten slotte verworpen. Met 88 stemmen tegen 86 en 7 stem men blanco nam de Kamer de motie van vertrouwen aan in verband met de interpellatie Mundeleer betreffende de be noeming van dr. Martens. Biet opstaan en zitten wordt vervolgens het wetsvoorstel betreffende wijziging van de amnestiewet om geamnestieerden te be letten eereposten te hekleeden, verworpen. Aan het einde van de Kamerzitting inter pelleerde de Vlaamsdb-nationaiist Groonen- berghs de regeering over de zaak-Gram mens, dien hij onmiddellijk op vrije voeten wil zien gesteld. De minister van justitie hield een rede, waarin hij uiteenzette dat de toepassing der taalwetten beter is dan men zegt. Zij ban de daden van Grammens niet rechtvaardigen. Gezien de lierhaling van de door Grammens gepleegde wetsovertre dingen heeft de justitie gemeend hem niet op vrije voeten te moeten stellen. Gram mens geniet in de gevangenis een begun stigde behandeling. De minister kan niet tusschenbeide ko men om Grammens in vrijheid te doen stel len en wenscht, dat op tiet oogenblik ook met. Invrijheidstelling zou geen zin lie bijen. De zaak was hiermede beëindigd en de vergadering wen! gesloten. De opmarsth der troepen van Franco duurt in alle sectoren van het Calalaan- sche front voort. Het legercorps van U r- gell vervolgt na de bezetting van Borga, op 35 K.BL van Puigcerda, den vijanu, die zich naar het Noorden terugtrekt. Volgens Havas schijnen de republikcin- sche troepen zich te hebben hersteld. Zij bezetten thans een linie, die langs Lloret de Mar, dat in de macht der rechtsche troepen is en Noordelijk van Santa Colo ma, Vich en Berga loopt, om ten Zuiden van Organa uit te komen, j Volgens andere inlichtingeu zou Seo de Urgell ontruimd zijn. Daaruit leidt men af, dat de republikeinen besloten zouden heb ben hel dal van de Boven-Segro en Puigcer da zonder veel strijd1 te ontruimen. Het regeeringsleger, dat in deze streek staat, trekt langzaam terug in Oostelijke richting, om te voorkomen, dat het wordt ingesloten. De opmarsch der rechtschen wordt vertraagd door het gemis aan goede wegen, door sneeuw en koude. De troepen vorderen nauwelijks tien kilometer per dag. In verband met den Duitsciicu invleeil op Hongarije. De Sovjet Russische volkscommissa ris van huitenlandsche zaken, Litwi- nof, heeft don Ilongaarschen gezant te BJoskou er van in kennis gesteld, dat de Sovjet-regeering heeft beslo'en de diplomatieke betrekkingen met Honga rije te verbreken. Litwinol heeft den Hongaarschen ge zant medegedeeld, dat de Sovjet-regeering het besluit genomen heeft met het oog op den Duitschen druk op de Hongaar sdie aangelegenheden en het toe'r*den van Hongarije tot het anti-Komintern-verdrag. Hei sluiten der Russische legatie in Boedapest en het verzoek om de Hon gaarsc hgatie in Moskou te sluiten, vormen don eersten dipiornatieken s'ap vau dezen aard, dien de Russische regeering neemt De Sovjet-regeering heeft Hongarije Ie vorige maand, nog voor de aankondiging van het Hongaarsche besluit om toe te treden tot het antï-Komintempad, naar Reu ter vernoemt, een waarschuwing gezon den. Sovjelkrïngen maken onderscheid tus- schcn Hongarije en de andere onderteeke naars van het anti-Konen ern-pact, omdat de anderen nog onafhankelijke staten zijn, waarmede do Sovjets nog volledige diplo- tieke betrekkingen onderhouden, terwijl, naar verklaard wordt, Hongarije „een vazal van de Spil RomeBerlijn, geen volledi- gen diplomatiekon status verdient". De Burgemeester van Schiedam markt bekend, dat het besluit van den Raad dier gemeente van 14 December 1938 tot vast stelling van een voorgevelrooilijn voor het gedeelte van de Westvest nahijgde Bran- derssteeg door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland bij hun besluit van 17 Ja nuari 1939 is goedgekeurd. Schiedam, 3 Febru&xi 1939. Burgemeester en Wethouders van Schie dam hebben bïj hun besluit van 2 Fe bruari 1939 vergunning -verleend aan A. J, MOL tot oprichting vat! een brood* en ban ketbakkerij in het paqd Kreupdslraat 62. Schiedam, 3 Februari 1939. i» Tot een goed einde gekomen. Reuter meent te weten, dat Rublee van Meening is, dat de door hem gevoerde be sprekingen inzake de Joodsohe emigratie tot een bevredigend einde zijn gekomen en dat hij optimistisch gestemd is. Het oorspronkelijke, door Schacht naar Londen gebrachte, plan is zoo gewijzigd, dat het niet meer te herkennen is. Men meent te weten, dat er thans geen sprake meer is van een leening van buitenaf, noch van verhoogden goede- renuitvoer. Er is geen sprake van het sluiten van een overeenkomst, doch Rublee nam gisteravond naar Londen een scbrifteiijk memorandum mee, dat door de Duitsche autoritei ten is goedgekeurd en dat de resul taten der besprekingen inhoudt» De „Times" meldt uit Berlijn: Rublee heeft de stellige hoop, dat een bevredigende oplossing zal kunnen wor den verkregen in de kwestie der emigra tie van Joden. Hij heeft een memorandum bij zich, waar in de houding der Duitsche regeering wordt omschreven. De besprekingen geschiedden in een vriendschappeiijken geest en er was noch sprake van een leening in het bui tenland, noch van de mogelijkheid extra faciliteiten te verleenen aan de Duitsche exporteurs. Voor hel oogenblik hebben de oommissie en de Duitsche regeering hun houding bepaald. Rublee treedt als bemid delaar op. Indien het, uitgaande van deze grondslagen, mogelijk zou zijn een. emigra tieprogram op te stellen, zal het niet noo- dig zijn een formeele overeenkomst te toe- kenen het zal voldoende zijn, dat elk der beide partijen de rol vervult, welke haar zal worden toebedeeld. llll Mijnhardtjes «tuiten haar voortgang Doos 30 en 50 et. Besnoeiing van het personen verkeer hij dc spoorwegen. Tal van treinen vervallen. Met het oog op de toenemend ern stige situarie der spoorwegen in Duitschland, zullen thans, naar gemeld wordt, op gioole schaal peisonentiei- nen komen te vervallen. Speciale ireinen, extra-UciiK n. plo- ziertreinon, en win'trlreinen zullen uit do Aiensircgehng worden geschrapt. Volgens de spoorwegauloriiei en zijn deze schrappingen met alleen veroor zaakt door de toegenomen eischen voor het goederenverkeer. De olec- triciteilsvoorzienmg voor het spoor wegverkeer, in het bi'onder in Zuid- Duilscldand, is onvoldoende voor de behoeften, daaiom zullen de motor wagens weiden vervangen door eeni- ge hondeiden locomotieven. Ondanks den aanval van de senatoren. Reuter meldt uit Washington: De positie van Roosevelt blijft onaan tastbaar naar de meening van kringen, die in nauw contact staan met de regeering, in verband met de laatste ontwikkelingen op het terrein der huitenlandsche politiek. Blen is tot deze conclusie gekomen na den toestand overzien te hcnhen, zooals die geworden is door do senatoriale uit barsting tegen de historische verklaring veil den president in dc militaire Senaats commissie en de redevoering van Hoover, die Roosevelt er van beschuldigde de vrede der natie in gevaar te brengen. Er worden vier redenen opgegeven voor deze meening: 1. De verklaringen van den president waren geheim en kunnen dus met doel- doeltreffend tegen hem worden aangehaald. 2. Volgens de Grondwet kan de bevoegd heid van Roosevelt om aanbevelingen te doen en de politiek te voeren, die hij heeft aangegeven, niet in twijfel getrokken wor den. 3. Voor zoover Hoover nog invloed be zit, weegt tegen zijn veroordeeling de ïneo- ning op van Slimson, die onder Hoover staatssecretaris was en die de gedachte van een anti-fascistische boycot steunt evenals het beëindigen van het wapenem bargo voor Spanje. 4. De openbare figuren, die Roosevelt aantasten riskeeren „den kus des doods" te krijgen door de zegening van de Duit sche en Italiaansche dagbladen, hetgeen buitengewoon veel nadeel zou toebrengen aan hun openbare standing. De Dure zal zijn eischen keu- haar makrn. De correspondent van de „Times" te Berlijn meldt, dat welingelichte krin gen aldaar verv\ achten, dat flfussolini morgen in concrete beu oord ngen zal kenbaar maken, wat hij van Frankrijk verwacht. De crisis zal dan begonnen zijn, hoewel zij mogelijk pas over twee of drie dagen schejiper vormen zal aannemen. Ciano naar Berlijn en Warschau. Volgens een bericht uit goede bron. verwacht men in gezaghebbende Duitsche kringen, dat Ciano in de eerste helft van Februari een bezoek aan Berlijn zal bren gen. Tegen het einde van de maand wordt Ciano te Warschau verwacht. De geheimzinnige bomaansla gen nemen gevaarlijke vor men aan. Vanochtend om zes uur hebben zich ontploffingen voorgedaan in de stations van den ondergrondschen spoorweg aan Tottenham Court RoaJ en Lei- cester Square 1e Londen. Men ge.'ooft, dat op Tottenham Court Road een bom, we ke zich bevond in een in depot gegeven koffer, de ontploffing heeft veroorzaakt. Een stationsbeambte werd ernstig gewond. Het bagagedepot en de bureauruimte werden beschadigd. De kracht der ontploffing op Leicester Square was zóó hevig, dat de ruiten der eta lages in de wachtzaal van liet s'alion wer den vernield. Vijf personen werden gewond. Eén moest naar een ziekenhuis worden ver voerd. Vensterruiten van tegenover het station gelegen gebouwen werden vernield.. De uitreiking van gasmaskers. In het Lagerhuis heeft Anderson mede gedeeld, dat in de afgeloopen twaalf maan den 40 miliioen gasmaskers aan de bur gerbevolking zijn uitgereikt. De kosten daarvan bedroegen vier miliioen pond. Voor kinderen, ook voor die beneden twee jaar, zijn speciale modellen uitgevonden, waarvan 1.200.000 stuks betaald zijn. Het cfficieelc bezoek van Lebrun aan Londen, In een officieel communiqué van Buc kingham Palace, wordt o.m. medegedeeld, dat de Fransche president, Lebrun en zijn echtgenoote, die in Maart eon officieel be zoek aan Londen komen brengen, de gas ten zullen zijn van den koning en de Ko ningin op eeen galavoorstelling in de opeia van C'ovent Garden op 22 Blaart. De Nederlanders in Barcelona. Blijkens een van den Nederlandsclien consul te Batceloua ontvangen telegram, zijn bij de inneming van Barcelona de al daar wonende Nederlanders ongedeerd ge bleven. Ernstig ongeluk op onbewaakten overweg. Twee iuzttenden gedood. Een ernstig ongeluk, dat twee slacht offers heeft geeischt, is vanmorgen omstreeks 9 uur gebeurd ter hoogte van het station Oudemolen, gelegen tussehen Assen en Vries (Dr.) Een vrachtauto van bode Ganzeveld uit Vries, komende uit de richting Oudemolen, is op den onbewaakten overweg bij dit plaatsje door een Dieseltrein gegrepen. Da twee inzit tenden zijn hierbij om het leven ge komen. Het zijn de 16-jarige fl. flo- genberg uit Vries en de 20-jarige Blcer- tens uit Grootegast. De vrachtauto had 50 meter vóór den onbewaakten overweg gestopt om iemand, die was meegereden, te laten uitstappen. De auto was daarna doorgereden en moest bij den overweg stoppen om een rangeer locomotief uit de richting Assen te laten passeeren. Daarna wilde de bestuurder den overweg passeeren. Echter kwam juist uit de tegenovergestelde richting met zee® groote snelheid een Dieseltrein, welke om negen uur uit Groningen was vertrok ken. De auto werd door den trein gegrepen, en met een ontzettenden slag in stukken, gereten. Het vocrsle gedeelte van het eerste trein* «tel iiep uit de rails en 800 meter verder kwam de trein tot stilstand. De cabine van den wagenvoerder werd totaal vernield. De bestuurder die op zijn plaats was blijven zitten, iiep echter geen letsel op. Stukken van de vrachtauto vlogen 500 tot 600 meter in bet rond. De inzittenden, die er uit waren ge slingerd, werden op slag gedood. Onmiddellijk werden de noodige maat regelen genomen om het treinverkeer zoo weinig mogelijk stagnatie te doen onder vinden. Het spoorwegverkeer op de lijn Assen— Groningen was echter gcruimen tijd ge remd. Pas na een uur was één spoor vrij, waarover voorloopig het treinverkeer op deze lijn werd geleid. Verst stagneert Zuiderzeewerken, Tengevolge van de vorst zijn de werk zaamheden aan de Zuiderzeewerken nabij net Zwolsche Diep, voorloopig stil gelegd. Het materiaal is naar Genemuiden ver voerd; Onder tram geraakt en gedood. Vanmorgen omstreeks acht uur is da 53-jarige L. van Wingerden, wonende Noor- derhavenkadc le Rotterdam, die op den. hoek van de Bergsclielaan en den Scbie- weg per fiets voorlangs een tram van lijn 6 wilde rijden, onder die tram geraakt. Zijn hoofd weid verbrijzeld. De man was op slag dood. Landbouwer door vrachtauto overreden ent gedood. Gistermiddag is nabij den overweg op den Pesser straatweg te Hoogeveem, do 60-jarige landbouwer Pieper uit Ruinen, door een vrachtauto, geladen met kunst mest, aangereden. De man was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis overgebracht.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1