STADSNIEUWS Wetsontwerp inzake de spelling Bond van Jong Hervormden Een slagerstentoonstelling Opleiding gezinshulpen Voorloopige regeling bij Koninklijk Besluit. WANDGEDIERTE Fa. W. VAN LOON W. Sterk f Bazar STADHOUDERSLAAN 37. m den ouderdom va a G2 jaar is iu den afgcloopen nacht plotseling overleden de heer W. Sterk, oud- hoofd ran de openbare lagere school aan de St. Anna Zusterstraat. De heer Sterk werd 17 September 1ST te Schoonhoven geboren. Op 11 Februari 1S95 deed hij zijn in tiede in de school en werd tijdelijk onder "wijzer te Waddings veen; in "April 1897 xxerd hij tijdelijk onderwijzer hier ter ;-tcde eui maand later kreeg hij een vaste aanstelling te Krimpen, maar Schiedau haalde hem weer terug en 15 Augustu 1897 werd hij hier ter stede benoemd Op 1 Januari 1922 werd de heer Steik hoofd van de school aan de SL Anna Zusterstraat, wat hij bleef tot hij 1 Octo ber 1936 in verband met het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, eervol ontslag verkreeg. De Leer Sterk was een geboren ouder wijzer; vooral als hoofd heeft hij prach tig werk gedaan, op een moeilijke post. Voor het personeel, dat onder hem werkte, was hij meer een vriend en raadsman dan een „baas"- zijn leerlingen voelden bij in tuïtie, dat „meester Sterk" ran hen hield, dat hij het onderwijzersambt niet uitslui tend als zijn broodwinning beschouwde. De manier, waarop hij met zijn leerlin gen, maar ook met wel eens ontstemde ouders omging, ontwapende iedere agressie. In zjn jongere jaren was hij een vrij militante figuur in den Bond van Neder- landsche Onderwijzers, hij (rad op ais secretaris en later als voorzitter van de aidceling Schic]un ran dien Bond in een tijd; dat deze organisatie sterk ageerde vooï dé „democratische school" en tegen het aanbal autisme. Behalve voor het onderwijs, had de thans overledene ook groote belangstelling voor de muziek, speciaal voor den mannen zang. Voor de Kon. Zangvereeniging Schie dams Mannenkoor „Orpheus", waarvan hij 30 jaar lid was, heeft hij zeer veel werk verricht eerst als haar ijverige secreta ris, later gedurende ongeveer 9 jaren als haar voorzitter. De heer Sterk sprak makkelijk en goed, zoodat het steeds een genoegen was naar hem te luisteren, als hij het woord voerde. Bovendien maakte bij 17 jaar deel uit Ledenvergadering. Onder leiding van den heer J. Voog d heeft de Vereeniging van Jong Hervorm den een leden vergadering gehouden, waarin de heer K. R e 11 s iu a het onderwerp „Wij Fanzeêers", heeft behandeld. Spr. schetste eerst de Farizeëcrs uit Jezus dagen. Het gaat niet om deze men- schcn te becritiseeren en te veroordeelen, want ook nu zijn er nog Farizeeërs. De '.raag is Behooren wij misschien ook tot hen, tot de vromen, die zoo liefdeloos, onbarmhartig, zelfzuchtig en onwaarachtig door het leien gaan? De heer F. van Wijk heeft negens drukke werkzaamheden ais voorzitter van de vereeniging bedankt. Als bestuurslid nerd gekozen de heer B. van Loopik. Achtereenvolgens vierden besproken bel houden van een propaganda avondpro paganda in en buiten de vereeniging en de financien. De vergadering werd gesloten door hot aaiiseerend lid der vereeniging, ds. K. de Bei. Tea bale van de Lnthersehe kerk. Velen hebben hun medewerking verleend oin in Gebouw Eendracht een 3-daagsche hazar te kunnen inrichten, waarvan de haten zullen worden afgedragen aan de Luthersche kerk. Niet alleen Lutheranen hebben er voor gezorgd, dat de stands groote voorraden hebben en er veel ver scheidenheid is in artikelen. Ds. V. Schmidt heeft speciaal de kunst- afdeeling voor zijn rekening genomen, die ondergebracht is in de koffiekamer. Daar treft men goede olieverfschilderijen, aqua rellen, penteekeningen en ander grafisch werk aan. Mevr. H. J. ReuchlinLucardic stond o.a. een schilderij af dat te Parijs en te Amsterdam geëxposeerd is; de af beeldïng van een oud vrouwtje. Van Ab- bing is er een stilleven; van Dirk Jfyland een penteekening; van Scbaap een aquarel. De Pool Stefan Mrozexvski maakte een geestig plaatje: Kerstgebeuren te Moini- kendam. Daarvan zijn 50 afdrukken be schikbaar. De Porreleyne Fles te Delft zond kun<-t- aardewerk. Alle kunstvoorwerpen zijn geprijsd. In de groote zaal, die gepavoiseerd is, ijn stands bijeengebracht, waarin hand werken, huishoudelijke artikelen, hoeken en papierwaren, levens- en geno'middelen te koop zijn. Ook voor vertier is gezorgd. De collectie vermakelijkheden is zeer uitgebreid: rad van avontuur, grabbelton, touwtrekken, lachspiegels, electrisch visscben, hallen gooien, een knikkerspel, een „bonte Dins- dagavondtrein", die ^fopt aan één der 10 stationnetjes, sjoelbakken, enz. Van een kip moet men haar producti viteit van 1938 raden; van een haan, wan neer hij jarig is! Op de galerij is een theeschenkenj inge richt, die verzorgd wordt door Yan Ros- sem. Dames zorgen voor een versnapering hij de thee. De epeaing. Ds. V. Schmidt heeft hedenmiddag 2 uur van het hoofdbestuur van het Kon. Ned de jj^,. geopend. Spr. heette in liet bi- *7—In H.t >,n«hmn<l Zangersverbond; ook in 'lit verbond ver volde hij vele jaren de functie van secre taris en verzette een enorme hoeveelheid werk. Hij was o.a. eerelid van de Kon. Zan^zereen. „Apollo" te Amsterdam; de Kon. Zangvereen. de Maastreecbter Staar; de Kon. Zangvereen. Zang en Vriend schap te Haarlem en het Kou. Nijtneegsch Mannenkoor. Tot de meest trouwe bezoekers yan de concerten van het Rott. Pilharmonisch Orkest in de Doelen te Rotterdam be hoorde de heer Sterk. zujn verscheiden is zeer onverwacht ge komen; gisteren heeft men hem, oogen- schijnlijk nog gezond en wel, op straat kunnen zien wandelen. Een hartkwaal maakte plotseling een einde aan een nel besteed leven. In verf and met het overlijden van haar oud-voorzitter heeft de Kon. Zangvereen. Schiedams Mannenkoor Orpheus baar feest avond op morgen in Musis Sacrum uitge steld. De leden komen echter bijeen in het repetitielokaal in het gebouw ran dén R, h Volksbond, waar de heer Sterk zal worden herdacht. De begrafenis van het stoffelijk over schot is bepaald op Zaterdagmiddag2 uur vertrekt de rouwstoet van het sterf huis aan den Singel. Op JG eu 17 Maart. ■De heide stagerspatroonsverecnigingen hier ter stede zullen in samcnxxcikmg met de gezellenorganisaties een nationale slagersra Ktcntoonstelling houden op 16 en 17. Maait a.s. in' Musis Sacrum Het doe! van deze tentoonstelling i» hef publiek op te wekken lot liet gebruik van meer vleesch. Er zal tijdens de tentoonstelling een praalwagen door de stad rijden, waarop vlceschschotels zullen zijn uitgestald. Evenals vorige jaren berust de organi satie van de tentoonstelling bij de gezel len organisaties; de patroons zullen, krach- tigen steun veriecnen. De telefoon. Het aantal telefoonverbindingen dat in Januari 1939 tot stand-kwam van Schie dam naar Rotterdam bedroeg 263.294 en van Rotterdam naar Schiedam 223.152. zonder mevr. Wilton, de heer en mevr. S. HijmanSfibbe en mevr. Germeraad welkom. Acht jaar geleden heeft een bazar voor de Luthersche kerk £2300 opgebracht; thans stelt spr. zijn verwachtingen niet zoo hoog, maar ook al zouden spr.'s verwachtingen teleurgesteld worden, dan is er toch nog winst, want er is gebleken, dat velen staan voor de goede zaak; de eenheid en samenhoorigheid, die getoond is, is be schamend geweest Spr. dankte de Commissie van voorbc reiding, die zeer veel werk lieeft verzet en ook vele anderen, die hun medewerking hebben verleend, o.a. de lieeren De Vries en Horremann, die de stands opbouwden; de firma Van Rossem, die de theesclien- kerij beheert en den heer Joh. Jongsten, die de versterkte gramofoonmuziek op de bazar verzorgt De commissie van voorbereiding begint nieteen voordeeiig saldo, dank zij de giften iu geld, die reeds ontvangen zijn. Ook H.K.ll. Prinses Juliana heeft in na volging van wijlen Haar vader Z.K.H. Prins Hendrik, die zooveel l>elangstelling heeft getoond voor de Luthersche gemeente van Schiedam, een gift gezonden, waarvoor spr. eerbiedig dank bracht. Spr hoopt, dat onder Gods ^egen de bazar zal slagen en daarmee het werk van zeer velen beloond zal worden. De man met de uniformpet Rij bewoners van de Burgemeester Knap pertlar.n en omgeving diende zich gisteren een man aan met een uniformpet op, die den indruk wekte te komen voor het ge meentelijk electricifeifsbedrijf. Eenmaal binnen, bleek echter, dat hij eeu handig en niet van vrijmoedigheid ontbloot colporteur was, die probeerde een apparaat van een firma van bui ten de stad te verkoopen. Omvergereden. Op den hoek Lange Nieuwstraat en Ger- rit Verboonstraat is gisteren de 29-jarige wielrijder P. K. aangereden door een vracht auto. Re poitie heeft de schaafwond, die K. opliep, verhonden. Volgens leerlingstelsel De Nijverheids Onderwijswet kent twee soorten opleiding: die op een nijverheids school en die volgens het leerling stelsel. Tot nu toe wen! voor wat betreft de opleiding tot gezinshulpen bijna uitsluitend gebruik gemaakt van de school; alken in Den Ilaag paste men ook het leerling stelsel toe. Schiedam is de tweedie plaats in den iande, die ook dit systeem volgt. Gistermiddag is op eenigszins officieele wijze die nieuwe cursus geopend, want naast een practische opleiding in liet ge zin, staat een theoretisdlie, die in de Huis houdschool aan de Prins Mauri tsstraat door drie Ieeraressen van die school wonlt ge- even. Viermaal m de week wordt van 's middags half 4 tot ilvalf 6 les gegeven in naaien, koken, strijken, waschbellyinde- iiug enz. De huisvrouw, die liet meisje opleid in het gezin, verstrekt een toelage aan het meisje van f 1.75 en betaalt voorts sd loolgeld, dat f0 25 per weck be draagt. De opleiding duurt 3 jaar; de meisjes, die in opleiding genomenworden moeten 14 jaar zijn. In een der lokalen van de Huishoud school is gistermiddag de eerste cursus geopend, die ingericht is door de plaatse lijke Commissie voor opleiding van gezins hulpen volgens leerlingstelsel. Daarbij waren met bestuursleden van de Vereeniging de Huishoud- en Industrie school o.a. aanwezig de directrice dier school, mej. M.J. H. v. d. Yen; mevr. 0. A. W. KammeraatBekker en mevr. A. E. van Braam HouckgeestSchroot, resp. voorzitster en secretaresse, tevens leidster van het bureau, van het hoofdbestuur der Vereeniging tot opleiding van gezinshulpen volgens leerlingstelsel, beiden uit Den Haag; dr. W. I. Smit, gemeentelijk inspec teur ran bet onderwijs; de lieer P. v. d. Vlies, directeur \an Maatschappelijk Hulp betoon; verfegenwooidigsters van plaatse lijke afdeelingen van huisvrouxvenvereeni- qingenverscheidene moeders van de leer lingen en de meisjes zelf. Aanden cursus nemen 21 meis jes deel. l>e voorzitter van de Vereeniging Huis houd- en Industrieschool, de heer S. Hrj- m a n deelde mee aanvankelijk sceptisch tegen ox er de opleiding van gezinshuljacn volgens het leerlingstelsel te hebben go- staan, maar na een bespreking, die op 29 September jj. met vertegenwoordig sters van huisvrouwenvereenigingen werd gehouden, is dat veranderd. Er kwam een plaatselijke commissie tot stand, waarvan mevr. E. M. Castendijk Jansen presidente i werd en deze commis sie heeft onder haar leiding in korten tijd zooveel werk verricht, dat thans de eerste cursus met 21 meisjes kan wor den geopend. Daarmee wenschte spr. de commissie geluk en sprak de hoop uit, dat het begonnen werk vreugde en ge luk zal brengen, voor vele Sehiedanischo meisjes, die zioh voorbereiden op hun taak in het gezin. De verhouding pdcmw-pipL Mexr. E. M. CastendijkJanses zeide, dat bet bereikte resultaat verre de verwachtingen overtreft. Op 29 September xverd de eerste vergadering gehouden; 2 November het eerste spreekuur en dirie maanden later kan de eerste cursus reeds xvorden geopend. Dat is te danken aan de medewerking van zeer velen. Vooral de ambtenares van de Arbeids beurs, tevens secretaresse van de com missie, mej. C. M. Tenxvolde, heeft veel werk verricht. Ichiedam heeft de opleiding ingericht naar het voorbeeld van Den Haag, waar door men van de ervaringen, daar opge daan, kon profiteeren. De huisvrouwen moeten het meisje, dat zij in opleiding nemen, een prettig tweede tehuis bieden. Dank xverd gebracht aan de moeders, die hun dochters aan de commissie toe vertrouwen. Alle meisjes, die den cursus volgen, zijn nog niet in een gezin waar zij practiscli xvorden opgeleid, geplaatst, maar de commissie hoopt daar spoedig in le slagen. - De verhouding Kpschen huisvrouw en meisje is niet die x an xverkgoelster tot werkneemster, maar die van patrones tot pupil. Er worden daarom b.v. ook geen zegeltjes geplakt! Primair blijft dc schoolopleiding, maar kan die niet gevolgd xvorden, dan ver dient liet aanbeveling de opleiding vol gens het leeilingsteisel te kiezen. Zich tot de meisjes richtend, zeide spr., dat werkzaam zijn in het ge/.in bevredi ging "ehenkt aan de vrouxv Van de meisjes xvordt veel vei acht; zooxve! in liet gezin als op school moeten ze hun taak met Zuiveraar* van Gebouwen en Schepen In de memorie van antxvoord aan de Eerste Kamer inzake de begrooling x'an onderwijs, kunsten en wetensehap- pen, deelt minister Slotemaker de Bruine mede, dat een wetsontwerp met betrekking tot de sehnjfxvijze der Nedcriandsc'he taal gereed is en aangezien het ook voor het rijk over zee zal gelden is toegezonden aan de betreffende instanties in Ned.-Oost Indïë, Suriname en Curasao. In het voorioopig verslag der Eerste Kamer, aldus constateert de minister, werd bet beloog, dat de spelling-1934 dient te xvorden gehandhaafd en algemeen inge voerd, gesteund door een viertal argu- menfen. De kl»k terug? Ten eerste zou deze spelling oen voor uitgang beteekenen en mag de klok niet xvorden teruggezet De minister is overtuigd, dat met be trekking tot geslacht en voornaam woord de spelling-1934 voor de laai een achteruitgang beteekent Hij neemt haar dus n:et voor zijn rekening. De buigingsuitgang. Ten txveede zouden de kinderen volgens de regels 1934 onderwezen zijn en is een. wijziging daarin uit onderxvijs-oogpunt on verdedigbaar. Dit argument mist kracht. Ook x-roeger hebben wijzigingen plaats gehad, die toen dus xvel mogelijk xvaren. Vooral is de stelling onjuist, dat de kinderen sinds 1934 den naamvalsuitgang niet meer hebben loeren gebruiken. Im mers xvordt in regel 5 van het in dat jaar tot stand gekomen Kon. Besluit voorge schreven, dat de buigingsuitgang ge bruikt xxordt „bij het lidwoord, bet voor naamwoord en het bijvoeglijk naamxvoord, in het enkelvoud, bij de namen van man nelijke personen en van dieren, die uit sluitend een mannelijk individu aanduiden". Me kinderen hebben dus geleerd; don invloed van het geslacht op lidwoord' voor naamwoord en bijvoeglijk naamxx oord te kennen en toe te passen. De onderwijswereld is nief ge heel legen de oude spelling. ten derde zouden de onderxx ij-jkrach ten voorstander zijn van de spelling- 1934, Deze bewering is in baar alge meenheid onjuisl; zoowel onder de onderwijzers als onder de leeraien wordt ook een andere oxerluigmg aan getroffen en bij hun eigen w br-fkdij ken arbeid toegepast. Aangezien de regels 1 tot 3 ruimte lieten voor twijfel, heeft de minister aan de com- inissie-Fockema Andreae verzocht hom al lereerst op dit terrein van voorlichting te dienen. Het rapport, dat reeds ontvangen is en in het algemeen duidelijke lijnen trekt, liet intusschcn nog enkele vragen open, xvaaromtrent de minister spoedig een nader rapport verwacht. Een wetsontwerp met betrekking tot de schrijfwijze der Ncdcrlandsche taal is gereed en xvordt thans, aangezien het ook voor het rijk over zee zal gelden, toegezonden aan do daartoe aangewezen instanties in Ned. Oosl- Indië, "Suriname en Curasao. Itegcling bij Kon. Beduit. Dat tegen een regeling bij Kon. Besluit, die van de als wettelijke erkende spel ling afwijkt en niet op een xvet berust, bezwaren kunnen xvorden ingebracht, beeft de regeering te vorigen jare erkend; maar zij achtte en acht ook thans nog een voort gaan op den bereids in 1934 ingeslagen xveg in afwachting van de lol stand le brengen wet x oorshands geboden, zulks om door een conservatoiren maatregel de verwarring niet te vergrooten en om niet door het scheppen van een vacuum nieuwe onzekerheid te doen ontstaan. opgewektheid, lust en toewijding vervullen. Dan kan het ondernomen werk tot zegen strekken van allen, die daarbij betrokken zijn. Holde van het hoofdbestuur. Mevr. C. A. VY. KammeraatBek ker bracht een gelukwenstfj. namens het hoofdbestuur over voor het prachtig xverk bier verritf.it Dat is in de eerste plaats te danken aan de energie en het doorzettings vermogen van de presidente, mevr. Casten dijk. Zij heelt met het werk in Den "Haag kennis gemaakt en gezien weit een prach tig sociaal werk dit is. Anderzijds heeft liet hoofdbestuur geprofi teerd van de adviezen van mevr. Gastcndijk. Spr. hoopt, dat het xverk, hier begonnen, voldoening zal schenken en dat de oplei ding tot gezinshulpen velen tot rrjk-°-<i zegen zal zijn. Nadat thee geserveerd was, bestond voor de genood igden gelegenheid de eerste les van den cursus bij te wonen. Het bui eau van de Commissie voor op leiding van gezinshulpen volgen» leerling stelsel houdt eiken Woensdagmiddag zit ting in een der vertrekken van het stad huis. Paard #p hal. Op de Westvest is gisteravond kxvart voor 6 het paara'van den scMtienophaler H,« op hol geslagen, nadat het ïemoen was tos geraakt. Hef. dier holde de West- vest af en de Damlaan op, waar het op het. erf van een boerderij gegrepen xverd. Het le.noen was tijdens de onbesuisde ras, telkens tegen de achterpootten van het paard geslagen, zoodat het dier vrij cm slige verwondingen heeft opgeloopcn. Op advies van een dierenarts is het paard le Kethcl gestald. Botsing. De aulomobolist II. Y. merkte gister middag le laat, dat een voor hem uitrij dende personenauto, bestaard door H. de J., van de Burgemeester Knappertlaan de Nassaulnan xvilde inrijden. Beide auto's zijn legen elkaar gebotst en kregen lichte schade. SCHIEDAM. AGENDA. Passage Theater, 8.15 uur. Concert in Tirol. 2. Vadertje Langbeen. Zaterdag en Woensdag 2 nor. Yaderije Lang been. Monopole Theater, 8.15 uur. 1. Gestolen naehtsientel. 2. De Parijsche on deugd. Op het tooneel: Variété, lederen dag 2 uur. Matinée. 7 Febr. Musis Sacrum, 8 unr. Jaarverga dering Volksonderwijs. 7 Febr. Musis Sacrum, 8 uur. Bnurtvereen. Broersveld. Feestavond. 7 Febr. Westerkerk, 8 uur. Wijkavond. Dr. A. H. Edelkoort: Het anti-semie tisme. 7, 8 en 9 Febr. Gebouw Eendracht, 2 half 5 en half 8—11 u. Bazar ten bate Luthersche kerk. 7 Febr. Huishoudschool, half 9. Vei gr. dering luchtbescbermingsxvijken E 35, 36 en 37. 8 Ftbr. Musis Sacrum, 8 uur Orpheus. Feestavond. 9 Febr. Passage Theater, 8.15 uur. Concert O.B.K. Filmvertoonïng - Honderd man en een meisje. 9 Febr. Lokaal Goereeschestraat 1, 8 uur. Opening door Gercf. Evangelisatie. 9 Febr. Leerkamer Julianakerk, 8 uur. 3e jaarvergadering Juliana Kleuter- school. Mej. J. C Vermeulen: Moeilijke kinderen. 9 Febr. Volksgebouw, 8 uur. S.D.A.P. Mr. v. d. Goes xan Naters: De oude en de nieuwe staatstaak. 10 Febr. Gebouw R.K. Volksbond, half 9. Jaarvergadering R.K. Sta itspartij, afd. Schiedam 10 Febr. Irene, 8.15 unr. Vergadering „Ons Oud Verbond". 11 Febr. Musis Sacrum, half 8 uur. Voet- baïvereeniging O.V. Feestavond 2- jarig bestaan. 12 Febr. Passage Theater, 10 uur x-.m. T oou eel voorstel! ing Inst. v. Arb. Ontwikkeling: «Jetje regeert. 13 Febr. Vereenigingslokaal, 8 uur. Jaar feest Chr. Gem. Zangvereen. El- theto. 14 Febr. Musis Sacrum, 8 uur. Syrapho- nie-orkest L van Beethoven Con cert 15 Febr. Gebouw Chr. Soc. Belangen, 8 uur. Patrimonium; P. Mak: Con junctuur en economie. 15 Febr Musis Sacrum, 8 uur. R.K On- derxv.vereen St. Augustïnus Feest avond. 16 Febr. Musis S tem n, 8 uor K.J.M V, Toonf-p'voorrtcllim! Febr. Irene, 8 uur. Chr. 1 f rat kies- 16 vereeniging Groen xan Ledenvergadering. 'li- sbrer. R o 11 e r d a in Hedsn e. v a. Groote Scliouxvbiirr 8 uur Bouwmeester-schouwspel eest 7 Febr. 'livoli Schouwburg. 8.13 uur. Het Nederl. Tooneel. IL-t Chinoo sche landhuis. 7 Febr. Ons Iluis, 8 uur. Opera uitvoe ring leerlingen Conserxa'orium. Bioscopen. Capitol. 2.15 u. 8.15 u. Als ik koning xvas. City. 2.15 n. 7 u. 9.30 u. Als ik koning was. Corso. Van 11 u. af door!.; 8 u Blauw baard'» achtste x*rou\\. Grand. 2 u. 7 u. 9.15 u. De zusters. Lumiëre. 2.15 u. 7 u. 9.15 u. Dre ver duivelde waarheid Olympia.- 7 u. 9.15 u. Duistere mach ten; Zingende xoover. Prinses.2.15 n. 8.15 u. Orkaan; De laat ste trein, uit Madrid. Scala. 2 u. 7 u. 9.30 u.'llel meisje uit het verre 'Vesten. Studio. 2 u. u. 9.15 u. Sneeuwwitje en de 7 dwergen. Thalia. 2.15 it. 7 u. 9.15 u. Vallei der reuzen.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2