EERSTE BLAD. Woensdag 8 Februari 1939 De Palestijnsche conferentie Int. Samenwerking 91ste Jaargang. Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). buitenland Veie haken en oogen. Onderlinge oneenigheid tusschen de Arabieren. De Arabisch-Britsche conferentie nu reeds verdaagd. De terreur in Palestina woedt voort. Gistermorgen om half elf zijn in het St. James paleis te Londen debesprekin gen tusschen de Britsche regeering en de gedelegeerden der partij van den moefti alsmede van de omliggende Arabische sta ten over het Palestijnsche vraagstuk be gonnen. Voor de offieieele opening heeft Cham berlain de gedelegeerden ontvangen in de Queen Anne-zaal, welke gelegen is naast de zaal waar de besprekingen gehouden worden. Chamberlain zeide o.a. dat de aanwezig heid der afgevaardigden de erkenning in sloot van de belangstelling en het ge meenschapsgevoel der trabieren. Hij ver trouwde, dat zij ook als een verzekering mocht wórden beschouwd van hun wensch om de vriendschapsbanden, welke hen zoo lang met het Britsche volk verbonden heb ben, te handhaven en .te versterken. Deze besprekingen, aldus Chamberlain, moesten openhartig en vrij zijn en in over eenstemming daarmee wilden de Engelsche afgevaardigden niet .beginnen met een grondslag voor de discussie aan te geven, noch zullen zij huil eigen inzichten uiteen setten, voordat Arabieren en Joden in de met hen te voeren afzonderlijke bespre- kiingen volle gelegenheid gehad hebben om hun standpunt weer te geven. Het is staatsmanstaak, om in gevallen die vastgeloopen schijnen te zijn, om com promis op den grondslag van rechtvaar- tigheid te bereiken. Dat is de taak, waar voor de afgevaardigden staan, moeilijk zeer zeker, maar zeker niet hun vereenigde krachten te boven gaande. In antwoord op de woorden van Cham berlain heeft prins Mohammed Ahdoel Moneim uiting gegeven aan den dank der Arabische gedelegeerden voor de ontvangst en verwelkoming. Hij zeide: „Onze aanwezigheid is het bewijs van onze vriendelijke gezindheid en onzen goeden wil". Hij sprak de hoop uit, dat die weder- zijdsche goede wil zou leiden tot een bil lijke regeling van het vraagstuk, dat reeds te lang vraagstuk is gebleven. Met vol doening had hij kennis genomen van Cham berlains verzekering, dat de vredespoli tiek, door Engeland gevolgd by de inter nationale betrekkingen, op de regeling van het Palestijnsche probleem zou worden toe gepast. Hij hoopte, dat Chamberlain op nieuw een belangrijke bijdrage zou kunnen leveren tot de zaak van den vrede, die hem zoo na aan het. hart ligt. Namens de Joodsche delegatie dankte prof. Weissmann voor de vriendelijke ont vangst. Hij herinnerde aan het feit, dat het In het paleis van St, James en mo gelijk zelfs in dezelfde zaal was, dat het mandaat inzake Palestina iri Juli 1922 ten slotte werd1 goedgekeurd door den Volken bond1 in een vergadering, waarin lord Bal four de Britsche regeering vertegenwoor digde. De joodsche politiek, aldus Weissmann, was sleeds gendn op vrede in Palestina, hetgeen, naar hij met zekerheid kon zeg gen, vereenigl aar was met de handhaving der imdamcntoele rechten der Joden. „Wij ontmoeten u in een donker uur onzer historie, aldus Weissmann, en het is geen v dryvmg te zeggen, dat de verwachtin gen en de gebeden van millioenen Joden, versüuoio over de geheele wereld, met onwrikbaar vertrouw en geconcentreerd zijn op den 'Britschen goeden trouw bij deze beraadslagingen. Al deze moeilijke jaren door hebben wij er naar gestreefd de Bamemverking te handhaven met de Brit- sdhe regeering, welke steeds de "hoek steen is geweest van onze politiek. Onze huidige taak vangen wij in denzelfden geest aan." Dat de conferentie een zeer moeilijke taak zal hebben, bleek al aanstonds bij J~ eerste 'Britsch-Arabische bespreking, de iêM. die gistermiddag zou worden gehouden en waarbsj de Arabieren de 'Britsche ver tegenwoordigers van hun standpunt in kennis zouden stellen. Deze is uitgesteld in. verband met de oneenigheid tusschen de partij van den Moefti en de Arabische verciedigingspartij. Er worden pogingen in het werk ge steld tie mceningsversclnllen tusschen den Moefti en Nasjasjibi te overbruggen. Van gezaghebbende zijde wordt verno men, dat er eenige kans bestaat, dat de geschillen binnenkort zullen worden bij gelegd. 1 Het schijnt vrijwel zeker, dat een derde reeks Ik sprekingen, evenwijdig aan de be sprekingen van de Engelscben met de gedelegeerden van den Moefti en die van de Engelschen met de Joden, noodig zal zijn. Teneinde de werkzaamheden niet te langdurig te doen zijn; zal de Britsche regeering, naar men gelooft, dó besprekin gen met de gematigde Arabieren verdagen tot het oogenblik, waarop de onderhande lingen een gemeenschappelijk» basis tus schen Arabieren en Joden zullen hebben opgeleverd. Het standpunt der gedelegeerden van den Moefti is, dat zij de eenigen zijn die de Arabieren van Palestina vertegenwoordi gen, daar zij benoemd zijn door het hooge Arabische comité, dat alle partijen ver tegenwoordigt. MacDonald wenscht echter trouw te blij ven aan bet beginsel, dat alle groepen der Palestijnsche bevolking moeten wor den gehoord. Men meent te weten, dat 't slechts door den invloed der delegaties der Arabische staten gelukt is te verhinderen, dat de vertegenwoordigers van den Moefti even tueel de conferentie zouden verlaten. Na een bespreking van twee uren mei d» leden van de delegatie der Arabische verdedigingspartij, welke werd bijgewoond door den minister van huitenlandsche za ken van Irak en den voomaamsten gede legeerde van Saoudi-Arabie, keerde minis ter Mac Donald naar het departement van koloniën terug. Kort daarna begaf hij zich opnieuw naar het hotel, waar, de dele gatie onder leiding van Nasjasjibi logeert. Vernomen wordt, dat de leden van deze parfii zich in het begin van den avond be reid zouden hebben verklaard,' te eonfe-, reeren in dezelfde zaai als de gedelegeer den van don Moefti, doch, dat zij een afzonderlijke delegatie wenschen te vor men Na nogmaals een onderhoud van ander half uur met de delegatie der Arabische verdedigingspartij te hebben gehad, verliet MacDonald het hotel der delegatie om elf uur hedenavond. Een der leden van de delegatie verklaarde aan de pers, dat van avond geen enkel definitief resultaat is bereikt. Hedenochtend heeft de delegatie den mi nister van koloniën" opnieuw ontmoet in hel St. James paleis. Dc Terreur. Britsche militairen hebben zes en twin tig mannen gearresteerd, die zij verrasten in een huis in een dorp aan de Noord grens. Zij hebben een aantal geweren en. een hoeveelheid ammunitie in beslag ge nomen. Een man, die probeerde te ontsnappen, werd doodgeschoten. Op den -hoofdweg van Jeruzalem naar Jaffa is een vrachtauto door een landmijn opgeblazen. De Joodsche chauffeur kvcarn. hierbij om het leven. In den loop van den dag hebben gisteren vijf personen, t.w. drie Joden en twee Ara bieren, bij aanslagen het leven verloren. De toestand in Spanje De positie der regeering. De diplomatieke correspondent van Reu ter zegt, dat het technische probleem van het voortbestaan der Spaansche regeering thans de aandacht heeft van Britsche of fieieele kringen. Uiteengezet wordt, dat do toestand op het oogenblik blijft zooals hij was, doch dat de moeilijkheid gelegen is in het feit, dat niet definitief kan worden gezegd, of er thans een republikeïnsche regeering is. Wat de' bemiddeling aangaat, is het standpunt der Britsche regeering, dat de Britsche autoriteiten ter beschikking van beide partijen staan. Dit zou vermoedelijk van toepassing zijn op de bezetting door Franco van Minorca, indien dit mogelijk zou zijn zonder bloedvergieten. Er wordt echter den nadruk op gelegd, dat Groot- Brittannië niet zijn diensten aanbiedt als adviseur. ie Londen gelooft men, dat de bedoe lingen van F ranco ten aainzien vain Mi norca zijn, het, na onderhandeling, te be zetten met Spaansche en niet met Ita- liaansche troepen. Verklaringen an Martinez Bar rio. De kwestie van vredeslni- ting. Havas heeft een onderhoud gehad met den president der Cortes, Martinez Bar rio, die op het oogenblik te Perpignan den bijstand aan de Spaansche vluchte lingen organiseert. Op een vraag betreffende de door den woordvoerder van ikma afgelegde ver klaringen, zeide Martinez Barrio, dat hij daar geen kennis van heeft genomen. Deze verklaringen, zoo voègde hij er aan toe, droegen geenerlei officieel karakter. Alleen de premier en zijn regeering kun nen besluiten nemen over politieke maat regelen, die al of niet een einde kunnen maken aan den oorlog. De president der republiek kan dat niet. Daarentegen kan hij zijn vertrouwen ontnemen aan de re geering. Welnu, hij heeft niets van dien aard gedaan. Ik kan verfciaien, dat de overeenstem ming van opvattingen tusschen Negrin en Azana volkomen was. Eenigö leden der regeering zijn op het oogenblik by Negrin ia Spanje en anderen verblijven buiten Frankrijk. Vrijwilligers aan de grens. Gisteren, zrjn 1000 vrijwilligers, behoo- reride tot de internationale brigades „Gari baldi", „Lincoln" en „Dimitrof" bij de Pransche grens te Le Perüius aangekomen. Zij werden gecontroleerd door de inter nationale commissie. Vierhonderd van hen waren Italianen, tweehonderd Zuid-Amerikanen. France's treepen op 10 kilo meter van Puigeerda, Volgens berichten uit Burgos zijn de xechtsche troepen na de bezetting van Olot verder opgerukt en hebben zij Bannolas op 17 kilometer ten Noorden van Gerona veroverd'. Zij hebben eveneens twee dorpen bezet, die op 10 kilometer van Puigcerda aan den bovenloop van de Segre zijn gelegen. Frankrijk Bonnet over de pransche politiek Bede in den Senaat. De Fiansche minister van buitenland- sche zaken, Bonnet, heeft gisteren in den Senaat een rede gehouden over de Fran- sche buitenlandscbe 'politiek, waarin hij o.a. de verhouding tot Duilscliland en Italië schetste. Ten aanzien van dó Italiaanscbe eischen zeide Bonnet, dat Frankrijk niet in ge breke gebleven is daarop te antwoorden. Reeds op 19 December j.l. heeft spr. een ondubbelzinnigs- verklaring afgelegd „Frankrijk zal er nooit ia toestemmen een duim breed grond aan Italië af te slaan". Over (ton Spaanschen burgeroorlog merk te de minister op: j Spanje heeft voor onze verbindingen niet ons Afrikaansche rijk esn kapitaal strategisch belang. Wij zouden niet kun nen toestaan, dat eenige; vreemde staat de onaantastbaarheid van Spanje zou ko men te bedreigen en door Spanje heen de veiligheid van Frankrijk bedreigde. De regeering te Burgos, die in September j.l. ons haar neutraliteit in geval van een oorlog ter kennis bracht door tus- schenkomst van haar vertegenwoordiger te Londen, heeft openlijk verklaard en ons doen zeugen, dat zij naijverig de onafhan kelijkheid van Spanje zou handhaven en geen enkele buitenlandscbe beslaglegging op haar zou aanvaarden. De regcerïii" te Rome heeft in haar accoord met "Engeland verklaard, dat zij geen enkel territoriaal of politiek doei nastreefde in het moederland van Spanje, nocli op de Spaansche eilanden, noch in de Spaansche koloniën. Ten slotte heeft de Britsche regeering, bij wie wij een nauwkeurige demarche hebben ondernomen op dit punt, ons doen weten, dat zrj volledig solidair is met Frankrijk voor de verzekering van de onafhankelijkheid van Spanje. Wat Frankrijk wil, is eenvoudig, dat deze verplichtingen worden nagekomen. Het probleem der vluchtelingen opSpaan- schen bodem is onder handen. Van dc regeering te Burgos zijn hierom trent gunstige toezeggingen verkregen. Spr. hoopte, dat de Franco-regeering op ruimer schaal maatregelen van amnestie zal willen nemen. Tenslotte behandelde spr, de vriend schap pelijke verhouding met Engeland en Ame rika en de nauwe banden, welke de Fran- sche en Angelsaksische democratieën ver binden. Lid dcc Elzasser autonomistische partij gearresteerd. „1' Intransigeant" meldt uit Straatsburg, dat dr. Roos, lid van den gemeenteraad van Straatsburg en een der leiders der Elzas- ser Autonomistische paitij, gearresteerd is en te Nancy is ingesloten, sia een lalogdurig onderzoek der speciale politie te Straats burg, die een aantal compromitteerende do cumenten in beslag heeft genomen. Volgens het blad zou Roos bcsdhuMigd worden vanTum'delingeti tegen de veiligheid van den staat ten gunste va'n een vreemde mogendheid. Hij is ter beschikking gesteld van de militaire rechtbank' te Nancy. Engeland Chamberlain niet naar de Vcrccnigde Staten, In. antwoord op een vraag ia het Lager huis heeft Chamberlain verklaard, niet voornemen" te zijn een bezoek te bren gen aan de Vereenigde Staten, aangezien zijn langdurige afwezigheid uit Engeland talrijke Inromeniënten zou opleveren. Italië Britsche ambassadeur bij Ciano Informatie naar de „defini tieve overwinning''. Naar verluidt heeft de Britsche ambas sadeur, lord Perth, gisteren een bezoek gebracht aan minister Ciano, om te vra gen wat van Italiaansche zijde verstaan wordt onder een „definitieve overwinning" van Franco. Men neemt in politieke krin gen te Rome aan, dat het antwoord van Ciano, wat den inhoud betreft, gedekt wordt door de uiteenzettingen van de Giornale d'Italia. Gemengd Nieuws België Officieel erkende casino's in negen plaatsen. De Belgische minister van justitie is gemachtigd een wetsontwerp in te dienen tot het verleenen van een vergunning voor geluksspel in negen populaire toeristen plaatsen. Brussel komt hiervoor niet in aanmerking. De plaatsen zijn Ohaudfontaine, Namen, Dinant, Spa, Montzen, allen in de Ardea- nen, Kmodke, Blankenberg he, Middelkerke en Oostende aan de Noordzeekust. Op deze casino's zal streng toezicht worden uitge oefend door de belasting-ambtenaren, en niet erkende speelhuizen zullen met kracht worden bestreden. Ierland De Valera tegen gebruik van geweld. In den lerschen Senaat heeft De Valera verklaard, dat er in het geschil over de scheiding in Ierland geen nieuwe gezichts punten zijn. Hij pleitte voor den goeden wil en verwierp volkomen geweld als een methode tot oplossing van het vraagstuk der scheiding, dat echter, naar de Valera zeide, een ten hemel schreiend kwaad is, en opgelost moet worden. Engeland is ver antwoordelijk voor de scheiding en liet dient te trachten, hieraan een einde te maken. De Valera heeft aangekondigd, dat de minister van justitie een wetsontwerp zal indienen, dat voorziet in de nodige voi- machten, om tegen de extremistische ele menten te kunnen optreden. Vereenigde Staten De uitbreiding der luehtnaehL - De oommissie Voor militaire aangelegen heden van het Huis van Afgevaardigden heeft met algetneene stemmen een wets ontwerp goedgekeurd, waarbij machtiging wordt gegeven voor de uitvoering ran het grootste deel van het speciale vordetigings- program van Roosevelt, dat 525 rnïlioen Tragisch ongeval in de Koog Oom rijdt zijn 2'/--jarig nerfje dood. ln De Koog op Texel is gistermorgen een treurig ongeluk gebeurd. Een 21/_> jarig jongetje uit het gezin \an den heer A. de Ridder is door een ongelukkige samen loop van omstandigheden door een auto, welke werd' bestuurd door een oom van het ventje, overreden. Korten tijd later is het aan de gevolgen overleden. De oom had kort tevoren met den kleine gespeeld. Hij had hem even op den arm genomen en daarna weer op den grond gezel. Direct daarop was hij in zijn wagen ge stapt en had' daarbij niet opgemerkt, dat het jongetje achter zijn auto was gaan staan Dit werd den kleine noodlottig, want zrjn oom moest enkele meters met zijn wagen achteruitrijden met het gevolg, dat de kleine onder de wielen raakte met liet reeds gemelde gevolg. Kinderen speelden op stapel hout Vijfjarig meisje om het leven gekomen. Gistermiddag omstreeks twee uur waren eenige kinderen aan het spelen op een houlslek van den heer Dirk Haan te Grijps- kerk. Door tot nog toe onbekende oorzaak ging een partij hout opeens glijden, met het gevolg, dat twee kinderen werden bedol ven. Het vijf-jarig meisje Grietje Venema was op slag dood. De zes-jarige jongen Jan Luchtenberg bekwam een bloeduitstorting achter het oor. Hij werd voorloopig naar huis ver voerd. De overstroomingen in de Vereenig 'e Staten Tienduizend gezinnen dakloos. In de Amerikaansdie staten Kentucky, Indiana, Ohio, Tennessee en het Westen, van Virginia zijn 10.000 gezinnen dakloos tengevolge van de overstroomingen, of heb ben hulp noodig. Uit" Louisville wordt gemeld, dat de Ohio gisteravond nog verder gewassen is. Men verwacht echter beter weer, waar- dooi een herhaling van do overstroomings- ramp van 1937 voorkomen zou worden. Landbrug op het hoofd gekregen. Gistermiddag wilde de veertig-jarige ex pediteur H. K. uit Dedemsvaart op de dollar beloopt. Dit program houdt een j Veemarkt te Groningen een Jaadbrug van uitbreiding in van liet aantal leger 'Heg- tuigen tol 5o00. De geruchten omtrent een Zwade Zee-pact. Reuter meldt uit Boekarest: Van. doorgaans betrouwbare zijde wordt hier bevestigd, dat de laatste dagen in ver scheidene z.g. Europeesdlre hoofdsteden stappen zijn ondernomen om te komen tot vorming van een veiligheidspact tussdhen de Zwarte Zee-mogendheden. Van de Sov jet-Unie, is, naar men gelooft, het denk een vrachtauto dicht siaan, toen het zoo juist geladen paard tegen de brug schopte. De heer K. kreeg de brug op het hoofd, waardoor hij een schedelbasisfractuur op liep. In zeer emstigen toestand werd hij m het academisch ziekenhuis opgenomen. Dnitsrh n-aiorsehip aan den grond geloopea. Gistermiddag is op de Waddenzee in het z.g. Inschot tusschen Ilarlingen en Komwerderzand het Duilsche motorschip. Grete Adele aan den grond geloop en. De sleepboot Holland' van de reed er ij beeld hiertoe uitgegaan. Het pact zou de Toeksen is ter assistentie uitgevaren. Sovjet-Unie, Roemenië, Turicije, Bulgarije en Griekenland omvatten en het doel er van zou zijn, iedere wijziging in den tegen- woordigen status in het gebied der Zwarte Zee te verhinderen. De partijen zouden ook de middelen tot wederzijdtkhe bijstand met het oog op 'het bevorderen en lumdfia- ven van den vrede besludeereti. Een hooge Roemeensclhe autoriteit heeft gisteravond toegegeven dat hij van het denkbeeld wist, doch 3iij ontkende, dat concrete voorstellen weiden bestudeerd. Filmnieuws George Pal maakt twee nieuwe films voor Philips, George Pal, die door zijn in kleuren uit gevoerde poppenfilms groote bekendheid paar, waarvan de man eveneens iu het Bij hoog water zou getracht worden liet schip vlot te sleepen. De Grete Adele is geladen met rogga en op weg naar Dusseldorp. In bak met kippenvoer gevallen en gestikt; Het tweejarig zoontje van den heer A. r. d. Burg te Capelle a/d, IJssel, is gister morgen in een schuur bij de ouderlijke woning aan de Bergweglaan, dood aange troffen, Het knaapje was in een hak met kippenvoer gevallen en gestikt. i Oplichting. De Amsterdamsdie politie heeft een 30- jarigen zeeman ingesloten, die zich aan oplichting heeft schuldig gemaakt. Hij was eenigen tijd geleden opgenomen' in een der Amsterdamsche ziekenhuizen. Daar liad liij kennis gemaakt met een echt- heeft gekregen wcr1-' thans in opdracht van de N.V. Philips ji twee nieuwe films. Voor „Philips Cavalcade" waarin de mu- muziek uit de „gay nineties" herleeft, weid' de medewerking van Jack Hilton met zijn orkest verkregen, terwijl voor de tweede film, waarvan de titel '.luidt: Aladin en de wonderlamp", de bekende Nederlandsehe radiodirigent Hugo de Groot speciale muziek componeerde en tevens de leiding van het orkest op zich nam. In de Pal-studio's, welke inmiddels be langrijk werden uilgebreid, wordt thans aan de voltooiing van de beide films ge werkt, de geluidsopnamen zrjn inmiddels te Londen gereed gemaakt. Luchtvaart Londen - Kaapstad v.v. Henshaw van Kaapstad vertrokken De vlieger Henshaw is gisteravond om 22.18 uur G.M.T. te Kaapstad opgestegen voor de thuisvluchfnaar Engeland. gasthuis lag. De zeeman was de eerste, die genezen het ziekenhuis kon verlaten. Hij begaf zich onverwijld naar de vrouw van zijn zieken vriend. Dank rij zijn rad heid van tong wist hij haar over te Hiaten hem geld te geven, zoogenaamd voor een paspoort. Spoedig daarna bleek echter, dat er geen paspoort noodig was en dat het alleen maar om de dubbeltjes ging. De politie bad den oneerlijken zeeman weldra! achterhaald. Binnenkort zal hij ziclh tegenover den rechter moeten verantwoorden. Gebleken is, dat de. man zich reeds eerder aan soort gelijke misdrijven had schuldig gemaakt. Geeseling voor dronken auto- bestuurders? Een Amerikaansobe senator heeft voorge steld, dat» personen, die een auto besturen* terwijl zij in staat van dronkenschap ver- keeren, met geeseling giestrait worden/ Bij de eerste overtreding zouden zij vijf - slagen met de karwats in ontvangst moe ten nemen, by de tweede overtreding tien en bij den derden keer vijftien "slagen. ^1 n-IP1 Xp f jjeze courant «rschijnt dagelijks, snel uit sondering van Zon- en Feestdagen. Prijs por kwartaal f 2.—: franco per post f 2.50. - Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advortentien voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan hel Bnreau bezorgd r.jjn, 's Zaterdags vóór tl uur. Een bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. Prij* der Advertentie»: vaa 15 regels i 155; 5 per w -stkwitanties 15 ets. Tarieven an advertentiën bij abonnement ujn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks werden tegen vooruitbetaling Kiem© Advertentiën opgenomen 4 f0.50 tfm 45 voor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 voorden. 's Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woor den f 025, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau bezorgd. s Zaterdags: Kleine Advertentiën f li», indien niet vóór Vrydagavond 6 uur bezorgd. •r?. I "Am r S ,i *•- vN

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1